Overheid moet toezien of de prijzen omlaag kunnen Bedrijfsleven houdt de winst op hoog peil Noodwet gevraagd voor weduwen- en wezenzorg Jezuieten-kwestie weer actueel COMMENTAAR S^TE (XP Hf SS 777 Molotof verwacht „positieve resultaten" Contacten met Westelijke ambassadeurs Prof. mr P. S. GERBRANDY benoemd tot Minister van Staat Tien jaar terug De Oostenrijkers in Moskou Ras- en was echt katholicisme Van de vijand kan men leren Nogmaals de ondernemingsraden H. HARTBEELD bekroond Lonen en prijzen „Altijd optimistisch" Vele waarderende woorden voor oud-premier Ecu klasse op zich zelf" Algem. ziekenfondsen en tandartsen WATU VOOR AMBON KUNT DOEN stow«g WïTT DONDERDAG 14 APRIL 1955 PAGINA 3 Emigratiebeleid mmm ik ken l i Henk van der Maze. Hinderpalen vermijden Prijsvraag 100 jaar M.S.C. SSSfSSA-v 14 APRIL 1945 's-GRAVENHAGE, 13 April 1955 De zelfstandigheid van het individu moet blijven bestaan bij de opbouw van de sociale zekerheid, zei senator Van Lieshout (KVP) bij de behan deling van de begroting van Sociale Zaken in de Eerste Kamer. Dat was zo ongeveer alles wat er werd gezegd over de sociale voorzieningen en dus ook over de recente publicaties aangaande de .definitieve ouderdoms voorziening, waarvan de inhoud nog steeds niet officieel is bekend gemaakt. Misschien was het daarom, dat de senatoren zich van deze publicatie distantieerden en er verder niet over spraken. De punten, die we! aan de orde kwamen, betroffen bel loonbcleid, de emigratie en het ziekenfondswezen. 11 3t f'e socjale voorzieningen betreft was alleen nog van belang wat c e ïeer Van Lieshout opmerkte over de verzorging van weduwen en wezen, w aai over de KA .P. bet bekende rapport heeft ingediend. Spreker had geen enkel bezwaar tegen een advies van de S.E.R. dienaangaande, maar hij was wel van oordeel, dat deze zaak voorrang moest hebben boven andere onderwerpen. De ouderdomsvoorziening kon indertijd ook niet Machten op een definitieve regeling en daarom kwam men toen met een noodwet, de noodwet-Drees. Zo kunnen de weduwen en wezen nu ook niet wachten. De heer Schipper (A.R.) was practisch van dezelfde mening. Zolang bet rapport van de K.V.P. in studie is, zo zeide bij, moet men door middel van toelagen de nadelige gevolgen van de waardedaling van het geld voor deze mensen trachten op te vangen. Breedvoerig werd er gediscussieerd over het loonbeleid. Zo vond de heer Schipper (A.R.) dat er vertrouwen begint te groeien in de organisaties van werkge vers en werknemers, zodat de verant woordelijkheid in belangrijke male kan worden verlegd naar het bedrijfsleven. Ook de minister vindt een verschuiving van de verantwoordelrkheid naar het be drijfsleven wel wenselijk, maar hij zal moeten zeggen hoever hij daarin wil gaan, namelijk of dit een bescheiden of een be langrijke verschuiving zal moeten zijn. De anti-revolutionaire woordvoerder vroeg de minister van Sociale Zaken het be drijfsleven met mesr vertrouwen tege moet te treden, omdat wij op weg zijn naar een vrijere loonvorming. Het be drijfsleven is in staat, zo zeide hij, een vrijer loonbeleid te voeren. De heer Van Lieshout was het in zo verre met minister Suurhoff eens, dat men in he loonpolitiek overheidsbe moeiing niet geheel kan missen. Maar het gaat hier over de mate van de bemoeiing. Hij was niet zo gerust als de minister over de vraag of een gebon den loonsys teem en vrije prijsvorming Dij elkaar pas sen. Hij achtte ;n verband met de beken- „-cumi-t de spiraal II. VAN LIESHOl prijsverlaging werknemers profiteren noodzakelijk, te weinig daar men anders onvermijdelijk zou ko men tot een nieuwe loonroncte. Daarom achtte h'tj voortdurende aan dacht noodzakelijk voor een ongemoti veerd handhaven van te grote prys- en winstmarges. De werknemers, zo rede neerde de heer Van Lieshout, profiteren te weinig van de gunstige economische omstandigheden, omdat het bedrijfsleven nog te veel is ingesteld op handhaving