w. met melk meer mans! Voor PIJPTABAK en ROLMOPS Leren jasjes uit Rotterdam in Parijs Kwart eeuw Wit-Gele Kruis in Zuid-Holland I DE DAPPERE DASCIE ■kÜ ■JSTM f\ v KONRAD'S ACHTERNICHT WmÊm mmmm ZATERDAG 14 MEI 1935 FAGINA 4 NEEM PER MAN DRIEKWART KAN Besparing MM m&ÊÊÊS WËÈÈÊ: MM HM MM - -r wf mm Mr ;m Conserverende iverliing Huislioud-Praat door BETTY KORTEKAAS- DEN HAAN f i*/"' L 1 JiHHISPiPi - - i -4'cj 80.000 gezinnen aangesloten Mr Bóuman in ons land Over tivee jaar: VLISSÏN GEN—NIJMEGEN OOK ELECTRISCH EM. RECTOR G. C. DE WOLF OVERLEDEN Opletten de boodschap Portretpale Romantisch Ridderverhaal uit de tijd van de Kruistochten Advertentie Publicotie Nederiond» Zuivelbureou, 's Grovenhoge 14 Als de verpakking zich met ons be moeit, bemoeien wij ons met de verpak king. Wie zich nog herinnert hoe ik de vorige week een verband legde tussen overbevolking en industrialisatie, ruimte- besparende wooncomplexen en winkelge woonten, zal zich onmiddellijk kunnen voorstellen dat de lijn van die ontwikke ling nog een heel eind verder kan wor den doorgetrokken. Voor de vrouw die snel haar boodschappenlijst wil afwerken is het noodzakelijk dat zij uit de veelheid van aangeboden artikelen onmiddellijk haar eigen keus herkent. Daarvoor moe ten die artikelen verpakt zijn maar zélfs de beste en mooiste verpakking kan het feit niet wegnemen dat er nu ook een grote mate van vertrouwen nodig is in de vakkennis en de op de klant gerichte instelling van de winkelier die zijn waar hoogstens van achter een doorschijnend plastic 'venstertje toont. Aan de andere kant verwacht de koopster van het kleed waarin haar aankopen gestoken zijn, dat het zich voegt naar de aard en het for maat van de bergruimte waarover zij be schikt. En dat het rekening houdt met alle mogelijkheden die een industrieel ont werper kan bedenken om haar het werk met die artikelen te vergemakkelijken. Een cartonnen levensmiddelendoos die niet op de smalle zijkant duidelijk de in houd vermeldt, is bij voorbaat ongeschikt om op ruimtesparende wijze in een klei ne provisiekast te worden geplaatst; vier kante melkcartons laten zich in een koel kast makkelijker „stapelen'' dan de tra ditionele ronde flessen. Het zijn maar enkele voorbeelden, die met vele tientallen kunnen worden aan gevuld. Tegenover de onpractisch gevorm de zware ouderwetse jampot waarvan het glas vijftien procent meer woog dan de inhoud, staan behalve de geprepareerd cartonnen bekers ook de Amerikaanse jampotten waarvan het glas niet meer - 'f-l 's - Wmm f ;-'i .-./M M - - - rfi dan de helft van de inhoud weegt. Mak kelijker dus bij 't zelf boodschappen doen, maar ook kostenbesparend bij het ver voer. Met een type jampot dat enigszins in de richting gaat van het Amerikaanse is in Nederland thans reeds een trans portbesparing van 100 millioen kg. mo gelijk. En wanneer u op een goede dag ontdekt dat het busje voor de koffiestroop of de gewone stroop geen blik meer is maar met aluminium bekleed carton, is dat alweer een besparing van bijna een vijfde op de prijs van de verpakking. De in stroken pliofilm verpakte apothekers tabletten betekenen eveneens een bespa ring ten opzichte van de voormalige gla zen flessen en zo gaat het door. Voor een deel hebben wij dat alles te danken aan de eisen die in een zich snel veranderende wereld nu eenmaal naar voren komen. Maar aan de andere kant zijn 't ook de nieuwe materialen zelf, die als het ware tot nieuwe ideeën dwingen waarmee zij zich een plaats op de markt veroveren. Wij zien dat vooral bij de kunststoffen, de plastics, die zo'n grote rol spelen in het beeld van de Verpakkings- beurs welke tot aanstaand^ Woensdag in het Amsterdamse RAI-gebouw wordt ge houden en waarin zowel pijptabak als een rolmops, whisky en