Voetbal-competitie blijft door de „9e plaats" beheerst Marathonlopen: geen jongenswerk Her Vitesse in zijn huidige vorm ook voor PSV gevaarlijk 39 r*rne j VenloI IHlJC: „klassieke strijd om de nationale hockey-titel Nederlands Elftal tegen Chelsea Ajax-Eindhoven is de big match In eerste instantie E.H.S. verdedigt zijn honkbal-titel Lustrum Radio Rallye Tweejarige volbloeds debuteren op Duindigt EVEN AANDACHT VOOR ï- - mmmwm Maakt voor Uw zaak nenijto-sintelbaan BDHC-dames hebben aan één punt genoeg ZATERDAG 7 MEI 1955 PAGINA 10 D.O.S. probeert het weer S.V.V. in gevaar Vitesse in opmars V.V.V. zoekt herstel Wilkes bij Xerxes? i Respect voor klassieke prestatie, harde training en nioed-tot-avontuur HM GEEN BRITSE WIELER-RONDE NIJMEGEN KRIJGT NIEUW SPORTPARK Ook hier drama's Begin in 't kleine Niet voor jongens Respect gevraagd Voor cracks en huisvaders tandcream perieure DE DRIE MOOISTE M \Rl A-ZEGELS Mmmm Nieuwe uitgiften OPENING SEIZOEN OP. DE Normale competitie Om de dames-titel De Ronde van Nederland en de Wereldkampioenschappen Tafeltennis, de Tulpen Rallye en de Oranje-hockyers tegen België en Groot-Brittannië, het unieke League-kampioenschap van Chelsea en de Nederlandse tennis-nederlaag tegen Zwitserland in de eerste Davis Cup-ronde, de Varsity en tenslotte de Oranje voetballers in de hel van Dublin zij hebben hun beurt gehad; en góéd gehad, als wij het mogen zeggen En nu eist dan de voetbal-competitie weer alle aan dacht op: de lange en slopende strijd van de Eerste-klassers om met negen clubs per afdeling de voorlopig dubbele Hoofdklasse te bereiken. Er is daarin intussen wèl het een-en-ander gebeurd. V.V.V., lange tijd de enige ongeslagene, leed einde lijk zijn eerste nederlaag (tegen hetzelfde D.F.C. dat al eerder een draw had geforceerd, maar dat twee dagen geleden in een waar vuurwerk door A.G.O.V.V. met tien-nul werd verpulverd), Fortuna '54 bewees met overwinningen op Sparta en S.V V dat het voor Willem II de gevaarlijkste concurrent is (de vingers- en handbreuk van doelman Frans de Munck in een furieus Spartaans slot-offensief ten spijt). P.S.V. raakte een deel van zijn schotvaardigheid kwijt (doordat Dillen uit vorm raakte), zowel Veendam als Stormvogels kwamen de negende plaats van D.O.S in gevaar brengen. Holland Sport overwon alle interne crises en versterkte zich als de leider met de grootste voorsprong, waartegenover N.A.C. tegen een kleine inzinking aanliep Wageningen en Elinkwijk mengden zich in het duel dat rond de negende plaats reeds tussen Heerenveen 60-débacle tegen E.DO.) en Sittardia (51 fiasco tegen Sparta) scheen gereserveerd, Willem II wees alle avances van A.D.O. en van Sparta gedecideerd af, Hermes-Dvs zakte diep in de dalles, maar Alkmaar herstelde zich en vooral Vitesse kwam met een triomfanteliike vier-wedstrijden-acht-punten-spurt (Rapid. Hermes, Enschedese Boys. Feiiennord) op de negende plaats waardoor Feijenoord weer terugviel, H.V.C ,kt£7Üï tipnde f!) ftel'ike snel, maar dwong en passant met zijn sterke defensie ook Eindhoven tot een nederlaag, waarop Eindhoven aantoonde dat het tóch sterker was door Enschede te kloppen en aldus naar de tweede plaats achter V.V V. te stevenen. Be Quick redde het ook met alle versterkingen niet en in de vierde front-sector rond de negende plaats werd B.V.V het slachtoffer van De Volewijc- kers en De Graafschap, zodat wij in het gezelschap nièt-Hoofdklassers temidden !,wJ /n r,s ,,U'stere cJ"hs «re!,cht st™ks ook de Bosschenaren aantreffen. Inderdaad: veelbewogen weken. En m die trant gaat het nu verder nog wel twee maanden lang: De negende plaats dat is nog altijd het merkpunt. In afd. A gaat D.O.S. weer een poging wagen om via een thuis- revanche op Excelsior dat éne plaatsje op te schuiven, dat nu nog door Leeuwar den wordt bezet; maar op hun beurt achten de Friezen een nieuwe zege op M.V.V., dat zjj ook in de uitbeurt reeds klopten, niet onmogelijk. Voor de Storm vogels is echter zelfs éls zij verrassender wijs revanche op Emma zouden nemen, nog even geduld nodig, terwij] Veendam zelfs in de reis naar Longa ook nu aan géén winst toekomt. De Zwolse Boys en Go Ahead houden elkaar wel in even wicht en komen voorlopig niet uit de staartgroep weg, waartegenover Roda Sport eveneens door een hernieuwde draw, weer een kostbaar garantie-puntje bij N.A.C. kan veroveren, tenzij de Breda- naars sterker dan ooit uit hun inzinking terugkomen. En tenslotte in afd. A het duel tussen de twee voor malige N. B. V. B.