Half FRANKRIJK ter stembus Periodieke bijdragen aan kerk genootschappen Voor wie de klok luidt... 1 Televisie (in Amerika) wordl duur betaald Tien jaar terug LICHTE-MUZIE KWEEK Controle op de politieke polsslag De dag, die generaal Dwars niet meer heeft mogen beleven Omzetten in vrijwel alle branches hoger dan een jaar geleden Gloeilampjes vS»"1- !sie?.en Typisch Franse verkiezingen En aftrek voor inkomstenbelasting Algemeen Burgerlijk P ensioenfonds Oud-strijclers thans bijeen in Rotterdam Bouwvakvacantie in het Zuiden Fakkels op Coolsingel Turkse minister van buitenlandse zaken afgetreden Uurdienst-treinen stoppen in Rotterdam- Noord Detailhandel in Februari Loonverordening slagersbedrijf Niet meer „voor alle gezindten" Nieuw protest tegen „Berlijn-tol" Amsterdam-Helsinki Vergelding voor staking ZATERDAG 16 APRIL 1955 PAGINA 9 Ministers en Kamerleden liechten grootste belang aan hun zetels in gemeente- en departementale raden Poujade? Dat de wijzigingen in dat kiezers korps groot zullen zijn gelooft men niet. Wel verwacht men dat de onaf- hankelijken hun groei zullen voortzet ten, te meer waar de sociaal-republi keinen die van het Gaullisme zijn overgebleven hun organisatie zien twiinen en zelfs maar in een beperkt Lntal kantons met candidatcn uitko men Een onbekende factor is, in hoe verre de beweging van Poujade nog nf^fceliik verwarring zal kunnen S.n En wellicht wordt een aan- ,u zkh pwtóiSS; Overgangsmaatregel Niet langer wachten dan nodig Symbool van eenheid Taptoe Verschoven naar eerste tveek in Augustus Toenemend gebruik van nieuwe station HEARINGS OVER KAAS- INVOER IN DE V.S. C.A.O. wordt vervangen door verordening van bedrijfschap ifr; Njivrnjr- t Dagelijkse luehtverbinding opent morgen Boerenarbeiders van werk uitgesloten NEDERLANDSE CINEAST NAAR SURINAME 16 APRIL 1945 (Van onze correspondent) PARIJS, Zaterdag. In de helft der Franse departemen ten hebben morgen de zogenaamde kantonnale verkiezingen plaats, aldus genoemd omdat elk kanton, dat dq kleinste indeling is van een arrondisse ment, hetwelk op zijn beurt de onder verdeling van een departement is, een afgevaardigde heeft te kiezen voor de „algemene departementale raad", wij zouden zeggen: de provinciale staten. De „algemene raadslieden" worden voor zes jaren gekozen, zodat de perio dieke vernieuwing van de helft van het totale aantal om de drie jaren plaats heeft. Deze keer moet in 1929 kantons (1886 op het vasteland, 43 overzee) worden gestemd en bovendien moet in de niet aan de beurt zijnde depar menten in 24 vacatures worden voor zien. Waar de stemmingen Plaatf in zulk een kleine kring als het kanton waaronder er zijn die meer dan 10X100 kiezers hebben, doch ook die er nog geen 600 tellen, daar spelen plaatse- liike invloeden een zo grote rol, dat men denken zou, dat de bedoeling van de wetgever wordt gevolgd om aan deze verkiezingen géén politiek karak ter te geven. Er is trouwens geen can- didaat die gekozen kan worden zonder de hulp van andere partijen dan de zijne. De persoonlijke invloed van de candidaat geeft de doorslag. Ook de betekenis van de departementale ra den ontgaat in het algemeen aan de aandacht der kiezers. Men rekent dan ook op 30 tot 50 pet wegblijvers. Als deze verkiezingen niettemin grote belangstelling verdienen, dan is dat het gevolg van de wijze waarop wat eertijds de Senaat was en thans de Raad van de Republiek heet, wordt gekozen. De senatoriale vertegenwoordiging, die weer meer betekenis krijgt nu de Raad van de Republiek bezig is bevoegdheden van de oude Senaat terug te winnen om werkelijke invloed op de wetge ving te krijgen, en niet langer „een kamer van bezinning" zal behoeven te zijn aan wier oordeel de kamer van volksvertegenwoordiging zich niet heeft te storen, wordt trapsge- wijze gekozen. Het grootste deel der senaatskiezers wordt gevormd door de leden van do departementale en gemeenteiijke ra den, dus door gekozenen, d f voor d® stemming bovendien een gelijk aantal medestemmers aanwijzen. Aangezien nu dit jaar ook de helft van het aantal ïlden van de Raad van de Republiek moet worden vervangen, zijn de ver kiezingen van morgen dus wel degelijk van politieke betekenis. wijzing van de keer Mendes- France wel zo diep heeft doorgewerkt als de hem toegewijde pers wel wil doen geloven. In de parlementaire krmgen heb- ben ^^tonnale^e^ie^i^en alUid^^i geweldige sP^"fen ingezetenen van kiezers en pn zjjn> js de post van het kanton mo vooral van voor algemeen raadslid ei"mentale raad zitter van een depar» begeerd> door de politici t>W Haar Candidaatstelling isdómicilia zij zonder kanton, waarin kunnen kiezen m "et J* mislukking ook alleen geweldige nederlaag be- £COmWtwee redenen onderwerp^ men zing.