De vrouw van maarschalk Boulganin geef! Engelse op een doodgewone school in Moskou les Kath. Bond van Verplegenden vijftig jaar RADIO-NEDERLAND WERELDOMROEP Aanzienlijke verbetering van alle salarissen nodig Geconsolideerde netto-winst Unilever weer flink gestegen DRIE BRONZEN DEUREN VOOR DE SINT PIETER Wilt u werkelijkdat ik over mijzelf spreek „Mijn leven is niet veranderd Verbetering rechtspositie nog steeds voornaamste programmapunt 18124 „ingeblikte" reportages in 1954 naar alle delen der wereld verzonden srïïp d.t« t"d' »- «sJtj Drie woningen uitge brand in Hengelo De veranderde taak in de huidige gezondheidszorg Ontwerpen van Manzu en andere kunstenaars Kath. Onderwijzers Verbond vergaderde Georganiseerd overleg een groot goed Onveranderd totaal-dividend over vergroot kapitaal bevordering luisterkring Prins en Prinsessen vervolgen skitocht DONDERDAG 14 APRIL 1955 PAGINA 5 (Van een speciale correspondent) Op de meisjesschool no. 175 in Moskou wordt Engelse les gegeven door mevrouw Helene Miche- lovna Boulganin. Deze 55-jarige vrouw is niemand minder dan de echtgenote van de voorzitter van de raad van ministers van de Unie van Sovjetrepu blieken, maarschalk Nicolaas Boulganin. Gedurende de weken, die ik in Rusland heb doorgebracht in verschillende delen van het land heb ik allerlei soorten van mensen gesproken. Maar ik wilde heel graag kennis maken met de echtge note van de nieuwe minister-president. Toen ik mijn wens kenbaar had gemaakt, antwoordde men mij: „Waarom juist met haar? De vrouw van Boul ganin is een eenvoudige lerares. Waarom wilt U niet spreken met een vrouw die zelf een belang rijke post bekleedt? In dit opzicht zijn in de Sovjet- Unie de vrouwen niet de echtgenoten van hun mannen. Zij worden slechts beoordeeld naar de functie van hun eigen werkzaamheden en naar wat zij zelf gedaan hebben". Veertien jaar bij het onderwijs Onveranderd Dol op ballet Voor mij was dit iets nieuws. Ik zei daarop, dat ik door een interview met de vrouw van Boulganin aan de mensen in het Westen de positie van de Sov jetvrouwen zou kunnen duidelijk maken. Toen ik dit gezegd had regelde men het onderhoud, zonder mij verder moeilijkheden in de weg te leggen. Maar ik kreeg de indruk, dat men geen begrip had voor mijn motieven. Ik ontmoette mevrouw Boulganin op haar school. Zij had aan de directrice enkele uren vrijaf ge vraagd en toestemming gekregen om de kamer van de directrice te gebruiken, waar een tafel in ge reedheid was gebracht voor een overvloedig thee uurtje, een van die typisch Russische gewoonten, waarbij men grote hoeveelheden taart, patisserieën en andere lekkernijen, alles heerlijk van smaak, voorgezet krijgt. Voorafgaande ervaringen hadden mij al geleerd, dat men van zijn gast verwacht, dat hij alles wat zich op tafel bevindt, eer aandoet. Midden op de tafel stond een enorme taart, be staande uit diverse lagen van verschillende kleur. Schoonzoon in Lenitigrad Publieke taak Éénmaal in buitenland TWEE NIEUWE VEEMLOODSEN TE ZAANDAM Op plaats van afgebrande Het was op 21 Augustus 1905, dat te Haarlem op initiatief van kapelaan W. Witteman de Bond van R.K. Verpleegsters werd opgericht, die thans onder de naam Ned. R.K. Bond" van Ziekenverplegenden „Salus infor- morum" ongeveet 75 pet van alle katholieke verplegenden in Nederland onder zijn schutse heeft en met een studiecongres Zondag, Maandag en Dinsdag in Nijmegen zijn gouden jubileum gaat vieren. Hoofdzakelijk overwegingen van zielzorg ten behoeve van verpleegsters, die in neutrale ziekenhuizen werkzaam waren, hebben de stoot gegeven tot het in het leven roepen van deze organisatie, waarin men tevens een goed middel zag om te bevorderen, dat katholieke verpleegsters in de katholieke gezinnen en in de wijkverpleging zouden worden te werk gesteld. In Melbourne zoekt een man de schaalverdeling van zijn radio af. Zijn wieg stond ergens tussen. Den Helder en Maastricht. Een Nederlander zoekt via de aether contact met zijn vaderland. Voor duizenden Nederlanders emigrant, missionaris en handelsagent betekent Radio Nederland Wereldomroep dit zo begeerde contact. Het is voor hen de stem van een goede vriend. Ergens in Ihak draait een Arabier doelloos aan de knop van zijn radio. Een sympathieke stem vertelt hem in zijn landstaal bijzonderheden over een land, dat hem volkomen vreemd is. Hij is ge boeid en het blijft niet bij die ene uitzending. Hij ivordt een vriend van Nederland. Dit is de taak van Radio Nederland JVerelclomroepHet onderhou