Nieuws uit ST AD en OMTREK De Bliksemactie wordt ingezet! üt OUDE TIJD Woningbouw in streekverband Geheugen-hulp Excelsior-The Rising Hope 1-1 K.N.V.B. AFD. ROTTERDAM Propvolle INSTUIF tijdens de eerste avond Zij togen wederSt Liduina ter ere mm m Uit die goede In Botlek-gebied komen drie scheeps hellingen en vier dokken En de wachtlijst groeit MAANDAG 18 APRIL 1955 NSC PAGINA 2 Bijna duizend Rotterdammers trokken gisteren over de dijk van Rotterdam naar Schiedam Nieuivs van ons Lyceum PASTOOR OORSPRONG WEER NAAR HET ZIEKENHUIS INSPECTEUR VAN MARION GAAT HEEN D.H.S. KLOPTE L.S.V. MET 1—0 S.F.C.—OUD BEIJERLAND 1-0 Hedenavond in Gebouw Arcade! VANAVOND 8 UUR IN GEBOUW ARCADE. »f|f« mÊmmm. 1 -•» Spirit 1 verslaat Hillegersberg SCH1EDAMSCHE PAARDENTRAM GERMINAL—SCHIEDAM 3—2 FIETSEND JONGETJE AANGEREDEN KAMERGENOOT VAN DE TRAP GEDUWD JEUGDIGEMESSEN- TREKKER Gesprek met directeur Verolme „Vijf millioen ton per iaar alleen al ter vervanging" Vlaardingse wethouder pleitte voor Middelmatige wedstrijd waarbij de punten eerlijk werden gedeeld BURGERLIJKE STAND Aan de Botlek NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT 14 1? Terug uit Nieuw Guinea „Sibajak" bracht militairen thuis Het is hier niet allemaal botertje tot de boom! STREMMING OP NIEUWE MAAS Zal van Brand in Dordts logement Zes en dertig mensen dakloos „Laat uw droefenis geuren als de rozen van St. Liduina". Met deze woorden greep de kanselredenaar gistermiddag in de Frankelandse kerk, liet heiligdom van St. Liduina, zijn toehoorders in het hart. Ze waren allen opgegaan naar Schiedam om hun heilige te eren en haar hun noden, lijden, en droefenis daarover, te openbaren. St. Liduina zag op haar lijdenssponde in een visioen een struik vol rozenknop pen. Wacht, tot de rozen geuren, zei ze. Kapelaan Groeneveld sprak de menigte van bijna duizend pelgrims toe, die de mooie traditie, door „Katholiek Toerisme" geschapen, wederom handhaafden. En zo er geen bloemen bloeiden en geurden langs de weg, welke ze gingen, in dit verlate voorjaar, in hun verbeelding zagen ze de schoonste van Lijdwijd zelve. En het was mede daarom, dat de woorden van kapelaan Groeneveld grote weerklank vonden. In de stampvolle- Frankelandse kerk stond de fraaie schrijn met de St. Lidui- r.a-relieken opgesteld, zon-overgoten. De zonnestralen vielen door de grote ramen, die het volgend jaar door nieuwe ver vangen zullen worden en waaraan de gla zeniers, de Gebr. Henderickx, momenteel naarstig werken. Het hoofdaltaar was fraai versierd. In een dichte drom waren de pelgrims de kerk binnengekomen, waar toegewijde ordebewaarders hen over de rijen banken verdeelden. Men was precies om half twee van het Marconiplein vertrokken. Aan het hoofd van de stoet liep mgr Niekel, Rotterdams deken. Pastoor Lansbergen, de ziel van deze pelgrimstocht, ging de talrijke St. Liduinavereerders eveneens als geleider vooraf. Verschillende heren geestelijken sloten zich bij de stoet aan. Het ging over het voetpad van de Rot- terdamsedijk. Mannen, vrouwen en kin deren, ingetogen, vol verwachting. Zoals gewoonlijk werd de voettocht door mooi weder begunstigd. Hij trok uiteraard veel belangstelling en vormde een stuk pro paganda voor St. Liduina op zichzelf. Toen de stoet over het Koemarktplein trok, was hij een reusachtige halve cirkel, die zich inmiddels spoedig weer in rechte lijn boog naar net grote plein, waaraan de kerk van St. Liduina zich verheft. Zowel de Rotterdamse als de Schie- damse politie hadden op voortreffelijke wijze maatregelen genomen, waardoor de voettocht uitstekend kon verlopen. Uit nodigend beierden de klokken bij de in trede van de eerste pelgrims. Een aantal Schiedammers sloot zich bij de stoet aan. Onder hen merkten we Schiedams bur gemeester op, mr J. W. Peek en mevrouw Peek. Mgr Niekel celebreerde het Plechtig Lof, hierbij geassisteerd door de kape laans Boelen en Groeneveld, terwijl pas toor Lansbergen een inleiding sprak en later ook het tweede gedeelte van de voettocht omschreef: het bezoek aan de door St. Liduina geheiligde plaatsen in de stad. In zijn predikatie wees kapelaan Groe neveld zijn toehoorders er op, dat ze zich gelukkig kunnen prijzen, zo vlak bij hun stad een pelgrimsoord te bezitten als dat van de H. Liduina, de schone bloem, door God geplant in de lage landen bij de zee. Allen, die onder lijden gebukt gaan, kun nen zich vertrouwvol tot haar wenden, om haar voorspraak te verkrijgen. De ge wijde redenaar gaf aan het slot van zijn feestpredikatie een beschouwing over het De Bisschoppelijke goedkeuring is bin nen! De Bisschop stelt twee voorwaarden: ten eerste moet het Lyceum gezien wor den als een „streekschool", dus niet alleen zijn voor de Schiedamse jeugd, maar ook voor vlijtige kinderen