Amerikanen en Duitsers gaan weerstations bouwen Eskimo's krij gen gelij k coors Formosa: géén enkel resultaat Het kind van Tine, de zangeres lie officieel niet De jongen, geboren werd.... Tsjoe en Lai wil onderhandelen Wandeling in de liefde Mislukking in Bandung Ijskoude ontvangst van Kotelawala s voorstel Verrassend nieuws inzake Nw Guinea Strijd om Edward Cord ZATERDAG 23 APRIL 1955 PAGINA 5 De Sovjet-Russen drijven op een ijsschots naar tie J_'NoordpoolEn de Duitsers zijn van plan, een expeditie naar de Zuidpool te ondernemen. De Amerikanen hebben een onderzoek op grootse schaal van Antarktika, bet Zuidpoolgebied, opgezet en admiraal ®Vfd, de grote Amerikaanse Zuidpoob reiziger, die het eerst op grote schaal met vliegtuigen werkte en de basis Little America stichtte, kreeg van de Amerikaanse regering opdracht, een nieuwe expeditie voor te bereiden. De ijsbreker „Atka" kwam kort geleden uit het Zuidpoolgebied terug en twee jaar lang heeft een Britse expeditie op Groenland het Noordpoolgebied door vorst. Observator Indonesië bereid gemengd bestuur te aanvaarden? Harriman contra regering- Eisenhower Kista Dun' in het Gedr in de Poolgebieden rang uapuaz si puaaqaSiuo ua puvjsny-jalaog wou uajvjc apSmauaA ap una ajnou ajsjjoq ap sSuvj joodpuoo^ ap uaao uapnoatoud apiajaS uaafsouoi ap urn ppq^om do <jaafSO]1>u1S ap uoop uaa^aaSajia ua uauadvcnmoojv uva uuadpfn tip uiivuooa paiqa joot puoo^ jaij uva sjuajfajaq aipsiifajvuts am.ioua ap do upnp uw ap d o aai uapjfijsaa fiquajpj 'jpuoai pioojdfuo uapaiqaSjooj ap 1 ui uapuvj vpuajjiqasuaa uoop aqja.n 'jiajiapov ap uva uaaaSaS jt/ais uacio udd HJlspiwifABif spaai uaqqaij a/^ 9 spaais 8o\[ -uapaiqaü }°°d aP puoj. jmaos pajq 'auapun jaq do jSjoa tqouaq aua lOjj (grootste opzet van de nieuwe expeditie, waarvoor meer dan twee millioen dollar beschikbaar is gesteld en waarvan vier schepen en veertien grote vliegtuigen, o.a. twee vliegmotorige Globemasters deel zullen uitmaken. Wat de landen van de Britse Common wealth zullen doen, is nog niet in bijzon derheden bekend gemaakt. Wel weet men, dat het plan is, met gemotoriseerde sle den Antarktika te doorkruisen. Gestart zal worden bij de Weddell Zee en via de Zuidpool wil men de McMurdo Sound be reiken. Ook bij deze expeditie wordt min of meer openlijk de bedoeling voorop gesteld, de grondslag te leggen voor be paalde rechten. Er bestaat reeds tussen verschillende landen verschil van me ning ten aanzien van bepaalde streken, o.a. in de area van het Palmer-schier- eiland. Washington heeft in 1948 voorge- steld; Antarktika onder internationale controle te stellen, maar de andere be langhebbende partijen zijn hierop niet in gegaan. Het laatste, nogal verrassende bericht is, dat ook de Sovjet-Russen aan het onderzoek van het Zuidpoolgebied zul len deelnemen. Die zijn voor het overige in het Noord den, waarvan de geschiedenis kan gewa gen. En het is vermoedelijk „Northice", oat de Sovjet-Russen er toe heeft ge bracht, pp verkenning uit te gaan. Vlieg tuigen van de Canadese luchtmacht heb ben geconstateerd, dat er zich niet alleen Sovjet-Russen op 'n ijsschots in de buurt van de Noordpool bevinden, maar ook ter hoogte van Groenland en in de buurt van het Ellesmere Island aan Canada's Noordkust. Het spreekt vanzelf, dat de Sovjet-Russen, zodra ze zich buiten het IJzeren Gordijn begeven, hun gedragin gen niet geheim