den van contact niet Nederlanders in de vreemde en het aankiveken van goodwill door uitzendingen in vreemde talen. „Part-time" onderwijs MAJOOR AALMOEZENIER P. C. GROENENDIJK HET NEDERLANDSE STANDPUNT „INGEBLIKTE" REPORTAGES KEUKEN ALS REGEJLKAMER ARABISCHE NATIONALE INSTELLING Slechts 4 pet in ziekenhuizen Het werk meer in de sociale sfeer Show van nieuwe uniformen n Wiesbadenerhut aangekomen r°uw Boulganin is 55 jaar oud. Zij zet w kleine kant en een beetje ge- m„' lange haar draagt zij zoals bot fff veel ziet raet een scheiding in halt 7- en mef een wronê 'aag de +h; ZlJ begon met mij een geurig kopje t" ,aan te bieden en met een stuk af rip s.ni-lden van de taart, die midden op ae tafel stond en die groot genoeg was °m een talrijk Westers gezin gedurende een hele Zondagmiddag gelukkig te ma ken. Wilt u werkelijk, dat ik over mij- *elf spreek, vroeg zij mij verbaasd. U hioet weten, dat ik maar een heel een voudige lerares ben. Dit was niet helemaal waar. Voordat ik mijn eerste reusachtige stuk taart naar binnen had gewerkt, had ik reeds bemerkt dat mevrouw Boulganin een boeiender persoonlijkheid is dan de meeste vrou wen, die ik in Rusland ontmoet had. Haar gelaat verried intelligentie, haar glimlach bad iets "hartelijks. Zij heeft heel mooie tanden en heldere ogen. Haar lichtgol- vende haar is van een diep zwart. Zij heeft een natuurlijke waardigheid om zich te gedragen en in haar kledmg. Zij had die dag een blauwe tailleur aan me een witte zijden blouse. Hoewel de ,KUS lscpe mode lijkt op die welke tien jaar gele den bij ons in zwang was, maakte haar kleding een smaakvolle indruk. Ik ben nu veerti$i jaar lerares, legt zij uit en «k heb altijd aan deze school les gegeven. Mijn vader was een kleine ambtenaar een assistent van een officier van gezondheid. Mqn ouders zonden mü naar school en ik beëindigde mijn stu dies vóór de revolutie van 1917. Ik heb eerst op een kantoor gewerkt en ben in 1924 getrouwd, maar ik ben doorgegaan met werken. Toen mijn twee kinderen, een zoon en een dochter oud genoeg wa ren, kreeg ik weer zin om verder te studeren. Ik heb toen een cursus gevolgd aan het instituut voor vreemde talen en ik behaalde het diploma van lerares in 1941. Toen mijn zoon tenslotte zestien jaar was geworden en mijn dochter acht, werd ik aan deze school benoemd. Ik verzeker u dat mijn leven toen veranderd ls. Ik kan mij op het ogenblik niet voorstellen, hoe ik zou moeten leven zonder les te ge ven Ik geef Engels aan de meisjes van de vijf hoogste klassen (de Russische scho len hebben tien klasen) en een d v hph ik ongeleid voor het eindexamen in 1949. Dat !s wel aardig om te vertellen: enkele dagen geleden oud leerlingen van die klas g houden .en iedereen sachl^f gekozen heb maken in het werk, aai zj e ben. Ik heb misschien beetje trots op met^ Ik eigenZOkinderen terugzag. Ik ben even eigen Kinaeren ieerlmgen en ik koes- tu^ u^jGr reide' Als ik een opmer king e£pn- de meisjes zijn even tevSred™ng ove? haar lerares als Helene Miehlï over haar leerlingen. s°mmiglna van haar hebben besloten ook cursus t 1 pin aan het instituut voor vreemde talen om evenals zij lerares te Vvorden. „non zii dan totdat zij ge- trouw^ijnTn tot b«»J£gd uT groot ge- n-gNeen Antwoordde mevrouw Boulga nin, Kioof, dat zij haar studies meteen hierna zullen voortzetten. Tegenwoordig hebben de jonge mensen de kans om ho ger onderwijs te volgen, zodra zij de mid- delbare school hebben verlaten, als zij maar talent genoeg hebben. Vóór de re volutie was dit anders. En zij voegde er aan toe: Het is prettig werken met jonge meisjes. Persoonlijk ben ik van mening, dat het gemakkelijker is om in een meis- jesklas de orde te handhaven dan in een jongensklas. Maar mijn werk beperkt zich niet tot het voor de klas staan alleen Het is van belang, dat de lerares van de school ook contact onderhoudt met de bloes van de leerlingen. Daartoe worden bijeenkomsten georganiseerd, om gemeen- ?i<;llPF0lv!lc de Problemen van de opvoe ding te bespreken en om eens te praten, hoe wij met gemeenschappelijke inspan ning de kinderen zullen opvoeden om er goede en moedige en evenwichtige vrou wen van te maken. En dan breng ik ook van tijd tot tijd nog bezoeken aan ver schillende van mijn leerlingen thuis. Ook gaan wij gezamenlijk naar het theater, waar ik even enthousiast ben als mijn leerlingen. Is uw leven veranderd in de loop van de jaren, waarin uw echtgenoot een belangrijk politicus is geworden of sedert hij werd benoemd tot regeringsleider? vroeg