IN WESEL VERBRIJZELDE MEN EEN LEGENDE [delingen waren vorig jaar 3d van werk voorzien scheepvaartberichten Het menu van de week Dooltocht over een voormalig slagveld Rotterdamsche Droogdok K.S.G.-parlement en Raad van Europa PAGINA 13 VRIJDAG 22 APRIL 1935 De strijdkreet: „wraak!" Gevangene uit Jasenitz ..HET LICHT BRAK DOOR" en een loopgraaf, gevuld met Duitse parachutisten. Bij het eerste gewondentranspor,t, dat de volgende ochtend terugkeerde met een stormboot. was een jongeman uit Leeds, met een gerafeld commando-uniform en een vreemd wit gezicht met hier en daar wat roetstrepen. Hij had op een onge lukkige plek gelegen toen het Britse bom bardement losbrak, ze zeiden, dat hij een voet zou moeten missen. Men gaf hem een sigaret en een slok brandy. „I dare say", zei de ionge commando uit Leeds. ..onze granaten zijn van 'n voortreffelijke kwaliteit". Toen laadde men hem in een Red Cross-truck. Er was daar een veld lazaret, slechts enkele kilometers verder naar het Westen Wesel heeft een nieuwe verkeersbrug nu. Wat Duitse „Sprengkommando's in 1945 vernietigden, werd in een verbluffend tempo weer opgebouwd. Toen eindeljjk in Europa de kanonnen zwegen, lagen er in West-Duitsland alléén meer dan veertien honderd bruggen met een lengte van 5 meter en meer, geknakt en gebroken in de rivieren. Sedertdien heeft men ruim elfhonderd nieuwe bruggen gebouwd, machtiger, indrukwekkender dan ztf vroe ger waren; het aantal noodbruggen waar mee men zich hier en daar nog behelpen moet, bedraagt nauweljjks tweehonderd; in 1957, schat men, zal ook de laatste noodbrug verdwenen zijn Doch tien jaar geleden nog vonden hier in Wesel de commando's der Eerste Brigade een dode partij-man in een'half weggeschoten portiek. Het bombardement en de dood hadden hem verrast toen hij bezig was, pamfletten rond te brengen die alleen maar van dood en wanhoop en vernietiging spraken. De pamfletten be vatten een proclamatie van Reichsleiter Martin Bormann, onder de titel: „Laat de haat ons gebod en de wraak onze strijdkreet zijn". De man die in Wesel uit naam van de Ftibrer de boodschap van de haat en de wraak tot het bittere einde toe had rondgedragen, had daar gelegen naast bet cadaver van een hond, met star In de leegte starende ogen. ..Gauleiter und Kreisleiter kampfen in ihrem Gau und Kreis". zo zeiden zijn pamfletten, „siegen Oder fallen 1 Ein Hundsfott wer seinen vom Feind angegriffenen Gau ohne aus- drücklichen Befehi des Führers verlasst. jetzt gilt nur noch eine Parole: siegen nder fallen Twee dagen later, toen de stad reeds vast in geallieerde handen was en de bulldozers al bezig waren, nieuwe wegen te graven in het puin. slopen er nog al'ijd sluipschutters rond in de ruïnes van Wesel. Het waren zeer jonge knapen meestal, en zij streden een waanzinnige strtld. doeh zij streden voort totdat een Amerikaanse handgranaat of een Britse mitrailleur hen tenslotte uitroeide. Er waren er die stierven met, ondanks alles, een wrange doch triomphanteijjke glim lach rond de lippen. „Siegen oder Fallen Rache sei das Fcldgeschrei Toen de laatste Duitse sniper uit de ruïnes van Wesel werd verjaagd, was het geallieerde bruggenhoofd op de Oostelijke oever van de rivier meer dan twintig kilometers diep. maakten de Britse pant sers zich gereed voor een grootscheepse doorbraak die. onder meer. spoedig zou leiden tot het isolement van de Duitse troepen in Westelijk Nederland en boden de Duitse elite-troepen van het parachute corps alleen hogerop langs de rivier, in de buurt van Rees, nog georganiseerde legenstand. In de ochtend van de 24ste Maart waren twee geallieerde lucht landingsdivisies, de 17e Amerikaanse en de 6e Britse, dicht bij de rivier achter de Duitse linies geland (later veegde men er meer dan tweeduizend wrakken van zweefvliegtuigen op 'n hoop), en vervol- gens waren ten Zuiden en ten Noorden van de stad, die niets anders meer was dan een rokende puinhoop, nog twee Schotse en twee Amerikaanse divisies infanterie over de rivier gegaan. De Duitse weerstand brak, in feite reeds na enkele uren. De Britse tanks zouden niet meer stoppen totdat ruim een maand later, op 4 Mei, admiraal Von Friedeburg in het hoofdkwartier van Montgomery op de Lüneburger Heide 'de capitulatie aanbood van alle Duitse troepen in de Noordelijke De regeringen der zes landen van de Europese Gemeenschap voor Kolen en Staal hebben nog geen beslissing ge- nomen inzake de datum, waarop de ministers van buitenlandse zaken zul len bijeenkomen om te beraadslagen over nieuwe pogingen tot integratie van Europa en over de opvolging van J Monnet. De mogelijkheid bestaat aidus wordt uit Luxemburg bericht dat de algemene vergadering der Ge meenschap op de in het verdrag voor geschreven datum voor haar gewone bijeenkomst, 10 Mei, een korte zitting zal houden en haar eigenlijke bijeen komst zal uitstellen tot de volgende maand, nadat de KS.G.-ministers zul len hebben vergaderd. De buitenge wone zitting van de algemene verga dering, die hoofdzakelijk aan interne kwesties gewijd zal zijn, zal normaal van 6 tot 9 Mei worden gehouden. Vergadering uitgesteld? De volgende zitting van de Raad van Europa te Straatsburg, die de volgende maand beginnen zou, zal waarschijn- lijk met het oog op de Britse verkie zingen op 26 Mei worden uitgesteld tot Juni, aldus is Donderdag uit diplo matieke bron in Londen vernomen Een definitief besluit is nog niet geno men, zo werd hieraan toegevoegd. Sinds haar oprichting in April 1947 heeft de stichting „Het vierde Prinsen kind" 30324 oorlogswezen met vacantie uitgezonden naar kampen, die door de regering beschikbaar waren gesteld. Over het werk van deze stichting, welke zon der subsidie haar taak wenst te verrich ten is een kleurenfilm gemaakt. Deze film „het licht brak door", geeft een uit gebreid overzicht van het kampwerk voor de duizenden oorlogswezen de tenge volge van de oorlog minder valide jonge mensen en sedert de watersnood ook voor de jongens en meisies, die bij deze ramp hun ouders verloren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 13