kunnen houden en het is vermoedelijk daarom, dat de „Praw- da" hoog opgeeft van de wetenschappe lijke resultaten, welke tot dusver werden bereikt. Vooral ten aanzien van de navi gatie in de Noordelijke wateren zijn be langrijke gegevens verzameld, vertelde het tjlad, hetwelk tevens onthulde, dat op het eeuwige ijs ten Noorden van Franz Josef-land zich een met vliegtuigen uitge ruste groeo ..onderzoekers" bevindt. Canada kijkt nauwkeurig toe, want één der door Sovjet-Russen ..bezette" ijsschot- sen beweegt zich in wateren voort welke doo>- Canada worden opgeëist. Dit land heeft zijn souvereiniteit geproclameerd over al het Noordpoolgebied, dat zich van de Yukon-Alaska-grens tot aan de Noord pool uitstrekt, met het Ellesmere Island als Oostelijke grens, tot. aan Baffin Is land. Ook de Verenigde Staten bekijken de Sovjet-Russische uitstapjes op ijsschotsen met enige argwaan. Een der ijsschotsen niet^edeüpi6 di"Seakunnen we ditmaal niet mededelen, doch wat er in de afge- inPrie ™a?nde.n nader over de activiteit in de Poolgebieden bekend is geworden, is alleszins de moeite waard, er hier enigs zins Uitvoerig op in te gaan. Daar is al lereerst het feit, dat' de Duitsers, in dit geval West-Duitsland, een expeditie naar he Zuidpoolgebied zullen zenden. Het is geen eigenlijke Poolexpeditie. Immers, men wil in de eerste plaats een weer station oprichlien en wel gedurende de .laren 1957 en 1958 Leider van de onder- n°ming is dr. Karl Herrligkoffer, die naam heeft gemaakt als leider van de ntse Himalava-expeditie en in 1953 de bergtop Nagna Parbat bedwong. Hij staat nM aan het hoofd van het Duitse Instiluut voor exploraties in het buitenland, dat te München gevestigd is. Dr Herrligkoffer e naar hij in een persconferentie mededeelde, uit verschillende landen me- - '-;no en steun ondervonden. Hij is voornemens, zijn project te koppelen aan Ui ernationale Geophysische Jaar. Ook hierover hebben we reeds het een en aider medegedeeld. Het Duitse weerstation zal in het Poolgebied ver genoeg van het reeds bestaande Amerikaanse worden ge bouwd, otn alle storingsmogelijk heden te vermijden, maar toch weer niel zo ver er vandaan, nl. ongeveer vijftig kilometer. Dr Herrligkoffer hoopt in December 1956 te kunnen starten en wil van door honden ge- trokken sleden gebruik maken. Da expeditie zal uit een dertigtal geleer den bestaan, deskundigen op het ge bied van oceanografie, natuurkunde in liet algemeen en paleontologie, de wetenschap der fossielen. Wanneer de plaats voor het weerstation be paald is, laat dr Herrligkoffer vlieg tuigen en helicopters komen, waar mede hij dan over een afstand van ongeveer vijfhonderd kilometer tus sen de kust en de Zu-idpool kleinere stations wil oprichten. De Duitse expeditie heeft een iet wat politiek tintje. Immers, ze gaat naar een streek in het z.g. Queen Maud Land, waar in de jaren 1938- 1939 door een zekere kapitein Alfred Ritscher in naam van Nazi-Duitsland een swastika op het eeftwige sneeuw- ijs werd afgeworpen. Hij noemde de streek Neu Schwabenland en juist hier wil dr Herrligkoffer zijn basis vestigen. West-Duitsland saat zich in ieder geval scharen in de rij van naties, die in het Internationale Geophysische Jaar expedi ties naar het Zuidpoolgebied zuilen stu ren. Admiraal Byrd zal volgens de voor lopige plannen in November vertrekken en een basis in de kuststrook van de Ross