van de prijzen, ook als deze zouden kun nen worden verlaagd. Met het oog op de bedrijfsvrede was het noodzakelijk niet de ontwikkeling dienaangaande af te wach ten. maar deze zaak aan te pakken. De Amsterdamse slaking In verband met deze loonpolitiek bracht de heer Kramer (P.v.d.A.) de staking te Amsterdam ter sprake. Hij meende, dat het gedrag van de bona-fide organisaties niet zo was geweest, als men had gewenst en had mogen verwachten. Sinds wanneer zo vroeg hij, is het voorgekomen, dat de bona-fide organisaties zich hebben ge mengd in een wilde stakking, waarbij hij een uitzondering maakte voor de bij het N.V.V. aangesloten organisaties. Hij stelde zich op het standpunt, dat deze staking terecht niet mocht worden ge wonnen: le omdat het doel ervan was de tot nu toe gevoerde loonpolitiek te door breken, 2e om het tot nu gevoerde geor ganiseerd overleg kapot te maken en 3e omdat daarmee de democratie dreigde vermoord te worden. Er is geen sprake, zo zeide hij, van een achterstand in de lonen bij het Amsterdamse gemeenteper- soneel, deze lonen zijn even hoog als in de metaalnijverheid. Hij noemde het slechts de vraag of de regering erin zal slagen de prijzen beter in de hand te houden dan tot nu toe en of er anderzijds sprake zal zijn van een verdere stijging van de welvaart. Zo niet dan zal de vakbeweging zeker weer een nieuwe loonronde aan de orde stellen. De heer Vixseboxse (C.H.) bepleitte nog een wettelijke regeling van het stakings recht. De heer Van Lieshout vroeg ook het laten vervallen van de kinderbijslag voor het eerste en tweede kind in het rege- ringsberaad te betrekken. De vrije Za terdag moest nu reeds door het kabinet worden bestudeerd. Politiek gezien ijverde deze Katholieke spreker opnieuw voor een goede taakver deling tussen Maatschappelijk Werk en Sociale Zaken; hij had geen illusies,daar omtrent, maar wees slechts op de nood zaak van een herziening, die intussen slechts bij een volgende kabinetsformatie aan de orde kan komen. Spr. was wel niet ontevreden over de gang van zaken, maar achtte het fout, dat bepaalde soorten van bijstand over twee of drie departementen lopen. Soms weet men te dien opzichte niet tot welk departement men zich moet wenden. Over de nieuwe regeling inzake de emigratie toonde men zich verheugd met alle bezorgdheid voor de verzwakking van de emigratiegedachte door de hoog conjunctuur. Doorgaan met de emigratie, zei de heer Van Lieshout. Er moet con tinuïteit zijn in de emigratie, daar de landen geen belangstelling hebben voor immigratie, indien wij deze alleen bevor deren, als het ons uitkomt. Maak van deze emigranten meer propagandisten voor ons bedrijfsleven, zei ir Louwes (V.V.D.), dat wordt te veel verwaarloosd. Katholieke afgevaardigden hebben bij het Zwitserse parlement een motie in gediend om tot afschaffing van de artt. 51 en 52 der Zwitserse grondwet over te gaan. Deze artikelen verbieden de pa ters Jezuïeten te arbeiden binnen het Zwitserse territorium. De motie is door het federale departe ment van justitie onderzocht en aan de federale regering is over deze aan gelegenheid rapport uitgebracht. Ver wacht wordt, dat de motie in de zitting van het parlement, welke in Juni wordt gehouden in behandeling zal komen. Het persbureau Kipa tekent hierbij aan, dat al zou deze motie worden aan genomen (waarvoor de stemming in Zwitserland op dit Ogenblik nog lang niet gunstig is), een grondwetswijziging officieel door de regering moet worden voorgesteld. Daarna zal een volksstem ming uiteindelijk over dit vraagstuk moeten beslissen De uitslag moet dan een.dubbele meerderheid opleveren, een bij de kiezers en een bij de kantons. De heer Schipper brak nog een lam voor de coördinatie van verplicht onder wijs en het verbod van bedrijfsarbeid. Nu is het zo, dat jongens, die na de lagere school niet verder leren twee jaren nood gedwongen niets doen. Men maakt wel gebruik van de mogelijkheid