niveau ,Grote-Vier conferentie" begint waar schijnlijk op hoogste V.S. willen kort overleg zonder agenda West-Duitsland plechtig tot NATO toegelaten VRIJE VAART OP DE RIJN IC. R. O. OP ZOEK NAAR NIEUW TALENT Engels vliegtuig op „De Kooy" gestrand r Diplomaten boekten succes. Mogen er nog vele volgen Adenauers triomfdag SALK-VACCIN IN DE POLITIEKE SFEER Voor de 400.000 m Boulganin naar Warschau Na maanden geduldig speuren UITGEBREIDE BOTERSMOKKEL OPGEI,OST TOL aan 't verkeer Dinsdag 10 Mei 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Duitse reactie op Nederlands verwijt Democraten wensen onderzoek duizend kaderbijeen komsten OP EéN AVOND New-York's Colosseum stort in Mindszenty-filin te Cannes geweigerd Rond 160.000 kg verdween naar België AMERIKANEN SCHIETEN MIG'S NEER Toeslagregeling voor lichte varkens? Buiklanding bij slecht weer WEERBERICHT K.A.B. gaat even uitblazen' Tijdens de bouw: NIET TEVERGEEFS? Thea WiUebrand hoorde haar eigen stem BUS GREEP Daarna LANDBOUWER boom tegen BROMFIETSER ONDER AUTO MOTORRIJDER VERONGELUKT De weerverwachting van het KNMI, geldig van he'den- tot morgenavond, luidt: Veranderlijke bewolking en enkele buien, maar morgen ook flinke opklaringen. Vrij krachtige tot matige winti tussen West en Noord. Koud. Woensdag 11 Mei: Zon op 4.56 uur, onder 20.21 uur, Maan op 0.00 uur, onder 7.53 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT De ministers van buitenlandse zaken van de Westelijke „Grote Drie zijn het, naar verluidt tijdens hun krijgsraad te Parijs erover eens geworden, dat een vier-mogendheden-bespreking zal moeten beginnen met overleg op nei hoogste niveau. Onder sterke druk van zijn Britse en Franse collega s, ae heren McMillan en Pinay, zou minister Dulles zich met deze wijze van doen accoord verklaard hebben. Men neemt aan, dat president Eisenhower vandaag in de loop van de dag formeel zijn fiat zal geven. Diplomatieke kringen te Parijs meenden te weten, dat minister Dulles aan president Eisenhower evenwel aanbevolen heeft, om als voorwaarde aan zijn toestemming te verbinden, dat de ministers van buitenlandse zaken de rege- ringshoofden naar de grote-vier-conferentie zullen vergezellen en afzonder lijke besprekingen zullen houden; voorts zouden, volgens de Amerikaanse opvatting, de regeringsleiders aan geen vaste agenda gebonden dienen te zijn en zou hun conferentie in geen geval langer dan een week moeten duren. Jn Parijs wordt de conferentie van de Westeuropese Unie gehouden waaraan oot foto toont v. I n, r. Antoine Pinay, v""'' tFrnnhriikKonrad Adenauer René Massigli FrankrijkKonrad West-I) uitsland) en Walter it. Deze Hallstein In tie plechtige, speciaal aan dit doel gewijde openingszitting v NATO is West-Duitsland gistermorgen toegelaten tot de gemeenst. iap de andere 14 NATO-landen. Dr Adenauer, bleek en ontroertee grote triomfdag. Onder overweldigend applaus stond "1 °P redevoering te houden. De bijzondere gunst was hem vei cent gelegenheid Duits te mogen spreken, zulks omdat hij zicli in de ofliciek talen, Frans en Engels, niet makkelijk uitdiu ri. voor de recente geschiedenis van het Duitse volk. Adenauer vestigde er de aandacht op, dat de Duitse regering vooral grote waarde hecht aan artikel 2 van het Atlantisch Handvest, waarin een be- Dr Adenauer verklaarde, dat het Duitse volk duur heeft betaald voor de gruwelen die in zijn naam door een kwaadaardig leiderschap zijn be gaan", en dat dit lijden de Duitse natie heeft „getransformeerd en gezuiverd zodat thans overal in Duitsland vrede en vrj j heid worden beschouwd als de grootste schatten. „De wereld kan daarvan overtuigd zijn", aldus voegde Adenauer, hierbij afwijkend van zijn officiële tekst, er aan toe. 0 V)e bondskanselier improviseerde