Z?s oprichten, waarvandaan dan weer sta tions in Mary Byrd Land en aan de Zuid pool zullen kunnen worden opgericht. Het was de „Atka", die een voorlopig onderzoek instelde naar de mogelijkheden ter plaatse. De landen van de Britse Commonwealth hebben een project in be werking, dati eveneens in een doordringen tot aan de Zuidpool zelf voorziet. Het zal alles bijeen een heel bijzondere oftderneming worden. Want sinds 1912 zijn er geen mensen meer aan de Zuid pool geweest. Amundsen bereikte de Zuid pool op 17 December 1911, Scott en diens j"^e^geze,leri arriveerden er een maand later, maar kwamen op de terug- om8 Hn°r ,ho"Ser, koude en uitputting het c den. Het weerstation, dat door de Ame rikanen op of vlakbij de Zuidpool zal worden opgericht, moet van de lucht uil begonnen worden. Tussen de basis der expeditie in Lititle America en de Zuidpool ligt een afstand van ruim duizend kilo meter. Steile bergketenen en uitgestrekte s>letschers vormen hier enorme hinderpa len. Toch zullen, nadat de grondslag ge legd is, er tractortreinen heentrekken, omdat lang niet al het materiaal per vlieg tuig kan worden aangevoerd. Admiraal Byrd is specialist op het gebied van het Zuidpoolonderzoek per vliegtuig. Hij is te vens een veteraan van de Zuidpooi, leid de expedites naar Antarktika in 1928. 1934, 1939 en 1947. Door hem werden meer dan een millioen vierkante mijlen in kaart gebracht. Hij is 66, maar zowel geestelijk als lichamelijk volkomen ge schikt, om deze expedtie te leiden Dank zij zijn ondernemingsgeest werd de eer ste Amerikaanse Zuidpoolexpeditie uitge rust. Hij kent ook het Noordpoolgebied, waarin hij in 1925 vertoefde, in 1926 maak te hij de eerste vlucht per vliegtuig over de Noordpool, op 9 Mei. Het weerstation op of bij de Zuid pool zal volgens de plannen een waar observatorium worden en de groot ste wetenschappelijke onderneming, welke ooit in Antarktika is onder nomen. Men zal het minstens een jaar in stand houden, de zes maan den durende Poolnacht inbegrepen. Van regeringswege is de verzekering gegeven, dat admiraal Byrds expe ditie geen enkele opdracht heeft, om gebieden te verkennen, waar proeven mèt atoom- of waterstofbommen zou den kunnen worden genomen. Ondanks de talrijke expedities, die naar het Zuidpoolgebied ondernomen zijn, is dit nog vrijwel onbekend. Het Continent Antarktiika moet nog geheel geëxploreerd worden en al zijn er dan grote gedeelten van in kaart gebracht, men moet nog naar heel wat gissen. Ofschoon de Ver enigde Staten officieel geen rechten op i-- - t ijs van het Zuidpoolgebied, waarheen het de verkenners van een der tal rijke expedities heen bracht, die er waarnemingen zullen gaan doen in verband met het Internationale Geophysische Jaar. het door Amerikanen verkende gebied doen gelden, erkennen ze ook niet even tuele rechten van anderen daarop en eer lang zal deze kwes'iie internationaal ge regeld moeten worden. In ieder geval verscheidene Amerikanen hebben stukken van Antarktika voor hun land in bezit genomen, zij het dan niet officieel Dat Washington er toch wel prijs op stelt er te doen gelden, blijkt uit de' van Groenland, waar zich de grote Ame rikaanse basis Thule bevindt. Men ziet. zowel aan de Noord- als aan de Zuidpool is het een gedrang van je welste Neêm voor Uw stand of 1 betimmering op de E-55J tijdig contact op met VOORHAVEN 101 ROTTERDAM TEL3497!' zich