Andrés Segovia Kamermeisje trachtte hotel- exploitante te vergiftigen Strijd tegen kinderverlamming DE GOUDEN PIJL bracht de gitaar in de Concertzaal Kleuterleidster geen „onderwijzeres maar plaatsvervangende moeder IN- en UITVALLEN ,7 Neus Verzet tegen wet op Bantoe-onderwijs Uit angst voor ontdekking van verduistering Zes jaar geist JONAS EDIFARD SALK STAATSEXAMEN (HBS &Gymn.) RESA-HILVERSUM ZATERDAG 16 APRIL 1953 PAGINA S Direct tot het hart Aspecten en inzichten betreffende kleuter onderwijzeres Inderdaad Geen -ismen Tóch voorbereidend Bidden en godsdienst onder richt Betogende naturellen uiteengedreven „Zij moet eens een tijdje verdwijnen HENGELOSE JOY-RIDERS, OOK INBREKERS EN OPLICHTERS Archieven over de vloer gegooid SUBSIDIE VOOR BASILIEK TE OUDENBOSCH B.M.R.S. (Bekende Schriftelijke Cursus) B.M.R.S. door SELWYN JEPSON TELEVISIE Neem dan NEUROTONIC! '■"/Ta HtüROTOHlC m&u ndrès Segovia ziet er hele maal niet uit als een artist midden in 'n druk seizoen. Rustig en vaderlijk zit hij -in de hal van zijn hotel. Nu en dan trekt hij aan zijn pijp. Toch. ondanks de huiselijkheid van dit taf reel, heeft deze mens allure. Hij is duidelijk de centrale figuur in het kleine gezelschap, waarmee hij praat in het Frans of in het Engels. Beide talen spreekt hij vlot. zij het beide met een licht Spaans accent. Geen wonder als men jarenlang in Genève, Montevideo en New York hééft gewoond. Hij houdt ervan het gesprek te kruiden met grapjes en citaten uit Diderot of Shaw. Hij is niet bescheiden in die zin, dat hij ontwijkend praat over zijn eigen prestaties. Maar zijn zelf bewustheid heeft iets beminnelijks, omdat zij waarachtig is. Trouwens, waarom zou hij het verzwijgen dat hij de gitaar gemaakt heeft tot een solo-instrument voor het concert podium? Andrés Segovia, de groot meester der Spaanse gitaristen, heeft er zijn levensdoel van gemaakt het polyphone tokkelinstrument to halen uit de sfeer van dansbegelei- ding en volksmelodie en het te wijden aan de serieuze muziek. Op zijn 62ste jaar, nog in de volle kracht van zijn artistieke potentie, kan hij verklaren dat hij zijn doel heeft be reikt. De gitaar (de gitaar van Segovia wel te verstaan), is een ver trouwd fenomeen geworden in de concertzalen. Het was Segovia die Bach's com posities voor de luit ontdekte voor de gitaar. Segovia waagde het te pionieren als gitaarsolist bij een vol tallig orkest in Castelnuovo Tedesco's „Concerto". Dat was een primeur en een muzikale gebeurtenis in 1939. De vraag of het klankevenwicht bereikt kon worden in de dialoog tussen de volle orkestklank en het kleine in strument, werd door Segovia's mees terschap overtuigend beantwoord. Het beste bewijs daarvoor vormen de latere gitaarconcerten, na het succes van 1939, speciaal voor Segovia geschreven door componis ten als Villa Logos, Hans Haug, Tansmann, Torova en Joaquin Ro- drigo. „De gitaar verdient deze plaats in de moderne concertzaal", meent Segovia. „De hedendaagse muziek is soms zo cacophonisch en de muze heeft behoefte aan een klein instru ment dat met overtuiging direct tot het hart spreekt''. Segovia is vergroeid met zijn in strument. „Als ze me vragen wan neer ik begonnen ben", schertst hij, „zeg ik altijd: voor mijn geboorte". Het talent is deze meester door de natuur gegeven. Hij heeft het ont wikkeld door zelfstudie. „Toen ik 9 jaar was, tokkelde ik voor het eerst op de gitaar. De klank was een openbaring voor me. Zeven jaar later had ik mijn eerste concert in Granada. In het begin speelde ik volksmuziek, maar weldra greep mü de gedachte om de serieuze muziek voor de gitaar te cultiveren. Er be stond Spaanse gitaarmuziek o.a. van Fernando Sor, de „Beethoven van de gitaar" en bij mijn eerste optreden in Duitsland ontdekte ik Bach's luit- stukken en de clavecimbelmuziek van Haydn als bruikbaar voor de gitaar". Thans heeft Segovia tegen de 300 Voor de katholieke kleuterleidsters in het bisdom Roermond, die gisteren en vandaag te Roermond waren bijeengeko men, heeft prof. Gielen enige voordrach ten gehouden over het kleuteronderwijs als voorbereidende opvoeding. In vier lessen heeft hij een onderzoek ingesteld naar de eigen aard van de z.g. kleuterschool. Prof. Gielen zou deze naam liever vervangen zien door kleuterver- blijf of kleuterinrichting, omdat de kleu terschool ten onrechte suggereert, dat er sprake zou zijn van een school en dan nog wel een, die „voorbereidt" op de gewone lagere school. Deze opvatting is strijdig met de aard van het kleuterver- blijf dit heeft niet, zoals de school, een aanvullende taak t.o.v. het gezin in intel lectueel opzicht; veel meer is zij tijdelijk vervangend t.a.v. de gezinsopvoeding. Wil men van aanvulling spreken, dan