-clubs Holland Sport en Amster dam, een duel met een prestige-inslag (H.S. won dat in eerste instantie met 34 en nóg altjjd is er „oud zeer" van de oude Beroepsvoetbalbond-com- ijj petitie), maar dat voorlo- H pig, gezien de grote voor- gallis, sprong van Holland Sport "oud zeer" aan de kop. voor de ranglijst niet van groot belang is. De negende plaats in afd. B bezet door een S.V.V., dat béter kan en méér waard is. De Schiedammers zullen er ech ter in hun semi-derby tegel Sparta, een strijd vol telle rivaliteit, hard voor moe ten vechten om zelfs van die negende plaats niet te worden verdrongen. Wordt het wéér een gelijk spel, dan is de kans groot, dat S.V.V. in de staartgroep terug valt, ten gunste dan van Elinkwijk, al bestaat de kans op een nieuwe Utrechtse zege tegen Fortuna '54 (dat destijds in Zuilen een verrassend Waterloo vond) voornamelijk slechts in theorie en is de mogelijkheid van een Geleense thuis- revanche reëler. Heerenveen en Sittardia hebben de dans aardig weten te ontspringen; de groen-witte Pompebledden kunnen mor gen bij Brabantia twee nieuwe punten oogsten, maar voor de geei-blauwe vaan- deidragers van „Zitterd" staat een moei lijker karwei op het programma. Sittar dia moet namelijk op tegenbezoek bij Willem II, voor de return van de destijds zo vreemd verlopen en later gedeeltelijk ongeldig verklaarde thuiswedstrijd. Wil lem II won toen met 34, brak daar mee Sittardia's, later in glans herstelde thuis-record, waarna echter bleek dat twee van de Tilburgse doelpunten in de eerste helft buiten de normale, reeds verstreken speeltijd waren gescoord, het geen in een officieel protest van Sittar dia resulteerde, dat tot gevolg had, dat nu de tweede helft van deze wedstrijd met een 2—0 stand voor Sittardia zal worden overgespeeld. Eerst echter mor gen de return van deze, dus nooit be ëindigde wedstrijd. Wij vermoeden, een geprikkeld Willem II aan de start te zien; en dan geven wij Sittardia niet veel kans. D.W.S. loopt bij Rigtersbleek revanche-risico's, E.D.O. bij Heracles dito en ook A.D.O, moet bij Wageningen op passen. De negende plaats zag tussen Vitesse en Feijenoord een mutatie ,die de sterke huidige vorm van de Arnhemmers als „de lift-ploeg" van afd. C beklemtoonde. En in déze vorm zijn de geel-zwarten voor elke tegenstander gevaarlijk, ook voor P.S.V.dat nog altijd in afd. C de lei ding heeft. Van hun kant zijn de Philips- mannen op het ogenblik niet in hun beste vorm en onder deze omstan digheden is een Arn hemse revanche (vijfde zege in successie) zeer wei mogelijk. Feijen oord heeft echter méér grijppunten om terug te komen, maar dan moe ten de Rotterdammers zelf hun uit-nederlaag tegen NOAD goed ma ken, wat nog niet mee zal vallen. En dan hangt het er verder nog van af, of Haarlem wéér van de Ensche dese Boys zal winnen en of E.B.O.H thans fortuinlijker dan Alk maar zal blijken. P.S.V.'s gevaarlijkste concurrent, Limburgia, zal nu wellicht de helft aan Blauw Wit moeten laten; van de runners-up wint Rapid J-C. wel weer van Hermes en zal ook G.V.A.V. thuis tegen N.E.C. wellicht verder dan een draw komen. „Big match" van de dag is die tussen Ajax en Eindhoven, de twee felle concur- ten van V.V.V. om de kop van afd. D, die in de Lichtstad al met 22 deelden en elkaar ook in Amsterdam niet ver zullen ontlopei.. V.V.V. intussen moet zich van zijn nederlaag tegen D.F.C. her stellen en loopt daarbij in het bezoek aan R.B.C. alle revanche-risico's En voor D.F C. wacht de taak van rehabili tatie (voor de 100 rammeling tegen A.G.O.V.V.) in een moeilijke strijd met De Volewijckers die voor het behoud van hun negende plaats vechten. Ook hier weer die negende plaats als het grote strijd-object, B.V.V. heeft niet minder dan vjjf clubs binnen onmiddel lijk bereik liggen: De Volewijckers en D.F.C. die elkaar