poolgebied heel actief. We stipten het (drijft op enkele honderden kilometer reeds aan: Sovjet Russen drijven op een ijsschots langs de Noordpool. Vermoede lijk wilien ze zich een idee vormen, wat een twee jaar geduurd hebbende Engel se Noordpool-expeditie er gedaan heefti. Deze expeditie in vorig najaar terugge keerd- Drie man er van heeft al die tijd h NoordPoo] op het eeuwige ijs door gebracht, tegen weer en wind slechts i ?rv. wanden van een kleine, houten h R®^cherrncl. Elke dag hebben ze weer den en andere gegevens uitgezon- De organisatie van deze expeditie is een topprestatie geweest. Van Canada uit u/ctrd,n\et vliegtuigen (Sunderlandviieg- ln', de voornaamste basis opgericht, u [pateriaal. ook de voertuigen met rupsbanden, werden per parachute afge worpen. Hierbij verongelukte o.a. een g ote reddingboot, doordat de parachute zich met tijdig opende. De expeditie be stond uit vier en twintig man: geleerden, en militairen. Een hunner was een Deen. f,tfor,ntLi^raaf en de7-e is bij een vlieg tuigongeluk omgekomen. Een ander v.iegtuigongeluk deed twee leden van de expeditie zware verwondingen oplopen en een met rupbsanden voorziene motorslede ging m een gletscherspleet verloren. De bemanning kon zich bijtijds Redden. Geweldige avonturen heeft de ex peditie niet beleefd, doch ze ver- zamelde een schat aan materiaal, ter wij] er bovendien inzake het vliegen in het Noordpoolgebied bijzondere prestaties geleverd werden. Er werd gewerkt en gevlogen bij 30 tot 40 graden vorst! Zo men geen geweldige avonturen beleefde, men deed 'n op zienbarende ontdekking. Er werd reeds vermoed, dat Groenland niet een enorm eiland of een klein conti nent was, niaar uit verschillende eilanden bestond. De Engelsen me- nen te hebben kunnen vaststellen, dat Groenland, met eeuwig ijs be dekt, een archipel van eilanden moet zijn, die rond een grote binnenzee gegroepeerd liggen. Nu liet klimaat er allengs zachter wordt, zodat Groenland zijn naam weer eer gaat aandoen, is deze ontdekking van bij zonder belang. En.... de Eskimo's krijgen gelijk. In hun oude verhalen spreken ze van brede vaarwegen, die zich vroeger in dit gebied bevonden. „Northice", Noordijs, zo heette de En gelse basis aan de Noordpool het eerste waarnemingspunt zo hoog in het Noor- Ondanks alle moderne vervoermiddelen, die aan de omstandigheden in de Poolstreken aangepast teerden, blijft de slede toch een veelgebruikt vervoermiddel, zelfs, wanneer ze niet door hondenmaar door mensen getrokken wordt Diplomatieke waarnemers in Washington schijnen thans de hoop op te geven, dat uit de AA-conferentie te Bandung een belangrijke ontwikkeling zal voortvloeien, waardoor een staking van de vijandelijkheden in het gebied van Formosa naderbij zal worden gebracht. Bij het begin van de conferentie te Bandung werd in officiële kringen voorzichtig de hoop uitgesproken dat de leiders van de „niet-gebonden" landen in Azië mogelijk de Chinese premier Tsjoe en Lai zouden kunnen overhalen een „verzoenende" verklaring uit te spreken, waarin hij, even tueel voorlopig, het gebruik van geweld afkeurt als middel om het conflict tussen nationalistisch- en communistisch-China met betrekking tot Formosa tot een oplossing te brengen. Ook in Bandung zelf is volgens in siders het enthousiasme verminderd om de kwestie-Formosa aan te pakken. Nehroe zou er nog altijd niet in ge slaagd