De Hoge Brug in Overschie Algemene ledenvergadering van de Boerenleenbank Reclame OUDE TIJD Hanze-Soos en Prijzenbeschikking Handelsmarges 1955 Maakt voor Uw zaak Uit die goede Een honderdjarige P.P.S.C.-nieuws Moedercursus te Ketliel PAGINA DONDERDAG 21 APRIL 1955 OFFICIëLE PUBLICATIE Gemeente Schiedam D.H.S. ONTVANGT R.C.D. R. K. T. G. BONAVENTURA BURGERLIJKE STAND DE SCHOOLMARSEN MET ELKAAR VOOR ELKAAR" JAARVERGADERING L. T. J. DISTRICT DELFT SUPER-DIEVEN KIND DOOR VALLEND HOUT VERWOND INSPECTIE d.d. SCHUTTERIJ Op 2 Juni a.s. hoopt mevrouw Voge laar, verblijvende in het St. Lidwina- gesticht de dag te herdenken dat zij 100 jaar geleden geboren werd. monumentale toegangshek van in ®euweohot aan de Delftweg; 10. De panden Dorpsstraat 36 en 4"; 11. Twee gevelstenen in de voorgevels van Panden Delftweg 5 en 7; 12. Het hek van de boerderij van da he.C;. van Vliet. Rotterdamse Rijweg 217. V ij herhalen, deze lijst „gaf" aan, want wanneer we de lijst nog eens goed door lopen, dan zien we, dat al mocht de ge meenteraad dan n0g Zoveel vaststellen, er nog andere en hogere wetten in de burgerlijke samenleving zijn, o.m. die ge creëerd door adertje Tijd Het veerhuis (no 2) zou beslist ge- amoveerd zlJn, ware het niet, dat de gemeente het gebouwtje prachtig heeft doen restaureren. De gevelsteen (no 6) is gesneuveld om dat het gebouw moest worden afgebroken. Het monumentale toegangshek dreigde enige jaren geleden m elkaar te storten en het is toen door de gemeente „met zorg" geamoveerd. Dn voor zover ons be kend, bestaat het hek (no 12) ook niet meer. En nu gaat de Hoge Brug weer over de tong. De brug is: te smal, te veel in een bocht gelegen en min of meer „versleten". In enkele couranten zljn al smadelijke steken gelanceerd op doorgefourneerde oudheidmaniakken die koste wat koste de brug willen behouden. Waar dit „maniak ken" rondlopen en wie het zijn staat er niet bij, maar we mogen veronderstellen, dat hiermee waarschijnlijk bedoeld waren zij die de historie van Overschie nog een goed hart toedragen en dat «™n de vroegere raadsleden die de gemelde Monu mentenlijst samenstelden sohijnbaar ook niet. Wil dat zeggen, dat deze personen koste wat koste „de nieuwe tijd" Willen tegenhouden? Natuurlijk niet. Kan er nu geen tussenweg gevonden worden? Behoud van de Hoge Brug en toch aanpassing bij de nieuwe tijd? Wij weten van nabij, dat er plannen zijn tot verbreding van de brug en zelfs ver fraaiing van het uiterlijk. Daar staat ech ter tegenover, dat één ding noodt ver holpen kan worden en dat is de ligging 'nabij de knulising Delftise, Rotterdamse en Schiedamse Schie. Doordat hier de Schie een scherpe bocht maakt, blijft het bezwaar bestaa1" dat de van Delft komen de schepen met een betrekkelijk geringe snelheid varen en dat de schippers ge bonden zijn handig te manoeuvreren om aanvaringen te voorkomen. Het feit, dat men langzaam vaart veroorzaakt, dat de brug langer open moet blijven, de ge ringere breedte en hoogte dat de brug m meerdere gevallen open moet dan de Spaailse Brug. Deze bezwaren mogen niet onderschat worden. Nu weten wij wel, dat de be woners van de Overschdeseweg van de huizen met de lage nummers sterk gebaat zijn bij het voortbestaan van de brug, maar als men ons vraagt wat weegt nu het zwaarst, dan zouden wij werkelijk daar geen antwoord op weten. Kort op elkaar liggen hier twee bruggen. Terwille van het bestaan van een Monu mentenlijst wordt het voortbestaan van de Hoge Brug gehandhaafd, maar als we in het hart van menige wijkbewoner konden zien dan vrezen wij, dat velen zullen zeg gen: laat die brug maar vervallen nu er een goede brede (Spaans) brug is. Daar staat tegenover, dat de omwonenden sterk gedupeerd zouden worden en dat het aan zien van het laatste beetje oud Overschie nog meer gehavend worden zou. Gesteld, dat er een brug met een dubbele hef zou komen (zoals de brug vroeger geweest is) en gesteld, dat het aanzien eens goed onder handen werd genomen, ja ook dan zouden wij tot de twijfelaars gaan be horen en zeggen: laat de brug aldus gerestaureerd