Revolutie in t land van de Mokka Prins en Prinsessen houden slecht weer Zijn eerste echte vacantie Belgische gevangenisdirectie krijgt nieuwe instructie ^Wolken wan genot-* Douwe Egberts tabatc was van Troonswisseling in Yemen zeer korte duur Sir Winston Churchill geniet van., liet slechte weer Censuur op brieven van bisschoppen Zaterdagse mijmeringen Opstijgende rook O Per kabelspoor naar Partheiinen ZATERDAG 16 APRIL 1955 PAGINA 3 De imam van Yemen is weer op zijn troon teruggekeerd. Het is een eeuwen oude troon. Zo men in het Westen zijn rijkje als een niet onaardig overblijfsel van het antieke „Arabia Felix", het gelukkige Arabië ziet, de plaats gevonden hebbende opstand als een soort operette-revolutie, de imam zowel als zijn onderdanen hebben niet ten onrechte een hoge dunk van hun eeuwen oud land. Er bloeide reeds een tiental eeuwen vóór onze jaartelling een hoge be schaving, ergens in het binnenland ligt een ruinenstad, die door vele onderzoekers als de residentie van de legendarische koningin van Saba wordt aangewezen. Yemen zou dus vereenzelvigd kunnen worden met het be faamde land van Opliir. Er wordt nog steeds goud gevonden. Maar, behalve dat het een A* r^»U.C^lt^aarste Skieden van het dorre labië is, was het eens een Arabische staat, i ie zijn veroveraars tot naar Noord-Afrika stuurde en daar zelfs een kalifaat vestigde, u emen ontstond ook de machtige en hoog in aanzien staande, Mohammedaanse secten der Ismaelieten. De Imam van Yemen is nog steeds het geestelijk opperhoofd dezer secte. Zijn macht is derhalve niet alleen wereld lijk, maar ook geestelijk. uZ WechZ t' rl t Yemeni"™ trots zijn op hun betrekkelijk klem, echter deerlijk benauwd zittende rijk. De hoofdstad Sanaa 4 A c .?re? Vün bidden Oosten genoemd en is een mooie j 6 S a ™aar Muizend en Eén Nacht iverkelijkheid lijkt te j p msen' emen behoort tot de het minste bezocht zijnde d &t '7/7 tan zulks mede, omdat het er vaak woelig is en in V UjS,i"e bewoners van het woestijngebied sinds oudsher het (i të eervolle beroep van woestijnrover uitoefenen. Yemen es aat een oppervlakte van 180.000 vierkante kilometer, telt tussen de twee en de drie millioen inwoners en het laat zich de kaas niet van het brood eten. Wat hiervan zij. Yemen, dat na de Eerste Wereldoorlog zijn onaf hankelijkheid verkreeg, na vijf eeuwen achtereen een, overigens tamelijk opstandig Turks vilajet (provincie) te zijn geweest, is thans nog een onafhankelijk imanaat, met vele herinneringen aan een groots verleden. Alsmede met een belangrijke, strategische positie aan de Bab el Mandeb, de Poort der Tranen, zoals de toegang tot de Rode Zee heet. iets over de staats- imam Ahmed tijdelijk het slachtoffer is gewor den. Men heeft er reeds iets over kunnen lezen, maar uit nadere be richten in de buitenlandse bladen blijkt, dat er zich in het land van de Mokka een romantisch gebeu ren heeft afgespeeld, hetwelk met de benaming staatsgreep veel te prozaïsch omschreven wordt. En nu nog Het was vooral tot deze stam men, dat prins El Badr zich wend- de met een geste, bijna zo oud als de woestijn. Hij had de hoof den van de om hun trouw aan zijn vader bekende stammen bijeen geroepen. Toen deze zich verza meld hadden, plaatste hij zich tegenover hen. Hij trok zijn ge kromde dolk uit zijn gordel en wierp die met een gebaar vol wan hoop op de grond. Daarna rukte hij zich zijn witte tulband van het hoofd en gooide deze eveneens in het zand. Dit gebaar betekende, dat hij zich in volkomen verlatenheid overgaf aan de goede wil der va zallen. Deze raapten, de traditie getrouw, dolk en tulband op