^Voo^deT beroeps-politici is voor eerst de aanwezigheid in gemeente- of departementsraad een belangrijke leerschool om zich met de bestuurs praktijk en de toepassing der wet geving vertrouwd te maken. Iemand die meermalen minister-president was zei eens: „als een kamerlid staats secretaris of minister wordt is het on middellijk te zien of hij via gemeente en departementsraad zijn parlemen taire positie heeft bereikt. Hij staat dan niet vreemd tegenover de dingen die hij met zijn ambtenaren heeft te behandelen en kent terminologie en de knepen". Persoonlijk contact Er is echter een tweede reden en die is het belangrijkst. De algemene ver kiezingen brengen vertegenwoordigers in de Kamer van een kiezersmassa waarvan zij ver verwijderd leven. De kiezers willen echter hun afgevaardig den persoonlijk kennen en contact met hem hebben. Als een Parijzenaar in een grensdepartement wordt gekozen dan kan men er op rekenen dat hij zich een tweede domicilie verschaft te mid den van zijn kiezers en zich zo spoedig mogelijk in zijn kanton aan verkiezing onderwerpt voor de algemene of de partementale raad. Gelukt het hem in die raad het voorzitterschap te ver overen dan is zijn gezag gevestigd. Men moet er zich dan ook niet over verwonderen dat deze keer zich weer zeven ministers en 182 Kamerleden candidaat hebben gesteld, o.w. de mi nister-president, de heer Faure. De meest invloedrijke Kamerleden, die deel hebben uitgemaakt van een minis terie of nog een portefeuille bezitten zijn voorzitter van een departements-' raad, evenals de voornaamste commis sievoorzitters. De heer Mendès-France behoort niet tot hen, die zich deze keer aan een nieuwe verkiezing hebben te onderwerpen, evenmin als de heren Bidault en René Mayer. Maar de heren Pinay, Pineau, Queuille, de vooroor logse president Pierre Etienne Flandin, de senaatsvoorzitter, de heer Monner- ville, moeten weer hun kansen beproe ven. De bedrijvigheid dier heren in hun verkiezingscampagne die zo ern stig afsteekt bij de onverschilligheid der kiezers, laat wel zien van welke betekenis zij de kantonnale verkiezing achten voor het zich toeëigenen van een electorale feodaliteit. Er is echter aan deze echt Franse toestand nog een ander ding verbon den. Reeds de abbé Lemire heeft inder- r 0 - ki 'Z- Nu ook in Parijs de lente is ingetreden, trekt de lichtstad vele Bezoekers uit buiten- en binnenland. Doch ook de Parijzenaars zelf weten hun kunstenaars te bewonderen. Onze foto gunt een kijkje in een van de straten van de Franse hoofdstad, waar een kunstenaar aller bewondering afdwingt door de vaardige wijze waarop hij met kleurkrijt de kathe draal van Limoges weet uit te beelden. Ook de kleinste kleuters tonen belang- steling tijd gepoogd de mogelijkheid van dub bele vertegenwoordiging, bijvoorbeeld Kamer en departement onmogelijk te maken. Men heeft daar nooit in willen happen. Het grote motief was dat het voor de bewindvoerders een gelegen heid tot voortdurende lering is omtrent wat er in het kiezerscorps omgaat. Juist omdat de verkiezingen in het kanton de partijscherpte doet verdwij nen, omdat de verdeling der partijen over een klein aantal kiezers, samen gaan van verwante kleuren nodig maakt. De heer Reynaud heeft eens be weerd dat de kantonnale verkiezingen, door de afzwakking van de partijstrijd juist de ware politieke polsslag van het land doen voelen. Een bewering, die veel bijval heeft gevonden. n^jachtens„een uitspraak van de Hoge hiirlrao^an Juni 1954 zti" (jaarlijkse) '■i ""agen, aan de Gereformeerde Kerk, waartoe leden van dat kerkgenootschap zien bij onderhandse akte hebben verbon den en welke periodieke uitkeringen in e Plaats treden van de uit het lid maatschap voortvloeiende natuurlijke ver bintenis om naar vermogen bij te dra gen in de kosten van de eredienst van dat kerkgenootschap, niet als zogenaam de persoonlijke verplichting aftrekbaar voor de inkomstenbelasting. I„ verband met dit arrest heeft de staatssecretaris van Financiën bij resolutie van 14 April 1955 aanwijzingen verstrekt aan de be lastmgdienst omtrent de in de toekomst te volgen gedragslijn met betrekking tot periodieke uitkeringen, geschonken aan kerkgenootschappen. De staatssecretaris is er bij deze aan wijzingen van uit gegaan, aldus deelt het ministerie mee, dat de uitspraak van de