Handschoenen rAED'NOS DE DAPPERE DASCIE in lichte tinten ZATERDAG 23 APRIL 1955 PAGINA i GOUDEN PROFESSIE- FEEST De zaak Jungsclilaeger BRAZILIË WIL KOFFIE- VOORRADEN IN HET BUITENLAND AANLEGGEN Gevaar van de colporteur Huishoudpraat door BETTY KORTEKAAS DEN HAAN Alleen bij noodzaak d8 superieure tand» Romantisch Ridder-verhaal uit de tijd van de Kruistochten (Advertentie) Vandaag viert de eerw. broeder Leonar- dus, die in Tilburg als Henricus Paulus Teurlings geboren werd in 1884, zijn gouden professiefeest. Heeds op 18- jarige leeftijd trad hij in de Congregatie van de broeders van de Onbevlekte Ont vangenis der Allerheiligste Maagd en Moeder Gods, de Broeders van Huyber- gen. In 1905 werd hij geprofest. Vooral tijdens de eerste wereldoorlog heeft broeder Leonardus zich als een wel doener voor de Belgische vluchtelingen doen kennen evenals trouwens in de laatste oorlog, toen hij de verzorging kreeg van de evacué's uit Oirschot. Hij was toen in het klooster te Haaren, Broeder Leonar dus is thans koster en portier van de her bouwde dorpskerk in Huybergen. sociale groepen. De groepstherapie vindt twee- of driemaal per week plaats, waar naast iedereen zijn individuele therapie uren krijgt. De gehele onontbeerlijke samenhang der ■behandeling van psychisch gestoorde de linquenten bestaat uit: observatie, selec tie. behandeling in gedifferentieerde in richtingen, nazorg en research. Nadat vijf jaar geleden met observeren begonnen is, toen de kliniek aan de Gansstraat geopend werd, zijn inmiddels 8 verschillende nieu we inrichtingen tot stand gekomen. De uitbreiding en vernieuwing van het Willem Arntsz-huis, <jat 00k dienstbaar wordt gemaakt aan de opleiding van de psychiater, omvat verder de bouw van een onderwijsafdeling ten behoeve van prof. Rümpke en prpf. Van Lennep, alsmede een centraal laboratorium. Men hoopt het ge hele complex in 1961 voltooid te hebben bij het vijfde eeuwfeest van de Willem Arntsz Stichting. NEEM PER MAN DRIEKWART KAN fubUrall. N.d.riarnfr {ytytlfryr.yy grgTTOhaag- De brief van de Indonesische minister van Justitie aan mr Bouman, waarin hij deze mededeelt hem niet de gevraagde waarborgen te kunnen geven, werd Vrij dagochtend in Djakarta voorgelezen door rechter Maengkom aan het begin van de tiende zitting van het proces tegen de heer Jungschl&ger Bij deze behandeling waren wederom geen verdedigers aanwezig. Van mr Nany Razak was een brief ge komen, die de rechter voorlas en waarin deze verdedigster mededeelt, dat zij we gens de Islamietische vastenmaand uitstel van behandeling verzoekt, een verzoek, dat verdachte zelf ook deed. De rechter deelde mede, dat hij hierover overleg had gepleegd met de officier van justitie, waarbij bleek, dat deze bezwaar had tegen uitstel. Voorlopig zal echter slechts een keer per week, op Donderdag, zitting wor den gehouden. Van mr Bouman was een brief binnen gekomen, waarin hij mededeelt, dat hij het na de beslissing van de minister nodig acht met de betrokken autoriteiten en zijn cliënt overleg te plegen. Aangezien dit overleg niet beëindigd is, verzocht hij uit stel van de zaak. Rechter Maengkom verklaarde echter, dat de zitting voortgang kan vinden, aan gezien bij afwezigheid van de verdedigers deze toch alle gelegenheid zullen krijgen de afgelegde verklaringen te bestuderen. Daarop werd gehoord getuige Daniël* Fredoloen Manoppo, geboren te Pare Pare (Celebes). 