Nood der arme boeren in het volle licht gesteld Door materiële lotsverbetering naar geestelijke verheffing H. BLOEDPROCESSIE IE BRUGGE Duizenden droeve oorlogsherinneringen in Margraten Sociale ordening in critieke fase Panama zag grootKatholiek Congres Tweede Klein- Seminarie in Bisdom Haarlem Maandag weer HAttMi Monument en definitieve aanleg ran Amerikaans oorlogskerkhof Perspectieven Britse parlement uiteen m t?' -J ZATERDAG 7 MEI 1955 PAGINA 9 Z°rgen van de Kerk Z. E. Heer J an Ruyven met stichting belast De aanvankelijke plannen om^het seminarie Hageveld uit te r. heeft men laten varen. In P1 „bjktc van zoekt men thans een ëe - „:e piaats van vestiging in de Pr° Zuid-Holland. De geruchten, als daarbij de keuze op Brielle rijn 8 Recht op landbezit Steeds priesters tekort- De missionarissen zijn unaniem van mening, dat de mensen zelf wel de Iaat- sten zijn, die voor deze stand vaoi zaken gelaakt mogen worden. Er was nimmer een voldoend aantal priesters, vanaf de dag, dat het geloof er werd gebracht door de Spaanse veroveraars, om in de geestelijke behoefte van al deze mensen te kunnen voorzien. Het oude heidendom is er dan ook nooit volledig „gedood". Men kan on zijn hoogst zeggen, dat men op het platteland nooit is uitgekomen bo ven een mengsel van het oorspronkelijke primitieve animisme van de Indianen en het katholicisme van de avonturiers, die nu eenmaal ntet de meest godsdienstige, noch de meest ontwikkelde mensen zijn geweest. Reusachtig fresco van mystiek en historie fx Rustplaats van 8300 doden Amerikaans ontwerp Crisisverschijnselen Ingewikkelde vraagstukken Stap terug (Door Douglas Hyde) PANAMA, Mei '55. Het ziet er naar uit, flat temidden van de dichte oerwouden en de open vlakten van Centraal-Anierika's vasteland en op de dichtbevolkte eilanden in de Caraïbische Zee spoedig nieuwe organisaties uit de grond zullen op- iijzen, die er op uit zijn de levensomstandigheden van de kleine man te verbeteren. Dit zal het gevolg zijn van het derde Katholieke Agrarische Congres, dat zojuist in Panama geëindigd is. Twee en twintig landen uit dit gebied waren vertegenwoordigd op het congres door ongeveer driehon derd priesters en leken. Onder hen waren mensen die, zoals pater Pablo Steele uit de Dominicaanse republiek, pater John Sullivan uit Jamaica en Moeder Marie Alicia uit Dominica, de kleine kolonie in de Leeward- eilanden, pioniers zijn geweest in de emancipatie-beweging, welke op dit ogenblik duizenden mensen tracht op te heffen uit een demoraliserende armoede en hun bun menselijke waardigheid hoopt terug te schenken. van de geest. Want deze campesinos zijn over het algemeen mensen, die door ja ren van schrijnende armoede en door het feit dat, ofschoon zij boeren zijn met een natuurlijk recht op het land. de meesten absoluut geen eigendom bezitten, beroofd zijn van elk gevoel voor menselijke waar digheid. Nominaal zijn de gebieden, waar uit de meerderheid d«r afgevaardigden afkomstig was. volkomen katholiek. In feite echter staat de Kerk hier voor het grondprobleem: hoe contact je maken met de massa om daardoor zuivere missio- neringsarbeid mogelijk te maken? Er waren ook geestelijke en lekenver- tegenwoordigers van Brits Honduras, waar de Amerikaanse Jezuieten samen met een door hen gevormde equippe van leken tot dusverre hebben verhinderd, dat deze kolonie dezelfde weg op ging als Brits Guyana en Guatemala, waar de arbeidersbeweging en daarna ook de regering op een gegeven ogenblik bijna volkomen door de communisten werden overheerst. Er waren ook afgevaardig den uit landen als Columbia, waar in 1949 de communisten een burgeroorlog begonnen, en Mexico, dat zich nog steeds tracht te ontworstelen aan de jaren van marxistische invloed op de regering. Som migen kwamen