51.000 Gulden in jamtrommel doeltreffende SOVJET PROPAGANDA „ZOETE" ZEELEEUWEN OP EETBARE ROTSPARTIJ Onze dagelijkse puzzle DE GOUDEN PIJL H f VONDST in 'T ZOEKLICHT*^ Rio de Janeiro hoofdstad af Frisse vreugrde ELKE MORGEIN Pater Bissonnette over Rusland P1 5 doktoren het misbruik van laxeermiddelen Gloeilampjes Officier concludeert: Piet is Henk Vier en drie jaar geëist voor roof uit postauto Lenin voor radio- Moskou Succes bereikt zonder gebruik van dwang Glucose-industrie stiefkind der publieke belangstelling Droevig zedenverval in Zweden waarschuwen tegen DONDERDAG 21 APRIL 1955 PAGINA 7 Kapitale blunder Volkswagen werd Frans noodlottig In de oorlog geleerd Doch de recherche boekte Intussen groot succes met het onderzoek. O.m. kwam vast te staan, dat Henk in de oor- og grote naam kreeg door de behendig- a j waarmede hij voedsel stal uit rij dende Duitse vrachtauto's. Met grote durf en doortastendheid en met een zekere acrobatische handigheid wist hij in die «ld achter op de rijdende auto's te sprin gen en er uit te halen wat van zijn ga- was. Voorts trof men een vinger afdruk van Henk aan op de binnenzijde van het deksel van de tienponds jampot, waarin de bankbiljetten waren verbor gen. „Ik zal wel meetellen Zo viel ook Henk door de mand. al gaf „Tellen van gestolen geld niet strafbaar MOTOR GREEP WIEL RIJDER Eén dode en een zwaar gewonde SALK ZAL FONDS STICHTEN B. M. R. S. Niet minderwaardig Glucose in kunstwerken Vrijwillig naar Siberië Men heeft in het Westen echter ongelijk als men denkt, dat de men sen anders dan gedwongen naar Sibe rië gaan. Dat is beslist niet juist. De propaganda weet de mensen dus danig te beïnvloeden, dat zg geheel uit vrge wil naar Siberië trekken. Een groot aantal van hen, die zich melden, wordt aldus overgehaald zich in te zetten voor de gemeen schap. MEISJE LIEP TEGEN AUTO Aan gevolgen overleden Offers NA DERTIEN INBRAKEN TEGEN DE LAMP ZESTIGDUIZEND SNOEKJES TE WATER Ter verbetering van visstand in de Maas AUTO'S BOTSTEN IN APELDOORN Vader van groot gezin het slachtoffer Oplossing van gisteren AMERIKAANSE STEWARDESS BIJ DE K.L.M. door SELWYN JEPSON Peabody (V.S.) Met een tot de laatste plaats bezette publieke tribune, met iu rle rechtzaal zelf een groot aantal belangstellenden van de zijde der politie, balie en pers, is gisteren de strafzaak behandeld tegen twee inwoners van de Jordaan, die resp. verdacht worden van de op 28 October j.'i. gepleegde roof van een geldtronnnel en een postzak uit een rode bestel wagen van de P.T.T. te Amsterdam en de heling van het op deze wijze gestolen geld tot een totaal bedrag van ruim f 63.000. Voor de heling stond terecht de 33- jarige gedetineerde bankwerker Frans J. H., in wiens werkplaats aan de Tuin straat in de Jordaan politiemannen be gin December, begraven onder de klin- kervloer en verstopt in een gele blikken tienponds jamtrommel 51.000 vonden. Achter de kapstok tegen de muur plakt troffen de rechercheurs bovendien 3800 aan, in een koektrommel 361 en in de huiskamer van de woning van Frans, waaronder de werkplaats zich bevindt, nog eens 127. Deze verdachte moest toegeven, dat hij het uit de post auto geroofde geld had geheeld. De offi cier van ;iustitie, mr W. Aberson, eiste tegen hem voor deze heling 3 jaar ge vangenisstraf met aftrek. Anders stond de zaak met de tweede verdachte, de 30-jarige gedetineerde koopman E. S„ de compagnon van Frans H. Ondanks' de vele aanwijzingen bleef hij niettemin ontkennen de roof zelf ge pleegd te hebben. In zyn requisitoir somde de officier echter een vijftal aanwijzingen op, die zijns inziens onomstotelijk aantoonden, dat niemand anders dan deze „Henk" op de bewuste 28e October achter op de langzaam rijdende bestelauto is ge sprongen, de achterdeur met een steek- sleutel had geopend, de trommel en de postzak er uit heeft getrokken, daarmede weer van de wagen is afgesprongen en vervolgens zijn buit in veiligheid heeft gebracht. Hij eiste tegen hem wegens diefstal door middel van een valse sleutel vier jaar met aftrek. Beide verdachten zijn goede beken den van de politie. Henk heeft reeds zeven, Frans acht veroordelingen op zijn strafblad. Er werd een vijftiental getuigen ge- '10Bii het verhoor van de 54-jarige chauffeur P W. P- van de postauto en de 42-jarige bijrijder C. W. K. kwam vast te staan dat dit tweetal de veiligheids instructies niet in acht heeft genomem. Zij maakten omstreeks half zeve p die bewuste avond de z.g. sluitrit langs diverse bijkantoren en P°?tag,e."