Hoge Raad in het vermelde arrest niet anders zou hebben geluid indien de perio dieke uitkering bij notariële akte in plaats van bij onderhandse akte zou zijn ge- vestigd. Verder is de staatssecretaris van oordeel,dat door ieder lid van onverschil lig welk kerkgenootschap een natuurlijke verbintenis bestaat om naar vermogen bij te dragen in de financiële behoeften van het kerkgenootschap, waarvan zij lid zijn. In verband hiermede is thans aan de belastingd'enst voorgeschreven om perio dieke uitkeringen aan kerkgenootschap pen gevestigd hetzij bjj notariële hetzij bij onderhandse akte. niet meer als per soonlijke verplichting voor de inkomsten belasting, in aftrek toe te laten, voor zo ver deze periodieke uitkeringen staan te genover meergenoemde natuurlijke ver bintenis. Voor zover de verplichte pe riodieke bijdrage het bedrag, dat men krachtens de natuurlijke verbintenis ge houden is te voldoen, te boven gaat, kan wel aftrek als persoonlijke verplichting worden verleend. De aandacht wordt er nog op gevestigd dat periodieke uitkeringen welke niet te genover de bedoelde natuurlijke verbinte nis staan, alleen dan rechtsgeldig en dus voor aftrek vatbaar zijn, als zij bij no tariële akte zijn gevestigd. Aangezien de staatssecretaris in het ver leden met betrekking tot periodieke uit keringen aan Kerken, welke geen civiel rechtelijke verplichting voor de leden ken nen om bij te dragen in haar financiële behoeften, een ander standpunt heeft in- is,^ wÖze van overgangsmaat- éinrin dat alle Periodieke uitke- f»rfai "Alke vó°r 15 April 1955 bij no- t ziin geschonken aan kerkge nootschappen in de toekomst onverkort °?r ëttrek in aanmerking kunnen worden gebracht, onverschillig of het kerkgenoot schap al dan niet een civielrechtelijke verplichting voor haar leden kent om bij te dragen in zijn financiële behoeften. Deze overgangsmaatregel heeft ten doel de in zekere zin in het verleden verkre gen rechten niet door het thans ingeno men standpunt aan te tasten en is ove rigens gebaseerd op billijkheidsoverwe gingen. Tot slot verdient het de aandacht, dat aan kerkgenootschappen geschonken pe riodieke uitkeringen of gedeelten daar van, die in verband met de aan de be lastingdienst verstrekte aanwijzingen voor lastingdienst verstrekte aanwijzingen voortaan niet als persoonlijke verplichting Uiteraard wel hun belang behouden voor de toepassing van de aftrekregeling inge volge artikel 51a van het Besluit op de Inkomstenbelsting 1941 met betrekking tot giften aan hier te lande gevestigde ker kelijke, charitatieve, culturele, weten schappelijke en het algemeen met beogen de instellingen, aldus het ministerie. Verschenen is het verslag van de vaste commissie voor Binnenlandse Zaken uit de Tweede Kamer over het ontwerp van wet tot wijziging van de begroting van de ontvangsten en de uitgaven van het Algemeen Burgerlijk Pensioenfonds voor het dienstjaar 1954. Geïnformeerd werd, of zich thans bij de pensioenraad nog op enigerlei wijze een achterstand in de werkzaamheden voor doet. De leden, die dit vroegen opperden de suggestie, het personeel met enige amb tenaren uit te breiden nu door de toeken ning van een toeslag van 6 pet aan de ge- pensionneerden spoedig weer nieuwe extra werkzaamheden moeten worden verricht. In ieder geval moet voorkomen worden, dat de gepensionneerden langer op hun pensioen moeten wachten dan noodzake lijk is. Een der leden merkte op, dat ér een aantal gepensionneerden is, wier pen sioengrondslag overeenkomstig de her ziene wet van 5 Mei 1922, houdende pen sioenregeling voor de ambtenaren en hun weduwen en wezen, nog steeds niet is vastgesteld. Hij vroeg zich af, waaraan dit te wijten is en wees er op, dat de be trokkenen aangenomen, dat de regeling in 1955 zou geschieden daardoor in een hogere klasse voor de inkomstenbelasting zouden vallen, hetgeen onbillijk zou zijn. Vloeit hieruit niet een bijzondere verant woordelijkheid van het rijk voort? Het was dit lid opgevallen dat de toeslag 6 pet behoort te zijn, doch dat veelal een lager percentage wordt uitgekeerd, het geen hem enigermate bevreemdde omdat toch kan worden aangenomen, dat een definitieve regeling een toeslag van 6 pet zal inhouden. Een bijzonder prachtig uitgevoerd vaandel, wonder van naaldwerk, werd gisteren in de Burgerzaal van liet Rotterdamse stadhuis plechtig over gedragen aan de Nederlandse Bond van Oud-Strijders en Dragers van het Mobilisatiekruis via kapitein mr J. H. Dwars, zoon van wijlen de Bonds voorzitter generaal-majoor