uit leidende posities in Sr°re'jnaar in de meeste gevallen nieuwe katholieke actie-organisaties. Een uit Me xico nijv. vertegenwoordigde 400.000 le den. afgevaardigden waren landarbeiders en kleine boeren of cam pesinos, zoals ze worden genoemd, die nog maar juist het analfabetisme over- no6 bezig zijn, om hun eer ste Jariöbouwsyndicaten te vormen. Zo Sf een groepje van twintig man uit j vïl"ne"1a«d van Panama. Het waren o° kleine mensen, overheersend b-aans, maar met enig Indiaans bloed K'^oip er nogal ongemakkelijk '".speciaal voor de gelegenheid stijve, nieuwe kleren en onge- m i™1 5 schoenen. Evenals de meeste an yfn zulke campesinos gaan zij n0mv« me»ot!voets «n gekleed in nau- ,?n, n lompen, niet omdat zij hïf i wmaar uit pure armoede En h iiL°or zulke mensen, het kleine veronachtzame volk van dit potentieel z0 Er? nvruvi6 ^en toevallig strategisch z0 «ehnudi gebied, dat het congres werd gehouden. Op He Y,crSpk'"ende zittingen waren aan wezig Z. Lm. kardinaal De La Torre, aartsbisschop van Quito; mgr Bernier, ge pauselijke nuntius in Panama; Mgr. Hernandez, aartsbisschop van Bogota; Mgr. Zoroweste, bisschop van Belleville, Mgr. MaUoy. bisschop van Covington; igr Mac Donald, bisschop van Antigo- nish en Mgr. Onbe uit Columbia. Tijdens iedere openbare zitting waren er steeds tenminste twee of drie bisschoppen op het podium. Dit was belangrijk, omdat veie regeringen in deze gebieden de bijeen komst nauwlettend volgden, niet minder trouwens dan vele invloedrijke katholie ken die in het verleden niet steeds sym pathiek stonden tegenover katholiek-soci- v.-wegingen. Door de zo overduidelijk door bekende elaten getoonde belangstelling en door een lange welkomstboodschap van de H Vader zelf werd er echter geen twij fel aan gelaten, of dit was inderdaad de Kerk in actie, Voor sommigen kon het misschien vreemd schijnen, dat dit con gres zo'n groot deel van zijn tijd be steedde aan de behandeling van zulke „wereldse zaken" als productie- en_ con- sumptieeooperaties, credietverenigingen (bedoeld om het sparen en het verk"r gen van kleine leningen door de massa te bevorderen) en landhervorming. Maar er waren bewijzen te over, dat het betrekken van de massa bij dergelijke bewegingen 6n het verrichten van de daartoe noodzakelijke opvoedingsarbeid kan leiden tot een spectaculaire ontplooi ing van de persoonlijkheid en opbloei De plannen voor de oprichting van een tweede Klein-Seminarie in het bisdom Haarlem, welke in verband met het steeds groeiende aantal leerlingen op het seminarie Hageveld reeds ge ruime tijd in voorbereiding zijn, be ginnen vastere vormen aan te nemen. De zeereèrwaarde heer N. van Ruyven, sub-regent van het seminarie Hageveld, is door de bisschop van Haarlem, mgr J. P. Huihers, met de stichting van het tweede seminarie belast. len, zijn, naar wij vernemen, Uit lucht gegrepen. Over de defimu zetel is nog geen enkele beslissing 8 nomen. De voorzitter van het Britse Hoger huis, burggraaf Kilmuir, heeft Vrij dagochtend als besluit van de zitting van het parlement een boodschap van koningin Elizabeth voorgelezen, waar in de hoop van de regering tot uit drukking wordt gebracht, spoedig met de Sovjet-Unie vruchtbare onderhan delingen te beginnen. Tn de in het Hogerhuis voorgelezen bondschap wordt verder een overzicht gegeven van de verrichtingen van de Vain Groot-Brittannië moet het parle- drie weken voor algemene ver. iHezingen worden gesloten met het oog ap verkiezingscampagne. Zoals ge beld worden op 26 Mei verkiezing^ gehoude®" Vele en vele jaren heeft de Kerk hier te kampen gehad met een gebrek aan priesters. Dit leidde tot een situatie, waar door voor velen het katholicisme weinig meer is daa folklore, hopeloos vermengd met animistische practjjken en büglo- vigheden. Het