borrelworstjes, brood beleg en peulvruchten van een doorschij nende huid worden voorzien. Er hoeft hier wel niet te worden be toogd, dat deze mogelijkheden ver uit reiken boven die van het prozaïsche plas tic boterhamzakje waarin bepaalde le vensmiddelen voor hel week-end fris wor den gehouden. Maar het principe is het zelfde, met dit verschil echter dat deze „boterhamzakjes" wanneer de lucht er uit gepompt is het voorgesneden brood beleg uitstekend conserveren. Voor de ef ficiency van die zelfbedienlngsbedrijven, die de vleeswaren tot nog toe via de be dieningstoonbank leverden, lijkt mij deze uitvinding weer een nieuwe stap vooruit, doordat (eventueel door toevoeging van stikstof of een ander gas) in de toekomst nu ook hef onsje ham of rookvlees al ve le dagen tevoren kan worden afgesneden en in de provisiekast opgeborgen. Een andere mogelijkheid van zo'n voor het lekenoog dezelfde, maar voor de vakman toch weer andere, kunststof is het ver mogen om bij dompeling in kokend wa ter onmiddellijk met een derde in te krimpen. Allerlei levensmiddelen, tot vis en gevogelte toe, kunnen daardoor met verbluffend gemak van een nauwsluiten de tweede huid worden voorzien die geen ruimte meer overlaat voor de zuurstof die zo dikwijls oorzaak is van ranzigheid of schimmelvorming. Toch is er bij al die verpakkingsgrapjes cén gedachte die ik maar moeilijk van mij af kan zetten. Terwijl de Amerikaanse verpakkingsman zich behalve door de eisen van het bedrijfsleven volledig in stelt op de wensen van de verbruiker, tref ik in Nederlandse rapporten nog wel eens de opvatting aan dat de functie van de verpakking uitsluitend een technische (bescherming van het artikel) en verkoop bevorderende is. Gelukkig is er sinds kort iets van een ommekeer in verpakkings kringen te bemerken, nadat individuele fabrikanten al eerder deze weg waren gegaan. Als een typisch voorbeeld van wat er nog allemaal mogelijk is wanneer men behalve vanuit de gedachtengang van de verbruikster gaat redeneren noem ik hier slechts de trouvaille van een Ne derlandse fabrikant, die ons voor de ko mende zomer het viezige gedoe met zon- nenbrandolie (aan het strand een prach tige basis voor een zandpurée!) bespaart met een eenvoudige vetvrije staaf, in de zelfde geest als de staaf-eau de cologne. Het is maar een voorbeeld, als gezegd. Maar toch voldoende om te bewijzen dat. het „denken vanuit verbruikersstandpunt" niet alleen meer uitsluitend een Ameri kaanse aangelegenheid is. wr -;V> i§ ""4 f fj -?>V :«L «éi De leren jasjes heb ben zich In Parijs wonderwel ingebur gerd. Het heeft een ogenblik geduurd voor dat dit gebeurde, voor namelijk omdat men bang was, dat ze gauw vuil zouden worden. Haast in elke kennissen kring werd eerst de kat uit de boom gekeken en toen bleek, dat het vuil worden wel mee viel, kregen ze beslist onverwacht succes. Suc- jces dat tot het onge dacht resultaat heeft, dat de Parisiennes leren mantels uit Rot terdam zullen dragen. Een bekende Rotter damse fabriek is name lijk door de regenman- telzaak C-C.C. uitgeno digd naar Parijs te komen en daar haar leren mantels aan de Franse modepers te to nen. De C.C.C. wil namelijk een speciale afdeling van leren dameskleding oprich ten, waar uitsluitend artikelen van deze fa briek verkocht zullen worden. De heer Mornmers, eigenaar van de fabriek, was met twee manne quins naar Parijs ge komen, twee donkere meisjes, die er heel aar dig uitzagen, al beant woordden ze niet aan de voorstelling die een buitenlander zich van Nederlandse vrouwen maakt. Die moeten er volgens hem blozend en blond uitzien. Ruim veertig model len werden getoond. Op een enkel zwart en enige witte jasjes na, waren ze alle in zach te tinten, oud goud, aardbeienrose, tomaten- saprood enz. enz. Maar