jpr toen hij Goethe's „stirb und ve rrle» aanhaalde als wat volgens hem worden beschouwd als het motto wi kon roep op de deelnemende volken wordt gedaan om op economisch en cultureel terrein samen te werken. De samen werking op deze gebieden ligt de Bondsrepubliek bijzonder na aan het hart, zo verklaarde hij. Hij eindigde met de dank van zijn regering en het Duitse volk uit te spre ken aan de staten, vertegenwoordigd in de Noordatlantische Raad omdat zij „Duitsland geleid hebben langs de weg, die naar de gemeenschap van vrije vol ken heeft gevoerd en omdat zij het Duitse doel van hereniging van Duits land in vrede en vrijheid tot het hunne hebben gemaakt". Zodra de formele toestemming van president Eisenhower verkregen is, het aan premier Boulganin zijn om de conferentie inderdaad mogelijk te doen zijn. Als ook hii aanvaardt, zal de historische vergadering waarschijnlijk deze zomer mo-eliik in de maand Juli plaats vinden. Men noemt Zwitser land en met name Lugano als plaats van samenkomst. Vandaag in de loop van de dag zul- moeting. die de vier ministers len de ministers van de NATO-raad die, zoals bekénd, op het ogenblik m Parijs vergaderen verder geconsul teerd worden over' de krijgsplannen, die de grote drie hebben opgesteld voor hun gesprek met de Sovjet-Unie. Ook in zijn besloten vergadering van gisteren hield de Raad hierover reeds diepgaande besprekingen. Wanneer dit overleg met de NATO-partners beëin digd is, zal moeten worden uitgemaakt in welke vorm de uitnodiging aan Moskou zal moeten worden gezonden. Een commissie van deskundigen, die de vorige week te Londen vergaderd heeft om de grote-vier-conferentie voor te bereiden heeft geadviseerd om de Sovjet-Un'ie in een formele nota uit te nodigen, doch minister Dulles zou hier niet'veel voor voelen. Hij zou de voorkeur geven aan een informele uitnodiging tijdens de ont- artikel 35 van het ontwerpverdrag, zoals dat in Berlijn besproken is, on gewijzigd blijft. Dit artikel 35 geeft de Russen voor een periode van dertig jaar aanspraken op twee derde deel van de Oostenrijkse olieproductie, de eigendom van de Donau-scheep- vaartmaatschappij en bovendien het recht om vroegere Duitse fabrieken voor 150 millioen dollar aan harde valuta terug te verkopen. De Russische ambassadeur betoogde dat, waar de Westelijke geallieerden in Berlijn bereid waren geweest dit artikel te aanvaarden, zij dit nu ook moesten doen. Het zou de Russen dan verder vrij staan om op dit terrein, overeenkomstig de te Moskou aan kanselier Raab gegeven beloften, bij bilaterale overeenkomst aan de Oostenrijkers concessies te doen. De drie Westelijke ambassaedurs waren het hiermee niet eens. Zij stel den dat de toestand thans veranderd is: ten eerste door de Sovjet-beloften aan Raab en ten tweede door de Sov- jes-eis van Oostenrijkse neutraliteit. Als Oostenrijk op zich zou nemen om neutraal te zijn en de Sovjet-Unie zou nog steeds zeer uitgebreide extraterri toriale rechten in het land hebben, zou de Sovjet-Unie immers zware druk op Oostenrijk kunnen uitoefenen, waartegen dit land zich niet zou kun nen verzetten. die de vier ministers van buitenlandse zaken aan het einde van deze week te Wenen zullen hebben, in verband met de ondertekening van het Oostenrijkse staatsverdrag. Minister Molotof, die gisteren de uitnodiging van zijn Westelijke col lega's om in Wenen het verdrag te komen tekenen, aanvaardde, heeft voor deze ceremonie de datum van a.s. Zondag 15 Mei voorgesteld. Als dit tijdstip aanvaard wordt, zullen de vier ministers waarschijnlijk Zater dag een eerste bijeenkomst houden. Inmiddels kwamen gisteravond min der optimistische berichten binnen uit Wenen. Ter elfder ure zouden ernstige meningsverschillen gerezen zijn op de