en stelden die aan El Badr ter hand, ten teken, dat ze hem blindelings zouden volgen. Dit had tot resul taat, dat imam Ahmed na vijf dagen weer heer en meester was in Yemen. Zijne Majesteit imam Ahmed" aldus verklaarde de legatie van Yemen te Londen, „heeft zijn troon nooit prijsgegeven en met de opstandige prins Abdoellah de kwestie van de troonopvolging niet willen bespreken. Abdoellah kon slechts op een klein aantal volge lingen rekenen en werd hoofdzake lijk door enkele ontevreden ele menten uit het leger gesteund. Diens poging, om zich van de macht meester te maken, is volko men mislukt". Observator A teksten van politieke uitzendingen, zijn wel steeds tevoren gelezen door de directeur der gesproken uitzendin gen, doch slechts normaal om na te gaan of geen reglementair verboden „beledigende en grove termen" ge bruikt zijn. Van de overige spreek beurten is de tekst slechts na voorlezing overgelegd. Minister Anseele is moge lijk wat rancuneus aangezien hij eens zijn tekst heeft moeten voorleggen en zich moest verantwoorden, daar hij, verkeerscijfers citerend, zich had ver gist. Ook in de strijd der stakingen en in de koningskwestie heeft ieder, voor- zowel als tegenstanders, vrij zijn mening kunnen uiten. Oproepen tot staking zijn principeel geweigerd, doch bij de staking zijn de feiten be kendgemaakt. Bij de koningskwestie werden naast officiële mededelingen der regering, ook resoluties van po litieke partijen, vakbonden, parle- mentsfracties en culturele verenigin gen omgeroepen, alsmede parle- mentsverslagen, congressen en bui tengewone vergaderingen op nationaal niveau. Wegwijzers De volle last Er wordt hulp verleend Herinnering aan durf Wat betekent Rome En morgen? Harry Prikker Prins wierp dolk op de grond In 1934 zag het er even naar uit. dat et weer eens met zijn onafhankelijkheid r^naan was. In het zoveelste grensdispuut fende de machtige nieuwe heerser van iiflden Arabië de beroemde Ibn Saud, ~le zich thans met Allah verenigd heeft, *0rte metten te moeten maken met de lastige imam van Yemen. Hij stuurde er zijn gemotoriseerde en met tanks uit geruste troepen heen. Die waren voor ae weliswaar dappere, maar ouderwets bewapende krijgers van de imam geen Partij. Ze weken daarom snel het binnen land in en de belangrijke havenstad Ho- deida viel in handen van Ibn Sauds in vasie-legertje, dat onder bevel stond van een van diens vele zonen. De imam trok zich in zijn hoofdstad Sanaa terug. Er volgde heei wat gewir war, vermengd met internationale intriges en het slot was, dat Ibn Saud zijn troe pen terugtrok en Yemen onafhankelijk bleef, echter niet zonder een veer gela ten te hebben in de vorm van wat grond gebied. De imam achtte het verstandig deze toch wel dure prijs te betalen. Hij had zoiets in 1928 reeds tegenover de Engelsen moeten doen, die hem de stad jes Musemir en Dhala met hun omge ving afhandig maakten, voor wat men noemt „het recht trekken der grenzen". niiam van Yemen hield nog enkele mogelijkheden voor grenscorrecties in zijn voordeel over aan de kant van zijn rijkje, dat aan het onder Engelse invloed slaan- "a5Jramaut grenst. Hij heeft de zaak inmiddels nimmer op de spits willen drij ven, heel goed beseffend, dat hij niet te gen iedereen en allemaal op kan. Fei telijk mocht hij blij zijn, niet het lot ge deeld te hebben van de heerser over het prinsdom Asir, wie hij, nadat zijn landje door Ibn Saud was geannexeerd, asyl verleende. Asir ligt tussen Yemen en de Hedjaz. Dit laatste, met de bekende Mo hammedaanse pelgrimsoorden Mekka en Medina, is door Ibn Saud ingeslikt, die van zijn koninkrijk