het is onnodig over de jasjes zelf te spreken, ze worden in de ko mende dagen ook in ons land getoond. Wat ons Hollanders interesseerde was de reactie van de Fransen. En deze was verrassend goed. In de regel is het voor een vreemdeling moeilijk om hier met een collectie te komen. Voor toiletten met bui tenlandse fantasie voelt de Franchise niets. Maar leren kleding is uiteraard klassiek en viel daardoor reeds in de smaak. De prijzen verrassen ook en over de kleuren was ieder een vol lof. Nu het leer. evengoed 's zomers als 's winters wordt gedragen, zullen we in de komende maanden veel leren jasjes, alle uit Rotter dam afkomstig, zien dragen. Om het succes te ver haasten, zou de C.C.C. eigenlijk in zijn winkel kasten enige exempla ren moeten tonen, die zes maanden, een jaar en twee jaar gedragen zijn geweest. Als die er werkelijk nog goed uit zien, zal het de verkoop met 100 pet doen toe nemen. Want wat de fabrikant ook zegt over het schoonhouden van zijn jassen, helemaal vertrouwd hebben de Fransen dit toch nog nietMaar als ze zien, dat het leer werkelijk schoon is te houden, zullen die mantels heel makkelijk worden ver kocht. Om te beginnen al aan de vrouwen die zelf chaufferen. Deze keken bij de presentatie allen naar een jasje van schapenhuid, waar de huid voor de buiten kant was genomen en het bont als voering dienst deed. Dat leer en bont een huid vormden, trof de Frangaises, die nu eenmaal veel voelen voor een knap staaltje van vakmanskunst. DINY K—W. (Van onze Haagse redactie) De Zuidhollandse Bond van het Wit- Gele Kruis bestond op 23 April 25 jaar Bit jubileum zal op Zaterdag 21 Mei wor den gevierd in Den Haag. 's Morgens draagt de geestelijke adviseur» rector P J- van Steijn, een plechtige H- Mis op in de dekenale kerk aan de Parkstraat, 's Middags is er een feestvergadering in de Diereniuin, tijdens welke dr A. Scve- rijnen uit Boekei de feestrede zal uitspre ken. Toen de Zuidhollandse Bond werd op gericht, waren er in deze provincie 23 plaatselijke verenigingen, waarbij 13.000 gezinnen waren aangesloten. Thans zijn er 60 met een ledental van 80.000 gezinnen. Dat wil zeggen, dat si van de katholieke gezinnen in Zuid-Holland aangesloten is bij het Wit-Gele Kruis. Tn de grote steden is deze verhouding echter minder gunstig. In 1931 waren er 49 wijkverpleegsters in dienst; thans 117, waarvan 108 volledig bevoegd. Wat dit laatste betreft staat de Zuidhollandse Bond aan de spits. Het Wit-Gele Kruis beschikt in Zuid- Holland over 12 kraamcentra, 250 kraam vrouwenverzorgsters en een eigen oplei dingsinstituut te Wassenaar. Voorts zijn er de consultatiebureaux voor zuigelingen en Mr Bouman, die zich dezer dagen offi cieel heeft teruggetrokken als verdediger van de Nederlander Jungschlagcr, die te recht staat voor het districtsgerechtshof van Djakarta, bevindt zich thans in Ne derland. Wij hadden gisterenavond een onder houd met de heer Bouman in Zwolle, waar hij thans verblijf houdt en vroegen hem of hij bereid was een verklaring af te leggen met betrekking tot het proces in Indonesië. Mr Bouman zei het onnodig te achten thans een verklaring af te leg gen na de zeer duidelijke mededelingen van de Nederlandse regering, die hij ten volle onderschrijft. Wanneer de electrificatie van de lijn Roosendaal—Antwerpen volgend jaar ter band wordt genomen en vermoedelijk in 1957 haar bestemming zal hebben, zal begonnen worden met de electrificatie van de lijn VlissingenRoosendaal. Til burgDen BoschNijmegen. Men hoopt hier het eleelrisch nét in 1958 gereed te hebben. Van dit laatste traject behoeft 't baan vak BredaTilburg niet meer geëlectri- ficeerd te worden, dit is namelijk reeds opgenomen in de electrificatie van Rot terdam. via Breda naar Eindhoven. Met het aanleggen van