dient te worden bedacht, dat deze term niet beperkt blijft tot het intellectuele aspect der opvoeding (zoals in de gewone schooi), maar betrekking heeft op vrij wel alle belangrijke aspecten en moet inhouden een poging tot integreren. Eerst van het zesde jaar af kan het kleuterver- blijf enigermate een schoolkarakter krij gen. Psychologisch is het kleuterverblijf „Wie lacht niet, die de mens beziet" is een veelgekozen motto voor de moppen pagina van onze meer guitige periodie ken. De steller van deze wijsheid heeft in het schimmige verleden wellicht een leven lang de mensheid met een speelse glimlach op het gelaat gade moeten slaan voordat hij het nageslacht met deze waarheid kon verrijken. Achteraf bezien is deze noeste en ver moeiende arbeid geheel overbodig ge weest, want wij waren er in onze met vernuftige apparaturen gezegende tijd zeker ook achter gekomen. Eén televisie-uitzending van een voet balwedstrijd toont het ons reeds ondub belzinnig aan: de mens is belachelijk. Als het spel de camera-man verveelt scheert hij met zijn toestel zoekend over het publiek, totdat hij voor een moment een prooi in het beeld gevangen houdt. Of het slachtoffer, zich onbespied wa nend, nu zijn sigaar molesteert of het nu bedenkelijk de arena instaart of met een nonchalant gebaar zijn hoed wat naar achteren schuift, de televisie-kijkers rea geren hetzelfde: daverend gelach met kreten als „Kijk hem is". Heus onbespied zijn we onbetaalbaar, alleen de gedachte, dat „men" naar ons kijkt, maakt ons soms zelfs de humo risten uit professie zo onbedaarlijk vervelend. Bij de radio hebben ze deze waarheid ook achterhaald. Dagelijks wordt daar ervaren hoe vervelend de mensen zijn,, die spreken in het angstige besef, dat er millioenen aan hun lippen hangen. De reporters praten zich het hart uit het lijf om „de belangwekkende persoon" een zin te laten formulieren. Het resultaat van hun zwoegen is meestal het zo voorname en intens nette en daarom ook zo ver velende woord „inderdaad". „U bent natuurlijk wel blij, dat u de prijs gewonnen hebt?" „Inderdaad". Nu hebben ze er daar in Hilversum, wetend dat de luisteraars dat „inderdaad" maar matig op prijs stellen iets op be dacht. Er wordt een microfoon ontwor pen, die de verslaggever onzichtbaar met zich kan meedragen. Een reporter kan nu gewoon een spontaan gesprekje be ginnen met een persoon, die niet weet dat Nederland luistert en aldus onbekom merd voortbabbelt. Het zal een succes worden dit spon tane interview. De huiskamers zullen daveren van de lach, U zij dus opgepast, wanneer een voor bijganger onverhoeds vraagt, of U in het bezit bent van een vuurtje. Zeg niets an ders dan „inderdaad". Ga niet in op zijn pogingen tot een gesprek, want U maakt zich onsterfelijk belachelijk. Er zijn reeds stemmen opgegaan, die angstig vragen, of dit niet een inbreuk is op onze intimiteit en onze persoonlijke vrijheid. WÜ haasten ons te antwoorden „inder daad". vooral gefundeerd in de ontwikkeling van speelhouding naar werkhouding; het werk, dat hiervoor verricht moet worden, kan echter alleen slagen, als de kleuter leidster een „plaatsvervangende moeder" is. De autonomie van het kleuterverblijf is dan ook beperkter dan die van de ge wone school, omdat het zeer nauw moet aansluiten bij de gezinssfeerintimiteit moet er eenzelfde gevoel van veilige ze kerheid scheppen. Het is daarom onjuist dit opvoedingstype de gebruikelijke naam van „voorbereidend onderwijs" te geven; het is geen onderwijs en het is evenmin voorbereidend, maar eer aan- en afslui tend. Daarom moet ook de opleiding van de kleuterleidster geheel anders zijn dan die van de onderwijzeres, althans wat de beroepsvorming betreft. Iedere opvoeding is in de praktijk het vinden van een evenwicht of het ver zoenen van (meestal schijnbare) tegen stellingen. Die verzoening en dat even wicht liggen primair in de persoon van de opvoeder en voor de leidster als „ver vangende moeder" geldt dit dubbel. Zij zal haar taak echter ook vergemakkelij ken als zij allerlei -ismen vermijdtso- ciologismen als het verdrijven van het intellect door de intelligentie of het be klemtonen van de nuttigheid; psycho- logismen zoals het toekennen van een be slissende, alles-bepalende betekenis van de kleuterperiode, of zoals het „aanlen gen" van katechese, prediking en litur gie, z.g. terwille van het kind. Spreker verklaarde zich in beginsel geheel eens met wat prof. Van der Meer hierover in het laatste DUX-nummer heeft geschre ven. Ook moet de leidster zich hoeden voor moralismen, die neerkomen op het beklemtonen van zedelijk leven ten koste van de godsdienstongehoorzaamheid is geen zonde, omdat God het verboden heeft, maar God heeft het