uit Vlaardingen en Maassluis. Ten tweede ziet de Bisschop graag dat er ook Vlaardingers in het be stuur komen.... Die Vlaardingers zijn intussen reeds gevonden: de heren M. Westerdijk en Th. H, Reinders.U ziet, wij houden van opschieten. Weet u dat er bij het departement 80 aanvragen voor een te bouwen Lyceum zijn binnengekomen uit het hele land? Veel hé....? Of het overal ook nódig isEnfin, wij zijn één van die tachtig. En nu maar hopen dat wij bij de gelukki gen behoren die toestemming krijgen. De gemeente is zo vriendelijk om alvast ergens een stukje grond voor ons te re serveren. dus over medewerking van die zijde mogen we echt niet klagen O, ja.... er is al een voorzitter voor het definitieve bestuur: de heer M. van mag ik zo brutaal zijn onszelf voorzitter van harte geluk te leven van de heilige, die zoveel in oot moed duldde. De heer Jan M. A. Waayer heeft ge durende het Lof op verdienstelijke wijze enkele solo's gezongen, het Ave Maria van Cesar Franck, het Magna res est amor van Hendrik Andriessen en het Ave Verum van P. W. Mannings. Het was ontroerend te zien hoe de processie met de schrijn, waarin de St. Liduina-relieken, terwijl het Liduina-lied gezongen werd, een diepe indruk op de deelnemers van deze unieke bedevaart maakte. Het waren er velen, die na het lof pas toor Lansbergen op de tocht langs de St. Liduinaweg volgden en daarna ook de kapel van O.L, Vrouw van Schiedam nog bezochten. Pastoor Oorsprong van de Havenkerk is Zaterdag wederom in de Dr Nolet- stichting opgenomen, in verband met een hartaanval. Z. Eerw. heeft intussen, zo hoor den we hedenochtend, een rustige nacht gehad en men hoopt, dat hij het zieken huis over veertien dagen zal kunnen ver laten. De inspecteur van politie, de heer J. van Marion, gaat binnenkort onze stad verlaten. Hij heeft te Curagao een functie aanvaard. Het is de Geel-zwarten gelukt, revan che te nemen voor de zware nederlaag, in het begin 'van het seizoen in Leerdam geleden. Een al te beste wedstrijd is het niet geweest en in het eerste kwartier gaven de LSV-ers z'elfs de toon aan. De Schiedamse achterhoede liet zich echter van zijn beste zijde zien en er wer den maar heel weinig kansen weggege ven. Na enig terrein-verkennen gingen ook de Geel-zwarten ten aanval, maar doel punten vielen er voor rust niet te note ren. Na de thee trachtte LSV door hard spel de boel te forceren en het aantal vrije schoppen was legio. DHS profiteerde hiervan en kwam ste vig in de aanval. Toen van Bockkom dan ook door de Leerdamse verdediging sneed en een afgemeten voorzet gaf, was het v. d. Windt, die met een ferme kopstoot voor naar later zou blijken, het winnen de doelpunt zorgde. LSV ging nu zo af en toe zelfs ruw spelen en iedereen was blij, toen de scheidsrechter het einde aankondigde. De verdere uitslagen luiden: DHS 2For. tuna 2Fortuna 3 43, DHC 4DHS 3 2-—2, Progress. 2DHS 4 20, DHS 5 Nado V 4 26, Nieuwenhoorn 3DHS 6 13, Abbenbroek 2DHS 8 51. In een pittige prettige wedstrijd ging de strijd gelijk op tot een kwartier voor de rust toen uit 'n voorzet van de linksbui ten de linksbinnen de bal met een mooi schot in 't doel van O. B. plaatste I0. Zo b' het tot de rust. Na de rust kwam O. B. ris meer in de aanval. Toch wist de verdediging met haar nieuwe doelman elk gevaar te keren. Toen de scheidsrech ter voor het einde blies was de stand nog 10 voor SFC, zodat de 2 winstpunten in Schiedam bleven. SFC 2—Hurricanes 1—0, SFC 3—DJS 3 14, SFC— 4—Puttershoek 2 22, SFS St. Hooge- 2 13, SportiefiaSFC 6 50 SFC aZwaluwen a 13. De Bliksemactie voor ledenwerving voor de K. V. P. wordt hedenavond ingezet. Burgemeester dr Meissen van Wateringen, bekende figuur in de kieskring Leiden, zal er de Katholieken boven de 18 jaar toespreken, di-- zich reeds bereid hebben verklaard, aan de actie mee te doen, alsmede degenen, die dit vanavond alsnog zullen doen. Men weet het, er is tussen de 500 en 600 man nodig. Voor enk-ele uren. Om de aanmeldingsbiljetten te bezorgen en weer op te halen. Wie er nog niet van overtuigd is, dat Schiedam in deze actie een goed figuur moet slaan, wie er zowaar nog niet van overtuigd is, dat het ledental van de Katholieke Volkspartij flink omhoog moet: hij of zij moge het oor te luisteren leggen MM Mm m Wi&i Zaterdag en Zondag werden door het Rode Kruis wandelmarsen georgani seerd. Een fleurig groepje trekt voorbij het Raadhuis. Zuijlen met zo'n wensen? Namens het nog eventjes voorlopig comité, B. VINCENT Het eerste dameselftal van Spirit speel de een zeer aantrekkelijke wedstrijd te gen Hillegersberg. Direct bij het begin van de wedstrijd nam Spirit reeds het initiatief en aanval op aanval volgde. Een resultaat kon niet uitblijven en weldra scoorde mevr. J. Peute. 