b.d. J. Dwars. Generaal Dwars heeft het nog mogen beleven, dat men er het geld voor hijeen had en het werd hem aangeboden op zijn zeventigste verjaardag. De besteding ervan heeft hij niet mogen meemaken; zijn vrienden droegen hem in Februari j.l. ten grave. dragers traden daarop naar buiten en toen de torenklok negen slagen had doen horen klonk een roffel, waarmede de tamboers van de Mariniers de taptoe inzetten. Hier op was de beurt aan de pijpers en ten slotte blies de gehele kapel enkele melo dieën. Na de taptoe waren de congressisten de gasten van de twee Rotterdamse brou werijen Na een boottocht door de havens begon hedenmorgen de jaarvergadering in „Emporium". Tussen 5 en 7 uur hadden de oud-strij ders en de dragers van het Mobilisatie- kruis zich verzameld in de Beatrixzaal van restaurant Engels. Zowel de ouderen van '14—'18 als de jongeren van '40—'45 troffen elkaar daar. samen met tal van belangrijke functionarissen in actieve dienst. Tezamen met de vaandelwacht die zwarte baretten droeg begaf men zich naar het stadhuis, waar burgemees ter mr G. E. van Walsum het gezelschap toesprak. In zijn rede deed de burgemeester voor al uitkomen, dat door zijn aandeel in de wereldfederatie van oud-strijders de Ne derlandse bond niet slechts een band be tekent van hen die de oude betrekkingen levendig willen houden, maar dat hij zien ook op de toekomst richt. „Door aaneen sluiting willen de oud-strijders erfoe bij dragen alles te doen wat mogelijk is om een nieuwe oorlogsramp te voorkomen 8ldus de burgemeester. De kolonel K.N.I.L. S. C. Plantinga, wnd voorzitter bracht in zijn dankwoord aller bewondering tot uiting voor de energie van de Rotterdammers die met zoveel geestdrift en doorzettingsvermogen hun verwoeste stad grotendeels weer hebber opgebouwd. De ere-voorzitt.er, luitenant-generaal b.d. H. F. M. baron van Voorst tot Voorst trad nu naar voren, om de plechtige over dracht van het nieuwe vaandel in te lei den. Hierbij memoreerde hij, hoe wijlen generaal Dwars vooral de eenheid van en in de Bond ter harte ging. Als symbool van die eenheid waren zijn gedachten steeds uitgegaan naar een vaandel. Toen hem de gelden werden aangeboden had hij gehoopt, het zelf aan de Bond te mo gen overdragen. Het heeft niet zo mogen zijn en om hem te eren, wilde de ere voorzitter het thans overdragen aan de zoon, kapitein mr Dwars. Deze uitte v°°r deze voortreffelijke vaandel-geste de dankbaarheid van de familie Dwars en overhandigde het vaandel aan de Bond in de persoon van de wnd. voorzitter. Daarop trad luitenant D. Smit Wzn., commandant van de vaandelwacht naar voren om het over te nemen. Het orgel zette het Wilhelmus ln en daarmede eindigde de plechtigheid. Het gezelschap gebruikte enige verversingen in de Stadhuishall. Op de Coolsingel naderde inmiddels de muziekkapel van het Corps Mariniers, voorafgegaan van een groep fakkeldragers die zich langs het stadhuisbordes opste.- den. De oud-strijders en Mobilisatiekruis- Daar gebleken is, dat de aanwijzing van de laatste week van Juli als bouwvakva- cantieweek in het Zuiden van het land tot ernstige moeilijkheden aanleiding geeft, in verband met de reeds vastge stelde en veelal niet meer te wijzigen aanvangsdata der schoolvacanties, heeft de bedrijfsraad voor het bouwbedrijf zich genoodzaakt gezien, deze vacantie voor provincies Limburg en Noord-Brabant alsmede voor Zeeuwsch-Vlaanderen na der vast te stellen op de eerste week van Augustus. De Turkse minister van buitenlandse zaken, Fuad Koprulu, is Vrijdag afge treden, maar blijft in de regering als minister van staat. In een officiële be kendmaking wordt gezegd, dat het noodzakelijk was gebleken een nieuw ministerie van staat te vormen. De pre mier, Adnan Menderes, zal tevens ais minister van buitenlandse zaken op treden. Prof. Koprulu is 65 jaar. Hij behoort tot een der oudste Turkse families en heeft in het buitenland vele eerbewijzen gekregen voor zijn geschriften over de Turkse en Islamietische geschiedenis en litteratuur, Hij behoort, met president Bayar en Menderes, tot de oprichters van de democratische partij, die in 1950 een einde maakte aan het autoritaire regiem, dat 25 jaar aan de macht was Hij was sedert 1950 minister van bui tenlandse zaken. (Van onze Utrechtse redacteur) Met ingang van de nieuwe dienstrege> ling, 22 Mei, zullenook de treinen van de gewone uurdienst van Rotterdam naar Utrecht te Rotterdam-Noord stoppen. Dat zijn de treinen, die in het algemeen 18 minuten over het uur van Rotterdam