om van de Arbeidswet af te wijken, maar daardoor wordt deze wet volkomen gefrustreerd. Hij bestreed daarom het standpunt van de minister, dat een verlenging van de leerplichtwet in de eerstkomende jaren nog niet kan worden tegemoet gezien. Nu is het het moment, zeide hij, om gecom bineerde maatregelen te nemen. Voorts bepleitte hij dan nog beter on derwijs en betere huisvesting voor de landarbeidersgezinnen, daar anders een vlucht uit deze beroepsgroep onvermijde lijk zou zijn. Specialislencon flirt De heer Van Lieshout meende, dat aan het rapport De Quay geen argument was te ontlenen voor progressieve korting op de tarieven voor specialisten. Indien een grotere practijk grotere kosten mee bracht, was er volgens hem geen reden voor progressieve korting, maar dat zou eerst moeten worden uitgezocht. Volgens de heer Wibaut (P.v.d.A.) moest men een vaste band tussen de ziekenfond sen en de medewerkers waarborgen. De oplossing lag volgens hem in de sfeer van overleg. Verplichte arbitrage zou alleen een oplossing kunnen brengen voor hen, d:e zich bij een ziekenfonds hadden aan gesloten. Zonder een verband met een ziekenfonds zijn eigen voorwaarden stel len achtte de heer Wibaut niet aanvaard baar. Zuiderzeefonds Bij de begroting van het Zuiderzeefonds welke vooraf werd behandeld, bracht de heer Roebroek (K.V.P.) het 25-jarig be staan van de Directie voor het in cultuur brengen van de Zuiderzeepolders in her innering. Hij vond de Zuiderzeeraad met 34 leden veel te groot en het werk te gering. In 1954 werd slecht één keer vergaderd. Hij bepleitte een kleine raad bestaande uit personen, die het gehele terrein kun nen overzien. In bijzondere gevallen kun nen dan altijd nog specialisten worden geraadpleegd. Zulk een kleine raad zou ook kunnen worden ingeschakeld bij de arbeid op publiekrechtelijk terrein. Aldus zou meer efficiency worden bereikt bene vens besparing van kosten. Minister Algera zeide daarop dit denk beeld in overweging te zullen nemen en de Zuiderzeeraad te zullen vragen zijn zienswijze hierover te geven. De heer Louwes bepleitte nog de aan stelling van een staatssecretaris of van een directeur-generaal voor de grote openbare werken. Minister Algera zeide echter daaraan geen behoefte te hebben. Overigens .was dit een zaak van het vol gende kabinet. Wat hem betrof meende hij, dat er op zijn departement wel an dere afdelingen zijn, die eerder behoefte hebben aan z0'n functionaris. Minister Suurhoff zal de volgende week Dinsdag antwoorden op de algemene be schouwingen over zijn begroting. De voorzitter deelde nog mede, dat. in afwijking van het aanvankelijke voornemen <fe begroting van Overzeese Rijksdelen niet de volgende week zal worden behandeld, doch Dinsdag 3 Mei. Op 26, 27 en 28 April wordt de begroting van Buitenlandse Zaken behandeld, te zamen met het wetsontwerp tot goedkeu ring der Parijse accoorden, als het eind verslag is verschenen. Op Dinsdag io Mei zal behalve het ont werp echtscheidingswet aan de orde ge steld worden het wetsontwerp inzake het onderwijs in de Friese taal. F. S. Vind je de nieuu State Exp\ 777 zo heerlijk Nou en 1 b nu de zachtste Virginia, die h de zachte Virginia in bet voorname doosje Molotof, de Russische minister van buitenlandse zaken, heeft gisteren in Moskou verklaard „positieve resultaten" te verwachten van zijn be sprekingen met de Oostenrijkse leiders in de Russische hoofdstac over het staatsverdrag, dat aan Oostenrijk zijn onafhankelijkheid moet teruggeven. Molotof zeide dit op vragen van Westelijke correspondenten, of hij op' timistisch was over de besprekingen, toen hij voor een cocktail-party op de Oostenrijkse ambassade arriveerde. De minister ging er heen na twee conferenties met kanselier Raab en nog vijf andere leden van de Oostenrijkse delegatie. Toen men Molotof vroeg, wot de stappen zouden zijn, die zouden volgen op de besprekingen, antwoordde hij: „Niet alles hangt