Neliroe (loet aanval op NATO Pro-Westerse landen weigeren hun bondgenoten af te vallen Sluit winkels op 30 April en 5 Mei DE SOVJETS PAKKEN AL IN Eerste vergadering KVP-partij- raad in-nieuwe-stijl Op weg naar het 31ste land Abbé Pierre naar Amerika Boodschap H.M. de Koningin aan de jeugd SI s Prins Bernhard sprak voor de Stichting 1940-45 r Harde strijd om vijf honderd millioen Financiën'remt af Hartstochtelijk wereld-vrede-debat in Bandung In Oostenrijk Nieuwe prijsverlaging radiotoestellen „HALVE-PREMIE WONINGEN" Zaterdag 23 April 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Communisme het moeilijke punt Middenstandshonden adviseren Conferentie te Wenen medio Mei Hoger loon in maatkledingbedrijf Groeiende belangstelling van RK. volksdeel voor de politiek Nog steeds niet zacht „Vertellen wat mij het naaste aan 't hart ligt" Alle scholen luisteren op 4 Mei K.V.P.-bliksemactie Tralievenster met prikkeldraad werd begrip WEERBERICHT NATO „een van de machtigste „Elk militair verdrag draagt bij zeide hij. VëRRÓÓGPE BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BUM AGEN Als weeldebelasting verdwijnt Op tijd klaar? Niet alle direct in uitvoering Oldenzaal kreeg bijna duizend nieuwe leden De Lier won er 60 De weervfrwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Veel bewolking met tijdelijk enige regen; over wegend matige wind, aanvankelijk Zuid-Wes telijk, later ruimena naar Noord-West tot Noord. Tamelijk koud. Zondag 24 April: Zor op 5.28 uur, onder 19.53 uur; Maan op 6.09 uur. onder 23.07 uur. Maandag 25 April: Zon op 5.26 uur, onder 1955 uur; Maan op 7.00 uur, onder 00.00 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De conferentie van Bandung, die vooral gisteren in het teken van het „kolonialisme s'ond, is et nog niet in geslaagd overeenstemming le hereiken over de uiteindelijke tekst van de resolutie ter veroordelin Aan het koloniale systeem. Vandaag zou de hiermee belaste sub-commissie opnieuw bijeenkomen om over dit onderwerp te spreken De moeilijkheid is, dat sommige landen op hun stuk blijven staan en het communisme, juist in dit verband, aan de kaak willen stellen. De principiële houding van deze landen (19 van de 29!), di n de resolutie een verooi deling van „infiltratie en subversieve actie" willen inlassen, maakt, dat de heer Isjoe en Lai toch niet die rust van verzoening, vriendelijkheid en reverentie wordt gegund, die sommige AA-leiders hem zo gaarne hadden willen bezorgen. Was het door deze geprikkelde stemming, dat premier Nehroe van India et gisteren in de politieke commissie toe kwam een felle aanval te doen op de NA 10 en de haar steunende Afrikaanse en Aziatische landen.1' Tijdens het hartstochtelijk debat over de wereldvrede, noemde Nehroe de beschermers van hef koloniale systeem", tot grotere onveiligheid in de wereld", onze band met de NATO, hetgeen ons niet heeft verhinderd agressie te ver oordelen in Noord-Afrika en West- Guinea", zeide hij. Diplomatieke waarnemers in Ban dung zeiden, dat pro-Westerse en de landen uit het Midden-Oosten in „het offensief" zij'n in hun strijd tegen het communisme, zich stellend tegen elke stap, die zou kunnen worden uitgelegd als te zijn gericht tegen de V.N. of hun Westelijke bondgenoten. Zo kwam het tijdens de besprekin gen van Vrijdag zelfs tot een botsing tussen India en Ceylon. Sir John Ko- telawala herhaalde, ondanks Tsjoe's verzoenende speechje, dat hij van mening was, dat de Oosteuropese landen niet onafhankelijk zijn. Indonesië heeft in de culturele com- Op het kerkhof van het Klein-Seminarie „Bleekvliet te St Michielsgestel vond gis teren de begrafenis plaats van mgr dr J. Witlox. Aan het graf verrichtte Z. H. Exc. mgr W. Mutsaerts, Bisschop van Den Boschde absoute; naast hem de zeereerw. heer G. Witlox, geestelijk directeur van het Klein-Seminarie. missie voorgesteld, dat ook een AA- conferentie voor vrouwen zal worden gehoudep. De