ik. Neen, helemaal niet, antwoordt me vrouw Boulganin. In ieder geval niet op de manier, die u veronderstelt. Alleen ge durende de oorlog veranderde ons leven, omdat wij veel te doen hadden. De och tenden en het begin van de namidda^ behield ik voor het onderwijs en de rest van de dag wijdde ik aan de verpleging in een militair hospitaal in Moskou. Wanneer hebt u nu tijd om u met uw eigen huishouden en met uw kinderen bezig te houden? Ik had een dienstbode en die heb ik nog, hoewel mijn kinderen nu groot zijn. Ik heb op het ogenblik nog een dienstbo de voor mijn kleinzoon, de zoon van mijn zoon, waarmee ik mijzelf nauwelijks kan bezighouden. Men moet zich van 'n Russische „dienst bode" geen Hollandse voorstelling ma ken. Het zijn vaak oude getrouwen, vaak beminnelijke grootmoeders, die de zorgen voor de kleine kinderen op zich nemen, wanneer de moeders werken. Men komt ze' overal tegen, in de straten en in de par ken, oude vrouwen, omringd door kinde ren. Zij hebben iets bezorgds over zich en men zou haast geloven dat zij zo wegge lopen zijn uit een van de vele Russische boeken, die de „baboeschka's, zoals men ze noemt, verheerlijken. Wanneer wij, Westerse mensen tegen over de Russische vrouwen onze hulp in de hulshouding beschrijven dan antwoor den zij onmiddellijk met iets van mede lijden: „Dus u hebt geen baboeschka?". Mevrouw Boulganin, die als echte Rus sin haar plicht van grootmoeder weet te schatten kan echter zelf niet de zorg voor haar kleinkinderen op zich nemen en heeft voor een andere „baboeschka" ge zorgd. Maar wanneer kunt u zich dan wij den aan uw eigen huishouden en uw echt genoot? vroeg ik opnieuw. Wij hebben de Zondagen en feestda gen en nogal wat avonden, naar de schouwburg of de bioscoop gaan. Ik ben dol op toneel en op film, maar het meest van alles op ballet- Hebt u hier al balletten gezien? vraagt zij mij met be langstelling. Ik vertel haar, dat ik Oula- nova gezien heb en dB ster, die haar op volgster belooft te worden: Plisetskaya en ook Borit in het ballet „De prinses met de zwanen". Deze mededeling is meteen aanleiding tot een geanimeerd gesprek, zoals zij steeds op een Russisch thee uurtje gevoerd worden. In dit land spreekt iedereen over bal let met verbazingwekkend veel verstand van zaken. Toen ik later zeide, dat ik on het punt stond naar Leningrad te gaan gaf mevrouw Boulganin mij onmiddellijk de raad om het ballet „De bronzen ca valier" te gaan zien en zij voegde er aan toe: U kunt u niet. voorstellen, hoe zeer ik u benijd, dat u naar Leningrad gaat. Houdt u dan meer van Leningrad dan van Moskou? vroeg ik haar. evdT* is de reden niet. Maar lr heeft een jongeman uit Le ila v, gehuwd, enkele weken geleden. i\a net huwelijk moest hij terugkeren om zijn studies voort te zetten. (Hij moet m°S oo6° 'laar s*uderen). dochter, die nu jaar oud is en geneeskunde stu deert, moet haar laatste jaar nog maken aan de universiteit van Moskou, maar zij verlangt even vurig als ik om naar Le ningrad te kunnen gaan. ik vroeg mevrouw Boulganin of het met practischer was, dat een van de twee jonggehuwden van universiteit verander de, zodat zij tenminste samen zouden kun nen zijn en ik zeide, dat het anders wel eens zou kunnen aflopen als in veel ope ra's van Grusinian, die ik in Tiflis ge zien had en waarin alle verliefden ster ven, zonder enige duidelijke reden, eenvoudig omdat zij teveel naar elkaar verlangen. Mijn dochter en mijn schoonzoon kun nen wel op het ogenblik wachten, dat zij weer verenigd zullen zijn, antwoordde me vrouw-Boulganin. Van universiteit veran deren is niet goed. Iedereen moet blijven waar hij zijn studies begonnen is. Een andere pplossing is in principe verkeerd. En dit is niet alleen mijn mening, maar ook van de jongelui zelf. En zo zaten wij dan plotseling aan de ronde tafel te praten over het plichtsge voel en over het onderwijs, zaken die hier in dit land van zeer groot belang wor den geacht. Werken is het beste wat men doen kan, verklaarde mevrouw Boulganin. Het verruimt de horizon van iedereen en houdt ons jong. Praat u wel eens over uw werk met waarop wij uw man en praat hij over het zijne met ur vroeg ik haar. - Natuurlijk, zo gaat het toch met alle mensen, die getrouwd zijn, zeide me vrouw Boulganin, maar zij ging daar niet verder op in. Hebt u persoonlijk ook nog politieke activiteiten, vroeg ik. In ons land doen bijna alle vrouwen iets van openbaar belang. Jarenlang ben ik op het bureau geweest van het syndi caat van de leraren van