C.R. vertrekken. Ook omgekeerd za] dit het geval zjjn. Thans stoppen daar alleen de expres- treinen en sneltreinen naar Groningen, Leeuwarden en Enschede, zomede de trei nen Rotterdam-Amsterdam over Gouda. Het aantal reizigers, die van het station Rotterdam-Noord gebruik maken, neemt toe en de verwachting bestaat, dat wan neer na 22 Mei de treinen, die via Utrecht doorrijden naar Arnhem-Nijmegen of Eindhoven, daar ook stoppen, dit zeker nog groter zal worden. In de drukke vacantiemaand Augustus 1954 werden in totaal 22.830 plaatsbewijzen afgegeven. In Maart 1955, een winter maand toen het uiteraard minder druk was, bedroeg dit aantal 16.668 hetgeen naar verhouding toch een toeneming ten opzichte van Augustus betekent. Duide lijker spreekt die groei uit het feit. dat in Maart 1954 slechts 14.874 plaatsbewijzen aan Rotterdam-Noord werden verkocht. INVLOED VAN LOONRÖNDENi ^n^^eGnunge^oemS tn EN PRIJSSTIJGINGEN «ISvZSi Uit de door het Economisch Instituut wer(j genoteerd. Daarentegen vertoonden X 1» X X 1.4 -XX* x ..X 4.1 XXX cnBnPl. De Amerikaanse tariefcommissie hëeft aangekondigd, dat op 10 Mei a.s. openbar» ..hearings" zullen beginnen over de voer van buitenlandse kaas, hoofdzakelijk over kaas van het Italiaanse type De TT rietcommissie stelt dit onderzoek in verzoek van president Eisenhower, £J2ï de onderminister van landbouw, Z Morse, daarop bij hem had aangedrongen Een woordvoerder van de tarief™™,!^ sie zeide, dat het officiële onderzoek raim genoeg zal zijn om daaronder ook deV voer van andere kaassoorten dan het Italiaanse type te doen vallen lc viuen vallen vru achtte het waarschijnlijk, dat tijdens de „hearings" ook invoer van andere kaal types ter sprake gebracht zou worden voor de Middenstand gepubliceerde in dexcijfers betreffende het omzetverloop in het midden- en kleinbedrijf gedurende Februari 1955 blijkt, dat de geldomzetten in een groot aantal branches op een be langrijk hoger niveau lagen dan in de corresponderende maand van 1954. Hier toe hebben ongetwijfeld de loonronden van 1954 cn de daaruit voortvloeiende prijsstijgingen mede bijgedragen. In de voedingsmiddelensector trad, als gevolg van de in Januari doorgevoerde prijsverhoging voor melk, de grootste stijging op in de melk- en zuivelhandel, namelijk met 13%; een niet onbelangrijke verandering, wanneer wordt bedacht, dat de Januari-omzetten 7% hoger waren dan in 1954. De stijging van de geldomzet in de detailhandel in aardappelen, groenten en fruit bleef hierbij met 11% slechts wei nig ten achter; hier echter waren de Januari-omzetten 17% groter dan in 1954. In de duurzame consumptiegoederen bestond een groot verschil in het verloop van de geldomzetten in vergelijking met Februari 1954 voor de onderscheiden Naar wij vernemen heeft het bestuur van het Bedrijfschap voor het Slagersbe drijf in beginsel besloten voor de op 31 December van dit jaar aflopende C.A.O. voor het slagersbedrijf een loonverorde ning van het bedrijfschap in de plaats te stellen. Er was enig verschil van mening ge rezen over de mogelijkheid van opne ming in deze loonverordening van arti kelen, welke de bedrijfsrechtspraak zou den regelen. Dit laatste is een probleem van algemene aard, dat ook voor andere bedrijfslichamen geldt. Na advies te heb ben ingewonnen van de algemeen secre taris van de SER, heeft men besloten de bedrijfsrechtspraak buiten de loonveror dening om te regelen in een aparte C.A.O WCtU gCHVCVl/iu. f de omzetten in de detailhandel in schoei sel een teruggang met 2%. In de detailhandel in textiel, in glas, porselein, aardewerk en huishoudelijke artikelen en in de kantoorboekhandel werd een toeneming behaald van resp. 12 en 14%. In de boekhandel waren de Februari-omzetten in 1955 slechts fractie hoger dan die in 1954. Met betrekking tot het omzetverloop in de genotmiddelensector kan worden _op gemerkt, dat in alcoholhoudendeen alco- werd behaald; voor de banketbakkerijen en de sigarenwinkels bedroeg de st g ten opzichte van Februari 1954 r .p. 7 Vergeleken met de maand Januari 1955 gaven de omzetten in vrijwel alle bran ches een grotere of klc>n-erta?'s izoen.' hetgeen overigens een normaa 1 s"!0e" verschijnsel moet worden genoemd. In vele branches behoort Februan steeds tot de slechtste verkoopmaanden van het jaar. De sterkste daling trad op in die branches, waar de Januari-omzetten gunstig door de opruiming werden beïnvloed. en voor de Een vreemde doch niet onwel luidende aangelegenheid zal dezer dagen worden behandeld door een rechtbank in Koblenz