10. Hillegers berg verweerde Ach nu wel feller maar toch bleef Spirit de toon aangeven. Een kwartier voor de rust vergrootte B. de Jonge de Spirit-voorsprong tot 20 met een prachtig schot in de hoek van de goal. Hillegersberg's aanvallen werden nu gevaarlijker en toen slechts het been van de Spirit-back de bal uit het doel kon houden volgde een strafbully welke werd benut. 21 met welke stand de rust aanbrak. Na rust verflauwde de strijd enigszins en bij een lager tempo werd het initiatief gelijk verdeeld. Spirit wist uiteindelijk, nadat aan beide zijden veel kansen wer den gemist, toch nog te scoren. Voor de tweede maal plaatste B. de Jonge de bal achter de H'berg-keepster waarmede de eindstand 31 werd bereikt. H'berg kwam niet verder dan een hard schot tegen de paal. Het geheel was een spor tieve en verdienstelijke wedstrijd. Andere uitslagen: Dames: Spirit IV H'berg III 2—0 (Zaterdag), HDS IV Spirit IV 51, Aeolus b—Spirit a 03, Leonidas dSpirit c 13. Heren: MRCH aSpirit a 1—4, Spirit IVPioniers 51. deze aanvallen kwamen spoedig twee doelpunten voort. Met deze achterstand bleef Schiedam echter doorzetten. Dit leverde slechts één doelpunt op uit een penalty, nadat G. Stolk ten val was ge bracht binnen het beruchte gebied. De brug aan het Hoofd is zoover ge reed gekomen, dat de rail? voor de tram daar over liggen en de bestrating voor en achter de brug weldra klaar zal zhn zoo dat het niet onmogelijk is. dat de brug morgen (Zondag 14 Sept. 19021 reeds voor het verkeer zal worden geopend. Is de ,,S Ct" wel ingelicht, dan zul len nu Maandagmorgen de tramwagens arriveeren en in den loop van den dag naar de remise gebracht worden. De Dinsdag zal dan bestemc worden om de wagens op de lijn in te rijden, terwijl de mogelijkheid niet is uitgesloten dat Woensdag een eenigszins officleele opening zal plaats hebben. Is dit alles, zoo verlopen, dan zou Donderdag de dienst voor het, publiek verkeer worden open gesteld. (Nwe Schiedamsche Courant, van 14 September 1902) De officleele opening, van de Schied paardentram zal Woensdag-middag (1? Sept. 1902) 2 ure, uitgaande van het Sta tion, plaats hebben. (Nwe Schiedasche Courant, van 16 September 1902) Schiedam heeft j.l. Zondag een steek laten vallen, door van Germinal met 3—2 te verliezen. De Zwart-Witten gehandi capt door het feit, dat verschillende spe lers niet konden meespelen, moesten met enige invallers uitkomen. Voor de rust was het speloverwicht der gastheren duidelijk sterker, In deze pe riode heeft de verdediging der gasten het dan ook zwaar te verduren gehad. Een maal moest W. v. d. Poel, zich voor rust laten verrassen, toen een hard schot langs de paal in het net verdween. Schiedam, dat daarna alles in het werk stelde om gelijk te komen, bracht het niet verder dan een prachtig schot van D. Burnink, dat via de onderkant van de lat weer in het veld terug kwam. Na de rust vielen de doelpunten gemak kelijker en werd het spel der Zwart-Wit ten productiever. Germinal trok na dit veldoverwicht der gasten, dat ongeveer een kwartier duurde, weer ten aanval. Uit De 6-jarige D. R. van het Heerenpad reed Zaterdagmiddag omstreeks 3 uur met zijn fietsje tegen een passerende perso nenauto. bestuurd door de heer A, L. v. K. uit Rotterdam. De heer K remde krachtig, maar kon een aanrijding niet voorkomen. Het ventje brak zijn rechter dijbeen, kreeg schaafwonden aan het ge laat en liep een lichte hersenschudding op. Door de G.G. en G.D. is het ventje near de dr Noletstichting vervoerd. Verdacht van zware mishandeling is Zaterdagnacht aangehouden de 36-jarige J .S., die 'n medekostganger, de 21-jarige W. G. van de trap duwde, waardoor dezé een ernstige beschadiging aan de wervel kolom kreeg. J. S. lag onder invloed van sterke drank op zijn bed, toen W. <3. de kamer inkwam, waar zij beiden slapen, Hij deed het licht aan, waarop S. zich kwaad maakte en hem van de trap gooi de. Door de G.G. en G.D. is het slacht offer naar de dr Nolet-stichting vervoerd; waar het ter behandeling is opgenomen J.S. is op het hoofdbureau opgesloten. Op het Volkstuincomplex aan de Vijf sluizen kreeg de 10-jarige G. v E. Zon dagnamiddag ruzie met het 11-jarige meisje A. C. R. De jongen gooide het meisje op de grond en stak haar met een mes in de neus. De wond was gelukkig niet ernstig. Zoals gemeld, heeft de gemeente Rotterdam overeenstemming bereikt met de N.V. Scheepsinstallatiebedrijf „Neder land" te IJsselmonde over de uitgfitc aan haar dochteronderneming, de „Dok en Scheepsbouwmaatschappij" N.V. van een 60 ha groot terrein op Rozenburg, ge legen tussen de Nieuwe Maas en de Bot- 1 k. Dit betreft dus het z.g. Botlekplan. Het gaat hier om de derde dochter onderneming van de „Nederland". In 1951 ring n.l. reeds de werf van Jan Smit te Alblasserdam