38 jaar, thans handelaar te Djakarta. Het verhoor geschiedde echter met gesloten deuren, aangezien zoals de rechter verklaarde getuige drie bedreigingen van een onbekende heeft ontvangen, voor het geval hij een nadelige verklaring jegens verdachte zou afleggen. Het Braziliaanse ministerie van finan cien heeft een plan bekendgemaakt voor het inrichten va nkoffie-entrepots in het buitenland. Het plan wordt gesteund door de koffieplanters, maar de exporteurs van Santos hebben er bezwaar tegen, daar zij vrezen, dat het aanhouden van verkoopvoorraden in het buitenland de prijzen zal drukken en een verlammende invloed zal hebben op de exporthandel. Oostenrijkse onderscheidingen. De Oostenrijkse president, Theodor Koerner, heeft de Nederlandse gezant in Wenen, mr E. Star Busfnann, de grote gouden medaille met de sjerp verleend. De eerste handelssecretaris, drs A. J. M. van der Maade en de eerste gezantschapssecretaris, G. W. baron Bentinck, ontvingen de grote eremedaille eerste klasse. Voor de oorlog was afbetaling in ons land een van de dingen waarover men in bepaalde kringen niet sprak. Al had men daar dan wel de hypotheek op het ..eigen" huis, die in zekere zin toch ook een vorm van afbetaling is. De sinds, dien gegroeide sociale voorzieningen heb ben voorvel en echter een deel van het risico weggenomen dat de overeengekomen afbetalingsverpichtingen niet kunnen Wor den voldaan. De kinderbijslag opent bo vendien de mogelijkheid om daarmee een hoog aanloopbedrag contant neer te tellen waarna de verdere maandelijkse termijnen dan binnen het normale gezinsbudget kunnen worden gehouden Wjj kunnen het daarmee eens zjjn of niet, maar toch moeten wjj rekening hou den met een bepaalde stroming die niet te keren is. Banken leveren hiervoor grote credieten en er is een wettelijke regeling volgens welke een hoge rente op de af te betalen koopsom is toe gestaan. Wat de wet echter als maximum beschouwt, is voor heel wat bedrijven tevens het minimum, en daar nu ligt een van de voetangels van dit systeem. Na tuurlijk kan men voordeliger sparen. Daarmee betaalt men geen rente en in- formatiekosten naar zijn credietwaardig- heid, maar het levert bovendien nog een kleine beloning op. We weten evenwel ook hoe moeilijk het soms kan zijn om deze spaarpot in tact te houden wanneer zich in een gezin onverwachte gebeurte nissen voordoen. De voornaamste vraag blijft dan: wat kopen we op afbetaling? En is dat gemotiveerd? Ook de regering heeft ingezien, dat hier een uitspraak nodig was en in 1950 werd er door de toenmalige staatssecretaris van Economische Zaken, mr v. d. Grinten, dan ook een commissie ingesteld, die de ver schillende afbetalingsvormen op de keper moest bekijken, maar toen ik de samen stelling van die commissie zag, bezorgde mij dat toch wel een lichte schrik. De vijftien mannen die hier onder voor zitterschap van mr W. Lichtenauer (alge meen secretaris van de Kamer van Koop handel voor Zuid-Holland) bijeen waren, kwamen voornamelijk uit de rechtstreeks betrokken kringen van handel, bankwezen industrie. Er waren slechts twee vrouwen bij: mej. C. Stringa van .de Katholieke Arbeiders Vrouwen en een voormalig adviseur van een groot warenhuis. Men zal zich dus kunnen voorstellen, •waardoor het rapport, dat na vier jaar zwoegen uit de bus kwam, teleurstellend •was voor het gevoel van de consument. Dit gevoel van onbehagen kwam ook tot uiting in een aan het rapport- Lichtenauer toegevoegde minderheidsnota, waarin gesproken wordt van de colpor- tage-poliep die men het liefst radicaal zou willen uitsnijden. Die stelling is niet zo maar uit de lucht gegrepen, want inderdaad zijn het de colporteurs, die in heel wat gevallen de koper verleiden tot ruimer kopen dan in feite verantwoord is. Het gaat om de provisie, maar wat daar van de gevolgen kunnen zijn wordt ons pas goed duidelijk wanneer wij in het minderheidsrapport gevallen vinden als dat van die chauffeur die bij een week- inkomen van 83,22 wekelijks 