Feile aanklacht van Irak tegen communisme en zionisme J ia™ 1340 millioen gulden winst I Strijd gaat krachtig voort Verpleging is als het door Katholieken, gelaat der Kerk De P.B.O. in de industriële sector Conflict om de leiding van de labourpartij in Australië Tweehonderd kinderen ter bede vaart naar Lourdes NIEUWE ACTIES in BELGISCHE SCHOOLOORLOG Overwerk in de bouwvakken Bandung en België leveren fel beeld van tegenstelling Dreiging van te eenzijdige uitbloei der techniek Prins Bernhard spreekt in Ridderzaal Onveranderd dividend „Koninklijke over vergroot kapitaal umsciag 19 April 195.) DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Nauwkeurige besluiten op AA-conferentie onmogelijk Ministeriële uiting van teleurstelling over uitblijven in enkele bedrijfstakken 51-A Hogere omzetten in de industrie AGENDA MET VIJF PUNTEN Netto groepsresultaat over 1954 gelijk aan dat van 1953 Katholieken zouden dr Evatt te veel „dwars zitten" Zondagmorgen vertrok de trein uit Utrecht Runder-tbc en geloofs overtuiging Katholieke bladen weigeren lenings-advertenties Indonesië ter stembus Bestuur van moderne bond acht mede werking een plicht WEERBERICHT Op bevrijdingsdag Gratie voor gevangenen? Tijdens herdenkingsbijeenkomst op 4 Mei Op conferentie te Bandung V -G 3"^""' a 29 Sept. voor parlement, 15 Dec. voor constituante De weerverwac^hting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Vannacht zwaKke' wind, hier en daar mist en op vele plaatsen nachtvorst. Morgen overdag droog weer met. meer bewolking en ongeveer dezelfde temperaturen als vandaag. Zwakke tot matige wind uit Noordelijke richtingen. Woensdag 20 April: Zon op 5.37 uur, onder 19.46 uur; Maan op 4.16 uur, onder 17.30 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De leider van de delegatie van Irak, Fadhil Jamali, is Maandag op de AA- conferentie te Bandung de tot dusverre grootste ovatie deelachtig geworden, toen hij in zijn rede het kolonialisme veroordeelde. Hen deed daarbij een aanval op de Franse politiek in Noord- Afrika en de rassendiscriminatie in Zuid-Afrika. Het Zionisme noemde hij een van de zwartste hoofdstukken uit de geschiedenis". Van het communis me verklaarde Fadhil Jamali, dat het de wereld stelde tegenover ,,'n nieuwe vorm van kolonialisme, nog dodelijker dan de oude vorm". Slechts door ae V.N. sterk te maken kan vrede worden bereikt, betoogde hij. Volgens A.F.P. hebben de afge vaardigden van de Colombo-landen zich uitgesproken voor het verlenen van een vetorecht aan alle 29 delega ties, die de conferentie bijwonen. Hierdoor zou het bijna onmogelijk worden, dat de conferentie tot beslui ten zou komen over nauwkeurig om schreven punten. Reuter meldt, dat Tsjoe en Lai in De minister van Justitie heeft zich in een schrijven gewend tot de directeuren van gevangenissen over gratie aan oen aantal groepen van gevangenen ter ge legenheid van de tiende verjaardag van de bevrijding. De gratie zou in beperkte mate kuunen worden verleend, doch een defini tief besluit is nog niet genomen. Desgevraagd verklaarde men op het (Icpartcment van Justitie dat op dit ogen blik hierop nog geen commentaar kan gorden gegeven. Bandung* zeer binnenkort afzonderlijke besprekingen over Formosa zal begin nen met de voornaamste adviseur van Nehru, V. Krishna Menon, die voor- v v m Van <le ïnfïiase delegatie bij de Menon zou met andere betrok- en delegatieleden reeds overleg heb- pen gepleegd over de huidige situatie in Indo-China. Voor vandaag staan o.m. Tsjoe en Lai en de Philippennse generaal Ro- mulo op de sprekerslijst. President Eisenhower heeft de hoop uitgesproken, dat de conferentie in Bandung „rekening zal houden met het verlangen naar vrede, dat algemeen onder de volkeren in de wereld leeft, en dat zij zal trachten te verkrijgen, dat wordt afgezien van geweld als hulpmiddel voor het vervullen van na tionale ambities", aldus heeft minister Dulles naar aanleiding van een onder houd met de president medegedeeld. De president, aldus voegde Dulles hieraan