voorzitter van de Japanse dele gatie ter conferentie, Takasaki, heeft de delegatieleiders van de Arabische landen uitgenodigd zich naar Japan te begeven. De meeste Arabische delega ties hebben de invitatie reeds geaccep teerd. De Egyptische premier Nasser zal na de conferentie met Nehroe naar Nieuw Delhi reizen. Vervolgens zal hij op uitnodiging van Afghanistan dit land bezoeken. De leider van de Philippijnse de legatie, Romulo deelde mede, dat de premier van communistisch-China hem heeft uitgenodigd voor een be zoek aan China! Hij zei niet of hij de uitnodiging heeft aanvaard. Nehroe vond het vreemd dat afge vaardigden, die tegen het kolonialisme zijn gekant, woorden spreken ten gun ste van het Atlantische Verdrag. Het is een „onduldbare vernedering" voor elk Aziatisch of Afrikaans land zich te verlagen tot „meeloper van een van beide". Het woord „co-existentie" veroor zaakt bij sommigen onrust en verwar ring. „Zijn wij zo bang in vrede te leven?" Nehroe was verbaasd, dat hoe wel zelfs de grote mogendheden co- existentie niet verwerpen, op deze con- entie er zoveel tegenstand is. nn'r'iM koude 00rl°g kiest India geen anH po wel. de communisten als de h! nn®rvniSteu hebben echter alle- T, V?n uhu? Politiek leidt tot oorlog. Turkije heeft gezegd, dat de NATO „een bolwerk van de vrede" is „De zogenaamde realistische beoorde ling van de toestand door landen die dezelfde mening als Turkije zijn toege- daan, hebban ons tot de diepste afgrond gebracht". Nehroe met ieder een- in botsing Vooral met de Pakistaanse minister president Mohammed Ali, kwam Neh roe over deze kwestie in botsing. „Wij behoeven onze handelingen niet tegen over India te rechtvaardigen", riep premier Ali. De premier van Pakistan diende bij de politieke commissie een resolutie in met zijn bekende „zeven beginselen van de vrede". Volgens betrouwbare bronnen deed Nehroe daarop weer een punt vijf van de resolutie („het recht van zei "verdediging alleen of collec tief") omdat hierin regionale verdra gen worden gesteund. Hij zei, dat deze clausule was ingevoegd door Pakistan om de verdragen, waartoe het kortge leden is toegetreden, te „dekken" Moh. Ali verzette zich krachtig tegen deze verklaring. Ook Turkije bleek het hartstochtelijk oneens met Nehroe: „Wij zijn trots op De Christelijke Middenstandsbond, de Kon. Ned. Middenstandsbond en de Ned. Kath. Middenstandsbond hebben in aan sluiting op de desbetreffende aanbeve lingen van de Stichting van de Arbeid, hun leden geadviseerd tot sluiting der middenstandsbedrij ven op 30 April en op 5 Mei a.s.,. tenzij bedrijfstechnische over- Sovjet-militairen in Oostenrijk zijn reeds begonnen met het treffen van voor bereidingen voor hun aftocht aldus werd Vrijdag vernomen van inwoners van de Sovjet-zone in Oostenrijk. Vrouwen van oficieren te Melk werd aangezegd, dat zij tegen 31 Mei klaar moe ten zun voör vertrek. Velen van hen zijn slechts korte tijd geleden aangekomen. Sol daten, die reeds samengetrokken waren voor voorjaarsmanoeuvres, werden terug gezonden naar hun garnizoenen. Winkeliers te Baden, de plaats waar het Sovjet-hoofdkwartier is gevestigd, maakten melding van een grote kooplust onder de militairen. In het bijzonder was er vraag naar textiel, schoenen, keukenhenodigdhetlen en goedkope horloges. wegingen daarvoor een onoverkomelijke hinderpaal zouden vormen. Op 30 April kan sluiting met name van ro,heaallllandelson<lernemingen moei en veroorzaken, omdat deze dag dit jaar op Zaterdag valt. Aanbevolen wordt, als het niet anders kan, deze onderne mingen dan toch na 1 of 2 uur te sluiten. Het speciale karakter van de bevrij dingsdag in dit jaar is voor de bonden aanleiding voor hun advies tot sluiting op 5 Mei. Wellicht ten overvloede vragen de bonden tenslotte ook de medewerking van de middenstand voor een waardige her denking der gevallenen op de dag, die aan de bevrijdingsdag voorafgaat. Tussen de werkgevers- en