zijn geweest met Tsjoe een constructief gesprek over dit onder werp op gang te brengen, toen hij Woensdagavond in een laatste poging een diner organiseerde in zijn resi dentie, waarin behalve Tsjoe ook prins Wan van Thailand en generaal Carlos Romulo van de Philippijnen aanzaten. Het schijnt, dat Tsjoe ook bij deze ge legenheid niet toeschietelijk is geweest waarop Nehroe zijn pogingen defini tief heeft opgegeven. India geëergerd In Indiase kringen deed men nogal geërgerd over de nieuwe pogingen voor o.m. een beheerschap van For mosa, waarmee Sir John Kotelawala van Ceylon de kwestie opnieuw wilde benaderen. „Als deze premier meent dat het zo gemakkelijk is, welaan dan, waar wacht hij op?" vroeg een lid van de Indiase delegatie. Inmiddels schijnt het ook zeker, dat het voorgestelde ge sprek tussen de acht landen niet op gang is gekomen, mede ten gevolge van de ijskoude ontvangst van deze plannen door Tsjoe. De betrokken lan den toonden tegenover Kotelawala Ergens in Italië woont Giannuzzo Casolaio, vermoedelijk zeven jaar oud, van wie niemand iets weet. Het begint ais een oud stuiversverhaal. Onze grootouders zouden er van hebben gesmuld. Wij zouden van het verhaal hebben gezegd da* het natuurlijk nooit écht gebeurd kan zijn. Zoiets is natuurlijk' wel aardig als verzinsel, maar in werkelijkheid komt zoiets tocli niet voor En toch in het Italiaanse stadje Tufo woont een jongen van vermoedeliik zeven jaar, die hoewel hij twee namen heeft, officieel, dus voor de wet met geboren is. Want voor zover men weet, werd hij nergens ingeschreven, toen hij het levenslicht aanschouwde. Zijn moeder heeft nadat ze hem aan een doodarme vrouw had toevertrouwd, nooit meer naar hem geinformeerd. Het is niet bekend, of ze dood is en evenmin weet men, of ze haar kind ooit bij de burgerlijke stand heeft aangegeven Giannuzzo, een jongen van zeven jaar, die officieel niet geboren werd, in de klas van de school, waar hij twee namen draagt. (Links met potlood). Trouwens, in een groot land als Italië valt het uiterst moeilijk uit te vissen, waar ergens eén kind van een zekere „Tina, de zangeres" werd aangegeven. Die noemde het kind indertijd „Giannuzzo", een troetelnaampje, ontleend aan Giovan- vullc tnoto °n Van ta"^s va" een vliegtuig in het. Noordpoolgebied. De O 'g'1 tnoeten gov.' ingepakt worden, wanneer er niet gevlogen wordt. e "^"tergrond Jcj'ken Eskimo's geïnteresseerd toe. (Foto De Essobron) ni, ofwel Jan. Wel, Giovanni's zijn er bii millioenen in Italië! Derhalve zal Gian nuzzo Casolaio zeer waarschijnlijk nooit horen, waar hij geboren werd en wie zijn ouders waren. Want zijn moeder heeft hem eenvoudig in de steek gelaten en ook zijn vader, een zwervende acrobaat, nam nooit de moeite, naar hem te informeren. Ze zullen het nu ook wel niet doen en zijn misschien dood. Het levensverhaal van Giannuzzo Caso laio, leerling van de lagere school te Tufo, begon in 1949. Toen verscheen er in het stadje een kleine troep acrobaten, waarbij zich ook een zangeres'bevond, althans een vrouw, die ter afwisseling liedjes zong. In Tufo was toevallig het stadsplein, dat in de oorlog deerlijk toegetakeld werd, weer in orde gebracht, dank zij de vrijgevigheid van stadgenoten, die vroeger naar Ame rika zijn geëmigreerd en daar zich in goeden bron bevinden. Het acrobaten- troepje vroeg verlof, een voorstelling te mogen geven en de