verboden, om dat het kwaad is. Toch is de term „voorbereidend" niet geheel onjuist. Het kleuterverblijf is voorbereidend zoals iedere levensfase 'n voorbereiding is voor de volgendezij kan dan ook niet straffeloos worden overgeslagen" of verwaarloosd. Maar het is niet voorbereidend, zoals bijv. de lagere school dat kan zijn t.o.v. U.L.O. of V.H.M.O. Wel kan men de term gebrui ken als men bedoelt, dat de kleuter fun damentele ervaringen opdoet: van orde, van beminnen en bemind worden, enz. Voorbereidend kan men ook noemen de gewoontevorming, waarvoor de kleu terperiode bijzonder geschikt is. al mag men zijn ogen niet sluiten voor de geva ren van gewoonten. Wel worden dezelfde opvoedingsmiddelen gebruikt, maar in verschillende mate (bijv. spontaneïteit zeer veel, straf zeer weinig), in de orde van belangrijkheid is een geheel andere dan later. Ook de aspecten der opvoeding hebben een andere waardeschaalmen benadert een kleuter het snelst en het zekerst in zijn lichamelijkheid, terwijl 't repertoire-nummers, die hu gaarne afwisselt op zjjn programma's. Graag speelt hij ook als solist met een strijkkwartet. Paganini, Schubert en Boccharini schreven zulke werken. Zijn instrument? Dat was een heel verhaal. „Eerst had ik een mooie Spaanse gitaar. Een instrumentbou wer bezocht mij in 1923 om deze gitaar te zien. Drie uur lang bekeek en bestudeerde hü de bouw ervan. Een tijd later stuurde hij me zijn schepping. Kundig nagebouwd, maar zonder het volume en de toon, zon der ziel. Ieder jaar fabriceerde de man. Herman Hauser geheten, een nieuwe gitaar voor me, telkens beter, nooit geheel naar mijn zin. Tot hij me in 1936 het instrument bezorgde waarop ik sindsdien speel. Segovia heeft vermoeiende maan den achter de rug. In de V.S. 52 concerten in serie. Daarna een Paastournee in Italië. Direct daarna hier. Televisie? „Vre. selijk" vindt Segovia. „Dat sterke licht, die machines die heen en weer schuiven. Musiceren gedijt niet in zo'n sfeer. Het moet een soort reli gie blijven, waarbij de musicus als een priester intermedieert". Of hü al een opvolger op het oog heeft voor de tüd hopelük nog zeer ver af dat hü gaat rusten. „Om les te geven heb ik, de wereld rondtrekkend vanaf mün twintigste, nooit tijd gehad. Maar ik geef ad viezen aan de gitaardocenten der grote conservatoria. In Londen heb ik een knaap leren kennen. John Williams. Let op hem. Die' heeft groot talent". Hebt U geen heimwee naar het Andalusische voorjaar? Segovia maakt een berustend ge baar. „In Juli was ik voor het laatst in Granada. Ik hoop er in Juni a.s. terug te komen voor het festival. Zo weinig ziet zijn eigen land deze meester van een typisch Spaans in strument. En zo weinig ziet deze zoon van Linares de plaats waar de legendarische torero Manolete in de arena stierf zijn schone ge boortestreek. die de geboortestreek is van vrijwel alle Spaanse kunste naars: Andalucië. emotionele aspect van de opvoeding van bijzonder gewicht is, het intellectuele daarentegen van weinig belang. Vooral de incidentele doelen zullen moeten worden aangegrepen. Het hoofd doel der opvoedingde vorming van de godsdienstige mens, wordt meer door in wijding dan door „leren" verzorgd. Moralismen en psychologismen moeten daarbij vermeden worden. De kleuter mag een achterstand hebben in het intel lectuele, hij heeft een voorsprong in zijn ontvankelijkheid voor mysterie en be wondering. In geen geval mag het intel lectuele aspect in de godsdienstige vorm de klemtoon krijgen; men doet bovendien goed te zwijgen over duivel, zonde en dood, en het bidden vooral niet te laten verlopen in een soort wensmagie. Door ervaringen uit de kleuteropvoe ding werden deze opmerkingen toege licht. Van het kind bijv. dat met schrik vaststelde dat zijn ouders gingen „biech ten" had de leidster niet verteld, dat mensen die „zondigden", slechte mensen waren en daarom moesten gaan biech ten? Voor de kleuter was het een bittere teleurstelling te moeten vaststellen, dat ook zijn ouders „slecht" waren De kleu ter moet de godsdienst ervaren in het voorbeeld van de leidster, in verhaal en lied. Veel meer dan aan het woord groeit het kleine kind aan de ervaringen. Spreker huldigde tenslotte minister Cals voor zijn nieuwe kleuteronderwijs- ontwerp en hoopte dat mede hierdoor het kleuterverblijf steeds meer aan paedago- gisch gehalte zal winnen. Vrijdag heeft de Zuidafrikaanse po litie 150 naturellen uiteengedreven, die een betoging hielden voor het gemeen telijke bureau voor naturellenzaken te Brakpan bij Johannesburg. Dit was een van de incidenten, die in de laatste da gen in de Unie voorkomen als gevolg van het verzet tegen de onlangs in werking getreden wet op het Bantoe- onderwijs. Ook