in de Arabische woes tijn uit er vele jaren geleden op uittrok, om één groot Arabisch rijk te vestigen, waarbij de fameuze Lawrence hem hel pen zou. Laten we onmiddellijk vaststellen, dat het lang niet meer de betekenis bezit, welke het vroeger had. Ook economisch niet. De havenstad Mocha of Mokka (we reldberoemd vanwege het product, dat er verscheept werd en nog wel wordt) is ver bij haar tijd ten achter gebleven. Hiertegenover staat, dat Yemen een der meest ontwikkelde gebieden van Arabië is, hoewel er geen olie gevonden wordt. Door de olie hebben het land van Ibn Saud (Saudie Arabië) en o.m. het sulta naat Koeweit en het emiraat der Bahrein- eilanden belangrijke vorderingen kunnen maken. Doch Yemen heeft zich dank zii de vruchtbaarheid der in het bergachti ge gedeelte liggende dalen, langs gelei delijke lijnen kunnen ontwikkelen en reeds voor de oorlog bezat het een be- hoorhjk wegennet. Yemen was hit eel- ste Arabische land, waar electrisch licht ingevoerd werd en radio. Het heeft zelf schepen gebouwd en er verrezen ook de eeI,f\m°derne geb°uwen van Arabië. We hadden het koëven over de strate gische betekenis van Yemen. Deze is he den ten dage niet zo groot als vroeger, toen het veel moeilijker was, de grote handelsroute van Europa naar Indië via Egypte te beveiligen. Alles draaide toen om het kleine schiereiland Sjeich Said, dat de weg naar Aden, de latere Britse voorpost in de Golf van Aden beheerst Reeds in 1734 bezette admiraal Mahé de Labourdonnai.s de gelijknamige kaap in naam van Frankrijk. Na de veldtocht van Napoleon in Egypte en vooral toen de plannen voor het Suezkanaal werden ontworpen, steeg de strategische belang rijkheid van de kaap en het schiereiland. Turkije en Yemen betwistten elkander, nadat de Fransen het hadden prijsgege ven het bezit er van. Intussen, tevoren had" Frankrijk nog geprobeerd, Egypte er toe te brengen, het schiereiland en heel Yemen te veroveren. Dit plan werd door Engeland verijdeld, dat echter Aden be zette en een aantal eilanden in en bij de Straat Bab el Mandeb. Dit gebeurde omstreeks de helft van de vorige eeuw. Nadien hebben de Fransen een laatste maal getracht op Sjeich Said vaste voet te verwerven. Het bleef vrijwel bij een handelsnederzetting onder Turks-Yemem- tisch oppergezag. Met dat al zou men Yemen en het schiereiland ook heden ten dage de gren del kunnen noemen, waardoor de Straat van Bab el Mandeb kan worden afgeslo ten Yemen zelf is hiertoe niet in staat en 'het is vermoedelijk daarom, dat het zijn onafhankelijkheid heeft kunnen bewa ren Practisch ligt het onder het militair bereik van het Engelse garnizoen van Aden. Om iets van de romantiek er van te vatten, moet men zich de steden van Yemen even goed voorstellen. Zowel Sa naa het gaat groot op zijn mooie en rijke moskeeën als Mokka en Hodeïda bezitten een stadssilhouet, dat beheerst wordt door imponerende gebouwen van vijf, zes verdiepingen, een soort Ooster se wolkenkrabbers, die er uitzien als bas- WclcirVcin tions en in bruine en witte tinten fel af steken tegen de diepblauwe hemel. Door de nauwe straten bewegen zich markan te Oosterlingen, afstammelingen van tal van Aziatische en Afrikaanse volken. Ye- I men heeft onder Perzische en Turkse heer schappij gestaan. Zelfs de Abessijnen heb ben er lange tijd gezag uitgeoefend. De Arabieren hebben zich voorts vermengd met zwarte slaven Uit India kwamen handelaars en handwerkslieden, waarvan velen in de bevolking opgingen. Het me rendeel der bewoners draagt nog de ty pisch Arabische gewaden. In het binnen land wonen Bedouinenstammen, die le ven als in de