aan de Rijn. De rechters daar moeten het laat ste woord spreken in een geschil, dat nu al ruim een jaar bijna alle van de 1.312 inwoners van een klein dorpje in de Paltz beroert. Het gaat over een besluit van de gemeenteraad van dat dorpje, waarbij de katholieken de „klein ste vier" en de protestanten de „grootste vier' klokken van het totaal vijf klokken tellende caril lon van de dorpskerk kregen toe gewezen om er de Zondagse kerk diensten mee aan te kondigen. Generaties lang gebruiken ka tholieken en protestanten hetzelf de kerkje. Het ging uitstekend. De drie klokken in de oude toren luidden „voor alle gezindten", tot dat één ervan in de oörlog werd kanonnenproductie werd opgesmolten.' Begin vorig jaar kwam er een geheel nieuw carillon m de kerktoren te hangen: Vier stuks Een deskundige kwam en zei, dat het carillon om mooi te klein- hen noae'enviifde klok nodig had. In minder dan geen tjd hadden de dor- nen nog een vyfaeKioKnoay„ebracht. Maar het liep niefmee. Toen pehngen het geld eindelijk hing, bleek ze ontstemd. En toen dat de vijfde klok, de ongelukkig raadsbesluit genomen: de m orde was, was er inmiddels 60» de lichtste niet voor de zwaarste klok mocht niet vo c0,isiderans van het besluit, dat ieder protestanten luiden. En al was de of niet ,mar de kerk moest gelovige nu precies kon horen dag bejubelden ze Christus' In de katholieken namen het niet. Op t amiMnu A nrotestanten br- tocht in Jeruzalem met vijf klokken. De. opgeschrwte jmotestanten oe- stormden de kerk en veroverden de sleutel imn de l'oren. By de Paaswake zwegen de. bronzen stemmen, ook tijdens het Gloria.wachten de De katholieken, die met driehonderd in de minderheid zijn, brachten de zaak voor de kantonrechter. Zij achtten het besluit a 0 y\ n 'voïacns in strijd met het grondwettelijk recht van gelijkheid Aangezien volgens de kantonrechter geen publiek belang was aangetast,1xv. ontvankelijk verklaard. Toen ging men naar een hogere instantie, nu zal moeten beslissen. j,nnfd- Maar de protestantse burgemeester van het <?orp.7e se»?.ld.' fLrennen Zelfs een gerechtelijke beslissing zal ons niet de harmonie .3prl die we verloren hebben, wegens een kleinigheid voor het eerst seaeri de Reformatie". Blijkens gegevens van de „Radio-Elec tronics-Telcvision Manufacturers Associa" tion" (RETMA), een van de machtigste organisaties in de Verenigde Staten on het gebied van radio en televisie, nemen de reparatiekosten van de in gebruik ajjn- de televisietoestellen gigantische afmetin" gen aan. Alleen al de sljjtage van do beeldbuizen heeft enorme uitgaven tot gevolg. Van de tien millioen nieuwe beeldbuizen die in 1954 door de fabrieken werden ver vaardigd, zijn er twee millioen (20 pet) alleen al heengegaan aan vervanging van versleten buizen. Voor deze vervanging werd d°or de toestelbezitters gemiddeld De Westelijke hoge commissarissen in Duitsland hebben de Russische hoge commissaris, Poesjkin, een tweede nota doen toekomen waarin zij protesteren tegen de door Oost-Duitsland verhoogde wegentol voor het verkeer tussen West- Duitsland en Berlijn. De drie Westelijke hoge commissaris sen hebben Poesjkin voorgesteld een bijeenkomst te beleggen ten einde de „buitensporige" tolrechten te bespreken. Met ingang van morgen 17 April opent de Finse Luchtvaartmaatschappij „Finn- air" een dagelijkse luchtverbinding Am sterdam-Helsinki. De vertrektijd op Schiphol is 17.15 uur. De retourvlucht Helsinki-Amsterdam start om 7.30 uur. Bij gelegenheid van de eerste vlucht zal een groep Nederlandse journalisten met de Convair meevliegen en enkele dagen de gast rijn van Finnair en de Finse Touristenorganisatie. Een groep Finse journalisten bezoekt i tegelijkertijd Nederland. 3 40 152) of in totaal 80.000.000 304.000.000) uitgegeven. Cijfers over de vervanging van versleten door gerepareerde buizen, vervaardigd uit oude, zijn niet bekend, maar dit moet vol- wens de RETMA op grote schaal gebeuren De organisatie deelt verder mee. dat Jaarlijks 5 tot 10 procent van alle ont vangtoestellen een nieuwe beeldbuis no dig heeft. De gemiddelde levensduur van een beeldbuis stelt men op duizend uur en tot dusver hebben in Amerika bijna zeven millioen van de 33 millioen tele visietoestellen nieuwe buizen moeten heb ben. Een dure liefhebberij, zoals men ziet. Al zullen de toestelbezitters in Ne derland niet zo frequent tot vernieuwing boeven over te gsen als de Amerikanen, eenvoudig omdat bet aantal zenduren hier aanzienlijk veel lager is.... Van morgen af tot 24 April a.s. wordt