een electrisch net tus sen Eindhoven en Venlo is irfcniödels al een begin gemaakt. In dè leeftijd van 73 jaren is gisteren in Amsterdam overleden de zeereerw. heer .Gerardus Cornelis de Wolf, emeritus-rec tor van „Huize St. Jacoh" in de Plantage Middenlaan. Reet v de Wolf zou dit jaar zijn gouden priesterfeest gevierd hebben. Oud-rector De Wolf wefd in Purmerend geboren. Hij is om. kapelaan geweest in „De Liefde" in Amsterdam tegelijk met kapelaan Huibers, de tegenwoordige bisschop van Haar'em rector van het jongensgesticht .De Heibloem" in Heyt- huysen (N Br.), tien jaar rector van het jongensweeshuis „St. Aloysius" in de Elandsstraat in Amsterdam en negen jaar pastoor in ftederirorst den Berg. Daarna ging hij naar Sint Jacob", waar hij 18 jaar rector en nog enkele jaren con-rector was. Ongeveer 2 Ié iaa- geleden kreeg hij zijn emeritaat, dat hij doorbracht in het verzorgingshuis waar hit zovele jaren ge werkt had. Dinsdag l7 Mei om half tien zal er in Huize J.icob een plechtige Re- quemmis worden opgedragen, waarna de bijzetting volgt in het priestergraf op het R.K. Kerkhof „St. Barbara". kleuters. In fede.ratief verband met de andere organisaties werkt het Wit-Gele Kruis mee aan de tuberculose-, rheuma- en kankerbestrijding. Met ingang van 1 October aanstaande start een nieuwe dienst» namelijk die van de geestelijke ge zondheidszorg. Aan het provinciaal bureau zullen een psychiater en twee speciale Verpleegsters worden verbonden. De kracht van de organisatie blijkt uit het feit, dat de leden per jaar 800 000 aan contributies binnen brengen tegenover een overheidssubsidie van 276.000- In de afgelopen 25 jaar werden circa 514 millioen huisbezoeken afgelegd- Advertentie) Goed van vertrouwen als U is, let U soms niet op, of U Uw MAÏZENA DURYEA - die U toch nadrukkelijk vraagt - ook werkelijk krijgt. Ja, thuis, in het gebruik dan merkt U het verschil gauw genoeg. Want er bestaat geen beter bindmiddel voor groenten, soepen en sausen dan de échte MAÏZENA DURYEA. Niet zonder reden wereldvermaard. Vraag dus niet alleen MAIZE NA DURYEA, maar zie toe dat U het ook krijgt. De naam DURYEA staat op ieder pak. O Wanneer een meisje de naam Adenauer op haar paspoort heeft staan, is er altijd wel ergens een persfotograaf die zijn camera in alarmstelling brengt. Toch is de nu twintigjarige Gabriele Adenauer slechts een achternicht van de Duitse bondskanselier en dat alleen is niet voldoende om de cameraman ook werkelijk tot actie te bewegen. Gabriele is behalve achternicht echter ook een verschijnsel. Zij is een van die jonge vrouwen die een open oog hebben voor Wat er in de wereld om haar heen gebéurt én die er door deelneming aan een internationale uitwisseling van studenten toe bijdragen, het onderling begrip en de persoonlijke banden tussen de verschillende vol keren te versterken. Gabriele Adenauer ging naar de Verenigde Staten om natuurkunde te studeren aan het New Jersey College voor Vrouwen. Dat werd haar mogelijk gemaakt door een „uitwisseling van dochters" met een familie in Connecticut, die tot de oude vrienden van de Adenauers behoort. Daarmee is dit beschei den achternichtje dan ingeschakeld in het leger van 34.000 studenten (waar onder 8.000 vrouwen) van 129 verschillende nationaliteiten, die elk jaar de instellingen voor hoger onderwijs in de Verenigde Staten bezoeken. Daar tegenover staan dan honderden Amerikaanse vrouwen, die onder auspiciën vön het Institute of International Education een tijd lang de bevolking van andere landen van nabij leren kennen. Rostaing die instinctmatig achteruit sprong, had haar juist vastgegrepen aan de rand van de afgrond. Hij plaatste haar tegen de muur en zag vol angst hoe haar gezicht steeds bleker werd, bleek als een doodskleur. Ein delijk knipperden haar oogwimpers weer en een lichte blos kleurde haar wangen. Zij zag Rostaing, hoe vlak hij bij haar stond. Haar eerste gebaar was een greep naar de plooi van haar gordel. Ja de brief van de slotvoogd zal daar nog altijd.