conferentie van de vier ambassadeurs en de Oostenrijkse minister van bui tenlandse zaken. De Russen zouden er hardnekkig aan vasthouden, dat In tegenstelling met de Nederlandse op vatting dat de Nederlands-Duitse onder handelingen over de deelneming van Ne derland aan de binnen-duitse Rijnvaart zijn mislukt gelooft men in wel ingelichte Duitse scheepvaartkringen te Duisburg aan de mogelijkheid van een bevredigende oplossing. Aldus meldt D.P.A., de Deutsche Presse Agentur. uit Duisburg. Door de ondertekening van het Bazeler „poolverdrag" en door de overeenstemming in het Straatsburgse poolverdrag zou in samenwerking met de werkgemeenschap van de Rijnvaart, bij de voor begin Mei voorgenomen besprekingen tot regeling van het internationale Rijnverkeer voor tarwe kolen en niet-ijzer ertsen een bevredi gende oplossing kunnen worden gevonden Wanneer deze opvatting zou worden be vestigd. dan zou aan het bestaande ge schil tussen Nederland en Duitsland zijn betekenis verliezen, ook al zou het onder bepaalde omstandigheden juridisch blijven bestaan. De Duitse Rijnvaart is van mening, dat een alles omvattende internationale rege ling van het verkeer op de Rijn kan wo den geschapen en dat de nog bestaand- kwesties vóór 1 October a.s. kunnen wor den geregeld. Dan zouden alle bij hei Rijnverkeer betrokken scheepvaartkringen kunnen voldoen aan de eis van de Hoge Autoriteit dat de dispariteit bij de vrach ten moet verdwijnen en dat internationale vrachttarieven voor de binnenvaart moe ten worden geschapen. Op Zondagavond 5 Juni zal de eerste ronde van de grote K.A.B.-ledenwervings- actie in een speciale K.R.O—uitzending on der de titel „Even uitblazen" worden afge- S'Vóór die tijd komt echter in alle 1000 plaatselijke afdelingen van de K.A.B. het kader bijeen en wel op Vrijdag 20 Mei in speciale vergaderingen, waarin de laatste instructies zullen worden gegeven' voor een kort offensief. De bedoeling is name lijk om deze eerste.ronde af te sluiten met 380 000 leden, waardoor dan de helft van het gestelde doel - 40.000 nieuwe leden - horpikt zal zijn Momenteel bedraagt het bereikt zal zijn 377.0OO, zodat dit. ledental van de KJlM. lukken nviamden radio zal'de propaganda-leider j k a r de heer Louis Beumer, die van de K.A.B., Q5 uur het overal in vergadering bijeen zijnde K-A.B.-kader toespreken. In New York, in de nabijheid van Central Park, is de derde verdieping Van het in aanbouw zijnde Colosseum ingestort. Het gebouw, dat op 30 hiillioen is berekend, is bedoeld als conferentie- en tentoonstellingsgebouw. Tenminste twee personen werden «oor het neervallende beton, houtwerk staal bedolven. Vijftien personen Werden gewond. "et gebouw stortte met groot geraas in op een moment, dat er naar scnat- tmg 150 mannen aan het werk ware Leden van de democratische meer derheid in het Amerikaanse Congres zijn een actie begonnen om licht te brengen in wat zij noemen „het ge knoei" van de overheid met betrek king tot de inentingscampagne met de entstof van dr Salk. Zo zou het hoofd van de federale dienst voor volksgezondheid, dr Scheele, vandaag voor een commissie uit 't Huis van Afgevaardigden moe ten verschijnen om te verklaren, waarom hij de uitvoering van het vac cinatieprogram heeft opgeschort, nog geen 24 uur nadat hij de commissie had meegedeeld, dat de inentingen moesten worden voortgezet. Ook de minister voor volksgezondheid, mevr. Oveta Hobby, is uitgenodigd voor de commissie te verschijnen. De Senaatscommissie van handel heeft eveneens een onderzoek naar de gang van zaken met het vaccin van dr Salk aangekondigd. De democratische voorzitter, senator Magnuson, ver klaarde: „Als wij er niet van over tuigd zijn dat de gegeven richtlijnen en de gevolgde procedure voldoende