Kom vooruit bij de Marechaussee! Postzegels Mijn man schilderde Het Laatste Avondmaal" en „De Emmaüsgangers „Amsterdam" vloog naar Londen s WERELDS OUDSTE LUCHTLIJN BESTAAT 35 JAAR te Voor hen is het leven vaak spannender dan een boek! Huurwet de enige bescherming voor kamerbewoners E EVEN AANDACHT VOOR i Echtgenote van Van Meegeren voor Zwolse rechtercommissaris Brutale insluiping in Bossche pastorie IN- en UITVALLEN Borrel 7 Neus Géén staatscontrole over de radio Aparte Overheidsmaatregelen acht minister niet mogelijk Emissie R. V. S. H'; ZATERDAG 23 APRIL 1955 PAGINA 5 Tussen twee platen triplex „Dat praatje heb ik meer gehoord" RODE KRUIS HELPT IN GRIEKENLAND Niet op een Hondius geschilderd EN DE POST ZOCHT HET UIT Rotterdammer in de kraag gegrepen Unda-congres in Wenen DOOR GASVERSTIKKING OMGEKOMEN STAKING IN OUDE-PEKELA TEN EINDE PROF. WOLTJER GEWOND Bij oversteken door auto gregrePen Het oud-lid van de Eerste Kamer, voor zitter van de Onderwijsraad en hoog leraar in de faculteit der letteren en wijsbegeerte aan de Vrije Universiteit te Amsterdam, professor mr R. H. Woltjer uit 's-Gravenhage, is gisterenmorgen ge wond geraakt bij een ongeluk te Wasse naar. Ter hoogte van het Dierenpark Was senaar wilde de 76-jarige hoogleraar op een drafje de Rijksstraatweg oversteken, waarbij hij werd gegrepen door een per sonenauto, die juist een voor hem uitrij dende driewielige bestelwagen aan het in halen was. De bestuurder van de perso nenauto trachtte door remmen en uitha len naar links een aanrijding te voorko men, maar deze poging slaagde niet. Pro fessor Woltjer werd met een breuk in het linkeronderbeen en schaafwonden naar het ziekenhuis Bronovo in Den Haag overgebracht. Marechaussee zijn is een vak met boeiende facetten. Waar speurzin en energie, doortastendheid en tact vereist zijn in het landsbelang, daar vindt men de marechaussee. Bij het Koninklijk Paleis, op vliegvelden en bij militaire escortes en bij regeringsgebouwen verricht hij zijn taak in een leven dat vaak boeiender is dan een boek. PLECHTIGE BOSSCHE OMGANG EDE KRIJGT GEEN HEIDEWEEK ZULLEN EX-STAKERS WORDEN VERVOLGD? Politieel onderzoek wordt voortgezet 7* mmm Dit is iets voor UEr bestaat nu weer kans om toe te treden tot dit Keurkorps. Eisen: leeftijd 18-25 jaar, geen bril dragen, lengte tenmin ste 1.75 m. Voldoet U daaraan, gaat U dan eens praten met een Brigade-Commandant van de Koninklijke Mare chaussee. U kunt ook schriftelijke inlichtingen verkrijgen bij de Sectie Personeelsvoorziening van het Ministerie van Oorlog, Grote Marktstraat 40, Den Haag, Tel. 182290. B. M. R. 3. DEENS KONINKLIJK BEZOEK NIGE TIJD GELEDEN kondigden we reeds de tentoonstelling aan welke thans in het Postmuseum te 's-Gravenhage wordt gehouden en waar door middel van oude brieven met de daarop afgedrukte postmerken de geschiedenis van de Post wordt weergegeven. Op deze expositie, welke tot 31 Mei a.s. is geopend, menen wij hier nog even terug te moeten komen. Nieuwe uitgiften I d&jB&r».* mêMmm Gelegenheidsstempels TELEVISIE (Van onze correspondent) „Ik was er stellig van overtuigd en ik ben dat nog, dat mijn man „Het Laatste Avondmaal'' en „De Emmaüsgangers" heeft geschilderd", vertelde de echtgenote van Van Meegeren, de 69-jarige in Laren wonende mevrouw J. Th. van Meegeren Oerlemans gisteren tijdens haar verhoor door de rechtercommissaris bij de Zwolse rechtbank in de zaak Gebr. K. uit Utrecht contra de heer D. K. van Beuningen uit Vierhouten. Zij had bezoek gehad van de heer L. K., die vergezeld was door de Amersfoortse schilder-restaurateur C. J. Snoeijenbosch. Deze spraken er hun twij fel over uit, dat haar man de omstreden Vermeers zou hebben gemaakt, waarover zij zeer verontwaardigd was. De bezoe kers vroegen haar, waar haar man de schilderijen vandaan had als zfl dit wis ten zouden zfl f 175.000 kunnen verdienen. Overigens gaf zjj toe haar man nooit aan deze schilderijen te hebben zien werken. Mevrouw van Meegeren ontkende, dat zij zich er over zou hebben uitgelaten, dat anderhalf millioen gulden, wat de heer Van Beuningen betaalde voor „Het Laat ste Avondmaal'', veel te weinig was en dat het doek zeker zeven millioen waard was. Ook had zij nimmer gehoord van een aanbieding uit België van vijf millioen. Zij bevestigde, dat zij in 1949 de heer Snoeijenbosch had gezegd,- dat binnen twee maanden het bewijs zou worden ge leverd, dat Van Meegeren wel degelijk de omstreden schilderijen had gemaakt. Zij doelde op 't tweede „Laatste Avondmaal'' waarover haar man haar vlak'voor zijn overlijden zou hebben gesproken. Hij had deze voorstudie verborgen tussen twee platen triplex die hij in de werkkamer van zijn villa te Nice op schragen had gelegd, zodat het net een tafel geleek. Met een auto en daarachter een kam peerwagen reisde mevr. Van Meeegeren naar Nice in het vroege najaar van 1949 en zij vond het schilderstuk in de kelder van de villa in Nice. De triplexplaten wa ren van elkaar geschroefd. Zij nam het doek mee, maar het passeerde nooit de Nederlandse grens. Het werd voor onder zoek overhandigd aan de Brusselse pro fessor