Marge beschikking bittere pil voor een Minder schoolgeld bij voort gezet onderwijs Meer militaire terreinen op Waddeneilanden Middenstandsperikelen Geen stadhuis affaire Op zoek in Afrika Het ontwerp schoolgeldwet Positie bijzonder M.O. moeilijker Jacht op Hollandse Nieuwe begint 23 Mei Oefeningen zoveel mogelijk buiten touristenseizoen Vliegende tournee van twee orkesten Bosplaat blijft buiten de plannen ijelgie deponeert ratificatie-oorkonden ZATERDAG 23 APRIL 1955 PAGINA 10 Door hem ontving de huidige burgemeester een intensieve politieke training, zodat hij zich in het milieu van politici als een vis in het water voelt. Maar men hoeft niet scherp te kijken om te zien, dat hij zich van zijn politieke consorten onder scheidt. Hij behoort niet tot hun ambitieus slag, hij is een stille man, die onder alle omstandigheden zichzelf trouw blijft, niet de hoveling kan spelen en met een politiek lodderoog de vlijtige manoeu vres bekijkt van al diegenen, die met zijn hulp de sociale en politieke ladders hopen te beklimmen. Anders gezegd: hij is een uiterst sympathiek mens vóór hij een politicus is, maar hanteert intussen het bestuur van het bijna onbestuurbare New York met zijn complexe problemen met ferme hand. NEW YORK, April Gracie Mansion is de naam van het woonhuis van de New Yorkse burgemeester. Het is gebouwd in de Amerikaanse koloniale stijl van de vroege negentiende eeuw, ligt aan de Oostrivier met een klein park rondom, waar nu juist de magnolia's beginnen te bloeien en bezit wijde en smaakvol ingerichte vertrekken met hoge smalle ramen. Soms draven een paar jongens er de trappen op en af: de acht- en twaalfjarige zoons van de huidige burgemeester van de stad New York, Robert F. Wagner. Deze man is de zoon van een Europese immigrant, die zich in Amerika tot zo'n remarka- bele politieke figuur ontwikkelde, dat hij tot Senator werd gekozen en auteur werd van de fameuze Wagnerwet. Jan Hoowij bij het portret van New York's eerste burger Stichting van een Europese studiegroep Gesprek in de studio Drie-en-een-half uur poseren Zwerven Uitverkopen en opruimingen Ook oefenen oP de griend Twee Meteors demonstreerden KON. ROTTERD. LLOYD 9 PCT. (ONY.) „Duchtig poetsen" geles, waar altijd de zon schijnt. In die studio overigens werd aanvankelijk weinig gesproken omdat er te veel te zien was een paar prachtige surrealistische en abstracte werken, alles gedaan in een zeer eigen, innig en subtiel genuanceerd coloriet, dat iemand haast tegemoet slaat als de beladen atmosfeer van een zomer dag! „oeroude vormen", „drijfhout" „droomgezicht" „cyclus" luiden titels van ijn werken, titels die aantonen hoe Hoo- wij in natuurdetails, in schimmelplanten, in boomknoesten of halfvergaan hout einde en begin van het leven ervaart. Hij heeft een schilderij waar men telkens weer naar terugkeert: een stuk boomstam en doorkijk op een landschap erachter, geobserveerd, „uit het oog van een eek hoorn' Hier vindt men een mélange van de tederste, haast niet meer geschilder de maar gesuggereerde kleuren, die men in de bastloze boomstam kan vinden, een die door weer en wind en ouderdom een haast onuitdrukbaar „patine" heeft ver kregen. Een bericht in „Handelsblatt" van Dusseldorp maakt melding van de stichting van een Europese studiegroep „Association Eurafricaine" in Parijs, die in Marokko en Algerië wil onderzoeken welke grote projecten door samenwer king van Europese ondernemingen zou den kunnen worden uitgevoerd. Als eer ste object geldt volgens het bericht de productie van mangaan, stikstofkunst- mest en cement in Colomb-Béchar. Deelnemers aan de studiegemeenschap zijn volgens het Handelsblatt voor Duitsland Ferrostaal in Essen, voor Bel gië de Société Generale, voor Luxem burg de Arbed, voor Italië de Iri, voor Nederland Wm H. Müller, Billiton Mij en Hoogovens, voor Zwitserland Sulzer in Winterthur en Brown-Boveri. De groep zou nauw samenwerken met de Franse Société d' etudes pour 1' équipment Minière et