PROF. DR A. SMIJ.ERS De komende AA-conferentie VEILIGHEIDSMAATREGELEN IN DJAKARTA EN SINGAPORE Actualiteiten WEGENNET VAN NEDERLAND EEN PROBLEEM tucueuagen sint Gregorius Vereniging te Culemborg De „Holland" in Kaapstad Zware binnenbrand in Haags pakhuis Artistieke PAGINA VRIJDAG 15 APRIL 1955 Nederlandse geschenken voor Zuidafrikaanse Marine geblust v uur m een uur CONGRES NIJVERHEIDSONDERWIJS „ST. BERNARDUS" SKITOCHT VAN PRINS EN PRINSESSEN ONDERBROKEN DOOR SNEEUWSTORM Zaterdagmiddag toch in Klosters? BEVRIJDER VAN UTRECHT OVERLEDEN WONINGBOUW IN EIGEN PARTICULIER BEZIT Min. Witte in Eindhoven BUREAU KATH. FEDERATIE BEJAARDENZORG Drs j. Streur tot directeur benoemd Tijdens een plechtigheid in het kasteel in Kaapstad heeft de commandant van de Nederlandse onderzcebootjager „Hol land", kapitein-luitenant-ter-zee M. J. Vos een model van het Nederlandse oorlogs schip „Gelderland" aangeboden aan de chef van de Zuid-Afrikaanse generale staf, luit.-generaal C. L. de Wet Dutoit, als een geschenk van de Nederlandse Marine aan de Zuid-Afrikaanse Marine. Zoals bekend, werd de „Gelderland" in- dertijd door Koningin Wilhelmina ter be schikking gesteld van president Kruger voor diens overtocht naar Europa. Hel model is van hout en ijzer vervaardigd De afmetingen zijn 2.15 bij 0.95 bij 1.05 meter; het gewicht is 173 kg. Hierna heeft de Nederlandse ambassa deur in de Unie van Zuid-Afrika de heer Jan van den Berg, aan luit.-generaal De Wet Dutoit een geschenk aangeboden van het bestuur van de provincie Gelderland aan de Zuid-Afrikaanse Marine, bestaan de uit een zilveren plaat, waarin de tekst is gegraveerd van het telegram, dat Ko ningin Wilhelmina toendertijd aan presi dent Kruger zond, nadat hij zijn reis met de „Gelderland" veilig had volbracht. De plaat Is bestemd om te worden aange bracht op een daarvoor geschikte plaats in het Zuidafrikaanse oorlogsschip van de. zelfde naam. Het provinciale bestuur van Gelderland heeft hiermee uiting willen geven aan zijn voldoening over het feit, dat de Zuidafrikaanse regering aan haar nieuwste oorlogsschip de naam „Gelder land" heeft verleend. Na de overhandiging der geschenken en de toespraken door kapitein luitenant-ter zee Vos en de Nederlandse ambassadeur van Den Berg, heeft luit.-generaal De Wet Dutoit, namens minister F. C. Eras mus, de geschenken in ontvangst genomen en een woord van dank en grote waar dering gesproken. Een zware binnenbrand heeft gister middag gewoed in een der pakhuizen van de N.V. Hejjbroek en Zélander aan de Haagse Kazernestraat. Het vuur is ont staan op de begane grond tijdens de mid dagpauze, toen er niemand In hef pak huis aanwezig was Via een half afgebro ken schoorsteen zochten de vlammen zich een weg naar de zolderverdieping, die geheel uitbrandde. Ook een deel van het dak werd verwoest. Toen het vuur het dak aantastte leek het enkele ogenblikken als of de binnenbrand zou ontaarden in een uitslaande brand. De brandweer was het vuur echter spoedig meester. In de parterre, waar de brand uitbrak, waren in houten kratten een kartonnen dozen wasmachines en sanitaire artikelen opgeslagen Het vuur werd ontdekt door een personeelslid, die terug kwam na de middagpauze. De brandweer, die enige minuten later arriveerde met een motor spuit, ondervond veel last van de sterke rookontwikkeling en moest gebruik maken van de rookmaskers Plotseling ontdekte men, dat aan de achterzijde van het ge bouw de vlammen uit het dak sloegen. Het vuur was daar doorgedrongen via de schoorsteen. Hierdoor werd merkwaardi gerwijze de tussenliggende verdieping ge spaard. De brandweer zette een motorspuit in en na een uurtje had men het vuur onder de knie. Bij de nablussing werd nog een tweede motorspuit en een materiaalwagen ingeschakeld. De1 ladderwagen behoefde echter geen dienst te doen. Uit voorzorg werden de opgesiag€n goederen in de be lendende pakhuizen op straat gezet. Over de oorzaak en de schade is nog niets bekend. De N.V. was echter tegen brand verzekerd (Van onze correspondent) De Katholieke Vereniging van directies en leerkrachten bij het Nijverheidsonder wijs ,,St Bernardus" heeft Donderdag in Eindhoven een congress gehouden, tijdens dit congres is gesproken over het noodza kelijke contact met het bedrijfsleven, de persoonlijkheidsvorming en de plaatsing van bij het N.O. afgestudeerden. Een deputatie van de congressisten is na afloop van de jaarvergadering door de wethouder van Onderwijs en Culturele Za ken, de heer Th. van Eupen, op het stad huis ontvangen, waar de wethouder een beeld gaf van de ontwikkeling van het nijverheidsonderwijs in Eindhoven. De U-T.S., die in September hier gaat begin nen, de dagschool voor industriële vorm geving, die binnenkort zal worden ge opend en de kweekschool voor de detail handel, die in oprichting