P. Coremans. Overigens maakte de raadsman van de gebr. K., mr A. Wijman uit Heerlen ernstig bezwaar tegen de vra gen die betrekking hadden op het tweede „Laatste Avondmaal". Deze kwestie hoort ln het proces tussen Van Beuningen en prof. Coremans thuis, aldus mr Wijman, die overigens alle andere getuigen over de kleinste bijzonderheden vragen stelt. De tweede getuige, die gisteren werd ge hoord (twee anderen lieten verstek gaan) was de 53-jarige in Hilversum wonende schrijnwerker R. ten Ham. „U bent huis knecht geweest bij Van Meegeren", open de de rechter-commissaris het verhoor. „Dat praatje heb ik meer gehoord, maar het is niet waar'', repliceerde getuige die vervolgens vertelde, dat hij dagelijks in de woning van Van Meegeren in Laren kwam in de oorlogsjaren. Hij maakte lijs ten voor hem en heeft ook eens een ten toonstelling voor hem georganiseerd. La- Ten behoeve van de slachtoffers van de aardbeving in het Griekse plaatsje Volos heeft het hoofdbestuur van „Het Nederlandsche Roode Kruis" duizend de kens beschikbaar gesteld. Deze dekens zullen op 28 April met het stoomschip „Titus" van Rotterdam uit worden ver scheept. De waarde van deze zending be draagt 30.000. Een telegram waarin deelneming wordt betuigd en hulpverlening wordt aange boden is reeds door het Rode Kruis aan het Grieks Rode Kruis verzonden. ter kreeg hij vaker dan hem lief was een van de heren K. op bezoek en deze hielp hij ook bij de nasporingen naar ,,'t Laatste Avondmaal''. Zo ging hij bijvoorbeeld mee naar Raalte, naar kapper Oudendag de vader van een leerling van Van Meegeren, van wie men vermoedde, dat hij het tweede „Laatste Avondmaal" heeft ge schilderd. Getuige maakte met de vader een praatje over de schilderijen van de zoon, die in de salon hingen en kreeg uit eindelijk het adres in Canada van de zoon. Verder ging hij mee naar Lent, waar te vergeefs werd gezocht naar schilderijen van Van Meegeren, die er zouden zijn on dergedoken. Voor zijn hulp kreeg hij in totaal ongeveer vierhonderd gulden. Opmerkelijk was zijn verklaring, dat hij einde 1942 een door Hondius geschilderd jachttafereel, dat in de woning van Van Meegeren hing. van de muur heeft ge haald en naar een kamer boven heeft ge bracht. Ongeveer een jaar later stond dit schilderij er nog, aldus de heer Ten Ham. Daarom leek het hem onmogelijk dat „Het Laatste Avondmaal", dat de heer Van Beuningen in Juni 1941 kocht, zou zijn geschilderd op bedoeld jachttafereel van Hondius, dat hij immers in 1943 nog in de woning van Van Meegeren wist. Ove rigens had ook hij Van Meegeren nooit aan een van de omstreden schilderijen zien werken, hoewel hij dagelijks in diens woning kwam. Na deze twee dagen is het getuigenver hoor geschorst tot 20 Juni om elf uur. Op 21 Juni zal het worden voortgezet. Zes van de een en twintig getuigen zijn thans gehoord. (Van onze Amsterdamse redactie). Wanneer in de hoofdstad, waar wel een paar briefjes per dag aankomen, de postbesteller te doen krijgt met het vol gende adres: STICHLUNG STULPARTIE REROR HANGERIE en Mayar Szerctet Szövetsceg Veretösegeuck Amsterdam dan denkt u, dat de goede man niet beter kan doen dan deze zaak als onbestelbaar „af leggen". Maar onze post denkt er anders over en brengt een en ander stipt aan het goede adres, n.l. Stichting Hulpactie voor Hon garije Zeeburgerdijk 236 Amsterdam. Dat is toch wel speurzin van de goede soort! (Van onze correspondent) Pastoor Ras van de St Leonardusparo- chie te Den Bosch draagt zijn naam met des te meer eer, sinds hij er Vrijdagmiddag door „ras te handelen" in slaagde een in sluiper en gauwdief in de pastorie op he terdaad te betrappen en na een succesvolle achtervolging, (met ..rasse schreden" na tuurlijk) aan de politie over te leveren. Toen de pastoor met zijn kapelaans in de eetzaal het middagmaal had gebruikt en zijn kamer weer betrad, bemerkte hij, dat achter een gordijn een jas uitstak. Toen hij het gordijn met een forse ruk weg schoof, stond hij plotseling tegenover een vreemde man, die doodgemoedereerd een praatje wilde beginnen. Terwijl de pas toor echter alarm maakte in de pastorie, zag de indringer kans via de vestibule te ontsnappen. Hij ging een timmermans werkplaats binnen en zei daar dat men buiten, onder het roepen van „houdt de dief", blijkbaar een inbreker op de hie len zat. Na deze mededeling verliet hij aan de andere zijde de werkplaats en wandelde heel rustig weer langs de pasto rie, onderwijl zelfs een sigaret opstekend. Doch daar liep hij figuurlijk dan, in de armen van de dienstboden der pastorie, die mede naar de insluiper stonden uit te kijken. De pastoor en enkele personen van de werkplaats grepen de man in de kraag, al beweerde hij dan bij hoog en bij laag dat ze beslist ,,de verkeerde" te pakken hadden. Hij werd aan de intussen gearri veerde politie overgeleverd. Het bleek de 24-jarige Rotterdammer L. K. te zijn. Bij fouillering werd op hem gevonden een be drag van zevenhonderd gulden, dat in de kamers van de pastorie en de kapelaan» was gestolen, alsmede een tweetal gou den ringen, welke aan de ouders van pas toor Ras hadden