„Die hoogte en dan dat water, dat daar beneden stroomt hebben mij duizelig gemaakt". Nu het gevaar geweken was, spraken hun ogen weer van liefde. Maar hij had toch te veel gezegd en nu wilde zij er meer van weten. Vandaar dat zij vroeg. „Een bood schap zei je, en van wiè? Dat weet ik niet, waarschijnlijk van een of andere schurk die voor zijn verraad betaald wordt. Onze mees ters bedienen zich van alles, vooral van gewetenlo ze schurken. De kasteelheer van Gicon steunt een sa- menzwering.Tegen wie weet ik niet. Dus al wekenlang zette zij haar liefde op het spel, terwijl zij meende haar te dienen. Als Rostaing dat eens wist! Ja, dat weet ik niet, Dascie. Maar ik verzeker je:' vandaag nog zal ik het te weten komen. Ik had namelijk besloten om vroeger hier te zijn en de avond niet af te wachten. Ik zal de schurk overvallen en het geheim ontsluieren. Want, zie je, Dascie, ik wil o zeker de heer dienen, die mij voedt, maar op eerlijke wijze, zoals ik gezworen heb. Ik moet het dus te weten komen. Wat kan het je schelen. Och het is er mij niet om te doen die verachtelijke bode te ontmaskeren maar ik koester andere vermoe dens. Hij boog zich voorover naar het nog bleke gelaat van het meisje en fluisterde haar zachtjes in het oor: Ep lg heel veel -in Gicon dat mij bezorgd maakt. En verder, met verheffing van stem: Een ogenblik, toen ik iemand hoorde aankomen door die geheime gang, dacht ik,dat hij de geheimzinnige persoon was. Maar het was niemand anders dan jij Zijn heldere lach klonk luidop wegens zijn vergissing- Maar misschien is hij er al geweest. Hij stak zijn hand in de holte: „Neen nog niet. zal wachten". Ik moet zo spoe'dig mogelijk weg, zei Dascie. Dit vreemde verhaal had de kalme stroom van hun liefde verstoord. Z(j was nog bleek en beefde van Slechts één verlangen had zij nog: Weg te vluchten van deze vervloekte plaats, en zij dacht er alleen nog maar over of zij de kracht zou hebben naar Sabran terug te kerén. Zij namen afscheid. Bewaar 't geheim Dascie. Niemand mag weten, dat Je mij hier ontmeet hebt. Ik zelf zal trachten het te vergeten. Zij drukte hem snel de hand en verdween. Hij bleef achter, geheel in de war, door die plotse linge scheiding, verblind door vreugde en droegheid te vens, die zijn hart vulden. Nauwelijks had hij zijn schuilplaats weer ingenomen, of Dascie was de donkere gang met varrassende snelheid doorgelopen. Alleen een gekraak van takken, een neer vallen van stenen en dan de stilte. Dascie had zich uit de voeten gemaakt. Nu zat zij te paard, en zij had nog de kracht tot denken. Wat nu te doen met die vervloekte brief? Hem wegwerpen in de wind? Waartoe, want morgen zou zij weer een andere moeten brengen. Zou ze hem de schurk in het gelaat gooien? Maar dan ze haar eigen vonnis tekenen en zichzelf aan handen en voeten gebonden overlevere. Zou ze dan dit schandelijk gedoe voortzet ten? N§en, neen! Het was zonde Willem te bedriegen, en het was mis-- dadig Rostaing te verraden. Zij galoppeerde maar door; hoelang wist ze niet. Maigremort, aan zichzelf overla tend vond zjjn weg terug en Dascie zag in haar geest niet de onoverkomelijke hindernissen, die zich voor haar liefde opstapelden. Uitgeput van vermoeienis, opwinding en onzekerheid hield zij nu het paard in en steunde met het hoofd tegen de ruwe schors van een olm; zij sloot de ogen en snikte. Men zocht haar natuurlijk. Zou zij reeds ontdekt zijn? Neen nog niet.' Zij poogde weer weg te rijden, doch verloor het be wustzijn en viel languit in het gras Toen bekende