de Internationale Lichte Muziek Week 1955 gehouden, welke in Nederland door AVRO, KRO en VARA gezamenlijk wordt georganiseerd in samenwerking met bui tenlandse omroepen ln België, Duitsland 'vier zenders), Engeland. Frankrijk, Noor wegen, Oostenrijk. Zweden en Zwitser land, die ook gedeeltelijk eikaars pro gramma's overnemen. De drie Nederlandse omroepen stellen een deel van hun zendtijd beschikbaar voor de uitzending van de gezamenlijk samengestelde programma's, die door ta! van populaire orkesten uit buiten- en binnenland worden uitgevoerd. Op de KRO-studio wapperde, zoals men op een in ons blad gepubliceerde foto heeft kunnen zien, de vlag ten teken dat het hoogste punt was bereikt namelijk het, dak van de eigenlijke studio, die do kern van het nieuw gebouwde gedeelte vormt. Zonder onvoorziene tegenslagen zal eind Juni de eerste verdieping van het nieuwe studiogebouw in gebruik kunnen worden genomen, waar zich kantoorruimten be vinden voor de administratieve en huis houdelijke dienst. Intussen wordt begonnen met het aan brengen van de technische apparatuur. Met Kerstmis hoopt men dan de nieuwe KRO-studio volledig in gebruik te kunnen nemen. Een krantenbericht heeft de dichter Michel van der Plas geïnspireerd tot het hoorspel „De Kans", waarmee hij een hoofdprijs in de hoorspelwedstrijd van de KRO won. Hoofdfiguur in dit spel is een priester. \}ie van zijn dokter te horen heeft gekre gen, dat hij nog maar een half jaar heeft te léven. Hij neemt zich voor, dit laatste half jaar zo goed mogelijk te besteden en komt in contact met een meisje, dat zich van het leven heeft willen beroven. Deze tegenstelling tussen de ten dode op geschreven priester en de jonge vrouw, die de dood zoekt, vormt het hoofdthema van dit boeiende spel, dat morgen door de KRO wordt uitgezonden. Jan Cottaar zal dageijjks de reportages verzorgen van de Ronde van Nederland in de programma's van KRO, AVRO. VARA en Wereldomroep. De start te Rotterdam zal volgende week Zaterdag door de KRO worden uitgezonden. Leo Fagano geeft morgen in het KRO- programma een reportage van de inter nationale hockeywedstrijd Nederland België, die 's middags wordt gespeeld in het Wagnerstadion te Amstelveen. Deelnemers aan het concours van da R.K. Federatie van Harmonie- en Fan fare-gezelschappen kunnen volgende week Vrijdag twee voorgeschreven concours nummers horen uitvoeren door beroeps musici. De nummers worden gespeeld door de Kapel van de Koninklijke Land macht in het concert, dat deze Kapel ver zorgt in het KRO-programma. Op zes Zondagen tussen Pasen en Pink steren zullen degenen, die luisteren naar de middagprogramma's van het KRO- orkest „De Troubadours", kunnen deel nemen aan een wedstrijd, waaraan prijzen zijn verbonden De bedoeling is, dat men bepaalde woorden uit de aankondigingen der te spelen nummers opschrijft en na zes weken het door deze woorden ge vormde verhaal inzendt. Goede oplossers krijgen een wens vervuld. Met ingang van hedenavond zullen door de Deense boeren ongeveer 70.000 boerenarbeiders en arbeiders ^an zui velbedrijven van werk worden uitge sloten als gevolg van het mislukken van onderhandelingen tussen beide partijen. De uitsluiting is bedoeld als vergel ding voor een recente staking van 2.000 arbeiders op 79 grote boerderijen om kracht bij te zetten aan de eis van de arbeiders voor een acht-urige werkdag in de zomer in plaats van de huidige negen-urige. De regering zal proberen volgende week een einde aan de uitsluiting te maken. De onderhandelingen tussen ver schillende politieke partijen, de boeren en arbeidersorganisaties mislukten Vrijdag, omdat de boeren weigerden arbitrage te aanvaarden. In opdracht van de Sticusa is vandaag de Nederlandse cineast P. H. Kreutzberg naar Suriname vertrokken. In Paramaribo wordt hij belast met de opleiding tot ci neast van drie jonge Surinamers, die na een jaar onder Kreutzberg's leiding te hebben gewerkt, enige tijd naar Europa zullen komen om daar hun studie af te ronden. Het ligt in de bedoeling, dat de drie cineasten daarna in Suriname een filmproductiegroep zullen vormen, die in staat mag worden geacht voorlichtings films te maken op elk terrein. San Francisco Wist U, dat U zelf, zo maar, luchtstro mingen kunt voortbrengen, bijna sneller dan 't geluid? Het is dr Benjamin Roos, die dat heeft uitgezocht. Wanneer iemand namelijk hoest, dan produceert hij diep in de keel 'n windstoot met een kracht van ruim 1100 kilometer per uur. De windkracht ismet Uw welnemen ter hoogte van