in eigendom over en hetzelfde gebeurde drie jaar later met de werf van de Haan en Oerlemans te Heusden. Met drieën geven zij thans arbeid aan ruim 1500 mensen. En dan te bedenken, aldus directeur Verolme die ons een onderhoud toestond, dat de werf in Alblasserdam ten tijde van do aankoop vrijwel stil lag en niet Heden Passage Theater: Obsessie (str. volw.). Monopole Theater: April in Parijs (14 j) R.K. Openbare Lees- en Studiezaal en Bibliotheek Geopend Dinsdag, Donder dag, Zaterdag 10—12 uur. iedere middag van 25 uur behalve Maandag en iedere avond van 7—8.30 behalve Donderdag en Zaterdag. Filiaal Gorzen (H Hartke.k): Dinsdag avond van 6.308 uur. Vrijdag van 78 uur uitleen van boeken. Filiaal Kethel (R.K Ver. Gebouw) elke Zondag van halt twaalf tol half één Stedelijk Museum: Dagelijks van 2S uur. Gebouw Arcade: Grote bijeenkomst Bliksemactie K.V.P., 8 uur, voor alle katholieken boven 18 jaar. Dinsdag Gebouw Arcade: Cabaretavond K.A.B. 8 uur. Woensdag De Kroon: Societeitsavond R.K. Mid denstand 8 uur. NACHTDIENST APOTHEKEN De nachtdienst voor de apotheken wordt deze week waargenomen door Apotheek Rembrandt. Rembrandtlaan 5. ItS ROTTERDAM TONEEL EN MUZIEK Schouwburg, 8 uur: „Detective Story" 'Kon. Ned. Schouwburg te Antwerpen) Groote Schouwburg, 8 uur: „Made in Holland" (Snip en Snaprevue). BIOSCOPEN Programma's van 15 t/m 21 April Arena: Sabrlna la. 1.» Capitol: De ongui- mige rebel (a. 1.) Centraal: Forever Amber (strikt volw.) Cineac: Young at heart la. 1.) Colosseum: Mensen zoals jij en ik (14 j.) Harmonie: Broken lance 114 J.) Lumiére: Les impures (strikt volw.) Lutusca: Vera Cruz (14 j Luxor: Désirée (a. L) Passage (Schiedam): Obsessie (18 J.) Prinses: Drumbeat (14 j.) Rex: Het geheim van Wild cat Kelly (14 j.) 't Venster: Vijfduizend vin gers (14 j.) Victoria: Bittere rijst (strikt volw.). Vrijdagmiddag was weer een belang rijk moment voor de particuliere woning bouw, toen van de 92 in aanbouw zijnde flatwoningen aan de Vaartwcg, gebouwd door het aannemersbedrijf B. en P. Both alhier, een 32 woningen het hoogste punt bereikten. Het betreft hier de eerste bouw in de vrije sector te Vlaardingen. De woningen gingen bijzonder vlot van de hand, mede door de belangstelling van de bedrijven Havenbedrijf Vlaardingen-Oost en machi nefabriek Kreber, die voor hun personeel resp. 48 en 12 woningen kochten. De ove rige 32 woningen werden in horizontaio verkoop aan particulieren verkocht. Het complex zou half Juli worden op geleverd, doch door de vorst werd het werk 10 weken stil gelegd. Tegen half September kunnen nu waarschijnlijk de eerste woningen betrokken worden, ter» wijl men omstreeks half October alle wo ningen bewoond hoopt te hebben. Het zijn alle 4- en 5 kamerwoningen. Namens het gemeentebestuur was aan wezig wethouder de Bruyn, terwijl de Vooropgesteld dat de harde wind, welke van doel tot doel stond, het beide partijen onmogelijk maakte tot normaal spel te komen, was het toch voornamelijk te wij ten aan het te korte spel, waaraan beide ploegen zich schuldig maakten toen zij van 't windvoordeel profiteerden, dat de wedstrijd veel aan aantrekkelijkheid in boette. Voor rust was het The Rising Hope dat met- de wind in de rug de Excelsior- verdediging onder druk zette. Groots was de aanval niet en werkelijk gevaarlijke schoten behoefde Kerklaan niet te stop pen. Het was steeds een opeenhoping van spelers in het doelgebied met als gevolg vele botsingen en te kort spel waarmede de resolute backs wel raad wisten. Excelsior wist wel regelmatig het spel te verplaatsen, doch 't voorhoedespel was te doorzichtig om resultaat te kunnen op leveren. Het duurde nog een half uur voordat het eerste doelpunt werd gemaakt Het was bij een scrimmage voor het doel dat de Rotterdamse linksbinnen van dichtbij de bal in het doel plaatste 01. Na deze tegenslag kwam de Excelsior- aanval nog even geducht los om een ge lijkmaker te forceren Het mocht echter niet gelukken en het bleef tot aan rust 0—1. De kleine achterstand moest door Ex celsior toch wel spoedig in een voor sprong omgezet kunnen worden. Edoch de stug verdedigende Rotterdammers wis ten het een half uur vol te houden alvo rens de gelijkmaker werd gescoord door Zuiderwijk, die uit een cornerbal de bal van ver, hard in de uiterste hoek plaat ste. 11. The Rising Hope werd geheel op eigen speelhelft teruggedrongen. We za gen zelfs Vlugman in de voorhoede opereren. De verdediging kwam er steeds beter in en bijna zekere doelpunten wer den voorkomen door kundige safes van de keeper. De Schiedamse aanval was wel produc tiever met zijn schoten dan die van de gasten doch de goedspelende achterhoede wist elk gevaar te keren. Excelsior had haar kansen beter benut door de linker vleugel wat meer in het