* Hah" Pen in Amsterdam-West. In de Van Han straat kwamen ze tot de "n«ekking dat de achterdeur van de wagen op een k;er stond en dat de geldtrommel en de postzak waren verdwenen. In zijn requisitoir sprak mr Aberson wan een kapitale blunder, die het tweetal had gemaakt door van het Lipsslotgeenge bruik te maken. Hij noemde dit ernstige nonchalance en verwaarlozing van de eenvoudigste instructies in zon hoge mate, dat men volkomen begrijpelijk aanvankelijk aan kwade tiouw heeft gedacht Chauffeur en bijrijder zijn dan ook geruime tijd in voorlopige bewa ring geweest, totdat kwam vast te staan, dat zij met de diefstal zelf niets te ma ken hadden. De eerste vier weken na de roof on derzocht de politie tevergeefs een taeh- tietal tips, die door het publiek naar aanleiding van de berichten in de bla- machtig. Hij kocht voor 4301 Volkswagen. Het feit, dat een wist, was „Rooie Henk" (t.w. verdachte Henk S.) de boezemvriend van Frans. Dus werd Henk aan de tand gevoeld. Maar deze hield bijna twee maanden lang vol, dat hij van niets wist. Henk. Hij achtte hem schuldig aan de roof en wilde in het midden laten of wel licht Henk's compagnon Frans bij die roof behulpzaam is geweest. Tenslotte kwam hij tot zijn eis van vier jaar met aftrek wegens diefstal tegen Henk en drie jaar met aftrek wegens heling tegen Frans. „Tellen van gestolen geld is niet straf baar én dat is alles wat Henk heeft ge daan", zei mr Van Haastert in zijn plei dooi. Hij voerde nog andere punten van twijfel aan. Hij sprak over de „rare ver deling van het geld". Wanneer twee die ven samen een zaakje doen, dan verdelen zij de poet later ook samen, zo meende hij. Maar in dit geval is al het geld bij Frans gebleven. Ondanks drie huiszoe kingen is bij Henk geen cent gevonden. Daar komt nog bij, dat Henk nog een geldboete van 40 gulden bijhet kanton gerecht moest voldoen. Veertien dagen na de diefstal, zo betoogde mr Van Haastert, is Henk naar het kantongerecht gegaan om uitstel van betaling te vragen, wegens gebrek aan geld. „Moet men nu zeggen: wat een slimme rakker, hij wendde ar moede voor?" vervolgde mr Van Haas tert. „Dit lijkt mij toch wel wat ver ge zocht. Tenslotte geeft het kantongerecht heus de politie geen inlichtingen over de betaling van een lage geldboete van 40. Henk had dus geen enkele reden om uit stel te vragen, indien hij de beschikking had over 60 mille. Mocht men toch aan- Ter gelegenheid van de verjaardag van Lenin's geboorte op 22 April 1870 heeft radio-Moskou Woensdag een op name van een rede van Wladimir Lenin uitgezonden. Lenin's stem, die duidelijk verstaan baar was, waarschuwde de Russen er voor, dat de „kapitalisten in Groot- Brittannië, Frankrijk en Amerika" de Tsaristen steunen bij hun pogingen om de nieuwe revolutie omver te werpen. Een paar dagen geleden werd even eens Lenin's stem door radio-Moskou uitgezonden. Advertentie) (Van onze correspondent). Bij de ingang van de groenten, en fruit veiling te Maassluis werd gistermorgen de 54-jarige wielrijder J. P. uit Maassluis aangereden door de 27-jarige motorrijder M. D. uit Maasland, welke laatste door de botsing de macht over zijn stuur verloor, met zijn motor tegen een brugleuning IER TER LANDE is enige deining geweest over de vraag, of Amster dam nu hoofdstad is of niet. In Bra zilië wordt een millioenenstad eenvoudig als hoofdstad „afgezet" en iedereen is het er mee eens. Vooral de bewoners van die stad zelf. Want het is er bijna niet meer uit te hou smakte en vervolgens in het water terecht i den. Vanwege ^het steeds toenemende en kwam. De zwaargewonde motorrijder slaagde er toch nog in op eigen gelegenheid op het droge te komen. De wielrijder werd bij de aanrijding eveneens ernstig ge wond en overleed later in het ziekenhuis te Vlaardingen, waarheen ook de motor rijder werd overgebracht. Deze verkeert nog in levensgevaar. hij nog de diefstal niet toe. Hij vertelde had over 60 mille. Mocm begin December bij zijn compagnon te dat Henk z° ®Sl hPoe valt het zeide, „de De hem te 4300 gulden zijn gekomen, die in de werkplaats bezig was. Daar had hij de bankbiljetten op de werkbank zien liggen. „Ik ben aan het tellen", zou Frans hebben gezegd. „Ik zal wel even meetellen", zou Henk welwil lend hebben aangeboden. Na een tijdje tellen zou hij hebben gezegd: „Ik wil er niets mee te maken hebben", en hij was weer naar huis gegaan. Over de aanwezigheid van de geheim zinnige Piet, die immers door Frans als de brenger van de biljetten was genoemd, sprak Henk met geen woord. Frans had aldoor gezegd, dat hij met Piet de bank biljetten had geteld. Henk moest nu toe geven, dat hij met Frans de bankbiljetten had geteld. De officier van Justitie maak te daar een wiskundige berekening uit. Hij zeide, met bijna algebraïsche zeker heid op deze wijze te kunnen vaststellen, dat de conclusie moest zijn: Piet Henk. Uit al deze en nog andere aanwijzin gen meende de officier met zekerheid het bewijs te kunnen construeren tegen armoede voor te wenden, hoe valt het dan te rijmen met het feit, dat hij met Frans is mee gegaan, toen die van het gestolen geld de auto ging kopen?" De raadsman achtte veel te veel twij fel aanwezig. Hij vroeg vrijspraak met onmiddellijke invrijheidsstelling. De rechtbank begaf zich in raadkamer, keerde na vijf minuten terug en deelde mede, dat in dit stadium van het onder zoek gêen termen aanwezig werden ge acht om het verzoek van de verdediger tot onmiddellijke invrijheidsstelling van Henk in te willigen Voor Frans bepleitte mr Leoni, die de heling van het geld eveneens bewezen achtte, clementie. Hij meende, dat een straf van drie jaar voor heling te hoog was. Volgens pleiter mocht men bij het opleggen van de straf geen rekening hou den met de hoogte van het geheelde be drag. De rechtbank zal tegen beide verdach- tcn op 4 Mei a.s. uitspraak