Prachtige overwinningendie doen denken aan aardbevingen MOLEN UIT 1600 DOOR VLAMMEN VERWOEST Opstandige kruidenier Bass Hij heeft zijn prijzen omlaag gebracht ffifvalfop: Zelfs communisten gaan twijfelen aan eigen werk Zaterdagse mijmeringen Strik der vogelaars Vierhonderdduizend Katholieke arbeiders, leden van één grote organisatie, hebben, zoals men heeft kunnen lezen, het tien-jarig bestaan er van gevierd. Ze zijn door de Paus toegesproken en Z. H. heeft in een indrukwekkende rede enkele markante dingen gezegd. De A.C.L.I. (Associazione Christiane Lavo- ratori Italiani, ofwel beweging van Italiaanse Katho lieke Arbeiders) had reden genoeg, om het tweede lustrum uitbundig te vieren. Dat zovelen naar de Eeuwige Stad waren gekomen, was niet alleen het gevolg van de feeststemming om een jubilé. Inder daad, waarlijk niet alleen. Want juist in het tiende jaar werd de bekroning bereikt van een gestadig en moeizaam werken. Bovendien, juist in deze dagen is het zonneklaar gebleken, dat de Katholieke Arbeidersorganisaties er in geslaagd zijn, de nood lottige greep van de communistische agitatoren op de arbeidersmassa en daardoor op het productie proces te ontspannen. Meer nog, ze hebben de door het Kremlin geleide communistische vakbondleiders in het defensief gedrongen. En, wat nog belangrijker is, de brede massa der werknemers er van weten te overtuigen, dat loonacties, gevoerd in de zin van de Katholieke beginselen vruchtdragender zijn dan de op de klassenstrijd geïnspireerde, wilde stakings tactiek, die uiteindelijk steeds de arbeiders en zijn gezin benadeelt. Brandweer in dekking voor rond vliegende kogels Oh servatnr Alleen de huismoeders zijn liet met hem eens Belangrijk ivoord t Zal toch moeten Bom te Bonn Blad en cijfer En morgen? Harry Prikker Auto door trein gegrepen ZATERDAG 7 MEI 1955 PAGINA 3 Italiaanse K.A.B. als vliegwiel Dat was, waarom de vierhonderd duizend in Rome jubelden. Hun principen hebben gezegevierd. De Italiaanse arbeider, zo hij dan niet en masse tot de Kerk teruggekeerd is te velen zitten nog in de ban van het marxistische heidendom ge vangen ziet ter dege in, dat van een werkgever, die men voor uit buiter en zelfs „gangster" uitmaakt, weinig inschikkelijkheid behoeft te verwachten. Hij heeft ervaren, hoe zeer onderhandelingen in de sfeer van zelfrespect en wederzijdse hoog achting tot gunstige uitkomsten, voor beide partijen, maar vooral voor da arbeider leiden. De zo lang onder bet communistische juk gebogen gegaan zijnde Italiaanse arbeider, met name in het van oudsher rode Noorden (Lombardije en Savoye) ziet in de practijk, dat het Christe lijke beginsel, dat de gedachten van de Katholieke Arbeidersbeweging, zoals die ook buiten Italië gepropa geerd worden, wezenlijke en zegen rijke resultaten opleveren. Van iets anders worden ze allengs ze kerder: de communistische vakbondlei ders streven in de allereerste plaats politieke doeleinden na en het is voor hen om het even, of ze daardoor de belangen van de arbeiders schaden. Dat de arbeider na een staking het tekort in zijn beurs deerlijk voelt en zijn vrouw en kinderen dan de meest noodzakelijke levensbehoefte te kort komen, laat bun overschillig, als het politieke doel maar bereikt wordt. Dit bleek wel het duide lijkst tijdens de stakingsgolf, welke ont ketend werd als protest tegen de West- europese eenwording en het aandeel van Italië in de Nato. Dermate duidelijk bleek liet, dat Giulio Pastore, de eminente secre taris van het CISL (wat wij zouden noemen