se regering dupe van haar goede wil Peronisten stellen scheiding Kerk en Staat voor A. Vermeulen naar Genève PAGINA Ook dictatuur van rechts Binh Xuyen op de vlucht de Russen Woensdag een en ander toe. Zij gaven te kennen, dat zij zullen in stemmen met verdere vermindering van de aflevering van olie uit Oosten rijk en betaling in goederen voor voor malige Duitse eigendommen. Door dit vlotte verloop van de con ferentie blijft de hoop leven, dat de conferentie tegen het einde van de week gesloten zal kunnen worden. Oostenrijkse werklieden zijn reeds begonnen met het in orde maken van het keizerlijke zomerpaleis in Schön- brunn, waar de plechtige onderteke ning van het staatsverdrag zal plaats vinden. Bovendien kunnen ook niet-geprofeste ridders deel van het bestuur der Orde uit maken. De grootmeester»zal echter onge huwd moeten zijn. Indien hij niet gepro fest is, zal hij de geloften moeten afleg gen, na goedkeuring door de H. Stoel van zijn benoeming. De ridders, die de plechtige gelofte van armoede afleggen, moeten aan de Orde een dotatie geven ten bedrage van in Zwitserse geldswaarde uitgedrukt 150.000 francs of in Franse gelds waarde uitgedrukt 100.000 goudfran- ken. Het bedrag is betaalbaar in ten hoogste vijf annuïteiten. In het nieuwe statuut is ook de op richting van een noviciaat voor de vor ming van geprofeste ridders gestipu leerd. De geprofesten mogen niet van Israëlitische afstamming zijn, tenzij hun voorouders meer dan twee eeuwen ge leden bekeerd zijn tot het Katholicisme. Volgens het nieuwe statuut zullen, naast de bestaande grootpriorijen in Ita lië, Oostenrijk en Bohemen, thans ook grootpriorijen komen in Frankrijk, Groot- Brittannië, Duitsland, Spanje, Polen, Por tugal, Nederland, Hongarije, Ierland, en Scandinavië. Dit ter vervanging van de in die landen bestaande nationale as sociaties. Het principe, dat thans voor de aan neming van ridders geldt, is dat de Orde niet meer met de kracht van wapens zal te strijden hebben, zoals vroeger, maar met de kracht van het voorbeeld. Zij zal een katholieke élite moeten zijn en haar leden zullen zowel uit religieuze kringen, als uit wetenschappelijke, politieke en lit teraire milieu's kunnen voortkomen. Het nieuwe ontwerp-statuut bevat voorts een bepaling, volgens welke het aantal edelvrouwen zal worden uitge breid. Zjj zullen minstens 40 jaar oud moeten zijn en in principe ongehuwd, we duwe of echtgenote van een ridder van Malta moeten zijn. Haar aantal zal echter niet groter mo gen zijn, dan drie vijfde van het aantal ridders van de grootpriorij, waartoe rij behoren. De Westeuropese Lme is gisteren in werking getredcn> doordat eerst Engeland en vervolgens ook frankrijk en het sou- vereinc West-Duitsland hun ratificatie oorkonden hebben gedeponeerd. De Unie trad officieel in werking om 11.50 uur Nederlandse tijd, bij het depone ren van de Westduitsc ratificatie-oorkonde door de zaakgelastigde Adolph Velhagen. Tegelijkertijd heeft gistermorgen ook de commissie voor een Westeuropese wapen gemeenschap. officie®*. bekend als ..Com missie voor Standaa™lsering en Productie van Bewapening", baar werkzaamheden in Parijs beëindigd- De deskundigen van de zeven landen der Westeuropese Unie, die zitting hebben in de commissie, hebben Donderdagochtend twee documenten goedgekeurd, die mor gen op de eerste vergadering van ministers van de W.E.U. in PanJs zullen worden in gediend. Een der documenten heeft betrek king op de organisatie van een toekomst bewapeningsbureau, het tweede geeft een overzicht van de werkzaamheden van de commissie. Het blok van Peronistische afgevaardig den en senatoren heeft Woensdag, voor de bijeenkomst van beide Huizen van het Ar gentijnse parlement, een resolutie uitgege ven. waarin wordt aangedrongen op on middellijke actie, om te komen tot schei ding van Kerk en Staat en herziening van de grondwet. De heer A. Vermeulen, secretaris van het N.V.V., die als lid van de I.L.O. (Inter nationale Arbeidsorganisatie) te Genève het petroleumcongres te Caracas beeft bij gewoond en, zoals bekend, door de rege ring van Venezuela werd uitgewezen, is Woensdagmiddag op Schiphol in Neder land teruggekeerd, 's Avonds vertrok hij naar Genève om aan de directeur-generaal van de I.L.O. rapport uit te brengen over de gebeurtenissen te Caracas. De heer Vermeulen zeide op Schiphol o.m., dat zijn rede, die voor de Venezo laanse regering aanleiding was hem tot persona non grata te verklaren, niet on verwacht, kwam. De avond vóór de con ferentie begon had hij de vertegenwoor diger van de regering, de voorzitter der conferentie, en het bureau van de I.L.O. er van in kennis gesteld, dat hij de bewus te rede te houden. De rede sprak hij uit aan het einde can de morgenzitting en des middags is gewoon doorvergaderd. Aan het slot van deze vergadering kwam eerst een vertegenwoordiger van de Vene zolaanse regering en daarna het hoofd der staatspolitie