burgemeester wees het 't mooi opgeruimde stadspleintje aan. Dit kon aldus op een aardige manier ingewijd worden, dacht hij. De acrobaten beschikten niet over een tent. Ze gaven hun voorstelling in de open lucht, met hun woonwagen als achter grond. Het gebodene was gratis, maar de zangeres ging met een bord rond, om geld in te zamelen. Ze had een jongetje van twee, misschien drie jaar op de arm en verwachtte een tweede kind. De eerste voorstelling werd door de mensen van Tufo alleszins gewaardeerd en ze toonden Zich nogal vrijgevig. Daarom besloot de leider van de acrobaten het waren er een vijftal wat langer te blijven. Ze bleven tien dagen, doch op de laatste da gen kwam er bijna geen geld meer bin nen. Het nieuwtje was er af. En in de woonwagen begon gebrek te heersen. Me delijdende mensen brachten aanvankelijk wat brood en aardappelen, maar kondén dit op den duur niet volhouden, zodat de acrobaten besloten, naar een ander stadje te gaan, in de hoop, er weer iets te kun nen verdienen. Ze pakten hun schamele spullen bijeen. Op het stadsplein bevond zich toevallig een oude werkster van het raadhuis, die nieuwsgierig toekeek. Ze had al eens water naar de woonwagen gebracht en toen even met Tina, de zangeres gepraat en het kind op schoot genomen. Toen de acrobaten op het punt stonden, te ver trekken, vroeg Tina haar, of ze het kind een paar dagen bij zich wilde houden. Ze wist niet, hoe het in het volgende stadje zou zijn. Mischien was het daar ook hon gerlijden. In ieder geval, ze zou „Gian nuzzo" beslist over enkele dagen komen terughalen. De oude werkster. Giovanna Aufiero geheten, stemde toe. Ze had me delijden met het kind. Zelf had ze tien kinderen ter wereld gebracht cn ze zag heel goed, dat het kind een betere verzor ging nodig had dan het van Tina kreeg. Die moest trouwens hard werken, om de woonwagen en de spullen van de acroba ten in orde te houden. Ze nam „Giannuzzo" mee naar haar kamertje, ofschoon ze nauwelijks genoeg verdiende, om te kunnen leven. Doch ze voelde zich eenzaam, erg eenzaam. Haar tien kinderen waren lang geleden uit het stadje weggetrokken, naar de verste uit hoeken van het land en zelfs naar andere werelddelen. Ze hoorde er zelden van. Zo nu en dan ontving ze een postwissel. Maar haar zoons en dochters hadden stuk voor stuk een eigen gezin gesticht en konden niet veel afstaan. Tot haar ontzetting bemerkte ze des avonds, toen ze het kind op een paar de kens te ruste wilde leggen, dat het buikje erg gezwollen was. Ze begreep voorts direct: het had koorts. Het huilde erbar melijk. Omdat ze het niet tot bedaren kon brengen, liep ze naar een dokter, van wie ze wist dat hij arme mensen wel eens vertrokken was. De politie had het op de trein gezet, niemand wist, waarheen. „Giannuzzo" bleef aldus in Tufo Buren hielpen Giovanna, het kind groot te bren gen en op den duur slaagde ze er in, een aantal mensen zo ver te brengen, dat ze geregeld iets voor „Giannuzzo" gaven, zo dat deze behoorlijk verzorgd, gekleed en gevoed kon worden. Voor vele mensen in de buurt werd „Giovannuzzo" of „Gian nuzzo" een der hunnen, als zoveel andere kinderen in het stadje. Maar in 1951 werd er een volkstelling gehouden, die na de oorlog wel noodzakelijk was. Een man van het bevolkingsregister verscheen ook in het kamertje van de werkster en trof daar „Giannuzzo". Ze kon geen enkel papier laten zien, had