toebehoord. Ook kwamen enkele vulpennen voor de dag. doch deze waren niet op de pastorie ontvreemd. De man kon niet anders dan een volledige be kentenis afleggen. Bij nader onderzoek bleek, met welk een brutaliteit de insluiper te werk was ge gaan. Hij had de hele pastorie aan een onderzoek onderworpen, terwijl de be woners aan tafel zaten. Kasten forceerde hij, laden trok hij open en gordijnen had hij weggeschoven voor de boekenkasten Het merkwaardige is, dat kortgeleden een andere insluiper dezelfde pastorie dei St Leonardusparochie tot operatiegebied gekozen had. Toen werd een bedrag van 2000 ontvreemd. Bij een inbraak in een klooster te Afferden werd deze gauwdief later gesnapt. Misschien kent gij de trieste geschiede nis van die eerzame kastelein, die de we reld wilde verbeteren. Het is een wrang sprookje, waarin het goede niet wordt be loond, maar op een afzichtelijke wijze wordt mishandeld. De hoofdpersoon, eige naar van een drukbeklant café, dacht ten bate van zijn klanten een vernuftig spaar systeem uit. Voor iedere borrel, die zijn dorstige bezoekers door het keelgat zouden laten glijden, wilde hij een paar centen meer nemen. Die paar centen zou hij dan voor hen wegleggen en sparen. Als een zijner klanten nu onverwachts voor een grote uitgave stond, hoefde hij maar naar zijn kastelein te gaan en zijn tegoed van de toog te halen. Het sparen werd toendertijd nog niet zo vergemakkelijkt door spaarzegels en dergelijke en de weg naar het café is zon niger dan die naar de spaarbank. Als U nu denkt, dat zijn oorspronke lijk lief maar wat klein lokaaltje uitgroei de tot een glanzende onafzienbare drank gelegenheid met een uitgebreid horecaf en administratief personeel, dan vergist U zich deerlijk. De mannen wantrouwden zijn goede bedoelingen en zoals vele idea listen werd hij uitgekreten voor een on zinnige, een dwaas. Een faillissement was het einde en bovendien geraakte hij en dat is het ergste wat een kastelein kan overkomen hopeloos aan de drank. De verwerkers van alcoholhoudende dranken hebben nu wederom zo een diep menselijk en onbaatzuchtig geluid laten horen Hoe haalt de minister van Econo mische Zaken het in zijn hoofd zo zeg gen zij om de minimumprijzen voor ge distilleerd op te willen heffen. Het is toch voor iedereen, die het café wel eens aan de binnenkant heeft gezien en de romige geur van het bier uit ervaring kent, geen geheim dat hiermede de belangen van de zwakke drinkebroers niet worden gediend. Het is goed en mooi van de heren, dat zij eerst aan hun medemensen denken en dan pas aan zichzelf. Maar wij zouden ze wil len toeroepen: „Heren verliest het eigen belang niet helemaal uit het oog, houdt het tragische voorbeeld van Uw menslievende collega voor ogen". Geregeld verschijnen er advertenties in onze kranten, die de Nederander in grillig getekende letters voorhouden, dat bepaal de elementen in onze samenleving het op onze vrijheid gemunt hebben. Van zekere zijde, zo betogen zij, wordt er gepoogd het accijns voor gedistilleerd te verhogen, zo dat het voor de Nederlander haast ondoen lijk wordt zijn natje te bekostigen. Immer worden wij bij het lezen van de ze waarschuwing met woede vervuld. „Waag het niet element', zo denken wij dan en vermanend schudden wij de vujst Nu hadden wij een vermoeden, dat het element ergens in Den Haag zetelde maar nu wij de ministeriële pogingen gehoord hebben en het daaropvolgend commentaar van slijters en kasteleins hebben verno men, duizelt het ons een weinig. Zou de minster nu die advertenties gere geld plaatsen en zouden de kasteleins nou die elementen zijn. die ons van de borrel willen afhouden. De bezorgdheid kan toch ook te ver gaan. 's Werelds oudste door één maat schappij gevlogen luchtlijn, de K.L.M.- dienst Amsterdam-Londen v.v. bestaat op 17 Mei a.s. 35 jaar. Ruim 880.000 passagiers (een aantal ge lijk aan het totale inwonerstal van Am sterdam). 20.000.000 kg vracht en 3.300.000 kg post zijn sinds 1920 op de ge regelde K.L.M.-diensten tussen de Neder landse en de Engelse hoofdsteden ver voerd. Het ligt in het voornemen van de K.L.M. om aan het bereiken van deze interessante mijlpaal in de geschiedenis van de burgerluchtvaart enige speciale aandacht te besteden. De ontwikkeling van deze historische luchtlijn is een representatief voorbeeld van de grote vlucht, die de burgerlucht vaart in 35 jaar tijd heeft genomen. De eerste vlucht op 17 Mei 1920 werd uitgevoerd van Londen naar Amsterdam met een „Airco-16", een eenmotorige, om gebouwde oorlogs-tweedekker. Het toes telletje, dat twee passagiers o.w. één Maasbode-redacteur en als eerste lucht vracht een pakje Engelse kranten („The Times" en „Daily Mail") aan boord had, vloog boven de spoorlijnen en andere herkenningspunten op de grond via het smalste deel van het Kanaal en vervol gens langs de Belgische en Nederlandse kustlijn naar het vliegkamp Schiphol. Hier landde het na een vlucht van 135 minuten in een beschut hoekje van de polder, waar o.m. de toenmalige Neder landse minister-president, de vliegtuig bouwer Anthony Fokker en de jonge ad ministrateur