instituut van het christelijk huwelijk is bijna geheel vergeten (grote delen van Panama bev. tellen 80 pet onwettige geboorten) en do meest ele mentaire leerstukken van de Kerk zijn onbekend. Doelstelling van het agrarische con gres was dan ook nieuw leven te bren gen. zowel in het materiële als spirituele besef van de bevolking. Dit werd mis schien het best vertolkt door de leuze: .Christus aan 't land, 't land aan Christus' Wat de materiële kant betreft, hier wer den de doelstellingen van het congres het beste uitgedrukt in de titel van een van de half dozijn commissies, die e]ke mid dag bijeenkwamen. Zij luidde: „Eigen- dombezitters geen proletariërs". Vandaag de dag bezitten maar weinig boeren te bevorderen, dat technische land en een hoog percentage is proleta riër in de zin van afschuwelijk onderbe taalde loonarbeider in dienst van grote maatschappijen of semi-feodale «root- grondbezittingen. Nu zullen duizenden tengevolge van dit congres vernemen, dat zij een door God gegeven recht op het land bezitten en dat er pressie op de regering zal worden uitgeoefend, om wegen en middelen te vinden, waardoor dit recht voor hen werkelijkheid zal wor den. De beslissingen van de commissies zijn niet bindend voor het congres als zoda nig, maar zjj zullen op ruime schaal gepubliceerd worden als aanbevelingen. Zo wordt bijv. aanbevolen, dat landher vormingen tot stand zullen worden ge bracht, om de bezitsvorming onder de boeren te bevorderen; dat technische hulp moet worden verkregen vgn ver schillende wereldorganisaties, die zich hiermede bezig houden om de ontwikke ling van de achtergebleven gebieden van Latijns Amerika te versnellen; dat toe komstige projecten van Iandontwikkeling zoveel mogelijk moeten worden gelegd in handen van coöperatief georganiseerde- boeren-eigenaren in plaats van in die van de grote maatschappijen. Een commissie, die zich bezig hield met de arbeid van de priesters in de agrarische gebieden, drong erop aan. dat deze zouden helpen bij de groei van de productie- en consumptiecooperaties en credietverenigingen. Overeenkomstige aanbevelingen werden gedaan door al le andere commissies en op dit terrein zullen waarschijnlijk de eerste vruchten van het congres kunnen worden geplukt. Er was een groep, die zich speciaal bezig hield met het probleem van de religieuze roepingen. Hier bleek nog weer gëns duidelijk, hoe bedrieglijk de ge dachte is, dat Latijns Amerika zou zijn Deze commissie legde er de nadruk op, samengesteld uit „katholieke landen", dat één van de grootste problemen van dit gebied het gebrek is aan clerus en nonnen. Costa Rica en Columbia staan er wat dit betreft, gemeten naar Zuid-Ameri kaanse maatstaf, tamelijk goed voor. Maar in het bijzonder in Panama kan de toestand moeilijk slechter zijn. In het gehele land, dat ongeveer driemaal zo groot als Nederland is, met een be volking van meer dan 800.000 zielen, zijn nog geen zeventig priesters, waar van slechts vijftien van Panamese af komst. In het enige seminarie aldaar zijn zelfs nu nog, hoewel er tekenen zijn. dat de situatie een kentering ten goede ondergaat, nog maar vijftien stu denten. van wie de meerderheid nog niet aan de hogere studies toe is. pe meerderheid der roepingen in Cen- traal-Amerika komt van het platteland. Dit schept heel speciale moeilijkheden omdat daar weinig of geen opleidingsmo gelijkheden zijn. Zij, die roeping voelen zijn dan ook meestal onontwikkeld. In ditzelfde gebied bestaat de meer derheid van de bevolking ook uit Onwet tig geborenen en dit schept uiteraard ook problemen. Een chronisch tekort aan priesters, ja renlang gecombineerd met een bijna to taal gebrek aan onderwijs, heeft tot; de huidige situatie geleid, Degenen, die het derde Agrarische Con gres