zi,jn, zullen wij onmiddellijk maatre gelen op wetgevend gebied treffen, om een einde te maken aan de on gereglementeerde distributie van het vaccin in de handel tussen de staten". Met uitzondering van de staat Mi chigan heeft men in alle Amerikaanse staten gehoor gegeven aan de aanbe veling van dr Scheele om de inentin gen op te schorten, hangende een on derzoek naar de oorzaak van het feit, dat van de vijf millioen kinderen die met het vaccin van dr Salk zijn behandeld, er 54 toch kinderverlam ming hebben gekregen. In Canada, waar tot dusver 250.000 kinderen zon der kwade gevolgen zijn ingeënt, wordt het vaccinatieprogram evenwel volgens plan voortgezet. Van de 54 kinderen, die in de V.S, na inenting ziek zijn geworden, zijn er 44 behandeld met entstof van het „Cutter"-laboratorium in Californië, een van de vijf Amerikaanse fabrie ken waar het vaccin wordt gemaakt. Ook in Moskou is de VE-dag gevierd- We zien hier Molotof, Worosjïlof, Kroestsjef, Maarschalk Boulganinfstaan- de tijdens zijn rede), Poesaref en Soko- lofsky. Wegens het gevaar van na?- °°t heeft de leiding van het Intei- phionale Filmfestival te Cannes de fftgelse film xhe Prisoner die ge- d1nPireerd is °P het proces tegen kar- S,®1 Mindszenty, afgewezen. cAr he Prisoner" is vervaardigd door v ihbia Pictures naar een toneelstuk F?:Bridget Boland. De leiding van het van i?stivalis bevreesd voor protesten zou - ongaarse zijde, wanneer de film borden vertoond. an de zijde van Columbia Pictures medegedeeld, dat de film in ieder fieval tijdens het Festival te Venetië zal Worden vertoond. -M. de Koningin heeft Maandag een kerkbezoek aan Amersfoort gebracht. Vdens dit bezoek heeft zij o.m. de ,fPrin- Scs Beatrix school" bezichtigd de rij- (~ende school voor kinderen van houders „pn kerm-isinrichtingen. Na het bezicliti- «yn yan de school tracteerde de Koningin P ysjes, een gebaar, dat door de kinde ren op hoge pry's werd gesteld! Maarschalk Nl®0laj Boulganin, de premier van de sovJet-Unie, zal aan het hoofd staan van de Russische dele gatie naar de conferentie van commu nistische landen, die Woensdag a.s. in Warschau begint, aldus is in Moskou bekend gemaakt- De premier zal vergezeld worden door de heer Molotof, minister van buitenlandse zaken en door de heer Zorin, plaatsvervangend minister van buitenlandse zaken. Boulganin's bezoek aan Warschau zal de eerste buitenlandse reis zijn van een Sovjetprenuer sinds Stalin na de oorlog naar Potsdam ging. (Van onze correspondent) douane-recherche heeft na een 011- d»?,nek dat maanden in beslag heeft ge- derzoek, dat maa^ boter.smokkelaffaire naar België achterhaald. In deze zaak zijn meerdere arrestaties verricht, terwijl het ürTdorrnpk zich over een groot deel van ons land uitstrekte, vooral naar het Wes ten en Zuiden. De leverancier van de hnfer een inwoner van de provincie Utrecht, is in arrest gesteld; hij verblijft sedert 10 Januari in het huis van bewa ring te Utrecht. Hem wordt tenlaste ge- te"! dat hij 119-625 kilogram boter heeft treleverd voor frauduleuze export naar België doch met andere, kleinere leve ranties door anderen gedaan gaat het in deze affaire om ongeveer 160.000 kilogram boter die in het tij 1 vak van April 1954 tot met Februari '955 clandestien naar De Rotterdamse amateur-artisten schij nen bescheiden te worden en zich een behoorlijke dosis zelfcntiek te hebben aangeschaft. De opkomst 'n gebouw Odeon, waar Pierre Wijnobel, de arrangeur van de Van 6en klaar club" met enkele andere deskundigen van de K.R.o. gisteravond aan ieder, die n™ in staat achtte tot een redelijke prestatie op het gebied van de lichte muziek, de gelegenheid bood tot een procfoptreden voor de microfoon, was tenminste veel geringer dan bij vorige gelegenheden. Slechts 