SPIONNAGE UIT ZELFVERDEDIGING K. V. P. verliest belangrijkste Haagse wethouderszetel Bedrijfschap voor schoenmakers Botlek-plan komt in uitvoering Achter de schermen der CIA, Amerika's geheime inlichtingendienst C.I.A. IN ACTIE..! Het Haarlemse huwelijk Bevan weer in Labour-fractie Enige K.N.P.-raadslid werd Febers opvolger Zaak-J u ngsch] aeger uitgesteld ALPHONS LAUDY TACHTIG JAAR Belangrijke concentratie na 1939 Gevangene wandelde de vrijheid in VRIJDAG 29 APRIL 1955 PAGINA Eisenhower was onverstoorbaar Contacten over gehele wereld Groot nieuws komt binnen Legkaart Stemmingverloop Zware nederlaag ZIJN GELD VERGOKT AAN DE SPEELTAFEL BONK STEENKOOL VOOR DE H. VADER Octave DeConinck BRITSE KATHOLIEKEN HELPEN AFRIKAANSE SCHOLEN NED. GIFT VOOR GRIEKSE SLACHTOFFERS t aaa Te 7.49 uur, op een Februariochtend, gaven de code-machines van de Amerikaanse ge heime dienst een officieel rapport door van de Amerikaanse ambassade te Moskou. Dit dringende „top-secret"-bericht van achter het Ijzeren Gordijn bevestigde de reeds eerder ontvangen, opzienbarende verklaring, dat Georgi Malenkof was gevallen en dat de mi nister van defensie maarschalk Nicolai Boel- ganin Sovjet Ruslands nieuwe premier was geworden, met Kroestsjef, Is de machtigste man achter de schermen. In Washington heerste onzekerheid. Slechts de dood had het 29 jaar oude ijzeren regiem van Stalin kunnen breken. En nu, nauwelijks twee jaar later, trad Stalin's opvolger Malen kof af en gaf in het openbaar toe, dat hij had gefaald. Het Kapitool en de ambassade putten zich uit in veronderstellingen. Wat betekende deze plotselinge commando-wisseling op het Kremlin Was Malenkof's tragische val een teken van communistische zwakte in de strijd om de macht tussen Stalin's opvolgers? Verwisselden de Kremlin-heersers hun propaganda van „vreedzame samenleving" voor een oorlogs zuchtiger houding jegens de vrije wereld? In politieke kringen en Washington bewaarde men het stilzwijgen. De hoofdstad hulde zich in een waas van gissingen en vermoedens. De opinie van de regering over de jongste gebeur tenissen te Moskou kwam echter de volgende dag aan het licht tijdens de wekelijkse pers conferentie van president Eisenhower. De president bleek onverstoorbaar kalm, ja zelfs bijna onverschillig. Hij beantwoordde de stroom van vragen over Malenkof's aftreden met de mededeling, dat hij een paar dagen naar Zuid Georgia ging om op vogels te jagen. Hij zag niet in waarom de Russische regerings omwenteling een verandering van de Ameri kaanse buitenlandse politiek-ten gevolge zou moeten hebben. Welke wetenschap stelde Eisenhower in staat zo kalm en zelfverzekerd te spreken, als gold het een gebeurtenis op een andere planeet? Het antwoord op deze vraag stelt een der ge heimste en meest dramatische ontwikkelingen van het Amerikaanse regeringsapparaat aan de orde. Eisenhower's reactie op de machtsover name in Rusland was geen gebeuzel of holle phrase om de onzekerheid en de opwinding in de vrije wereld te doen verdwijnen. Hij ver tolkte de mening van de regering, welke ge baseerd was op de betrouwbaarste inlichtingen verkregen uit over de gehele wereld verspreide inlichtingenbronnen en vergaard door de ge heime C.I.A. De woorden van de president vertolkten de nationale waardebepaling van een bericht dat enkele uren na de machtsovername te Moskou het Witte Huis had bereikt, hem verschaft door enkele van de meest briljante persoonlijkheden uit de regerings-administratie, wier namen zelden of nooit bekend