Vrijdag zijn geen kinderen naar een van de tien scholen voor inheem sen te Benoni, bij Johannesburg, ge gaan. Dit ondanks een officiële waar schuwing, dat wanneer de kinderen van de naturellen niet voor 24 April hun schoolstaking zouden beëindigen, zij op geen enkele school meer onder wijs zullen ontvangen. Zoals bekend is ingevolge de wet op het Bantoe-onderwijs het toezicht op het onderwijs aan naturellen van ker kelijke lichamen, missies en provin ciale autoriteiten overgegaan in han den van de regering. De katholieke missie heeft aan die overdracht geen medewerking willen verlenen, tenge volge waarvan men de staatssubsidie zal moeten ontberen. Op Vrüdag 1 October van het vorig jaar werd een Amsterdamse huisarts ge roepen bij de 39-jarige mevr. de weduwe T, cxploitante van een hotel te Amster dam. De arts constateerde braakver- schijnselcn, pijn aan de voeten en een psychische inzinking, doch wist hiervoor niet de juiste verklaring. Precies een week later echter begon het haar van zijn patiënte zeer snel uit te vallen en dit verschijnsel deed bij de arts een licht opgaan: tallium. Dit is beter bekend on der de naam rattenvergif en wordt wel eens door patiënten, die een huidziekte op het hoofd hebben, in geringe hoe veelheden ingenomen. Een te grote dosis heeft tot gevolg, dat het haar uitvalt, hoewel het daarna dikker dan ooit terug kan komen. Een nog grotere dosis is echter dodelijk. De huisarts, die dit vorig jaar mee maakte, was gistermiddag de eerste ge tuige in de zaak tegen het 29-jarige ka mermeisje C. P. uit Amsterdam, die, verdacht van een poging tot vergiftiging De veertigjarige viroloog Dr J. E. Salk, die het vaccin tegen kinderverlamming bereidde, dat deze week aan de wereldpublici- teit werd vrijgegeven is een naarstig vorser, die zijn dagen en menige avond doorbrengt in het Virus Research Laboratorium van de Pittsburghse Universi teit. Hij is de oudste van drie zonen uit een zakenmilieu. Al bij de jonge Ngw Yorkse stu dent Jonas Salk ontpopte zich de drang naar researchwerk, dat volgens de nu gepubliceerde be richten zulk een eclatante be kroning heeft gekregen. Waarom Salk zich tot dit werk aange trokken voelt, weet hij evenmin als waarom Mozart muziek com- Mcvrouw Ina BoudicrBakker vierde gisteren in Utrecht haar 80ste verjaar dag. Prof. Donkersloot kwam de jarige schrijfster gelukwensen en bood haar een boekwerk aan. poneerde. Maar het zat hem blijkbaar in het bloed, want na zijn studietijd dacht hij er zelfs niet over zich aan een gewone medische praktijk te wijden. Hij verkreeg een beurs voor virolo- gische proefnemingen van de National Research Council en Dr Salk ging samenwerken met zijn vroegere Hoogleraar Dr Thomas Francis te Ann Harbor. In 1947 liet hij zich door Dr William Swindler Mc Ellroy van de Pittsburghse Universiteit overhalen om het virus-labora torium daar op gang te brengen. Samen met zijn vrouw en zijn twee zoontjes vertrok hij naar Pittsburgh hoewel daar nog geen laboratorium-outillage gereed stond en slechts een kern van het benodigde personeel aanwe zig was. Maar nadat hij wat ruimte verkregen had in het Municipal Hospital stortte Dr Salk zich met tomeloze energie op het werk. Bij hem is een werkdag van 16 uur volstrekt niet ongewoon en alleen de Zondag reserveert hij voor zijn gezin. Tekenend voor zijn professorale houding en zijn zin voor humor is het verhaal, dat eens door zijn vrouw werd verteld: Toen zij hem over familiekwesties sprak en aan zijn afwezige blik zag dat hij met zijn gedachten in het laboratorium was, verweet ze Dr Salk, dat hij helemaal niet luisterde. Haar man glimlachte even en zei: „Liefste, ik schenk je weer eens mijn ontoegewijde aandacht". Typerend voor Dr Salk's ka rakter is ook de bezorgdheid, die hij aan de dag legde bij het eigenhandig inenten van dui zenden kinderen. Waar het slechts om een proef ging, wei gerde hij eenvoudig kinderen van het overgevoelige type te gebruiken, uit vrees voor de psychische gevolgen. van haar werkgeefster, zeven maanden geleden werd gearresteerd. Haar was ten laste gelegd poging tot moord, subsidiair poging tot doodslag of tot zware mis handeling. Tegen het einde van September van het vorig jaar bemerkte de hotelexploitante die verdachte in dienst genomen had zon der te weten, dat zij enkele malen we gens oneerlijkheid was veroordeeld, dat het meisje geld had achtergehouden Zij plaatste haar koffers in niet bezette ka mers met het doel haar werkgeefster, die door familie-omstandigheden vaak af wezig was in de waan te brengen, dat alle kamers bezet waren. Zij hield dan het geld, dat ze van de vertrokken gas ten had geïnd, achter. In de nacht van Zondag 26 September werd