van de K.L.M. Albert Ples- man, de passagiers en de als poolvorser uitgedoste vlieger Jerry Shaw begroetten. De volgende dag werd in 215 minuten de vlucht van Amsterdam naar Londen ge maakt, waarmee de eerste retourvlucht op deze zesmaal wekelijkse dienst een feit was. Thans 35 jaar later onderhoudt de K.L.M. vanaf de wereldluchthaven Schiphol met hypermoderne Convair- vliegtuigen in een vliegtijd van 80 minu ten, 47 diensten per week tussen Amster dam en Londen. Het 230 P.K. motortje heeft plaats ge maakt voor twee krachtige motoren van ieder 2.500 P.K. In plaats van twee pas- De reorganisatie van het Oostenrijkse radio-wezen moet geschieden overeen komstig de grondbeginselen van de zedenleer, zo verklaarde kardinaal dr Innitzer gistermiddag in Wenen bij de opening van de algemene vergadering van de Unda, de katholieke internationale vereniging voor radio en televisie. De radio mag geen monopolisch karakter dragen en geen gesocialiseerde onderne ming zijn, zo zeide de kardinaal. Ook al zou de Kerk in Oostenrijk t.z.t. niet de bedoeling hebben een eigen zender op te richten, dan moet haar daartoe in ieder geval toch behoudens het recht, ook de mogelijkheid worden gelaten. „De stem der Kerk" moet in de radio over een eigen zendtijd kunnen beschikken. Boven dien verwachten de bisschoppen van Oos tenrijk, zo zeide de kardinaal, dat de gezamenlijke programma's volgens de zedelijke normen en die van het natuur recht worden samengesteld. Eerst dan kan aan deze eisen worden voldaan, wan neer mensen, die zich van hun verant woordelijkheid bewust zijn. samenwerken met vertegenwoordigers van de Kerk en van culturele instellingen. De overheid heeft dan aangaande de arbeid van deze mensen in geen enkel opzicht het recht voo-schriften te geven, ook al zal een raadgevend lichaam van staatszijde nood zakelijk zijn. De minister van onderwijs, die als ver tegenwoordiger van de Oostenrijkse regering optrad, bevestigde dat de open bare mening, die haar stem via radio en televisie verheft niet aan staatscontrole onderhevig mag zijn. Prof. dr Rudolf Henz, voorzitter van het congres, begroette de 40 deelnemers uit de 30 Europese landen en staten in Zuid-Amerika. De president van de Unda, de Nederlandse pater prof. dr J. B. Kors O.P., dankte namens alle aanwezige buitenlanders voor de gastvrije ontvangst in Wenen. Op het congres, dat tot Woensdag a.s. zal duren is N jderland voorts vertegen woordigd door de directeur van de KRO tevens vice-voorzitter van de Unda, de heer P. Speet. sagiers, door de K.L.M. in de beginperio de voorzien van een warm-waterstoof, een leren jas en een vliegbril, kunnen te genwoordig op iedere vlucht 44 passa giers worden vervoerd in een royale ca bine met geriefelijke fauteuils, verwar ming, luchtverversing en een uitgebreide boordkeuken in een vliegtuig, dat voor zien is van de modernste technische hulpmiddelen. Behalve de geregelde lijnvluchten heb- en de „Vliegende Hollanders" in de af gelopen 35 jaar (met uitzondering van de vijf oorlogsjaren, toen deze dienst niet kon worden gevlogen) ook nog zeer veel extra-, charter- en vrachtvluchten tussen de Britse en Nederlandse hoofdsteden uitgevoerd. In een ziekenhuis te Den Haag is ten gevolge van gasverstikking overleden de 55-jarige weduwe M. G.-L.. De vrouw, die invalide is, had melk op het gas gezet en was daarna weer op bed gaan liggen en in slaap gevallen. Toen de melk over kookte, werd de vlam gedoofd en het gas stroomde de keuken en de aangrenzende kamer, waar de vrouw ter ruste lag, binnen. Een buurman, die zag dat de gordijnen bij de weduwe dicht bleven, vermoedde onraad en toog op onderzoek uit. De G.G.D., die gewaarschuwd werd heeft de vrouw, die toen nog leefde, naar een zie kenhuis overgebracht, maar geneeskun dige hulp heeft niet meer mogen baten. De wilde staking bij de touwfabriek „De Volharding" te Oude-Pekela is ten einde. Gistermorgen hebben de arbeiders het werk hervat onder dezelfde loonsvoor waarden. (Advertentie) Het „Actie-comité kamerbewoners' heeft onlangs aan de ministerraad ver zocht. verplichte aanmelding van kamer verhuurprijzen in te voeren en maatrege len te nemen tegen het onbeperkt ver huren van kamers met pension of warme maaltijd. Voorts verzocht het comité het bouwen op grote schaal van woongelegen heid voor alleenstaanden te bevorderen evenals voorlichting van overheidswege omtrent de noodzaak van bemoeiing van hogerhand, om bij verhuurders begrip te wekken voor het belang van alleenstaan den, die ook behoorlijk moeten wonen. Het comité merkt daarbij op, dat talrijke kamerverhuurders zich aan prijsopdrijving schuldig maken, dat er een tekort aan ongemeubileerde kamers is en dat vele verhuurders er steeds meer toe overgaan kamers gemeubileerd al dan niet met pension, te verhuren. Daarnaast hebben, volgens het comité, de kamerverhuurders een zodanige machtspositie verkregen, dat zij tal van onredelijke eisen stellen De minister van Wederopbouw en Volks huisvesting heeft het comité nu geant woord, dat de overheid door daartoe strekkende bepalingen in de Huurwei (art. 6, 7, 9, 18 