Er kraakte 'n Rijnbrug in Herdingen 1? 9e sigaar is weer aasde wissende band! Koningin Louise op bezoek bij Amsterdammers Minister Ca Is schoot in de roos Tweede Kamer zeer ingenomen met onderwijsplannen (5) DE NOOD VAN CHRONISCHE RHEUMAPATIENTEN Dooltocht over een voormalig slagveld Speerpunt de Amerikaan en.... een paar schoenen <^en weergaloze aanbieding De tj-an ^SderS Ongedwongen visites Vorstin kocht in scliooltoko blik appelmoes „I've never seen such nice dwellings" Maar vele vragen büjvei1 Behoefte aan verpleeginrichtingen zeer groot Rust na tumult Rijksweg no 1 als proefkonijn VRIJDAG 29 APRIL 1955 PAGINA 5 Herbert W. Mills.... ,5 j Tien jaar is lang N, 4b„bVstY oVuX-nÈCES -oor Kleding Vijf schamele patronen In Uerdingen was, nu tien jaar ge leden, geen schot gevallen. De voorhoe de van de Amerikaanse divisie die er, die ochtend van de zesde Maart, door heen trok, had haast: zij bekommerde zich niet om 'n handjevol vertegenwoor digers van de „Volkssturm" die in Uerdingen achtergebleven waren met ieder een karabijn, vijf patronen en een bitter hongerend heimwee naar de bete re dagen van weleer. De „Spearhead"- divisie, een der parade-formaties van het negende Amerikaanse leger, trok met haar tanks om Uerdingen heen en stoot te zonder tijd te verliezen verder door, in Oostelijke richting: naar de Rijn. „Als ratten", zei de majoor De brug was geknakt, zij hing aan flarden in de rivier, het was duidelijk dat de bevolking van Uerdingen het, zo als jaren geleden, een tijd lang zonder 'n comfortabele Rijn-overgang zou moe ten stellen. De brug was nog intact ge weest toen, enkele uren tevoren, de voor hoede van de „Spearhead"-divisie de lin- ker-Rijnoever in een verrassende pene tratie bereikte, en hoewel het aan ge allieerde zijde bekend was, dat alle, toen nog voorradige Rijnbruggen voorzien wa ren van 'n lading explosieven, aarzelden de Amerikanen geen moment: 'r was een kans, dat men het „Sprengkommando" inderdaad had verrast, men mocht die kans niet laten liggen. Er kroop lang zaam. treiterend langzaam, een Sher- man-tank omhoog naar de brug. Er volg de een andere tank, en nog een. In de stilte van de jonge ochtend hoorde men slechts het grommen der tankmotoren en het ratelen der zware kettingen. Er viel geen schot, de stilte leek heet op eens van hoog gecomprimeerde spanning De tanks vorderden slechts langzaam, meter voor meter. Tussen hen in had den zij wat infanterie: twintig mannen op zijn hoogst. De stilte werd beklem mender, van minuut tot minuut. Zelfs 's-GRAVENHAGE, 28 April 1955. In de loop van de middag k°n de Tweede Ka- incr heden tenslotte beginnen aan de behande ling van de onderwijsnota's, zijnde die betref fende de stand van het lager en middelbaar technisch onderwijs voor jongens en de maat- regelen, die, mede in verband met de industria lisatie op korte termijn tot de ontwikkeling kun nen bijdragen en die betreffende de onderwijs voorzieningen. Dit laatste is de Nota-Ruttcn, waarop minister Cals een tweede heeft laten volgen, welke men als een Memorie van Ant woord op het stuk van minister Rutten kan beschouwen. Men herinnert zich ongetwijfeld, dat deze laatste zijn beschouwingen bij de Kamer indiende enige weken vóór zijn aftreden als minister cn dat minister Cals bij de behandeling van zijn begroting dit jaar in Februari de Kamer reeds mededelingen heeft gedaan over de plannen, welke hij ten aanzien van de onderwijsvoorzieningen koesterde. Het was het samenstel van L.A.V.O., H.A.V.O. en M,A-V.O., dat wil zeggen lager, hoger en middelbaar algemeen voortgezet onderwijs Basis-onderwijs en VLO Gelijkstelling Luide bijvul Economische delicten Getroffen boeren in Over ijssel Afschrijving schoolgebouwen Scholier gaf tekening weg Geen tijd meer voor de thee Lijnverlichting ook goed bij slecht weer door MARTIN W. DUYZINGS DDüSSELDORF, April. E AMERIKAAN zat breeduit in de zonnigste hoek