van ons af. Wij zou den wensen, dat het iets van een over eenkomst tussen de vier mogendheden zal zijn". Volgens de minister waren de Moskouse besprekingen „op de oude basis" begonnen. „Er is een ze kere toenadering van de standpunten en sommige punten zijn duidelijker geworden". Raab, wie men Molotof's verklaring Verslagen en mededelingen over het congres der communistische partij zijn Wel wel wat een zaak bij die rode broeders. We zijn noemt „gegeten'. we* **Tde schermen hard naar toe is gegaan. Maar Jaarmeerirre'rMet'fanatWat steller wlZT 'h agUatie der comma^1Q^g"^rkt kcOTt. We hebbei^^at pas in ^Mifster- dam oP7'i W10r mvloe^ - in Voltaire's tijd: er blijft allicht iets hangen. gezien. Het is nog steeds weer over vacantie-regelingen beginnen, et is natuurlijk prachtig, li2jngen nu reeds 25 procent meer boekingen ver- waarbij het feit, dat de r®is^, itten nog duizenden medeburgers in hopen ellende richtten dan in 1954, doch er zitten geestelijk en financieel. taak; ong aangor.den ten strijde Voor welvaart voor au» °nSJS ,-pvnlutie Zonder revolutie van het Leninisme, dat «Hes, ook allemaal, maar zonder revolutie. z.unue do Daarom past ons Wt*ma"ar"wel met eerlijk radicalism overeenkomstig de leer van Christus' evangelie. Dat voor rasechte en wasechte katholieken maar voor één uitleg vatbaar is. De strijdbaarheid is er overigens wel een beetje uit. We verlangen met rust ge laten te worden. Een rustige sfeer lijkt zo bekoorlijk, zo sereen. Maar zij is de pest in de nooit aflatende kamp om beter christendom, een betere maatschappij, uit breiding van Gods rijk. Met al die praachtige rust, element, in de ring van zelf genoegzaamheid, werkt men aan zijn eigen ondergang, terwijl men zijn naaste-m- nood langs de weg laat liggen! oude Latijnse spreekwoord moesten we denken, toen we in „De Waar heid de speech van Paui de Groot doornamen, een rede, die twee volle pagina's in genoemd blad besloeg. Op een enkel punt gaan we hier nader in. Paul achtte het een belangrijk element, dat de Amsterdamse staking niet alleen in het bedrijf maar ook in het N.V.V. en de confessionele bonden werd gevoerd, voelt u "et. Het ging erom de agitatie hoog op te voeren, hoe'en met we ke middelen dan ook om tegelijk met de actie voor lotsverbetering het ver trouwen in eigen organisatie en eigen mensen te ondergraven en zo mogelijk kapot te slaan. Wat er geleverd werd aan opstoken is nog niet genoeg geweest, want er was nóg te veel kleinmoedigheid, er was nóg te veel terugschrikken voor moeilijkheden. Doch aan verbetering van de agitatievorm zal nu hard worden gewerkt Ons staat dus deze zomer en winter nog wat te wachten. We verzoeken onze lezerskring niet de ogen te sluiten, om alleen maar vacantie- °°rden en gezellige winteravonden te willen zien. De uiting is wellicht wat hard, doch de tijd vraagt nu eenmaal radicale mensen met bruisende energie. Men weet uit vorige commentaren, hoe zeer de E.V.C.'ers tegen ondernemings- i'aden zijn gekant. Zij blijven we citeren zulks uit de rede van Paul de Groot doorvechten voor het behoud van kernen. Maar hij heeft bij deze kwestie meer gezegd, dat volledig waard is te worden vastgelegd. De Groot zei het aldus: „Dat sluit echter niet uit, dat juist met dit doel, een bewegelijke tactiek noodzakelijk is, wanneer tegen de wil van de arbeiders verkiezingen voor ondernemingsraden worden geforceerd. Zo'n ondernemingsraad moeten wij dan behandelen als een reactionnair parlement. Wij bestrijden toch ook de reactionnaire samenstelling van de huidige Tweede en Eerste Kamer niet door de verkiezingen te boycotten?" Vandaag of morgen zitten E.V.C.'ers in de ondernemingsraden. Maar niet voor de ordening doch om de zaken te laten kraken. O wee als dergelijke elementen om hun „bewegelijke tactiek" voor verwijdering zullen worden voorgedragen. Wit heet zal de Waarheid-redactie uitslaan over zoveel onrecht, kapitalistische dwang en