het werkcomité van de Christen Democratische ofwel Ka tholieke beweging) zijn grote kans kreeg. En deze onkreukbare, uiterst bekwame en energieke ar- beidersleidcr aanvaardde die kans en wist de hem geboden gelegenheid op even doortastende als efficiënte wijze uit te buiten. Hij organiseerde de activiteit der Ka tholieke arbeiders in een aantal grote on dernemingen en van daaruit begon de victorie. Feitelijk bij de Fiat te Turijn, de grote automobielfabriek, lang een communistisch bolwerk. Daar werden de verkiezingen voor de arbeiderskernen het eerst doelbewust aangegrepen, om de communisten in hun eigen bolwerken aan te vallen. In 1953 verwierven de communisten er van de ongeveer 50.000 stemmen 33.173, tegen de 11.864 van de Christen Democraten en de 5.803 van de socialisten. In 1954 was de situatie nog vrijwel onveranderd: 32.869, 13.173, 5.889 Maar dit jaar vond er een ware omwen teling plaats, met de snelheid van een vliegwiel.. De Christen Democraten haal den 19.350 stemmen, de communisten Don Passina, een der pioniers van de Katholieke arbeidersbeweging in Italië na de val van Mussolini. Hij werd door de communisten vermoord. 18.884 en de socialisten 11.317. Men ziet ook de socialisten profiteerden van de nieuwe inzichten omtrent de basis, waar op onderhandelingen tussen werknemers en werkgevers moesten worden gevoerd. Velen, die nog niet op de Christen Demo craten wilden stemmen, uit een oud voor oordeel, gingen naar de socialisten over, voor wie de weg door de Christen De mocraten. in belangrijke mate gebaand was. Het gebeurde bij de Fiat staat nu als „de aarbeving van Turijn" in de anna len der Italiaanse arbeidersbeweging ge boekstaafd. Ze was het voorspel van tal rijke andere bevingen en schokken in vele grotere en kleinere bedrijven in heel Italië, van het Noorden tot het Zuiden. Ook in bedrijven die als onneembare for ten van de Italiaanse communistische partij werden beschouwd vond hetzelfde plaats. Zo b.v, in de Piaggio, een fabriek, waar de bekende Vespa-scooters worden ver vaardigd en vierduizend arbeiders wer- ken. Tegen het einde van 1950 werd daar een politieke staking afgekondigd, die twee maanden duurde. Tijdens de staking werd een werkwillige, lid van de Chris ten Democratische vakbond, die zich aan het werk wilde begeven, door communis ten geterroriseerd en dusdanig met stok ken geslagen, dat hij kort daarna in het ziekenhuis stierf. Tegen het einde van het vorige jaar bleek, dat in het com munistische bolwerk zich scheuren gingen vertonen. De Christen Democratische arbeiders konden er een kleine winst boeken, die misschien het begin van een aardbeving is. Ondernemingen als de bekende Pirelli- en de Borsalinofabrie- ken zien het aantal Christen Democraten in de arbeiderskernen gestadig stijgen. °"der communisten begint twij fel te heersen aangaande de voordelen, welke het lidmaatschap van een commu nistische vakbond biedt. In Pisa werd de contributie voor de communistische vakbonden bij het gemeentepersoneel di rect van het salaris of weekloon afgehou- een. Hiertegen rees verzet, ook bij de communisten. De laatsten maakten geen bezwaren tegen het contributiegeld, dat ze moesten afstaan, maar tegen het prin- 1 cipe n.l. dat de gemeente zich met het incasseren van vakbondcontributies be lastte en iedereen aldus dwong, georgani seerd te zijn. Dit leek sommige commu nisten toch niet verenigbaar met de vrij heid van de arbeider, zich al of niet te organiseren. De Christen Democraten hebben onder het