liggen. Maar als de brug alleen wat opgelapt wordt (zoals nu) dan behoren wij tot hen die zeggen laat het geval maar helemaal verdwijnen. Zij die Overschie gekend hebben toen het nog een kleine plattelandsgemeente was, zullen het met ons eens zijn, dat in een betrekkelijk korte spanne tijds het aanzien ervan geheel is gewijzigd. Wat eens een „gezellig" boerenplaatsje was, is een stadswijk geworden met de voor- en de nadelen daarvan. Het Overschie van vroeger was inder daad aardig om te zien, maar als we het nog eens op de keper beschouwen, was het toc'h verre van ideaal. Het aantal éénkamerwoningen aan de Zestienhovense kade, Kleinpolderkade enz. was groot, de ligging verre van inte ressant en van nabij bezien was er weinig „aardigs" aan vele van deze krotten. Anderzijds waren er gelukkig nog tal van woningen die, her en der ver spreid, Overschie het aanzien gaven van een rentendersdorpje. Waarom we dit alles ophalen? Tet tegenwoordige Overschie draagt een „modern'' karakter. Als straks de nieuwe wijken eindelijk hoge bomen zullen krij gen en als die witgepleisterde huizen nu eens goed onderhouden blijven en als de gemeenschappelijke tuinen gereed zullen zijn op blijvend niveau, dan zal zelfs da beste oud-Overschieënaar, wanneer hij of zij eerlijk is, moeten erkennen, dat het nog zo gek niet is. Destijds stelde de gemeenteraad van Overschie een Monumentenlijst vast, waarop een aantal gebouwen die niet ge sloopt noch voor verandering van bestem ming in aanmerking zouden komen. Deze lijst gaf aan: 1. De Overschiese plassen; 2. Het veerhuis bij de Hoge Brug (i.e. dat aan de Delfhavensekade); 3. De Hoge Brug; 4. De toren van de Herv. Kerk; 5. De R.K. Kerk (aan de Delftweg); 6- Een gevelsteen voorkomende in da gevel van het pand Dorpsstraat 118, ge naamd „Van oud's Salomo's tempel"; 7. De buitenplaats Stads zicht aan de Kleiweg; 8. De brugwachterswoning aan de Delf- havenseweg; Bij het Openbaar Lager Onderwijs te Schiedam is te vervullen de betrekking van concierge van een schoolgebouw. Jaarwedde 2370,— in minimum en 3438,in maximum, te vermeerderen met een herzieningstoelage van 6 pet. Kinderbijslag volgens Rijksregeling. Aanstelling boven het minimum is niet uitgesloten- Eigenhandig geschreven sollicitaties die nen vóór 30 April a.s. te worden ingezon den aan de heer Wethouder van Onderwijs. Hoogstraat 200 te Schiedam. De stand van de competitie is intussen zover gekomen, dat de beslissingen na deren. De kampioens- en degradatie- candidaten beleven spannende dagen en onze elftallen hebben dit seizoen, vooral met de dreiging van degradatie kennis gemaakt. Het eerste elftal heeft door zijn overwinning op Duinoord verleden week een veilige afstand van de laatste plaats genomen. 't Tweede elftal wist de tot nog toe on geslagen leiders met een 10 nederlaag naar huis te sturen. Is dit het begin van het herstel van onze reserves? Het derde elftal liet zich evenmin onbetuigd en kwam met een fikse 83 overwinning uit de bus. Voor a.s. Zaterdag staan er weer be langrijke wedstrijden op het programma. Het eerste elftal wacht een zware strijd tegen de lijstaanvoerder T.S.B. De Shell- Boys herinneren zich ongetwijfeld nog de zware wedstrijd in Vlaardingen, toen de beslissing pas laat in de tweede helft ten voordele van de olie-mensen viel. Het tweede elftal gaat naar Zuid- Beierland om daar ZBVH 2 te ontmoeten Op de Havendijk P.P.S.C. 3 speelt tegen G.T.B. 3. De A-juniores komen in het veld aan de Schietbaanstraat, tegen S.F.C. a. Ook voor Zondag a.s. staat D.H.S. een zware strijd te wachten. R.C.D. uit Dor drecht komt dan op bezoek en tegen deze ploeg hebben de geel-zwarten nog iets goed te maken. In de Merwe-stad kregen onze stad genoten een 3—0-nederlaag te slikken en daarom zijn zij belust op een revanche. Gemakkelijk zal dit echter niet gaan. want ook R.C.D. is een gegadigde voor de bovenste plaats en nu zij verleden week een punt op de D.H.S.