gezichten zich over haar heenbogen en het leven langzaam wederkeerde, fluisterde zij: Hier ben ik! Hier ben ik! O, ik dacht vast, dat ik zou verdwalen, mijn valk is zo ondeugend geweest. HOOFDSTUK III. De plannen van de slotvoogd. Zou Dascie moeten sterven? Acht dagen waren er verlopen sinds de valkenjacht, acht dagen lang had het meisje, vaak in ijlkoortsen, onophoudelijk tegen haar ziekte gestreden. Haar krach ten namen af, maar haar jeugd verzette zich hardnek kig tegen de dood. Toen wij haar vonden, zcidc Alphonsus Jourdain, was zij geheel veranderd.. Zij klaagde volstekt niet op de terugtocht. En 's avonds bij de bijeenkomst in de zaal was er niets aan haar te bemerken. Neen, zei vrouwe Guise Instemmend, en het was a, nacht, toen ik haar hoorde kreunen en toesnelde. Zij wisten dus niet, met welke oorzaak men hier te doen had, maar één was er, die het wél wist. Op zijn voortdurende rondgang door de zalen en gangen liep de slotvoogd heen en weer met zijn rammelende sleutelbos aan de gordel. Voor de deur van Dascie hield het ram melen op. De slotvoogd luisterde achter de deur; nu en dan hoorde hij zware zuchten; en nog onrustiger dan hij gekomen was. ging hij weg. Goede dag, kapelaan, ho-e is hei met haar? Zij heeft gisteren, zoals êe wee'» Ons .Heer ont vangen. Zou ze gaan sterven? Dat weet God alleen; maar 't komt me voor, dat haar toestand vanmorgen toch minder ernstig is. Buiten was het helder, heerlijk weer. Het was een van die zomerdagen, gelijk aan die gouden bekers, waar van iedere teug vreugde licht en leven schenkt, Willem, die dit dikwijls gaarne deed, reed alleen te paard het plein over. Hij dwong AUscan recht voor zich uit over het rotsachtig land te trappelen en vierde daar de teugel. Het paard kende nu zijn weg wel En hij luisterde naar de stem van zijn hart. onder die borst, welke het kruis had gedragen. Soms trachtte hij dat tot zwijgen te brengen. Zij is ten slotte toch maar de dochter van een on gelovige. In het volgende ogenblik echter sprak zijn medelijden weer luider. Zeker, zij is wel een heidin van geboorte, maar ge doopt. En dan, zij is ziek, zij lijdt.. Als h(j dacht aan de mogelijke, waarschijnlijke dood van het. meisje voelde hij dan niet zün hartetranen naar zijn ogen dringen? En toch, zou God ons niet veel zorgen besparen, als hij haar tot. zich nam? Uit het landschap steeg een warme geur op. Weldra begon nu de heuvelkling te golven en hief zijn rug boven de ravijnen Terwijl hij 'n helling opreed, strekte de rui ter zijn hals uit en tuurde naar een dierbaar vergezicht. Eerst tekende zich, zwart tegen de horizon een groep pijnbomen af; en daarna zag men de kluis van het Heilig Graf omringd door enige cvpressen. Hoewel Willem dit schouwspel kende, ontroerde het hem steeds; vandaag nog meer dan anders. Zou hi.1 op deze plaats zoals steeds weer vrede vinden voor ziin ziel? Aliscan stapte voort en zijn meester keek onder het vizier uit naar het ogenblik, dat achter het gordijn van bomen de heldere silhouet van het kapelletje te voorschijn zou komen. Laat de fundamenten graven en met de bouw be ginnen tijdens mijn afwezigheid, had de heer van Rabran bevolen, toen hij naar het H. Land vertrok. Ik zal haar door de bisschop laten inzegenen als God niü renedig 1' Hoe dikwijls had hij in zijn dromen in Palestina de gewelven en de toren voor zich gezien En God wa>; hem genadig geweest: daarom ptee4., ziel als de wierook van dankbaarheid voor de Aller hoogste op, telkens als hij het heiligdom naderde. Maar ook mengde zich een menseHik gevoelen tn oer vrome gedachte. Deze kleine hidnlsats riep vele on, in ziin herinnering wakker. Ten eerste d® krui. toe F,en Willem doorleefde opnieuw ziin vroegere neloenm Het Heiige Graf. Dascie en Alpbonse Jourdain wa ren de levende getuigen van bet dode verleden, de dierbare bewakers van de reliauleën der herinnering. Maar het kerkie wekte riocr andere herinneringen. W|& had er ror™ gedragen voor de trouwe uitvoering vnp 7iï»- plannen? Dat ws= vrouwe Guise En zo mengde zier een weinig menseüike lie'de bij de vrome gedachte, die h«r -plan had voort.eebraeht. Toen d» kluizenaar, een nog jonre man de hoefslae ».