worden. Deze ingewij den, die gemakkelijk salarissen van 50.000 tot 100.000 dollar in het bedrijfsleven zouden kun nen verdienen, doch wier inkomen als over heidsdienaren beneden de 15.000 dollar ligt, voeren 24 uur per dag een strijd van vernuft met de leiders van Rusland en Rood China, met als enig doel de instandhouding van de vrije wereld. Hun „baas" is de 61-jarige Allan Welsh Dul les, die als directeur van de C.I.A. Amerika's eerste gecoördineerde spionnage-apparaat in vredestijd leidt. Dulles is een grote, 190 pond wegende jurist, die altijd een pijp rookt en een broer is van de huidige minister van buitenlandse zaken. Hij loopt enigszins gebogen en zijn snorretje a la Teddy Roosevelt en zijn dichtgeplant grijs haar geven hem het uiterlijk van een leraar. Maar zijn blauwe ogen, zijn vriendelijke lach en zijn argeloosheid verbergen een verbazend grote ervaring opgedaan in twee wereldoorlo gen, een ervaring die hem de aangewezen man maakt om als leider van de Amerikaanse In telligence Service op te treden. Dulles' geheimzinnige nieuwbureau heeft zijn informatiebronnen over de gehele wereld en beschikt over die ijzeren en bamboegor dijnen doorborende typen die doordringen tot in de regeringen der rode satellieten. De C.I.A. heeft tot taak de President en de Nationale Veiligheidsraad dagelijks van inlich tingen te voorzien omtrent de plannen en mo gelijkheden van Sovjet-Rusland, Rood China en andere potentiële vijanden. Buiten de Verenigde Staten verzamelt de C.I.A. informaties en contra-spionnage berich ten voor de Amerikaanse veiligheid tegen ge varen van buiten. Zijn tegenhanger voor de binnenlandse veiligheid is het befaamde „Fe deral Bureau of Investigation", het befaamde F.B.I. De C.I.A. „maakt" zelf geen Amerikaanse politiek maar haar inlichtingen over de ge dragingen der wereldmachten zijn van vitaal belang voor de buitenlandse politieke beslis singen, die president Eisenhower in deze cri- tieke jaren van strijd tussen de communisti sche en vrije wereld moet nemen. Allen Dulles' rol bij de C.I.A. is te vergelij ken met die van de man, die zijn eerste para chute-sprong moet maken. Een vergissing kan hij zich niet veroorloven. Een belangrijke mis rekening omtrent de plannen van Sovjet 1R" land ten aanzien van de vrije wereld ontijdig ontdekken van een op til _n„ „Pearl Harbor" met atoom- of waterstot P kon wel eens een onherstelbare ramp teiHonee kon de President op die gedenkwaardige morgen van Februari weten, dat wen teling op het Kremlin geen ni wereld crisis ten gevolge zou hebben- Ziehier wat er zich afspeelde achter de streng bewaakte deuren van net C.I.A. hoofd kwartier te Washington. Toen op de 8ste ieoruari het bericht van Malenkof's heengaan van de telextoestellen rolde, kwam onmiddellijk het ingewikkelde C.I.A. bedrijf in net geweer. Dulles werd aan stonds op de hoogte gebracht en zette direct zijn wijdvertakte organisatie aan het werk. C.I.A.-agenten en anti-communistische spion nen rond de communistische landen van Scan dinavië tot de Beringzee, alsook die achter het IJzeren Gordijn werden gealarmeerd. Zij kre gen opdracht, alle berichten, ook al schenen ze nog zo onbeduidend, die betrekking had den op de activiteiten van Rusland en zijn vazalstaten, zoals bewegingen van het rode leger, de politieke stemming, de moraal van de bevolking, de industriële productie, de voedselvoorraden en perscommentaren onmid dellijk door te seinen. De C.I.A.