de werkne mersorganisaties in het maatkledingbe drijf is overeenstemming bereikt over een nieuwe C.A.O. Tot de belangrijkste wij zigingen behoren een verhoging van de lonen voor jeugdigen en volwassenen en te beginnen in 1956 het toekennen van een vacantietoeslag, gelijk aan 2 procent van het jaarloon. De nieuwe C. A. O. is inmiddels bij het College van Rijksbemiddelaars en de loon- commissie van de Stichting van de Arbeid ingediend. Indien gedoemd college hier voor toestemming Verleent, zullen de nieuwe lonen van 18 April 1955 af worden uitbetaald. De voorzitter van de K.V.P. mr H. W. van Doorn heeft vanochtend te Utrecht de partijraadsvergadering der K.V.P. ge opend. De voorzitter herinnerde er aan, dat dit de eerste vergadering is van de Partijraad-in-nieuwe-stijl. Het zijn thans alleen de zuiver politieke vraagstukken die deze raad zullen bezighouden. Volgens spreker valt er in de laatste jaren een aanmerkelijke groei te con- aanval op (Van onze correspondent) Na de jongste prijsverlaging voor de radiotoestellen is er kans, dat zij binnen enkele maanden opnieuw drastisch omlaag zullen gaan. Wanneer tenminste de ver wachting niet wordt beschaamd, dat met ingang van I Juli a.s. de weeldebelasting op radio-ontvangtoestellen en radio-gra- mofoons zal verdwijnen. Naar wjj vernemen, verwacht men bij Philips, dat deze belasting inderdaad zal worden afgeschaft. In dit geval zal hier te lande de prjjs van genoemde producten met 15 procent worden verlaagd. Boven dien zal dan tegen overlegging van het garantiebewijs voor alle ontvangtoestellen en radio-gramofoons» welke tussen 18 Maart jl. en 1 'u'i a s- zÜn gekocht, een restitutie worden gegeven gelijk aan die 15 procent. Te Moskou hebben gisteren de zaak gelastigden van de Westelijke Grote Drie (geen van de drie ambasadeurs van deze landen was op dat moment in de Russische hoofdstad aanwezig) gelijkluidende antwoord-nota's over handigd op het voorstel van minister Molotof voor een conferentie van de ministers van buitenlandse zaken in Wenen over het Oostenrijkse staats verdrag. De Westeljjken hebben mee gedeeld, inderdaad „gaarne zo spoedig mogelijk" aan een dergelijke conferen tie te willen deelnemen. Omdat er echter volgens hen nog veel voorberei dend werk was te verrichten, stelden zij voor, dat de ambassadeurs van de vier betrokken mogendheden op 2 Mei te Wenen zouden vergaderen, tezamen met een vertegenwoordiger van de Oostenrijkse regering. Zowel in Londen als in Washington hoopt men dat de ministersconferentie reeds in het midden van de volgende maand zal kunnen plaats vinden. Hoe wel het niet uitgesloten is, dat de am. bassadeurs te Wenen inderdaad op tijd gereed zullen komen met hun voorbe reidend werk (het bespreken van de uiteindelijke tekst), houdt men reke ning met de mogelijkheid dat dit niet het geval zal zijn. Dan zal het voor de Britse minister van buitenlandse za ken, i.v.m. de verkiezingen in zijn land niet mogelijk zijn voor het midden van Juni naar de Oostenrijkse hoofdstad te komen. Nog altijd heerst er in Londen en Washington een zekere vrees, dat het bij de redactie van de neutraliteits- garanties op moeilijkheden zal uit draaien. „Neue Zeitung", het Weense blad. dat gewoonlijk nauwkeurig de zienswijze van kanselier Raab weer geeft, heeft geschreven, dat Oosten rijk voornemens is van de vier re geringen een garantie voor zijn on afhankelijkheid en een erkenning van zijn neutraliteit te eisen. Indien dit een belofte van de vier mogend heden zou impliceren om eventueel met militaire macht in te grijpen om Oostenrijk's neutraliteit te bescher men, dan zou dit op bezwaren stui ten. Het K.N.M.I. deelt mede: iiii^°e^V01 de 'emPeraturen de laatste 24 voifnv8anVahne,dedtempera"- temperatuur Lt er/ZnnoChiin, k°n de Zuidwestelijke winden hanoen °s een storingsgebied. dat over de zich naar Midden-Europa beweeet n® storing veroorzaakte voornameHit P Noorden van het