doen. Dr Salk, de man, die de nieuwe entstof tegen kinderverlamming heeft ontdekt, heeft besloten het geld, dat hem uit vele delen van de V.S. wordt toegezonden, te accepteren en hiervan een fonds te stich ten, dat waarschijnlijk ten bate van de preventieve geneeskunde zal worden gebruikt. Pater Bissonnette, de uit Rusland uit- «^«ezenier voor de Ameri- anse dipiomaten heeft bij zijn terug- voudige \opwmtJe gal een huiszoe- king, waart» men direct al der verstopte 56 mille op het spoor kwam. „Hoe kwam je aan dat S^V'xib^vefteïde Frans op het politiebureauH« V«srtelde. dat een goede kennis, die de, bij hem was Stomen bankbiljetten, gewikkem papier. in kranten- ietten, „S^oü'hem hebben ge- Deze Piet howaren. vraagd het geld v°°' ze het samen In de werkplaats haad geteld en daarna verstopt. Wie ri« weigerde Frans echter tyeggem^ zeide zijn boezemvriend jordaan verraden. Zoals iedereen i" ,(Van onze Amsterdamse redactie) TOEN aan een der duizenden bezoekers van de derde Internationale Suiker tentoonstelling welke momenteel in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt gehouden werd gevraagd, of hij wist wat glucose was, antwoorde htf prompt: „een beruchte gevaarlijke ziekte". Dit voorval illustreert wel, hoe weinig be kendheid nog glucose, terecht 's levens krachtbron genoemd, bij het gewone pu bliek geniet. En toch is de glucose-in dustrie al meer dan honderd jaar oud, zoals mr G. P. ter Haseborg, de secreta ris van de vereniging van Nederlandse glucosefabrikanten, gisteren meedeel de in de RAI tijdens een persconferentie over de economische betekenis van deze tak van het bedrijfsleven. Ons land telt op dit ogenblik 12 glu- cosefabrieken met een gezamenlijke jaar lijkse productie van ongeveer 50 mil- lioen kilogram glucose, hetgeen een waarde vertegenwoordigt van ruim 30 millioen gulden. Deze suikersoort, welke wordt bereid uit zetmeel, behoort o.a. tot de grondstoffen van de suikerver werkende industrie, zoals de jam- en koekfabrieken. De glucose-industrie, aldus mr Ter Haseborg, vormt een be langrijke schakel in het Nederlandse be drijfsleven. Zonder haar zouden b.v. de aardappelmeel- en zetmeelindustrie moei lijk kunnen bestaan. Al kunnen suiker en glucose elkaar in vele gevallen ver vangen, toch zijn het allerminst produc ten, die elkaar als grondstof beconcurre ren'. Glucose wordt o.a. ook verwerkt in F--e]> Transit Camp te Uitzending vanuit En*»1» 25 mctcr. Hoek van Holland. Golflengte Donderdag 21 April 2Z15 Topsongs van Hoek van Holland 23.00 Muziektheater 23.30 Verzoekplaten 00.30 Sluiting VRIJDAG 22 APRIL HILVERSUM I. (402 7.00—24.00 KRO 7.00 NWS. 7.10 Gram. 7.4a Morgengebed en on turg.kal, 8.00 Nws. en kath TOS. 8 20 Giam. 9.00 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Schoolradio. 10.05 Gram 10.30 Amus.muz. 11.00 V. d. zieken. 11.40 Koorzang. 12.00 Angelus. 12.03 Musette ork. 32.30 Land- en tuinb.med. 12.33 Wij vrouwen van het land. 12.40 Gram. 12 55 Zonnewijzer. 13.00 Nws. en Kath.nws. 13.20 Intern. Lichte mu- zlekweek. 13.45 V. d. vrouw. 14 00 Kamerork. 14.50 Lichte muz. 15.00 Gram. 15/35 Gevar.muz. 16.00 V. d zieken. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Kin derkoor. 17.40 Koersen. 17.45 Piano. 18.05 Lichte muz. 18.30 Vragenbcantw. 38.45 Lichte muz 13.55 Prol Romme spreekt. 19.00 Nws. 19.10 Re- gcriilgsuitz. 19.30 Avondgebed en liturg.kal. 19.45 Strijkoctet. 20.05 Opening jaarlijkse alg. verg. V. ci. V.V.D 21.00 Mil. Kapel. 21.30 Muz ouiz 22.00 Gram. 22.25 ..Kampvuren langs do Pvpiiaar" 22.40 Intern. Lichte muzlekweek. 23.00 Nws 23.1524.00 Gram. UTTVFRSUM II. (298 Ml. 7.00 VARA. 10.00 in 20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA 30 VPRO. 2100 VARA. 22.40 VPRO. 23.00- 24.00 VARA. 7_i5 Gym. 7.30 Gram o (?n°$T om rram 8 45 V. d. huisvr. 900 Gym. 8.00 Nws. 8.18 Gram. M* Schooiradio 10.00 v. d. vrouw. 9.10 Gram. v d kleuters> Caus. 10.05 Morgenw^dmg. U 0rgel. 12.00 Nws. 17.35 Amus. muz. 19.00 Nws. 19.15 Filmmuz 20.00 Operaconc. 21.45 Nws. 22.15 Hoorspel. 23.25 Klarinet en piano. 24.00 Nws. 0.25 Lichte muz 1.15—4.30 Gevar. muz. Frankrük, Nationaal Programma, 347 M. 12.30 Recital. 13.00 Nws. 18.30 Amerik, uitz 19 18 Gram. 20.50 Orkestconc. 23.00 Gram. 23.15 Recital. 23.45—24.00 Nws. Brussel, 224 en 484 M. 304 M. 11.45 Gram. 12.15 Pianospel 12.30 Weerber 12.34 Pianospel. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 13.30 Gevar. muz. 14.00 Gram. 15.00 Symph. ork en soliste. 15.45 Gram. 16 15 ClaVecimbelrecital. 16.30—16.45 Gram.). 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.05 Godsd. caus. 18.25 Gram. 18.30 V. d. soid. 19 00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Omr. ork., koren en'sol. 22.00 Nws. 22.15 Internat. Radio-Universi teit. 22.30 Gram. 22.55—23.00 Nws. 484 M. 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.30 Gram. 16.05 Lichte muz. 17.00 Nws 17.15 Gram. 17.30 Cello en piano. 17.50 Gram. 18.00 V. d. sold. 19.30 Nws. 20.00 Opcretteconc. 21.45 Gram. 22.00 Nws. 22.45 Gram. 22.55 Nws Engeland, BBC European Service. Uitzending voor Nederland. 