hebben bijgewoond, zijn naar huis teruggekeerd in de overtuiging, dat zij mogelijk een keerpunt in de historie van hun volk hebben meegemaakt. Het heeft in ieder geval krachtig de hoop versterkt dat tegelijk met een poging om de ma teriele, sociale en economscihe levens standaard te verwezenlijken ook een gro te geestelijke wedergeboorte voor de deur (Van onze Brusselse correspondent) Het aloude Brugge praalt weer in zijn lentetooi en maakt zich eens temeer op voor de beroemde H. Bloedprocessie die Maandag voor de zoveelste maal door de kronkelende straten en langs de dromerige kanalen met hun witte zwanen zal trekken. Hoe komt de stad van het Min newater, het Begijnhof, het Kant- Klossen en de oude geveltjes aan ie? zii Saat terug tot 1 .,van de kruisvaarders toen D edenk van de Elz graaf van tot beloning voor zijn en z'in dapperheid als kwie mt het h. Land enkele Van het H. Bloed mee «„Mei*»bracht. De oude ge- fÜ^fkrijvers boekstaafden de ?nt®lijke terugkeer van de 6 vil ln h„et iaar .1150. maakte onbe?chrijflijke vreugde meester Van de BruʧelinSen ZlJ werkten dag en nacht rïïiWifraaf met de buitengewone ftiife Waardig te ontvangen. De strfftdd rter<3en met bl°emen be" it muren met lover ver- T'7' Tri°mfbogen werden opge- nc ,€n van de balkons hingen de weelderigste stoffen. De geestelijk heid, de overheid, de gilden trok ken met wapperende vlaggen, on der het roffeien van trommels en het schetteren Van fanfares, de graaf en de "Kruisvaarders tege moet. Aan de* stadspoort overhan digde Leonius de relikwie aan de graaf, die ze plechtig aan het gemeentebestuur der stad 4oever- trouwde. Dat geschiedde op 7 April van het jaar Onzes Heren 1150. En sedertdien wordt het kostbaar bloed van de Zaligmaker met de grootste devotie te Brugge be waard. Het rust daar in de H. Bloedkapel op de Burg, in een mag nifiek schrijn van goud en zilver. Een gouden kroon die er in is ver werkt, heeft toebehoord aan Ma ria van Bourgondië. Men weet niet precies, wanneer de traditie van de jaarlijkse H. Bloedprocessie is ontstaan. Het is echter wel bekend, dat zij in 1303 dus een jaar na de beroemde slag der Gulden Sporen, opnieuw werd ingericht bij pauselijke bulle van Clemens V. Sedertdien heeft zij on afgebroken haar mystieke omme gang in deze stad gedaan, telkens op de eerste Maandag die volgt op de tweede Mei. De tocht begint te 10.30 uur 's morgens. In haar huidige samenstelling, waaraan meer dan twee duizend Bruggelingen als figuranten mee doen, bestaat de processie uit twee grote episoden. In het eerste, het godsdienstige deel. worden in tal rijke en kleurige taferelen het Oude en het Nieuwe Testament uitge beeld, van Adam en Eva tot de profeten, van de Geboorte tot de Graflegging van de Verlosser. Het tweede deel geeft, historisch, de triomfantelijke terugkeer van Diederik van de Elzas met de Vlaamse Kruisvaarders te Brugge weer. Als slot komen honderden geestelijken, die het door bisschop pen gedragen schrijn met de H. Re likwie, zingend en biddend vooraf gaan. De processie wordt, als in een grootse apotheose, besloten op de Burg waar vanaf een altaar de in hét stof van de weg geknielde menigte met de heilige relikwie wordt gezegend, terwijl in alle to rens de klokken feestelijk luiden en blauwe voluten wierook hemel waarts stijgen met de mystieke hymnen, die door honderden mon den worden gezongen. D E Cerste Plaats in Nederland, waar men tien jaar geleden If leHl Cll"ccn"'lalf jaar geleden T l f ,Weer de vaderlandse driekleur kon hijsen, was de Zmdhmburgse gemeente Noor- beek. Op 12 September 1944 dron- gen hier manschappen Van het negende Amenkaanse leger bin nen vanuit België. De Duitsers lieten bi.i hun aftocht een kanon achter. Rond die trofee dansten Je Noorbekenaren santen met je Yanks