deze school. En zii voegt er enigszins trots aan toe: Ik ben zeven jaar achtereen herkozen. Maar ik interesseer mij speciaal voor sociale kwesties, die buiten het kader van de school vallen. Terwijl ik zo praat over de rol van de vrouwen op het terrein van de georgani seerde arbeid zeg ik, dat ik gedurende mijn reis door Rusland de indruk gekre gen heb dat de vrouwen dikwijls over vre- despropaganda praten als over een taak, die haar speciaal toevalt. Dat is niet juist, antwoordt zij. Hier spreekt iedereen over de vrede, de man nen zowel als de vrouwen en zelfs de kinderen. Zou het niet wenselijker zijn voor de vrede, merkte ik op, dat de mannen en "ouwen van Oost en West de gelegen heid kregen om te reizen en elkaar vrij te ontmoeten en persoonlijke contacten te leggen en vriendschapsbanden aan te kno pen dan dat men elkaar in de koude at mosfeer van congressen ontmoet om vre- redevoeringen uit te snreken? Wilt u zeggen, dat wij vrij zouden moeten kunnen reizen van het ene land naar het andere? Misschien komt het nog eens zover. Wij wensen vrienden te zijn van alle volkeren van de wereld. Bent .u Wel eens in het buitenland geweest? vroeg ik haar. Ja> in 1936 heb ik mijn man ver- ?vZ op een officiële reis, die hij in westeuropa maakte. Dat bleek de enige keer geweest te zijn. De conversatie kwam vervolgens op de overeenkomsten en verschillen in de schoolsystemen tussen Oost en West. Mijn gastvrouw legt intussen stilletjes 'n nieuwe punt taart van ontzaglijke afmetingen op mijn bord en ik overweeg, dat het wer kelijke geheime wapen van Rusland wel eens in niets anders zou kunnen bestaan, dan in zijn overdadige hoeveelheid lekker- nijen. Een des te geduchter wapen, om- ïfi een niet minder copieus diner die- tl?0 avond nog voor de boeg had. Ik vroeg haar tenslotte: Wat verwacht u van de toekomst? Als ik een wens uit mag spreken voor mijn eigen land, zegt mevrouw Boul- gamn' dan wens ik. dat wij erin zullen slagen ue jonge generatie zo op te voe den, dat zij loyale en verstandige mannen en vrouwen za] leveren. Indien het erom §aat ®en "wens te doen voor de hele we reld. dan wens ik. dat er vrede moge zijn en dat er vriendschappelijke betrekkingen ontstaan tussen alle landen op cultureel en economisch gebied. En als ik tenslotte een wens voor mijzelf mag doen en na deze overigens niet oorspronkelijke zin- laat zij volgen dan zou ik willen dat het mij vergund zou zijn nog lang te werken en een nuttig mens te zijn. Copyright I.N.S. Opera Mundi/Maasbodepers In Hengelo (O) heeft gisteravond een felle brand gewoed, welke een blok van drie middenstandswoningen aan de Vöc- kersweg vrijwel geheel in de as heeft gelegd. Drie gezinnen, elk met twee kin deren, werden hierdoor dakloos. De brand ontstond in de woning van het gezin P. Een 19-jarige kostganger H. B. stootte een bus met 50 kg. vloeibare was om. Doordat een brandend gasstel vlakbij stond vatte de wegstromende was vlam. De was zou in de bijkeuken in potjes wor den gegoten. Het vuur was zo hevig, dat de brand weer voor een hopeloze taak stond, ter wijl bovendien de vlammen zo snel om zich heen grepen, dat van geen van de in boedels iets kon worden gered. De kost ganger kreeg dermate ernstige brandwon den, dat hij in het Kon. Julianaziekenhuis moest worden opgenomen. De woning van het gezin P. brandde tot de grond toe af; de twee andere woningen, bewoond door de families D. J. G, en F W kregen ernstige schade en werden to taal onbewoonbaar. Verzekering dekt de schade. Op de fundamenten van de op 15 Octo ber 1954 door een brand geheel verwoeste veembedrijven „Czaar Peter" en „Neder land" te Zaandam zullen twee nieuwe veemloodsen worden geplaatst. De directie van het veembedrijf de N.V. C. Kamphuys heeft hiervoor opdracht gegeven aan een Zaandams bouwbedrijf De oppervlakte 2.100 M2, blijft hetzelfde, doch de nieuw? loodsen zullen gelijkvloers worden opge trokken en geen verdiepingen krijgen zo als de verbrande vemen hadden. (Van onze Utrechtse redacteur) Eerste voorzitter was dr H. v.d. Berg, die in 1920 werd opgevolgd door dr H. J. Damen, waarna in 1948 een van de verpleegsters zelf, zuster L. Siebers, het roer overnam, dat zij nog steeds met bekwame hand hanteert. In de loop der jaren veranderde ook het karakter van de bond en toen meer en meer de noodzaak bleek om sterk te ijve ren voor verbetering van de rechtspositie van de verpleegster en van de verpleger, sloot men in 1932 er een vakorganisatie van te maken. Toen konden ook verple gers, die