misschien nog wel Roomse terreur. Ogen open, mannen, 't Wordt een schone tijd voor katholieke stoottroepen. En voor de overigen: Ach O.L. Heer ervoer reeds, •tat er vele lieden zijn, die nog niet één uur kunnen waken. Professor mr P. S. Gerbrandy, minister-president uit de „Pondense" periode en Tweede-Kamerlid voor de Anti-Revolutionaire Partij, is gisteren, op zijn zeven- tigste verjaardag, dooi H. de Koningin benoemd tot Minister van Staat. Dit deelde minister-president dr V. Drees gistermiddag mede op de receptie, die ge- houden werd in hotel „De Wittebrug" te Den Daag Op deze receptie ivaren voorts aanwezig de ministers AlgeraBeel, Bcyen, Donjcer en Zijlstra, leden van de Raad. van State, vertegenwoordigers van diverse Kamerfracties en leden van het curatorium van de V.U., alsmede vele vrienden en bewonderaars van de 70-jarige staatsman Het was een ongedwongen en har telijke bijeenkomst, die het beste getypeerd werd door de ivoorden van de jubilaris zelve, toen hij in zijn dankwoord zeide: „Ik wil slechts een kort speech je houden, want ik wil de handdrukken hebben, daar is het mij om te doen". Tevoren hadden enkele sprekers de lof bezongen en de markante trekken naar voren gebracht van de oud-premier, die met zyn echtgenote en zijn beide zoons in de zaal had plaats genomen. Speciaal werden daarbij diens grote verdiensten geschetst als inspirerende en bindende factor in de oorlogsjaren, toen hij het. was, die bij de bondgenoten het even in Nederland verloren gegane vertrouwen wist te herwinnen en door zijn persoonlijkheid Nederland een vooraanstaande plaats bezorgde tussen Engeland, de. Ver. Staten en de regeringen in ballingschap. Zowel Uw politieke tegenstanders en Uw bewonderaars zijn het daarover eens en dit spreekt voor Uw nationale betekenis in die donkere en zware tijd". „Grote nationale figuur Minister-president dr W. Drees schetste prof. Gerbrandy eveneens als een grote nationale figuur. Hij was het die de repu tatie van de Nederlandse regering in Lon den in korte tijd ontzaglijk aan kracht heeft doen winnen en die alle krachten, die ter beschikking waren, mobiliseerde. „Gij hebt onder ons volk de geest weten te wekken en te sterken en naast H.M. de Koningin hebt gij ons in de donkerste tijden het vertrouwen in de toekomst doen behouden en de wil tot weerstand in ons versterkt." Speciaal herinnerde de minister-president er nog aan, hoe prof. Gerbrandy zich persoonlijk zeer inge spannen heeft voor het afwerpen van voedselvoorraden in het laatste stadium van de oorlog. Namens de Tweede Kamer sprak voor- Minister-president dr W. Drees felici teert de jarige met zijn benoeming tot Minister van Staat. Dr J. Schouten, voorzitter van het cen traal comité van anti-revolutionaire kies verenigingen deed dit onder meer in de volgende woorden: „De zorgen voor het koninkrijk, het Nederlandse volk en de toekomst van de wereld hebben in de oorlogsjaren Uw ziel geprangd. Zij heb ben echter Uw houding en inzicht niet bepaald doch wel het devies' voer de oorlog met alle macht, totdat de over winning is behaald. Dr Schouten betoog de, dat deze houding van niet te onder schatten betekenis is geweest voor het verzet hier en voor het aanzien van de Nederlandse regering in Londen en in de kring der geallieerden „Tegen Uw beleid mogen talrijke bezwaren zijn ingediend", zo vervolgde hij, „maar de weegschaal In deze slaat verre door naar de zijde van Uw bezielende woorden en daden. zitter mr L. G. Kortenhorst, die het Ka merlid Gerbrandy kenschetste als een „man met een dwars karakter", „een klasse op zich zelf", „uitzonderlijk" en „origineel", een man die zijn Kamerlid maatschap opvat met de oprechtheid en openhartigheid waarmede hij alles opvat. „De Kamer heeft bewondering voor Uw intellectuele capaciteiten, maar voor alles houdt ze van U om Uw spontaneïteit, Uw sportiviteit, Uw hartelijkheid en Uw hulpvaardigheid." „Most loyal