-mensen gaven de jongste schattingen omtrent de capaciteiten en Plannen van Sovjet Rusland en Rood China en brachten informaties in omtrent de Krem- lin-leiders en de nieuwe gezichten die door Malenkof's heengaan aan de macht waren ge komen. Dulles liet enkele van zijn naaste C.I.A.- medewerkers bij zich komen, onder wie de ge wezen luit.-gen. van de luchtmacht Charles Cabell, luit. gen. Harold R. Buil, destijds hoofd van de staf van president Eisenhower, toen deze geallieerd opperbevelhebber in Europa was en Robert Amory Jr, chef van de C.I.A. Intelligence Division. Voor Dulles en zijn medewerkers kwam Malenkof's heengaan, of schoon plotseling, niet onverwacht. Sinds Ma lenkof Stalin na diens dood was opgevolgd, had de C.I.A. zijn vinger op de pols van het Kremlin gehouden en was zodoende nauwge zet op de hoogte gebleven van wat daar om ging. Het begon met Malenkof's afzetting als eerste secretaris van de communistische partij ten gunste van Kroestsjef. Zijn naam werd steeds minder naast dié van de volgelingen van Dit is het relaas van Amerika's eerste na-oorlogse verwikkelingen m de duis tere wereld der spionnage. De C.l A. (Central Intelligence Agen cy) heeft tot taak Amerika te behoeden voor een atomische herhaling van Pearl Harbor. Hel is de meest geheime orga nisatie van de Amerikaanse regering. Het eerste artikel van deze reeks, van de hand van een zeer geïnformeerd Amerikaans journalist, vertelt over de werkwijze van deze geheime organisatie en de hoogst bekwame lieden, die er aan het hoofd van staan. Lenin en Stalin gehoord. Malenkof's politiek tot opvoering van het levenspeil van het Rus sische volk ten nadele van de wapenproductie stond aan critiek bloot. Zijn houding van vreedzame samenleving jegens het Westen werd afgekeurd toen deze politiek er niet in slaagde de Duitse herbewapening te verhinde ren. Medio Januari werden de Sovjet-ambas sadeurs teruggeroepen en ae opperste Sovjet- raad kwam twee maanden eerder dan was vastgesteld in vergadering bijeen. Ook het Cen trale Partijcomité schreef een vergadering uit. De C.I.A. kende de achtergronden van al deze gebeurtenissen en daardoor was Malenkof's val voor Dulles en de zijnen geen verrassing. Ma®r voor de president en zijn raadslieden was het van het grootste belang alle details omrtent de machtsovername te vernemen, als mede de reden van Boelganin's benoeming tot premier en van Maarschalk Zjoekof's aanstel ling tot minister van defensie. Ook moest men weten waarom Kroestsjef's positie in de partij leiding zo was versterkt. Een machtsovername m het Kremlin in deze gespannen wereld kon Wel eens leiden tot de algehele atoomoorlog, die het vrije Westen wilde vermijden. Dulles en zijn mensen namen elke facet van deze omwenteling onder de loupe. Berichten van buitenlandse agenten druppelden binnen en werden aanstonds als stukjes van een leg kaart bijeengepast. Dulles riep zijn raadgevend comité bijeen. Deze heren vertegenwoordigen de acht hoofdtakken, waaruit het C.I.A.-orga- nisme bestaat en houden zich bezig met bui tenlandse en binnenlandse veiligheid, buiten landse politiek, defensie en de ontwikkelin gen op het gebied van het atoomonderzoek. In een met stafkaarten behangen kamer confereerde Dulles voorts met de chef van de inlichtingendienst van de commissie van staf chefs, met die va nhet leger, vloot en lucht macht, van het State Department en de atoom- commissie. Al deze chefs gaven hun eigen on afhankelijke mening over de ontwikkeling in Rusland. Uit al deze gezamenlijke inspanning groeide een nationale waardering van de Kremlin-omwenteling. Korte tijd later werden de president de volgende conclusies voorgelegd. 