toe, achtte het een gelukkig feit, dat de conferentie van Bandung de mogelijkheid opent op een critiek ogenblik de. verlangens te leren men nen van de volkeren, die leven in een gebied, waar de vrede in gevaar is, zodat zij hun invloed ten gunste van de vrede kunnen uitoefenen. Dat tijdens de jaarvergadering van de R. K. Bond voor verplegenden in Nijme gen zuster Siebers herkozen zou worden als presidente was bepaald geen verras sing. Wie enerzijds haar veelzijdige werk zaamheid kent en wie anderzijds de sym pathie heeft gepeild, die deze zuster bij alle verplegenden geniet, die kon tevoren haar herverkiezing voorspellen. ue secretaresse zuster H. Vroom ga1 een uitvoerig overzicht van het wel en wee van de thans bijna 5500 leden tellende bond in het 49e verenigingsjaar. Rekenm, en verantwoording werden afgej~o^ penningmeesteresse zr Woltering en oaar- «a werd met algemene stemmen besloten tot een verhoging van de c0^T\r F10u Pater Martens O.E.S.A. uit Utrecht bood Op vragen van het Tweede-Kamerlid, de heer Andriessen (K.V.p.) betreftende de verwezenlijking van de publiekrechte lijke bedrijfsorganisatie heeft de minister van Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisatie 0 a schriftelijk geantwoord, dat hij niet vvil' verhelen, dat hij de mededelingen over ae gang van zaken, door de organisatie commissie gedaan, enigermate teleurstel lend acht Weliswaar blijkt uit deze in lichtingen, dat in een groot aantal, waar onder zeer belangrijke, sectoren van de industrie over de voorbereiding van Be drijfschappen overleg wordt gepleegd. Met voldoening kan voorts wor Jen ge concludeerd, dat dit °vf fA de indfe "ing bedriifstakkenookree^to^de^mdienmg van voorstellen bij de h 0ver- sche Raad heeft ge]"d'bedrijfstakken ver leg in enkele andere bea gevorderd is. de stagnatie In De verklaring, di uwn;jVerheid en de textielindustrie de bou doe, het grafische bedrijf wordtjegeve^^^ de minister vrezen, dat z°" bi, ling van de organisatie-com®^6^ h-t overleg niet op redelijke t bedrijfs- lossing zal worden Be£0"d,efnook naar het takken kunnen op zich ze orden ge- tSfffl SU van be- driifschappenoordeei digei tot standkoming van bedrijfschappen^voor de hogergenoemde delen van !e/-eJL~!L ^fpnwot de Sodaal-Econom voornemens zich tot de - sohe Raad te wenden ter zaae van ae Kaaa tew bedrijfs-organi- .Swns van de bedrijfs-organ andere industriële sectoren, het De Commissie Nationale Herdenking houdt op 4 Mei, 's middags om drie uur, een nationale herdenkingsbijeenkomst in de Ridderzaal te 's-Gravenhage. Deze bijeenkomst, welke zal worden bijgewoond door H. M. de Koningin, wordt geopend door prof. mr P. S. Gerbrandy. De hoofdrede zal worden uitgespro ken door Z. K. H. de Prins der Neder landen, terwijl het geheel muzikaal zal WDaar "prinf Bernhard zich bereid Jtt Kaard, de S™* rede te houden, heeft mr mede Heuven Goedhart, aanvank 1 als spreker aangezocht, zich alss nig teruggetrokken, opdat de vaHe - druk op het woord van Z. K. Prins valle. Blijkens een publicatie van het C.B.S. is het indexcijfer voor de omzet in de industrie in het vierde kwartaal van het vorige jaar gestegen tot 186, vergeleken met 169 in het voorgaande kwarlaal en 165 in het vierde kwartaal van 1953. Zowel de omzetten in het binnen- als in het buitenland zijn op hoger niveau gekomen. De index voor de omzet in het binnenland kwam nl. van 151 in het vierde kwartaal van 1953 op 154 in het derde kwartaal van 1954, waarna een verdere •■tijging tot 112 in het laatste kwartaal van dat jaar volgde. Voor de omzet in het buitenland z«n deze indexcijfers resp. 230. 