is, hadden uiter aard vooral de belangstelling van de con gressisten. Een groot aantal leden heeft een excursie gemaakt naar de nieuwe tweede Ambachtsschool te Eindhoven. Het Oostenrijkse persbureau bericht, dat sedert Donderdagmorgen in het gebied van het Silvretta-gebergte een sneeuw storm woedt, die het Z. K. H. de Prins der Nederlanden en de prinsessen Beatrix en Irene onmogelijk heeft femaakt de Wiesbadener-hut te verlaten. Wanneer het weer het toelaat zou het gezelschap hedenmorgen om zeven uur uit de Wiesbadener-hut vertrekken naar het Silvretta-huis. Het was de bedoeling dat van de Wiesbadener-hut uit zonder over nachten via het Silvretta-huis naar Klos ters zou worden gegaan, maar deskundi gen menen dat een dergelijke tocht ten minste twaalf uren in beslag zou nemen, zodat het waarschijnlijk wordt geacht dat het gezelschap m het Silvretta-huis zal overnachten tiet plan bestaat om Zater dag voor vijf uur 's middags in Klosters aan te komen. Zo wordt de „Muur van de Energie Een detail van de schildering riise Musée Grevin", een pleizlerboot, daartoe speciaal ingericht, zal een deel van het museumbezit langs de waterwe gen en kanalen van België, Nederland, Zwitserland en Duitsland tentoonstellen. In alle steden en dorpen die per boot bereikbaar zijn zal het Franse wassenbeel den-museum" zijn „levende" gestalten la ten zien- Op het dek ziet men een was sen Abbé Pierre in gesprek met een was sen Mendes France, terwijl een was sen Jean Cocteau (naar de foto's in de Franse bladen te oordelen een slordige twintig jaar te jong) somber in een stoel toekijkt. Verder zijn ingescheept Eisenho wer, Churchill, Francois Perier. en de negen muzen. Deze laatsten presenteren een aantal historische tableaux betref fende Karei de Grote, Ronsard, Corneil- le- Pascal, Molière, Napoleon, Louis Phil- lippe etc. die in scene zijn gezet door de ook ten onzent bekende meester van de harlekinade: Xavier de Courville. Naar eerst gisteren werd vernomen is op Zaterdag 2 April overleden gen.-maj. Stuart B. Rawlins, die tien jaar geleden als commandant van de 49ste Britse In fanterie Divisie (Polar Bears) Utrecht be vrijdde. Hij was voornemens op 5 Mei de bevrijdingsfeesten te Utrecht bij te wo nen. Voor de primeur, dat een woningbouw vereniging op grote schaal woningen bouwt ten behoeve van eigen-woning bezitters is de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting, ir. H. Witte, Don derdag naar Eindhoven gekomen, tenein de officieel de eerste woning van een complex van 462 woningen in het stads deel Tongelre te openen. Onder architec tuur van ir. C. Geenen, ir. Oskam en de heer v. d. Kerkhof wordt hier een nieuwe wijk gebouwd, bestaande uit 332 huur woningen, 130 eigen woningen, acht win kels, een aantal complexen etagebouw, twee lagere scholen en een kleuterschool, een kerk en verder speel- en sportacco- modatie en veel groenstroken. Het is de eerste maal in den lande, dat een woning bouwvereniging, in dit geval de R.K. Woningbouwvereniging „St. Joseph", het initiatief neemt om de bouw van wonin gen in eigen particulier bezit in handen te nemen, een initiatief, waarvoor de mi nister zijn voldoening niet onder stoelen of banken stak. Deken H. Heezemans heeft de eerste woningen plechtig ingezegend, nadat de minister met een siersleutel de eerste wo ning ontsloten had. Voorlopig zal in deze woning aan de Gerard Davidstraat 2 een tentoonstelling worden ingericht door de K.A.B. van een model woninginrichting. Vervolgens heeft de minister een gedenk steen onthuld aan de gevel van een der in aanbouw zijnde winkels, welke steen de heuglijke plechtigheid van deze dag in herinnering houdt. Tenslotte is het gezel schap verschillende in aanbouw zijnde woningen gaan bekijken, waarna aan een koffiemaaltijd de minister nog eens de na druk heeft gelegd op het belang van eigen woningbezit voor de arbeiders. opgenomen, dan sou het gemiddelde aantal in de onderzochte bedrijven waargenomen typen in plaats van 513 per be drijf 810 bedragen. In deze cijfers zijn niet be trokken de kinderfietsen, jongens- en meisjesrij- wielen, transportrijwie len, dienst fietsen, rijwie len met kruisframes en alle andere bijzondere rijwielen. Verder trof men 57 verschillende soorten kettingkasten (kleur niet inbegrepenaan. Het aantal typen pedalen be droeg 42 en dat voor za dels met inbegrip van kleurniet minder dan 162. (Van onze Amsterdamse redactie) Tot directeur van het Bureau van d* Katholieke Nederlandse Federatie voor Bejaardenzorg is met ingang van 1 Mo a.s. benoemd drs J Streur te Badhoeve dorp. Drs Streur was tot 1941 president-secre- taris te Semarang en sinds 1950 verbonden aan de economische researchafdeling var, de Nationale Handelsbank te Amsterdam.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7