ontmoeten, R.B.C. dat V.V.V ontvangt, H.V.C. dat bjj Enschede zal aansturen enDe Graafschap wel weer op een gelijk spel (het elfde!) waartegen de Bosschenaren zelf aantre den. B.V.V. kan hier op eigen veld een kleine revanche bevechten en staat dan De voor morgen in de Eerste Klassen van de KNVB vastgestelde wedstrijden betreffen de returns 2 Januari (6e dag van de „heen ronde"), toen in de eerste instantie de punten als volgt vielen: le Klasse A: VeendamLonga 45, AmsterdamHolland Sport 34, Emma—Stormvogels 21, Go AheadZwolse Boys 00, MVV Leeuwarden 23, Roda SportNAC 00, ExcelsiorDOS 10. le Klasse B: ElinkwijkFortuna '54 3—1, DWS—Rigtersbleek 2—1, HeerenveenBrabantia 61, EDO Heracles 20, ADO—Wageningen 1—0, SittardiaWillem II 34, Sparta—SVV 1—1. le Klasse C: Hermes DVSRapid JC 0—3, PSV—Vitesse 3—1, Ensche dese Boys—Haarlem 1—5, NOAD— Feijenoord 2—1, NEC—GVAV 3—3, Limburgia—Blauw Wit 10, Alk maarEBOH 21. le Klasse D: VVVRBC 30, De VolewijckersDFC 02, Be Quick AGOVV 1—2, VSV—Xerxes 3—0, De Graafschap—BW 1—0, Eindho ven—Ajax 2—2, HVC—Enschede 1—1. (Van onze honkbal-medewerker) De zo verrassend, namelijk als debu tant, aan zijn titel gekomen honkbal kampioen van Nederland 1954: het Haar lemse E.H.S., komt vandaag voor de eer ste maal in deze nieuwe competitie in het veld. En Schuitemaker c.s. krijgen het in de uitwedstrijd tegen Schoten al aan stonds moeilijk Wij durven dan ook niet zonder voorbehoud een overwinning voor de E.H.S ers te tippen. WGA zal wel niet veel moeite hebben met DEC. evenmin als EDO met het be zoekende TYBB. De HFC Haarlem, die vorige week zo voortreffelijk startte te gen OVVO gaat naar Blauw Wit en hier zal blijken of de Haarlemmers inderdaad over een team beschikken dat een woord je mee zal spreken in deze competitie. Kennemerland ontvangt Ajax en de beste kansen zijn voor de bezoekers. OVVO zal aan slag heel wat meer moeten preste ren dan vorige week. wil het zich TIW van het lijf houden. Debutant Sparta treedt weer aan voor een thuiswedstrijd nu tegen het Amster damse ABC, dat zijn eerste wedstrijd speelt. Wij verwachten de tweede neder laag voor de Rotterdammers. Ofschoon HCK een niet te onderschat ten tegenstander is, geloven wij dat HHC ook deze hindernis met succes zal weten te nemen. weer aan de goede kant; maar voor hoe lang? Hekkensluiter A.G.O.V.V. heeft zijn elftal-experimenten met de 10—0 „bevrjjdings-vuurpjjlen" wel degelijk ge vierd, maar of nu tegen Be Quick direct alwéér een zege in het verschiet ligt, is de vraag nog. al hebben de Apeldoorners ook de uitbeurt tegen de Groningers des tijds gewonnen. Tenslotte is er nog Xerxes, dat in zijn resterende wedstrijden graag de steun gp! van Faas Wilkes zou ge nieten (als de Spaanse club Valencia hem tijdens zijn vacantie dit „bijwerk" zou toestaan enals de K.N.V.B. er maar mee ac- coord kon gaan, wat ons twijfelachtig lijkt). In ieder geval moeten de Xerxanen morgen nog zónder Wilkes aantreden en dat maakt de kans op revanche tegen V.S.V. dus niet groter. Zou intussen V.V.V., als straks de Franse competitie afgelopen is en de Venlose kampioenskansen wellicht in gevaar zijn, het presteren om Bert Carlier voor een paar wedstrijden terug te halen? Het is maar een vraag, maar tegenwoordig schijnt men alles te mogen proberen. Altijd zullen er sportkerels zijn, wier hart groot genoeg is en wier geest hoog genoeg reikt om zich te laten fascineren door het loopnummer, dat nog altijd in geheel de athletiek de meest klassieke prestatie vertegenwoordigt: de Marathon, de $p het Griekse mythen-dom geïnspireerde race over 42 kilometers plus 195 meter. Inderdaad een klas sieke prestatie. Ook in déze race kan er slechts één winnaar zijn en van de twintig deelnemers weten er altijd wel vijftien bij voorbaat dat zij die winnaar niét zullen zijn. Desondanks storten zij zich dan toch weer in dat barre avontuur, dat hen over de lange wegen in weer en wind door de vrije natuur leidt. Niet om de zegekrans. Maar om de prestatie en alleen en uitsluitend daarom. En terecht vinden zij in die prestatie: het uitlopen van een Marathon, een grote geestelijke bevredi ging. Marathon-traditie in Twente: onze kampioen Janus van der Zande (39) en de Britten Jim Peters (61) en Cox (62). WILKES vacantie bij Xerxes? In verband met financiële moeilijkhe den zal de Ronde van Groot Brittannië. welke van 10 tot en met 25 Juni zou worden gehouden (en waaraan ook een Nederlandse wieler-ploeg zou deelne men), niet doorgaan. B. en W. van Nijmegen stellen de ge meenteraad voor, op het landgoed Brak- kenstein indertijd aangekocht van de familie Jurgens in Nijmegen Zuid-Oost een complex sportterreinen op basis van sportpark aan te leggen. De beplantingen worden op dit oude landgoed bewaard en zelfs uitgebreid, zodat het sportpark Brakkenstein met voetbal- en korfbalvel- den en tennisbanen, tegelijk ontspannings park voor Nijmegen Zuid-Oost wordt. De voorlopige grondwerken en beplan tingen worden geraamd op 150.000. De gemeente hoopt hiervan ongeveer 130.000 terug te krijgen van het Rijk, omdat deze aanleg als sociaal werkvoorzieningsobject geschiedt. Kees Broekman zal Zaterdag 7 Mei in het huwelijk treden met Soveig Ringness uit Loten. Het huwelijk wordt in Loten de geboorteplaats van Broekmans aan staande vrouw, gesloten. Ook de Marathon kent zijn drama's: dat van de jonge Belgische luitenant Etienne Gailly, die in 1948 bij de Olympische Spelen te Londen buiten zichzelf de sintelbaan opzwijmel- de en zich in een staat van lopende bewusteloos heid over de finish zeul de; en dat van de keihar de Britse kampioen Jim Peters, die ondanks al zijn ervaring toch tijdens de Britse Spelen 1954 te Vancouver ineenstortte en nooit meer lopen zou. In feite waren het twee voorbeelden van roekelo ze krachtsoverschrijding en 't is min of meer on begrijpelijk, dat ook cracks als zij zichzelf op deze wijze zo hebben ge sloopt. Want zonder een inzicht in eigen geestelijke en lichamelijke vermogens behoeft men aan geen Marathon te beginnen en zal men er zeker nooit gróót in worden. De klas sieke prestatie van een uitgelopen Marathon is de resultante van honder den kleine prestaties, langzaam opgebouwd naar dat éne doel. Een van de igrote Marathon-propa gandisten in ons land, de D.O.S.-loper A. J. van den Bergh, die zelf pas zeven jaar geleden als een man van 34 voor het eerst de spikes onderbond, vertel de ons iets van het sche ma, waarlangs hij zijn Marathon elke keer weer opbouwt Het begin ligt als bij alle dingen in het kleine. Rondjes lopen en nog eens rondjes lopen op de sintelbaan. En dan de races over 3 kilometer, later over 5 en vervol gens over 10 kilometer ien pas na heel lange tijd komt men aan zijn eerste 20 kilometer toe. Dat is het „normale" program ma, dat voor een deel be staat uit het zo-maar ki lometers door straten en polders lopen, helemaal alleen, in zon en regen, kou en duisternis. Richt een loper zich op een bepaalde Marathon, dan bouwt hij zijn schema helemaal in die richting. Voor een Marathon in bijv. de maanden Mei gaat hij in December de 10 km. „op tijd" lopen, in Januari de 20 en in Fe- bruair—Maart de 30 km., maar nooit neemt hij in de training de 42 km. „vol". Dan komt in de laatste maand het week- schema. Zondag in één ruk de 30 km., Maandag rust, Dinsdag als ont spanning op de Zondag veel „los" lopen en con ditie-oefeningen doen, Woensdag rust, Donder dag 15 tot 20 km. in in- tervaltempo, d.w.z. in normaal en in extra ver sneld tussentempo. Zater dag als Dinsdag ontspan ning en dan de Zondag weer van voor al aan. Marathon-lopen en -trainen is geen sport voor jongens, dat is wel duidelijk. Wie zich aan dit avontuur wil wagen, moet in het bezit van zijn volle, maximaal ontwik kelde, geestelijke en lichamelijke vermogens zijn. Zo zijn er op het ogenblik in Rotterdam vijf Marathonlopers, van wie de beide Minervale- den H. Bamberg en J. Ruberg 30 jaar zijn, de D.O.S.-veteraan P. van Leenen reeds 52, onze zegsman A. J. van den Bergh zelf 40 en de jong ste D.O.S.