en 19) prijsopdrijving tracht te voorkomien. (Deze artikelen hebben betrekking op de bepaling van de huur prijs van een deel van een zelfstandige woning, ook indien de huur en verhuur meer omvat dan het enkele gebruik van het onroerend goed en op de huurbescher. ming. Bö twtjfel of h(j de juiste huurprijs betaalt, kan de huurder zich hieromtrent laten adviseren door de huuradviescom missie). Hoewel de Huurwet de kamerbewoner ten opzichte van zijn verhuurder dezelfde bescherming biedt als de huurder van een gehele woning ten opzichte van zijn eigenaar, kan worden gesteld, dat deze bescherming in het laatstbedoelde geval meer effect heeft De plechtige omgang die jaarlijks door de straten van Brabants hoofdstad trekt, zal dit jaar worden gehouden op Zondag 10 Juli. Het voltallige bestuur van de V.V.V. te Ede heeft gisteravond unaniem beslo ten, de Heideweek in Augustus niet te laten doorgaan. Reden tot dit besluit is de door sommige raadsleden tijdens de recente raadsvergadering geuite felle cri- tiek op het financiële beleid van de VVV. Het Tweede-Kamerlid de heer Gortzak (C.P.N.) heeft onlangs aan de minister van Justitie vragen gesteld betreffende de arrestatie van enige stakers onder het Amsterdamse gemeentepersoneel. In antwoord op de vraag of de minis ter bereid is de maatregelen, die door de Justitie in Amsterdam tegen ex-sta kers worden toegepast, direct te doen be ëindigen, heeft de bewindsman meegedeeld dat er voorhands slechts sprake is van een politieel onderzoek, ten einde een inzicht te krijgen in de vraag van wie. c.q. van welke zijde het Initiatief tot de staking is uitgegaan. De maatregelen, welke daar bij tegen betrokkenen worden genomen, blijven ingevolge opdracht van de minis ter beperkt tot hetgeen in het belang van het onderzoek strikt noodzakelijk is. Het zal duidelijk zijn, dat, wil het onder zoek zin hebben, daarvan niet kan wor den afgezien, aldus de minister. De positie van de kamerbewoner is veel zwakker er is dagelijks contact tussen beide partijen, terwijl de huurder van een gehele woning zeer weinig con tact heeft met de eigenaar doch deze zwakheid vindt, naar het oordeel van de minister, haar oorzaak in de aard der materie en kan niet door wettelijke be palingen ten gunste van de kamerbewo ners worden beïnvloed. En zeker kan de overheid niet de verhuur van onroerend goed in een bepaalde vorm gemeubi Ieerd. met pension e. d. verbieden. Tenslotte merkt de minister op, dat in 1954 door uitbreiding van de premie- en bijdrageregeling woningbouw 1953 de mo gelijkheid is geschapen om van rijkswege steun te ontvangen bij de bouw van flats voor alleenstaanden. Van de reeds eerder aangekondigde aan delenemissie en introductie ter beurze van de Rotterdamsche Verzekering-Socië teiten (R.V.S.) is thans het prospectus verschenen. De Ned. Handel Mij en de Amsterdamsche Bank stellen op 4 Mei a.s. de inschrijving open op nora. 1.500.000 certificaten van aandelen D. in stukken van 1000 en 100 (geheel vol te storten) ten volle delende in de resultaten van het boekjaar 1955 e.v. tot de koers van 100 pet. De inschrijving staat uitsluitend open voor houders van aandelen A, B en C en wel in dier voege, dat het bezit van tel kens nom. 1000 aandelen A, B of C bij inschrijving recht geeft op toewijzing van nom. 600 certificaten van aandelen D tot genoemde koers. De storting moet ge schieden op 1 Juni. Gezien de steeds toenemende betekenis van de vennootschap en gezien ook de stellige verwachting dat de ontwikkeling zich zal voortzetten, acht de directie het gewenst de waarborgen een verdere ver sterking te doen ondergaan door ver groting van het volgestorte aandelenkapi taal. Dit brengt mede, dat de vennoot schap, waarvan de aandelen tot nog toe in beperkte kring werden gehouden, zich voor deze versterking harer middelen tot de publieke kapitaalmarkt richt. De certi ficaten zullen op verzoek van de houder onder bepaalde voorwaarden royeerbaar zijn tegen aandelen D van nom. 3000 De laatste 7 jaren is gemiddeld 70 pet van de netto-winst in het bedrijf ge houden. De groei van de onderneming zal ook in de toekomst een conservatief financieel beheer noodzakelijk maken. Desondanks meent de directie, dat buiten gewone omstandigheden voorbehouden, voor de eerstkomende jaren gezien de bedrijfsresultaten in het verleden en de gestadige ontwikkeling van het bedrijf, welke zich in het jaar 1955 heeft voort gezet, ook over het vergrote aandelen kapitaal een dividend van 9 pet (zoals over 1954 werd uitgekeerd) mag worden verwacht. Uitzending vanuit Engels Transit Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Zaterdag 23 April 22.00 Verzoekplaten 23.00 B.M.R.S. Show 23.45 Vervolg verzoekplaten 01.00 Sluiting Uitzending vanuit Engels Tran|t Camp te Hoek van Holland. Golflengte 25 meter. Zondag 24 April 22.00 Een beetje anders dan gewoon 22.45 Make mine music 00.30 Sluiting Zondag 24 April ZONDAG 24 APRIL HILVERSUM I. (402 m.) 8.00 KRO. 9.30 NCRV. 12 15 KRO. 17.00 IKOR. 19.00 NCRV 19.45—24.00 KRO. 8.00 Nws 8.15 Gram. 8.25 PI. Hoogmis. 