gemeentepersoneel van I Pisa belangrijk aan stemmen gewonnen.. Ook in dit jaar zijn in vele bedrijven de communistische vakbonden uit hun opper- machtige positie gedrongen en tot een minderheid teruggebracht. Nog in April vond een aarbeving plaats in de staalfa brieken Falk te Sesto San Giovanni, het Stalingrad van Italië. Daar behaalden de communisten tn 1954 4.849 stemmen te gen de 1.987 der Christen Democraten, in ^pr¥i™ren ?e cijfers 3.9.71 voor de Chris ten Democraten en 3.771 voor de Commu- nisten. Een der eerste herderlijke bezoeken door Mgr. Montini, de nieuwe aartsbis schop van Milaan gebracht, gold de werk lieden van de Falk staalfabrieken. Aan de wijze, waarop de eminente kerkvorst over de georganiseerde arbeid en de taak van de Katholieke arbeider in de gemeen schap sprak, is volgens velen in belang rijke mate deze aardbeving te danken. Reeds hebben communistische vakbondleiders, die inzien, dat de belangen van de arbeider aan de doeleinden van ,het Kremlin onder geschikt worden gemaakt, de com munistische concentratie vaarwel ge zegd. Antonio Arminio, de algemene secretaris van de federatie der com munistische mijnwerkers, heeft zich als lid van de sociaal democratische partij laten inschrijven. Het is in ieder geval een stap in de goede lichting. Een andere functionaris De Oud-Burgcrmolen, een achtkant watermolen daterend uit begin 1600 en staande aan de Groene Dijk te Bergen (N.H.) is gisteravond door brand ver woest. Omstreeks vüf uur ontdekten omwonende boeren de brand. De vrjj. willige brandweer van de gemeente Bergen werd in haar blussingswerk ten zeerste gehinderd door exploderende mitrailleur- en geweerkogels, die opge slagen bleken te zijn in de molen en afkomstig waren uit voorraden munitie, achtergelaten door de Binnenlandse Strijdkrachten, die de molen destijds als opslagplaats hadden gebruikt. Nadat de explosieven na ongeveer twintig minu ten waren uitgewerkt, gedurende welke tjjd de brandweer dekking moest zoeken om niet door de in het rond fluitende kogels te worden getroffen, was de brand in een zodanig stadium gekomen, dat aan verder blussingswerk niet meer kon worden gedacht. De oorzaak is het in brand steken van tegen de molen op gestapeld droog riet door drie jongens tussen tien en elf jaar. De molen was eigendom van de ge meente Bergen. Van dit landschapsmo nument was tijdens de Noordwester storm in December 1954, toen ook de „Katingo" te Bergen strandde, de kap met kruis en as van het molenlichaam afgewaaid. De gemeente was thans in onderhandeling met de provinciale wa terstaat en de vereniging „De Holland- sche Molen" om het monument te laten restaureren, waarmee een bedrag van van de communistische mijnwerkers- bond liet zich bij de Christen Demo craten insc]irijven. ?p lA°i5fre? van de Italiaanse Katho lieke Aibeidersbeweging te Rome wees een afgevaardigde er terecht op, dat de arbeiders die zich by de vr;je vakbon den (de Katholieke en socialistische) aan sluiten, met per sé opeens anti-commu nistisch worden, zy blijven bij de ver kiezingen well.Jh nog op de communis tische partij stemmen, waaraan ze echter hun belangen niet langer wensen toe te vertrouwen. Even terecht vermaande hij echter, dat juist voor het bewerken van deze mensen de tijd gekomen is. Dit moet als het grote werk van de naaste toe komst worden beschouwd. Indien de Christen Democratische partij in staat zal zijn, zo betoogde hij, aan de arbeiders .hetzelfde vertrouwen in haar doeleinden 20.000 gulden zou zijn gemoeid. De mo- in te boezemen als ze nu blijkbaar in I®,)!'