-ers zijn achter ge raakt, zullen zij zeker tot het uiterste vechten, om niet uitgeschakeld te worden. Alle factoren zijn aanwezig om een span nende wedstrijd ta verwachten en daaraan Zal het dan ook zeker niet ontbreken. De aanvang is 2 uur. Het verdere programma luidt: D.H.S. 2—V.O.C. 2; D.H.S. 5—Over maas 9; D-H.S. 6Hiliegersberg 4; D.H.S. 6Pantserboys 3. De R.K.T.G. Bonaventura geeft 8 Mei in gebouw Arcade een parochieavond. Opgevoerd wordt het blijspel „Het Geld- schip", onder regie van Ad Verhey. Na afloop bal met muziek van The Rhytm Aces. Geboren: Hendricus J., zoon van A. Leliveld en L. M. Vlasveld; Comelis, zoon van C. Wolthuis en P. de Winter; Simone M„ dochter van A. H. F. Schmutzler en A. M. de Vries; Antonia E., dochter van P. van Ark en E. M. T. Admiraal; Ellen, dochter van H. G. Seymour en M. I. J. Shenen; levenloos kind van: Van Schajik, C. W. en C. J. de Vette. De schoolmarsen, die georganiseerd wor den onder auspiciën van het Bureau On derwijs van de gemeente Schiedam, gaan Zaterdag 23 a.s. niet door, aangezien de tijd van voorbereiding te kort is geble ken. Ze zullen nu op de Zaterdagen 7 en 21 Mei en 4 Juni gehouden worden. De jaarvergadering van de LTJ. district Delft, zal plaats vinden op Zondagmorgen a.s, in de zaal van café De Koophandel Beestenmarkt te Delft. Behalve de gewone huishoudelijke pun ten vermeldt het programma 'n wedstrijd in het 3 minuten speechen, waaraan ook de meisjes van de LTM kunnen meedoen Verdacht van diefstal van benzine uit een pomp van de Gulf zijn aangehouden de 28-jarige M. A. C. en de 22-jarige J. F. K., beiden uit Schiedam. De motor van M. A. C. werd in beslag genomen, omdat hij hiervoor de super-benzine gebruikte. De beide verdachten zijn op het hoofd bureau van politie opgesloten. geld 660 mill, maar daarvan werden 110 mill, teruggehaald voor belasting. Na 1945 komt het economische leven van ons land weer snel op gang. Dr. Huismans de directeur van de Cen trale Boerenleenbank, daarna minister van economische zaken was zeer pessi mistisch en geloofde, dat we nooit meer de welstand van voor '40 zouden berei ken. In '48 en '49 stegen de spaargelden nog steeds. In de Koreatijd '50 en '51 kwam er een inzinking. Bij de Rijkspost spaarbank werd toen teruggehaald 200 mill., bij de beide Boerenleenbanken slechts 12 mill. In 1950 was er 'n inleg van 550 mill, in 1954 'n inleg van 750 mill. Kethel, dat in de Koreajaren 'n inzinking ondervond van bijna 200.000 gld. is deze inzinking nu nog niet helemaal te boven gekomen, vandaar het verzoek van de voorzitter bij het begin van de vergadering om nieu we spaarders te werven. De kassier de heer H. Wijsbroek kreeg in dit praatje een pluim voor zijn jaar lijkse boekjescontrole. Nadat de spreker nog 'n overzicht ge geven had van het werk der Boerenleen banken, eindigde hij zijn praatje. De heer Hendriks vertoonde daarna de film: „Met elkander voor elkander" en een rolprent over enige Nederlandse ko lonies in Brazilië. In het R.K. Ver. gebouw had de 51ste jaarvergadering plaats van de Boeren leenbank te Kethel. Behalve het bestuur waren aanwezig Pastoor v. Kampen, de heer K. Roncken, inspecteur B. Mars en de heer W. Hen driks van de filmdienst. De voorzitter van de Boerenleenbank de heer A. de Vette opende de goed bez'ochte ver gadering. Hij verzocht de leden om zoveel mogelijk nieuwe spaarders te werven, het resultaat zal dan zijn, dat de leden zelf goedkoper aan geld zouden kunnen wor- den geholpen. Het jaarverslag en balans, verlies- en winstrekening werden zonder op- of aan merking goedgekeurd. De heer M. Hoo- gerbrugge werd met 122 van de 123 uitge brachte stemmen herkozen als lid van de Raad van Toezicht. Niemand der leden had een op- of aanmerking ten opzichte van de veranderde zittingsuren van de kassier. Bij de rondvraag informeerde de heer A. v. Ieperen hoe het zat met de terug betaling van de toeslag op de contributie in de slechte jaren, tot delging der schul den. Na enige discussie zegde 't bestuur toe om dit verzoek in overweging te ne men. Hierna sloot de voorzitter de vergade ring. Na het koffiedrinken begon de heer K. Roncken zijn causerie. ,,Met elkaar voor elkaar". De ene Boerenleenbank