-er H. Bah- nerth met zijn 26 jaren Voor Marathonbegrippen zelfs nog heel jong is. Inderdaad: een klassie ke prestatie, deze Mara thon; of het publiek daar voor echter het juiste be grip heeft, is twijfel- achtig. Waar een Janus van der Zande door zijn successen een privé-pro- paganda In West-Brabant voert (met als gevolg, dat de athletiekbeoefening, vooral het lopen op de lange afstand, daar met sprongen vooruit gaat!) en waar in Twente een grote jaarlijkse interna tionale Marathontraditie is gegroeid, daar leeft ook het begrip van de publie ke massa voor de enorme prestatie, die Marathon lopers verrichten en voor de zware training vooraf. In en rond de grote Hol landse steden echter hoort men van fietsers en wan delaars, brommers en automobilisten nog wel de hoon en de spot, als 'er zo.'n eenzame Mara thontrainer over de we gen trekt. En onze zegs man kon zélf wel een boek vol sterke verhalen schrijven over wat hij in en rond Rotterdam had meegemaakt. Wie ooit warm loopt en bewondering wil opbren gen voor een grote sport prestatie, wanneer het voetbal of wielrennen, hockey of zwemmen, bok sen of tennis betreft, die zal zeker ook de athletiek een warm hart kunnen toedragen, maar die zal dan ook kunnen erken nen, dat. met alle respect voor sprinters en mijiers, werpers en vooral tien- kampers, tóch de meest klassieke onder alle ath- letiekprestaties de Mara thon is. Het is die erkenning, waarom de Marathon-lo pers vragen: erkenning van hun prestaties, re spect door het publiek, als zij hun eenzaam avon tuur op de weg strijden. Voor het uitrijden en liefst met zo gunstig mogelijk resultaat van een auto- rallye is tegenwoordig over het alge meen een grote dosis automobilistische virtuositeit en meer dan normale durf en handigheid nodig. Er bestaat echter in ons land een rallye, waarin niet alleen cracks, maar ook huisvaders met kinde ren kunnen deelnemen en in de prijzen kunnen vallen. En dat is de Radio-Rallye, waarvoor Zaterdag 21 Mei om 10 uur te 's-Hertogenbosch het „lustrum-startschot" zal klinken. In samenwerking met de Katholieke Radio Omroep organiseert de Automobiel en Scooter Club „De Hertogrijders" deze Radio Rallye voor de vijfde maal. Men hield daarbij rekening met alle wensen, die de deelnemers in 1954 door middel van een enquette hadden kenbaar ge maakt. Er zijn dit jaar drie klassen met bij behorende route (aan elke klasse aan gepast), terwijl onderweg de traditionele Radio-Boodschappen niet zullen ontbre ken. De K.R.O. zal weer een belangrijk deel van de zendtijd aan dit sportieve evenement wijden. Na afloop zullen de deelnemers in het Casino te *s-Hertogenbosch kunnen ge nieten van een speciaal programma, waarin ook de prijzen worden uitgereikt. Z.K.H. Prins Bernhard en H.K.H Prinses Wilheimina stelden enige waardevolle prijzen ter beschikking. Voor de winnaars van iedere klasse staat een televisie apparaat te wachten, geschonken door de K.R.O.terwijl een Philips-radio de twee de- en een pick-up in koffer de derde prijs is. Waardevolle gebruiksvoorwerpen en een groot aantal sportprijzen comple teren de prijzentafel. Reglementen en inschrijf-formulieren kunnen aangevraagd worden bij de heer Tj de Beer, secretaris van de Stichting „Radio-Rallye". Van der Does de Wille- boissingel 31. 's-Hertogenbosch. Ultiluitond verkrijgbaar bij ipothokar», drogisten, Itoppers en do «peclealbrencho. (Van onze paardensportmedewerker) Meer dan gewone belangstelling, vooral in renkringen, gaat jaarlijks uit naar het eerste optreden der tweejarige volbloeds, die elkaar in de Mehrdilprijs van het Zon dagprogramma op Duindigt zullen ont- herinnering hun lichtend voorbeeld van moeten. Derhalve moeilijk te zeggen wis van de debutanten op de afstand van 1000 meter de beste resultaten zullen bereiken. Enig vertrouwen geven Harold Sylvia, beide van prima afstamming. Van de twee L'AMIE, Vitesse-keeper steunt opmars HET VERSCHIJNEN VAN POSTZEGELS met Maria-afbeeldingen in verscheidene landen in verband met liet Maria-jaar ivas voor „St. Gabriel", de wereldorganisatie van verzamelaars van postzegels met christelijke motieven, aanleiding om zich tot haar leden te richten met de vraag: Wat is de mooiste Maria-zegel Men had daarbij niet alleen de post zegels op het oog die vorig jaar met een Maria-voorstelling erop verschenen, maar ook die welke vroeger reeds in omloop kwamen en waarbij op een of andere manier de aandacht op O. L Vrouw werd gevestigd. Dezer