geen geboortebewijs, ook geen doopbewijs. De man van het bevolkingsregister toog naar de burgemeester. Het jongetje moest een naam hebben, al bestond het officieel dan niet. En de burgemeester besliste, dat het „Trovatello", vondeling zou h</.en. Als Giannuzzo Trovatello werd het nu inge schreven. Maar zijn pleegmoeder was het hiermede niet eens. Als men Giannuzzo dan niet onder haar naam wilde inschrij ven, dan moest hij toch anders heten. Ze stelde Casolaio voor. In die naam zit het woord casa (huis). „Als hij dan geen ouders heeft, dan heeft hij toch in ieder geval mijn huis", zei ze. En alhoewel de burgemeester zei: het blijft Trovatello vondeling, ze gaf haar elfde zoon, zoals ze Giannuzzo noemde, op school aan als Giannuzzo Casolaio. De onderwijzeres spreekt hem ingevolge de wet als Gian nuzzo Trovatello aan, zijn pleegmoeder laat hem door de jongens Giannuzzo Casolaio noemen Giannuzzo, de jongen, die officieel niet bestaat, is een uitstekende leerling, een der beste van de klas, sterk in lezen en opstellen maken en goed in het rekenen... voor het merendeel trouwens geen enkel enthousiasme. Pakistan en de Philippijnen zegden slechts toe met zijn voorstellen in zee te willen gaan, terwijl ook Oe Noe van Burma niet geheel onwelwillend stond tegen over Kotelawala. Uit Bandung bereiken ons echter berichten, dat de pogingen van Kote lawala ten dode zijn opgeschreven en dat deze zelf inmiddels ook de hoop zou hebben opgegeven op korte termijn iets te kunnen bereiken. De minister-president van communis tisch China, Tsjoe en-Lai heeft heden in een verklaring medegedeeld, dat hü be reid is met de Verenigde Staten te onder handelen over Formosa. Het persbureau Reuter bericht, dat in conferentiekringen verklaard werd, dat Indonesië hoopt nieuwe onderhandelingen te beginnen over Westelijk Nieuw-Guinea waarvan sprake was in een resolutie die de politieke commissie der conferentie dezer dagen aanvaardde. Het zal trachten een of andere vorm van gemengd bestuur over het gebied te ver krijgen, zo zei men. Gemengd bestuur, waarbij Indonesiërs en Nederlanders ge zamenlijk het gezag over het gebied uit oefenen, zou voldoen aan de herhaalde verzoeken van Indonesië tot uitoefening van het bestuur over het gebied. Waarnemers te Bandung geloven niet, dat Australië het voorstel inzake een ge mengd bestuur zal steunen, maar dat hel zijn huidige standpunt, dat westelijk Nieuw-Guinea politiek, ethnologisch en geografisch niet bjj Indonesië hoort zal handhaven. (Omtrent bovenstaande is niets verno men van het persbureau P.I.A De gouverneur van de staat New York. Averell Harriman, heeft heden bekend gemaakt, dat hij Edward Corsi heeft be noemd tot lid van de vluchtelingencom- missie van die staat en dat deze commissie haar werkzaamheden zou hervatten. Zoals bekend, is om de figuur van Corsi op het ogenblik een partijstrijd gaande tussen republikeinen en democraten, die werd veroorzaakt toen staatssecretaris Dulles besloot van de diensten van Corsi af te zien, die hij eerst had benoemd tot raadsman van het State Department voor kwesties, de vluchtelingen betreffende Het ontslag van Corsi had in het bij zonder ernstig protest van de democra tische New Yorkse clubs uitgelokt, waarin de invloed van de bevolking, die van Italiaanse afkomst is, groot is. Bij de benoeming van Corsi in zijn nieuwe functie heeft Ham-mart. die