22.0022.30 Nws. Feiten v. d. dag. Hoe de weekbladen het zien. *Op 224 en 75 m.). keukenstroop en huishoudjam, die beide een belangrijke onderdeel uitmaken van het volksvoedsel. Vaak houdt men glucose voor iets minderwaardigs. De onjuistheid van deze opvatting is w$l gebleken, in de crisis- jaren omstreeks 1930, toen de glucose- industrie zo veel heeft bijgedragen tot het slagen van de aardappelmeelpolitiek der toenmalige regering en gedurende de laatste oorlog, waarin toch het voor de voeding van het Nederlandse volk geproduceerde zetmeel het best tot zijn recht is gekomen juist in de vorm van glucose, aldus mr Ter Haseborg. De directeur van het centraal instituut der dropverwerkende industrieën, dr C Nieman, belichtte vervolgens uitvoerig de grote rol, die de glucose speelt in df 'eYen^e natuur en haar betekenis het menselijk lichaam. „Men heeft ger het gebruik van glucose smakende stoffen wel eens als een vervalsing, omdat dere suiker voor vroe- in zoet- bestempeld het de duur- Naast de wereldberoemd exertskÏÏ?' ben ditmaal ook de „gewone" Nederland" se vakmensen uit de bankethui? branche de gelegenheid gekregln prestaties aan het publiek te tonen On de show kan men fraaie meesterwerken bewonderen, zoals een glas-in-loodraa™ van suiker uiteraard „zoete" zeeleemf, op een eetbare rotspartij en de beroemde Voor-Indische tempel, „Taj Mahal" Ver der nrnlcpn or* i. vei- „vo moederdag-taarten en paaseieren, zo zou dur- :r prijken er op de tafels, helaas .voor de greep", heerlijke petits f0urs noederdag-taarten en paaseie mooi, dat alleen een bruut ze ven opeten. De 17-jarige C. J. de Goede uit Am sterdam behaalde verscheidene nriiwT o^. voor zijn chocolade schilderwerk „De man met de helm" en voor zijn ma sepeinen kinderkopje. De heer j p Vroon uit Rotterdam vormde uit zóem spijzen dermate kunstzinnige en natuur lijke bloemen, dat hij de eerste prijs ió de afdeling marsepein verwierf. Hoe onmisbaar glucose is worde dus ook op deze show daadwerkelijk be wezen, want een groot deel van de sier- stukken, of ze nu getrokken of geblazen zijn uit suiker of vervaardigd van dra- gant, marsepein of garneerglazuur, had wellicht nooit gewrocht kunnen wor den zonder de hulp van dit „zoete stief kind". in Verenigde Staten interes- "iizonderheden meegedeeld *)°eltreffendheid van de com- Unje ISC'1e propaganda in de Sovjet- „Hoe.wel communistische propa- hnoff3 bet buitenland, niet dat effect d Welk de Russen ervan zou den willen verwachten, kan men toch niet ontkennen, dat zij in het land zeil succes heeft. Eens per maand pu bliceren de propagandisten een plan-de campagne, waarin de propaganda-ac- ties voor de komende maand worden bekend gemaakt, acties die ontwikkeld moeten worden op alle vergaderingen en bijeenkomstgn welke laatste vee! belangrijker zijn en heel wat meer resultaat hebben dan de radio en de pers. Op deze bijeenkomst voeren de pro- ?0aÊhmf!frten het woord, om het volk m de bevelen der partij op j ?r zijn in Rusland duizen- ucteurs en agitators en in elk wink-eiY0, Propaganda gemaakt, in n e*s zowel als in partijorganisaties. Deze agitators, meest jonge actieve en ambitieuze kerels, die een toekomst wil len opbouwen, leiden tijdens de plaat selijke bijeenkomsten, die voor mensen van alle leeftijden, rang en stand wor den georganiseerd, de discussies. Laten wij ons niet vergissen: in de Sovjet-Unie zelf bereikt de commu nistische propaganda haar doel. Na dergelijke bijeenkomsten kan het ge beuren, dat onder degenen, die zojuist genoemd werden er duizenden hun betrekking opzeggen en zichzelf aan melden om naar Siberië te vertrek ken. Men vraagt zich dikwijls af, waar om de Russen met zulk een eenstem migheid aan de verkiezingen deelne men, die in ons oog niets anders dan een comedie zijn. Om deze eenstem migheid te begrijpen moet men niet ver geten, dat er tussen ons Westerlingen en de Russen een fundamenteel ver schil bestaat. Stemmen betekent in de Sovjet-Unie niet hetzelfde als in de Westerse landen. Bij 0ns vormen de verkiezingen een keuze of beslissing. Voor de Russen heeft de keuze der candidaten veel eerder plaats, name lijk bij het vaststellen der candidaten- lijsten. De gang naar de stembus is niet meer dan een formaliteit voor hen. Het belangrijkste is dan ook niet, dat men gekozen wordt, maar dat men can- didaat is. Dikwijls worden de verkie zingen in dorpen en op ondernemin gen bij acclamatie gehouden. En het zijn zeker niet altijd partijleden, die candidaat gesteld worden. Zelfs voor de verkiezingen van de Opperste Sov jet kunnen onafhankelijke candidaten worden ingeschreven. Op de stembiljetten vindt men al lerlei wetenswaardigheden over de candidaten; zoals levensbeschrijvingen of zij partijlid zijn of niet, welke openbare functies zij bekleden enz. Men vergist zich ook wanneer men denkt dat de kiezers enkel en alleen aandacht besteden aan de candidaten. In een stadje in de republiek Uzbek was ik in de gelegenheid om de voorafgaande besprekingen voor het vaststellen der candidatenlijsten bij te wonen. Deze besprekingen werden op straat, in ca- fé's en z^lfs in het theater gevoerd, waar men de verdiensten van deze of gene candidaat opsomde. (De methoden i; Kof 7i ii/f on tfSTl Hp V. S.. W33F bijna moordende