52 moet aflossen voor 33 verschillende artikelen die hij op afbetaling heeft gekocht. Of van desteuntrekker, die van de 30,65 weekinkomen 11.50 naar het afbetalings magazijn brengt. Wanneer wij hierbij bedenken, dat vol gens een uitspraak van prof. dr J. F. ten Doesschate op een congres van het Ge nootschap voor Reclame de koopmotieven voor 72 procent zijn gebaseerd op emotio- De Faubourg Saint- Honoré telt behalve tal van fijne luxe winkels nog veel patriciërswonin gen, die meestal van de straat af niet zichtbaar zijn omdat een voorhuis en een binnenplaats ze daarvan scheidt. Maar in het laatste gedeelte van de Faubourg is dit niet altijd het geval, daar zijn nog gesloten huizen te vinden. In een daarvan heeft de handschoenen fabrikant Roger Faré zijn zaak gevestigd. Een monumentale trap voert naar de eerste ver dieping Boven de trap hangt een vrouwenpor tret en van dit schilderij vallen de handschoenen het allereerste op, be paald agressief trekken ze de aandacht. Handschoenen moeten beslist een obsessie zijn voor de eigenaar, want ook zijn particuliere bu reau staat er vol mee. Gehandschoende han den van marmer, van koper, van zilver en brons of van glas zijn op tafels en étagères neer gezet met hier en daar een paar hypermoderne Ieren handschoenen er tussen. En of dit nog niet genoeg is staren tal van vrouwenportretten ons van de wand aan en op allen is bijzondere aan dacht aan de handschoe nen gewijd. Het lijkt wel of ze daar uitsluitend voor geschilderd werden. Roger Faré kan zich een voudigweg geen vrouw zonder handschoenen voorstelleni. Een vrouw zonder hoed desnoods nog wel maar een vrouw zonder handschoenen is volgens hem een ontoon baar wezen! Al heeft Colette hem „de dichter die de han den bezingt" genoemd, hij kon beter de „dichter van handschoenen" ge noemd worden, al klinkt dit niet erg poëtisqh! Roger Faré heeft on danks die dichterlijke in slag, nuchter en practisch begrepen dat het voor hem en zijn collega's een uitstekend ding zou zijn de handen erg breed maakten; en werd haast uitsluitend suède en daim gedragen. Suède is een dracht voor laat in de middag of voor 's avonds, meent hij. En hij is het er mee eens dat de handschoenen dan zo lang moeten zijn dat ze gedrapeerd om de arm vallen. Maar voor elk ander ogenblik van de dag schrijft hij licht ge kleurde en zeer korte handschoenen voor. Ze moeten bovendien erg glimmen en door hun kleur beslist fris staan. Hij noemt ze dan ook „les gants frais". De modellen zijn een voudig en sober, de na druk wordt gelegd op snit en leer. De kleuren? Touw en hennepvezel, rose, vlas- blauw, zacht groen en zelfs agressief geel. Alle maal kleuren die inder daad fris staan als ze schoon zijn! DINY K-W. als de zwarte handschoe nen eindelijk de mode uitgingen. En zijn Collec tie is dan ook grotendeels op de lichtgekleurde handschoen ingesteld. „Op zwarte handschoe nen zie je geen vuil", denken de Parijse vrou wen die wel weten dat lichte handschoenen in Parijs wel de meest on- practische dracht is die zich denken laat. Maar geen fabrikant, onverschillig welk artikel het betreft, heeft zich over het min of meer practisch zijn ooit iets aangetrokken tot de klanten het hem in her innering brachten. Faré komt dan ook met een collectie lichte hand schoenen en of dit nog niet voldoende is, hij neemt er glimmend glacé voor. „Chevreau glacé geeft de handen iets zij achtigs en idealiseert ze", zegt hij. De laatste jaren vond men juist dat die glimmende handschoenen nele overwegingen (dus niet bepaald wor den door rechtstreekse noodzaak en een verantwoord koopmotief), spreken deze cijfers een nog schrijnender taal. Ik had deze week gelegenheid, deze ge dachten