1). De veranderingen in de Sovjetleiding zul len geen directe oorlog ten gevolge hebben. 2). Er zijn moeilijkheden in de communis tische heilstaat en er woedt een hevige strijd om de macht tussen Stalin's opvolgers. Msar het communisme houdt het Russische volk nog vast in zijn greep. 3). Malenkof's val betekent een grotere in vloed en macht voor het leger en een terugkeer van het zwaartepunt op de productie van wa pens inplaats van een hogere levensstandaard. 4). Een sterkere buitenlandse politiek, ge richt op het herstellen van de mislukte poging om de Westelijke geallieerden uiteen te drijven en de Duitse herbewapening te voorkomen. 5). Doch Ruslands hoofd staat nog niet naar een atoomoorlog. Er is in de nabije toekomst geen rode agressie te verwachten Dat zou een wereldoorlog ontketenen, hetgeen Rusland thans niet wil. De versterking van de militaire macht in het Kremlin is te beschouwen als een invloed tegen oorlog. 6). Er zijn geen aanwijzingen dat Rusland erover denkt met Rood China een oorlog met Amerika om Formosa te beginnen. Samenvattende kunnen wij U aanraden rus tig in Georgia te gaan jagen". (Copyright Opera Mundi-I.N.S.-Maasbode). Vooronderzoek tegen onbekende dader Zoals mpn weet, heeft het Tweede-Ka merlid Schieps (PvdA) in het veelbespro ken geval, dat in Haarlem een kerkelijk huwelijk was gesloten zonder voorafgaand burgerlijk huwelijk, aanleiding gevonden schriftelijk» vragen te richten tot de mi nister van Justitie. Deze antwoordt daar op thans, dat „het inderdaad waarschijn lijk Is" dat een bedienaar van de gods dienst zich aan het in de gestelde vragen bedoelde strafbare feit heeft schuldig ge maakt. In deze zaak is thans gerechtelijk voor onderzoek teken een onbekende dader gaande. Omtrent de verdere vervolging kan uiteraard eerst worden beslist na idenbificering van de verdachte". Aneurin Bevan, de aanvoerder van de linkervleugel in de Britse Labour- partij, is Donderdag weer opgenomen in de parlementsfractie van de partij. Boerderij van L. Zevenbergen op de Weiplaat. (Van onze Haagse redactie) De Haagse gemeenteraad heeft gister avond na drie stemmingen de enige K.N.P.-afgevaardigde in zün midden, de 63-jarige ir R. C. A. F. J. van Lissa Nes se!, met 26 van de 42 stemmen gekozen tot wethouder van Wederopbouw en Volkshuisvesting. De overige 16 stemmen werden uitgebracht op de socialistische eapdidaat, dr B. v. d. Tempel. De heer Van Lissa Nessel verklaarde in principe bereid te zijn de benoeming te aanvaar den, maar vroeg gebruik te maken van de 3-daagse termijn van beraad. Dit omdat hij als hoofdingenieur bij de Octrooiraad eerst aan de Kroon non-actief moet aan vragen. Aangenomen mag worden, dat hem dit zal worden toegestaan. Voor de K.V.P. betekent deze uitslag het verlies van haar belangrijkste wcthouderszetel. Zit beheert nu nog slechts de portefeuille van Financiën. De publieke belangstelling voor deze korte raadsvergadering binnen drie kwartier was alles afgelopen was groot. Er werden geen verklaringen afgelegd noch werden er in het openbaar candida- ten gesteld. De raad was voltallig op de socialistische wethouder Van Zwijndregt na, die nog steeds in Amerika vertoeft en dr B. v. d. Tempel de socialistische can- didaat, die momenteel ziek is. De uitslag van de eerste stemming was: 16 stemmen voor dr Van den Tempel, 14 voor tr Van Lissa Nessel en 13 voor mr H. Schürmann, de fractievoorzitter van de K.V.P. Daar geen der candidaten de abso lute meerderheid had behaald was een tweede vrije stemming noodzakelijk. De uitslag was gelijk aan die van de eerste, waardoor het lot van de K.V.P. werd be zegeld. De heer Schürmann viel af. De derde stemming, waaraan de heer Van Lissa Nessel nu niet meer mocht mee doen, bracht de K.N.P. op de tweede K.V.P.