Industrielle en het officiële Bureau -Industrie Afri cain. Het zou in de bedoeling liggen voor afzonderlijke projecten van geval tot geval een Europees consortium te vormen. tien had kunnen bekijken. Maar dan ter wijl de burgemeester confereerde en om ringd van lieden was. Dit geschiedde dan nog in de donkerste kamer van het huis, de ontbijtkamer, waar bovendien twee ra men vanwege verkeerde lichtval gesloten moesten worden. Heel toevallig kwam in dit gesprek ook uit, dat dezelfde Hoo wij juist de burgemeester van Los Angeles heeft geschilderd. Een en ander inspireerde voldoende om met Hoowij eens wat langer te gaan pra ten in de studio, waarin hij tijdens zijn verblijf in New York werkt. Want zijn woonplaats ligt aan de Westkust Los An- Een burgemeester van een stad met t.050.000 inwoners is uiteraard niet mak kelijk te benaderen. Niettemin schijnt dit aan een Hollandse schilder; Jan Hoowij. die al van veel prominente figuren in Amerika portretten heeft geschilderd, zon der al te veel zichtbare moeite gelukt te zijn Dat hangt blijkbaar samen met die onuitroeibaar taaie Hollandse onderne mingsgeest. In ieder geval werd het re sultaat van de combinatie van een Ne derlands schilder en een New Yorkse bur gemeester getoond aan een intieme kring van kennissen van burgemeester Wagner, zijn vrouw en persvertegenwoordigers. Te gen schemertijd kwamen allen bijeen op Gracie Mansion om de aanbiedng van het door Hoowij geschilderde portret van de burgemeester. gemaakt in opdracht van enige vrienden aan hemzelf aan te bieden. Het attractieve was vooral dat dit geen stadhuis-affaire, maar een privé-aangelegenheid was M.a.w. als iemand een schilderij van hemzelf in zijn eigen huis ophangt, betekent dat, dat hij er 'n persoonlijke verhouding toe heeft en het hem aanstaat. Zulks hoeft niet het geval te zijn wanneer zo'n aldus ge offreerd schilderij in zijn kantoor of bu reau of stadhuis wordt opgehangen. Me vrouw Wagner verzekerde mij ook, dat het portret van haar man, door Hoowij geschilderd, haar bijzonder beviel en voeg de ze daaraan toe, „de kinderen vin den het zo goed, dat is voor mij heel be langrijk want kinderen voelen zuiver, ze ker als het om hun vader gaat". yfit de hal van het huis van de burge meester van New York nu betreedt, ziet onmiddellijk dit uitstekende portret van Robert F. Wagner, dat de hele ruimte domineert. Tegen de achtergrond van de Oostrivier, de Brooklynbrug en het sil houet van de stad New York zit de na denkende figuur van New York's burge meester de blik gedachtenzwaar. De ka rakteristiek van het rustige, maar uiterst beslist karakter van Wagner is door Hoowij vooral getroffen in het contrast dat hij gelegd heeft tussen de achtergrond met de heiige atmosfeer van New York rijk aan vage twijfelende zeegrijzen en blauwen en de in brede vlakken ge schilderd eolied opgevatte burgemeesters figuur. Ik heb met diverse Amerikanen gesproken, die dagelijks met de burge meester samenwerkten en hun om hun oordeel of (en) critiek gevraagd. „Maar zo is hij", was telkens het overtuigende antwoord. Hierna heb ik tossen de cocktails door met Hoow(j zelf gepraat: een volkomen onpretentieuze Hollander met een lange schilders-carriere achter de rug, die even als de man op het portret iemand van weinig woorden Is. TJit dit gesprek bleek, dat Hoowij zegge en schrijve drie-en-een- half uur met de burgemeester alleen had kunnen zijn en in totaal hem een uur of Later, als Hoowij vertelt dat hij jaren lang door Europa heeft gezworven met behulp van alle mogelijke vehikels, en vooral met boten een goed deel van zijn leven over meren en zeeën heeft ge kruist, begint men meer van dat eigen aardig coloriet te begrijpen. Hij heeft na zijn opleiding aan de Haagse academie een vrij on-conventioneel artistenleven gevoerd. Vier keer de koninklijke subsidie voor jonge kunstenaars en de Therese van Duyl prijs te winnen impressioneerden hem blijkbaar niet zodanig, dat hij er ver dere Hollandse