te toetsen aan de opvatting van een grote groep vrouwen in een der af delingen van het Katholiek Vrouwengilde, waar ik enkele vragen over afbetaling in discussie bracht. De antwoorden waren gevarieerd, maar ik noteer er uit: alleen bij dringende noodzaak betere voor lichting over het „systeem" van afbetaling luxe artikelen niet op afbetaling kopen luxe is: alles wat men koopt „ten koste van de gezondheid" alleen duurzame artikelen: geen vacantie op afbetaling kopen bij de bona fide handel, niet bij colporteurs eerst vergelijken voor men koopt. De conclusie uit deze verscheidenheid kan kort zijn: alleen in uiterste noodzaak op afbetaling kopen en de aan dit systeem verbonden sociale nadelen opvangen door goede voorlichting over dit systeem. En tenslotte: een goede wettelijke regeling, wanneer deze zaak binnenkort in de Kamer in behandeling komt. gag-f Uitsluitend-verkrijgbaar bg apotheker», drogisten, kappers en dn speclsatbrsnchn. waaien zwarte tressen met linten.. Vlak voor haar ver bergt de slottoren het massale kasteel. Gevangenis en oorlog! Twee angstige woorden, die voort durend om deze muren huiveren; zij beroeren Dascie, maar het meisje wijst ze verstoord terug als een woeste echo tegen de stenen. Allen houden van het kasteel. Zij, zij haat het. Zij wil het niet bekennen en in stilte geniet ze de bittere vrucht van haar toorn. „Ik wil daarheen niet alleen terug gaan." Dascie wendt zich van de weg af, waarlangs de stoet daarstraks in andere richting voorbijgetrokken was en die haar nu zou leiden naar de drempel van de hoofd poort. Zij loopt links van de ringmuur der ophaalbrug. Daar loopt de muur door tot de rand van de rots, die het voetpad in de puinhopen terugdringt. Tussen de scherpe maar brokkelige punten sluipt Dascie heen met het gemak der gewoonte. Hier zal zij tenminste niemand ontmoeten. Misschien kan ze zelfs in het open dal daar beneden een laatste maal de mannen zien, die met Ros- taing voorttrekken naar de heer van Gicon. Doch neen, zij kijkt niet meer. Waarom zou zij het ook doen? Haar verlatenheid kalmeert haar trouwens reeds; zij gaat langzamer uit vrees, dat zij te snel om het kas teel heen zou lopen en te vroeg voor de open poort zal staan. Dascie daalt wat lager af om het metselwerk te ontgaan van de hoektoren, die ruw naar voren springt en in de rots boort. - Je schreit! Een hand viel ruw op haar schouder. Dascie slaat de ogen op en herkent de slotvoogd. - Ik heb mij dus niet vergist, zei hij, je hield van Ros- taing? In haar verbazing ontwoordde Dascie: Ik had het toch niemand gezegd. De slotvoogd maakte zich vrolijk, maar ging min achtend voort: - De jonge Sabran is vertrokken, nu ja; maar de kooi is niet leeg. Alphonse Jourdain blijft nog. Vergeet hem die weggaat, denk aan degene die blijft. Dascie antwoordt niet. Maar in haar opgeslagen ogen trilt de woede. Bij de naam van Alphonse Jourdain blonk diep in haar heldere blik een glimp van haat.. Toen glimlachte de slotvoogd voldaan, want één blik was hem voldoende om een valk te beoordelen. Hij drukte zijn zware hand ruwer op de tere schouder en zei op be velende toon; Ga naar binnen, Dascie. In een bocht van de toren verborgen, drukt de slot voogd een onderaardse gangdeur open, welke voor hem de gebruikelijke ingang was. Dascie doet enkele passen in de gang, die dwars door de dikke muur loopt. Met een gebaar van verrassing verschijnen in de plotselinge duisternis twee mannen bij een opeenhoping van wapens en tuig. De slotvoogd stelt hen met enkele woorden ge rust; hij wijst op 't meisje: - Ze behoort tot de onzen. En zonder verder omhaal, zonder zich nog om haar te

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4