?® buiten gebruik gesteld, de Katholieke Arbeidersbeweging stel- in 1944 geheel gerestaureerd en heeft nog len dan is het pleit voor de partij ge- dienst gedaan tot 1948. wonnen. Afgevaardigde Giulio Pastore, secretaris-generaal van het C.I.S.L., het iverkcomité van de Italiaanse K. A. B. Hij had een belangrijk aandeel in de successen, welke verleden jaar en dit jaar op de communisten behaald werden. Giulio Pastore ivas oorspronkelijk textielarbeider, daarna journa list en tijdens de fascistische periode kwitantieloper, vervolgens kassier van 'n bank. In 1944 werd hij gearresteerd en ontsnapte als door 'n wonder aan fusillering. Hij is vader van 9 kinderen, waarvan de oudste priester. Het is hier niet de plaats, om nader in te gaan op de problemen, waarvoor de leiders van de Italiaanse K.A.B. werden gesteld. Ook hun organisatorische moei lijkheden waren van dien aard, dat be spreking er van in deze kolommen wei nig vruchtdragend zou zijn, aangezien omstandigheden en opvattingen sterk ver schilden en in zekere mate nog verschil len met die in ons land en in onze vakbeweging. Het is een moeizaam werk geweest, de opbouw van de Italiaanse K.A.B. Des te meer reden, om ons met het congres van Rome ter gelegenheid van het tien-jarig bestaan te verheugen over de gemaakte vorderingen en de waarlijk éclatante suc cessen van de laatste tijd. Vaak is het een strijd van enke lingen in de massa geweest. Nog slechts enkele jaren geleden moest in een stad als Bologna de bekende kardinaal Lercaro de strijd tegen de rode overmacht en de onverschillig heid der Katholieke arbeiders aan binden met slechts vijftien geeste lijken als helpers, terwijl bekwame leken zich afzijdig hielden. Ook daar wint thans de Katholieke Arbeiders beweging veld. Zo kent een stad als Florence de Katholieke arbeider-burgemeester La Pira en ook elders werpt een innige samenwerking tussen geeste lijke leiders en lekenapostelen, tus sen aalmoezeniers en bondsfunctio- narissen, verblijdende vruchten af. De Italiaanse K. A. B. is bezig een macht van betekenis in liet land te worden. Zie hier iets van de achtergrond van de feestvreugde bij het tien-jarig bestaan van de Italiaanse K.A.B. En nu nog het een en ander over de historie er van. Het was op 20 October 1944, dat de „Os- servatore Romano" mededeling deed van de oprichting van de A.C.L.I.. Op 21 Oc tober, 't feest van Christus Koning z'ond kardinaal Lavitrano als president van de commissie uit de kardinalen, welke Öe hogere leiding van de Italiaanse Katholie ke Actie bijstond (die eveneens in een proces van oprichting verkeerd) 'n schrij ven aan alle bisschoppen van het land, waarin de aard en de doeleinden van de nieuwe arbeidersorganisatie nader om schreven werden en waarin hij hun ver zocht, mede te werken aan de oprichting van afdelingen en het vormen van een gunstig klimaat voor de organisatie van de Katholieke arbeider. De fascistische syndicaten waren ontbonden en een Ka tholieke Arbeidersbeweging moest weer vaji de grond af aan opgebouwd worden. Er was reeds een tijd van intense voor bereiding aan voorafgegaan. Luigi Pastori, thans Christen Democratisch afgevaardig de. had er een belangrijk aandeel in. In een speciale audiëntie werd de goedkeu ring van Paus Pius XI op de voorlopi ge plannen en het werkprogramma ver kregen. Op 11 Maart 1945 hield de H. Vader een toespraak tot de eerste verte genwoordigers van de nieuwe organisa tie. Zijne Heiligheid noemde de Katholieke beweging