successen op wilde bouwen. Hij kocht 'n zeiljacht, bouwde er een groot schildersatelier in. en zeilde in 1939 uit Holland weg om 'n reis om de wereld met dit vaartuig te maken. Maar de oorlog hield hem in Marokko vast en na veel wederwaardigheden eindigde de reis in Amerika, waar hij in dienst van de Ko ninklijke Nederlandse Marine trad. In tussen was het schilderen noch het zwer ven hem uit het bloed te krijgen en wie op vandaag kris kras door Amerika reist, vindt overal de schilderlijke sporen van Jan Hoowij. Niet alleen in private col lecties, maar links en rechts hebben Ame rikaanse musea Hoowij's werk gekocht. Meer: verder dan Californië, Okahoma, Omaha, New York vindt men ze ook in Spanje, Noord Afrika en op de Ha- waian-eilanden Hoowij zelf vertelt dat allemaal al leen na nadrukkelijk vragen. Zijn gedach ten zijn ergens anders. Zoals die lente avond na de aanbieding van het portret van de burgemeester van New York toen we over een bloeiende magnolia naar het donkere water van de brede Oostrivier keken. „Een koninkrijk voor een schip" zei Hoowij, „voor zo'n drijvend schilders atelier als ik in Tanger achterlaten moest". En op het donkerblauwe water gaf de stoomfluit van een kleine vrachtboot een kort antwoord De ministers erkennen, dat bij aanvaar ding van het wetsontwerp de positie van bijzondere middelbare scholen, die na haar oprichting niet terstond voor subsidie in aanmerking kunnen worden gebracht, moeilijker zal worden. De minister van O.. K. en W. wil echter nadrukkelijk ver klaren, dat hij scholen, waarvan de levens vatbaarheid redelijkerwijze mag worden aangenomen, indien zij een bij haar op richting niet te gering aantal leerlingen hebben, zoveel mogelijk terstond voor sub sidiëring zal voorstellen. De minister van O.. K. en W., van Binnenlandse Zaken, van Financiën en van Landlbouw, Visserij en Voedselvoor ziening hebben de Eerste Kamer hun Memorie van Antwoord doen toekomen over het ontwerp van wet tot regeling van de heffing van schoolgeld (schoolgeld- wet). Naar aanleiding van de opmerking van verscheidene leden, die verklaarden be zwaar te hebben tegen het heffen van een progressief schoolgeld, merken de mi nisters op, dat dit wetsvoorstel inderdaad in beginsel geen wijziging brengt in het stelsel van schoolgeldheffing naar draag kracht. De ouders, die hun kinderen boven de leerplichtige leeftijd onderwijs laten volgen, zullen inderdaad enerzijds aan de heffing van een progressief schoolgeld onderworpen zijn en anderzijds evenals alle andere belastingbetalers, in de kosten van de uitvoering van de voorgestelde regeling moeten bijdragen. Er is echter geen twijfel aan, dat deze ouders bij aanvaarding van het wetsont werp in een gunstiger positie dan tevoren zullen komen te verkeren. Bedraagt het maximumschoolgeld per kind bij het voor bereidend hoger en middelbaar onderwijs volgens de vigerende schoolgeldregeling 600, bij aanvaarding van het wets ontwerp wordt dit bedrag tot een derde gedeelte teruggebracht. Het verheugt de ministers, dat de leden het wetsontwerp als sociale maatregel toe juichten Ook zij zijn van oordeel, dat de voorgestelde afschaffing van het school geld het verantwordelijkheidsbesef bij de ouders niet zal verzwakken en dat er nog voldoende en meer belangrijke factoren overblijven, die dat besef in stand houden. Zij zijn het echter niet eens met de opvatting van deze leden, dat de beperking dier afschaffing tot het leer plichtig onderwijs tot een willekeurige en betreurenswaardige splitsing leidt. GELDT DIT ALLES het beginsel van de margebeschikking, ook tegen de keuze van de basisperiode worden bezwaren aangevoerd en met recht kan men zeggen, dat deze discriminerend werkt. Het oogmerk van de beschikking moet worden geacht, prijsverhoging als gevolg van de technische wijziging van de omzetbelasting te voorkomen. Door- DE SPONTANE tegenzin bij de leden van de Eerste Kamer tegen regeling van het cadeaustelsel is overigens wel verklaarbaar. De