mevr. T. met hevige pijnen wakker zij kon zich niet meer opr'chten. De vol gende ochtend ging het iets beter, doch twee dagen later deden zich dezelfde ver schijnselen voor. Intussen had zij het meis je ontslagen en omdat dit het verduister de geld nog moest terugbetalen en niet meer kwam opdagen, werd de recherche ontboden. Toen de huisarts een week la ter tot de ontdekking kwam, dat zijn pa tiënte was vergiftigd, werd het meisje opgespoord; zij viel spoedig door de mand en bekende, dat zij haar werkgeefster het rattenvergif eerst in een slaatje en twee dagen later nogmaals in een kop koffie had toegediend Behalve dat zij volkomen kaal werd, lag mevrouw T. maandenlang met hoge koorts en hevige pijnen in bed. Zij is thans echter weer volkomen ge zond en ook haar haar begon enige tijd geleden weer te groeien. Een als getuige gehoord ander kamer meisje bevestigde voor de rechter haar reeds eerder afgelegde verklaring, inhou dend. dat verdachte tegen haar had ge zegd, dat „mevrouw maar eens een tijdje ziek op bed moest liggen", zodat zij de vrije hand zou hebben. De twee meisjes hadden het over morphinepoeders gehad maar tenslotte had verdachte een drogist opgebeld en naar rattenkruid gevraagd. Later op de dag had ze het flesje zelf gehaald en een scheut van de inhoud door het slaatje gemengd. De officier van Justitie zeide in zijn requisitoir, dat verdachte alle reden had om haar mevrouw uit het hote1 te wer ken Zij wist, dat zij geld verduisterd had en dit zou uitkomen De officier geloofde niet, dat verdachte haar slachtoffer alleen maar ziek had willen maken en haar niet had willen doden. Dit zou immers geen duurzaam effect hebben gesorteerd, daar dan de verduistering later toch aan 't licht zou zijn gekomen. Hij achtte der halve poging tot moord bewezen en vroeg daarvoor, tezamen met de verduistering, zes jaar met aftrek van het voorarrest. De raadsvrouwe van verdachte betoogde, dat haar cliënte zeker haar mevrouw niet had willen vermoorden, maar haar, zoals ze steeds heeft gezegd, enige tijd ziek heeft willen maken. Zij achtte daarom hoogstens de mishandeling bewezen, maar vroeg op Juridische gronden ook hiervan ontslag van rechtsvervolging. Voor de ver duistering bepleitte zij een gecombineer de straf. Uitspraak op 29 April. De twee Hengelose jqy-riders, de 17- jarige G. en de 18-jarige B. die zoals wij reeds verleden week berichtten, in Bodegraven werden aangehouden, toen zij op een scooter rondreden, die zij in Ridderkerk hadden ontvreemd, hebben zich, naar eerst thans is gebleken, in de afgelopen maanden ook schuldig gemaakt aan diverse inbraken en oplichtingen. Tijdens de rit met een auto, die zij van de heer A. H. te Hengelo hadden gestolen, hebben zij op weg naar Vlissin- gen garagehouders te Gadderen op da Veluwe en in de omgeving van Goes op gelicht voor 60 liter benzine. De knapen lieten de benzinetanks vullen en tijdens de korte afwezigheid van de pompbedien de om een bon te schrijven, gingen zij er tussenuit. Tijdens deze rit stalen zij ook verscheidene fietsen en verwisselden de ze weer voor auto's, o.m .in Ridderkerk, in de omgeving van Rotterdam en Bode graven. Tenslotte ontvreemdden zij de scooter. Ook pleegden zij met enkele vrienden inbraken n.J. bij de houthandel N. en H. te Almelo en bij de meetwerktuigenfa- briek Dr M. de W. te Hengelo. In de kantoren van deze bedrijven werden er- gerhjke baldadigheden uitgehaald. Archie ven en kaartsystemen werden over de vloer gegooid, waardoor de firma's ge ruime tijd ernstig zijn gedupeerd geweest. De raad van Oudenbosch heeft zonder discussies besloten een jaarlijkse subsi die van 10.000 gulden aan de stichting „Behoud Oudenbossche basiliek" toe te kennen. (Advertentie) De kortste en voordeligste opleiding: Uitzending vanuit Engels Transit Camp tt Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Zaterdag ld April 22.00 Verzoekplaten 23.00 Een ogenblik astublieft 23.45 Vervolg verzoekplaten 01.00 Sluiting. Uitzending vanuit Engels Transit Camp ta Iloek van Holland. Golflengte 25 meter. Zondag 17 April 22.00 Een beetje anders dan gewoon 23.00 Make mine music 00.30 Sluiting ZONDAG 17 APRIL HILVERSUM I (402 M.). 8.00 NCRV. 8.30 IKOR 9.30 KRO. 17.30 NCRV. 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nws. 8.15 Orgel. 8.30 Ned. Herv. kerkd. 9.30 Nws. 9.45 Gram. 9.55 Hoogmis. 11.30 Gram 11.45 Viool en piano. 12.15 Gram. 12 20 ..De Katholiek in het openbare leven van deze tijd caus. 12.50 Gram. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.13 Lunchconc. 13.40 Boekbespr. 13.55 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Orgel. 14 55 Zang en piano 15.20 ,,De Vliegende Hollander", caus. 15.30 „Andrea Chenier", opera (acte I). 