van het terragje. Dat was aan de Düssel- dorfer Königsallee: daar mengde de tere voorjaars zon zich luchtig en speels met de charme, de gratie en de chic van een stad, die tien jaar slechts na het allerlaatste bombardement, niet zonder reden alweer het „Paris des Nordens" wordt gebeten. „\ery nice town indeed", zei de Amerikaan. Zijn naam was Mills, Herbert W. Mills, een zware, moeilijk ademende man met een hoogrood gelaat en een hese, vermoeide stem en dikke, harige handen. Het was zijn eerste bezoeK aan Duitsland, en Düsseldorf kende hij pas sedert gisteren. Hij was in Frankfurt geweest, in Hamburg en in Keulen, in verband, naar hij zei, met de weder geboorte van de Deutsche Lufthansa; er restten hem na een slopende zakenreis nog slechts twee dagen. Hij reserveerde die dagen voor Düsseldorf en Uerdingen. „Een beminnelijke stad zei de Ameri kaan. Hij bedoelde Düsseldorf. Niet alleen de Königsallee met haar exquise winkels, haar zacht geparfumeerde sfeer, haar paleizen-van-gebouwen en haar kostbare limousines die geluidloos en zonder haast over het rimpelloze asphalt gleden. Hij bedoelde héél de stad. De parken, de Radschlao-er, het planetarium, de Rochuskirche, de Malkasten de mensen, het nachtleven, en de geraffineerde weelde van het gloednieuwe eersterangs-hotel dat hij bewoonde. Naar Uerdingen ging hij morgen. Per taxi: n mijl of vijftien verder naar het Noorden, aan de overkant van de Rijn. Hij stelde zich van die tocht met bijzonder veel voor. Voor zo ver hij wist, was Uerdingen een onbeduidend gat; er waren millioenen Amerikanen die nog nooit van Uerdingen hadden vernomen. Doch hij wilde er niettemin wel heen. Hij wist niet eens precies wat hij in Uerdingen wel zoeken ging. hellicht, dacht hij, was het alleen maar een nutteloze sentimentele gril van een vermoeide, oude s ;V.n man. „In Uerdingen", zei Herbert W. Mills, „daar sneuvelde tien jaar geleden mijn zoon". De zon lag nog altijd koesterend op het terrasje. Aan het tafeltje naast ons lachten, vrolijk en onbekommerd, jonge mensen. Er was niets op de Königsallee dat nog aan de oorlog herinnerde. „Very nice town indeed", zei Tussen het puin en de nieuwe huizen rijen in de Duitse steden bewaart men nog steeds herinneringen aan ivrede da- gen. Hierboven - een der enorme bunkers stompe gevaarten van staal en beton waarin duizenden bun leven redden. ■Zij zijn op de meeste plaatsen nog met afgebroken. „Wellicht", zei men de vreemdeling in Aken, komen zij nog van pas in een volgende oorlog 5? TTpr/di nrrott een Tankstelle, en van mijn oudere broer, die destijds in Stalingrad in Russische Tevangenschap moet zijn geraakt, heb ben, wij nooit meer iets vernomen". „Tien jaar is een lange tijd", zei de nan, „er zijn in die jaren wonderlijke dingen gebeurd, hier in het Westen". Hij verklaarde zich niet nader. Misschien bedoelde hij de schoenenbranche, die nu alweer 58.236.000 paren per jaar pro duceert. Hij kon niet weten, de man van de Tankstelle, dat er tien jaar ge leden, vrijwel op dezelfde plek, een klein mager, blond. Duits jongetje had ge staan, dat namens zijn moeder een stille vrouw, met een grauw, geschrok ken gelaat en rood gerande, tranende ogen op de middag van de zesde Maart, toen er in Uerdingen nog grana ten vielen, moedig en koppig over een ->aar schoenen had onderhandeld, met de dodelijk ernstige bemanning van een j 'herman-tank. Die middag verkocht dat jongetje na langdurige onderhandelingen een S.A.- uniformpet aan een lange, slome Ame rikaan die, zoals iedereen in het Ameri kaanse leger, met een wat bittere geest drift „oorlogssouvenirs" verzamelde. De prjjs welke het blonde jongetje voor die S.A.