'n bescheiden aantal gegadigden kwamen zich melden met opvallend weinig resultaat. Er traden enkele pia nisten aan, een aantal zangers, wier stem meer volume dan kwaliteit had, liet zich horen, de nimmer ontbrekende accor deonisten speelden hun wijsjes en er verscheen zelfs een volledige band voor de microfoon. Maar er was eigenlijk niets, dat zelfs voor een nadere over weging in aanmerking kwam. Tot Thea Willebrand haar stem liet horen. Een mooie, beheerste, donkere stem. Een „Zarah Leander-stem" maar dan gebruikt in een eigen, heel persoon lijke stijl. Een stem, die plotseling sfeer schiep in de grote, lege zaal van Odeon en die Pierre Wijnobel er toe bracht, het Spaanse en de twee Engelse liedjes, die zij, zichzelf begeleidend op de guitaar. had gezongen, nog eens „terug te draaien" Voor Thea Willebrand was de weer gave van haar stem op zulk een perfect bandapparaat een even grote verrassing als voor de andere toehoorders. Maar toch verklaarde deze jonge Rotterdamse tandarts-assistente nog lang niet tevreden te zijn. Haar ideaal is, naar zij ons bekende, reeds lang geweest, iets te presteren op het gebied van de lichte muziek, desnoods als beroep. „Als het artistenleven me ten minste zal bevallen", voegde ze er haas tig aan toe. Reeds zes jaar oefent ze haar stem. Het laatste halfjaar bezocht ze zelfs het con servatorium, daarmee bewijzend, dat er hard gestudeerd en ingespannen moet worden gewerkt, als men iets wil berei ken, ook op het gebied van de lichte Muze. Het is niet de eerste maal, dat ze is op getreden of voor een microfoon heeft gestaan. Ze heeft o.a. in Rano-verband gezongen in het Havenziekenhuis en ze heeft al eens een proefopname gemaakt voor Mignon. Maar een „officiële" proef opname voor een radio-omroep was iets nieuws voor haar en ze was er beslist niet mee begonnen, als een kennis, die ze toevallig bezocht, haar niet had weten mee te tronen. Vergissen we ons niet, dan zal het be slist niet de laatste maal zijn geweest, dat haar stem in een K.R.O.-microfoon heeft geklonken. Radio New York meldt, dat het hoofdkwartier te Tokio der Ameri kaanse luchtstrijdkrachten in 't verre Oosten heeft bekend gemaakt, dat twee Amerikaanse Sabre- jagers in een luchtgevecht, dat ongeveer tachtig ki lometer ten Zuid-Oosten van Sinoeid- joe, aan de Chinees-Koreaanse grens, werd geleverd, twee Mig-jagers der Chinese communisten hebben neerge schoten, terwijl waarschijnlijk nog 'n derde Mig werd vernietigd. Het gevecht ontstond, toen acht Sabre's boven internationaal zeegebied door twaalf tot zestien Mig's werden aangevallen. Alle Sabre's zijn veilig en wel op hun bases teruggekeerd. België is verdwenen. De verdachten in deze zaak zullen vclgende maand voor de economische rechtbank te Utrecht terecht staan. Naar aanleiding van de inbeslagname van een partij van 500 kilogram boter België, begon de douane-recherche in De cember van verleden jaar het onderzoek, waarin later verschillende instanties, zo als de douane-velcdienst. de politie, de zuiveldienst en ook Belgische ambtenaren moesten worden betrokken. Talrijke aan houdingen werden verricht en ook huis zoekingen, maar steeds slaagde men er niet in de hoofdverdachte in deze zaak aan te houden, totdal eindelijk de hanri kon worden gelegd ^p een boterhandelaai in de provincie Utrecht die de grote man in deze affaire bleek te zijn. Hij kocht grote hoeveelheden botei op en verkocht deze door. Men ging nogal sluw te werk, hanteerde gefingeerde namen en het bleek in de loop van hei omvangrijke on derzoek, dat men zelfs codewoorden ge bruikte, zodat de tn deze zaak betrokken personen elkaar niet kenden. Het onder zoek vergde het uiterste aan geduld en doorzettings-vermogen van de ambtena ren van de