indruk wordt wel eens gewekt dat door al dat geregel het ondernemerschap in de kleinhandel goed deels wordt afgeroomd Zo is er nu weer een ontwerp verschenen van een wet tot vervanging van de wet op uitverkopen en opruimingen van 1935. Hierin worden de zaken weer wat scherper gesteld dan destij ds. Wij lezen in de Memorie van Toelich ting, dat door de wet van 1935 de aan duidingen „uitverkoop" en „opruiming" voor publiek en verkopers weer inhoud hebben gekregen. Dit scheen het voor naamste doel van de wet te zijn geweest. Maar iets verder in deze memorie wordt gezegd: In de practijk is gebleken dat het gemaakte onderscheid tussen beide aan duidingen bij het publiek geen ingang heeft gevonden. Daarom wil men nu het onderscheid dus weer laten vallen. Hoe dit ook zij, het is de bedoeling, ge noemde uitdrukkingen voor bepaalde ge legenheden te reserveren. Daartoe zullen twee perioden per jaar worden aangewe zen. waarin iedereen genoemde termen kan gebruiken. In bepaalde gevallen moet men vergunning vragen aan de Ka mer van Koophandel. Maar overigens mo gen geen andere aanduidingen worden gebruikt, waardoor bij het publiek rede lijkerwijze eenzelfde indruk als door ge noemde uitdrukkingen kan worden gewekt Ook mag men niet de indruk, wekken reeds vooruit te lopen op de officieel vast gestelde uitverkopen. Het wordt de win kelier dus niet eenvoudig gemaakt, want welke uitdrukkingen hij ook bezigt bij zijn goedkopere aanbiedingen, hij zal altijd associaties wekken met uitverkoop of op ruiming omdat die uitdrukkingen ook in combinatie met uitverkoop of opruiming worden gebruikt. Er zou aldus een on zekere situatie ontstaan, die belemmerend op de handel kan werken. tuurbeschermlngsbelangen opzU willen zetten", aldus mr Kranenburg. Rottum kwam niet in aanmerking, om dat men dan in botsing komt met de route van de burgerluchtvaart, doch een plan voor een oefenterrein op de zandplaat Griend is nog in onderzoek Het grote be zwaar van de Griend is echter, dat men daar moeilijk de benodigde 25 man kan onderbrengen. „We weten natuurlijk niet, hoe de vacantiegangers zullen reageren", al dus de staatssecretaris. „Wij moeten teleurstellingen van te voren niet zwaarder nemen dan de werkelijkheid waarschijnlijk zal zijn. Ook wij zullen straks na het gebruik van de terreinen de belangen nog eens afwegen en daar bij de gevoelens tegenover onze plich ten zetten". „Laat de vacantiegangers van dit sei zoen het volgende jaar nog eens naar deze eilanden gaan. Dan pas is een objectieve beoordeling mogelijk", zo besloot mr Kranenburg, die tevoren gezegd had, dat, als de bevolking het wil, men eventueel op Terschelling een landingsstrip zal kunnen aanleggen. De jacht op de „Hollandse Nieuwe" wordt op 23 Mei om 17 uur 's middags opengesteld. Dit heeft het bestuur van het bedrijfschap visserij, behoudens goed keuring van minister Mansholt vastge steld. Per rederij zal een aantal schepen, ver moedelijk ongeveer de helft, voor de jacht worden aangewezen. Het ligt in de lijn der verwachtingen, dat per schip 60 drijfnetten gevoerd zullen mogen wor den. De vloot vaart dus twee dagen na vlaggetjesdag, die op Zaterdag 21 Mei wordt gevierd, uit. zal dan ook duchtig moeten poetsen", al dus mr Kranenburg. De tankoefeningen, die op de Vliehors zullen worden gehouden, zullen bestaan uit het schieten van een stilstaande tank op een bewegend doel (een schijf, die door het water wordt gesleept) en van een rijdende tank op een stilstaand doel. Het huidige oefenterrein in Oldebroek is daar voor niet meer groot genoeg. Op de eilanden heeft de staatssecretaris tezamen met o.m. de Commissaris der Koningin in Friesland mr H. P Linthorst Loman, brigade-generaal Spanjaard Speckmann van het wapen der Genie, directeur gebouwen, werken en terreinen, mr Van Gorkum, secretaris van de Rijks dienst voor het Nationale Plan en de basis-commandant van Leeuwarden, ko lonel-vlieger R. Hofstede, uitvoerig ge confereerd met gemeentebesturen