tot de democratische partij behoort, verklaard dat de regering-Eisenhower „ongevoelig" is voor de noden van het volk In Zwitserland op missiereis vermoord. Dat was het lot van de H. Fidelis van Sig maringen. Na de pijnlijkste folteringen in de straten van Alexandrië overleden. Al dus stierf de H. Marcus, de evangelist. Doodgemarteld onder keizer Domitianus. Dat was 't uiteinde van Paus Cletus. Ont hielp. De dokter bevestigde haar vermoe- I hoofd tijdens het schrikbewind van keizer den, het kind had erge koorts. Hij gaf haar Diocletiaan. Zo verging het Paus Marcel een geneesmiddel en ze slaagde er in, linus. Dan nog zij gewezen op St. Vitalis „Giannuzzo" in slaap te krijgen. De vol- na vele martelingen te Ravenna levend verbrand en op de H. Petrus van Verona in Milaan met bijlslagen. Deze geloofsbelijders houdt de Kerk ons de volgende week als sterke figuren voor ogen. En naast hen eert zij de grote belijder en kerkleraar Petrus Canisius, St. Paulus van het Kruis, de stichter van T Passionisten. en Catherina jj r? n wondetekenen van de Goddelijk Gekruisigde ontving. Ook nu weer wijzen de officies uit dat T eeuwen de Kerk haar naam „strij- ..In a^e opzichten verdiend heeft. ivi?ar zij wisten het van te voren. Het zou offeren worden en kruiswegen begaan. Het lot van de Meester. De dienaren zijn immers niet beter. O.L. Heer vraagt de meesten van ons geen offer van het leven, doch aan krui- gende dag was het kind al veel beter en de dag erop speelde het vrolijk in een hoek van de kamer. Ze nam het mee naar haar werk, om het niet alleen achter te behoeven te laten. Dit was echter nogal lastig en ze hoopte, dat Tina gauw zou komen opdagen. Maar er verliepen zo waar vier dagen. Geen Tina. Na acht da gen wist ze, dat de moeder nooit meer terug zou komen. 'Ze had haar kind te vondeling gelegd. Gi„vanna Aufiero wist weinig van of ficiële dingen af en kende de verplichting niet, om elkeen, die men in zijn huis op neemt, op het bevolkingsbureau aan te geven. Bovendien, wat interesseerde men zich voor zo'n klein wurm? dacht ze. Ze ging nog een keer naar het naburige stadje en hoorde er, dat het acrobaten- troepje er reeds de volgende dag weer sen en kruisjes ontkomen we niet Doch om die kruisen te kunnen Zien als gena degaven overeenkomstig een woord van pastoor \<an Ars is misschien wel wat veel gevraagd. Toch moeten we tegenover het kruis niet vreemd staan, want met Christus moeten we gekruisigd zijn. St. Paulus schreef aan de Corinthiërs dat hij vooral gezonden was om het evan.' geiie te verkondigen, opdat het kruis van Christus met van zijn kracht beroofd zou worden. De leer van het kruis is voor de wereld een dwaasheid maar voor ons een kracht. Terwijl de Joden tekenen vragen en de Grieken wijsheid verlangen, prediken wii de gekruisigde Christus. Zo is het van daag nog. Het Kruis is nog millioenen een dwaasheid en een ergernis Wij van onze kant dienen St. Paulus na te zeggen. Erfgenamen van God maar dan ook mede-Hjden, omdat wij eerst dan medeverheerlijkt kunnen worden. Deel hebben aan Christus' lijden, opdat wij ons bij de openbaring van Zijn heer lijkheid juichend mogen verblijden Wandelen in de liefde, gelijk Christus ons heeft liefgehad en Zich Zelf voor ons als slachtoffer heeft overgegeven. Liefde in offervaardigheid. Wie het vat- ten KeQi 4

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3