de adamsappel al verminderd tot ongeveer orkaankracht (180 kilometer per uur) en wanneer al dit geweld eindelijk de mond verlaat flan is het een soort briesje geworden van vijftien kilometer per uur. Shannon Ierland Twee oude dames, beiden een flink stuk over de zeventig, zijn op het ogen blik aan een. wereldreis bezig van on geveer 40.000 kilometer. Ze doen alles per vliegtuig, de dames Inez Webster en Catherine Bagby, Ze hebben vooral oude vrienden in heel de wereld be zocht/ want ook in hun jongere dagen reisden ze veel. „Laten we ons geld maar opmaken", zeiden de levensluch- tige reizigsters, „want we kunnen het toch niet meenemen". En toen stapten ze weer in het toestel om de laatste paar duizend kilometer van hun trip af te leggen. Salerno (Italië) Ondanks zijn 46 jaar bleek Alfonso Se- rio de wijsheid nog niet in pacht te hebben. Hij krijgt zelfs de kans niet meer om de gemiste wijsheid nog te vergaren, want hij meende de wereld te moeten verbazen door achter elkaar vijf liter wijn op te drinken. Hij kwam inderdaad een heel eind, maar toen hij halverwege de vijfde literfles gekomen was viel hij dood neer. Darmstadt Duitsland De voetbaltrainer was bezig de speler hard en zuiver te leren schieten. Dit bleek inderdaad niet onnodig te 'zijn, want een van de spelers loste een kei hard schot, maar de bal kwam niet op het doel, maar op de, aan de andere zijde van het veld lopende weg terecht. Daar raakte de bal een fietsende man, die tegen de keien sloeg. De politie rechter werd in het geval gemoeid. De onzuivere schutter kreeg dertig mark boete, de trainer bevoendien tachtig mark „omdat hij verzuimd had maat regelen te treffen die de veiligheid waarborgen". rukken verder van Apeldoorn, reikt en de NEDERLAND Bijzonder goed nieuws uit Noord en Oost-Nederland: Arnhem, Zwolle. Heerenveen, Leeu warden en Dokkum zijn vrij. Arnhem is thans geheel gezuiverd en de Britse troepen op in de richting Deelen werd be- Britten staan nu nog slechts twintig kilometer van de Canadezen verwijderd, die bij Apel doorn nog in hevig gevecht met de Duitsers zijn. Een laatste poging van de Duitsers om de wegen naar Wes telijk Nederland te blokkeren. Na de bevrijding van Meppel zijn Canadese tanks, langs Meppel heen, opgerukt naar Friesland. Ze gingen langs Heerenveen (bevrijd) en ver volgens stootten zij door naar Leeu warden, waar zich echter al geen Duitsers meer bevonden. Ze zijn toen meteen maar doorgegaan naar de Noordzee en hiermee ls de af sluiting van de Duitsers daar een feit. Ze zitten in de val en kunnen nu geen gebruik meer maken van de Afsluitdijk. In Groningen zelf wordt nog ge vochten. Het Zuidelijke stadsdeel is bevrijd. Poolse eenheden zijn via Winschoten intussen opgerukt naar de Doliart, waarmee alweer een tang om de Duitse troepen is ge sloten. 6 SEISS INQUART GEVLUCHT? De B.B.C. maakt bekend, dat Seiss Inquart, de rijkscommissaris in Nederland, gevlucht zou zijn. Hij was onderweg, zo meldt men, met een convooi, dat bestond uit vracht auto's vol met geroofde goederen. In Apeldoorn aangekomen bemerk te hij, dat de weg bijna afgesneden was. Hij heeft het convooi toen verlaten en is in een snelle wagen in de richting van Duitsland ge vlucht. DUITSLAND Het Negende Amerikaanse leger concentreert steeds meer tanks kanonnen en manschappen langs dé Elbe en in het bruggenhoofd, dat reeds over de Elbe gevormd is. Er schijnt binnenkort een grote aanval op Berlijn verwacht te kunnen wor den. Het Derde Amerikaase Leger ls slechts twintig kilometer van de Tsjechische grens verwijderd. Hier door is Duitsland bijna in twee delen gesplitst. Ook het Roergebied is nu in twee stukken uiteengevallen, ter wijl Wupperthal is ingenomen. Hier werd o.a. ook de zoon van de ex- keizer, Prins August gevangen ge nomen. FRANKRIJK Nog altijd hebben grote Duitse troepenafdelingen hun stellingen in de monding van de Gironde bezet gehouden, voornamelijk omdat de geallieerden het voorlopig niet nodig vonden deze afgesloten Duitse troe pen aan te vallen. Men schijnt deze weerstandsnesten nu toch te willen opruimen en er is reeds enige tijd een offensief gaande. Dertienhon derd zware Amerikaanse bommen werpers hebben de Duitse stellingen gebormbardeerd en bestrooid met brandbare stoffen, terwijl Franse en Canadese oorlogsschepen de Duitse posities van zee uit bestoken. OOSTENRIJK Ten Westen van Wenen is Sankt Pölten veroverd. In Italië staan nog twintig Duitse en zes fascistische divisies.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9