land wat lichte regep Achter de storing om probeert koudere lucht zich opnieuw een weg te banen naar het Zuiden. De koudere lucht wordt voorafgegaan door een regenzone, welke morgen ons land kan bereiken. wej*e en dat de liefdadigheid de derde plaats Hoewel voor alle 8000 woningen uit de vrije sector, waarvoor een halve premie zal worden toegekend, yeeds aanvragen zijn ingediend, zullen niet al deze 8000 woningen onmiddellijk in uitvoering kun nen worden genomen, zo deelt het mi nisterie van Volkshuisvesting en Weder opbouw ons mede. De situatie op de bouwmarkt maakt het ongewenst een der gelijk aantal woningen tegelijkerti.id bo ll Ik ben Fransman, maar ik ga niet naar Amerika om over gebeurtenissen in Frankrijk te spreken. Ik ben een priester, maar ik zal niet over gods dienst pra-ten. Ik ben parlementslid geweest, maar ik wil niet over politiek discussiëren. Wan neer iemand mij iets zal. vragen over de politiek in frankrijk, zal ik hem antwoorden: „Belt u premier Faure maar opHeel eenvoudig ga ik op reis als mens, die andere mensen wil ontmoeten. U vraagt mij, wat ik dan eigenlijk in Amerika ga doen1 Ik antwoord, dat ik iets ga vertellen over mijn ervaringen met de voddenrapers van Emmaus To omschreef Abbé Pierre, de Apostel der Parijse daklozen, ons het doel van zijn reis naar New York, Washington, Chicago, Los Angeles en San Francisco, die deze week begonneti is. zitten van dit probleem alleen maar een intellectueel, technisch of e<jono- misch begrip. Men moet evenwel het lijden in heel zijn knellende last aan den lijve persoonlijk hebben meege maakt. Wie aan de macht is, kan zich onmogelijk zulk een kennis van de ellende vergaren, omdat zijn leven, ziin werk en zijn onderdanen het van hem verwijderd houden. Wat wij weer nodig hebben zijn profeten. Zulk een profeet is de burger, die op straat een ontheemde ontmoet en tot deze zegt: Ga mee en slaap in mijn huis. Van daag zal ik wel buiten overnachten". Slechts uit zulke daden ontstaat de hartstochtelijke wil om te helpen. Wanneer wij niet spoedig het leed van die ongelukkigen leren begrijpen gaat de wereld ten onder. De toekomst der wereld hangt niet af van de atoom energie, maar van de overwinning op de ellende. Men heeft mij verteld, dat Amerika de auto- en de filmindustrie Abbe Pierre gaat zonder officiële opdracht naar de Verenigde Staten. Natuurlijk heeft hij zijn bisschop hier van op de hoogte gebracht en deze heeft hem een schrijven meegegeven voor de Amerikaanse bisschoppen. „Het is pertinent niet waar, dat het doel van mijn reis naar de Nieuwe Wereld bestaat in het geld los krijgen. Nergens zal ik om geld bedelen". „De ellende in de wereld van onze tijd wordt niet veroorzaakt door hen, die regeren, want zij missen slechts het zelf-beleven van de ellende. Zij be ven de normale contingenten in uitvoering te brengen. De toekenning van de halve premies aan de aanvragers zal daarom over een pe riode van maximaal een half jaar worden uitgestrekt Bij de bepaling van de aan tallen „halve-premie woningen" die ach tereenvolgens in verschillende delen van het land zullen worden uitgegeven, zal mede worden gelet op de situatie van de bouwmarkt in die gebieden. Ill .........uuauK de belangrijkste arbeidsterreinen zijn Gevolgen van een autobotsing op de rijksweg tussen Amsterdam en Haarlem. Dit bleef over van wat enkele ogenblik ken te voren een onberispelijke wagen was. Hare Majesteit Koningiri Juliana Is, zoals men weet, voornemens ter gelegen heid van de oerdenking var. het feit, dat 10 jaren geleden ons land de vrijheid her kreeg, zich met een boodschap te richten tot de jeugd van Nederland. In een nationaal herdenkingsprogramma voor de scholen op Woensdag 4 Mei a.s. zal H.M. deze boodschap uitspreken voor de radio-microfoon. Een hoorspel gaat daaraan vooraf, ge titeld: „De bloem van de vrijheid". Auteur hiervan is C. Wilkeshuis, te Deventer. Deze radio-uitzending, welke