snelverkeer. Rio de Janeiro, de millioenenstad, be roemd om haar onvergelijkelijke ligging, wenst hoofdstad af te zijn. Het is zo'n beetje hoofdstad van de Ver enigde Staten van Brazilië geworden, om dat het vrijwel de enige stad was, welke er indertijd voor in aanmerking kwam. Echter, het strekt zich uit in een berg achtig gebied en zit aldus in een soort harnas van steile heuvels en nauwe dalen gevat, die weinig mogelijkheden tot uit breiding en totaal geen tot sanering bie den. Rio de Janeiro komt water tekort en plaats, om centrales te bouwen voor de electrische energie, die het in steeds gro tere mate nodig heeft. Het autoverkeer eist ieder jaar meer slachtoffers en maakt de binnenstad vaak onbegaan- en tevens onbewoonbaar. Er is geen ruimte genoeg en de kwade dampen van het snelverkeer kunnen zich niet snel verspreiden. Geen wonder, dat de inwoners van Rio de Janeiro er zich al bij voorbaat tevreden mee stellen, dat hun stad op den duur slechts een toeristencentrum zal zijn, mitsgaders een handels- en industriecen trum. De haven blijft, maar Rio de Janeiro is nu al bezig„de eerste plaats aan Santos af te staan. En het benijdt de inwoners van Goiania niet. Het houdt meer dan genoeg over, om trots op te zijn en bovendien, sinds lang weet het. dat het hard nodig is, in het zich uiterst snel ontwikkelende Brazilië een hoofdstad te bouwen, welke werkelijk een hoofdstad kan zijn. Goiania in de staat Goias, een duizend kilometer ten Noorden van Rio, ligt tame lijk centraal, in zoverre dit in een langge rekt land als Brazilië althans mogelijk ia. Het werd pas dertig jaar geleden ge bouwd, om hoofdstad te worden van een staat, die tot voor kort een soort jungle was. De aanleg van het stratenplan was modern en berekend op uitbreiding. Goiania heeft zich snel uitgebreid en telt thans 110 000 inwoners. Intussen, het congres moet nog beslis sen. Er ts momenteel een commissie bezig, om de kwestie van de hoofdstad te bestu deren en een project uit te werken. Deze commissie kreeg in 1953 de taak, een artikel van de grondwet van 1946 uit te voeren, hetwelk bepaalt, dat Brazilië's hoofdstad naar het midden des lands moet worden overgebracht en moet komen t» liggen in een apart district, zodat ze een geheel eigen bestuur kan krijgen. Zo is het ook gesteld met Washington. Dit ligt in het District van Columbia en behoort daardoor tot geen enkele staat. Volgens de voorzitter van de commissie heeft Goiania alle voordelen, nodig voor een goede hoofdstad: een uitstekend kli maat, centrale ligging, een stadskern, wel ke harmonisch kan worden uitgebreid en zelfs in een verre toekomst niet te klein zal blijken. In de millioenenstad Rio de Janeiro (2.500.000 inwoners) bleek de stadskern herhaaldelijk te klein. Bij de inhuldiging van president Vargas in 1951 kwam door de opeenhoping van voertuigen en mensen het hele verkeer tot stilstand en het duur de uren, vooraleer het weer op gang kon worden gebracht. Toen werd duidelijk aangetoond, dat Rio de Janeiro totaal ongeschikt voor hoofd stad is. In het bekende Amerikaanse weekblad „Time" wordt het ernstige zedenverval in Zweden door enkele ontstellende ge gevens geïllustreerd. Geboortenbeper- king, aborties, vrij geslachtelijk verkeer, vooral onder jonge mensen, worden daar als „onvervreemdbare rechten" be schouwd. Volgens de statistieken zijn er in Zweden minstens 27.000 ongehuwde moeders en bedraagt het jaarlijkse aantal geboorten slechts 110.000 op een bevolking van 7 millioen. Dit op zichzelf reeds vormt een bedreiging voor Zwedens toe komst. Van de in Zweden geboren kinderen zijli er tien percent onwettig. (Van onze correspondent). Het gezin van de oud-renner en ploeg leider in de Ronde van Nederland, A. te Oosterhout werd gisteren zwaar getroffen. Na een ijsje gekocht te hebben aan een - passerende ijsco-wagen, stak het 6-jarige die in het Zuiden van de V. S., waar dochtertje onoplettend de weg over voor de verkiezingen van te voren worden de ouderlijke woning en liep tegen de (Advertentie) Als u geregeld laxeermiddelen slikt, ts er no een manier om er ?an a* te komen. 83 van de 100 personen lukte het; u kunt het ook. En wel zo: Drink in de loop van ®lke dag enkele glazen water en bepaal een vast uur voor uw stoelgang. Neem de le week elke avond twee Carter's Le verpilletjes. 2e Week - elke avond één. 3e Week om de andere avond één. Daarna niets meer, want Carter's Leverpilletjes stellen uw Inge wanden in staat weer op eigeD kracht t# werken, zonder laxeermiddelen. Wanneer zorgen, vermoeidheid ofte veel eten het tempo van u w Ingewanden tijdelijk vertra den, neem dan tUdeluK Carter's Leverpilletjes om u weer op ga"Ste helpen. Zo raakt u uw ver stopping kwijt en vervalt u niet in de laxeer- tniddelen-gewoonte. Haal direct Carter'e Le- «erpiUetjes. f MQ Per flacon. 