Pater van Rixtel voor Comité Katli. Schiedam Grand Cirque International Torenstunt van Inhabé een reprise was Nieuws uitSTAD OMTREK am De Bliksemactie in volle gang Passage Theater Sabrina Monopole Theater PIANO'S HOUTMAN R.K.A.V.V. kan opmars van Excelsior stuiten WALDO TAXI PAGINA i ZATERDAG 23 APRIL 1956 GESLAAGD VOOR EENHEIDSDIPLOMA j IoT.dUU voor ver betering Koemarktbrug J dZö.UUU voor nieuwe Hoofdbrug Avonturen in het ijzige duiden HUISVLIJTTENTOON- STELLING DON BOSCO PATRONAAT DE OPENINGSAVOND Sterke koploper op bezoek 6757063915 FEESTVIERING JUBILé ST. WILLIBRORDUS RiRAERLIJRE STAND Evenals vorige jaren heefti het he- stuur van de „S.R.B." ook dit jaar een cursus georganiseerd vóór de opleiding voor het Eenheidsdiploma voor E.H.B.U- Gisteravond konden zij die de cursus trouw hadden bezocht blijk geven van hun kunnen. De volgende personen kwamen in het bezit van het begeerde diploma: De dames M. de Bruijn, M. de Groot. M. Kats, E. Remkes en P. Staat- Ver der de heren H. Heyboer en J. Rolaff. Voor leden, die reeds in het. bezit wa ren van een eenheidsdiploma was er ge legenheid de geldigheisdduur van hun di ploma met 2 jaar te verlengen. Dit gebeurde voor de volgende perso nen: J. F. Boon-Rorijë. C. Figee-Bitter, Ant. Fige. H. van Hattem, H. A. Land man, L. van Santen, J. Schoonenberg A. Staat van Kampen en A. Zuyderduyn Bovenstaande personen werden geëxami neerd door Dr. W. Gips uit Rotterdam. terwijl de Docent. Dr. J. Stevens de ver- lenging van de geldigheidsduur der di- I ploma's beoordeelde. f OUOt ,G€N£VW De eerste winst is reeds binnen, aldus deelde ons de voorzitter van de Gemeen telijke Centrale van de Katholieke Volks partij mede. En de actie moet eigenlijk nog beginnen. De werving van nieuwe leden door het afhalen van de formulie ren zal in het begin van de komende week aanvangen. Men zal de propagan disten tussen Woensdag en Donderdag zien verschijnen. De laatste brieven zijn bezorgd. Voor hen, die nu al willen mel den. bestaat gelegenheid de folder in te vullen (aan de achterzijde), die Zon dag aan de kerken na de H. Missen wordt uitgereikt. De folders kunnen ook aan de propagandisten worden afgege ven, die aan de deur komen of aan da volgende adressen Voor het Centrum bij de heer A. v. Dijck, Broersvest en de heer W. Willem- se, Grote Markt. Voor de afdeling Oost bij de heer F. J. Schuurmans, Franklinstraat 7, de heer J. Feelders, Marconistraat 15a en da heer J. van Merwijk. Wattstraat 2b. Voor de afdeling West bij de heer Th. A. Stor, v. Ostadelaan 4, de heer C. Meijer, Anth. Muysstraat 27a en de heer A. Suyker. Rotterdamse dijk 47. Voor de afdeling Zuid bij de heer C. Looman, Voornesestraat 2a en de heer P. Over de Vest, Steenstraat 4. Gezien het enthousiasme, waarmee de propagandisten tot nu toe werden ont vangen, is in Schiedam een behoorlijke winst te verwachten. Van B. en W. is bij de gemeenteraad een voorstel binnengekomen, om ƒ154.500 beschikbaar te stellen voor verbetering van de Koemarktbrug. de wereld dienen te brengen. Deze tijd grijpt eerst naar het wezenlijke en kijkt eerst naar Uw daden om tenslotte mis schien ook nog wel eens te willen luiste ren naar Uw mening. Daarom is het de taak van elke cchristen een belangrij ke apostolische taak en niet enkel een persoonlijke plicht een gaaf mens te zijn in deze tijd, een mens waarnaar de anderen kijken om zijn rustige, sterke per soonlijkheid en zijn diepe liefde, barm hartigheid en goedheid jegens elke naas te. Dat is de eerste apostolische taak, Welke wij hebben. Het gebod der liefde is nog steeds het eerste en het grootste. Spr. ging ook dieper in op de taak der organisaties