-zetel in het college. Uit het verloop van de stemming kan worden opgemaakt, dat evenals vorige week Maandag dr Van den Tempel alleen is geste'und door de socialisten en de com munisten (14 2). In de eerste twee ron den werd ir Van Lissa Nessel gesteund door de VVD (7), de CHU (4), door 2 AR en door zichzelf. Mr Schürmann kreeg al leen de 9 KVP stemmen plus die van 4 AR'ers. In de derde ronde hebben deze vier tezamen met de KVP-fractie op de heer Van Lissa Nessel gestemd. De nieu we wethouder is o.m. burgemeester van Palembang en Magalang geweest. Het tussentijds aftreden van ir Feber is voor de Haagse K.V.P. dus catastro- phaal geworden. Door gebrek aan een can- didaat. die door de meerderheid van de raad aceptabel werd geacht als wethouder van Wederopbouw en Volkshuisvesting, heeft zij een zetel verloren, welke haar volgens de overgrote meerderheid toe kwam gezien de getalssterkte van baar fractie. De candidaat, die de fractie in eerste instantie heeft gesteld, heeft vorige week een zware nederlaag geleden. De meerderheid van de raad heeft toen toch nog gepoogd de K.V.P.-zetel te redden door op een andere K.V.P.-afgevaardigde te stemmen en zelfs te blijven stemmen, nadat deze verklaard had geen candida- tuur te kunnen aanvaarden. Na zijn be danken voor de benoeming leed de tweede officiële K.V.P.-candidaat de fractie voorzitter nog wel een niet minder zware nederlaag. Onjuiste candidaatstelling De K.V.P. is in Den Haag dus louter een wethouderszetel kwijt geraakt omdat haar fractie geen opvolger voor ir Feber wist op te brengen. Reeds maanden geleden hebben wij bij herhaling gewezen op het grote gevaar, dat de belangrijkste K.V.P.- zetel in het Haagse college bedreigde. Gisteravond heeft men de wrange vrucht moeten plukken van de dillantistische wijze, waarop de candidatenlijst voor de gemeenteraadsverkiezingen pleegt te wor den samengesteld. Want zo dient dit spel naar onze mening genoemd te worden, wanneer de eerste en enige zorg is, dat de door de verschillende organisaties niet in naam maar dan toch in feite naar vorengeschoven personen op een verkies bare plaats komen. En liefst biedt men dan nog tegen elkaar op. Wij herinneren ons nog zeer wel de dreigementen die van bepaalde zijde in de kringvergadering werden geuit voor het geval, dat niet minstens twee door die zijde voorgestelde Personen op de beste plaatsen van de lijst zouden komen. Op die manier komt men niet tot een fractie, die de invloed, welke de katholieke eenheidspartij toekomt, ge zien het aantal kiezers, dat in haar ver trouwen stelt, kan veilig stellen. Catastrophaal beleid Het is een bittere pil voor de Haagse K.V.P. te moeten ervaren, dat de onmacht van haar eigen 9 man sterke fractie de enige K.N.P.