-pet vroeg, was opmerkelijk hoog voor die dagen, doch het jongetje kreeg wat hij hebben wilde: „er war immer schon sehr geschaftstüchtig", zei zjjn moeder. De prjjs bedroeg 'n paar Ameri kaanse legerschoenen. „Voor Vati", zei het jongetje, „als hij terugkeert van het front". Zjjn moeder stond er geluidloos bij te huilen. Modieuze SWAGGERS van originele, geimporteerde Engelse tweed, geheel met zware taltzijde gevoerd. Een elegant model met royale flatteuze kraag. Verkrijgbaar in 6 verschillende kleurcombina ties in de maten 36 - 46. Deze swagger, die meer dan f 100.- waard is, gaat morgen in de verkoop voor 75 _-=================^^ benu' BINNENWEG - PLEIN WEG 196 Vroeg die morgen, bjj het eerste grau- w-e licht van de nieuwe dag, had een artillerie-waarnemer, de piloot van een Per-Cup, met nauwelijks verborgen geestdrif gemeld, dat de Duitse Spreng- Kommando's de Rijnbrug ten Oosten van Uerdingen nog altijd niet vernietigd had- ®}?.nV. eislechts enkele minuten nadat dit bericht op de begane grond was ge arriveerd, had de „Spearhead"-divisie de motoren van haar Shermans gestart Op weg naar die brug. Tegen Mont gomery s nadrukkelijke orders in. Het was, achter de coulissen van het gealli eerde oppercommando, een publiek ge heim, dat het de Amerikanen wat waard was, éérder dan hun Engelse vrienden dWi?0reH^k^ ROn"°ever te bereiken. slechts enkél morgen. door Uerdingen rikaanse l ïen nadat de eerste Ame" heengetrokkerf f"?- het stadie waren ,Er hingen toen al links witte slordig gedrapeerde, gore zen en u? Iangs de gevels der hui- TTe„ri üicht bij de plek waar nu de nvo„ Hof" de reputatie geniet, ,een uitstekende keuken te beschik- a n achteloos en zonder enige «eestdrift wat Amerikaanse infanteris- ine n paar dozijn bleke, slecht gescho ren Volksstürmer in een G.M C.-truck. In Uerdingen was de oorlog voorbij. Een enkele maal verdwaalde er nog een Duit se granaat, doch het was alsof niemand daar acht op sloeg: de „Spearhead' -di visie had die morgen geen belangstel ling meer voor slecht gerichte Duitse granaten. Verder naar het Oosten rond het kruispunt waar de wegen van Neuss, Krefeld en Duisburg elkander raken, liep men verloren in een onuitwarba- re doolhof vol tanks en jeeps en stug ge, zwijgende M.P-'s die met grimmige gebaren moeite deden, althans enige or de te scheppen in de chaos van voer tuigen en mensen. Boven het geloei der motoren uit hoorde men een holle luid- sprekerstem: „Attention, please!, atten tiondoch er was niemand in de Speerpunt-divisie die zich nog voor be langrijke mededelingen scheen te inte resseren. „De Heini's verrasten ons", zei een majoor, „vermoedelijk liggen zij daar aan de andere oever nog steeds te schuddebuiken van het lachen". De majoor was nog jong. Hij had een schouderwond, doch het leek alleen maar pijnlijk en niet ernstig, en de majoor vloekte. Op alles. Op de oorlog. Op de Heini's. Op Hitler. En op de medic die zwijgend bezig was, de schouder van de majoor vol te gieten met bitter bijtende jodium. „Wij waren al halverwege de brug", zei de majoor, „toen drukten ze gan de overkant op de knop. Vermoedelijk krijgen ze daar op ditzelfde ogen blik stuk voor stuk het IJzeren Kruis eerste klasse de veldradio zweeg nu in alle talen: in de koptelefoons van de tankbemannin gen die aan de linker-oever wachtten, hoorde men niets anders meer dan een ijl en nutteloos gekraak. Toen de eerste Sherman was bijna halverwege de brug sneed opeens een felgele steekvlam vreemd loeiend door de stilte. Heel even leek de grond te deinen als sidderde de aarde. Toen hoor de men opeens vier, vijf zware explo sies tegelijk. De brug richtte zich op, hoog boven de Rijn, toen brak zij In stukken: het Duitse „Sprengkommando" was niet verrast, het had die Sher mans rustig laten komen; ergens aan de overkant had, in een zwaar gepant serde bunker, een man gezeten met een vinger op de knop van het ontstekings mechanisme. Meer, zei de gewonde majoor, viel er van dit mislukte Amerikaanse bravour- stuk eigenlijk niet te melden. Meer dan de helft van de Yanks op de brug was verdronken. De rest was kansloos tegen de Duitse mitrailleurs aan de