234 en 247. De index van de personeelssterkte in de industrie bedroeg in het vierde kwartaal van het vorige jaar 114. vergeleken mei 113 in het derde kwartaal en 109 in hel vierde kwartaal van 1953. óverleg over een bedrijfschap, na reeds vrij ver gevorderd te zijn. op moeilijk Hij geeft er de voorkeur aan een defini tief standpunt met betrekking tot de te volgen gedragslijn eerst te bepalen, wan- gevolee3 ^an de resultaten van het in- dew z'ln bovenvermeld verzoek door overleg^"Economische Raad te openen van bedrijf ret ter zake van de. mstel,hns de sociaa l chamen in deze sectoren door advies zal""t.CcLnomischL€ raac* uitgebrachte nebben kunnen kennis nemen als welkomintermezzo een lijst aan met liefst 1074 nieuwe leden. Pater Gall S.J., aalmoezenier van de bond, stippelde een geestelijk weekpro- gramma uit. Daarmee werd de geestelijke werkzaamheid van de bond onderstreept. Dr Th. Schlichting hield daarna een uit voerig interessant betoog over „de ont wikkeling van de taak van de verplegende huidige gezondheidszorg". Bij.de opleiding, aldus spreker, zal de psychologie van het lijden een voorname plaats moeten innemen naast de moraal. Uit kennis van het lijden komt het mede lijden voort en dit medelijden is de moe der yan de hulpvaardigheid. Die hulp vaardigheid kan, indien zij wordt gedra gen door de Christelijke liefde, niet ne gatief zijn. In deze zin is het onderwijs over de psychologie van het lijden voor leerling-verplegenden, alleszins aan te bevelen. Spreker waarschuwde echter zoals daags te voren prof. Van GestelO-P. uitvoerig had gedaan tegen de eenzijdige uitbloei van de techniek. Er blijft in vele gevallen voor verplegenden te weinig ge legenheid voor persoonlijk contact met de patiënt. Het persoonlijke element dreigt daardoor teloor te gaan. De dokter kan dan afzakken tot een gezondheidsinge nieur en de verpleegster tot een technisch assistente. De verpleging, door katholieken uitge oefend, is het gelaat van de Kerk. Als aan die verpleging de apostolische werkzaam heid ontbreekt, is dat gelaat misvormd en zielloos. De verpleging door katholieken zal geïnspireerd moeten zijn door de waarachtige liefde, het eerste en grootste gebod. Deze uitvoerige inleiding, gekruid met humor, werd met intense aandacht ge volgd en oogstte naast de dank van zr Siebers een geestdriftige bijval uit de ver gadering. De agenda, zoals die uiteindelijk door de leiders van de delegaties ter conferentie te Bandung is goedge- keurd, is aanmerkelijk magerder dan de voorlopige agenda, waarover Zon- dagavond informeel overeenstemming was bereikt. De definitieve agenda be vat de volgende 5 punten: 1. economi sche samenwerking; 2. culturele sa menwerking; 3 ,je red)ten van de mens en zelfbeschikking: 4. vraagstuk ken van afhankelijke volken; 5. bevor dering van de wereldvrede en samen werking. Tevens werd aangekondigd, dat Pa lestina en de Tunesische en Marok kaanse problemen besproken zullen worden. Uit de voorlopige agenda van Zon-! dagavond zijn belangrijke zaken als vr .- dmaatsehap van de Verenigde Naties en vreedzame co-existentie ver dwenen. Waarnemers merkten op, dat de kwesties Tunis en Marokko met name genoemd en officieel bekend zijn ge maakt door autoriteiten ter conferen- tie, terwijl zulks niet het geval is met de Portugeese bezittingen, of de kwes- tieNieuw-Guinea. A «vnoricDinakplianriiipTi aan rip nvt De raad van commissarissen en direc- *<L"re," ^an N/V. Kon. Ned. Petroleum My heeft besloten aan de op 1 Juni te houden algemene vergadering van aandeelhouders voor te stellen over het boekjaar 1954 een dividend van in totaal 16 pet in contanten uit te beta len.. Hierin is begrepen een interim di vidend van 6 pet dat in Januari 1955 be taalbaar werd gesteld. Het percentage voor het totale dividend is gelijk aan dat over het jaar 1953, doch als igevolg van de uitbreiding van het geplaatste aandelenkapitaal door de uit kering in aandelen gedurende 1954 zal het totale bedrag dat aan aandeelhouders wordt voorgesteld uit te keren 20 pet hoger zijn dan verleden jaar. In de jaarverslagen over 1954 van de N.V. Kon. Ned. Petroleum Mij en The „Shell" Transport and Trading Company, Limited, die de volgende maand worden uitgegeven, zullen evenals in vorige jaren de financiële overzichten wor den opgenomen van de maatschappijen behorende tot de Koninklijke Shell Groep. 9? 