-afgevaardigde in de raad ongetwijfeld een bekwaam man op'haar wethouderszetel heeft gebracht. Zelfs haar fractievoorzitter moest het tegen hem af leggen. Hieraan zal ook wel niet vreemd zijn de wijfelende en ontactische houding, welke deze in het bijzonder heeft aange nomen tijdens het vooroverleg over de voorziening in de vacature. Vooral door de A.R. is bem zeer kwalijk genomen, dat hij met de reeds afgewezen candidatuur Vugts is teruggekomen .zonder officiële afzegging van de afspraak, dat dr Van Staaij door de K.V.P. zou worden gesteld. Wij hopen dat het verlies van deze wet- houderszetel voor de Haagse K.V.P niet alleen een bittere pil maar ook een harde les is geweest. Ook geen waarborgen voor verdedigster De behandeling van de zaak-Jungschla- geri ,Le was vastgesteld op heden, is uit gesteld tot 12 Mei. De djaksa tinggi (of- ficier van justitie) Sunarjo, vertoeft thans voor dienstzaken builen Djakarta. De zit ting van 12 Mei zal met gesloten deuren worden gehouden. Inmiddels heeft de verdedigster Nanny Razak van de minister van justitie even als mr Bouman een schrijven ontvangen, waarin wordt medegedeeld, dat de minis ter geen vrijwaring van maatregelen van de djaksa of andere bevoegde instanties kan geven bij het afwikkelen van crimi nele zaken. Nederlander leefde van inbraken Bij Villefranche in Zuid-Frankrijk heeft de Franse politie een Nederlander gear resteerd, die met nog een man was bin nengedrongen in een benzinestation. Deze tweede man wist te ontkomen in een Amerikaanse wagen. De gearresteerde man J. P. K. is een 28-jarige Rotterdamse textielhandelaar. Hij verklaarde dat hij met zijn auto de wagen, waarin zijn metgezel ontkwam t naar Frankrijk was gekomen en in het casino van Nice zijn geld had verspeeld. Hij leefde daarna van inbraken. Op Zondag 1 Mei viert het Italiaanse Verbond van Christelijke Arbeiders zijn tien-jarig bestaan. Bij deze gelegenheid zal een grote optocht door de straten van Rome trekken, waaronder zich een delegatie van Italiaanse mijnwerkers bevindt die in België werkzaam zijn. Deze twintig arbeiders in werkkleding vervoeren in de stoet op een kipkarretje een reus achtig bonk steenkool, welke zij aan de H. Vader ten geschenke zullen geven. De Italiaanse mijnwerkers worden vergezeld door Belgische collega's, die gevraagd hebben zich bij deze Paus- hulde te mogen aansluiten. Toen ik verleden week met schetsboek en potlood gewapend de Weiplaat betrad, was het al enige jaren geleden.dat ik dit veel besproken terrein had verkend. Er is sindsdien enorm veel veranderd. Ten westen van de Oude Maas. halverwege tussen Spijkenisse en de oude hefbrug. begint de Plaatweg en leidt zo in Noorde lijke richtine naar de Weiplaat waar het Botlekplan tot uitvoering zal worden ge bracht. Het eerst bereikt men langs deze weg het sinds 1950-1951 gegraven moderne inlaatkanaal. Verder in de richting van de in constructie zijnde nieuwe hefbrug over de Oude Maas komt men bij het Hartelsekanaal. Eerst Noordwaarts van deze nieuwe kanalen komt men op de Welplaat. Een enorme zandmassa wekt hier de illusie van een duincomplex. Op weer andere plekken met 'n bultig en ge barsten oppervlakte, denkt men aan een maanlandschap. Is men over de eerste kruin heen geklauterd, dan krijgt men een beter overizcht van de werkzaamhe den. Grote aarden wallen worden hier opgeworpen en op andere plaatsen wordt grond gespoten, tussen deze wallen. Het landschap levert onder deze omstandig heden een bizarre aanblik op. Men ziet nog restanten van bomen en landweg getjes, die overwoekerd worden door de zand en modderlawine. Vele boerderijen zijn reeds verdwenen en terwijl ik deze tekeningen maak rijden mij vele vracht wagens voorbij, hoog opgetast met huis raad van de tot verhuizing gedwongen bevolking. Tenslotte kom ik terecht op het boerenerf van de 56 jarige heer L. Zevenbergen. Gij ziet op de tekening duidelijk, dat het nog maar een halve boerderij