bij de heer Vermeulen; deze laatste deelde hem mede, dat hij tot per sona non grata was verklaard en het land moest verlaten. Onder toezicht van de po litie pakte de heer Vermeulen zijn koffers en is weer onder begeleiding nadat hij driemaal van auto moest verwisselen, naar het vliegveld gereden waar hij een uur in het politiebureau heeft vertoefd tot het vliegtuig naar Curagao vertrok. Vrijdag j.l., aldus de heer Vermeulen, kwam een delegatie van de conferentie op Curagao met het voorstel van president Perez van Venezuela, dat de heer Ver meulen een brief zou schrijven, waarin hij zijn excuus maakte en zou verklaren, dat het niet zo kwaad was bedoeld. De heer Vermeulen stelde van zijn kant de eis, dat de beslissing over zijn persoon zou worden ingetrokken en de vrijheid van vergade ring en verkeer zou worden verzekerd. Zoals bekend werd de conferentie geslo ten. De heer Vermeulen wees er o.m. nog op, dat op de wereldkaart steeds m»cr zwarte vlekken komen door de toeneming van de dictatuur, niet alleen van links, maar ook van rechts, met name wat het laatste betreft in de Latijns-Amerikaanse landen. Het gevaar, aldus de heer Ver meulen, is van beide zijden even groot. En de middelen aan beide zijden toege past zijn hetzelfde: In Venezuela'worden gevangenen ook op ijsblokken geplaatst om hun b.ekentenissen af te dwingen Ook daar zijn concentratiekampen en worden mensen zonder vorm van proces opgepakt. De 23 overblijvende gevolmachtig den der provincies besloten vervolgens om premier Ngo Dinh Diem volledige i volmacht te verlenen om een einde te maken aan de huidige crisis in Zuid- Vietnam, 't communisme te bestrijden cn een parlement in te stellen. Intussen maakte de stafchef van het Vietnamese nationale leger generaal Le Van Ty bekend dat alle militaire operaties in het gebied van Saigon en Cholon zijn geëindigd. Gisteren bleven de strijdkrachten der Binh Xuyen haar terugtocht in het moerasachtige gebied rondom Saigon voortzetten achtervolgd door de rege ringstroepen. Een regeringsvertegenwoordiger deel de mede dat geheime agenten thans in het nog door de Binh Xuyen bezette gebied opereren teneinde uit te vinden of de inmiddels door Diem vogelvrij verklaarde generaal Le Van Vien nog steeds op zijn hoofdkwartier vertoeft. Blijkens publicaties van het leger zijn bij de gevechten in Saigon tussen regeringstroepen en de Binh Xuyen in totaal ongeveer 15 militairen van het nationale leger gedood en 200 gewond. Voorzover bekend zijn 34 leden van de Binh Xuyen gesneuveld. Een onbekend aantal Binh Xuyen militairen is door de secte zelf begraven of bij branden onherkenbaar verminkt. Driehonderd gewonden van de Binh Xuyen zijn in ziekenhuizen opgeno men. 190 leden van de Binh Xuyen liep tijdens de gevechten naar de nationale troepen over aldus dit bericht. Bao Dai naar Parijs? In Cannes wordt inmiddels verno men, dat Bao Dai vandaag naar Parijs zal vertrekken. Het is nog niet be kend, of de keizer in Parijs besprekin gen zal gaan voeren of dat hij vandaar naar Saigon zal doorreizen. Op een stormachtig congres van de J ranse radicalen heeft oud-premier Cftdcs-France zich tot spreekbuis ge haakt van de linkervleugel der partij e*i als zodanig getriomfeerd. Hij stelde voor de (rechtse) partijvoorzitter, de heer Martinaud—Deplat, te vervangen door een „commissie van toezicht" van zeven man, die tevens een nieuw pro gramma zou moeten opstellen voor de verkiezingen, die volgend jaar gehou den worden. Met groot enthousiasme werd dit voorstel van de ex-premier door de Vergadering ontvangen. Toen Mendès-France echter op Mar tinaud—Deplat een beroep deed om zich terug te trekken „teneinde ver eniging van de partij op nieuwe, pro gressieve basis mogelijk te maken", verklaarde Martinaud woedend, dat hij zou weigeren zich terug te trekken. Doch tpen de stemming door hand opsteken plaats vond, verliet Mar tinaudDeplat verontwaardigd de zaal, gevolgd door enkele honderden geestverwanten. Mendès-France maakt nu deel uit van de commissie van zeven en de meeste andere leden van deze com missie zijn zijn medestanders, zodat de oud-premier in feite de leiding van het partijapparaat in handen heeft. Martinaud—Deplat heeft reeds medegedeeld, dat hij het besluit niet zal erkennen. Het is, zo zegt hij, slechts hij handopsteken cn op een openbare vergadering genomen. Hij beschuldigde Mendès-France van een „staatsgreep" Ook de meerderheid •van de 76 radicale leden in de Natio nale Vetgadcring is het, naar gemeld wordt, niet met het besluit van het congres eens. Het dagelijkse bestuur der radi- caalsocialistische partij, waarin dc rechtervleugel de overhand heeft, heeft na een gisteravond gehouden vergadering een motie aangenomen, waarin wordt gezegd: „Wij betreuren het, te moeten op merken. dat de op het partijcongres genomen beslissingen in strijd zijn met de statuten".

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7