67 gehouden, worden gebruikt, vertonen enige overeenkomst met die in Rus land). Ik blijf bij mijn verklaringen met betrekking tot Siberië. De offers, die het volk moet brengen, zijn enorm groot zo groot, dat men ze zich niet kan voorstellen. Bij de bouw van een brug in het uiterste Oosten van Siberie bijv. hebben meer dan tienduizend jonge mannen en vrouwen het leven verlo ren. Velen vielen er Ris slachtoffer van de onbeschrijflijke koude. Maar, zo als ik reeds verklaard heb, de meesten vzn deze mensen hebben zich vrijwillig gemeld en zijn, zonder dat hun het mes op de keel behoefde te worden ge zet, naar dit barre gebied vertrokken. Ik ondervond in de Sovjet-Unie nim mer een speciale of buitengewone be handeling en er is mu nooit iets in de weg gelegd. En dat met alleen van wege mijn priesterlijke waardighe.d. De Russen z«n er aan gewend hun orthodoxe geestelijken in ^n lange togen en met baarden te zien rondlo pen. Velen zullen hebben gedacht, dat mijn zwarte costuum het uniform van een of andere buitenlandse officier was". voorzijde van een uit de richting Breda komende personenwagen, bestuurd door R. J. uit Breda. Het slachtoffertje overleed In het ziekenhuis te Bre<j2 aan de gevol gen van een opgelopen zware hersen schudding. (Van onze correspondent). Dat het getal 13 inderdaad een onge luksgetal kan zijn, he'eft een 28-jarige in woner van Kerkrade, zekere J. v. L. on dervonden. Hij pleegde de afgelopen maanden in zijn woonplaats met succes een hele serie inbraken, doch na de der tiende werd hij gearresteerd. De Kerk- raadse politie loerde reeds lang op hem. Drie inbraken, welke hij tijdens het afge lopen weekend pleegde in drie naast elkaar gelegen huiz'en in het Kerkraadse Mucherveld, werden de man tenslotte noodlottig. Men vond bij hem thuis een aantal bankbiljetten, welke blijkens de nummers op de mijn Laura te Eijgelsho- ven waren uitgegeven bij de loonbetalin- gen. Van L. is zelf echter op de Dominiale Mijn te Kerkrade werkzaam. Hij bekende tenslotte de biljetten te hebben ont vreemd uit de woning van een employé der mijn Laura. En passant bekende hij tevens nog een dozijn andere inbraken. Het district Limburg van de Algemene Hengelaarsbond en de Vereniging van be roepsvissers Limburgia hebben besloten gezamenlijk een pootvisfonds op te richten ter verbetering van de visstand in de Maas. Om te beginnen zullen beide par tijen elk 1200 beschikbaar stellen voor de aankoop van 5060.000 snoekjes, die in de Maas zullen worden uitgezet. Het poot- visfonds zal door beide organisatie® geza menlijk worden beheerd. Op de hoek Langeweg—Zwolseweg— Van Hasseltlaan te Apeldoorn is de 47- jarige technische hoofdambtenaar B. H. uit Apeldoorn bij een autobotsing dodelijk verongelukt.De heer H. reed als passagier mee in de auto van de heer B. J. V., die geen voorrang verleende aan een militaire vrachtwagen, bestuurd door de militair J, B. uit de legerplaats 't Harde bij Olde- broek. Beide chauffeurs liepen slechts lichte verwondingen op. De heer H., die ernstig gewond werd, overleed later in het Ju- lianaziekenhuis. Hij laat een gezin met 7 kinderen achter. Horizontaal: 1 tandeloos zoogdier, 2. vragend vnw., 6 nauw 6. zangstem, 7. voorzetsel, 8. he mellichaam, 11. krachtig, 14. witte mier, 17 dierengeluid, 18. jongensnaam, 19. geestdrift, 21. de onbekende, 22. zangnoot, 23. gehate instantie uit de oorlog, 24. dus (eng), 25. titel, 26. vorm van telen, 29. medelijden, 32. gebruik in kleding, 34. in gedikt sap, 35. reeds, 36. lidwoord, 37. deel v. e. franse ontkenning, 38. bedrag, 39. z'waardvis, 40. de oudere (afk.) Verticaal: 1. europese hoofdstad, 2. heet. 3. bij woord, 4. geheel de uwe (lat. afk.), 5.. pl. in Gelderland; 7. deel v. d. bijbel, 9. zacht, 10. bijwoord, 11. bevel, 12. zurig, 13. artillerist. 15. elk, 16. stofmaat, 20. fr. be zittelijk vnw., 23. handvat, 27. getij, 28. naar beneden, 30. inhoudsmaat, 31. een maal, 33. waterkering, 36. zangnoot, Horizontaal: 1. 6.1., 3. kreta, 7. pa, 9. mal, 11. ulo, 12. kim, 13. pari, 15. kram, 18. kalkoen, 21. kast, 23. koot, 25. ka, 26. es, 27. de. 28. r.o.. 29. edel, 32. naar, 34. venster, 37. lena. 38. enig, 40. sir 41. alt, 43. eer, 45. a.p., 46. adder, 47. se. Verticaal: 1. om, 2. lap, 4. ruil, 5. el, 6. toko, 7. pim, 8. a.m., 10. laks, 12. kano, 14. ratelen, 16. rekenen, 17. akker, 19. kr, 20. storm, 22. aad, 24. ora, 30. ever, 31. l.s., 33. .arie, 35. naad, 36. tete, 37. lip, 39. ges, 40. s.a., 42. l.d, 44. re. Gistermiddag zijn op Schiphol uit New York aangekomen de stewardess miss Do rothy Benoit van de Amerikaanse lucht vaartmaatschappij „Eastern Airlines" en de algemeen chef-stewardess van de K. L. M., mej. Molly Bosman. De beide luchtvaartmaatschappijen hebben voor een periode van enkele weken een harer ste- wardessen uitgewisseld. Mej. Bosman heeft sedert 1 April op het luchtnet van de Eastern Airlines gevlogen en haar Amerikaanse collega zal nu gaan vliegen op de K.L.M.-Hjnen naar Londen, Frank fort, Rome en Parijs. Zaterdag 7 Mei keert zij naar New York terug. Beide air-hostesses hébben de groten der aarde op vluchten verzorgd. Miss Be noit was stewardess op vluchten met pre- sident Eisenhower en gouverneur Adlai Stevenson en vloog tijdens de presidents verkiezingen in alle door het Witte Huis gecharterde vliegtuigen voor de pers mee Mej. Bosman maakte vluchten met o m' koningin Juliana, prins Bernhand en ko rting Leopold. Zij heeft aan de burgemees ter van zeven Amerikaanse steden ge schenken overhandigd als groet van het Nederlandse stewardessencorps» 10.40 Kamermuz. 