in - het apostolaatswerken benadrukte de waarde dezer organisa ties. Men dient echter te waken voor het bouwen van heilige huisjes en het zich blindstaren op de organisatie, terwijl het doel, waarvoor de morganisatie gesticht werd, vergeten wordt. De Bisschoppen waarschuwen in het Mandement tegen verstarring en exclu sivisme. Ruimte voor vrijheid en initia- ti feis het parool. Hierbij wordt echter grote bescheiden heid gevraagd van de priesters, die moe ten beseffen, dat na honderd jaar eman cipatie de leek in de Kerk thans een ac tief lidmaat is met een eigen aandeel in het apostolaat en niet een wezen, dat uit sluitend beleraard moet worden.. De belangstelling voor deze tweede causerie van pated Van Rixtel was al even gering als voor de eerste. Ik vertel dit alles nu wel, besloot pater Van Rix tel, maar die het horen moeten zijn ifiet aanwezig. Daarmede is het bewijs gele verd van Uw grote plicht tot apostolaat: diegenen te bereiken, die door het pries terlijk woord niet bereikt worden. Gisteravond hield pater Ant. van Rixtel, de aalmoezenier van de Scheveningse cellenbarakken, zijn tweede causerie onder auspiciën van het Comité Kath. Schiedam over het Mandement als tijdsdocument en richtlijn voor het optreden van de hedendaagse katholiek in het openbare leven. Spr. gaf voor hen, die de vorige bijeenkomst niet hebben kunnen bijwonen en tevens ter opfrissing van bet geheugen der overige aanwezigen, een korte samenvatting van het vorige week behandelde. Het Mandement kan men in drie grote kan nu funest worden als wij ons niet delen verdelen, aldus spr. en in het eerste verstandelijk gerealiseerd hebben, waar- deel geven de bisschoppen de geestelijke om wij geloven. fundamenten aan voor de apostolische De Bisschoppen zeggen in het Mande- taak, waarop in het tweede deel gewezen ment, dat het Godsgeloof de grondslag wordt. Het vangt aan met een bezinning is van het leven en dit leven individueel op de toestand in ons land na honderd en maatschappelijk moet doordringen, jaar Kromstaf en constateert dan een Godsdienst en leven zijn niet te scheiden, ontstellende geestelijke vervlakking en Dit is bepalend voor het optreden van verzinnelijking aan de ene, doch ook veel de katholiek in 't openbare leven, dat op- bezinning aan de andere kant. Er wordt nieuw gekerstend moet worden naar het veel gesproken van ontkerstening en ge- woord der Bisschoppen, loofsafval, doch het is mij in Nederland De Incarnatie van het Goddelijke in het nog niet opgevallen, constateerde pater menselijke bleef niet staan bij de Per van Rixtel, dat deze toenemende ontker- soon van Jezus Christus. Zij duurt voort kelijking bezien wordt in een Bijbels en wil alles doordringen en alles ver perspectief. In onze tijd vallen twee gro- nieuwen in Zijn groot verlossingswerk, te tekenen waar te nemen, welke in de zodat bewaarheid wordt het woord van Bijbel gesteld zijn als herkenningsteke- de Verlosser „Zie, ik maak alles nieuw", nen voor het ten einde spoeden van het Natuur en techniek moetan daarom in Verlossingstijdperk, waarin wij leven, dit stadium van de verlossing aan het t.w. de enorme geloofsafval, welke het verlossingswerk dienstbaar gemaakt wor- einde van dit Verlossingstijdperk zal den. aankondigen en tenslotte zal uitlopen op Uitvoerig sprak pater Van Rixtel het optreden van de Antichrist en als en hij verduidelijkte zijn woorden met tweede teken het terugkeren der Joden enkele actuele voorbeelden over de naar hun eigen land in een staat van on- wijze, waarop de christenen Christus in geloof. Het Joodse volk is door de eeuwen heen een vingerwijzing Gods geweest. Het is onverklaarbaar