16.00 Gram. 16.10 „Katholiek Thuisfront Overal!" 16.15 Sport 16.30 Vespers. 17.00 Geref. kerkd. 18.30 Godsd. volksliederen. 18.45 Gram 18.50 Kerkel. nws. 18.55 Boekbespr. 19.10 Sopraan, viool en viola da gamba en clavecimbel. 19.30 Caus. 19.45 Nws 20.00 Cabaret. 20.40 Actual. 20.55 De gewone man. 21.00 Intern, lichte muziekweek. 21.45 „De kans", hoorsp. 22 35 Gram. 22.40 „Het Getuige nis over Christus", caus. 23.00 Nws. 23.15 Vocaal Dubbelkwart. 23.4024 00 Brabants Orkest en soliste. HILVERSUM II (293 M.). 8.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.30 IKOR. 12.00 AVRO. 17.00 VPRO 17.30 VARA. 20.00—24.00 AVRO. 8.00 Nws. 8.18 Semi-klass. muz. 8.50 V. h. platteland. 9 00 Postduivenber. en sportmeded. 9.15 Muz. caiis. met gram. 9.55 Caus. 10.00 Caus. 10.05 Voor de kind. 10.30 Doopsgez. kerkd. 11.30 Report. 11.45 Caus. 12.00 Sport. 12 05 Lichte muz. 12.35 „Even afrekenen. Heren!" 12.45 Orgel. 13.00 Nws. 13.05 Meded. en gram. 13.15 Intern. Lichte- muziek-week. 13.45 Gram. 14.00 Boekbespr. 14 20 Rodio Philh. Ork. en solist. 15.25 Caus. 15.45 Voor de milit. 16.30 Sport. 17.00 „Gesprekken met luisteraars". 17 20 Caus. 17.30 Voor jeugd. 17.50 Sport. 18;i5 Nws. 18.30 Lichte muz. 19.00 Muz. discussie. 19.30 Cabaret. 20.00 20.05 Actual. 20.15 Gevar. muz. 21 0Ci Hoorsp 21.30 Dansmuz. 22.15 Liter. caus. 22.25 g 22.50 Wereldkampioenschappen tafeltennis. Nws. 23.1524.00 Gram. Engeland, BBC Home Service, 330 M. 12.00 Muz. caus. met gram. 12,5&ïïikb!;'01340 12.55 Weerb. 13.00 Nws. .l^ oljc conc! 15 44 Gram. 14.00 Critieken. ^^«fiicbesDr 17 nn Caus. 16 03 Ork.conc. 16.4» Jï,(10 Voor de kind. 17.55 Weerb. 18.00 nws. 13.15 Caus. 18.30 Ork.conc. 19,15 20 3o'h„ Avonddienst 20.25 Liefd.heidsoproep -0.30 Hoor spel. 21 00 Nws. 21-1» Caus. 21-30 Hoorsp 22.30 Volksliederen. 22.52 Epiloog- 23.00-23-03 Nws. Engeland, BBC Light rr°*r" 1500 en 247 M. 12.00 Verz.progr. 13.15 Lichte muz 13.45 Twin tig vragen. 14.15 Gevar. pro^!r- 15,00 Wem. 16 0„ Gram. 16.30 Interv. en gram. 17.30 Hoorsp. niet muz. 18.00 Gevar. nwz. 18.30 Gevar. progr. 19 Nws en journ. 1,0 G, p gr. 20.30 Samen zang. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Nws 22.15 Caus 22.30 Lichte muz. 23.lo Gram. 23.50—24.00 Nws en weerb. yt. d. R»« 300 12.00 Gevar muz 13 00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 15.00 VerLff1ji M? nsmuz- 18.15 Symph. ork en solist. 19.00 Nws. 2o.oo Gevar. muz. 2lAX nSmur 22,45 Lichte muz. ^lSDl G4evarNmSüz015 Symph,ork' en Frankrijk, Nationaal Programma, 347 M. Fra°sauirta:'COr^' 'f00 Nws- 13-20 Hoorsp. 15.30 ork S r,™Pe;;tte- 17.15 Gram. 18-00 Symph. 22 45 Mort 20,02 Llchte muz- 20-32 H00r5P' 2 B?n™et'3^aenne4ÏiUïi 23'4^24'00 NWS' 304 M. 484 M' 1i1n2n0wGram 12-30 Weerb. 12.34 Lichte muz 13.00 Nws. 13.15 Voor de sold. 14.00 Npcra- en «8m Dat klinkt beter. Ik drukte op de starterknop, en de motor kwam met een zachte zucht tot leven. Dus heb ik je toch niet al te erg beledigd. En ik zal het trouwens weer goed maken. Je eerstvolgende verjaar dag lijkt me daartoe het meest geschikte ogenblik. Dat ogenblik is anders dichterbij dan je denkt, zei ik. Over een uur word ik vijf en twintig. Hij lachte, wenste mij vast veel geluk, en zei, dat het net iets voor mij was, om hem dergelijke voetangels te leggen. Goede avond, mijnheer Belsin, zei ik. Ik hoop, dat geen mens u doodschiet. Ik zou u graag nog eens terugzien. Dank je, zei hij rustig. Dat zal gebeuren. Ik reed weg. KwarJ voor twaalf was ik thuis. Ik zette de Daimler in het koetshuis. Op mijn horloge kijkend, herinnerde ik mij Donald Rogerson. Ik mocht niet verge ten, hem morgenochtend dadelijk op te bellen, en te zeggen, dat Gonzalez di Calancar niet meer geschaduwd behoefde te worden. Ik ging naar binnen door de zijdeur. Vader zat op bij het raam, en ik wilde hem goede nacht wensen. Maar hij scheen nog niet aan naar bed gaan te denken. Dat hij achter het schaakbord zat, was zo merkwaardig niet, want hij is op ieder uur van de dag tot een partij schaak bereid. Maar wel verbaasde het mij, dat Jonathan tegenover hem aan het schaakbord zat, met zijn rug naar mij toe. Jonathan! Aha! Daar heb ik je! zei vader juist. Jonathan knikte, draaide zich toen om en zag mij. Hij stond op, langzaam, zo als lange mannen dikwijls doen, en glim lachte tegen mij. Dat was nog verba zingwekkender, ofschoon mijn verwonde ring waarschijnlijk nog groter zou zijn ge weest. indien hij vanmorgen reeds niet vanaf de boot met mij gesproken had. Penrose speelt schaak, kondigde va der volkomen overbodig aan. Charly heeft hem als afgezant gestuurd. Nog een spelletje, kerel. Ga zitten. Het is alleen maar die jurk, waardoor ze er zo bijzonder uitziet. Jonathan