tijd van Mohammed. De opstandelingen hadden hem in het koninklijke paleis te Al Hud, dat een groot fort is, waarin o.a. de motorolie voor het leger bewaard wordt, met een betrekkelijk kleine troepenmacht bele gerd. En, ze hadden buiten El Badr, Links de zetel der regering te Sanaa. Rechts een der vele moskeeën, waaraan deze stad rijk is. Ahmeds wakkere zoon en troonopvolger gerekendDe mare, dat de trouwe woestijnstammen zich opmaakten, om de belediging, El Badr en diens vader aan gedaan, te wreken, deed een paniek on der hen ontstaan. Speciaal de stammen van het Noorden zijn gevreesd om hun krijgshaftigheid en wreedheid. Onmiddel lijk, nadat de hoofden zich achter El Badr hadden geschaard, ging de mare van dorp tot dorp, van tentenkamp tot ten tenkamp, dat elke weerbare man zich ge wapend melden moest. De opstandige mi litairen wisten maar al te goed, dat er met de woestijnruiters niet te spotten valt Bovendien, ze herinnerden zich het lot, in 1948 ondergaan door de deelnemers aan de opstand en de moord op de imam Yahia. Ook toenmaals namen de woestijn- stammen wraak. De voornaamste schul digen werden gemarteld en op het marktplein van Sanaa ter dood gebracht. El Maziri, de man, die de plaats van imam Yahia had willen innemen, kreeg nog een bijzondere bestraffing. Hem werd in het openbaar het hoofd afgehakt, na dat een beul hem eerst 22 steken met een kromzwaard had toegebracht. Hij werd evenwel door de woestijnrui ters achterhaald en evenals prins Abbas— beiden zijn broers van imam Ahmed gevangen genomen. Vele hunner volge lingen werden ter dood gebrach Ze braken het beleg op, de militairen, die zich achter de nieuwe imam Abddoel- lah geschaard hadden. De voornaamste schuldigen vluchtten naar Aden, waar ze asyl vroegen, terwijl Abdoellah zelf zich in Saoedie Arabië in veiligheid probeer de te stellen. Nadat het beleg was op gebroken, reed imam Ahmed te paard en met het zwaard in het foedraal naar buiten. Het zwaard in het foudraal be tekende, dat de opstand bedwongen was en rust en orde weer waren hersteld. Zo reed hij de hoofdstad binnen. Z.K.H. de Prins en de prinsessen Be atrix en Irene hebben Vrijdagmorgen om streeks negen uur de Wiesbadenerhut ver- Imam Altmed hm Yalua Moehammed Hamid ud Din, imam van Yemen. ij een herdenking van ztjn overwinning in 1948 op Seiyed Abdoellah Ibn Al If azir, die hem van zijn troon wilde stoten. Hij zit hier lachend tussen twee zijner zonen. «Dit is mijn eerste, werkelijke vacantie sinds de Blitz van Londen tijde de oorlog". Dat heeft Churchill, de minister president in ruste *<L„i tegen de eigenaar van het luxueuze hotel te Syracuse, waar hij sinds efiklt dagen verblijf heeft genomen, voor een vacantie op Sicilië. Vermoedeliik wilde hij genieten van de vermaarde Priniavera Siciliana. Maar het i bijna herfstweer op Trinakria, zoals de Grieken het driehoekige eiland noemden Desondanks geniet Sir Winston. Hij vindt het in het winderige Syracuse gezelliger en vrediger dan in een Schots kasteel, verklaarde hij, alweer aan de hoteleige naar. Hij geniet, omdat hij geen voet buiten zet. Een wandeling heeft hij nog niet gemaakt. Zelfs in de tuin met zijn wuivende palmen heeft men hem nog niet gezien. Sir Winston blijft binnen. En hij kijkt uit over de woelige zee met haar wolkentoppen van blank schuim, die naar een gezichtseinder van donkere wolken rollen. Hij geniet. Het is heerlijk, achter je schrijfbureau te zitten enniets te doen. Sir Winston werkt voor het eerst in een vacantie niet. Het enige, wat hij tot dus ver gedaan heeft, is het schrijven van een paar particuliere