dat een uiteenge slagen. vervolgd en over de gehele we reld verspreid volk zich twintig eeuwen staande heeft gehouden, tenzij door de Bijbel. Als wij in onze tijd echter de teke nen zien. welke de Bijbel noemt als aan kondiging van het einde van het Ver lossingstijdperk. dan dienen wij waakza mer te zijn dan ooit. dat wij niet het „te ken van de Antichrist" op ons lichaam ontvangen, m.a.w. in deze tijd van ge loofsafval is het meer dan ooit nodig, dat wij onze geloofsovertuiging hecht in ons wezen verankeren door een verstandelij ke verantwoording, door een bewust wor den van het feit, dat ons geloof het enige antwoord is op de diepe nood. welke in ons hart leeft. Elk sleurgeloof. elk uit sluitend steunen op traditie en milieu Voor de bouw van een nieuwe Hoofd brug doen B. en W. aan de gemeenteraad het voorstel, een crediet van 526.000 be schikbaar te stellen. geen pas geven, dat zijn dochter uitgaat met de jongste zoon van zijn werkgever. En als Sabrina „switcht" van de jongste naar de oudste is de boot helemaal aan. Wilder gaf de film een geestige toets met een humor van zeer goede soort. Doch soms is het net of hij weinig ver trouwen heeft in de capaciteit van zijn publiek om deze geestigheid te savoure ren en ban vlecht hij grollen door het gegeven, welke op het randje van de klucht balanceren. Over het talent van Audrey zijn de geleerden het nog niet eens. Nog steeds is niet uitgemaakt of zij haar succes nu dankt aan haar jon gensachtig en toch go vrouwelijk figuur, haar grote ogen (welke zij zichzelf het zij onder ons opgemerkt zeer goed bewust is) en haar gracieuze bewegen, of dat haar spel nu zo behkoorlijk is. Hoe het zij, in „Sabrina" is zij een zeer charmante hoofdrolspeelster. En de I n waarvan indertijd een gala-voor stelling werd gegeven ten bate van de Bond van Nederl. Militaire Oorlogs- SIachtoffers welke door Audrey Hepburn werd bijgewoond is niet in het minst door haar aanwezigheid een charmante comedie geworden, waaraan men enkele ze®r„s®n°eSl'ike uren kan beleven. K.ï L.-keuring alle leeftijden. De inhoud van de film, die tot en met Maandagavond in het Monopole Theater gaat is alsvolgt: Judie Nordahl, dochter van een reder ter walvisvaart, gaat de geheimzinnige dood van haar vader 'n de Zuideliike IJszee onderzoeken. Zij reist, samen het haar vaders compagnon Bland en maakt onderweg kennis met een zekere Duncan Lraig. Craig wordt zo verliefd op haar dat hii zich verhuurt als stuurman op de ijsbreker, die haar naar de walvisvaar- dersvloot zal brengen. De scheepsdokter Howe vertelt Craig dat volgens hem kapitein Nordahl ver moord is door Erik Bland, zoon van de compagnon; daar Erik met Judie ver loofd is. hoopt hij aldus Nordahls aandeel m de maatschappij in de wacht te slepen Dit nieuws werkt op Craig als een kou de douche. Maar Judie vertelt hem, dat haar verloving al 'n poos uit is en dan is het meteen „aan" tussen Craig en Judie. Op het fabrieksschip aangekomen krijgt, Craig van Bland toestemming om de verdwijning van Nordahl te onderzoe ken. De bemanning is verdacht zwijg zaam maar het Howe's hulp kan Craig een matroos die in het, cachot zit, uit horen. Dan blijkt, dat inderdaad Erik Nordahl overboord heeft gegooid. Als Craig deze ooggetuige mee naar het dek neemt, wordt, de matroos ge troffen door een groot walvismes. Graig vermoedt, dat Erik ook deze moord op zijn geweten heeft, maar kan het niet bewijzen En Erik weet door lasterlijke praatjes verwijdering te brengen tussen Craig en Judie. Bland plaatst Craig op een der „cat- cheV'-boten, die onder een vrouwelijke .kapitein op de walvissen jaagt. Judie en Howe komen daar ook