douane-recherche, doch ten slotte werd hun werk met succes be kroond. De boter werd in vaten en pakken zo wel per auto als pet schip de grens over gebracht. In België maakten ook verschil lende personen daei uit van het complot; hierover heeft de Belgische iustitie zich inmiddels „ontfermd" Arrestaties zijn verricht in de provincie Utrecht, in Rot terdam, Delft, Oudewater en Maastricht. Behalve de reeds genoemde Utrechtse handelaar konden zes van de hoofdperso nen inmiddels op vrije voeten worden gesteld. De partijen boter gingen nabij Maastricht de grens ovei. Verdere prijsdaling dreigt Op verzoek van Engeland streeft ons land evenals Denemarken er naar de baconlevering naar Engeland te be perken. Dit betekent, dat voor de bacon- export slechts een beperkt aantal var kens in de bacongewichtsklasse kunnen worden geslacht. Het gevaar bestaat nu, aldus het Land bouwschap, dat hierdoor de prijsdaling van de lichte varkens zich zal voortzet ten Het Bedrijfschap voor Vee en Vlees zou dan genoodzaakt zijn ook de over nameprijs, die nu 2.20 is en 0,36 ligt onder de richtprijs voor baconvarkens, verder te verlagen. Een dergelijke gang van zaken zou een nog verdere uitholling van de waarde van de bacongarantie be tekenen. Ten einde dit te voorkomen heeft het Bedrijfschap voor Vee en Vlees in de af gelopen week vergaderd met de belang hebbende sectoren van het bedrijfsleven, waarin een voorstel is besproken om door middel van een toeslag bij slachting de prijzen voor lichte varkens te ondersteu nen. Deze toeslag zou dan worden be taald uit het vleesfonds. Het overleg over de voorgestelde toeslagregeling is nog gaande. Ter hoogte van de Holsteinlaan te Haren (Gr.) is gistermorgen de 55-jarige land bouwer H. B. bij het oversteken van de Rijksstraatweg gegrepen en gedood door een dienstbus van de G.D.S. De chauffeur van de bus trachtte door naar links uit te wijken een aanrijding te voorkomen, het geen echter niet lukte. De bus botste toen tegen een boom. De chauffeur en de pas sagiers kwamen met de schrik vrij. (Van onze correspondent) Toen de 51-jarige J. B. uit Etten Maan dagavond op zijn bromfiets geen voorrang verleende, werd hij nabij de overweg in de spoorlijn BredaRoosendaal gegrepen door een personen-auto, bestuurd door de heer v. P. uit Hoeven. De ongelukkige was op slag dood. Het slachtoffer was gehuwd en had vijf kinderen. (Van onze correspondent). Op de hoek Zuiderdiep-Jonkerstraat iv Groningen is Zondag de 22-jarige B. S. aldaar met zijn motor onder een met melkbussen beladen aanhangwagen ge raakt.. De jongeman werd zo ernstig ge wond, dat hij kort nadien overleed. Gistermiddag om 12.25 uur heeft een Anson van de Royal Air Force een ge slaagde buiklanding gemaakt op het vliegveld De Kooy" op Texel. De Anson wa? ?m *0.53 uur gestart van Bovington met bestemming „De Kooy". Aan boord bevonden zich enige militaire autoritei ten, onder wie commander Manisty van de Royal Navy en wingcommander Dart van de Royal Air Force, die de veronge lukte Anson bestuurde. Het vliegveld „De Kooy" is sedert kort ln gebruik; startbanen zijn er nog niet en landingsmiddelen, ontbreken in het ge heel Toen de Anson wilde landen was het weer slecht Er hing een lage bewol king boven het veld en een regenbui re duceerde het zicht aanmerkelijk. Hieraan is het dan ook te wijten, dat de vlieger niet door zijn voorruit kon kijken tijdens zijn landing. Dit werd hem noodlottig: hij kwam te laag binnen en nam met zijn wielen een dijkje mee. Een wie) brak af, waarna de vlieger direct een buiklanding maakte op het gras. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De militaire autoriteiten waren voornemens een stu diereis te maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1