algemeen als broeders worden aangeduid, maar leken zijn de religieu ze verplegenden hebben hun eigen St welke nog allesbehalve volmaakt is. be- Canisiusbond als lid toetreden en in 1947 behoorden tot de 2580 leden ongeveer 700 mannelijke. Dit ledental is de laatste jaren met sprongen vooruit gegaan en bedraagt thans ongeveer 5700; in de loop van 1955 hoopt men de 6000 vol te maken. De mannelijke verplegenden vormen in de bond een aparte sectie, waarnaast er nog zes groepen zijn voor de verschillende beroepstakken, zoals ziekenhuisverpleeg sters, bedrijfszusters, wijkzusters, ver pleegsters in sanatoria e.d. Met de inzet van heel hun artistieke vakmanschap werken thans vier Italiaan se kunstenaars aan de vervaardiging van drie bronzen deuren voor de Sint Pieier. Als alles naar wens verloopt, hoopt men deze in het voorjaar van 1956 gereed te hebben. Op zijn tachtigste verjaardag op 2 Maart, in het volgend jaar zal de H. Vader, dan de nieuwe kunstschatten in zegenen. Niet ieder weet. dat de deuren in het voorportaal van de Sint Pieter, niet alle van brons zijn, zoals bij andere basilie ken. Van de vijf deuren bezitten slechts de Porta Santa en de hoofdingang bron zen deuren. De vervanging van bet hout door het zoveel kostbaarder brons is mo gelijk geworden door de nalatenschap van Prins George van Beieren. Deze ver maakte bij zijn dood in 1943 zijn gehele vermogen aan de basiliek. Het testament bevatte voorts de namen van hen, die een keuze zouden moeten maken uit de ont werpen. die hiervoor zouden worden ingediend. De wedstrijd werd in 1947 uitgeschre ven. Drie jaar later werden de 85 inge zonden ontwerpen in het Vaticaan ten toongesteld. Thans heeft de jury de ver vaardiging van de meest linkse deur op gedragen aan de Milanese kunstenaar Manzu. De beide vleugels van deze deur zijn 8 meter hoog en 2 meter breed. Op de ene vleugel zal de Hemelvaart van Christus, op de andere de Ten-Hemel- Opneming van Maria uitgebeeld worden. De vervaardiging van de deur. links naast de hoofdingang, is aan de beeldhou wer Crocetti en die rechts naast het mid denportaal aan de kunstenaars Nagni en Monteleone toevertrouwd. Crocetti heeft als hoofdthema de geschiedenis van het oudste tijdperk der Kerk verkozen en de beide anderen hebben de motieven voor de voorstellingen op hun deur uit de la tere geschiedenis der Kerk geput. Het werk van Manzü verkeert in een verge vorderd stadium, men verwacht nog dit jaar tot het gieten van de deuren te kun nen overgaan en in ieder geval de zes vleugels op 2 Maart van het volgend jaar klaar te hebben voor de zegening door de H. Vader. In zijn openingsrede op de Dinsdag te I tellen, een succes, dat ouantitatief m" Utrecht gehouden jaarvergadering van J schien ietwat beangstigend is. Hij hoAp'tê echter, dat deze curussen in geen enkel opzicht schadelijk zouden zijn voor het aanzien van liet corps en dat de nieuw aangetrokken leerkrachten door een goe de salarisregeling ook voor het onderwii" behouden zuilen worden. Het Georganiseerd Overleg noemde do voorzitter een groot goed. dat behouden moet blijven, zelfs al is daaraan het he zwaar verbonden, dat voor en tijdens dl onderhandelingen niets over de aan de o -rlinrlo Tinnrcf1 pn mpr» het Katholiek Onderwijzers Verbond verzocht de voorzitter, de heer Joh. H. M. Derksen, de aandacht van de regering voor een aanzienlijke verbetering van alle onderwijzerssalarissen, overeen komstig de sociale status van het ambt. Wijzend op het huidige leerkrachtente kort, een ramp, die volgens spreker spe ciaal het MULO bedreigt, uitte hij de wens, dat de regering in de op gang ko mende onderhandelingen bereid zal zijn de juiste plaats in het salarisbestel te be palen voor de onderwijzer, hij welke tak van onderwijs hij ook werkzaam is. Wat het onderwijzerstekort betreft, wilde de heer Derksen niet zwijgen over de spoed cursussen, die meer dan 2000 cursisten De raden Van bestuur van Unilever N.V.I men de behaalde resultaten tot tevreden en Unilever Limited hebben besloten aan1 heid. De omzet bedraagt lp 29 t J. (v.j. 13.900.384.000). De door beide de op 26 Mei a.s. te houden algemene ver gaderingen voor te stellen over 1954 een slot-dividend van 8% pet uit te keren op de gewone aandelen der Nederlandse en een slot-dividend van 9% pet op de ge wone aandelen der Engelse maatschappij, welke dividenden betaalbaar zuilen zijn van 9 Juni a.s. af. Met inbegrip van de op 10 December 1954 betaalbaar gestelde interim-dividenden beloopt het totale di