toen „de cellen van het Chris telijke Apostolaat''. En nadien begon de beweging te groeien, haar werkzaamheid op allerlei gebieden ontplooiend: sociale culturele en sociale actie etc. etc. tot het organiseren van reizen voor .arbeids- gezelschappen toe. Het eerste nationale congres werd in 1946 te Rome gehouden, het tweede in 1948 Toen werden de doel einden van het A.C.L.I. nader gepreci seerd en de nadruk werd vooral gelegd op het godsdienstige karakter, hetgeen, na de materialistische periode van de fas cistische syndicaten en de in de rode vakverenigingen heersende mentaliteit verre van overbodig was. 1950 en 1952 ga ven weer belangrijke nationale congres sen te zien, waarvan de betekenis in dat van dit jaar culmineerde. „U komt op de zwarte lijst zo heeft de juridische adviseur van een vereniging van groothandelaren in cosmetische en toiletartikelen geschre ven aan Mr Bass, een a ui denier in Greenwich, Londen. Vertegenwoor digers van de vereniging hebben hem herhaaldelijk bezocht. Ten eerste, om artikelen bij hem te kopen en aldus vast te stellen, dat hij „onder de markt" verkoopt en ten tweede, om hem ervan te overtuigen, dat de vereniging daarmede geen genoegen neemt en hij zich aan de vastgestelde prijzen te houden heeft. Het gaat hier hoofdzakelijk om merkartikelen, die overal hetzelfde kosten. Bij Mr Bass kan men' ze een stuk goedkoper inslaan. En nief alleen cosmetische en toilet— j artikelen, kammen, borstels en wat al j niet, ook andere artikelen levert hij goed- I koper en beneden de markt. Hij heeft I medegedeeld, zich niet aan de bedreiging van de vereniging te storen. Deze heeft i be groothandelaar, die aan Mr- Bass le- i vert, reeds een waarschuwing doen toe komen. Indien Mr. Bass zich niet aan be officiële prijzen houdt, mag U hem niet meer bevoorraden, zo werd «r ge zegd. De vertegenwoordigers van de ver eniging hadden be vrachtauto van de leverancier, waarop geen firmanaam voorkwam, als politiespeurders gevolgd en waren dank zij nummer etc. te weten gekomen, aan wie de. auto toebehoorde en voor wiens rekening hij vervoerde. „Bah", luidde Mr, Bass' commentaar. ••Ik kom toch aan mijn voorraden. Ze kunnen me nog veel meer vertellen." En sinds weken komen de huismoeders zelfs van verre, met bus etc. om inkopen bij hem te doen. Hij is kruidenier, maar verkoopt zoals gezegd nog allerlei an dere artikelen. 0°k bij hem is de prijs van de thee verlaagd en die van de bo ter. Maar dit was het gevolg van de al gemene prijsverlaging in den lande voor bepaalde levensbehoeften. En te vens het resultaat van een soort lijdelijk verzet der Engelse huismoeders, die een voudig weigerden, tegen de door hen te hoog geachte prijzen te kopen of de aan kopen miniseerden. Het verzet tegen de duurte Is 111 Enge land algemeen en ezn man als Mr. Bass maakt er dankbaar gebruik van. Velen vra gen zich inmiddels af, waarom hij zoveel goedkoper kan zijn dan de meeste ande ren. Hij heeft hierop zelf het antwoord gegeven. „Ik werk hard, heel hard" zei hij. „Mjjn vrouw werkt ook heel hard en mjjn twee zonen werken nog harder" Ja maar, betoogt nu de vereniging, Een kruidenier in Cheshire, Joe Merrer. bekend voetballer, heeft een tussenweg gekozen. Hij deed niet als Mr Bass, die de prijzen van al zijn artikelen zo laag mogelijk houdt. Alle niet-merkartikelen prijst hij met de geringste winst, de merkartikelen verkoopt hij volgens de voorschriften, om niet te worden uitge schakeld en op de zwarte lijst gezet, zo- bat geen enkele fabrikant of