9.30 Nws. 9.45 Omr. ork. 10.00 Geref. kerk. 11.20 Vocaal ens. 11.45 Viool en orgel. 12.15 Gram. 12.40 Gevar. liedjes. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws 13.10 Lunchconc. 13.40 Boekbespr. 13 55 Gram. 14.00 V. d. jeugd. 14.20 „25 jaar katho liek verkennen". 14.35 Lichte muz. 14.50 Brab. halfuur. 15.20 Kamerork. 15.40 Opera. 16.05 Gram. 16.10 Kath. Thuisfront Overal! 16 15 Sportrep. 16.30 Vespers. 17.00 Oec. jeugd. 18.03 Zangdienst. 18.45 Caus. 19.00 Boekbespr. 19.10 Samenzang. 19.30 Caus. 19.45 Nws 20.00 Cabaret. 20.40 Act. 20.55 De gewone man. 21.00 Symph ork. 21.30 Hoorspel. 22.15 Strijk-octet. 22.40 Caus. Aansluitend: Avondgebed. 23.00 Nws. 23 15 24.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.). 8.00 VARA. 12.00 AVRO. 17.00 VARA. 18.30 VPRO. 19.00 IKOR 20.00—24 00 AVRO. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.30 Sportpraatje. 3.46 Gram. 8.55 Caus. 9.10 Sportmeded. 9.15 Gram 9.45 Caus. 10.10 Gram. 10.30 Met en zonder om slag 11.00 Carillonmuz. 11.10 Vacantietips. 11.25 Prom.-ork. 12.00 Sportspiegel. 12.05 Amus. muz. 12.35 Even afrekenen, heren! 12.45 Gevar. muz 13.00 Nws. 13.05 Meded. of gram. 13.10 V. d. militairen. 14 00 Boekbespr. 14.20 Omr ork. 15.20 Caus. 15,40 Dansmuz. 16.00 Gram. 16.30 Sport- revue. 17.00 Dansmuz. 17.30 V. d. jeugd. 17.50 Sportjourn. 18.15 Nws en sportuitsl. 18.30 Korte kerkd. 19 00 Kinderd. 19.30 Caus. 20.00 Nws. 20.05 Journ. 20.15 Amus. muz. 20.45 Hoorspel. Koning Frederik en koningin Ingrid van Denemarken zijn heden per trein te Parijs gearriveerd voor een bezoek aan de Franse hoofdstad gedurende het weekend. Een interessant overzicht wordt daar geboden van alles wat verband houdt met het vervoer van brieven in de allereerste jaren, dat men werkelijk kon spreken van post, d.w.z. uit de periode dat er regelmatig gelegenheid bestond om brie ven te verzenden zonder dat het nodig was een eigen bode hiermee te belasten. De ontvanger moest dan „port" betalen, waarbij een postmerk op de brief aangaf hoeveel betaald moest worden; dit merk teken, dat internationaal was, komt reeds voor op 16e eeuwse brieven; het wist zich in ons land te handhaven tot diep in de 19e eeuw. Aanvankelijk waren deze tarie ven, berekend naar afstand en gewioht, heel verschillend, ook al doordat elk kan toor een ander briefport berekende. Eerst in 1799 kwam hierin uniformiteit, toen ons postwezen nationaal werd. In Rotterdam en Amsterdam waren reeds in de 17e eeuw stempels voor het te heffen port in gebruik. Op brieven, welke in de 18e en 19e eeuw naar en van Nederlandsch-Indië zijn gezonden, treft men beroemde postmerken aan: de V.O.C.- stempels van de Oost Indische Compagnie. De tegenwoordige manier van porthef- fing, waarbij het port vooruit moet wor den betaald, is in 1871 in ons land inge voerd, toen een uniform tarief voor het gehele land van kracht werd. Vanaf die tijd dateren de afzonderlijke tarieven voor drukwerk, briefkaarten en locale stukken. Het stempelen van brieven met een plaatsnaam van afzending diende aan vankelijk om het berekenen van het port te vergemakkelijken. Door tevens dag er maand aan te duiden, werd me:i ingelich' over het tijdstip van verzending, terwijl toen de kantoren van ontvangst de stuk ken ook moesten stempelen, de controle op de gang van zaken compleet werd. Later werd deze nog uitgebreid door het toevoegen van het jaartal en het uur van de dag. In de loop der jaren werden de stem pels gemoderniseerd; hierbij denken we aan de invoering van stempelmachines; deze brachten de stempelvlag, die aan vankelijk bestemd ter vernietiging van i de zegels, langzamerhand voor allerlei propaganda werd benut, waarbij moderne kunstenaars er dikwijls aantrekkelijke stukjes grafiek van maakten. Deze expositie, welke we in de belang stelling van alle verzamelaars aanbeve len, is tot 31 Mei a.s. te bezichtigen. Elke werkdag van 10 tot 17 uur. Donderdags avonds van 19 tot 22 uur en op Zondagen van 13 tot 17 uur is het postmuseum (Zee straat 82) geopend. Vermelding verdient nog, dat op deze tentoonstelling ook een keuze is te zien uit de bekende collectie van meer dan 24.000 oude brieven en briefomslagen van de heer P. C. Korteweg; zoals bekend is deze verzameling vorig jaar door het mu seum aangekocht. Canada. Op 4 April kwamen twee aanvullende waar den in de serie „Canadese Fauna" in omloop. De paarse 4 ct geeft de kop van een muskus-os te zien en op de blauwe 5 ct komen twee vliegende kraan vogels voor. Duitsland (Bondsrepubliek). De her vatting van het luchtverkeer door de Deutsche Lufthansa bracht ens vier lucht postzegels. wai-1-;' voor alle waarden als eav»'.i wafbeelding werd gebj-uikt -e 25 Mk. in koers, waarop men verschillen de bekende gebouwen uit de Finse hoofd stad aantreft. De oplage van dit zegel is, gezien de belangstelling welke vele ver zamelaars steeds voor de Finse uitgiften aan de dag leggen, niet groot nl. 130.000 exemplaren. In een oplage van twee millioen stuks kwam een postzegel van 25 Mk. in omloop ter gelegenheid van het feit, dat 150 jaar geleden prof. J. J. Nervander, bekend I astronoom en dichter, werd geboren. Een i