vidend over 1954 derhalve voor Unilever N.V. 14 pet en voor Unilever Limited 15% pet. Deze dividendnercentages zijn gelijk aan die over 1953, doch ten gevolge van de conversie van obligatiën in gewone aandelen bij de Nederlandse maatschappij en de bonus-uitkering van 25 pet in ge wone aandelen bij beide maatschappijen vindt de dividenduitkering 'plaats over een dienovereenkomstig hoger gewoon kapitaal. De dividenden zijn gelijk in geldswaarde overeenkomstig de in de egalisatie-overeenkomst, voorgeschreven berekeningswijze. Over het algemeen zijn de omstandig heden in 1954 gunstig geweest en stem- orde zijnde voorstellen mag worden ziegd of gepubliceerd. Hij prees zich Ie" lukkig, dat de samenwerking met dl A MAT? Vinn+nnvo e+Ofldc Vl och 4- maatschappijen tezamen over de g - hele wereld behaalde bedrijfswin 745.813.000 (655.251.000). De naar de winst geheven belastingen bedraden 406.631.000 (359.851.000) en deL epc°n lideerde netto-winst is 338.93L000 (274 508.000). In de geconsolideerde netto winst over 1954 zijn begrepen buitenge wone winsten ten bedrage van 28.374.000 (6.118.000). De cijfers der Engelse maat schappij. die in de hiervoor genoemde totaalcijfers over 1953 begrepen zijn, zijn herrekend tegen de officiële pariteit van ƒ10,64 voor het pond sterling, tegen wel ke koers ook de overeenkomstige bedra gen over 1954 zijn herleid. Van de Nederlandse maatschappij be draagt de geconsolideerde netto-winst f 135 522 000 (94.788.000) en de eigen netto winst 65.343.000 (50.083.000). Van de Engelse maatschappij bedraagt de gecon solideerde netto-winst 203.409.000 (179.720.000) en de eigen netto-winst 96.469 000 (77.940.000). ANOF-partners steeds hechter geconso lideerd is. Tenslotte sprak de heer Derk" sen de hoop uit, dat het onderwijs in Nel derland zijn vrijheid zou mogen behou den en wekte hij de aanwezigen op de strijd voor de bijzondere school voort te zetten waar zulks nodig mocht zijn. Het openbare gedeelte van de vergade ring werd besloten met een rede van pa" ter dr N. Perquin S.J., die sprak over „Part-time'' onderwijs, dat tot doel heeft de jeugdige ongeschoolde arbeider gelei delijk in het productieproces in te scha kelen. Hiertoe zijn de z.g. „dagleven- scholen" opgericht, die één dag per week onderwijs geven aan de jonge arbeider met behoud van loon. Deze vorm van' onderwijs, dat direct op het bedrijf moet zijn ingesteld, zou dienen te worden ge volgd door een avondschool, waarin dè arbeider geleerd wordt hoe hij zijn vrije tijd dient te besteden. De tweejarige dag school is speciaal gericht op de vorming van de jonge mensen en het verhogen van hun weerbaarheid. Wil deze vorming slagen, dan dient volgens dr Perquin een nauw contact te bestaan tussen de school en het gezin op de eerste plaats, maar ook met het bedrijf, de aalmoezeniers en de jeugdorganisatie. Daartoe is ook nodig dat de leraren worden opgeleid in de nieuwe mentaliteit, nodig om de onge schoolde jeugd te aanvaarden en te hel pen. De minister van Oorlog, ir C. Staf, heeft de majoor-aalmoezenier P. C. Groe nendijk, directeur van het R. K. Militair De jaarverslagen van de beide maat-1 Vormingscentrub te Ubbergen bij Nijme- schappijen zullen 3 Mei a.s. verschijnen. gen, bevorderd tot luitenant-kolonel. Het jaarverslag van deze in October 1° laar oude stichting geeft een goede in druk van de manier, waarop de omroepstaf deze verant woordelijke taak tracht te vervullen. De uitzendingen bestemd voor onze landgenoten, heb- oen uiteraard een ander ka rakter, dan die, bestemd voor de buitenlander. De eerstgenoemden zijn meer gebonden aan de actualiteit dan die van de tweede cate gorie, welke een inzicht wil len geven in het leven van de Nederlander. Aan het begin van de da gelijkse uitzendingen kunnen de Nederlanders in den vreemde luisteren naar een nieuwsbulletin,, waarin het Nederlandse meuws het spreekt vanzelf een be langrijke plaats inneemt. „De week in Nederland" op Zaterdag werpt een te rugblik op de gebeurtenis sen in de afgelopen zeven dagen Een vast onderdeel van dit programma vormt de rubriek „Wie stuurt onze re porter op stap waarvan vooral vele emigranten ge bruik maken. Zo stuurden enkele luisteraars de verslag gever met de microfoon naar het harmonie-corps, waarin zij vroeger zelf een stevig partijtje hadden meegebla- zen. In vijf vreemde talen (En gels, Spaans, Arabisch, Indo nesisch en Afrikaans) wor den onze belangrijkste de monstraties op geestelijk en cultureel terrein de wereld rondgedragen. „Window