grossier hem zou mogen leveren. Hij heeft vier kruidenierszaken en zegt dat hij in alle vier een zij het dan be scheiden winst behaalt. Neen, voor hem geen moeilijkheden met juridische advi seurs en geheime inkopers, die nagaan, of hij volgens de vastgestelde prijzen verkoopt. Mr Bass, de opstandige kruidenier, kan gelijk hebben of ongelijk. Maar één ding is zeker, al is hjj misschien een oneer lijke concurrent, door zijn vier zaken, hij symboliseert het verlangen van de brede massa in Engeland, die een veel „WIJ BETREUREN het, dat de Duitse katholieke arbeiders geen christelijk ge richte vakorganisatie bezitten, want deze zou een missietaak hebben tegenover de materialistische pogingen rond het arbeidsvraagstuk". Aldus verklaarde Kardinaal Frings, aartsbisschop van Keulent.g.v. de jaarlijkse godsdienstig sociale 1-Mei-viering in de Dom. Thans geschiedt dit missionneringswerk alleen in de kleinere landen zoals Nederland, België en Zwitserland, aldus de kardi naal, waar wel katholieke vakorganisa ties bestaan. Dat is een fraaie pluim voor onze K.A.B.-ers. Doch er zijn er nog altijd tienduizenden, die prachtige woorden over zich heen laten gaan en de porte- monnaie in hun zak houden. DE KARDINAAL wees er op, dat de oprichting van een eigen vakorganisatie ongetwijfeld een groot waagstuk zou zijn en dat daarom alle voorbereidingen zeer zorgvuldig moeten worden getroffen, „Maar zo besloot de kardinaal, wij erkennen in geen geval het monopolie- recht van een of andere vakbeweging". Men schermt wel vaak met: In andere landen hebbie al die aparte organisaties niet. Maar men kan uit bovenstaande verklaring gemakkelijk aflezen met welk een spijt de kardinaal het niet bestaan van eigen vakorganisaties moest consta teren. „TOT de natuurlijke rechten van de mens behoort de opvoeding van de kin deren door de ouders. Het opvoedings- recht van de ouders gaat dus uit boven elke grondwet en boven alle wetten en legt de wetgevende, de uitvoerende en de rechterlijke macht aan banden. Een maatschappelijk of staatkundige orde, welke de praktische uitoefening van de rechten der ouders afbreuk doet, of helemaal onmogelijk maakt, druist, ook bij uiterlijk democratische vormen, in tegen de natuurlijke orde en tegen de basis der democratie". Tot deze conclu sie als een bom kwam het partijbestuur van de C.D.U. de Christelijk-Demo- cratische Partij in West-Duitsland. Vor ming van iedere mens is geworteld in het geloof of in de wereldbeschouwing. Opvoeding is daarom een gewetenszaak in de engste zin van het woord. Vte weten het allemaal wel, maar het is goed, dat alles zo nu en dan even krachtig vast te stellen, om inslapen te voorkomen. ,RUIM ZICHT" verscheen deze week met een aflevering, dat als bevrijdings nummer wordt aangeduid. Het orgaan brengt een serie voortreffelijke artikelen, het lezen en bewaren waard. We lichtten uit de rubriek: Naar de 400.000 de ver heugende mededeling, dat de K.A.B. de 377.000 al weer royaal is gepasseerd. Mogen vandaag nog duizenden het woord van kardinaal Frings in zich opnemen en er naar handelen. MORGEN IS het weer Zondag. En in de rennende tijd al weer de vierde Zon dag na Pasen, Doch, hetzij voor U de dagen snel of langzaam vlieden, offer in ieder geval voor de nieuwe kerken. Het gaat om zielen met eeuwigheidswaarden. Laten wij ook wat doen tegenover de goede gaven en volmaakte giften, die van boven komen, waarover het epistel spreekt. Het evangelie kondigt wederom de Vertrooster aan. Voor de rest een fijne Zondag met het