aan boord, omdat zij zich in Eriks buurt niet, veilig voelen. Na mooie successen bij de walvisvangst loopt de jager vast in het pakijs. Zij roe pen radiografisch hulp in en Eriks schip „Kista Dan" wordt aangewezen Om hen te hulp te snellen. Intussen legt Judie aan Craig uit hoe het kwam. dat zij eerst Erik bewonderde maar zich van hem afkeerde, zodra zij merkte, welk een Nazi natuur hij had. In de oorlog heeft hij bij de Noorse ondergrondse vele van zijn vrienden aan de Gestapo verraden. Nau welijks heeft Judie dit verteld of de .Kis ta Dan" doemt uit de mist op en vaart moedwillig op de jager in. Howe vuurt een harpoen in de Kista en beide schepen Door de commissie van de Huisvlijt in het Don Bosco Patronaat is een tentoon stelling georganiseerd van diverse werk stukjes door de leden van het Patronaat vervaardigd. Het is een uitstalling van mooie dingen door de jongens en meisjes zelf gemaakt Allen zijn reeds weken lang bezig ge weest iets moois te maken. Zowel de moeders, de grote meisjes, de grotere jongens, als de kleine jongens en meis jes hebben echt hun best gedaan. Iedereen ^die sympathie heeft voor het Sint Franciscus Liefdewerk nodigen wij gaarne uit eens een bezoekje te komen brengen aan onze tentoonstelling. De en tree is gratis. Iedere 2 ste bezoeker mag een prijsje grabbelen uit de grabbleton en iedere 50ste bezoeker dreigt een ver rassing. Opening van de tentoonstelling Zater dagmiddag 23 April om 3 uur. De ten toonstelling is verder geopend op Zater dag van 3 uur tot 6 uur en van 7 uur tot 9 uur, en Zondag 24 April van 11 uur tot 1 uur, en van 3 uur tot 9 uur Kom U eens een kijkje nemen? U vent van harte welkom. Audrey Hepburn en Humphrey Bogart. in de geestige comedie SabrinaPassage) Ons aller Audrey Hepburn is weer te zien in het Passage theater en ditmaal in een rol tegenovergesteld aan die, waar mede zij haar naam over de hele wereld bekend maakte. Was zij in „Roman Holi day" een prinses, die vanuit haar onbe reikbare hoogte neerdaalde om Rome te beleven als een gewoon mens en ver liefd te worden als en op een gewoon mens, in de film „Sabrina" is de situa tie precies tegenovergesteld. „Sabrina" is een sprookje, doch een sprookje van zeer levenswijze makelij Sabrina's vader, een uit Engeland geïm porteerde „herenchauffeur", als een plaat je, wist het we] met z'n stopwoord „Life is like a limousine with front-seats en back-seats and the window in between" Afstand moet er zijn en hij vindt het NIEUW EN BESPEELD Singel 114-116 Schiedam Tel. 68871 DAT DACHTEN we zo, toen we in een buitenlands blad een bericht lazen over de albatrossen van Midway- eiland. Voor wie het niet wgten mocht, Midway- eiland is een Amerikaanse vliegtuigbasis in de Stille Oceaan. Er is in de afgelopen oorlog zwaar om gevochten. Men heeft daar nu te kampen met het euvel der albatrossen. Zoals Schiedam te kampen heeft gehad met het euvel der reigers. Maar het is hier werkelijk: baas boven baas en dan nog op z'n Amerikaans. Immers, wat betekenen die paar reigers van vroeger en die enkelingen van nu tegenover. Niet minder dan twee millioen en iets meer albatrossen. En wat betekende de schade, door de reigers aangericht, in vergelijking met wat die albatrossen doen. Ze veroorzaakten al tien maal een bot sing met een militair vliegtuig. Geen enkele maal werd er een ongeluk dool veroorzaakt. Doch het werd de Ameri kanen te bar. Voorkomen is beter dan ge nezen. Dies besloten ze, de albatrossen te ver iagen. Twee millioen en iets meer albatrossen. De Amerikanen gingen niet over één nacht ijs, evenmin als Schiedam. Uit Washington kwamen deskundigen, cm na te gaan, hoe de zaak