spel te betrek ken. Van deze zijde waren de aanvallen steeds het gevaarlijkst doch slechts spora disch kreeg deze weinig gelegenheid om actief te worden. Jammer, want met dit gelijke spel ging een kostbare punt ver loren. Wij zijn echter overtuigd dat Excel sior veel beter kan en zien daarom de ontmoeting tegen A.A.V. uit Voorburg a.s. Zondag met vertrouwen tegemoet. Hermes DVS 3-Excelsior 2, 20; Ex celsior 4-Overmaas 6 61; Excelsior 5- Dirksland 2 0—0.. Excelsior 6Hollan- diaan 6 71; Leonidas 7-Excelsior 7 3—2; V.O.C. 8-Excelsior 8 3—1. heer Blok het pensioenfonds van H.V.O vertegenwoordigde. Het complex is ontworpen door de ar chitecten Heyken uit Voorburg en Nuyt uit Vlaardingen. Behalve de 92 woningen omvat het 16 garages. Wethouder T. de Bruyn sprak, nadat de vlag was gehesen, enige woorden over de woningbouw in de vrije sector. Noodzakelijk bouwvolume 10.000 woningen De toewijzing van het bouwvolume aan de Rechter-Maasoever moet in streekver band geschieden, aldus de wethouder, dat is de enige oplossing van de woningnood in het gebied van Rotterdam, Schiedam, Vlaardingen en Maassluis. Dit gebied ten noorden van de Maas moet huisvesting bieden aan de arbeiders, die werk hebben of vinden in de indus trieën langs onze belangrijkste rivier. Met een bouwvolume van 10.000 woningen zou iedere plaats gebaat zijn, zowel wat be treft de woningzoekenden als de bouw- tndustrie. Het hoeft hier geen verschil uit te maken, of in Rotterdam, Schie dam, Vlaardingen of Maassluis wprdt ge bouwd. De woningbouw moet in dit ge val volgens een groot plan, volgens een streekplan worden gezien. De wethouder noemde vervolgens de bouw van deze woningen geslaagd als ex periment In het algemeen heeft d.' ge meente meer belangstelling voor het slaan van een eerste paal dan voor het bereiken van het hoogste punt, doel. hier betreft het een bijzonder geval. Het aan nemersbedrijf van de firma Both heeft dit blok huizen geheel voor eigen risico gebouwd en tijdens de bouw zijn de wo ningen al verkocht. Deze vlugge verkoop noemde spreker een groot succes. Het complex valt buiten het toegestane bouw volume. Er is geen plaats voor chauvinisme, aldus de wethouder, men moet terugval len op het bouwen van arbeiderswonin gen in streekverband. meer dan 80 arbeiders telde, onder wie bijna de helft reeds de pensioenge rechtigde leeftijd had bereikt. Nu werken er reeds 600 mensen, ter wijl de werf te Heusden arbeid geeft aan 350. Ook deze moest geheel worden vernieuwd, maar thans kunnen er schepen tot 2000 ton worden gebouwd, mits in de sluis bij het kanaal van Andel een nooddeur wordt, aangebracht, die een paar keer per jaar geopend zal moeten worden om een schip van grote afmeting door te laten Deze oplossing is reeds aan Rijkswaterstaat voorgelegd en de onderhandelingen daarover zijn nog gaan- „Ik blijf optimist zowel ten aanzien van de arbeidskrachten als voor vol doende werk in de toekomst aldus di recteur Verolme. „Volgens minister Suurhoff hebben wij er rekening mee te houden dat straks het grote ge boorte-overschot van na de oorlog op de arbeidsmarkt komt en dan is de mi nister eerder beducht voor een teveel dan voor een tekort. Maar dit duurt nog wel enkele jaren en voorlopig re kenen wij ook op werkkrachten uit Ro zenburg, Maassluis en Spijkenisse". Zoals gezegd, is directeur Verolme ook niet bevreesd voor een depressie in de scheepsbouw. Hij "erwacht n.l. een steeds toenemend wereldverkeer, ook met het oog op allerlei nieuwe verbruiksartikelen. En wanneer men dan de gemiddelde levensduur van een scbip, gezien de hoge eisen welke er thans gesteld worden, op 20 jaar stelt, is er z.i. te rekenen op een behoefte aan nieuwbouw van vijf millioen ton per jaar, alleen al om de vloot in stand te houden. Voorts is er de laatste jaren een sterke tendens om grotere eenheden te bouwen zoals supertankschepen en gecombineerde schepen voor erts en olie. „Japan bouwt reeds schepen", zo zeide hij „in de m.i. abnormale afmetingen van 80.000 ton. Frankrijk vervaardigt ze tot 60.000. Hoe liet ook zij, rekening houdend met de Japanse en de Duitse concurrentie, zal Nederland in ieder geval in staat moeten zijn schepen van het nieuwste type en van de grootste capaciteit te bouwen Schepen behoren tot de belangrijkste exportarti kelen van Nederland en hierbij denk ik aan het Midden-Oosten, aan Noord- en Zuid-Amerika, Noorwegen e.d Wij liggen wat dit betreft vaak zeer gunstig in ver band met de mogelijkheid tot crediet- verlening". GEBOREN: Dalia, d v A J Schmitt en A v Gijzen. OVERLEDEN: P. Mijs, 80 j. De nieuwe werf op Rozenburg zal met bekwame spoed worden ingericht. Men hoopt reeds in het midden van het ko mende jaar met de eerste productie te kunnen beginnen. Het feit, dat de