opposition' „Zelden is er een dag geweest waar ik zo tegen op heb gezien", aldus begon de nieuwe Minister van Staat zijn dank woord. „Maar mijn vrouw heeft tegen me gezegd: geef ze de gelegenheid je de hand te schudden. Dat heb ik toen gedaan omdat mijn vrouw het wilde: zo is het Prof. Gerbrandy bracht dank aan H.M. de Koningin voor zijn benoeming als Minister van Staat en herinnerde aan de grote rol, die Prinses Wilhelmina in de oorlogsjaren gespeeld heeft. „Een rol die voor ons van groter betekenis is geweest dan misschien de meesten welen". Doelende op een vroegere uitlating van dr Drees, dat een democratie niet bestaan kan zonder een loyale oppositie, zeide hij, dat deze woorden altijd een inspiratie voor hem zijn geweest en hij kwalifi ceerde zich in dit verband als Hr Ms „most loyal opposition" in analogie van de Engelse benaming. Over de verhouding tussen Nederland en Indonesië zeide hij, dat wij een vreselijk kwaad voor het koninkrijk niet hebben kunnen keren en dat onze bondgenoten ons daarbij schan delijk in de steek hebben gelaten. Met een krachtig „Ambon moet vrij" besloot hij zijn dankwoord. Honderden hebben de oud-premier de hand geschud en blijk gegeven van hun grote bewondering en erkentelijkheid. Onder hen bevonden zich nog, behalve de reeds genoemden, prof mr dr J. Donner, president van de Hoge Raad der Neder landen en mr L. A. Kesper, commissaris der Koningin in de provincie Zuid-Hol land, voorlegde, zeide: „Ik ben het eens met wat hij gezegd heeft. Hij heeft juist gesproken". Bent U dan ook optimis tisch over de uitslag van de onderhan delingen?" Raab lachte en zei: „Heel mijn leven ben ik optimistisch ge weest". De kanselier kondigde aan, dat van daag een communiqué over de bespre kingen gepubliceerd zou worden en dat de delegatie morgen uit Moskou naar Wenen zal terugkeren. Op 27 April zal Raab het Oostenrijkse parle ment verslag uitbrengen. De indruk in Westelijke diploma tieke kringen is, dat de Russische regering poogt hinderpalen te ver mijden, opdat het sluiten van een Oostenrijks verdrag het verlangen van Moskou zou aantonen verder te gaan naar een conferentie van de grote mogendheden tot het oplossen van andere hangende kwesties. Bruno Kreisky, de staatssecretaris van buitenlandse zaken, heeft ver klaard, dat de Oostenrijkse delegatie .concrete onderhandelingen" begon nen is o.a. over technische kwesties. De Russische onderhandelaar vice- premier Mikojan is belast met econo mische kwesties, „die zeer belangrijk voor Oostenrijk zijn", aldus Kreisky. Deze hadden betrekking op artikel 25 van het Oostenrijkse ontwerp-verdrag handelend over de vroegere Duitse ac tiva in Oostenrijk alsmede de olie installaties. Dr Figl heeft gisteren gezegd een onderhoud gehad te hebben met de ambassadeurs van Frankrijk, de V.S. en Groot-Brittannië. Deze bespreking had ten doel de Westelijke landen vol komen op de hoogte te brengen van het verloop van de besprekingen. Naar Bolshoi-theater Behalve de cocktail-phrty op de Oostenrijkse ambassade, was er giste ren een door Molotof georganiseerde lunch ter ere van de Weense gasten op het departement van buitenlandse za ken, waar o.a. Gromyko, Mikojan en Kabanof, de minister voor buitenland se handel zich lieten zien. Gedurende een half uur werd de ge hele delegatie voorts ontvangen door de president van de Opperste Sovjet, maarschalk Worosjilof. Bij die gele genheid las dr Raab een boodschap van de Oostenrijkse president aan de Sovjet-president voor, waarin de vrij lating werd gevraagd van alle Oosten rijkse onderdanen, die nog ln Russi sche krijgsgevangenschap verkeren. Gisteravond waren de Oostenrijkers de eregasten bij een ballet-uitvoering van „Romeo en Julia" in het Bolshoi- theater. De traditionele voorstelling van het Hei lig Hart is bjj de moderne kunstenaar in discrediet geraakt. Om eehter de devotie lot het H. Hart niet door artistieke pro blemen te doen verminderen