on Holland" geeft de feiten van de dag, in „actualities" wor den vooraanstaande personen geïnterviewd en belangwek kende gebeurtenissen ver slagen. Close-ups of Hol land brengt de Engelsspre kende wereld in kennis met Nederlandse bedrijven en instellingen. De uitzendingen in de overige talen verheugen zich blijkens de reacties in een -teeds stijgende belangstel ling. De Nieuwsdienst streeft er bij zijn berichtgeving naar een zo groot mogelijke ob jectiviteit te betrachten en deze zuiver „feitelijk" te houden. Bij de commentaren een overzicht uit de Ne derlandse pers wordt er voor gewaakt, dat aan de verschillende stromingen, die in ons volk leven, recht wordt gedaan. Met de binnenlandse omroepverenigingen wordt vruchtbaar samengewerkt en indien nodig overleg ge pleegd. Zo berust de ver antwoordelijkheid voor de specifiek R.K. uitzendingen Dij de K.R.O Voorts worden programma's van onze bin nenlandse omroepen, die zich hiervoor lenen, door de wereldomroep in haar geheel overgenomen. Klankbeelden en reporta ges, die niet direct kunnen worden uitgezonden of be stemd zijn voor landen, welke niet direct bereikbaar zijn, worden „ingeblikt" en verzonden naar die buiten landse omroepverenigingen, welke er belangstelling voor hebben. In 1954 werden er 18124 van dergelijke pro gramma's naar alle delen van de wereld verzonden. De serie „Holland to me", die door de Canadese reporter Larry Henderson werd ver vaardigd, verliet in. een op laag van 150 stuks de stu dio's. De Studioeen pro bleem. Na de oorlog werd begon nen in een ouderwetse villa. Nu heeft de omroep de be schikking over vier van der gelijke gebouwen. Garages doen dienst als studio en bij keukens worden gebruikt als regelkamer. De binnenlandse omroepen werkten een kwart Huesin Mahdi Khalis woont in Irak. Zo ver zijn horizon reikt is hy gen bekend man, want hy zet een voortreffelijk bakje koffie, deze Hue sin. Ongetwijfeld, zo dacht hij,weten die men sen in dat vreemde land ook wie Huesin is en dat hij een gerenommeerd koffiehuis bezit. Zo kwam hij tot die grappig aandoende uitlating in zijn briefje, dat nochtans een goede indruk geeft van de wijze, waarop met de uitzendingen wordt meegeleefd. IRAK, SS-4-1954. V weet ongetwijfeld, dat ik de bezitter ben van een koffiehuis. Het is eengevestigde ge woonte geworden, dat ik al onze klanten doe luis teren naar Uw uitzendin genHet zou goed zijn, als U iedere week een kort programma ging maken met grapjes en verstandige gezegden en aanhalingen van be roemde Arabieren. Huesin Mahdi Khalis. eeuw geleden onder betere omstandigheden. De plannen voor een „ech te" studio werden in '53 goedgekeurd, maar bouw volume werd er nog steeds niet toegewezen. Helaas waren de zenders niet altijd sterk genoeg om de gebieden waarvoor de uit zending bestemd was te be reiken. Veel van hetgeen met enthousiasme en met geestdrift was gewrocht kwam slecht of helemaal niet door Het duurt echter nu niet lang meer of deze perikelen behoren tot het verleden. De drie 100 KW- zenders nabij Lopik naderen hun voltooiing en dan zal het niet meer kunnen voor komen, dat een Russische in dringer de stem uit Hilver sum de aether uitdrukt. In het ontwerp van de wet tot regeling van de omroep is ook aandacht besteed aan de wereldomroep en in de Memorie van Toelichting zijn er enkele grondgedachten te onderkennen, die het karak ter van de stichting goed deels bepalen. Zo lezen wij, dat de kosten van de We reldomroep niet uit de luis terbijdragen moeten worden bestreden, maar direct uit 's lands schatkist. Voorts acht de Tweede Kamer het nut tig, dat deze omroep zelf standig blijft met een be stuur, dat bestaat uit „vrije mannen". Hetgeen zeggen wil, dat het bestuurscollege samengesteld moet worden uit personen, die weliswaar representatief zijn voor de voornaamste geestelijke stro mingen in ons volk. maar geen regering of partij ver tegenwoordigen. Zo is het met recht een nationale in stelling, die de Nederlandse stem in de aether vertegen woordigt. Voor de een is het een goede vriend, die hem ver telt over wat hem nog steeds lief is, voor de ander een gids voor ons kleine, maar zo moeilijk te doorgronden land. De omroep heeft zich de medewerking weten te verzekeren van vele bui tenlandse verslaggevers. ziet U de Arabische reporter G. S. Dahboura tijdens een reportage op de Moerdijkbrug. In 1937 werd de bond door het Episco paat erkend als de aangewezen organisatie van alle katholieke verplegenden. ook van hén, die in overheidsdienst