het beste kon worden opgelost, zonder dat de Vereniging voor Dierenbescherming van Andorra ol I.ichtenstein of zoiets in het geweer zou komen. De raad van de deskundigen was: on schadelijke kanonnen, die met verf schie ten. Voorts het vernietigen van de eieren en tenslotte het via luidsprekers uitzenden van de op gramofoonplaten vastgelegde alarmkreet der albatrossen. Men gaat dat nu proberen. Het zal een heel karwei zijn. met die twee millioen en iets meer. Inderdaad, een heel karwei, zelfs als het op één albatros aankomt- Wat is een reiger in vergelijking met een albatros, wiens vleugelwijdte niet minder dan twee meter bedraagt? (De albatrossen van 't Midway- eiland dit ten dienste van onze vogel medewerker. behoren tot een kleine soort, andere hebben een vleugelwijdte van drie meter). De mannen van Schiedam, die de reigers hebben verjaagd, weten wat een reiger waard is. als hij zijn nest en broedrecht verdedigt. Ze kunnen zich vermoedelijk enigszins voorstellen, hoe het met een albatros ge steld is. DAMWACHTER. Het Grand Circus International is op de zandvlakte gisteravond zijn voorstellingen begonnen. Een der aardigste nummers uit V programma, de Kleine Paardrïjdster. Schreven wij gisteren over de aankomst op de Zandvlakte van dit circus, gisteren avond is bewezen dat door de onver moeide arbeid de grote viermasttent op tijd gereed was. De directie Boltini had gevreesd niet tijdig met de bouw gereed te kunnen zijn; Vrijdagavond speelde men nog in Gorinchem, afbreken ge schiedde in de nacht, maar er was een pontveer bij Krimpen a. d. IJssel, in de weg naar Schiedam, dat met moeite de vele zware circuswagens verwerken kon. Alle eer dus aan de circusmensen, die de aanvang van de openingsvoorstelling op tijd mogelijk maakten. Even voor acht klonken de tonen van het circusorkest o. 1. v. Johhny Ouden- alder. Wij hebben in jaren geen behoor lijk krachtige, goed uitgevoerde circus- muziek meer gehoord. Dit orkest is een verzorgd nummer apart. Om alle programmapunten afzonderlijk te beschrijven en te beoordelen heeft geen zin. Men moet zélf een avond van de ouderwetse circussfeer gaan genieten ge durende de nog resterende drie avonden of de twee matinée's. Gaarne vermelden we echter het jeug dige ruiterviertal bestaande uit drie meis jes en een jongen; de kinderen Boltini. die voor de zesde maal optraden. Zij ga ven een kinder voltigeur nummer weg. dat bewees, hoe jonger de edele ruiter sport te beoefenen, hoe beter! De kinder- HjkR inspanning en de rust die zij ver toonden in hun smetteloze jurkjes boven op de rug van hun paard, deden zelfs de kenner prettig aan. Over enkele jaren, wanneer deze Boltini's uitgegroeid zijn, wordt dit een circus shownummer van de eerate rang. De vier bruine en vier Shetlanders ga ven een proef van gehoorzaamheid. Dan de acrobatiek door de Les Rosia's, Jerry, de twee Henry's, de Catalino's en niet te vergeten het rolschaatsnummer van The Harlems, afgewisseld door het voetbalpaard. Vanzelfsprekend was aan een clownerie de nodige aandacht be- Oan komt Vitesse naar de Damlaan, het Arnhemse elftal, dat met 2 punten voorsprong op Hermes op de voorlaatste Plaats troon:- Dat dit eenvoudig zal gaan. daar moeten de Schiedammers niet te vast op rekenen, want Vitesse boekte de vorige week een opzienbare overwinning op Rapid, terwijl de week daarvoor een gelijk spel werd behaald op Haarlem. Vi tesse zit dus zo gezegd in de lift en een alf'.al in een dergelijke stemming is voor iedere tegenstander gevaarlijk. Het is dan ook natuurlijk, dat Vitesse tot het uiter ste geladen, het veld za] betreden. Kan Hermeg deze wedstrijd winnen. Naar onze