dagen is het resultaat van deze enquête bekend geworden. Philatelisten uit twintig verschillende landen hadden hun antwoord ingezonden De meeste stemmen werden uitgebracht op de 10 francs uit de herdenkingsserie, welke door de Posterijen van het Saar- gebied tijdens het Maria-jaar werd uit gegeven De afbeelding ervan stelt voor een détail uit de beroemde schilderij „Sixtijnse Madonna" van Raphael (1433— 1520). De tweede keuze bleek te zijn gevallen op een weldadigheidszegel van Argen tinië uit 1952. voorstellende de bekende Piëta van Michelangelo. Deze postzegel was destijds vervaardigd naar een copie (het origineel bevindt zich in Rome), welke men aantreft in de Pieta-ke'rk te Buenos Aires. Overigens behaalde dit zegel nauwelijks de helft van het aantal stemmen, dat op de emissie van 't Saar- gebied werd uitgebracht. Min of meer verklaarbaar, omdat deze Argentijnse uitgifte door de hoge toeslag (2.45 4- 7,55 Pesos) uiteraard in veel minder ver zamelingen zal voorkomen dan de onder de Maria-zegels „populaire" 10 fr. Saar. Als derde kwam uit de bus een in 1940 verschenen postzegel van Hongarije, voorstellende Maria als patrones der martelaren. De ontwerper typeerde des tijds de vervolging in Zevenburgen door een bewoner van die streek af te beel den, die met doornen gekroond zijn toe vlucht neemt tot zijn hemelse Moeder. Zou het feit, dat men ook hierin het symbool ziet van de momenteel in het Oosten vervolgde Kerk, voor velen geen aanleiding zijn geweest om juist voor dit zegel thans zijn voorkeur uit te spreken? De wereldbond „St. Gabriel" reikte in verband met dit referendum een ere medaille uit aan de directie van de Pos terijen vart het Saargebied terwij] aan de Posterijen van landen, waarvan de ze gels nog een behoorlijk aantal stemmen wisten te verzamelen, een diploma werd gezonden. Het feit dat philatelisten uit twintig verschillende landen hun antwoord op deze enquête inzonden, is wel een bewijs van de belangstelling, welke er over de gehele wereld bestaat voor postzegels met religieuze voorstellingen in het alge meen en voor Maria-zegeis in het bij zonder. Trouwens ook wij mochten dit reeds eerder constateren aan de reacties die werden ontvangen, wanneer in deze I VVV 1 •vfc 'v. iïis<« UUI rubriek op een of andere manier de aan dacht op deze soort postzegels werd ge vestigd. Australië. Dezer dagen wordt de emissie verwacht van een 3V2 d„ welke de vriendschap tussen het Australische en het Amerikaanse volk symboliseert. Als afdeling draagt dit zegel een portret van de Engelse koningin en een gedeelte van het 11 meter hoge Amerikaanse mo nument in Canberra, dat in Febr. 1954 door Koningin Elizabeth werd onthuld. De uitgifte dient tevens ter herinnering aan de slag in de Koraal-zee in 1942, welk feit deze maand door de Austra lisch-Amerikaanse vereniging zal worden herdacht. Wij geven hierbij nog een afbeelding van de onlangs ver schenen donkerblauwe 1 S. 16 d. met Koningin Elizabeth. Een vreem de waarde overigens, doch dit schijnt het tarief te zijn voor n aangetekende brief in het binnenlands verkeer. Canada. De tiende verjaardag van de organisatie van de internationale bur gerluchtvaart zal o.a. worden herdacht met een op 1 Juni a.s. uit te geven post zegel. Denemarken. Van de zegels met Koning Frederik IX erop, is een nieuwe 25 Ore in paarse kleur verschenen. Duitsland. (Democratische Repu bliek). Twee bijzondere postzegels, be nevens een blokstukje, ter herdenking van de bevrijding, tien jaar geleden, kwamen hier in omloop. Zowel op de 10 Pf. (donkerblauw) als op de 20 Pf. (.paarsrood) wordt het gedenkteken voor de slachtoffers van het fascisme afge beeld, dat zich op t kerkhof van de stad Brandenburg a.d Havel bevindt Men treft op de zegels ook de woor den aan, die op 't monument zijn aangebracht: „Zum Tode geführt unci siehe wir leben". De oplage bedraagt 3 millioen exemplaren. In het blokstukje komen beide zegels ongetand voor. F r a n k r ij k. Op 25 April kwam een blauwgrijze 12 frs. in koers waarbij in herinnering wordt gebracht de bevrij ding in 1945 van de gevangenen uit de concentratiekampen. Een met prikkel draad omgeven kamp met