portret van de geleerde met op de achter- grond de sterrenwacht waar hij werkte, treft men op dit zegel aan. Tenslotte wordt een emissie van twee postzegels aangekondigd tegen 19 Mei a.s, waarmee het feit zal worden herdacht, dat acht eeuwen geleden voor het eerst in Finland het christendom werd gepredikt. F r a n k rij k. Na Italië heeft nu ook Frankrijk zijn televisie-zegel, een waarde CA "K'-V* het embleem van deze maatschap- pij, een gesty- leerde vogel in vlucht. De reeks bestaat uit: 5 Pf. lila, 10 Pf groen, 15 P' blauw en 20 F rood. Finland. Naar aanleiding van de be gin deze maand gehouden nationale post- van 15 frs, die Maandag 1.1. in omloop kwam. Binnenkort komt er een serie van 6 stuks met toeslag ten bate van het Rode Kruis en wel: 12 5 fr. met een portret van Philippe Auguste. 15 6 fr. Malher- be, 18 7 fr. Vauban, 25 8 fr. Vergen- nes, 30 9 fr, Laplace en 50 15 fr. Renoir. Voorts staan ons nog te wachten: op 12 Mei een 12 fr. electrificatie Franse spoor wegen; op 4 Juni een 30 fr. Jules Verne, die 100 jaar geleden overleed en op 6 Juni een luchtpostzegel van 50 fr. ter herden king van de aviatrice Maryse Bastié. Israël. Dinsdag a.s. op „Memorial Day" komt een zegel in omloop, dat tevens in herinnering brengt de zevende verjaar dag van het uitroepen van de staat Is raël. De post zegel, die in drie kleuren (groen, zwart en geel) zal worden uitge voerd heeft als afbeelding het embleem van de staat met de zeven-ar- mige zgn. Me nora, waarop evenzovel e lichtjes de ze venjarige on- IIIUI in zegeltentoonstelling te Helsinki kwam een afhankelijkheid symboliseren., Indonesië: Ter gelegenheid van de Afro Azië-conferentie verschenen vier herdenkingszegels, welke als afbeelding dragen een globe met de gebiedsdelen Azië en Afrika en een groep mensen, die duiven loslaten, symbool van het doel van de conferentie: de wereldvrede. De waar den zijn 15 ct (grijs), 35 ct (brudn), 50 ct (rood) en 75 ct (groen). Nederland. Binnenkort zullen aan de postkantoren frankeerzegels van 5 in de nieuwe uitvoering en gTijs van kleur verkrijgbaar zijn; afbeelding en grootte zijn dezelfde als die van de nieuwe post zegel van 1. Over enige tijd zal ook een nieuwe 2.50 verschijnen. Tot nader bericht is thans aan de post kantoren ook nog het zgn. Kraaizegel, een luchtpostzegel van 25 ct te verkrijgen. Vaticaan. Naar „Die Sammler-Lupe" meldt zou er binnenkort nog een serie van drie zegels worden uitgegeven ter gelegen heid van Bonifacius' marteldood, twaalf eeuwen geleden. Zweden. De tentoonstelling „Stock- holmia 1955" van 1—10 Juli a.s. te Stock holm ter herdenking van het eeuwfeest van de Zweedse postzegel, brengt zoals te hegrijpen ook enkele herdenkingszegels. Als bijzonderheid verdient vermelding, dat deze zullen worden ge drukt van dezelfde pla ten, waarmee de vroe gere nieuwdrukken der „skilling banco"-zegels werden vervaardigd. Bovendien zal hiervoor een zoveel mogelijk zelf de papiersoort worden gebruikt, de kleuren zullen dezelfde zijn doch de nieuwe uitgifte zal als watermerk een kroon met het jaartal 1955 dragen. Iedere bezoeker van fle expositie zal op vertoon van een toe gangsbewijs ad 2 Kr. slecht® een serie (3, 4, 6, 8 en 24 Ore) in ontvangst kunnen ne- mep. Wij herinneren onze lezers aan de beide eerste-dag-enveloppen, welke dezer dagen verkrijgbaar zijn en die, uitsluitend gefrankeerd met de nieu we uitgiften, bij aanbie ding aan een postkantoor van een ge- legenheids- itempel kun pen worden voorzien; Maandag a.s. is het de eer ste dag van de zomerzegels en op 4 Mei a.s. is het bevrijdingszegel voor het eerst verkrijg baar. 21.20 Orgel, piano en trompet. 21.50 Hersengym. 22.10 Gram. 22.40 Wereldkamp. tafeltennis. 23 03 Nws. 23.15 Gram 23.25—24.00 Gram. N.T.S.: 19.2823.00 Internat, te Utrecht. Tafeltenniskamp Engeland, BBC Home service, 330 m. 12.00 Muz. cans. 12.50 Progr.overz. 12.55 Weer. 13.00 Nws. 13.10 Klankb. 13.30 Gram. 14.00 Cri. tieken. 14.45 Symph.ork. 16.45 Boekbespr. 17.00 V. d. kind. 17.50 Caus. 17.55 Weer. 18.00 Nws. 18.15 Caus. 18.20 -„Hansel und Gretel", opera. 19.45 Kerkdienst. 20.25 Liefdadigheidsoproep. 20.30 Hoorspel m. muz. 21 00 Nws. 21.15 Caps, 21.30 Klankb. 22.30 Voordr. 22.52 Epiloog. 23.00 23.08 Nws. Engeland, BBC Light progr, 1500 en 247 m. 12.00 Verz.progr. 13.15 Gevar. progr. 13.45 Twintig vragen. 14.15 Piano. 15.00 Gevar. progr. 15.30 Hoorspel. 16.15 Twee piano'^ 16.30 Verz.- progr. 17.30 Hoorspel met muz. 18.00 Gevar. muz. 18.30 Gevar. progr. 19.00 Nws. 19.30 Gevar. muz. 20.30 Samenzang. 21.00 Amus.muz. 22.00 Nws. 22.15 Caus 22.30 Variété-ork 23.15 Gram. 23.50—24.00 Nws. N.W.D.R., 309 m. 12.00 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.10 Gevar. muz. 15.00 Operettemuz. 16.30 Dansmuz. 18.20 Ork conc. 19.00 Nws. 20.00 Gevar. progr. 21.15 Schlagers. 21.^5 Nws. 22.15 Dansmuz. 22.45 Ca. baret. 23.15 Lichte muz. 24.00 Nws. 0*15 Lichte muz. 1.154.30 Gevar. muz. Frankrijk, Nationaal programma, 347 m. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 13.20 Hoorspel. 15.30 ,,La Poupée", opera. 17.15 Gram. 18.00 Symph.ork. 19.30 Gram. 20.02 Strijkens. 