zijn. Voor wat deze laatste categorie betreft, bestaan overeenkomsten met KABO en ARKA in zake wederzijds lidmaatschap. Het is wel interessant hier te vermelden, dat van de katholieke verpleegsters slechts 40 pet in ziekenhuizen werkzaam zijn. Naast het bevorderen van de opleiding der verpleegsters in katholieke zieken huizen, ijvert de bond voor verbetering van de technische en de godsdienstige vorming, voor welke laatste retraites en yerdiepingsdagen worden georganiseerd. Tot de activiteiten behoort verder het oprichten van uitzendbureaux voor par ticuliere verpleegsters, waarvan er thans tien bestaan. Verbetering van de rechtspositie is nog steeds het voornaamste programma-punt. waarbij vooral gedacht wordt aan een pensioenregeling en herziening van de op leiding met het in acht nemen van het speciale aspect voor mannelijke verple genden. Ook het woningvraagstuk, voornamelijk voor de alleenstaande verpleegsters, is nog steeds niet opgelost, al is er hier en daar incidenteel wat aan gedaan. Ge streefd wordt voorts naar het meer doen bezetten van leidende posities in de katho lieke ziekenhuizen door leken. In welk verband tevens genoemd kan worden het probleem van de voortgezette opleiding, die de verpleegsters na het behalen van het gewone diploma in staat stelt zich voor een hogere functie te bekwamen. In 1949 is de bond zelf reeds begonnen mei stafcursussen, die van lieverlede uitge breid werden. Met de uitbreiding en verandering van de taak der verpleegster is ook het werk voor de bond verzwaard die tegenwoordig In Utrecht een eigen bureau heeft, dal echter nodig om uitbreiding vraagt me; het aantrekken van deskundige krachten Hiervoor zullen de leden een veer moeten laten in de vorm van een contributie verhoging, welke op het congres aan de orde komt. Het werk van de verpleegster is meer dan vroeger in de sociale sfeer komen te liggen en men beschouwt het als een der tekorten van de tegenwoordige opleiding, dat deze te veel op het ziekenhuis ge oriënteerd is. Onderwerp van het congres is dan ook „De ontwikkeling van de taak van de verplegende in de huidige gezond heidszorg", waarover dr Th Schlichting Maandagmorgen een inleiding houdt, na dat prof. dr C. van Gestel O.P. uit Leuven Zondagmiddag gesproken heeft over de levensbeschouwelijke achtergrond van het werk. Verscheidene andere sprekers zullen het onderwerp nader uitwerken in de groeps vergaderingen. aangepast aan het speci fieke werkterrein. Tevens worden als richtlijnen gebruikt de conclusies van het in 1954 te Quebec gehouden congres van het Comité International Catholique des Infirmières et Assistantes Médico-Sociales De bedoeling is, dat de verschillende groe pen tot eigen conclusies komen, die aan de slot-vergadering op Dinsdag 19 April worden voorgelegd. Zondag 17 April wordt het congres ge opend met een pontificale H. Mis door mgr B. J. Alfrink in de kapel van het St Cani- siuscollege. Tijdens de lunch die dag in „De Ver eniging", waar ook de vergaderingen plaats hebben, zal een show van nieuwe verpleegsters-uniformen worden gehouden Gedemonstreerd wordt het uniform, dat Constance Wibaut ontwierp voor de' zie kenhuisverpleegster, bestaande uit een japon met schort, doch welke ook zonder schort gedragen kan worden en het cos- tuum voor de wijkverpleegster, dat is uit gedacht door een kleine commissie van verpleegsters uit de sector maatschappe lijke, gezondheidszorg Deze kleding be staat uit een mantelpak met mutsje dat de sluier vervangt en een bijpassende jas. In de kring van katholieke verpleegsters is men echter nog erg aan de sluier ge hecht, welke men voor galakleding wil handhaven. Het zal de eerste maal zijn. dat deza nieuwe kleding voor de wijkverpleegster in het openbaar getoond wordt. In gezelschap van hun gidsen hebben, in tegenstelling tot de berichten die ons gisteren bereikten, prins Bernhard en zijn twee oudste dochters gistermorgen de Famthal-hut bij Galtür verlaten, waar zij, zoals bekend, sedert Zondagmorgen we gens het slechte weer hebben vertoefd. Zij gingen op weg naar de Wiesbadener hut, vijf kilometer verder hemelsbreed gemeten en het volgende punt op de ski tocht naar Klosters, welke hut zij gister middag bereikten. Onderweg heeft men ook de Dreilan- derspitze bestegen, waar de grenzen van Zwitserland en de Oostenrijkse provin cies Tirol en Voralberg samenkomen. De meteorologische dienst te Innsbruck ver wachtte voor vandaag weer neerslag

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5