enthousiast een cra- niignon. Geruime tyd is het Duitse oorlogssotivenir daarna in Noor- beek "op liet dorpsplein blijven staan. Tenslotte werd het verwij derd door een Maastrichts slj. persbedrijf. Duizenden droeve Amerikaanse nnriÓessouvenirs echter bleven dag van vandaag achter in de naaste'omgeving van Noor beek. Zes kilometer verder name- lijlc te Margraten waar op het Amerikaanse militaire kerkhof 8 300 spierwitte marmeren kruisjes de herinnering levendig houden aan de bevrijding van het Zuide lijkste deel van ons land. Aanvankelijk stonden ook hier zelfs bijna 18.000 kruisjes; méér dan waar ook op andere oorlogs kerkhoven in Europa. Na 1948 wer den echter op verzoek van de fa milie gesneuvelden vanuit Zuid- Limburg naar hun Amerikaanse haardsteden terug gebracht. Deze repatriation" heeft thans geheel haar beslag gekregen. Ook kwam men gereed met het oV brengen van de Amerikanen, die elders in ons land - met iname op de kerkhoven Molenhoek bviN di- megen en Son bij Ein begraven lagen. Zodoende heeft men '^ppWeven enige in Nederland Pterv" „American Military Cemetery 21Jn definitieve vorm kunn ven. Binnen afzienbare het voor dit kerkhof ontw^P monument „ereed komen, wan Beer da-..- .f nog de laatste hand is gelegd aan de entourage van de totaal 27 H.A. grote begraafplaats zal men het verder aan de tijd, d.w.z. aan de jonge bomen en hees ters, waarmee 't geheel wordt om geven, over moeten laten om de 8.300 doden van Margraten een in alle opzichten waardige en stem mige laatste rustplaats te bezor gen. Het monument wordt er een van Amerikaanse afmetingen. Het komt te bestaan uit een 80 meter diepe en 42 meter brede ..Court of honour" met muren van Portland-steen. In het midden van de hof wordt een langgerekt waterbassin aangelegd, waarom" heen bomen worden geplant en waarin zich een 31 meter hoge to nen zal weerspiegelen. In deze toren wordt een kapel ingericht, welke een hoogte krijgt van 15 meter. Zij zal worden gebruikt voor herdenkingsplechtigheden. Er komt een soort interconfessio neel altaar, waarop grote kande labers, in te staan. Op de muren van de „Court of honour" zullen de namen van enkele honderden vermisten van het 9de Amerikaanse leger wor den gegraveerd. De toegang zal bestaan uit brede terrassen en trappen met aan weerszijden twee uitbouwsels, waarvan het ene dienst zal doen als ontvang- en kantoorruimte, terwijl in het an dere een museum wordt inge richt. Tot de inventaris van dit museum zal waarschijnlijk o.a. een grote kaart behoren, waarop de route wordt aangegeven, welke de Amerikaanse legers in Euro pa hebben gevolgd. Aan de overzijde van het kerk hof, dat min of meer de vorm heeft van een rechthoek, maar dan van een rechthoek metenigs zins schuin uitstaande met aan de onderkant een gebo den dwarslijn komt over de toren rnet de p tenen een bronzen voets1tul5 ast te sokkel een grote vlaggemast staan. Het monument is door twee Amerikaanse architecten ontwer ven in samenwerking met een Amerikaanse landschapsarchitect. HAt wordt gebouwd ondre toe- w architectenbureau llchtfSte Maastricht. Men had aanvankelijk gehoopt het vóór 30 Mei o.s. (Memorial Day) groten deels klaar te krijgen. De lange winter heeft deze plannen echter in de war gestuurd. Het kerkhof zal dan ook ai rhans wat de entourage betreft noa steeds erg rommelig uit zien als op Memorial Day de Ame rikaanse ambassadeur in ons tand er de jaarlijkse herdenkingsplech tigheid bij gaat wonen. Van deze herdenking wordt dit jaar uiter aard extra werk gemaakt. Het programma staat thans echter nog niet precies vast. Het is te verwachten, dat als het tot ver in de omtrek zichtbare monument is voltooid, het kerkhof nog drukker zal worden bezocht, dan nu al het geval is. Tot dus ver trok het in de zomermaanden