slikte, kuchte en zei: Je hebt er nog nooit zo mooi uitgezien. Nou? Vader keek mij aan. Je wordt al een hele meid, kind. Je lijkt je moeder wel, zoals je daar staat. Jonathan glimlachte. Uw dochter wordt morgen vijf en twintig jaar, mijn heer, bracht hij mijn vader in herinne ring. Deze keer kon ik mijn verbazing niet verbergen. Ik heb het toevallig aan Charly gevraagd, haastte hij zich uit te leggen. Hoe oud je was, bedoel ik. Hij heeft het me verteld. Charly, is Charly Bedlington, een van Jonathans beste vrienden? Hij is een der weinige leden van onze kleine gemeen schap Mary, de keukenmeid, uitge zonderd die weet wanneer mijn ver jaardag is. Vijf en twintig! riep vader uit. Wel heb ik van mijn leven! Nog vele jaren, kind, voordat ik het vergeet. U vergeet het ongetwijfeld, zei ik zachtmoedig. Kom, Penrose. Vader begon de stuk ken weer op te zetten. Jonathan, die voortdurend naar mij had gekeken, bedankte hem, maar zei, dat hij vanavond liever niet meer speelde. Als u het goed vindt, kapitein, kom ik een andere avond graag terug. Ik had verwacht, dat de kapitein uit zijn humeur zou zijn door deze beleefde weigering, maar hij was erg gedwee. Jonathan had iets over zich, dat ande ren niet alleen overtuigde, dat hij meen de, wat hij zei, doch dat bovendien niet uitnodigde tot een dispuut. Hoe staat het met het strand? vroeg ik. Hebben ze al Jonathan schudde het hoofd. Charly zegt, dat ze haar niet meer vinden zui len. En gelijk heeft hij. Vader deed de schaakstukken rammelend in de doos. Welterusten. Penrose. Bedankt voor de partij. Kom morgenavond eten, dan kun nen we vroeger beginnen. Welterusten, Eve. Even later stond ik alleen met Jona than in de hal; met Jonathan, met wie ik voor het eerst weer op goede voet stond sinds de dag, dat ik hem onthuld had, wie Charlotte Inwood in werkelijk heid was. Hij stond tegenover mij. Woorden zeggen niets, zei hij. Je weet, dat ik een idioot en een zwakke ling was. Misschien kun je me dat ver geven. Maar wat je waarschijnlijk niet vergeven kunt, dat is mijn hondse on dankbaarheid. Het was «een kwestie van dank baarheid, antwoordde ik vlug. Men kan van een kind, dat met vergifpülen speelt in de veronderstelling, dat het snoepjes zijn, geen dankbaarheid verwachten, als men het zijn pillen afneemt. Ik ben geen kind. Je was een verliefde man. ,Ta, zei hij langzaam, ik was een verliefde man. Over kinderen gesproken, ging ik voort, want jk vond dat we nu genoeg over het verleden gepraat hadden, zullen we even gaan kijken, hoe Diana het maakt? Hij scheen deze verandering van on derwerp al evenzeer op prijs (e stellen als ik, en ik ging hem voor naar boven. Het kind lag vredig te slapen; ze had een mollig armpje om haar hoofd ge bogen. Ze had aardige gelaatstrekken; als ze groot was, zou ze zeker een knap pe vrouw zijn. We bleven even in het gedempte licht naar haar staan kijken. Uit de andere hoek van de kamer klonk de diepe, regel matige ademhaling van de jongen; bui ten in de bomen kraste een uil. Jonathan pakte mijn hand en trok die naar zich toe, zodat we dicht bij elkaar stonden. Dit en dergelijke dingen zijn oor zaak, dat men van je houdt, zei hij zacht, zijn ogen nog steeds gericht op het slapende kind. Ik trok hem. mee de kamer uit en de gang door naar het open raam aan het eind. Beneden lag de tuin in zilveren maanlicht en fluwelen schaduwplekken Hij hield mijn hand nog losjes vast Waarom zei je dat? vroeg ik. Dat kind de manier waarop je iets aanpakt. Die zelfmoordgeschiedenis !ktPniefrhPwe ,ele.daS al over.... Was het niet beter, als je mij alles vertelde, Vroeg hÜ* Ik weet wel, dat i-ffn recht op heb, voegde hij er moAiUit °.e' en het is buitengewoon 1 j e doen '"Zien, hoezeer ik wat ik het afgelopen jaar door mijn blindheid bedorven heb.... Ik was moe. Ik wist niet, wat ik zeggen moest over de „zelfmoord". Ik had een vermoeden, zei ik, en dat is onjuist ge bleken. Ik dacht, dat een oude vijand van vader op het oorlogspad was. Daar ben ik blij om. Er klonk op luchting in Jonathans stem, en ook een beetje teleurstelling, en ik begreep, dat hij zich min of meer de rol had toebe deeld van galante en dappere ridder. Ik was erdoor geschokt. Op een dergelijke zwakheid had hij zijn verhouding tot Charlotte Inwood gebaseerd. Hij had dat liefde genoemd. (Wordt vervolgd). Bel Canto-conc. 15.30 Gram. 16.00 Sport. 16.45 Gram. 17.00 Klass. muz. 17.35 Gram. 17.45 Nws 18 05 Kamerork. 18.30 Godsd. halfuur. 19.00 Nws! 19.30 Accord.muz. 19.45 Chansons. 20 00 Accord, muz. 20.15 Lichte muz. 21.00 Gram. 21.30 Lichte muz. 22.15 Nws. 22.30 Gram. 23.00 Nws. 23.05— 24 00 Gram. 464 M. 12.15 Gram. 13.00 Nws. 13.10 Verz.progr. 14.30 Gram. 15.00 Groot symph.ork. 15.45 en 16.45 Gram. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17 15 Voor de sold, 19.00 Kath. uitz. 19.30 Nws. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Vrije tijd 22.55 Nws. 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. Engeland. BBC European Service. Uitzending voor Nederland. 8.008.15 Engelse les voor beginnelingen, les sen 118 en 119, deel 5. Op 464 en 50 M.). 22.00— 22.30 Nws Feiten van de dag. De Engelse ge schiedenis: Wol en wevers. (Op 224 en 75 M.l. MAANDAG 18 APRIL HILVERSUM I (402 M.) 7.0024.00 NCRV 7.00 Nws. 7.10 „Een vaste burcht" 7 13 r» ?'1Jde-S,uJ; 7 30 Gram' 7,45 Een woord voor dë dag. «•"O Nws 8.15 Sport. 8.25 Gram. 9.00 V. d zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst 9.40 Mastklimmen 10.15 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.20 Gevar. muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nws. 13 15 Lichte muz. 13.40 Gram 14.00 Feestelijke bij eenkomst „Friesland 1940—1945" 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Strijkkwartet. 17.00 V. d. kleuters. 17.15 V. d. jeugd. 17.30 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Regeringsuitz. 18.00 Koorzang, 18.20 Sport 18.30 Gram. 18.40 Engelse les. 19.00 Nws 19 ló Vocaal ens. 19.30 Caus. 19.4o Blaasmuz.' 20 00 Radiokrant. 20.20 Meisjeskoor. 20.45 Hoorspel 22.00 Orgel 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws 23 15 Gram >45-24.00 EvangeUsaöJuj?^ d? Tsjechische taal. HILVERSUM II (298 M.) 7.00—24.00 AVRO. 8,7OOON^8^OG?aT'973015vGT'h^OvrGr°9IS3 G"umw U15 Kamerork Gra™' S 7' I ïpT0nn^2t?^L^3Vn4Vu4?nbV^1?2°33U!lh,ë Meded. of gram 13 20 13,00 £ws" J313 een. 14.00 Caus u,»0 Lichte muz. 13.55 Koer- 15.10 Gram 15 sn i Piano. 14.50 Hersengym de Jeuld^5'3® Caus 1610 Gram. 17.30 „Uit comm. 18 00 Y, 1?*4° Gram. 17.50 Mil. en om de lTm 18,15 Gevar- Pr°er- 18.45 „In muz. 19 as vjuversiteit". 19.0 OOrgel. 19.10 Oude Radiosró™,.. egeringsuitz, 20.00 Nws. 20.05 „Da tafeltenni? 4. 22,50 Wereldkampioenschappen "■ennis. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. Engeland, BBC Home Service, 330 M. 13 0Ó°1i,GraJ?!,'12,20 Gevar- Progr. 12.55 Weer. Into-,,! 13,10 Hoorspel 13.40 Ork.conc. 14.45 K]a^Ti1W,Srf 15,15 Marsen on walsen. 16 00 luie 1700 v- d- kind- 17,55 Weer. 18.00 Nws. ion Huitenl overz. 18.25 Sport. 18.30 Gram ij.00 Hersengym. 19.30 Ork.conc. 20.30 Gevar' progr. 21.00 Nws. 21,15 Hoorspel. 22.45 Caus 23.00—23.08 Nws. Engeland, BBC Light Progr., 1500 en 247 m. 12.00 Orgel. 12.30 Dansmuz. 13.00 Ork ennn" 13.45 V. d. kind 14 00 V. d. vrouw. 15 00 Fab" 1 fanfare. 15.45 Lichte muz. 18.15 Mrs Dale's Dagb. 16.30 Hoorsp. 18 00 Ork.conc. 18.45 Hoor! sepel. 19 00 Nws en journ. 19.25 Sport. 19.30 Verz.progr. 20.00 Hoorspel 20 30 Cans 21 no Gevar. progr. 22.00 Nws 22.15 Act 22 20 Can, 22.35 Jazzmuz. 23.05 Voordr. 23.20 Orgel 23 50^ 24.00 Weer en nws. urgei. 44.au— N. W. D. R„ 309 M. l,2.90. Anius.muz. 13.00 Nws. 13.18 Ork.conc 14,15 16,00 Kamermuz. 16.30 Dan,l ïTin' J Nws. 17.45 Gevar. muz. 19.00 Nws 1 „2 S-vlnPh-conc. 21.45 Nws. 23.30 Lichte nuir' 24.00 Nws. 0.25 Dansmuz. 1.154.30 Gevar. Suz'. Frankrijk. Nationaal Programma, 347 M. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13 40 Gram 14,05 Gram. 14.30 Hoorspel. 16 00 Gram 16.5a Kamermuz, 18.30 Amerik uii, mTó Operettemuz. 10.58 Gram 20 02 N=ti 22.50 Gram. 23.45—24.00 Nws'. aUonaal ork' Brueee,. 324 en 484 M, 12 344V ^rl^l^rai2'15, Lichte muz. 12.30 Weer. 13 15 en iinn ,42 Lichte muz. 13.00 Nws. Kéorzaim mnnGiam' 15,00 Symph.ork, 15,40 17 00 Nwó \n P. Koersen. 16.02 V. d. zieken. 1814 g 0 L'Phta muz, 18.00 Franse les. Nw, 18,25 Caus' 18,30 v- 5oW. 19.00 1«-4° Chansons. 20.00 Omr.koor. 21.00 4™Stjjdleidoscoop. 21.15 Vlaamse amus.muA Sn? ?ram. 22.00 Nws. 22.15 Lichte muz. 22.55-- Jo.OO Nws. 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15, 14.00 en 14.13 Gram. 15.00 'Omr.ork. 15.35 Groot symph.ork. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17 30 Viool en piano. 18.00 V. d. sold. 18.30 Grali 19.30 Nws. 20.00 Klankb. 20.45 Muz. raadseJs". 21.15 Bariton en piano. 21.45 Gram. 22 00 Nw<' 22.45 Gram. 22.55 Nws. ^ws- Engeland. BBC European Service. Uitzending voor Nederland. «■«'r-3,15 .En0, Va bannelingen, lessen 118 en 119. deel 5 (op 464 en 50 m 22 0022 3(1 Nws. Feiten v. d dag. Eng les v beginne- lingen, les 31, deel 2 (0p 224' cn 75 rn.). NTS: 17.38—18.15 Eurovisie: Rep. uit Zürich. Bent U overdag ze nuwachtig en gejaagd en nemen 's nachts de zorgen een enorme omvang aan? Het praeparaat, dat Uw zenuwen tot ontspanning brengt, zonder de- ze te verdoven. Verantwoord en onschadelffk. Vnehrijgbaar hij Uw apotheker of drogist

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 8