helpt de andere, de tuinbouw helpt de landbouw, de landbouw helpt de veeteelt of andersom, maar het beste is natuurlijk dat iedere boerenleenbank zich zelf kan helpen. Dit alles wordt geregeld via de Centrale in Eindhoven. De bedoeling bij al die Leenbanken is natuurlijk, dat er meer spaargelden worden aangetrokken of in het algemeen meer gelden worden ingelegd dan uitgegeven. De algemene statistiek van Eindhoven toont aan dat na 10 jaar Boerenleenbank ingelegd was 8 mill, en 6 mill, uitgeleend. In 1918 was 80 mill, ingelegd en 20 mill, uitgeleend. In 1938 'n inleg van 120 mill en uitgeleend 60 mill. In 1945 het jaar van de geldsanering was er aan spaar- De 2-jarige C. T. v. d. H. uit de Groen van Prinstererlaan werd gisteravond ge wond, doordat er van een oplegger van een auto stukken hout en kozijnen vielen. Het ventje kreeg schaafwonden aan de linkerarm en een linkerbovenbeen-frac tuur. Door de G.G. en G.D. is het naar het Gemeenteziekenhuis vervoerd. De meeropbrengsten aan subsidies wer den veroorzaakt door een hogere Rijks subsidie en een subsidie van het Preven tiefonds voor de immunisaties ad 2400, De minder ontvangsten aan retributies en giften zijn het gevolg van het in 1953 ont vangen van extra giften die gegeven wer den voor een speciale bestemming. De lagere uitgaven voor huisvesting houdt hiermede verband, eveneens de lagere uitgaven voor Giften aan derden. Bij een nadere beschouwing van de cijfers blükt, dat de bijdragen van de Overheid ruim 32 van de totale kosten bedraden, zodat het particulier initiatief 68 voor zijn rekening neemt. Deze verhoudingscijfers spreken voor zichzelf. Tevens moet geconstateerd wor den, dat de uitgaven voor de gewone dienst nog niet gedekt worden door de gewone ontvangsten. Daarvoor zijn nog buitengewone ontvangsten nodig, zoals giften. Dat dit een rem is op de uitbreiding en ontplooiing van het gehele werk be hoeft zeer zeker niet nader te worden toegelicht, aldus besluit het overzicht. In de jaarlijkse algemene ledenverga dering zijn mevr. M. Smulders-Waucquez, presidente en dr L. Geerdes, lid van het bestuur, die aan de beurt van aftreden waren, weder herkozen. Door het Groene Kruis afd. Kethel wordt dit jaar een Moedercursus georga niseerd voor a.s. en jonge moeders, terwijl ook moeders met 2 of meer kinderen van harte welkom zijn. Deelneming is gratis voor iedereen. De cursus vangt aan op Dinsdag 3 Mei 1955 en omvat 6 lessen. Beginnen om half acht precies in de Raadzaal Schiedamseweg 26. De cursus staat onder leiding van zuster A. W. Willingen Prins te 's-Gravenhage. De besturen van het Groene Kruis en het Wit-Gele Kruis te Kethel wekken alle jonge meisjes boven 18 jaar en a.s. of jonge moeders op deze zeer belangrijke cursus op het gebied van baby-verzorging, voedingsgewoonten enz. te volgen. Aanmelden: Zr A- G. M. Groenendaal, wijkverpleegster, Wijkgeb. Groene Kruis te Kethel, tel. 67393. Op het Exercitie-terrein aan de Dam- laan werd heden-middag 2 Aug. 1905) inspectie gehouden over de d-d. schutterij. Om 12.30 uur werd door de 1ste com pagnie, onder commando van kapt. J. M. v. d. Schalk met de stafmuziek ten huize van den majoor-commandant G. Visser Bzn. het vaandel afgehaald. Hierna werd naar den Doelen gemarcheerd, vanwaar de geheeie troep, onder commando van kapt. G, M. Meijer, zich naar het Exer citie-terrein begaf. Ten 1 ure arriveerde in een landdauer, bespannen met twee paarden, de majoor- commandant, vergezeld van den kapitein voor speciale diensten A. Gouka. Onmid dellijk werden de geweren gepresenteerd, waarna door den commandant, in gezel schap van de kapt. Gouka en Meyer, den officier van gezondheid 2de klasse N. F. Elsevier Dom en den officier van gezond heid 2de klasse a la suite dr D. N. Jan sen, de troep werd geïnspecteerd. Tenslotte defileerde men nog voor den majoor-commandant, waarna omstreeks 1.30 uur weder werd afgemarcheerd. (Nwe Schiedamsche Courant, van 2 Augustus 1905). OAOBIAO VOO* SCHIEDAM CN OMSTRIK!* 77ste Jaargang No. 22744

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2