-»„ i»pt »»-nH boorde kwam hii naderbii, Hü bad rera». t"---»ei a- sHiebeugel vastgebonden en Wil- lem z'"z m-' er'mofd de kapel binnen. Zijn stille aanbidding duurde kort. Toch maakte hij geen haast om te vertrekken, doch bewonderde nogmaals de muren, uitlopend in rijkbe- werkte gewelven. En de vrede daajde in zijn ziej even helder ais het daglicht dor het enige venster in het priesterkoor. Willem, ik heb U iets ernstigs te zeggen. Het was de kluienaar. die sprak en op de drempel de terugkomst van de graaf afwachtte. Sabran keek hem vragend aan. Ja, iets ernstigs en iets dringends! Ik heb het daar even niet willen zeggen, omdat niets zo dringend kan ziin voor een pelgrim als een bezoek aan God. Welnu? Bertrand. de zoon van Raymond, Graaf van Tou" louse gaat ten kruistocht De kluizenaar wist, dat een enkel woord stormen ont ketent, zoals een enkele wolk het onweer. Maar een eik schouwt zonder angst naar de horizon. H(j zweeg dus even en hernam toen: Zijn vrouw Helene van Bourgondië zal hem verge zellen. En zijn zoon, wat gaat die doen? Pons is pas elf jaar, hij gaat met hen mede, dat is wel zeker. Toen zwegen beidén, want zij hadden dezelfde vraag op de lippen en hetzelfde antwoord. Het was niet juist uit te maken, wie van beiden ten slotte fluisterde: Alphonse Jourdain is dus morgen graaf van Toulouse en p deze naam, die de stilte verbrak, ging verloren in de einde loze afgrond van hun gedachten. Zou het wel waar zijn? Hoe weet ge 't? Men hoort de geluiden van de wereld het best in de eenzaamheid. Vanmorgen kwam hier ee9 m?n ianSs, die naar Sabran reed; hij kwam bidden In de kapel. Hij heeft het me verteld en ik heb trouwens de zegels van het perkament zien hangen. Hoe laat was dat? De zon stond reeds hoog en go had de bod® zelfs op Uw weg kunnen ontmoeten. Maar dan zal men op 't kasteei.. O daar moeten ze 't al weten tenzu de man be scheiden is geweest en Uw _en1 Aliscan draafde terug met hangendeteugels. deEoomatS h1nfheteSieuewsemnPde lucht' En hel' verstoorde de graaf, dat de berichten zo nauwkeurig oversloegen n-rMen zou®waarlijkze'ggendat hier iemand aanwezig is die er plezier in heeft mi-' te§en te werken. Bovln aan de trap wachtte de slotvoogd Fr is een ko®rier ln de wapenzaal, heer Willem. Willem liep hem voorbij zonder de minste beweging van verrassing, zonder een enkel woord. De andere her? nam ziin wandeling en zijn overpeinzingen. Ook hem had deze tijding in de war gebracht. Eerder dan hij vermoed had, zou Sabran thans steun krijgen in Toulouse, hij zou machtiger worden en zijn tegenstanders en onderhori gen verpletteren. Alphonse Jourdain, graaf van Toulouse? O neen. nog niet! Voor alles moest, hij tijd winnen. Wie weet? Willem is niet jong meer en Rostaing is nog te jeugdig. Woedend en peinzend stond hij stil, overwoog alle ver onderstellingen en als een vos in het nauw gedreven, -speurde hij naar een uitgang. Zijn ontelbare hernieuwede pogingen brachten hem steeds bij één naam terug: Dascie. Zij alleen kan de levensstam van de Sabraos bre ken. Dan zal de oude wortel uitdrogen en de boom zal niet meer bloeien. Maar Dascie was stervend en hij, slotvoogd Girard. had haar vermoedelijk gedood. De dwaas! O, hij ver weet zich bitter dat vreselijke toneel op de avond van de valkenjacht. Met de handen op de rug, het hoofd gebogen .liep hij met grote stappen op en