brieven. Bovendien pen de hij enkele pagina's, van zijn nieuwe boek neer: Geschiedenis der Engels spre kende volken. Maar daar bleef het dan ook bij. Hij nam tot dusver zowaar het penseel nog niet ter hand. Men kan zich geen vacantie van Churchill indenken, [Hi niet schilderde. Hij deed het n Marokko, tcfen hij de gast was van de Hasja van Marakesj, El Glaoui, aan het van het hotel uitgehoord. En die vertel den, dat reeds op de eerste ochtend n„- tabene om half acht, de hoge en zeer ge waardeerde gast een even gebakken bief- Gardameer, waar hij enkele jaren geleden rilno Wf secretarissen en een la- wllht il6rS aa"kwam, op het eiland Wight, in een Schots kasteel. Vacantie was voor hem iets anders doen. Maar nu doet hü nietOf het lang zal duren. De tientallen naar Syracuse gekomen reporters, vooral Amerikanen stuk bestelde, die nog in het bloed moest pruttelen, een hard ei eneen fles champagne! Was het om zijn vacantie te vieren? Of hebben de koks de reporters in het ootje genomen? Ze konden inmiddels nog vertellen, dat „Winnie" des middags een ommelet met ham heeft gegeten. Hij dronk daarbij wit te wijn van de wijnbergen op de hellingen van de Etna. Deze wijn is een beetje rin- zig. Churchill noemde hem „perfect". De reporters konden nog een ander, in teressant nieuwtje te weten komen. Chur chill ontving op de tweede avond enkele vrienden in een voor hem speciaal gere serveerde salon. De gasten verschenen in smoking, doch „Winnie" kwam in een pyama van rood fluweel, met zwart afge zet. De volgende morgen droeg hij een grijs pak met blauwe das, volgens de laat ste mode tijdens de „luncheons" in Lon- dens fashionabele Mayfair. Churchill stond ten slotte in de bar een kort interview toe. Hü lachte om de po litie, die overal gestationneerd was, zag er welvarend en uitgerust uit. Naar zijn vrouw mededeelde, is hij speciaal naar Syracuse gekomen op advies van Sir Walter Monckton. de minister van Pu blieke Werken. En deze was er na een verblüf van een maand van zijn rheuma- tiek af, waarover hü bij zijn aankomst verkort hii. door een soort Chinees patien ce te spelen. Hij doet dit sinds zestig jaar. Het spel doet enigszins aan domino den ken en bestaat uit fraaie, ivoren stukken. Er is in Syracuse geen kamer meer vrij. Maar iedereen is tevreden. Iedereen lacht. Zelfs Churchills particuliere detec tive ofwel bodyguard, Murray, de man, die nooit lacht, kijkt vrolijk en opgelucht in het rond. Af en toe_ drinkt hij zowaar met Kirkwood, Churchills Schotse butler, een glas wijn. Nu Churchill geen minister president meer is, kan Murray zijn taak wat ge makkelijker opvatten. En tevens zijn lief hebberij botvieren. Edmund Murray, de politiesergeant van Scotland Yard, is n.l. evenals Churchill een uitstekend schilder. Hij zwerft, wanneer Churchill op vacantie gaat, eerst ip de omgeving rond, waar de grote man zijn tenten wil opslaan. En be halve, dat hij bepaalde veiligheidsmaat regelen neemt, kijkt hij ook uit naar schil derachtige plekjes. Ook voor hem is het een eerste, echte vacantie sinds lange tijd laten om zich naar het Silvretta-huis ie begeven. Wegens het slechte weer besloot men echter na anderhalf uur terug te ke ren naar de Wiesbadener-hut; het gezel schap kwam daar omstreeks het middag uur aan. Nadat het gezelschap een uur had ge rust, vertrok het wederom en ditmaal door het „Ochsental" naar het Madlener- huis. Daar werd een korte tijd uitgerust en vervolgens begaf men zich in auto s naar de in het riviertje de lil gebouwde waterkrachtcentrale. Prins en Prinsessen stapten hier, na de centrale te hebben be zichtigd, in de