overzij van de rivier. De Heini's hadden hen neer geschoten als ratten. En vervolgens had de Duitse artillerie wel een half uur lang huis gehouden onder de opstopping van Amerikaanse tanks, jeeps en trucks rond het kruispunt, hier bij Uerdingen. Doch juist toen daar de paniek druk doende was een hoogtepunt te bereiken waren de Duitse artilleristen er mee opgehouden. Vermoedelijk, dacht de ma joor, hadden zij geen munitie meer. Dat was al. De majoor schatte 't op honderd vijftig doden aan Amerikaanse zijde. Al met al, zei de majoor, was het een hel-van-een-oorlog, deze oorlog en meer viel er waarlijk niet van te mel den. 1 Uerdinger Hof geurde het naar Schwei- nebraten; en er ügt daar alweer 'n brug over de rivier- en men heeft er een serie vriendelijke bakstenen huizen ge bouwd; en er staat nergens een gedenk steen om de voorbijganger er aan te her- iTnÜr®n' dat hier destijds meer dan hon derd jonge Amerikanen hun leven offer den in een bravourstuk dat, daar het he- 1? „S ,TI!sIukte. nimmer doordrong tot het dagelijks communiqué van het gealli eerde hoofdkwartier. Ta'iïltUf beter" zei de man van een Tankstelle, Wat verderop, „dat men aan al ddtze dingen niet meer herinnerd woidt. Beter voor ons. En beter voor hii IrV Ruim hen jaar geleden was mj in Noord-italië in krijgsgevangen schap geraakt Dat gold toen zelfs on der de hardne'kki ten in de Duitse Ar- alheerd°kr"e betere °PIossing: eel\.ge_ dpfn all ^ngenenkamp verdien de m alle opzichten de voorkeur boven een zekere dood in de handen der Ita- Niets® dan Joego-Slavische partisanen. tin" Jr - «ommunisten en anarchis ten zei de man. het was duidelijk, dat zijn symphatieën nog altijd in een andere richting gingen. Voor de oorlog had hij in Dresden gewoond. Zijn fami lie had daar 6en schoenenzaak. „Een der beste zaken van de stad", zei de tnan. Doch in ue brand Van Dresden was alles verloren- gegaan, en het groot ste deel van zijn familie was destijds reeds, in de chaos, met de vluchtelin genstroom naar het Westen gekomen en daar was men gebleven. De schoenen branche was dood, jn die dagen, zei de man. „En bovendien: wij waren vluchte lingen. Wij hebben het er nog uitstekend afgebracht. Wijn vader reist voor een firma in optische instrumenten, ikzelf heb een behoorlijk bestaan van mijn (Van onze Amsterdamse redactie) „Thank you so much that I have been allowed to see your charming room". Deze met een potlood op een klein blocnote-velletje geschreven dankbetuiging, ondertekend door „Louise", vond mej. Delvigne gistermiddag, toen zij van haar werk thuiskwam, op tafel liggen in haar riant flatje in de „Oranjehof", een acht-verdiepingen tellend woongebouw voor 140 werkende vrouwen op de hoek van de Geuzenstraat en de Admiraal de Ruyterstraat in Amsterdam- West. Het was afkomstig van H.M. Koningin Louise van Zweden en mej. Del vigne, onkundig van het hoge bezoek dat speciaal aan haar woninkje gebracht zou worden, was des ochtends gewoon aan de arbeid gegaan. Haar verrassing zal groot geweest zijn en ongetwijfeld zal zij het simpele velletje papier als een kostbaar en curieus „kleinood" bewaren. Van haar enthousiaste buurvrouwen moest zij het verhaal te horen krijgen over het ongedwongen vorstelijk bezoek. Ongedwongen, ja dat was deze „visite" aan enkele woningtypes en een school in Amsterdam. Hare Majesteit bezichtigde enkele flats in de „Oranjehof", vervolgens de befaamde, zeer moderne „Prinses Beatrixschool" en tot slot bracht zij een bezoek aan de familie Geervliet te Slotermeer. Overal waar de Vorstin kwam wist zij door haar eenvoud de mensen, groot en klein op hun gemak te stellen en met haar belangstelling voor typisch vrouwelijke zaken, won zij vooral de harten van haar seksegenoten. Een stralende zon deed Amsterdam in zomerstemming verkeren, toen een char mant geklede Koningin Louise om half drie in gezelschap van wethouder dr R. van den Bergh van Volkshuisvesting; jhr F. van Lennep, Amsterdams Kamerheer; mevr. Ch. d'Ailly-Fritz. de echtgenote van de burgèmeester en ir J. Alozery, direc teur van de Gemeentelijke Woningdienst, (Van onze Utrechtse redacteur) iiCwS?Ptember van ver1eden jaar werd rnatehuizen" ge/.oep.en de „Stichting rheu- Ned viiro-'.