een bewa kingstoren komt op dit zegel voor, bene vens de woorden„Le souvenir des camps de déportation". Noorwegen. De van 4 tot 12 Juni a.s. te houden internationale postzegel tentoonstelling de Norwex Oslo—1955, zal aanleiding zijn tot een bijzondere uitgifte. Van de serie honderd jaar postzegels, die 3 Januari 1.1. in omloop kwam, zal een beperkt gedeelte worden overdrukt met „OsloNorwex". Deze zegels zullen al leen op genoemde expositie verkrijgbaar zijn op vertoon van een entrée-biljet van 1 Kr. Per serie wordt de prijs dan 2.05 Kronen. Spanje. Van de nieuwe zegels met Franco kwamen nog in koers15 ct (olijfbruin). 60 ct (donkerpaars), 70 ct (donkergroen) en 5 Ptas (roodbruin). V a t i c a a n. Wij ontvingen een eerste- dag-enveloppe met de reeds aangekon digde serie postzegels ter herdenking van het feit dat de H. Bonifacius twaalf eeuwen ge- W leden de marteldood 1 ÜSF stierf. De W/$Sw. llSv reeks be staat uit 10 L. (don- - /ïW^Sb. kergrijs). 35 L. (paars) en 60 L. (lichtgroen) Op elk der zegels komt een afbeelding van de heilige voor, benevens op de achtergrond de kerk van Fulda, welke in 744 door hem werd gesticht en waar o.m. thans zijn gebeente rust. Als rand schrift vermeldt deze uitgifte 7541954, Bonifacio Apostolo deila Germania. Ver. Staten. De emissie van een bij zondere 3 ets zegel is aangekondigd, waarmee hulde wordt gebracht aan de Amerikaanse strijdkrachten. Eerste da„ van uitgifte21 Mei a.s. op „Armea Forces Day". Zweden. Behalve de reeds aange kondigde vijf zgn. Skillingbanco-zegels welke ter herinnering aan st van de Zweedse oostzegel op 1 Juli a.s. worden uitge geven, komt er or 16 Mei nog eer speciale emissie Het betreft hie: een 25 en een 4( Ore, welke aar alle postkantorer verkrijgbaar zu' len zijn, in tegen stelling met dp eerstgenoemde uit gifte, die uitsluitend voor bezoekers van de „Stockholnua-19o5 de begin Juli te houden postzegeltentoonstelling op ver toon van een toegangsbewijs blijven ge reserveerd. n Z w i tse r land. De jaarlijkse Pro Patna-zegels met toeslag zullen 1 Juni a.s. in koers komen. Op de laagste waar- de'(f,rUsl komt de technische hogeschool te Zurich voor, welke dezer dagen eeft eeuw bestaat. De overige vier zegels geven wederom diverse landschap pen, voornamelijk meren. te zien. Zo toont de 10 4. 10 Rp. (groen) een gezicht op de Saane, de 20 10 Rp (roodbruin) het Aegeri-meer, de 30 10 Rp, (bruin) CW- aPPe^en-meei' en de 40 10 Rp. (blauw) de Bielersee. De toeslag is voor J0 pet bestemd tot steun aan de bergbe woners en het resterend gedeelte voor het Zwitserse kunstinstituu' in Zürich. Tot 31 Augustus zijn deze zegels verkrijg baar. andere rennen is de Hengsten- en Mer- riën Producten-ren voor paarden van 3 jaar zeker niet minder belangrijk. Na de rouwgeidverklaringen zijn hiervoor negen volbloeds gebleven. Just for Joy heeft hierin iets goed te maken na haar echec van de vorige week. De leerling-pikeurs ontmoeten elkaar in de draverij over 2100 meter in klasse 4000 tot 10.000. De Heny's Goldprijs brengt zes cracks die meer dan 11 000 wonnen, aan de start, die elkaar heel wei nig toegeven. We zien hierin nog niet direct een zege voor Pearl Spencer, die alles zal moeten geven om Nico the Saint en Nelly Gregor de baas te 'olijven. Het volledige programma en daarbij onze favorieten ziet er als volgt uit: Happy Saintprijs 2000 m. 11 inschrijvin gen: Tender Erebus, Spencer Nora, Ro- mence. Harrie Scottprijs, 2020 m. 13 inschrijvin gen: Surprise G. Sherley Hollandia, Skip- py M. Hanoverprijs 2100 m. 7 inschrijvingen- Rosamunde, Redloff W.B., Quibus. Hendrika D. prijs (leerling-pikeurs) 210 m„ 9 inschrijvingen: Thea HoWandia. sieur Hoiio, Quant a Moi. Heny's Girlprijs 2100 m. 12 '^gr^er gen: Oranje J., Quite Heny. Nu Heny's Goldprijs 2100 ra ^e^Tpeart gen: Nico the Saint. Nellie uregor, fear] Spencer. 