ZANG GLAS IN BETON OP DE E 55 Geen/ast van zenmen Af/'n examen j'tfeasi/» ff) Gevangene slaat bewaker neer PAGINA S LICENTIES VOOR W.-DUITSE VLIEGTUIGINDUSTRIE Lichte tinten In de strafgevangenis aan de Pomp- stationsweg te 's-Gravenhage heeft een gedetineerde Woensdagochtend een be waker neergeslagen en zeer ernstig ver wond. Om zeven uur was de 28 jarige gede tineerde W. H.. van beroep stamper en afkomstig uit Eindhoven, in de kelder van de gevangenis onder toezicht van de 29-jarige bewaker J. v. d. A. uit 's-Gra venhage, bezig kolen te scheppen. De man, die onder psychiatrische behande ling is, sloeg opeens de bewaker met een kolenschop neer. Daarna liep hij naar boven en vertelde aan andere bewakers wat hij had gedaan. De bewaker werd in de kelder gevon den met een schedelfractuur. In ern stige toestand is hij overgebracht naar het ziekenhuis Westeinde. De gedeti neerde werd direct onder doktersbehan deling gesteld. Tot nu toe is de politie nog niet bekend, waarom hij de bewaker heeft neergeslagen. Waarschijnlijk was de man ernstig gestoord. Hij was wegens diefstal veroordeeld en moest nog tot 7 Januari in de gevangenis blijven wegens dat vonnis. Daarna moet hij nog een maand gevangenisstraf ondergaan wegens mishandeling van een bewaker in de ge vangenis te Rotterdam. De „Flugwelt", het orgaan van de orga nisatie der Westduitse vliegtuigindustrie, verwacht samenwerking op het gebied van de vliegtuigbouw tussen Duitse en bui tenlandse ondernemingen. De laatste weken worden er actieve onderhandelin gen gevoerd over de verstrekking van buitenlandse licenties aan voormalige vliegtuigfabrieken, die in de komende maanden tot overeenkomsten zullen leiden. energie van de Schepper". Hii beeldde dit nit door in het bovenste gedeelte van de driehoek onder een zon en een maan (symbolen van het Zuidelijk en het Noor delijk halfrond) God in liggende houding te laten zweven; omgeven door tekens van de dierenriem. In het linker-bene- dengedeelte van het raam geeft hü de schepping van Adam en Eva weer; de rest van het vlak wordt gewijd aan de schepping van de dieren- en de planten wereld. Het raam staat thans in 64 fragmenten te drogen in Tegelen, in welke plaats Wildschut na lang Zoeken in een gym nastiekzaal voldoende ruimte vond voor het opzetten van zijn tekening. De 64 fragmenten zijn elk 80 bij 80 cm groot en hebben een gewicht van 50 kg. Zij bestaan uit 'n raam van T-ijzer, waarin Wildschut met beton als specie ruige brokken glas metselde. Deze brokken kapt hij uit 20 bij 20 cm. grote en pl.m. 4 cm. dikke tegels, welke hij uit Frank rijk betrekt. Een van de voornaamste eisen bij de productie van dit dikke glas is. dat men het zeer langzaam af laat koelen, daar het anders bij het bewerken in duizend stukken zou springen. Een nadeel van het glas-in-beton is, dat het duurder uitkomt dan glas-in-lood. Op de eerste plaats is het materiaal duur der en bovendien kost het bewerken van de glastegels meer tijd dan het snijden van glasplaten. De kunstenaar moet elke glasbrok bewerken als was hu' bezig aan een beeldhouwwerk. Het Rotterdamse raam van Wildschut zal men averechts moeten bekijken; van buiten-al namelijk. Als men in het „Pa viljoen der stilte" is, zal men er zelfs he lemaal niets van kunnen zien, daar achter de raamwand de uit geluidssluizen be staande ingang komt te liggen. De (witte) wanden van de geluidssluizen zullen licht van schijnwerpers en T. L.-bulzen door het raam naar buiten kaatsen. Met het oog op deze kunstmatige verlichting heeft Wildschut het raam in vrjj lichte tinten gehouden. Verder heeft h(j het enorme vlak voldoende rustig te houden, hier en daar vrij grote vlakken geheel met beton gevuld.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3