is. Het Gravers op de Welplaat woonhuis is nog overgebleven en men heeft er later enige accessoirs aan toege voegd. Oorspronkelijk stond de grote schuur tegen het woonhuis aan, doch deze is verbrand tengevolge van oorlogshande lingen in 1941. Dank zij een soliede brandmuur is toen 't woonhuis aan ver nietiging ontkomen. Ook deze boerderij is gedoemd te verdwijnen voor de ver wezenlijking van het Botlekplan. De heer L. Zevenbergen die voor enige jaren nog over de 60 koeien bezat toonde mij nu zijn laatste 5 koeien, die op stal stonden. Er is geen grasland meer. Ook hier doemt een probleem op. Waar moet de boer heen met zijn gezin. Emigreren.. Oostpolder? Zekerheid is er niet. Het spreekwoord„De een z'n dood, is de ander z'n brood" wordt hier wel in zijn concreetste vorm bewaarheid. De graafmachines graven met hun gul zige muilen in de vruchtbare, reeds be zaaide aarde, waar hier en daar de ont kiemende gewassen de grond met een wazig groen kleuren. De oudste waarschijnlijk onder de vete ranen van de Katholieke journalistiek en zeker de oudste onder de actieve jour nalisten, Alphons Laudy, bereikt Zater dag a.s. de leeftijd der zeer sterken. Lim burger van afkomst, op 30 April 1875 werd hij in Pey geboren,, heeft hij enkele jaren wijsheid opgedaan bij de paters Jezuieten, die toen nog in Sittard waren gevestigd,. Op 20-jarige leeftijd echter trok hij 'naar Amsterdam, waar hij o.a. een leerling werd van wijlen prof. J. V. de Groot O.P. Drie jaar later bereikte hij zijn levensdoel, de journalistiek, toen hij werd opgenomen in de redactie van „De Tijd", van welk blad hij later, van 1913 tot 1938 de kundige hoofdredacteur is geweest. Zijn oude stiel heeft hij echter ook na zijn heengaan bij het Amsterdamse blad niet kunnen vergeten en zo trad hij na de oorlog op als hoofdredacteur van de „Gazet van Limburg", een functie, welke hij thans nog vervult Als schrijver verwierf hij zich eveneens naam. Het meest bekende toneelwerk van zijn hand is wel „De Paradijsvloek", dat talloze opvoeringen beleefde. Verder noe men wij: Jan Rap en Co, Zwervers, Beth lehem, De verkeerde keuze en De man Job. Nog vele jaren mogen de krasse jarige zijn toegemeten. De Britse katholieken, die zich reeds zovele offers moeten getroosten voor hun eigen scholen, hebben besloten de katholieken in Z.-Afrika te helpen. Op de jaarlijkse bijeenkomst van de bisschoppen van Engeland en Wales in Londen zijn de bisschoppen overge gaan tot het stichten van een katholiek Zuid-Afrikaans schoolfonds, waarvan de gelden ter beschikking zullen staan van de aartsbisschop van Kaapstad. Het Britse Episcopaat heeft bij deze gelegenheid eveneens een verklaring afgelegd, om zodoende te getuigen van zijn sympathie voor de kath. scholen in Z.-Afrika, die door de invoering van de Bantoe-schoolwet in moeilijkheden zijn gekomen. „Daar wij beseffen", aldus de bisschoppen, „dat een gods dienstige opvoeding de enige ware grondslag is voor het welzijn van een volk, willen wij onze bewondering uit drukken voor de moeite, die de Zuid- afrikaanse bisschoppen zich getroosten ook in het vervolg voor de katholieke jeugd over eigen scholen te kunnen beschikken. nl de grote vergaderzaal van de Sociaal Economische Raad is gisteren de eerste openbare vergadering gehouden van het bedrijfschap voor het schoen- herstellers-, het maatschoenmakers- en het orthopaedisch schoenmakersbedrijf. De voorzitter van dit bedrijfschap, de heer H. Snieders, heette in de geheel ge vulde zaal een groot aantal genodigden