'WÊE? ïA' Het netto resultaat van de Koninklijke SheU Groep over het verslagjaar bedroeg 134 millioen, vergeleken met 130 mil lioen in 1953. Hoewel de gemiddelde prijs van de olieproducten in 1954 iets lager la? dan in het voorafgaande jaar, steeg de op brengst van verkopen en andere inkom sten, als gevolg van de in de gehele we reld met 8 pet toegenomen afzet van de groep, van 1.700 millioen in 1953 tot 1.850 millioen in 1954. De kapitaalinvesteringen voor 1954 wa ren 226 millioen, in 1953 beliepen deze 220 millioen. Dit toont, dat voor de noodzakelijke uitbreiding van het bedrijf de kapitaaluitgaven op het hoge peil werden gehandhaafd. In de afgelopen vier jaren bedroegen de kapitaaluitga ven in totaal 800 millioen, waarvan de- helft is besteed aan het opsporen en winnen van aardolie. Bovendien werd nog met 19 millioen deelgenomen in maat schappijen waarin de groep een belang heeft van 50 pet of minder De post kas, bankiers en belegde kas middelen bedroeg aan het einde van 1954 346 millioen, vergeleken met 315 millioen aan het einde van het vorige jaar. De verplichtingen wegens belastingen stegen eveneens en wel van 115 millioen in 1953 tot 129 mil lioen in 1954. Het totaal aan omzetbelasting, acaUa~ zen en soortgelijke heffingen welke dooi de groepsmaatschappijen aan de over heid werden afgedragen, beliep 406 millioen. hetgeen 58 millioen meer is dan in het voorafgaande boekjaar. llit het netto resultaat van 134 mil lioen zijn over het boekjaar 1954 divi denden aan de moedermaatschappijen, de N.V. Kon. Ned. Petroleum Mij cn The „Shell" Transport and Tradinij Compa ny, Limited gedeclareerd ten bedrage van in totaal 26,88 millioen (in 1953 22,2 millioen), terwijl het niet uitge keerde deel wordt toegevoegd aan het bedrijfsvermogen. Het slotdividend van Shell Transport and Trading is vastgesteld op 10 pet. zo dat in totaal een onveranderd dividend van 15 pet over het vergrote kapitaal wordt uitgekeerd. Engelse oorlogswezen hebben Maandag op diverse plaatsen in Nederland bloe men gelegd op de graven van hun dier bare overledenen. Foto links de tien jarige Victor Roy Chillinssworth uit Liverpool, die werd geborenzes weken nadat zijn vader in ons land sneuvelde, staat hier bij diens graf, dat hij Maandag voor het eerst zag op het Airbonne- kerkhof te Oosterbeek. Foto rechts: Kevin Shaughnessy, 11 jaar en eveneens uit Liverpool, was zestien maanden, toen zijn vader op vreemde bodem om het leven kwam. Dr Herbert Evatt is gisteren (Maan. dag), naar aanleiding van aanvallen van een groep rechtse „rebellen", als leider van de Australische labourpartij afgetreden, doch werd korte tijd later op een partijbijeenkomst te Canberra bij een geheime stemming met 52 te gen 27 stemmen als zodanig herkozen. De moeilijkheden waren ontstaan, doordat Evatt had verklaard, dat de partij ondergraven werd door rechtse (Van onze Utrechtse redacteur) Bii vrolijk zonnig weer is Zondag de nationale Kinderbedevaart naar Lourdes, die dit jaar wordt verzorgd door de Cen trale Reutos van de K.A.B. uit Utrecht, vertrokken. Een zonnetje stond er ook op de gezichten van de 200 kinderen, nu zij zo'n mooie reis mochten maken. Alle smart zo vaak wellicht geleden, wordt voor deze dagen opzij geschoven, omdat slechts vreugde hen bezielt bij de weten schap, dat, hoe dan ook, zo niet door licha melijke genezing, dan toch door geeste lijke genadegaven, Maria hen zal helpen. Nadat in de vroege Zondagmorgen am bulance-auto's de liggende zieken naar het Maliebaanstation hadden gebracht, ver trok vandaar de bedevaarhstrein naar het Centraal Station, waar hij ruim een half uur aan het eerste perron bleef om de andere pelgrims, tot wie ook 100 volwas senen behoren, gelegenheid te geven hun gereserveerde plaatsen in te nemen. Fa- Zondag jl. protesteerden te Antwerpen meer dan 60.000 manifestanten tegen de schoolpolitiek van de regering. In Staphorst drie veestapels in beslag genomen Te Staphorst is gistermiddag de vee stapel van dne veehouders in beslag ge nomen, omdat zo op grond van gewetens, bezwaren hadden geweigerd hun