- 1S aangesloten bij de en ten ripp I?g/°or rheuma-bestrijding houden f h€t stichten- ins*and" revalidatip - ul?eren van verpleeg- en rheumanatïa t gen voor chronische gaan van do J1' ,Men is daarbij uitge- chronische rht dat de toestand van Jn een der„ K?arnaPatiënten, wier ziekte bij de huidivp NÓ ®Jüdium verkeert, dat er tenschap niets rA van de medische we- uitermate moenykeiJsaan te doen is. veelal fn heel veel speciale verpiee?,J~"cJ1 ,aa' de vereiste n een rusthuis, hetzij thuis hetzij fr°te steden kent m^enscn over cn in vaarhy de patiënt bete °.r1epce,'gevaHen, lot overgelaten, b®tr<*kelük aan zijn kamertje verblijft. armzalig zolder ten, die zeer ern^Ug^^.^oma-patiën- wie geen genezing te z''n en van wordt in ons land „n *Ve-rwachtcn is, geschat. p 8 a 10 duizend Reeds is een becOn - practische uitvoering van de®^ imet de der stichting dor de ingebr„it°eIsteUing Maart j.l. van een eerste rhpkneming 1 torium op een in Huis ter S'ïaw] Zeist ter beschikking gesteld landgoed genaamd „Tannenberg" dat plaats biedt aan circa 28 tot 30 uitsluitend vrouwelijke patiënten. Deze inrichting moet worden beschouwd als een overgangshuis voor patiënten, die een klinische behandeling hebben ondergaan, doch voor wie de over gang naar het gewone leven in de maat schappij nog zeer moeilijk is. Het bestuur van de „Stichting rheuma- tehuiijen", waarvan de heer H. Vooys, ecom. drs voorzitter is. meent, dat binnen afzienbare tijd vijf verpleeginrichtingen voor chronische rheumapatiënten naast da reeds bestaande rheumacentra nodig zijn om in de ergste nood te voorzien. De kos ten hiervan worden geraamd op 10.000 per bed en de overheid draagt voor 80 pet bij. Inpassing van de Stichting in het ge heel van de rheumabestrijding is nog een voorwerp van studie en na regeling van de verhouding met de medici, wil zij zich aansluiten bij de Federatie van verpleeg inrichtingen voor chronische zieken, die er naar streeft in samenwerking met de Inspectie Volksgezondheid de positie van deze patiënten te verbeteren De Stichting berust op neutrale grond slag maar het bestuur zou een dergelijk initiatief als door haar genomen van andere zijde, niet anders dan toejuichen omdat het gebrek aan bedoelde verpleeg inrichtingen zeer groot is. MINISTER CALS brede blik Het is opmerkelijk, dat het sindicn in onderwijskringen rond deze plannen bij zonder rustig is geweest de heren Stokman (K.V.P.) en Roosjen (A.R.) wezen daar ook op tè opmerkelijk, ais men zich herinnert de actie, welke toen tertijd vooral in kringen van het Ulo tegen het plan-Rutten werd gevoerd. Deze actie ging vooral in tegen de door deze bewindsman ontworpen algemene middel bare school, waarvan men bevreesd was, dat zij het gehele Ulo zou opslokken. Écn factor voor die rust zal echter wel het feit zijn geweest, dat, zoals verschillende afgevaardigden betoogden, in de opvat ting van minister Cals het Ulo wel niet in verdrukking zal komen. Pater Stokman wees hier op. Er waren overigens nog meer stemmen voor het voortbestaan van het Ulo. Dc heer Roosjen b.v. wees er op, dat het Ulo en dat zou dan nu M.A.V.O. worden 160.000 leerlingen telt. Hij zag helemaal niets in de A.M.S. van minister Rutten, welke hij een eliteschool noemde voor ge kwalificeerde leerlingen. Het ontbreken gedurende zo lange tijd van strijd om een nieuw bestel voor de onderwijsvoorzieningen was intussen ook in de Kamer merkbaar. De belangstelling was haar heel matig en kwam vooral van de zijde van de onderwiisspecialisten. Wie er niet speciaal in geïnteresseerd was. was afwezig. De heer Van Sleen (P.v.d.A.l sprak