geschiedt via de beide Hilversumse zen ders en van 10.30 tot 11 uur duurt, is gezamenlijk voorbereid door de school radiosecties van K.R.O, N.C.R.V. en de Stichting Nederlandse Schoolradio. De Minister van Onderwijs, K. en W. heeft dezer dagen de medewerking inge roepen van de besturen van de openbare en bijzondere scholen voor lager, buiten gewoon lager, voortgezet lager, uitge breid lager, nijverheids- en voorberei dend hoger en middelbaar dagonderwijs, alsmede van de kweekscholen, om het nodige te doen, opdat naar bovenbedoelde radiouitzending op de onderscheidene scholen gezamenlijk kan worden geluis terd door de betrokken leerlingen. Na afloop der radio-uitzending zal aan ieder der leerlingen (voor het lager onderwijs uitsluitend aan de scholieren uit de 5.e en 6e klas) van genoemde scho len een „gedenkplaat Mei 1955" van Rijkswege gratis worden uitgereikt Op deze plaat is de tekst der boodschap van de Koningin afgedrukt, omlijst door een vierkleurig randmotie.f, dat in op dracht van de Minister van O., K. en W. is getekend door Jenny Dalenoord Door tussenkomst van de Nederlandse Jeugdgemeenschap zal de gedenkplaat eveneens worden uitgereikt aan de me - schoolgaande jeugd van 14—18 jaar, voor zover deze jeugdigen zijn aangesloten bij de N.J.G., w en dat de liefdadigheid inneemt. Ik wil niet beweren dat de caritas op de eerste plaats moet komen, doch wel dat de liefde het enige stre ven moet zijn. Zoals in de oorlog alles is gericht op het behalen van de over winning, zo moet in vredestijd de strijd tegen de ellende boven alles gaan. Mijn woorden zullen vermoedelijk velen dwaas lijken. Men zal zeggen dat het voor een vroeger lid van de volksvertegenwoordiging tijdverspil ling is om een inzameling van oude materialen te organiseren. Maar dan antwoord ik, dat het dwaas is het aantal technici te vergroten zonder profeten onder hen te brengen, die hun werk levensvatbaar maken. Na mijn terugkeer uit Amerika zal ik mijn bouwprojecten aan de daartoe bevoegden overlaten en mijzelf beper ken tot het opbeuren en moed inspre ken van anderen, zoals ik al sedert jaren in Frankrijk voor de daklozen gedaan heb. De successen zijn verheu gend. Wij ontvingen 6 millioen gul den, waardoor wij in staat waren duizend gezinnen onder dak te bren gen. Bovendien zullen vijfhonderd ge zinnen in Juli een woning krijgen en voor duizend andere zijn plannen op gesteld. De bouw van driehonderd wo ningen ligt in het verschiet. Achthon derd mensen vinden bij ons werk. Deze mensen zijn om verschillende redenen naar ons toegekomen, doch allen heb ben de ellende leren kennen. Zij ver dienen slechts weinig en het povere loon geven zij nog iedere maan af voor het bouwprogramma. Nimmer zouden wij zulk een groot succes hebben bereikt, als wij niet iedere nacht 120 tot wanhoop gebrachte daklozen hadden kunnen huisvesten en de armen voortdurend hadden ge holpen. Dertig landen heb ik reeds bezocht. Thans ga ik op reis naar het één en dertigste waar een vrijgevig en machtig volk leeft. Dit volk wil ik de vrucht van mijn eigen kleine erva ring brengen. Onder meer zal ik om zien naar medehelpers voor mijn missie-arbeid in Parijs en hun iets vertellen van wat mij het naaste aan het hart ligt". stateren van de belangstelling van het Nederlandse volk, vooral in het R.K. volksdeel, voor de staatkundige activi teit. Die opmerkelijke groei van het po litieke bewustzijn der R.K. Nederlanders werd bevorderd door om< tndigheden. die hen meer dan andere volksgroepen tot een sterke politieke bewustwording hebben geprikkeld zoals o.a. de critiek op het bisschoppelijk mandement, en de doorbraakpropaganda voor en na de ge meenteraadsverkiezingen van 1953 en vooral ter inleiding van de statenverkie zingen van 1954. Mr Van Doorn meende echter te mogen vaststellen, dat deze ge beurtenissen de politieke beleidslijn der K.V.P. niet hebben gewijzigd. Haar politiek heeft breder ingang