welkom. Daaronder waren de vertegen woordigers van de regering, de voorzit ter en algemeen secretaris van de S.E.R., van de centrale.middenstands- en werk nemersorganisaties en anderen. In een uitvoerige rede heeft spreker vervolgens het ontstaan van het schoen makersbedrijf en de ontwikkeling van dit ambacht geschetst, waarna hij nader inging op de taken van het bedrijfschap. Wijzend op de economische betekenis van het schoenherstèllersambacht merk te de voorzitter op, dat meer dan 10 mil- lioen mensen in ons land bezitters zijn van een of meer paren schoenen. Wan neer wij de waarde hiervan op een half milliard gulden schatten, dan is dit een belangrijk bezit, dat door de schoenher stellers moet worden verzorgd en onder houden. Een van de taken zal zijn de ontwik keling en de diep ingrijpende verande ringen in het ambacht in goede banen te leiden. Een onmisbare factor daarbij noemde de voorzitter de research. Gezocht wordt voorts naar middelen om een voorlichtingscentrum te kunnen oprichten, waar belangstellenden de juiste voorlichting kunnen krijgen, met betrekking tot het aanschaffen van machines. Met betrekking tot de vakopleiding zei de voorzitter, dat opleiding en examens moeten gericht zijn op het vormen en toetsen van de schoenhersteller, die moet leven en werken in veranderde omstandigheden. Die vakopleiding on dergaat daarom een grondige reorgani satie. Het beeld zal op uitbreiding van het aantal leerlingen gericht moeten zijn. Namens de minister van P.B.O. en de staatssecretaris van Economische Zaken bracht mr J. C. Alphen de Veer geluk wensen over. In zijn toespraak noemde hij o.a. de structuurwijzigingen in het schoenherstellers- en maatschoenma- kersbedrijf. De concentratie begon zich te openbaren na 1939. Het aantal onder nemingen van ca 13.000 in 1930 liep terug tot ca 10.000 in 1952. Een ander structu rele wijziging manifesteert zich in de nog steeds voortgaande mechanisatie. Prof. De Vries, voorzitter van de SER, sprak eveneens een woord van geluk wens. waarna de 2de plaatsvervangend voorzitter van het bedrijfschap, de heer Buyks, namens de werknemers 't woord voerde. Een gedetineerde in de strafgevangenis aan de Pompstationsweg te Scheveningen is er gisteren in geslaagd op enkele meters afstand van een bewaker rustig naar buiten te wandelen. Men heeft tot nu toe nog geen spoor van de man kunnen ontdekken. Gistermiddag omstreeks drie uur was de 29-jarige C. G. M. uit Utrecht samen met een medegevangene onder toezicht van een bewaker aan het werk in het tuintje van de gevangenis. Het hekje stond open, want met een kruiwagen moest telkens rommel naar buiten worden gebracht om aan de kant van de weg te worden gedeponeerd. Het mooie weer en het open hekje waren echter blijkbaar een te grote verleiding voor M. Op een gegeven ogenblik zag hij de kans schoon. De bewaker was met de andere gedeti neerde bezig bloembollen te poten. M. greep de kruiwagen, reed die naar buiten en ging niet terug. De politie vraagt zich thans af, waar hij wei heen is gegaan. M. had bijna zijn gevangenisstraf van ongeveer een laar wegens diefstal uitge zeten. Op 29 Mei zou hij ter beschikking van de regering worden gesteld. De Nederlandse regering heeft besloten een gift van ƒ25.000 te bestemmen voor de slachtoffers van de aardbeving in de Griekse stad Volos. Deze foto toont het vorstelijke gezel schap bij het verlaten van het laatste caisson, waarmee het gat te Ouwerkerk iverd gedicht.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4