hebben de paters van M.S.C. bö het 100-jarig bestaan dezer orde een prijsvraag uitgeschreven onder vijf Nederlandse beeldhouwers om tot een vernieuwing van de H. Hart-voor- stelling te komen. Behalve de vijf uitgenodigde kunste naars hebben tal van Nederlandse beeld houwers een ontwerp ingezonden. Onder de 36 inzenders werd het beeld van de Bredase beeldhouwer H. Koreman be kroond. De prijs bedraagt 600. De tweede prijs was voor de Amster dammer A. Teeuwesse. De derde prijs werd door de jury niet toegekend. De jury bestond uit Marl Andriessen, Marius van Beek, Jan Engelman. Niel Steenbergen en prof. dr J. Timmers. Volgens het rapport van de jury heeft het ontwerp van H. Koreman „een aan trekkelijke spiritualiteit, het is zonder na turalisme en toch ook niet te ver verwij derd van de gewenste lichamelijkheid der voorstelling. Het wijde gebaar der uitge strekte armen, gepaard aan een zekere neutraliteit van het hemd-vormig kleed, geeft het project een mengsel van intimi teit en uitzonderlijkheid dat niet nalaaj in druk te maken". Voorts spreekt de jury haar voldoening erover uit dat de ontwerper het hart, mid den op de borst, zonder volume heeft aan gegeven. Interim-regeling per 1 Juli De Ziekenfondsraad heeft zich in een vergadering, die gistermiddag in Amster dam is gehouden, met de volgende voor lopige regeling voor de tandartsenhulp verenigd. Indien op 1 Juli 1955 nog geen defini tieve regeling is getroffen, zal bij wijze van interim regeling in goede rekening een toeslag van 11 proeent op de declara ties van de periode 1 Januari tot 1 Juli 1955 worden gegeven. Als onkostenper- centage van 1954 zal eveneens in goede rekening een toeslag van 3 procent over het totale bedrag van de declaraties over dat jaar worden gegeven. Voorts zullen de ziekenfondsorganisaties met de Nederlandse Mij tot bevordering der Tandheelkunde een aantal tandheel kundige desiderata bespreken en de finan ciële consequenties daarvan onder de ogen zien Tenslotte hebben partijen overeen stemming bereikt omtrent instelling van een commissie van overleg ter verkrijging van een vertrouwenssfeer en ter bespre king van eventuele noodzakelijke wijzi gingen in de tandheelkundige verzorging van ziekenfondsverzekerden, alsmede var, de eventuele noodzakelijkheid van een herziening van de huidige wijze van on derhandelen. (Advertentie) Op 25 Natlonal-P—C". 'n Oen uur n.m.» gehouden. (Aanvang o vraae die Wilt U zeker zö» van *en Waag. TontvangTYwNewiie va» toegang gratis KOmTaLLEH 0P23APRILTOEGANG VRIJ Een illegaal pamflet bracht dit nieuws: NEDERLAND Assen bevrijd! Daar eenheden van het Eerste Canadese le ger. Het gehele ge bied tussen de Eems en het IJsselmeer wordt opgeruimd. In Arnhem zijn hier en daar nog straatge vechten gaande. DUITSLAND Wederom grote vorderingen in Duits land. Patton's mannen zijn Leipzig en Chemnitz gepasseerd. Ze staan nog slechts zestig kilometer van Dresden; de Russen zijn nog tachtig kilometer van deze stad verwijderd. Ook komen de Amerikanen nu in de buurt vaa Berlijn: ze zijn op tachtig kilometer van de Duitse hoofdstad In het Roer. gebied zijn in twaalf dagen 84.500 Duit., eers krijgsgevangen gemaakt. In een groot concentratiekamp bij Celle is een typhus-epidemie uitgebro ken, terwijl ook de vlek-typhus ei welig tiert. Eenheden van het Amerikaanse leger hebben een trein overmeesterd, die volgeladen bleek te zijn met gestolen schilderijen uit Nederland. LUCHTOORLOG In grote formaties was de R.A.F. in de afgelopen nacht boven Duitsland. K:c-, en Hamburg waren onder de doelen Tokio kreeg ook weer een zware luent aanval te verduren. WENEN GEVALLEN Maarschalk Stalin meldde in een spe ciale dagorder, dat Wenen van Duitse troepen gezuiverd is. Er werden 130 000 gevangenen gemaakt. De stad is niet ernstig beschadigd, behalve bij d» grote toegangswegen waar felle ge vechten geleverd zijn.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3