wer midden in het petroleumgebied van ver nis ligt zal er volgens de heer Ver0' zeker toe bijdragen, dat aan de supe tankschepen, die egelmatig op de Waterweg verschijnen, gelegenheid tot dokken en repareren moet worden ge- ge,!De werven in Nederland z«r vrijwel vo! tot eind 1957' zei de heer Verolme „De grote werven zelfs tot 59 en 60. En het is ongelofelijk hoeveel aanvragen er OJGBIAO VOOSCHieOAM fN OMSTPfMfH 77ste Jaargang No. 22741 Al heeft verleden week Donderdag dan de officiële opening plaat9 gevonden, gisteravond konden de jongeren voor het eerst de Instuif aan de Lange Haven „instuiven". Men liet deze kans niet voorbijgaan en klok slag acht uur zat de voorzaal tjokvol jongelui, die waarderend rondkeken en het moderne interieur in zich opnamen. De kantoren der Redactie en AdmlnV nistratle zijn gevestigd le Schiedam Dam 18. tel 86152 Glro-tnunmer 590943 Abonnemeriisprils t 6 25 per Kwartaal 2.15 per maand f 0 50 per week Advertentieprijs op gewone kolombreedte 0 15 per millimeter boogie. Ingezonden Mededelingen op redactionele kolombreedte 0 30 per millimeter hoogte Bij contract geiden lagere tarieven wlke btj de administratie of bt) de erkend» advertentiebureau* verkrijgbaar zijn Kampioenen (kleine advertentiën) tol 20 wonrder 50 cent R'k woord meer 3 cent Maximum 60 woorden. Plaatsing uit- si Hiei <1 btt vooruitbetaling Alle adveriei 11e orders worrier afgesloten en geplaatst pvereer.komstig de Regelen voor bet Adverlentiewezen. De zelfgemaakte verlichting en de groeperingen der stoelen in een halve cir kel gat de zaal bepaald een intiem en huiselijk cachet en de enige tekortkoming van het best geoutilleerde jeugdbewe gingsgebouw dat er in Schiedam is, bleek de ventilatie te zijn. In het koortsachtig tempo, waarin men de verbouwing van het parochiehuis voltrokken heeft, is er geen tijd geweest aan dit punt aandacht te besteden, doch naar wij vernamen, zal ook hierin binnen de korst mogelijke tijd voorzien worden. Pater van Aubel O.P. verwelkomde de jongelui in een uitvoerige speech,waar in hij tevens „de regels van het huis" bekendmaakte en de aanwezigen ver zocht om mede te werken deze regels stipt te handhaven, zodat onnodige na righeid met overheidsinstanties en ande ren worden voorkomen. Overigens begon deze eerste avond reeds met een kleine tescnslsg, daar de artisten niet op tijd waren. Om half negen echter kon het programma een aanvang nemen en trad als eerste van het duo Piet Ekel-Truus- je Koopmans de mannelijke helft „voor het voetlicht". Het gehele optreden van de cabaretist Piet Ekel bewoog zich rond het onderwerp „de radio" en dit laat zich denken, wanneer men weet dat hij zelf medewerker van de K.R.O. is. Kos telijk waren de persiflages op verschillen de bekende radiorubrieken en -program- ma's, waarin hij op geestige wijze de draak stak met de uitvoerenden doch ook met het publiek zoals dit op de uitzendin gen reageert in de stroom van brieven, welke elke dag de studio binnenkomt. Truusje Koopmans eigenlijk mevr. Truus Ekels bekend van de Drie Mar ketentsters, tegenwoordig de Troubadours zong een groot aantal liedjes, welke zij zelf met haar guitaar begeleidde. Deze cabaretliedjes getuigden vaak van een zeer scherp observatievermogen en de gave om de gewone dingen des dage- lijksen levens op bijzonder geestige wijze te kunnen weergeven. Truusje Koopmans had dan ook keer op keer de lachers op haar hand en haar optreden moest eigenlijk veel te snel beëindigd worden. Tijdens de pauze dromden de aanwezi gen tezamen in de achterzaal en kon men goed merken, dat niemand zo'n moderne bar ter laving van de dorstigen verwacht had. Dat het interieur de jon geren vertrouwd is en geheel in hun lijn ligt, bleek uit de vanzelfsprekendheid, waarmede onmiddellijk de barkrukken be klommen werden en men een geanimeerd gesprek begon alsof men sinds iaren zijn vaste plaats op deze krukken ad. Tijdens het dansen bleek de vloer nog niet helemaal een dansvloer te zijn. Hij was vrij stroef en werkte daardoor nogal vermoeiend, doch dat is een van die klei ne technische feilen, die een openings avond plegen te kenmerken. Men mag echter zonder voorbehoud zeg gen, dat deze eerste Instuifavond een vol ledig succes is geworden. Hoe groot de behoefte aan een prettig ingerichte sociëteit voor de jongelui is, blijkt overduidelijk uit het feit, dat er een wachtlijst aangelegd is moeten wor den, welke even groot is als de maximum capaciteit van de Instuif, n.l. 140 perso nen, Reeds zeer binnenkort gaat het In stuifbestuur onder leiding van voorzitter Leo de Leede zich beraden op de moge lijkheid om ook voor de wachtenden een Instuif te creëren. le klas A: Hurricanes-AVO 6-3. Nestoro-WF 1-4, SVDUW-Noorderkwartier 1-1. Hekelingen- Roga 5-1, AVS-GLZ 1-2, - B: Bloemhof-Ursu.