dieren aan reactie-proeven op tuberculose te on derwerpen. Deze kwestie heeft reeds een lange voorgeschidenis en diende ook reeds voor de Zwolse rechtbank, nadat de be zwaarden tevoren hun standpunt bij de minister van Landbouw hadden uiteen- gezet ZÖ verklaren dat de minister hun ontheffing van de verplichting heeft ver leend, wat van overheidswege echter wordt tegengesproken. Bij de behandeling voor de rechtbank werd een boete opge legd wat echter niet tot gevolg heeft ge had dat de betrokkenen hun dieren voor controle lieten inenten. Gistermiddag is bij alle drie tot in- berialnemïng van de gehele rundveestapel overgegaan. De betrokken boeren blijven volharden bij hun eenmaal ingenomen standpunt, dat hier sprake is van dwang, welke indruist tegen hun geloofsover tuiging. (Van onze Brusselse correspondent) Op de door het Comité voor Vrijheid en Democratie Zaterdag te Brussel ge houden tweede z.g. kaderdag van lei dende katholieke persoonlijkheden uit geheel het land, zijn nieuwe wacht woorden gegeven voor de tweede phase van de katholieke actie tegen de school wetten der socialistisch-liberale rege ring-Van Acker. Onverbiddelijk wordt de strijd voortgezet tegen de ontwer- pen-Collard, „die de overheersing van de staat inzake onderwijs willen invoe ren", en wel op een dubbele wijze; het recht voor de staat om naar willekeur overal officiële scholen op te richten en het recht voor diezelfde staat om té oordelen of al de andere scholen dan de zijna aan absolute noodzakelijkheden beantwoorden OP economisch-sociaal, paedagogisch en demografisch gebied. Als de wetten in kwestie zouden wor den goedgekeurd, zal de toepassing er van met nog meer standvastigheid wor den bestreden. Dit zal eerst op het par lementaire plan geschieden en daarna vóór de openbare opinie worden voort gezet. Van nu af aan moet de propaganda nog geïntensiveerd worden. De katho lieken zullen afzijdig blijven van elke plechtigheid of manifestatie van offi ciële aard, waar ministers aanwezig zullen zijn. De katholieke leerkrachten zullen hun medewerking blijven weige ren voor het sparen op school. De ka tholieke gemeentelijke en provinciale personaliteiten zullen hun oppositie nog versterken. Er zal een nationale petitie aan de koning worden gericht In geheel het land zullen onafgebroken manifes taties van ouders worden gehouden. De gemeenten en de provincies zullen ver zocht worden de 125ste verjaardag te herdenken „van de strijd voor de Bel gische onafhankelijkheid en voor de democratische vrijheden". (De regering heeft nl. besloten de 125ste verjaardag der onafhankelijkheid van België niet dit jaar te vieren, maar te doen samen vallen met de Wereldtentoonstelling van 1958. corresp.). Tenslotte wordt nog in deze tweede reeks ordewoorden gezegd, „dat de re gering, die onrust, wantrouwen en on enigheid heeft uitgelokt, niet mag ver wachten dat de verontwaardigde bur gers haar de middelen zullen aan de hand doen om haar funest bestuur voort te zetten". (In dit verband kan o m. op gemerkt worden, dat verscheidene ka tholieke bladen geweigerd hebben ad vertenties op te nemen voor een nieuwe lening, die momenteel door de linkse regering wordt gelanceerd, nadat zij nog zeer onlangs honderd millioen gul den in Nederland heeft geleend. Cor resp.). Nog andere, steeds scherper worden de ordewoorden zullen later worden bekend gemaakt milieleden hadden zodoende rustig de tijd van hun kind, man of vtouw afscheid te nemen en menig stukje chocola of ander snoepgoed werd daarbij de kleinen nog toegestopt. J Intussen hield de heer Scheepmaker, de leider van de Centrale Reiskas. die we gens drukke werkzaamheden zelf niet mee kon gaan, een oogje in het zeil, dat alles stipt en goed geordend verliep. Zijn be kwame staf van medewerkers was daar voor een goede waarborg en zo werden ook de laatste regelingen in de meest vol maakte rust getroffen en prachtig op tijd, om 11.22 uur, zette de trein zich in beweging, op weg naar het Zuiden met als stoppunten Den