en ver tegenwoordigers van V.V.V., Horecaf en de plaatselijke scheepvaart, waarbij voor al het touristische aspect is besproken. Daarbij hebben twee Meteors gedemon streerd om de mate van lawaai te kunnen constateren. Wat West-Terschelling betreft, waar het gevaarlijke gebied een sector van der tig graden zal beslaan, die twee kilome ter in zee steekt, zal de aanvlucht niet over het dorp Westerschelling geschieden De vliegtuigen zullen boven het water weer opkomen. „Boven het dorp zal men dan ook weinig last van het lawaai heb ben" zo was de mening van de staats secretaris. De Bosplaat zal buiten de plannen blij ven, omdat dit gebied reeds voor natuur- beschcrmingsbelangen is gereserveerd „De belangen van het ministerie van Oorlog zyn nog niet zo, dat wü die na- Het volledige Philadelphia Symphonie Orkest, bestaande uit ruim 110 personen, zal van 16 Mei tot 19 Juni a.s. een bezoek brengen aan een aantal Europese landen w.o. België, Frankrijk, Portugal, Spanje, Oostenrijk, Duitsland en Nederland. Het orkest, dat deze tocht geheel per vlieg tuig zal maken, zal op 15 Mei a.s. van Philadelphia met drie gecharterde K. L. M.-vliegtuigen naar Brussel vertrekken. Op 18 Mei komt het orkest naar Neder land, waar het die dag een uitvoering zal geven in het Amsterdamse Concertge bouw. De volgende dag vertrekt het or kest naar Parijs. De drie vliegtuigen, die het orkest en de instrumenten naar Parijs zullen vlie gen, gaan vandaar naar Birmingham om het 85 man sterke Birmingham Sympho nie Orkest met instrumenten naar Neder land te vervoeren, waar het t.g.v. de Britse Week in Nederland in een zeven tal steden concerten zal geven. Het Bir mingham Symphonie Orkest zal worden vergezeld door een stedelijke delegatie met aan het hoofd de Lord Mayor van Birmingham. Op 28 Mei zal het orkest weer in drie K. L. M.-vliegtuigen naar Engeland terugkeren. Het college van commissarissen van de Kon. Rotterdamsche Lloyd heeft besloten aan de algemene vergadering van aan deelhouders voor te stellen, het dividend over 1954, evenals over het daaraan voor afgaande jaar, te bepalen op 9 procent in contanten. De oefeningen met de tanks zullen bul ten het touristenseizoen worden gehou den en in totaal vijftien weken duren. Die voor de Luchtmacht (die langere da gen en helderder weer dan de tanks nodig hebben) zullen niet geheel buiten het sei zoen kunnen worden gehouden, al zal men hiernaar zoveel mogelijk streven. Ten behoeve van de tankoefeningen zul len in totaal acht tanks (waarvan drie ir. reserve) permanent op de opstellingsbasis op de Vliehors worden gestationneerd De eskadrons zullen dan om beurten daar heen worden getransporteerd. Uiteraard zullen er voor deze oefeningen, evenals dat thans op de Vliehors reeds het geval is uitgebreide veiligheidsmaatregelen op het water voor scheepvaart en visserij worden genomen. In verband hiermede zullen de belangen van schelpen- oester- en mosselvissers nader worden bekeken De staatssecretaris legde er de nadruk op, dat de uitbreiding van de oefenter reinen, speciaal ook voor de Luchtmacht, noodzakelijk is voor de Nederlandse ver plichtingen in Nato-verband en de thans geprojecteerde terreinen zijn daarvoor uit een oogpunt van veiligheid het meest geschikt. „Uit exploitatie-overwegingen is dit ze ker niet het geval", zo zeide de staats secretaris. doelend op de tanks. Het ver voer naar de eilanden is vanzelfsprekend een handicap en ook de oxyderende wer king van de zilte zeelucht is niet bevor derlijk voor het materiaal. De „tankploeg België heeft Vrijdag de ratificatie oorkonden van het verdrag voor toela ting van West-Duitsland tot de NATO in Washington gedeponeerd. Voorts werden te Bonn de oorkonden van de conventie over het stationneren van buitenlandse troepen in Duitsland vol gens de Parijse Verdragen gedeponeerd Het deponeren van de documenten van de overige Parijse verdragen is in Brussel geschied.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 10