wagentjes van het kabel- spoor die behoren bij het water krachtstation. Dit kabelspoor loopt met een steile hellingsbaan naar Parthennen in het Montafondal. Prins en Prinsessen waren hiermee de eersten, die van dit ka belspoor gebruik hebben gemaakt om in Parthennen te komen, want het dient al leen voor het vervoer van materialen en is niet toegankelijk voor publiek. Volgens de tot dusverre door het Oos tenrijkse persbureau in Innsbruck ontvan gen berichten was prins Bemhard voor nemens met de Prinsessen van Parthennen uit per auto naar Bludenz in de Oosten rijkse provincie Vorarlberg te gaan. Daar zou de nacht worden doorgebracht. Het zou voorts de bedoeling van de Prins zijn vandaag met de sneltrein van Bludenz uit naar Zwitserland te gaan. De tocht over het Silvretta-gebergte is derhalve tenge volge van het ongunstige weer niet moge lijk gebleken. 4*£2_ Sm itOm rirtliti'ol'ö n i f T11 vi ri n rf on De liberale minister van justitie m België, Lilar, heeft aan de directeuren van strafinrichtingen een schrijven ge zonden, waarin hij opdracht geelt, dat mandementen en brieven van Bel gische bisschoppen gecensureerd die nen te worden, voordat zij aan de ge vangenen ter lezing worden gegeven. De minister zegt in zUn schrijven, dat de directeuren de bedienareii v de erediensten er aan moeten herinne ren dat art. 293 van het gevangenis- reglement hun de verplichting oplegt zich bij het onderricht te onthouden van politieke toespelingen. De minister interpreteert deze bepaling nu door te zeggen, dat dit slaat zowel op hetgeen de aalmoezeniers met de gevangenen bespreken als op wat zij gedetineerden laten lezen. Onder de katholieken be staat hierover begrijpelijke opwinding, temeer daar de minister van verkeer. Anseele al eerder censuur op de radio heeft toegepast inzake de berichtge ving tijdens de demonstraties te Brus sel op '26 Maart. Wat dit laatste betreft is van katho lieke zijde een uitvoerig antwoord ver schenen op de beschuldigingen van minister Anseele, die heeft gepoogd zich te rechtvaardigen door te zeggen, dat de C.V.P. vier jaar lang censuur op de radio zou hebben toegepast. In klare taal wordt thans aange toond, dat in de periode van April 1949 tot Februari 1954 van censuur bij de omroep geen sprake is geweest. De Een soldaat van het leger imam van Yemen de 1 i - .<i» i inuuvii, iwn ai) V* aai u» vi "U J J »«uivuin5)l hopen, Udt zun tomeloze werklust en nog deerlik klaagde. Hiertegenover staat, dat tomelozCr energie hem weer )jauw te pak-i Churchill altüd grote belangstelling voor ken zullen krijgen, zodat hü zich buiten J gaat vertonen en wellicht een flink inter view toestaat of iets anders zegt dan het geen hü de hoteleigenaar vertelde, dat voor het overige direct over de oceaan gekabeld werd. Er zijn goede voortekenen. Immers, in het hotel is de komst aangekondigd van Mr Luce en diens echtgenote, de Ame rikaanse ambassadrice te Rome. Mr Luce i o a uitgever van het bekende week blad Life" en men vermoedt, dat hij Churchill warm wil maken voor de publi caties van zijn jongstememoires in dat tijdschrift met zijn millioenenoplaag Dan echter moet Sir Winsten aan de slag Of hij er voor alsnog lust in heeft? LustWel, eetlust heeft hij genoeg. Deze wetenschap danken we aan de on vermoeide reporters. Ze hebben de koks de antieke wereld gekoesterd heeft hij leest graag Plutarehus en op Sicilië ongetwüfeld iets van het oude Grieken land terugvindt, o.a. in de ruïnen van de tempels. Syracuse werd door de oude Grieken gesticht. Het werd beroemd door Archimedes en zün „Eureka". Churchill, ook dit danken we weer