16MeXt8TinscMiSèn: Just TorToy! Felix, Sneeuwvlokje. Marjolinoprtjs. ren 2100 m. jq inschrij vingen: Kho Moto, Rendez Vous, Aquavit. Het voorlopige Nederlands Elftal, dat Woensdag 11 Mei in het Olympisch Sta dion te Amsterdam een oefenwedstrijd tegen Chelsea speelt, dit met het oog op de huidenwedstrijd tegen Zwitserland op 19 Mei te Rotterdam, is door de Keuze Commissie van de K.N.V.B. als volgt samengesteld Doel: Landman (Holland Sport). Achter: Wiersnia (Donar) en Kuys (Haarlem). Midden: Schaap (Gooi), Van der Hart (Fortuna) en Klaassens (WV), De voorhoede zal worden gevormd uit de spelers De Bruyckere (Willem 2), Clavan (Holland Sport), Dillen (PSV), De Harder (Holland Sport), Van Roessel (Willem 2). Schouten (Holland Sport), Timmermans (ADO) en Wilkes (Valen cia). De Keuze Commissie zal zich nog na der beraden hoe de voorhoede Woensdag a.s. zal aantreden. Voor de achterhoede en middelinie zijn als reserves aangewezen: Pieters Graaf land (Ajax), Kerkum (Feijenoord) en Steenbergen (Feijenoord). Cor van der Gijp is wegens een-knie blessure niet beschikbaar. Als scheidsrechter zal fungeren Karei van der Meer, grensrechters zajn de heren Veldhuizen (Den Haag) en Busso (Am sterdam). Zondag opent de Rotterdamse Athle tiek Commissie het baanseizoen met re gionale wedstrijden op de sintelbaan Nenijto. waarvoor zich ruim 900 personen hebben aangemeld. Onder meer schreven in de dames Hilde Veth, Ali Groen, Hetty Bos, pelma Heystek, Nel Molenkamp, Sennie Mastenbroek. Nel Zaal, Hetty Kruyhoop, Dini Broekman. Jo v. Schou- wen-Cramer. Ans Hofmeester-Koning, cisca Lens. Cor Huygen en Willy de Bruyn-Pasma. Bij de heren zien wij leun Aret, Fred Moerman, Rob v. d. Knaap, Phip de Kan, Max Faber, Jan Hofmeester, Jan Parlevliet, Frits Wol- sink, Toon van Rooyen, Jan Fekkes, Frans Verhoeks Dijcks. Peter Nederhand, Eef Kamerbeek, Kees Schuiling. Jaap Marke- stein Jr Bob van Yperen, Van der Meu- len. Van' Oosten, Harry Hofmeester, Tom v. d. Maat, Cor Koch, Aad de Bruyn e.a. De landenwedstrijd voetbal tussen Zwitserland en Oostenrijk, van groot be lang voor de ontmoeting tussen Neder land en Zwitserland, die 19 Mei in ons land wordt gespeeld, is geëindigd in een 32 overwinning voor de Oostenrijkers. Met de rust leidden de Zwitsers met 2—1. In de afgelopen weken is over het ge hele land een grote schaakwedstrijd ge houden tussen de districtskampioenen van de middelbare scholen. In de te Den Haag gespeelde finale is het St. Aloysius Col lege te Den Haag kampioen van het jaar geworden. De finale werd gewonnen met 42 van het Calvijn Lyceum te Rotter dam. „.HI'.U.M™»'"™ (Van onze hockey-medewerker) De belangstelling voor de gewone hoc- key-competitie is er af, maar er moeten nog enige belangrijke beslissingen vallen. Op de eerste plaats in de strijd om het nationale kampioenschap, maar ook in die tegen de degradatie. En die duels zullen wèl een massa publiek trekken. De algemene vraag is natuurlijk: „Vcnlo of HH1JC?" Een „klassieke" wedstrijd van eminent belang, van twee clubs die nog grotendeels drijven op oude krachten, die elkaar door en door kennen: de gebr. Nefkens, Gerrits, Vossen. Reijntjes. Col lin en Van Gasselt bij de Zuidelijke kam pioenen, Kruize, Boerstra Bromberg en de gebr. Van Heel bij HHIJC. Het zal weer geducht spannen in Venlo en een gelijk spel als resultaat van deze „big match" zou ons geenszins verwonde ren. De tweede kampioenswedstrijd, UnionGroningen te Nijmegen, kan men beschouwen als een strijd om de derde plaats, waarbij de Oostelijken verreweg de favorieten zijn. Voor de afwerking van de gewone com petitie bestaat alleen nog interesse, voor zover uitgemaakt moet worden, welke vereniging degradeert. In Zuid strijden Push (Breda)_ en Eindhoven om de plaats, die óf MOP óf Zwart Wit verliezen gaat.' In Oost is good old Deventer al gepro moveerd. doch wie er uit gaat, Hengelo of Zutphen, moet nog beslist worden. Ook in Noord is men er nog niet en zal een definitieve beslissing nog wel even op zich laten wachten. Wedstrijden waar geen belang meer bij is worden niet gespeeld. Zo wordt Am sterdamTOGO geschrapt en ook elders is het doorgaan van enige wedstrijden onzeker. De halve competitie om het dames kampioenschap wordt morgen te Bloe- mendaal beslist. BDHC zal dan aan één punt wel voldoende hebben in de ont moeting tegen Groningen waarmee de Bloemendaalse dames de kampioensvlag weer kunnen uitsteken. V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 10