11.05 Yoordr. -:-d ,2 33 Lichte muz. 12.30 Land- en gram Sport 12.48 Gram. 13J0_Nws._l_3.15 Med.^oi gram. 16.30 13.20 Gevar.muz. 13.55 r..m Philharm. Ork. 15.15 Cabaret. 16.00 Gram. V. d. ieugd 17.05 Muzikale caus. 17.45 Draalor gel. 17.55 Sport. 18.00 Nws. 18.15 Act 18.20 Int. Lichte muziek-week. 18.45 Caus. 19 01 jeugd. 19.10 Kinderkoor. 19.30 CaUS. ^i50 20.00 Nws. 20.05 Boekbespr. 20 10 Viool en ï>iano. 20.30 Caus. 20.40 Caus. 21.00 Caus. 21.35 BUiteni. weekoverz. 21.50 Int Lichte muziekwéek. zz. Klankb. 22.40 Caus. 22.45 Avondwijding- 2i'w Nws. 23.1524.00 Gram. VRIJDAG 22 APRIL Eng/eland, BBC Home Service. 330 M. 12.00 Hoorspel. 12 10 Gram. 12.25 Gevar. progr. 12.55 Weerber. 13.00 Nws. 13.10 Hoorspel. 13.50 Liehe muz. 14.30 Recital. 15.00 Hoorspel. 15,30 Ork. conc. 16.30 Operettemuz. 17.00 V d. kind. 17.53 Weerber. 18.00 Nws. 18.15 Sport. 18.30 Gevar. muz. 18.50 Caus. 19.00 Gevar. progr, 19.45 Klankb 20.30 Gevar. progr. 21.00 Nws. 21.15 Caus. 21.45 Gevar. progr. 22.15 Pianorecital 22.45 Pari. overz. 23.00—23.08 Nws. Engeland, BBC Light Progr., 1500 en 247 M. 12.00 Febrieks Fanfare. 12.30 Pianomuz. 12.45 Schots ork. 13.45 V d. kind. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Dansmuz. 15.45 Lichte muz. 16.15 Mrs Dale's Dagb. 16.30 Orgelspel. 17.00 Mil. orkesten 17.30 Caus. 17.35 Chansons. 18.00 Gevar. muz. 18 45 Hoorspel. 19.00 Nws en journ. 19.24 Sport. 19.30 Gevar. progr. 20.00 Gram. 20.15 Discussie. 21.00 Gevar. muz. 22.00 Nws. 22.15 Act. 22.20 Caus. 22.30 Lichte muz. 23.05 Voordr. 23 20 Lichte muz. 23.5024.00 Weerber. en nws. N. W. D. R., 309 M. 12.00 Amus. muz. 13.00 Nws. 13.15 Gevar. muz. 14.15 Omr. ork. en sol. 16.00 Kamermuz. 17.00 19. Ik ben vandaag jarig. Ik glimlachte als een bakvis. En gisterenavond bij de gravin van Inderswick, was het de eer ste keer, dat ik mijnheer Belsin ontmoet te, ofschoon' zo voegde ik er heel zelfbewust aan toe onze kennismaking heel vlot is verlopen. Jimmy ik sprak de naam een beetje schuw uit -- Jimmy is zo'n onstuimige man. Wat! riep Hooker uit. Mond houden! beval Bill hem. Zijn stem klonk nu scherp. Jij had gisteren avond dienst. Was zij- er? Nee! En ze houdt je voor de gek, Bill Jones! Pas op, dit is een smerige valstrik! Dus zijn achternaam was Jones.Een doodgewone naam, die bij zijn gewoon voorkomen geheel paste. Mijnheer Jones, zei ik, wil uw vriend hiermee zeggen dat ik sta te liegen? Hooker balde zijn vuisten, en opnieuw begonnen zijn ogen te flikkeren. U Weet alles van die Frempton-geschiedenis af, en u bent gisterenavond niet op Inders wick geweest! Natuurlijk weet ik alles van die Frempton-geschiedenis af, antwoordde ik boos. De politie heeft een ware invatie bij ons gedaan, en ze hebben liters thee gedronken, en overal vuile voeten gezet, en duizend vragen gesteld! Ik ken de hele geschiedenis van a tot z. En als die idioot niet onmiddellijk ophoudt met mij te beledigen, dan zal ik mij bij mijnheer Belsin beklagen. Ik zie niet in, waarom ik met hem zou discussiëren! maar dit kan ik wel zeggen: als hij me' gisterenavond niet op Inderswick gezien heeft, dan is hij stekeblind, want hij zat hier in deze Bentley, toen mijnheer Bel sin mij naar men eigen auto bracht. Een Daimler, mijnheer Hooker; een grote Daimier. Die hebt u zeker ook niet ge zien? Mijnheer Jones, ik heb er genoeg van, Ik zal nu eerst een briefje aan de heer Belsin schrijven, en deze man neemt het mee, met die auto, welke bij ons op het erf staat. En ik zal Jimmij in geuren en kluren vertellen, wat er ge beurd is. Jones was stil geworden. Hij dacht na Hij kende Hooker beter dan mij, en ik hoopte, dat hij mijn lezing van de situatie zou slikken. Heeft J.B. juffrouw Gill gisteren avond aar een grote Daimler gebracht? vroeg hij aan Hooker, die mij sprakeloos aanstaarde. Wel heb ik van mijn leven! Het is hetzelfde meisje! mompelde hij. Ze was zo chique uitgedost. Ze is niet te herkennen! Hooker, zei Jones, en zijn stem klonk weer zacht, deze keer ga je werke lijk. Hooker deed een laatste poging om hem te overtuigen. Ze was daarnet op weg naar de politie! Dat zei ze zelf, en dade- hjk dan gaat ze naar die inspecteur- Buil heet hij om de boel te verra den! Er valt niets 'e verraden, viel Jones hem bedaard in de rede, en met een snelle beweging haalde hij uit zijn zak een zwart voorwerp, waarmede hij Hoo ker een klap boven het linkeroog gaf, Hookers knieën knikten, en hij viel met gesloten ogen op het gras neer. Ik gaf een passend gilletje en deinsde achteruit, terwijl Jones het zwarte voorwerp weer in zijn zak liet glijden. U wilt me wel niet kwalijk nemen, zei hij tegen mij. Het was niet mijn be doeling u te laten schrikken. O, u hebt hem gedood! Nee, hij heeft een erg hard hoofd, al is het daarbinnen niet erg pluis. Arme man. Ik deed, of ik weer een beetje bijkwam van de schok. Ik dacht al, dat het zoiets was. Een gevolg van de oorlog, zei Jones, en na de deur van de Bentley geopend te hebben, pakte hij de bewusteloze Hooker op en legde hem onzacht op de vloer van de auto. Jammer, zei hij, ter wijl hij het portier sloot. We kunnen hem hierna natuurlijk niet meer