rond de onderwijsvernieuwing door dit debat weer op gang zouden komen. Het bleek a' spoedig, dat minister Cals met deze tweede onderwijsnota zo onge veer in de roos had geschoten. De Kamer was er in het algemeen zeer mee ingeno men, al waren er dan moeilijkheden en rezen er vele vragen. En het was alweer opmerkelijk, dat de meeste vragen kwa men van katholieke zijde. Pater Stokman had zijn hele rede zo ongeveer in vra- gende vorm ingekleed. Een van zijn eerste moeilijkheden was de kwestie van het 5-jarig basisonderwijs. De heer Van Sleen was daar uitbundig vóór omdat dan de eerste klas L.O. in de sfeer van hot kleuteronderwijs zou komen gevolgd door 5 jaren basisondei- wijs, wat volgens hem het voortgezette onderwijs ten goede zou komen. De heer Roosjen hield echter hardnekkig vast aan 2-jarig basisonderwijs. „Van een voorbe reidende klas na vijf jaar", zo zeide hij letterlijk, „komt geen fluit terecht". Pater Stokman op zijn beurt was be vreesd dat de vijfde klas een overgangs klas zóu worden en dat de verdere op leiding daarvan het nadeel zou onder vinden. Hij betoogde ook, dat minister Rutten bij zijn plannen te veel had laten afhangen van het toekomstige beroep en daarvan was nu gelukkig geen sprake. Maar wat het Ulo betreft verschilde Pater Stokman van mening met de heer Roosjen. die het juist vond, dat minister Cals het Ulo een plaats wilde geven in het M.A.V.O, dus in het Middelbaar On- dan ook de hoop uit, dat de discussies derwijs. De Katholieke woordvoerder was Mag. STOKMAN almaar vragen daarentegen van mening, dat het Ulo in een an dere wet moest worden gere geld en niet in de M.A.V.O. Volgens de wet van 1920 is het Ulo geregeld als Lager On derwijs en grondwettelijk is het algemeen vormend lager onderwijs, meende Pater Stokman. En dan vuur de hij opnieuw een serie vragen op de bewindsman af. Wordt nu de vooropleiding van de L.T.B.-scholen afgeschaft? Zo niet: zullen dan de Nijverheids- en L.T.B.-scholen twee klassen van het M.A.V.O. bij zich onderbrengen? Hoe zal het L.A.V.O. eruit gaan zien? Dat Lager onderwijs wordt nu volgens hem wel wat armetierig. Dat moet toch een basis blijven voor kinderen, die daar na niets meer leren. Hij uitte zijn verheugenis over de vol ledige financiële gelijkstelling, die hij het enige juiste uitgangspunt noemde. Hij begreep, dat dit geen automatisme kon worden en dat dit niet zonder meer voor het gehele voortgezette onderwijs zou kunnen gelden. Over deze uitspraak was de heer Van Sleen zeer verheugd. De oprichting van scholen is te willekeurig geweest, be toogde deze. Hij erkende de vrije keuze van de ouders, maar bij de stichting van confessionele scholen moest men voorzich tigheid betrachten en zien naar de maat schappelijke behoefte. Vlak daarvoor kwam hij op zijn stok paardje van gelijke kansen voor allen. Aanleg en begaafdheid houden geen ver band met de financiën der ouders, be toogde hij. Maar hij vergeet altijd daarbij te zeggen, dat het milieu wél daarmee verband houdt en dat dit milieu in sterke mate het succes der leerlingen bepaalt. Wat niet wegneemt, dat er heel wat be gaafden in fabrieken verloren gaan, die wat hun aanleg betreft misschien grote dingen tot stand hadden kunnen brengen, indien zij de kans hadden gekregen. Neemt men de critiek in het alge meen tezamen dan werden minister Cals en zijn staatssecretaris, mej. De Waal. luide geprezen om hun brede bril. De heer Van Sleen herinnerde er aan, dat hij reeds eerder en meermalen op een onderwijsplan had aangedron gen. Zoals het tot nu toe ging waren het alleen maar incidentele voorzienin gen. Nu is er een opbouw van uit een visie, welke het geheel van onderwijs voorzieningen omvat. Hij zeide met prof Gunning: wij hebben wel een stel scholen, maar geen schoolstelsel. Er is geen aansluiting tussen de verschillen de schooltypen, er moet een soepele overgang zijn van het ene naar het an dere. Het