per dag gemiddeld 3.000 a 4.000 toeristen. Op feestdagen werden verleden jaar zelfs tegen de 7.000 bezoekers genoteerd. Natuurlijk werkt de omstandigheid, dat het kerkhof gemakkelijk te bereiken is het ligt immers aan de gro te verkeersweg van Maastricht naar Vaals een druk bezoek in de hand. Dikwijls zijn er on der de bezoekers ook Limburgers die niet uit nieuwsgierigheid naar Margraten reizen, doch om bloe men te leggen op een graf, dat zij hebben geadopteerd. Het be zoek van Amerikaanse zijde vooral uiteraard uit Duitsland schommelt rond 25 per week. Het Amerikaanse personeel is inmiddels ingekrompen tot enke le technici, die betrokken zijn bij de bouw van het monument en tot een Superintendant <-n diens assistent. Beide laatsten zullen straks de enige overblijvenden zijn van de vele Amerikanen, die in de afgelopen tien jaren te Mar graten werkzaam zijn geweest. Men heeft voor hen op het ter rein van het kerkhof twee ietwat Amerikaans aandoende huizen met één verdieping gebouwd. Rond een van deze huizen kan men vaak een Yankee-kleuter zien dribbelennieuw leven, ontlo ken in de schaduw van de dood, die te Margraten duizendvoudige sporen naliet (Van onze sociaal-economische redacteur) DEZE WEEK hebben wij met vreugde kunnen herdenken, dat wij 10 jaar geleden werden bevrijd. Met vreugde, omdat ondanks de span ningen en zorgen in de wereld rondom ons. in on® land toch veel is bereikt. Het volk als geheel mag zich verheugen in een weldadige voorspoed, waarin alle groepen van de bevolking delen,' zij het nog niet in alle gevallen naar evenredigheid. Ondanks de verschil lende manifeste onvolkomenheden mogen wij toch met een zekere mate van tevredenheid terugzien op wat door gemeenschappelijke inspanning op so ciaal en economisch gebied is verwor ven, De viering van het 10-jarige be staan van de Stichting van den Arbeid vormde dan ook eigenlijk 'n kernpunt in de herdenking, omdat de Stichting niet alleen de bekroning was van het verzet der sociale beweging, maar ook een belofte inhield voor de opbouw van een betere samenleving na de oor log. Die belofte is voor een groot deel ingelost. Het overleg tussen ondernemers en arbeiders heeft bijzondere vruchten af geworpen én het heeft mede de weg bereid voor de inrichting van de sa menleving op corporatieve grondslag middels de P.B.O., daarmee voorko mend. dat wij zouden vervallen tot uitersten van individualisme of staats socialisme, die .wel hun onhoudbaar heid hadden bewezen, maar hun aan trekkingskracht nog niet hadden ver loren. TOCH IS DE vreugde niet onver deeld. Wij zijn nuchter genoeg om niet bij het verleden stil te blijven staan, doch vooruit te zien en dan te constateren dat wij min of meer voor een crisis staan, welke de volgroeiing van ons sociaal-economisch bestel de eerstkomende jaren in gevaar zou kunnen brengen. De crisis kan zeker gevaarlijk zijn. Wij behoeven haar echter niet als fataal te duchten. In tegendeel, wij hadden haar mogen verwachten, juist nu we ons in een kenteringsperiode bevinden. Zolang moest worden hersteld en op gebouwd en aan tal van abnormale toestanden het hoofd moest worden geboden, werd de eendrachtige samen werking niet aan al te grote moeilijk heden blootgesteld. Nu het er om gaat. de definitieve koers uit te zetten en te volgen, worden de spanningen sterker voelbaar, is opnieuw bezinning nood zakelijk. Wellicht zullen nieuwe, nu echter interne beproevingen moeten worden doorstaan, voordat opnieuw 'n harmonieus samengaan naar een ge meenschappelijk doel wordt verkregen. Deze beproevingen mogen ons overi gens bespaard blijven en dit moet dunkt mogelijk zijn. wanneer de geest van de afgelopen vijftien jaren levend blijft. De crisisverschijnselen zijn evenwel duidelijk. De P.B.O., waarin