houden. Wat gaat u met hem doen? Dat zal de baas wel beslissen, of misschien lossen we het onder ons wei °P- We bedoelt u daarmee de andere lijfwachten? De zwarte ogen schenen nog zwarter te worden. Wie heeft er over lijfwacht gespro ken? Mijnheer Belsin, zei ik onschuldig. Hij heeft me gisteravond verteld, dat sommige mensen hem proberen eh uit de weg te ruimen, omdat hij succes in het leven heeft en zo, en dat u en de anderen dat moeten voorkomen. Vrese lijk, vindt u niet? Het is haast niet te ge loven Hij is een zeer uitzonderlijke man. Jones sprak met een eerbied alsof hij het over een godheid had. Wat is er? Ik ik geloof, dat ik flauw ga val len, zei ik zwakjes, en stak een hand uit. Mijnheer Jones greep die hand stevig beet. Zijn gelaatsuitdrukking bleef volko men onveranderd. Ik liet mijn stem weer wat vaster klinken. Ik ben zo geschrok ken ik begrijp het niet. wat er alle maal gezegd en gedaan is. Ik weet zeker, dat Jimmy niet gewild heeft, dat het zo zou gaan. Eensklaps klonk de stem Jones niet zacht meer. De duivel hale die Hooker Hij is niet de enige die hier moeilijkheden mee zal krijgen! Zal - zal ik Jimmy vertellen, dat u uw best hebt gedaan, mijnheer Hoo ker tot rede te brengen? Ik keek hem meisjesachtig ernstig aan. Zover hoeft het helemaal niet te komen, zei Jones. U hoeft alleen maar uw verjaarsdaggeschenk te aanvaarden, wat u niet moeilijk zal vallen, als u be denkt, dat een auto van James Belsin evenveel betekent al® een boeketje bloe men van een ander. Nu, ik denk dat het wei in orde zal komen, zei ik. Laat u de auto dan maar zolang hier, dan zal ik er over na denken. U bent erg vriendelijk voor mij geweest. Ik staande hem aan, alsof hij een bovenaards wezen was. Jimmy zou zeker tevreden zijn, als hij het hoorde. Maar hij hoeft het niet te horen, nietwaar? Nee. Ik keek hem glimlachend aan. Hij draaide zich om en liet zich vlug en lenig achter het stuurwiel van de Bentley glijden. Hij drukte op de star- terknop en reed dadelijk weg in de derde versnelling. Ik wandelde terug naar ons huis, en probeerde die zwarte ogen van Jones te vergeten, evenals de gruwelijke, ijskoude manier, waarop hij zijn makker had neergeslagen een makker, die mij on danks al zijn misdadigheid nog maar een baby leek. vergeleken bij die Jones. Wat James Belsin betrof hij mocht mis schien een steunpilaar van de maatschap pij zijn, maar hij was tegelijkertijd een man, die schurken eerbied, ja, verering wist af te dwingen. Ik was bereid te geloven, dat deze twee mannen Louise Frempton uit de weg geruimd hadden, maar ik wist nog met waarom en ik was verlangender dan ooit dit te weten te komen. Hoe kwam het toch, dat ik me dit alles persoonlijk aan- r°?5' aJs°f het een kwestie was, die uit- sluitend James Belsin en mij aanging? Omdat hij verliefd op mij was? Omdat hij van zins was met mij te trouwen? ^Grote hemel, was ik soms be- zig verliefd op hem te worden? Als dat gebeurde dan was de chaos compleet. Jk was met anders dan andere vrouwen. (Wordt vervolgd). Brunswijk Duitsland Niet zonder verbazing constateerde een aantal inwoners van de plaats Wol fenbüttel in Neder-Saksen, dat ze offi ciële verkiezingsoproepen kregen voor de „Nederlandse Landdagverkiezingen" voor Zondag a.s. De autoriteiten hadden te laat gemerkt, dat een (Nederlands) zetduiveltje de drukkers van de op roepen parten had gespeeld. De oproep heeft namelijk betrekking op de Ne- dersaksische Landdagverkiezingen. De kiezers, die „Nederlandse" bilj'etten hebben ontvangen zullen dezfe bij op komst aan de stemlokalen moeten in ruilen tegen „inheemse". Een knaap van veertien jaar ving in een beek een „vis" van duizend dollars wanneer U een pakje bankbiljetten.' dat hij ophaalde, tenminste als een vis wilt beschouwen. Het bleek, dat deze vangst een onderdeel was van een geldsom van bijna 700.000 dollars, die tijdens een bankroof was gestolen Op het ogenblik „vist" de plaatselijke' po litiemacht hardnekkig in dezelfde beek maar niet op voorntjes en zelfs niet op zalm. Vibo Valeutia (Italië) De mensen in deze streek sluiten de deuren 's avonds behoedzaam en schrik ken op van ieder gerucht; er is een moordenaar aan het rondzwerven, die reeds vijf mensen uit deze omgeving heeft gedood en heeft gezworen, dat nog twintig anderen dit lot zullen delen. Al deze lieden hebben vijf jaar geleden tegen deze man tijdens een rechtzaak getuigd en toen was hij veroordeeld tot vijf jaar gevangenisstraf. Nu hij vrij kwam nam hij wraak. Een grote politie macht, tot de tanden toe bewapend en voorzien van radiowagens en politie honden, is dag en nacht op patrouille. Tot nu toe heeft men nog geen spoor van de massamoordenaar ontdekt. Londen Een ontploffing op de locomotief van een rijdende trein was er oorzaak van, dat zowel de machinist als de stoker van de trein geslingerd werden, de een dodelijk gewond, terwijl de ander min der ernstig letsel had bekomen. De trein ging echter door zonder bedie nend personeel, vloog langs twee sta tions, 'angs openstaande overwegen, maar lotte wist men op een derde station e op hol geslagen trein tot stilstand te brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7