zachtmoedige ge laat van iemand, die zich inderdaad niet haast toornig te worden. Zouden we er veel tegenkomen In het gehucht Zuidbarge nabij Em- men is Vrijdagmiddag een bestelauto door een trein gegrepen en totaal ver nield, terwijl de bestuurder ernstig ge wond werd. De 44-jarige J. K. uit Hoogeveen lette op het treinverkeer alvorens een der beide, dicht bij elkaar gelegen onbe waakte overwegen te passeren. Bij de andere overgang vertrouwde hij op zijn pas gedane waarneming, maar dat werd hem noodlottig. De trein, die enige mi nuten later, om 13.21 uur op het station Emmen zou binnenlopen, greep de be stelwagen en vernielde dit voertuig volkomen. De wielen werden zelfs afge rukt en rolden langs de spoorbaan. Het wrak kwam onderste boven in de berm- sloot terecht. De heer K. werd bij de botsing uit de auto geslingerd. Hij liep te groot deel der inkomsten ziet opge- een hersenschudding op en verloor zijn slokt door de duurte va.ti de meest nood-1 rechteroor. De trein liep schade op aan zakelijke levensbehoeften. de automatische koppeling. Voor de kruidenierszaak vn Mr Bass, die goedkoper is dan zijn concur renten, bespreken de klanten de vraag, waarom hij goedkoper kan zijn die de strijd tegen hem heeR aangebon den, Mr. Bass is eigenlijk geen kruide nier. Hij is in zekere zin een groothande laar. Want hij heeft niet alleen twee kruidenierszaken, doch tevens een meu belzaak en een viszaak. Het verlies van de ene zaak kan hij met de winst van de andere dekken Tut, tut, antwoordde Mr. Bass, geen enkele van mijn zaken lijdt verlies. En ik, mijn vrouw en mijn twee zonen wer- ken o.a. vier avonden m de week tot 's avonds tien uur. Bovendien, we nemen genoegen met een kleme winst. Bij een aantal artikelen bedraagt die winst zes procent en bij sommige neem ik slechts anderhalf procent. Desondanks verdien ik aardig en we kunnen van onze winst behoorlijk leven. Laten de anderen dit ook doen en de grossiers wat minder verdienen Kom. kom zeggen de grossiers, we komen met onze winstmarges nauwe lijks uit en die worden weer door de fa brikanten bepaald, net als de prijzen en de marges voor de meeste merkartike len en vele andere. De oorzaak van de hoge prijzen voor de levensmiddelen en andere dagelijkse levensbehoeften zit niet bij ons! Tja, zeggen de grossiers, de fabrikan ten moeten hun prijzen verlagen. Telkens, als dit gebeurt, wordt een artikel van zelf goedkoper want de gemiddelde win kelier heeft zulk een felle concurrentie te doorstaan, dat hij het niet in zijn hoofd zal halen, een cent meer te nemen dan hard nodig is. Onder de vastgestelde prij zen gaan, betekent voor hem vaak, dat hem niet meer geleverd wordt. Mr. Bass haalt zijn schouders op en zijn klanten vragen niet eens verder. Voor hen is het voldoende, dat ze op een week boodschappen maar eventjes vijf shilling besparen. En ze vragen zich af, waarom de kruideniers in hun buurt niet hetzelfde doen. En weet U, wat de collega's van Mr. Bass zeggen? Wel, zeggen ze, wij hebben niet alleen geen vier zaken en een flink bedrijfskapitaal, maar de meesten onzer kunnen er nu eenmaal niet op stoffen, dat ze een vrouw en twee flinke zoons de hele dag en nog vier avonden 's avonds in de zaak laten werken. Ten slotte, wij hebben een gezin en moeder de vrouw, die vaak in de zaak werkt, moet daar ook voor zorgen. Wie kleine kinderen heeft, weet dat een winkeliersvrouw, vooral wanneer ze geen hulp heeft, het nodige moet verzetten, om het gezin op gang te houden. Het spreekt vanzelf, dat de