de sociaal- economische orde haar vorm moet vin den, komt na een veelbelovend begin niet veel verder meer; met de medezeg genschap binnen de onderneming wil het nog niet vlotten; de definitieve op lossing van enkele voorname vraag stukken (loonpolitiek o.a.) schijnt men haast niet te kunnen vinden; de na de oorlog bereikte samenwerking begint voorts hier en daar gevoelige barsten te vertonen, hetgeen tenslotte wel ver band zal houden met de twijfel, welke juist nü naar boven komt over de juist heid van de fundering, welke wij onder het bouwwerk hadden gelegd. Wij had den het geschraagd door zuilen, som migen willen toch weer liever één groot blok beton! Het sierlijke gebouw, dat tien jaar lang op deze elegante zuilen heeft ge rust, moet ons echter toch wel de waarde der zuilen doen beseffen, want zonder deze was het nooit tot stand gekomen en geen land ter wereld heeft zulke schone zuilen, geen land ook zulk een gebouw. De afgelopen tien jaren hebben bewezen, dat er op zuilen ge bouwd kan worden, twijfel en crisis op dit moment zijn echter nog geen be wijs. dat een andere bouwtechniek moet worden toegepast. Wie de zuilen wil afbreken zou ontreddering veroor zaken. Het gebouw zou instorten, het puin niet te ruimen zijn. Voor een niet gering deel zullen de resten van het individualisme, voor een ander deel de ideologie van het so cialisme oorzaak zijn van de vertraging welke de PBO ondervindt. Op den duur kan dit funeste gevolgen hebben. Er zou een verwarde toestand ontstaan en de maatschappij zou er een halfslachtig karakter door krijgen. Het zal duidelijk moeten worden, dat het afzijdig blijven van belangrijke sectoren van het be drijfsleven uiteindelijk ernstige conse quenties zal hebben: ófwel dat de ge hele ordening op corporatieve grond slag wordt gefrusteerd, waardoor deze te gronde zal gaan met verlies zelfs van de medezeggenschap in deze vorm van de arbeiders, die dan echter op andere wijze hun eisen zullen trachten te verwezenlijken; ófwel dat van bo venaf krachtige drang op dé achter blijvende sectoren zal moeten wor den uitgeoefend, om algehele verwar ring en mogelijke terugval tot een soort staatssocialisme te voorkomen. REEDS ZIJN er duidelijke aan wijzingen, hoe in bovenbedoelde halfslachtige toestand de nood zakelijke ordening zal plaats vinden. Het ziet er nl. naar uit, dat dan een grote invloed zal worden uitgeoefend door centrale lichamen, gevormd uit de vrije organisaties, waarin soms ook de centrale overheid is vertegenwoordigd en waarin een zeer grote macht wordt geconcentreerd. Wij hebben enige tijd geleden al eens op tendenzen in deze richting gewezen. Ook van andere zijde is hierop onlangs de aandacht ge vestigd. Hoewel op zich genomen deze centrale colleges bestaansgrond kunnen hebben, is de mogelijkheid aanwezig, dat zij een veel te grote macht in zich verenigen, terwijl de achterban vrijwel geen invloed daarop kan uitoefenen. De consequenties daarvan zouden nau welijks anders zijn. dan die van een onvervalst staatssocialisme. Tijdige uitbouw van de P.B.O. zou een dergelijke ontwikkeling kunnen voorkomen mits de bedrijfslichamen met toereikende bevoegdheden worden bekleed, zodat er lang niet meer zo'n behoefte zou bestaan aan albedisselende central? lichamen. Aan deze laatste zou dan misschien alleen nog een zekere coördinerende taak toevallen. VERSCHILLENDE vraagstukken, waarvoor wij momenteel eigenlijk geen bevredigende oplossing kun- nen vinden, krijgen onder deze omstan digheden ook een veel ingewikkelder kaï akter, juist omdat de maatschappij nog maar hinkt op de corporatieve ge dachte en gelijktijdig een centralistische tendens zich openbaart. Te noemen val len b.v. het ziekenfondsvraagstuk en de loonpolitiek. Deze laatste heeft bij de herdenking