Bosch, Eindhoven, Weert, Roermond. Sittard en Maastricht om bij Visê de grens over te gaan. In genoemde plaatsen werden nog pel grims opgenomen en in Limburg voegde aalmoezenier Roncken zich bij het gezel schap, die de leiding van de geestelijke verzorging, waarvoor zes priesters mee gaan, op zich heeft genomen. Vier dok toren onder leiding van dr Bekkers zor gen voor medische hulp, bijgestaan door een dertigtal verpleegsters onder leiding van zuster Manfredde uit Eindhoven, ter wijl zuster Gaudia uit Nijmegen aan het hoofd staat van 12 kinderverzorgsters. Vanmiddag om 3 uur hoopte de Kinder bedevaart in Lourdes aan te komen en morgenochtend om 9 uur zullen de kinde ren, die van 3 tot 14 jaar oud zijn, aan de grot Maria met bloemen huldigen. invloeden van katholieke zijde. In ver band hiermee werden op zeven April 104 Labourleden door het partijbestuur in de staat Victoria uit de partij gesto ten. Onder hen bevonden zich zeven parlementsleden, die een eigen partij, de „Australische labourpartij" (anti communistisch) zullen vormen onder leiding van Robert Joshua. Dr Evatt en zijn aanhang die ook katholieken telt, hadden gezinspeeld op het bestaan van een „geheim R. K. genootschap", aangeduid als „De bewe ging". Volgens hem zou dit „Genoot schap" de leiding van de partij in han den pogen te krijgen. Deze „Beweging" zou ook strengere maatregelen tegen het communisme in de vakbeweging hebben voorgestaan dan gerechtvaar digd was. Tot zo ver een bericht uit Canberra. Met het „geheime R. K. genootschap", waarop Evatt c.s. zinspeelde, is waar schijnlijk een (niet geheime) groep ka tholieke Labours bedoeld, die als ka tholieke kerngroepen vooral in de be drijven in anti-communistische zin ac. tief zijn. Als labour-leider zou Evatt de werk zaamheid dezer groepen zeer ongaarne zien, wijl deze katholieke Labours reeds twee provinciale partijbesturen in handen hebben. De datum voor het uitbrengen van stemmen voor de verkiezing van de leden van de volksvertegenwoordiging is vastgesteld op 29 September van dit jaar en de datum voor het uitbrengen van stemmen voor leden van de con stituante op 15 December van dit jaar. Van de 77.987.879 staatsburgers-in gezetenen zijn meer dan 42 millioen als kiezers geregistreerd, dus ruim zestig procent. Er zijn voor de verkie zing van de volksvertegenwoordiging door honderd partyen en organisaties en individuelen candidaten gesteld. Voor de constituante bedraagt dit aan tal 82. 2S.??-h™deP takken van de leden in dit overleg. bondsraad-vergadering van de Alg. Ned Bouwbedrijfsbond, welke is aangesloten bij het N-V.V., heeft het bondsbestuur een toelichting gegeven op de besprekingen, die onlangs met de werkgevers zijn ge-' voerd, om van begin April tot 1 October drie uur per week over te werken en daar- door te trachten de achterstand bij de woningbouw enigszins te te lopen Namens het bondsbestuur werd' meege deeld, dat men voorgesteld had drie uur over te werken en dat men niet kon ingaan op het voorstel van werkgeverszijde om dit aantal uren tot vijf op te voeren. ,?ver deze toezegging met de bondsraad kon, gezien de spoed, die moest den betracht. niet meer gepleegd wor- Uit de bondsraad kwamen thans enkele r. bezwaren naar voren over het niet be-1 woning>od, Over het algemeen hechtte men goed keuring aan het door het bondsbestuur in dezen gevoerde beleid, maar drong er op aan op zijn hoede te zijn voor een pogen van werkgeverszijde om deze over uren te beschouwen als een geleidelijke uitbreiding van de werktijd van 48 op 51 uur per week. Het bondsbestuur deelde mede, dat het effect van dit overwerken valt en staat met de bereidheid van de werknemers ook werkelijk een half unr per dag extra te werken. Daar, waar die bereidheid niet Is, doet men volgens het bondsbestuur beter, in het geheel niet over te werken. Het bondsbestuur van de A-N.B., noemde het een plicht van de leden aan deze oproep gehoor te geven om daardoor lenigir? te brengen in de heersende

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1