aan de reporters, heeft zijn kleine papegaai Toby niet mee op vacantie genomen. Vol gens het zeggen, omdat de een of andere onverlaat het beestje lelijke woorden heeft leren zeggen. Tijdens het korte interview deelde hij mede. twee of drie weken te Syracuse te zullen blijven en beslist voor nemens te zijn, wat te schilderen. Of hij nog met Londen in verbinding stond? Neen, antwoordde hij: de zaken zijn daar in goede handen. Toch heeft hij slapeloze nachten. Die hMNOI7Sj DE SECRETARIS van het permanent comité voor internationale congressen van het lekenapostolaat heeft er op een bijeenkomst op gewezen, dat vooral in de missie-gebieden de noodzaak van goede verbindingen het meeste wordt gevoeld. Het permanent comité is be perkt in zyn mogelijkheden. Toch heeft het om aan deze behoefte te voldoen b.v. reeds in verschillende publicaties voor de missiegebieden de reeds overwonnen moeilijkheden uit de Westerse en Katho liek geëmancipeerde landen uiteengezet om zo aan de jonge Christengebieden de weg te wijzen, nu deze zelf voor soortge lijke problemen komen te staan. Ook hier ziet men weer, dat er nog stevig aangepakt moet worden. Al stut de H. Geest de Kerk, wij moeten een handje meehelpen. Een dubbeltje per jaar voor de missie is heus niet genoeg. Maar tja, dat goede inzicht in vele din gen VOORAL in Azië en Afrika, waar de Katholieken voor een dreigende toe komst staan is de onbekendheid met de ervaringen van geloofsgenoten elders in de wereld bijzonder nijpend. In Azië en Afrika hebben het politiek en sociaal rijpingsproces en de verkregen zelfstan digheid voor de bevolking nieuwe ver antwoordelijkheden meegebracht, die tien jaar geleden nog niet bestonden. Vroeger werd van de Katholiek in die landen uitsluitend op het gebied van katechismus, onderwijs en caritas een bijdrage tot de missionnering verwacht. In een tijdsbestek van nog geen tien jaar hebben zy echter ook de volle last gekre gen van de politieke en sociale verant woordelijkheid. En die is niet eenvoudig. Want de tegenkanting van buitenland en eigen volk zijn vaak niet gering. Jong Katho licisme heeft het altijd zwaar. ER ZIJN nu plannen voor een in Ma nilla op de Philippijnen te houden con gres van katholieken uit geheel Azië, terwyl in vele Zuid-Amerikaanse landen voorbereidingen worden getroffen voor bijeenkomsten in verband met het ko mende Internationale Eucharistische Congres te Rio de Janeiro (Brazilië). Aldus, zei dr Veronese, worden de fun deringen gelegd voor het Tweede We reldcongres van het Lekenapostolaat, dat in de tweede helft van 1956 te Rome ge houden zal worden. Zulke dingen geven de Roomse burger weer moed. Al dat contactwerk kost echter geld. Dat geld wordt verkregen uit bijdragen voor de Pius Xll-stichting, waarvoor onlangs nog is gecollecteerd. GELIJK GEMELD, zal Zondag de zaligverklaring plaats vinden van weer 56 martelaren van de Boxeropstand. Ver scheidene bloedverwanten van deze bloedgetuigen bevinden zich reeds in Rome. Onder hen zijn ongeveer 20 neven en achterneven van pater Mangin S.J. en familieleden van pater Isoré S.J. Ook vertoeft in Rome pater Tchang S.J., zoon van een andere martelaar uit de Boxer opstand. Deze behoort echter niet tot de groep der zaligen, wijl zijn proces nog niet afgesloten i». Hoever staat het met onze moed in kleine dingen van geloofsgetuigenT DE KATHOLIEKE Universiteit van het H. Hart te Milaan heeft het initiatief genomen tot een studieweek met als on derwerp: Rome en de hedendaagse we reld. Z.E. Em. kardinaal Piazza zal spre ken over het onderwerp ,jRome's be stemming in de plannen der