- 1-0. Demos-Progress 1-1, LMO-Dilletlant 2-2 SFC-Oud Beijerland 1-0. Tediro-Het Noorden 1-1 C: DJS-Sportvogels 2-0. DOK-Martinit 1-2, Eureka-Hellevoetsiuis 5-5. Saturnus-RCR/ DKS 1-1, Germinal-Schiedam 3-2. 2e klas A: Florissant-DOZ 1-4, Sportiefia- TOGB 0-1 Voorwaarts-V.ND 0-3. GVMD-Acti- vitas 4-1, Groen Witten-Bli.idorp 1-1. B: RET- Pechvogels 1-0. Vierpolders-DPB 2-2, Ons Huis- Crooswiik 1-2. Onit-St Lodewijk 0-3, NRC-Wico 1-0, C: RVVB-SSAVR 3-2, SVDP-Singel- kwartier 7-2, Soag-WCR 2-4, Luno-Zwart wn 0-4. 3e klas AUSC-SVO 1-2. Havoor-West End 3-5. Varkenoord-Steeds Hooger 5-1. rise 1-1. - B: DESV-Afrikaander Boys z-l, GF.M-OHVV 2-2. Kortenaer-OBR 5-1. 3Hb-P'03- tef 1-2. Oldi-Schied, Boys 1-5. RJB-OML 8-1. - D: VOB-Fios 1-2. Smeetsland-Boulevard Boys 3-1. ZVC-Radio 0-3 Res. le klas A: BOV 4-CVV 5 2-2. RFC 5- Coal 4 1-0, HDVS 5-Xerxes 5 4-2 Feljenoord 5- Exe. R 5 2-3. B: Mussen 3-CKL 2 1-1, H. Hope 2-Sparta 6 2-3. Nept. 5-RFC 6 1-2, Transv 2-Lcon.. 2 4-1. Exc R 6-Feuen. 6 2-1, C: Exe. R 7-VOC 3 2-1, Sparta 7-Fel.]en. 7 1-1, RDM 3- VFC 3 1-2. Spart. 20/3-DHZ 4 2-1, D: VOC 1- Bolnes 2 1-5, Exc. R 8-SMV 2 2-5, Dindua 2- Overmaas 4 0-0. Mussen 4-Poprtugaal 2 0-0, - E: DRL 2-Rocknnie 2 1-3. ODI 2-Hermandad 2 2-4. Zuiderster 2-St. Volh. 2 3-3, Nado V •>- Belv 2 2-3. Sehiebr. 2-H'berg 2 0-11. F' Overm. 5-DHZ 5 3-5, RKWIK 2-Aeolus 2 1-1, HWD 2-SMV 3 1-1. - G: Ursus 2-LMO 2 0-2 Nestoro 2-Soortv. 2 2-2. H: SFC 2-Hurric. 2 1-0, TOGB 2-Bloemh. 2 2-0. RCRC/DKS 2-AVO 2 6-0. SVDPW 2-WF 2 2-1 I: USC 2-TOGB 3 0-1. Noorden 3-LMO 3 1-1, Sportiefia 2-Onit i"5- Res. 2e kl. A: RFC 7-Xerxes 6 3-2, Fetten. »- SVV 6 3-1, IJOV 5-Sparta 8 0-1, Fort. 4-HDVS 7 0-0. VDL 2-CVV 6 0-5. - B: Sparta 9-DCV 4 4-2. Fort. 5-Transv 3 2-1, Leon. 3-Xerxes 6-1. SVV 7-Fei.ien. 9 1-4. DCL 3-VDL 3 510 - C: SVV 8-PFE 2 9-1. DCL 4-WKW 2 4-3. Spar s 10-Nieuwenh 2 4-3. Htllesl. 4-Siori 2 0-1. spa.! 20/4-DDC 2 0-2, D: DHZ 6-Flakkee 3 4-(, Nept. 6-DRL 3 4-2, Exc. M/4-Overm. 9 4- VFC 4-Müssen 5 6-0. Sparta ll-Zuidenjter 3 6- - E: Hion 3-Aeolus 3 3-1. DZB 3-DKZ i 1-1 Nado V 3-EDS 3 2-2. St. Volh. 3-KKWIK 3 2-2 - F: Eureka 2-HelJev. 2 6-1. Progress 2-DHS 4 2-0. - G: Ursus 3-AVS 2 2-8 Sat 2-Hekel. 2 0-1 SFC 3-D.TS 3 1-4. H: RVVB 2-Wtco 2 .1-3 Activitas 2-St Lnd. 2 2-0, Progress 3-Ons Huis 0-0 NRC 2-RF.T 2 0-1, - I: DOZ 2-Varken. 7 3-2 Pechv 2-GVMD 2 0-2 JSFC 4-Puttersh 2 2-9 Tediro 4-VND 3 7-1, ZVC 2-Postef 2 2-2 Res. 3e kl. A: Feiien. 10-DCV 5 5-2. HOV SVVG 1-1, Snarta 12-Xerxes 8 6-2. Coa] 5-Exe R 9 2-3. HDW 7-KFC 8 4-4 B: CVV 7-RFC 9 2-3. HDVS 6-CKC 4 6-0, SVV 10-RUope 4 4-1 Transv 4-Feijen. 11 1-3, Sükkarv. 3-Sparta 1? 7-1 C: Exc 20/5-Dirksl 2 0-0, Hillesl. 5-Leo- nidaS 4 0-0. HDVS 9-VOC 5 0-4. VFC 5-SVV 1 1-1, D: H'berg 3-ODI t 2-3. Mussen 6-DHZ 7 3-2. Spart. 20/6-Nept. 7 2-1 E: Bolnes 2 DHZ R 4-0 Sehiebr 3 Adhlui F' DHS -NTMn V 4 2-6. D7r' ••"!•!- SMV DHZ 9 0-7. Ovérni. 1 G: Noor derk. 3-Germ. 3 2-2, Spart. ..-Ncsioro 3 4-0, St Volh. 5-GLZ 2 2-4 H: DJS 4.AVS 3 0-2, Progress D°K 3-Hurrlc 3 1-3, Sat 3-Schied 4 1-1. I: Soag .2;^°°rjy- 2 l-O. ASB 2-Singelkw. 1 7.n, J: ASB 3-NRC 3 0-5, Blijdorp 3-RVVB 3 3-3, Noorden 5-SVDP 3 i-j, SFC 5_st Hooger 2 1.3. Wico 3-Smeetsl 2 3-3, K: OML 2-Kor- tenaer 2 1-2, RJB 2-DJS 5 8-1. Radio 2-SVO 2 ZVC 3*5 0 2"DESV 2 1-1, L: TOGB 4- c-41; n1', n:-PCV 6-Exc. R 10 4-1, Feijen.^.1?: F°, i Xerxes 9-SVV 12 0-3 CVV 0-RFC 10 l'n n t) F,0rt '"HOV 8 5-1, Feilen. «-N^pt. ai' dW1 5-Slikkerv. 4 1-2. Leon. 5-SVV l3 9-3 RFC 11-DCL 5 0-4, C: Exc. 20/6-De Holl. „F"1' siod 4-DCL 6 2-2, VFC 6-Leor1. 8 3-.*. VOCe-Transv. 5 4-3. Nept, 9-Feijem HH D. H berg 4-VOC 7 4-3. Leon. 7"E?£ 20(I 2"2' Nieuwenh. 3-DHS 6 1-3. Transv. «-Nept. 10 1-5. DRL 4-OVV 3 8-0. ODI-Zuiderster 4 6-0 DRZ 1- KWD 4 1-1, F: Aeolus 2 1 vn/1?' 16-H'berg 5 0-1, DHZ 10-Spart. 20/9 2-1, VOC 8- EG: Dindu'aVzw. Wit 3 7-2 DHZ jl-Demos 3 1-1. Noorden 6-Eureka 3 0-5 Hockanje 4-Roga 3 0-5, H: AVS 4-LMO 4 0-4. VND 4-Sportv. 4 2-4. Noorderkw 4-Bloemh..44-3, I: Activltas 3-Germ. 5 4-0, c,r°osw- 3"Eureka 4 3-0. DOZ 3- Gr Witten 3 0-11, Pechv. 3-WCR 3 4.1 OBR 2-DPB 2 4-3 R. GroenJ-RBB 2 -I, J: Sch. Boys 2-SVDPW 5 5-1. Sportiefia 3-SFC 6 5-0 - K- DESV 3-TOGZ 2 0-1. Boulev Bovk 9 rv Witten 4 2-2. Wico 4-Singeikw. 3 2-2 r 'ah' benbr. 2"°?S, L w't'eh 5-HWS 2 gest" RJB 2-OML 3 5-0. St Hooger 3-Oldi a 6-3 Zw Wit 4-P«tf«b°ys 3 10-0. M; Boulevard Boys 3-TOB Hekelingen GLZ AVS SVDPW Hurricanes Dilettant Noorden LUO Fediro SFC Martinit Schiedam Eureka Sportvogels Germinal TOGB VND DOZ Activitas Blijdorp Crooswijk Ons Huis NRC REF St Lodewijk Onit RVVB SSAVR ASB WCR Luno Soag le KLAS A 13 10 ?oga 11 16 13 I, Noorderkw. le KLAS B 15 23 Bloemhof 14 ]8 Ursus 13 17 Rogress 14 13 Demos 12 12 O Beijerland le KLAS C 14 20 DJS 14 18 Saturnus 13 17 DOK 14 «6 Ilellevoetsl. 