liefst zag hij nog een Alge mene Onderwijswet, een grondslagen- wet of een z.g. raamwet. Maar dat zal wel een socialistisch ideaal blijven, om dat dit voor het bijzonder onderwijs al te gevaarlijk zou zijn. De heer Roosjen vond het in het plan- Cals zo mooi, dat de taak der ouders ten aanzien van onderwijs en opvoeding zo sterk op de voorgrond werd geplaatst. Hij noemde dat weldadig. Hij vroeg ook nog, wanneer het rapport-Wesselings-Van Houten over de financiële gelijkstelling van het buitengewoon lager onderwijs was te verwachten. Pater Stokman noemde dit plan een stoutmoedig plan en vroeg alweer! of het de bedoeling was dit in één rege ling onder te brengen en welke tijdsduur de minister voor de uitwerking had ge dacht. En tenslotte ook nog, wat er dan met de M.O.-wet zou gebeuren Over het lager en middelbaar technisch onderwijs spraken tenslotte nog de heren Stapelkamp (A.R.) en Engelbertink (K.V.P.)Morgen worden de debatten voortgezet en wij komen er dan op terug. Vooraf werd nog het slot van het wets ontwerp Wijziging van regelingen betref fende economische delicten behandeld. Dit hele wetsontwerp komt eigenlijk neer op een codificatie van het recht be treffende economische delicten en bij de Kamer was alleen onrust ontstaan over de samenwerking met het bedrijfsleven, dat tot nu toe eigen ambtenaren had ge had. De opsporingsambtenaren, aldus mi- hister Donker, moeten aan bijzondere eisen voldoen, en daarom is het beter de opsporingsdiensten te concentreren. Nu had de heer De Ruiter (C.H.ï een tweetal amendementen ingediend, die ten doel hadden de eigen inspecteurs van het Z.K.B. (Zuivel kwaliteits controlebureau) in die functie te handhaven. Daar was vol gens de ministers Mansholt en Donker geen enkel bezwaar tegen. Maar men moest niet trachten de nodige concentra tie te verstoren. Dat kon men óók berei ken door een wijziging van de Landbouw Uitvoerwet 1938 en daartoe hadden de mi nisters een nota van wijziging ingediend. Toen trok de heer De Ruiter zijn amen dementen onmiddellijk in. En het wets ontwerp werd z.h.st. aangenomen. Ook waren er nog enige stemmingen van de vorige dag overgebleven. Aller eerst een motie van de heer Haken (C.P.N.) die een renteloos crediet wilde zien verleend aan landbouwers, als zij reeds 20 opbrengslderving hebben als gevolg van de wateroverlast in de pro vincie Overijssel. Het wetsontwerp gaf aan 33 Het is altijd gemakkelijk ho gere eisen dan de regering te stellen, wat de communisten dan ook getrouw doen, ook al reten zij, dat hun dwaze voorstel len worden verworpen. Dit werd verwor pen met 56 tegen 4 stemmen. Vóór alleen de communisten. En dan moest er nog worden gestemd over de Wijziging van de Kweekschool- wet en van de M.O.-wet, H.O.-wet en de Pensioenwet. Hierbij waren twee amen dementen van Pater Stokman, die beide dezelfde inhoud hadden en voorstelden de afschnjving per jaar voor aan hun be stemming onttrokken schoolgebouwen met te stellen op 1 maar op 114 maakte er hedenmiddag 1.25 van en dat werd door de Kamer, nadat minister Cals had verklaard, dal hij dit aan de Kamer overliet, aangeno men met 36 tegen 29 stemmen. Rechts te;en links. De wetsontwerpen zelf werden z.h st aanvaard. f. g. bij het Paleis m de auto's stapte. De korte stoet reed door de Jordaan, met oranje- bestrikte kinderen en vrolijk wuivende verpleegsters, naar de „Oranjehof". In de ha] van het gebouw gaf de heer H. van Saane, de beheerder, een uiteenzetting over de exploitatie, terwijl een aantal be woonsters, samengehokt op de trappen en de balcons, toekeken. Op de zevende étage bezichtigde H.M. de flats van de zusters vaq het Binnengasthuis en in de gezamenlijke eetzaal genoot zij van het prachtige uitzicht over de oude en nieuwe stad. Koningin Louise vond het „wonder ful". Na het bezoek aan de flat van mej. Del vigne „I've never seen such nice dwel lings" ging men naar de Prinses Bea