deze week weer bijzondere aandacht gekregen. Wij kunnen daar thans met al te diep op ingaan, alleen wel vaststellen, dat de grotere differen tiatie, die ook hier toch ons doel zal moeten zijn, niet verwezenlijkt zal kun nen worden, dan wanneer de P B O voldoende uitgebouwd en toegerust rai zijn. Zolang we daar niet aan toe zijn zullen maatregelen tot wijziging van het centrale beleid niet zo heel veel kunnen uitrichten. OPMERKELIJK was echter een van de bezwaren, welke door mr F. H. H, de Graaff, voorzitter van 'het Centraal Sociaal Werkgevers-Verbond deze week tegen overdracht van het centrale loonbeleid naar de S E R wer den aangevoerd, nl.. dat de werkgevers- en werknemersleden in de voor dit doel O W O leven te roepen Loonraad van de b.E.R. niet vrij genoeg zouden staan. Hoe dit nu op te vatten? In zijn fedene- ring zou voldoende vrijheid blijkbaar wel in de Stichting van den Arbeid ge- waarborgd zijn. De beperking van de vrijheid zou dus samenhangen met het karakter van de S.E.R., waarvan de leden zonder last of ruggespraak hun stemrecht dienen uit te oefenen. Men vreest kennelijk, dat de ver tegenwoordigers in plaats van groeps belangen te behartigen meer het alge mene belang voor ogen zullen hebben, zich daarmee op den duur te zeer zul len vereenzelvigen en zich zodoende misschien wat van de achterliggende organisaties, die wél in de eerste plaats uit hun aard het groepsbelang hebben voor te staan, zullen distantiëren. Het weer opkomen van deze angst zou echter wel eens funeste gevolgen kunnen hebben en wel, dat men om wille van het behoud van een overleg aan de top in privaat-rechtelijke sfeer waarin men zich „vrij" voelt, dat in de publiekrechtelijke sfeer zal gaan schu wen. althans zal willen beperken tot minder belangrijke zaken. NI V^LT daar tegen op te merken, dat de vertegenwoordigers in de publiekrechtelijke bedrijfslichamen wel zonder last of ruggespraak hande len, maar anderzijds toch voortkomen uit en verkeren in de vrije organisaties die de pijlers zijn en blijven van de j dat zij wel het algemene be drijfsbelang moeten behartigen, maar dat zij dit algemene belang, dat zovele facetten vertoont, toch terecht zullen trachten te benaderen vanuit hun par ticuliere achtergrond. De vrije organi saties zullen luide het groepsbelang kunnen verkondigen, hun vertegen woordigers in de bedrijfslichamen zul len dit moeten conformeren aan het algemene belang en de vrije organisa ties zullen daarnaast de zware en ver antwoordelijke taak krijgen het resul taat, naar beneden door te geven en begrijpelijk te maken. Durft men dit niet meer aan? Het zou een stap terug betekenen met mogelijk fatale gevol gen, want^ wat wij en anderen met ons zouden willen voorkomen, nl. te grote concentratie van macht aan de top zon der voldoende democratisch tegenwicht zou hierdoor juist in de hand gewerkt worden. Na de oorlog heeft de extreme parti culiere belangenjagerü in belangrijke mate plaats gemaakt voor begrip voor het algemene welzijn, dat ook voor de afzonderlijke groepen per saldo de meeste baten opleverde. Dat werk gevers en werknemers zodoende oog hebben gekregen voor de belangen van de andere partij, welke in vele geval len mirabile dictu ook in eigen voordeel bleken uit te vallen, was een winstpunt, dat wij niet moeten prijs geven, integendeel meer moeten uit buiten. Ruim 26.000 kinderen, in 871 tehuizen verblijvende, kregen ter gelegenheid van de Zweedse wittcbroodactie elk een half wittebrood, met het bijbehorende Neder lands vlaggetje. In het ,J?rinses Marijke- huis" te Amsterdam vond een symboli sche overdracht plaats: Een in Zweedse klederdracht gekler d meisje overhan digt de Hollandse Maagd een Zweeds wittebrood.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9