ge vonden in het R.K. volksdeel, maar spr. bestreed, dat dit te danken zou zijn aan het feit. dat een pricipieel andere koers zou zijn gevaren. Natuurlijk maakte de KVP fouten bij dit moeilijke mensenwerk der politiek, maar de voorzitter meent, dat het grote enthousiasme van de zo tallozen voor de KVP en het warme ver trouwen, dat alom in haar wordt gedemon streerd, te danken zijn aan de verdieping van het inzicht in inhoud en kwaliteit van haar streven en aan de verbreding van de staatkundige interesse in R K kring. Mr van Doorn gewaagde van dankbaar heid en respect voor het werk der afge vaardigden in Eerste en Tweede Kamer, die volgens hem er de oorzaak van zijn! dat de letters KVP in de parlementaire geschiedenis van de laatste tijd meer dan ooit en meer dan andere letters in druk verschenen. Deze hulde adresseerde spr vooral aan de leider van de practische politiek der KVP, prof. Romme. Onder leiding van de heer W. Heemstra hebben 140 propagandisten van de K.V.P. in Oldenzaal gisterenavond een leden werfactie gehouden, waarvan het resul taat buitengewoon gunstig was. In enkele uren tijds kreeg de K.V.P. in Oldenzaal 964 nieuwe leden er bij. Dit betekent voor deze plaats een ledenwinst van ruim 200 procent. In de gisteravond 'gehouden bijeen komst van het bestuur en de proDaean disten van de KVP-afdeling De Lie? we? den na een huis-aan-huis-actie 60 nieuwe leden gemeld. Dit betekent een vooruit gang van een derde deel van het aantal leden, dat 180 was. Het totaal aantal leden is dus thans 240, In de loop van de vol gen de week zullen nog enkele na-acties gehouden worden, waarbij dan nog ge rekend kan worden op een tiental ledln zodat waarschijnlijk het aantal leden op VHjdag 29 April gestegen zal zijn tot 250. Dit is ongeveer 83 pet van hét aan tal stemgerechtigden. Van de strookjes yan het verkiezingsfonds werd ruim de helft geïnd. Z.K.H. Prins Bernhard heeft het woord gevoerd in een bijeenkomst te Amster dam, georganiseerd ter gelegenheid van het tienjarig bestaan van de „Stichting 19401945". De Prins zeide onder meer: „Op deze dag bied ik u mijn hartelijke gelukwensen aan met het 10-jarig bestaan van de Stichting 1940—1945. Er bestaan in Nederland vele stichtingen, die door ver standig beheer een goede plaats in onze samenleving verwierven. Maar de stich ting 1940—1945 is geen gewone stichting. Zij bestaat nog slechts kort, maar nam reeds op het ogenblik van haar ontstaan een zeer bijzondere plaats in. Het is waarschijnlijk met nodig, dat hier nader te illustreren. Een volk kent men ten slotte aan zijn levensbeschouwing. Die Levensbeschouwing was oorzaak van het verzet. En alle verzetsorganisaties kwa men gezamenlijk tot de overtuiging, dat een stichting ^e nabestaanden van ver- zetsslachtoffers en invaliden zou moeten verz'orgen. Daarover er is reeds op ge wezen was men het volstrekt eens. En dit ontstaan uit zo grote eendracht is wel voldoende bewijs voor de heel aparte plaats, die de stichting inneemt. Mijn vreugde over dit 10-jarig bestaan is te groter omdat de stichting er tot nu toe in geslaagd is de moeilijke opdracht van de illegaliteit met waardigheid en deskundigheid te volvoeren. Het tralievenster met het gebroken prikkeldraad is in Nederland een begrip geworden. Een goed begrip, evenals met „de stichting" alleen maar de Stichting 19401945 kan worden bedoeld. Deze bijeenkomst staat in de volle be langstelling, omdat nu immers wordt in geluid de periode van de grootste en laat ste inzameling van de Stichting 1940—'45. Aan iedere Nederlander, hier en in den vreemde, vraagt de stichting een bijdra ge, opdat de sluitsteen van vijf millioen gulden worde verkregen. Aan mijn ge lukwens verbind ik dan ook de wens dat het resultaat van deze actie een resultaat moge opleveren, evenredig aan de bete kenis en de waarde van de door de stich ting verrichte arbeid.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1