trixschool aan de rand van Slotermeer. Tussen een haag van juichende leerlingen betrad de vorstin het schoolgebouw, aan de ingang waarvan de in een prachtig blauw-fluwelen jurkje gestoken achtjarige Marijke Geesthuizen bedeesd een bos ro zen aanbood. Naast de deur was een plak kaat vastgeprikt waarop met mooie ge kleurde sierletters „Hjartlig valkommen in var skola". Het gezelschap bezocht daarna drie klassen. Koningin Louise be keek vol belangstelling het werk van de kinderen. In de eerste klas bood Frank Reinders H.M. zijn zojuist gereedgekomen waterverftekening aan, die de Vorstin met een dankbare handdruk aanvaardde. Dc Prinses Beatrixschool mag zich in het gelukkige bezit prijzen van een „toko'', een miniatuurwinkeltje waar de kinderen zelf kunnen kopen en verkopen. De 7- jarige Margriet van der Meulen stond trots achter de toonbank en de even oud» Rinus Zuyden hielp haar toen H.M. voor 75 „centen'' een blik appelmoes kocht, „omdat appelmoes in het Zweeds haast net zo klinkt ais in het Nederlands". Tot slot van het schoolbezoek, waarover de vorstin zich zeer enthousiast toonde, zag het hoge gezelschap de kinderen in do prachtige schoolzaal twee dansjes uitvoe ren, een boerendans en de ringelrci, welke laatste met een hoofse buiging eindigde. Opnieuw stond een grote juichende me nigte klaar toen de stoet voor het huis van de familie J. Geervliet op de hoek van de Van Koetsveldstraat en de Lodewijk van Deysselstraat in Slotermeer II voorreed. Het was el enige dagen geleden uitgelekt, dat Koningin Louise hier zou heengaan en de Zweedse journalisten en fotografen hadden hele verhalen met portretten in hun kranten gezet. Dit deed echter niets af aan de hartelijkheid waariTiee mevr. Geervliet-Vink en haar echtgenoot, een boekhouder Dij een automobielbedrijf, de hoge gasten ontvingen. De zeven kinderen, allen op hun paas- best gekleed, waren natuurlijk ook thuis. De 12-jarige Evelyn, de oudste, reikte H.M. een prachtige bos bloemen over. De vorstin kreeg nog een ander geschenk, een enorme taart versierd met een witbrood, de Zweedse en "Ned. vlag en een gekleurd bollenveld. Dit was een dankbetuiging van een Sloter- meerse bakker voor het Zweedse „oor logsbrood" Koningin bezichtigde het hele zeven kamers tellende huis en be wonderde vooral de ruime badcel. Er was helaas geen tijd meer voor een kopje thee. waarvoor mevr. Geervliet extra haar porselein te voorschijn had ge haald. Hartelijk toegewuifd door de men senmassa maakte het gezelschap nog een korte rit door Slotermeer voor de stoet in snelle vaart terugreed naar het Konink lijke Paleis. Dc zg. lijnverlichting, die als voorproef een half jaar geleden is aangebracht over een traject van 300 meter op de Rijksweg no. 1, AmsterdamAmersfoort, onder Diemen, heeft bewezen onder de meest ongunstige weersomstandigheden te vol doen. „Hoe slechter de weersomstandig heden, lioc beter de verlichting", aldus de hoofdingenieur van de Rijkswaterstaat ir W. C. Richters tijdens verrichte licht metingen op dit weggedeelte door perso neel van het lichttechnisch laboratorium van Philips. Deze proefverlichting met de fluores- centiebuizen zal zeer binnenkort worden verwijderd. Het experiment was bedoeld om na te gaan, of en hoe een grote proef met lijnverlichting over een weggedeelte van 1 km moet worden verricht. Alvorens wordt overgegaan tot uitvoe ring van deze grote proef, zullen eerst nog experimenten met kwik- en natrium- verlichting op deze Rijksweg worden ge nomen. Binnenkort zal het G.E.B Am sterdam overgaan tot het aanleggen van deze beide proefverlichtingen beide over een lengte van 1 km. De groepscommandant van de Rijks politie in Diemen had geconstateerd dat op het wegvak met de proefverlichting het afgelopen half jaar geen enkel on geval is gebeurd. Voorheen was het aan tal ongevallen daar ter plaatse legio.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5