consumen ten in deze strijd, waarin Mr Bass de opstandige kruidenier, een uit velen is, eveneens een woordje meespreken. Waar om, vragen ze, kan b.v. vlees e.ti vis wel vrij worden gekocht en verkocht? Daarvoor bestaan immers ceen vastge stelde prijzen? Het zijn geen merkarti kelen, tenzij voor worst en zo. Hier be paalt de concurrentie in belangrijke ma te de prijs! Inderdaad, talrijke slagers hebben hun prijzen naar omlaag gebracht, anders hadden ze eenvoudig niet verkocht. Ook hier pleegden de Engelse huisvrouwen lijdelijk verzet. En ze doen dit nog en bekommeren zich feitelijk niet veel om de prijzenoorlogen, die tussen de winke liers, de grossiers en dp fabrikanten zul- len moeten word enuitgevochten- Maar yei mengen en de rechten van de Apos- dan rechtvaardig is. Een troost en de goedkopere zaken trekken steeds meer. tolische Stoel te verdedigen. Wat doen niet zo'n kleintje!! Het zijn.weer machtige figuren, die de wij in de wijngaard des Heren? Vaak Kerk ons de volgende week als voor-slechts een ergernis, beelden en voorsprekers voorhoudt. De Voorts passeren we natuurlijk ook rij wordt geopend door de H. Aartsen- nog verscheidene martelaren Aller- gel Michaël, die eens de bisschop van eerst de H. Antoninus. Dominicaan en Siponto opdracht gaf ter ere van de aartsbisschop bezat hij zulk een liefde H.H. Engelen een kerk te. bouwen met voor de armen, dat hij zich volkofnen de verzekering van bescherming aan weggaf toen zijn Florence door pest, hen, die hem en medeëngelen zou- hongersnood en aardbeving werd over- den vereren. Denken we niet te wei- vallen. nig aan hun mogelijke voorspraak. De ^e. Romeinse rechter Gordianus on- Kerk zelf bidt niet voor niets: Heilige berging de marteldood. De H. Epi- Aartsengel Michaël, verdedig ons in mac^us werd te Alexandrië levend ver- de strijd, opdat wij in het zo te vre- brand. De H. Flavia Domitilla werd zen oordeel niet omkomen. En vraagt met, ,aar heilige hofbeambten Nereus Zij voorts niet de offerande op voor- li- ,c om 4 geloof aangeklaagd; spraak van de Engel, die voor ons ten 0IV!? Pu' UP dezelfde dag vereert de Kerk de H. beste spreekt te aanvaarden. Pancratius, die 14 jaar oud slechts, de W® z*jn echter Va" nood- martelaarspalm verwierf, zakelijkheid van aardse „kruiwagens" Heerlijk is O. L. Heer in Zijn heiligen overtuigd, doch over het nut der he- wonderbaar in majesteit en wonderen melse relaties peinzen we veel te wei- uitwerkend, gelijk het boek Exodus nig. prijzend opmerkt- St. Gregorius van Nazianze, bis- Doch het komt ons toch dikwijls schop belijder en Kerkleraar dacht er voor' dat het niet 20 eenvoudig is anders over. Hij was als de rechtvaar- om met de Psalmist te kunnen uitroe- dige, die vroeg in de ochtend reeds pen: °nze ziel is als mus ontkomen overeenkomstig het boek der Wijs aan de strik der v°gelaars. De tijd heid - zich tot Zijn Schepper richtte kan zwaar zijn voor we kunnen zeg- Van zijn wetenschap blijven dan ook Stnk 13 gebroken' we zlJn dté^zjjn" fo{Wagen 0n de Kerk verk°n- Mogen we tot slot ter geruststelling en voor behoud van levensmoed wij- Nog een Bisschop Belijder en Kerk- zen op een ander woord van David, nl.: leraar, wordt gehuldigd. De H. Ro- Zie de ogen van de Heer zijn op die bertus Bellarminus. Een man van won- Hem vrezen en op die vertrouwen derbaarlijke geleerdheid en deugd, om stellen in Zijn barmhartigheid. Alles de hinderlagen van de dwaalleer te wijst erop, dat O.L. Heer liever goed -"V

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3