Voorzienig heid", en Romeinse professoren voeren het woord over „Rome en het recht der 20ste eeuw", „De universaliteit van het recht van Rome" en ,jRome en de af schaffing van de slavernij". Een knap initiatief, dat weer eens de aandacht vestigt op één der belangrijk ste Katholieke wereld-centra van giste ren en vandaag. MORGEN is het weer Zondag. Al weer Beloken Pasen. Dag van getuigen voor het geloof niet alleen in Rome ter ere van martelaren van de Boxeropstand. Offer dus in elk geval eens wat voor de nieuwe kerken. En wil nu niet gelijk Thomas eerst voorgerekend krijgen met hemelse accountantsverklaring van hoe veel en waarom. Voor de rest opnieuw nog een Alleluja-Zondag met het sterk- gelynde gelaat van iemand, die gelooft. Immers, wie in de Zoon Gods gelooft, heeft het getuigenis Gods in zich zelf. Aldus Joannes. Wat een lijnenspel zal dat Zondag zijn in de kerk. -VSW' Tussen de alleluja's door zijn de aansporingen tot volharding in een krachtig beleven van het geloof niet van de lucht. De mens kan echter zeer vaak onder aansporingen alleen de vereiste moed niet gemakkelijk op brengen. Voorbeelden werken effectiever. Nu daar heeft de Kerk de volgende week ook voor gezorgd. Zij herdenkt aller eerst Paus Anicetus die na veel lijden de martelaarskroon verwierf. Dan St Anselmus aartsbisschop van Kantel berg, die onder de regeringen van Willem II en Hendrik I in vervolging en verdrukking de Kerk wist te verde digen. De Pausen Soter en Cajus gaven respectievelijk onder de keizers Marcus Aurelius en Diocletianus hun leven voor het geloof. Tenslotte stierf nog voor zijn overtuiging de H. Geor- gius, legaat in het leger van Diocle- tiaan. De naar de aarde gekeerde mens zoekt hier de rust en de vrede. Echte rust en echte vrede behoren evenwel niet tot de inventaris van de wereldse rijkdom. Voor het verkrijgen daarvan moet gevochten worden. Mogelijk onder vele kwellingen van eigen na tuur en medemens. Maar zij, die zich weten te hand haven zullen eens bewondering af dwingen. Zij, die dwazen schenen in onzinnig leven en met een eerloos einde, zullen onder de kinderen Gods gerekend worden. De voortreffelijkste uitverkiezing voor een mens. Maar men moet dat kunnen vatten. Een ge zonde rank zijn van de Ware Wijnstok is niet zo eenvoudig. Het geloof moet nu eenmaal op echt heid worden beproefd, om kostbaarder bevonden te worden dan goud, door het vuur getest. Is de mens zó ingesteld, dan krijgen de geschriften van profeten en evan gelisten ook meer diepgang voor hem, worden ze fascinerend en tot daden prikkelend. Men gaat ontko men aan veel werelds spinrag der tegenheden. Christus en Zijn Kerk zullen ten slotte zegepralen. En dan Lees Vrijdag het epistel genomen uit het boek der Openbaring van St Jan: „In die dagen hoorde ik, Joannes, een grote schare in de hemel, die zei- de: Alleluja, heil, eer en kracht zij onze God, want naar waarheid en rechtvaardigheid zijn de oordelen van Hem, die recht gesproken heeft. Alleluja. En de rook steeg op in alle eeuwigheid. Alleluja, want de Heer onze God, de Almachtige heerst. Ver heugen en verblijden wij ons en ge ven wij Hem eer, want de bruiloft van het Lam is aangebroken. En hij (de Engel) sprak tot mij: schrijf: za lig die geroepen zijn tot dit bruilofts maal van het Lam. Jammer is, dat velen eerst pas in de nabijheid van hun sterfbed de blik omhoog richten. Mogen echter tenminste allen die geestelijk en lichamelijk kwade jaren doormaken steun vinden in de belof ten van na tijden door een donkere tunnel een gelukzalige EEUWIG HEID.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3