mening zeker. De Schie dammers kunnen voetballen, dat heb ben zij tegen P.S.V nog bewezen en de factor pech en geluk worden, in de sport gelijkelijk verdeeld. Veel pech heeft Her mes gehad in deze competitie. Ieder ogen blik kan dar 'n eind aan komen. Waar om Zondag niet. Hermes zal een eind wil len maken aan de reeks nederlagen- Daar- om Zondag niét. Herriiés zal een eind wil- rekenen. Het 2e en het 3e elftal zijn Zon dag vrij. Alleen het vierde komt in het veld. en wei thuis tegen Gouda,.3- Het wordt zo langzamerhand e.ens tiW. dat het 4e weer eens een overwinning gaat behalen en dij kan tegen Gouda 3 mits er voor gewerkt wordt. Morgen zal Excelsior eindelijk een te- slander ontmoeten, die de opmars van de zwartwitten wel eens zou kunnen stuiten. RK.A.V.V, kpmt op bczóek, eèn. sterke ploeg, waarvan vöri-ge maal met 4-2 werd verloren en die nu sa-ttien biet Lügdanum aan kop van de afdeling gaat. Dat wordt dus zeker geen gemakk'élijkè dag voor het eerste, van Excelsior, maar de. kans.op een gelukspel is zeker niet .uitgesloten. Voor de lagere elftallen staan de vol gende ontmoetingen Op. het programma: B.E.C. 2—rgxcelsior 2, half 3; Excelsior 3 V-F.C2, 12 uur! Ëxdelsior 4 -D 6, half 3; Excelsior 5V.O.C. 5, 12 uur; V.O.C. 6-t— Exoelsjpf 6. 12 uur; V-'O.C. 7 -Excelsior 7. hali 3; Excelsior 8—Hille- gersberg 3. half 3 steed, waardoor de lachsalvo's in de circussfeer worden opgewekt. Al met al de moeite waard om een dezer avonden of middagen naar het circus te gaan. nu ons Bestuur tot bestrijding daarvan? Niets hoegenaamd, niets wat het gehalte van ons water kan verbeteren. Men is, ja, begonnen met eenige slooten te overheu- len én heeft daardoor het walglijke aan het oog onttrokken; maar daarmede is de afvoer onzer grachten niet gebaat! Ook heeft het Bestuur voor ongeveer vier of vijf jaar proeven genomen, zoo rugn zegt, om het Schiewater menigvuldiger door de Lange Haven te doen stroomen dan vroeger. Daardoor, zoo meende men, zoo het Schiewater zoodanig verbeferen. dat de klachten over het waterbederf in de Lange Haven allengs zouden verminderen. Advert entte 046*140 VOO* iCMUDAê» f» 77ste Jaargang No. 22746 Het bestuur herinnert de leden eraan dat de Hoogmis a.s. Zondag om half tien in de kerk van de H. Johannes de Doper wordt opgedragen tot intentie van de le vende en overleden leden der afdeling. Het bestuur verwacht dat de leden zo veel mogelijk hierbij aanwezig zullen zijn. Gezien 't uitgebreide programma zal de feestavond precies 8 uur geopend wor den. Zij die niet tijdig aanwezig zijn moe'en er rekening mee houden dat tijden! de uitvoering van het programma de zaa deuren gesloten blijven. De zaal zal vanaf half acht geopend zijn. De kantoren der KedacUe cd Admlnl m*tratie *ijd gevestigd te Schiedam Dan IX tel BXlISy ii r<>-nummer Aboi.nemer'spry» «W oer Kwartaal J l 15 per maand OM) pet week A Ivertentieprtja op gew»ne Kolombreedte 0 19 per millimeter hoogte Inge/onder» Mededehngei op redactionele kolombreedte 0M0 per millimeter hoogte Bi] contract gelden lagere tarieven welk* bij de administrate of hij de erkend* 8*1 vei Ier fiehwau* ver k rtlgt aa» «tjn Karrip»'er.er fkietn*- a fve r nf n t"t 2l> w>torder 90 e**r.i fik woord meer 9 ?«nt Miximoro 81) woorden Pl.iatxlnj? uit si Mtei d bil vooruitbetaling Alle advertentie-order? worden afgesloten en geplaste! overeenkomstig de Regtleo voor het Advertentie* ezen- GEBOREN: Adria'nus van J, Prein en K. Suijters: T-A. z. van J. P. Fieelir.g en A. jï. Vis®!* -V' OVÉRLËDENFJM. A. Dutter, SI jaar, weduwe van N. L, P. W. Hooghuis, E. G. Norberg, 58 jaar.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 2