20.32 Hoorspel. 21.47 Idem. 22.45 Kamermuz 23.45 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12.00 Intern. Beiaardfestival. 12.30 Weer. 12.34 Accordeon. 13.00 Nws. 13.15 V. d. sold. 14.00 Opera- en Belcantoconc 15.30 Gram. 16 oÓ Sport. 16.45 Gram. 17.00 Fluit en piano. 17.40 Gram. 17.45 Nws en sportuitsl. 18.05 Volkszang 18.30 Godsd. caus. 19.00 Nws. 19.30 Intern! Lichte muziekweek. 21.30 Gram. 22.00 Nws. 22.15 Verz.progr. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram. 484 m.: 12.15 Gram. 13-00 Nws. 13.10 Verz.progr. 14.30 Knapenkoor. 14.45 Gram. 15.00 Ork.conc. 15.30 en 16.45 Gram 17.00 Nws. 17.10 Gram. 19.00 Godsed. uitz 19 30 Nws. 20.00 Lichte muz. 21.15 22 00 Nws- 2215 ..Vrije tijd 22.5o Nws. 23.00 Lichte muz. 23.55 Nws. Engeland. BBC European service. Uitzendin gen voor Nederland. 8.008.15 Engelse les voor beginnelingen, lessen 120 en 121, deel 5 (op 464 en 50 m.) 22.00 22.30 Nws, feiten v. d. dag. en: Vragen die de Engelsen bezighouden (op 224 en 75 m.). MAANDAG 25 APRIL 1955 HILVERSUM I (402 m.) 7.00—24.00 NCRV. 7 00 Nws. 7.10 Gew. muziek 7.30 Gram. 7.45 Caus 8.00 Nws. 8.15 Sportuitsl. 8.25 Gram. 9.00 V d' zieken. 9.30 V d. vriouw. 9.35 Waterst. 9.40 Mast- klimmen. 10.05 Gram. 10.30 Morgend. 11.00 9™™' lyo Gevar. muz, 12.25 Voor boer en 10 ?o Land- en tuinb.meded. 12.33 Gram. 10X Gram- en act. 13.00 Nws. 13.15 Lichte muz. J° Gram- 14.05 Schoolradio. 14.30 Gram. 14 45 \.d. vrouw. 15.15 Gram. 15.35 Idem. 16.00 Bijbel lezing 16.30 Viool, cello en piano. 16.55 Gram 17.00 V.d. kleuters. 17.15 V.d. jeugd. 17.30 Gram' 17.40 Koersen. 17.45 Regeringsuitz. 18 00 Koor zang. 18.20 Sport. 18.30 Gram. 18.40 Engelse les 19.00 Nws. 19.10 Orgelconc 19.30 Caus. 19.45 Kamermuz. 20.00 Toespraak Z.K.H. Prins Bern- hard. 20.05 Radiokrant. 20.25 Gram. 20.30 Die naars van het land", hoorsp 21.30 Lichte'muz. 21.50 Het statistische Jaarboek van de V N 22 00 Gram. 22 25 Kamerkoor. 22.45 Avondoverd. 23.00 Nws. 23.15 Gram. 23.4524 00 Evang.-uitz. HÏLVERSUM n- (298 7.00—24.00 AVRO. TOO Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7 30 Gram. 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Idem. 9 30 De groenteman. 9.3d Gram 9 40 Morgenw. 10.00 Gram. 11.00 V.d. vrouw. 11.15 Kamerork. 11.45 Voordr. 12.00 Amus muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 In 't spionnetje. 12.38 Twee piano's 12.55 Ronde v. Nederland. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Metropole-ork. 13.55 Koersen. 14.00 Caus 14.20 Mezzo-sopr. en piano. 14.55 Hersengym. 15.15 Gram. 15.55 Caus. 16 15 Gram. 17.30 V.d. jeugd. 17.45 Gram. 17.50 Mil. comm. 18.00 Nws. 18.15 Lichte muz. 18 50 Ronde v. Nederland. 19 00 V.d. jeugd. 19.15 Viool en piano. 19.35 Gram 19.45 Regeringsuitz. 20.00 Toespraak Z.K.H Prins Bernhard. 20.05 Nws. 20.10 Radioscoóp. 22.50 Caus.. 23.00 Nws 23.15 Gram. 23.25—24.00 Idem. Engeland, BBC Home service, 330 m. 12.00 Gram. 12.20 Gevar. muz 12.55 Weer 13.00 Nws. 13.10 Hoorspel met muz. 13.40 V. d' scholen. 15.10 Twintig vragen. 15.04 Amus.muz! 16.00 Ork.conc. 17.00 V. d kind. 17.55 Weer. 18.00 Nws. 18.15 Caus. 18 25'Spotr. 18.30 Hersen gym. 19 00 Amus.muz. 20.00 Hoorspel (21 00— 21.15 Nws). 22.45 Pari. overz. 23.00—23.08 Nws. Engeland, BBC Light progr., 1500 en 247 m. 12.00 Orgel. 12.30 Dansmuz. 13.00 Ork.conc. 13.45 V. d. kleuters. 14.00 V. d. vrouw. 15.00 Ork.conc. 15.45 Amus.muz. I6-15, Mrs. Dale's Dagb. 16.30 Hoorspel. 18.00 Mazurka-ork. 13.30 Interv. 18.45 Hoorspel 19 00 Nws. 19.25 Sport. 19.30 Verz.progr. 20.00 Hoorspel 20 30 Klankb. 21.00 Gevar. progr 22.00 Nws. -2.15 Act. 22 20 „Off the Cuff". 22.35 Dangpiuz. 23.0R Voordr 23.20 Dansmuz. 23.50—24.00 N.W.D.R., 309 m. 12.00 Lichte mu£ 13-^ Nws 13 15 Gevar. muz. 16.00 Omr.ork. 17.00 J^ws. 17-45 Lichte muz. 19.00 Nws 20.00 Symph ork 21.45 Nws 23.40 Piano. 24.00 Nws. 0.Z5 Lichte muz. 1.15—4.30 Gevar. muz. Frankrijk, Nationaal programma, 347 m. 12.00 Ork.conc. 13.00 Nws. 1340 Gram. 14 00 Nws. 14.05 Gram. 14.80 Ork.conc. 16.00 Gram 16.55 Kamermuz. 18.30 Am. uitz. 19.00 Operette! muz 20 02 Symuh.ork. 22.20 Hoorspel 23.45— 24.00 Nws. Brussel, 324 en 484 m. 324 m.: 12,'i5 j??UZ' 12-30 Weer- 12 34 v- landb 12.42 Lichte muz. 13 00 Nws 13 ls Gram 14.00 Schoolradio. 15.00 Sy^ph.ork. 15.50 Omr.- k,oor' rK-°jTsen. 16.02 V d. zieken. 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Franse les. 18.15 ?<f?n r?" pla,ü0„'„ i8-30 V. d. sold 19.00 Nws. If 'zLSï nnS 0 Hoorspel met muz. 22.30 Nws. ZZ.4Dzd.uu Kamerkoor 484 m.ï 12.00 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.15 Kamermuz. 15.00 Ork.conc. 15.30 Gram 16.05 Lichte muz 17.00 Nws. 17.15 Gram. 17.30 Zang en piano 17.50 Gram. 18.30 Chansons. 19.15 Gram. 9.30 Nws 20.45 Muzikale raadsels. 21.15 Kamermuz. 22.00 Nws. 22.45 Gram. 22.55 Nws. Engeland. BBC European service. Uitzendin gen voor Nederland. 8.008.15 Engelse les voor beginnelingen les sen 120 en 121, deel 5 (op 464 en 50 m.). 22.00 22.30 Nws., feiten v. d. dag. en: Engelse les voor beginnelingen, les 31. deel 2 (op 224 en 75 nu).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 8