14 15 ACR/DKS 2e KLAS A 13-22 Voorwaarts 13 38 Florissant 13 18 Sportifia 13 13 Gr. Witten 12 10 GVMD 2e KLAS B 14 22 Pechvogels 13 18 DPB 13 17 Vierpolders 13 15 Wico 1 13 14* St Lod. 2 13 i2 2e KLAS C 13 15 12 13 13 14 14 13 12 33 14 12. 13 13 13 14 12 12 13 11 11 12 13 verl. 12 21 SVDP 10 7 12 J8 Zw. Wit 12 5 10 10 Singelkw. 10 2 13 13 Soag n. opgk. tegen 12 10 WDP. 11 8* nog uit het buitenland komen om grotere schepen te bouwen." Binnen tien jaar, zo is de bedoeling, zal de nieuwe werf op Rozenburg moeten be schikken over 3 nieuwbouwhellingen en 4 dokken. Zodra het grondonderzoek dat nogal veel tijd in beslag neemt en waar mee reeds binnenkort een begin wordt ge maakt geëindigd is, zal het eerst met de bouw van hellingen en werkloodsen wor den begonnen. „Wat de arbeiders betreft, wij zullen misschien verplicht zijn tot overplaatsing van kernen uit onze andere bedrijven .maar tevens nemen wij de scho ling op grote schaal zelf ter hand. Ook worden pogingen aangewend om Italiaanse en Duitse arbeiders te doen overkomen. Het woningprobleem in die streek zal dan wel iets moeilijker worden, maar in het grote geheel speelt dit geen belangrijke rol. In Alblasserdam gaan wij er toe over een honderdtal woningen voor onze arbei ders neer te zetten, woningen, die buiten de normale premieregeling vallen- Ik ben» zo vervolgde de heer Verolme, in principe bereid voor de huisvesting bij Rozenburg cok mijn steentje bij te dragen, maar de liefde kan niet van één kant komen." Ten slotte deelde directeur Verolme nog mede, dat de capaciteit van de machinefa briek „Nederland" te KJsselmonde opge voerd zal worden. „Wq zijn thans zover, dat wij er complete machines en diesel motoren in licentie bouwen en het ligt In de bedoeling ook over te gaan tot de bouw van scheepsturbfnes'^ Zaterdagmorgen is het Mi.s. „Sibajak" van de Kon. Rolterdamsche Lioyd met 927 passagiers, onder wie 757 leden van de Koninklijke Landmacht met hun gezin nen, uit Nicuw-Guinea fn Rotterdam aan gekomen. De minister van Oorlog, ir C. Staf. sprak woorden van welkom en noemde deze terugkomst in zekere zin een afslui ting van een periode In iets meer dan vijf jaar is er veel gebeurd, zeide hij, en u hebt een andere status gekregen. Mi nister Staf piees de goede samenwerking met het gouvernement, de Kon. Marine en de bevolking. Hij. prees ook de vrou wen van de militairen, die hun tot steun zijn geweest en voegde aan de woorden t-an ireltom ook woor(jen van dank toe. lf "ler anders dan in Nieuw-Guinea en met allemaal botertje tot de boom. Er ri)n weinig woningen en u zult zich moe- aanpassen aan de omstandigheden. Wij hopen niettemin dat u hier op pret tige wijze zult kunnen werken". Na deze toespraak kon de ontscheping van de militairen beginnen. Velen zullen nu met verlof gaan en daarna „in onderhoud bij het algemeen depot K.L. te Bergen op Zoom worden geplaatst. Anderen zuilen demobiliseren en enkelen hebben reeds in Nieuw-Gui nea de dienst verlaten en er een burger betrekking gevonden. Velen zullen het betreuren, dat zij Nieuw-Guinea hebben moeten verlaten, aldus kolonel Huiting. Onder de terugkerenden aan boord be vond zich ook de majoor-aalmoezenier pater H. P. Schins. Scheepswerf Gusto te Slik- laien Ponton te water worden ge- r,rJn,4 ver,,arK? met deze tewaterlating zal en oons Uwe Mans tossen de kmrn 990 e.ill.6 0p bovengenoemde datum het ^heepvaartverkeer worden gestremd van '-0 uur tot na de tewaterlating of zo veel langer als nodig zal blijken. Zes en dertig personen zfln Zaterdag middag in Dordrecht dakloog geworden, toen een korte, doch hevige brand in een volksiogement aan de Riedijk twee ver diepingen van het kosthuis in de as leg de. De brand, die op de bovenverdieping ontstond - vermoedelijk tengevolge van het omvallen van een petroleumkachel breidde z'vh in een adembenemend tem po uit, met liet gevolg, dat zowe] de zol- derveroieping als de tweede etage in vlammen opgingen. De bewoners, zes en dertig in getal, konden zich allen in veiligheid stellen, doch een hond verloor het leven. Veel huisraad, waaronder een groot aantal nieuwe bedden, ging echter verloren De brandweer, die met twee auto's, een brandspuit en een ladderwagen spoed.g na het uitbreken van de brand ter plaat se was, kon niet veel meer uitrichten. Zij beperkte zich in hoofdzaak tot het nathouden van de nog brandende verdie pingen en van de omliggende percelen. Later op de middag de brand brak omstreeks 12.30 uur uit haalde de brandweer, omdat er gevaar voor Instor ting bestond, het bovenste deel van de oude gevel om Het pand is nagenoeg geheel verwoest. Men was niet verzekerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2