neer en doorleefde weer die be treurenswaardige ogenblikken. Het was op de avond van de valkenjacht na de avondbijeenkomst; de nacht had reeds de gangen gevuld en de trappen lagen in de duisternis weggedoken, laag drukten de gewelven en alle deuren waren donker. Toen waren Dascie en hij weer samengekomen in de lage zaal, met sandalen aan de voeten. Onmiddellijk had zij hem de brief toegereikt met de woorden: Ik breng er nooit weer een weg. De slotvoogd had gebeefd toen hij dat zwakke kind zich plotseling zag oprichten. En zijn woede had zich uitgeraasd. Wat hij haar gezegd had, wist1 hij niet goed meer, maar aan dat gevoelige jonge hart had hij het geheim van het weerzien ontrukt. Eti dat had hem een wreed genot verschaft, een verlangen naar wraak. Hij had ge- dreigd en zijn plan reeds gevormd: Rostaing, onmoge- lijk gemaakt, verliefd, verrader van zijn familie, zou in het openbaar uitgeiouwd worden wegens zijn lief de voor een ongelovige! Enkele woorden waren voldoen de geweest en het kind was in elkaar gezakt onder de toegebrachte slag. Maar mi.sschien had hij door de boom te buigen, de stam geknakt. En toen hij voor Dascie stond, zoals zij daar bewusteloos lag, had hij op zijn beurt gebeefd. Verschrikt sluipend en op zijn hoede, dat Daseie's neerhangend hoofd niet tegen de deuren stiet, bukkend onder zijn last. dad Girard haar naar haar kamer teruggebracht, op haar bed gegooid en was weg gevlucht. En vandaag reeds, vroeger dan hij had gedacht, had hij haar nodig. Zij moet blijven leven. Aij moet blijven leven! her haalde hij woedend. —En ik moet met naar spreken, voegde hij er bij, vanavond, morgen, in geen geval later. Nu waren allen tezamen gekomen; in de vergaderzaal, het langwerpig gewelfde vertrek, stond een menigte, op eengepakt, luidruchtig, onrustig, angstig. Wie binnen drong door de opening achter m de zaal zag slechts de brede, vierkante schouders heen en weer gaande in regelmatige wrijving Een onophoudelijk gemompel golf de over di menigte en steeg langs de kolommen e-n de hoge bogen. ?«neiiïfto?aoninll4l(ll<TaDen' edelknapen, pachters, plan- Ifvf'a, i f gasten en vreemdelingen stonden door t'ige a'ebéiirtenh?Zle d?0r de gedachte, dat een gewich- i5,j_ zou Plaatsgrijpen tn de hoogste rang zmi Ju 8erll}g Zij wachtten zij keken rond in de zaai. die niet ieder jaar geopend werd. de ,muur hingen schilden, lansen, degens, helle- Daarden. die getuigden van verre altijd. T™eet jij, van wie dit slagzwaard is geweest? Van een of andere vervloekte heiden aan wie onze Willem in het in een heet gevecht ontnomen heeft. Hij hette Agh'oucian, het was een Emir. Wat kan ons zijn naam schelen. Anderen verkozen de warme kleuren te bewonderen van de galerijen; zij schitterden en glansden op de zijden gordijnen en wierpen lichte vlekken, die onbeweeg lijk lagen op de Saraceense tapijten met vreemde figu ren, of ,op de tapijten met jachttaferelen. Plotseling drong een nieuwe levende schittering binnen; de graven met hun gevolg en Alphonse Jourdain namen plaats onder het vorslelljk baldakijn Toejuichingen stegen op uit de keien. Vervolgens had Willem op passende hoogte de jonkman de zodn van de grote Raymond, verheven. Ten aanschouwen van het volk en de krijgslieden boogde grijsaard het eerst Hii hief langzaam het hoofd op" en het volk boog op zjin beurt voor zjjn vorst De slotvoogd nam do gelegenheid waar om te ver dwijnen. Ziin s'aP. klonk over het veriaten plein. In alle haast legde hij beslag op twee of drie stalknech ten. die hij gebood hem te volgen. Het troepje steeg te paard en verdween. ,Te ziet. Rainet terwijl de ennen de plechtigheid bij wonen, gaan anderen aan het werk. Het brede gezicht van de portier glimlachte. Hij zag reeds de lastdieren terugkeren, met doorgezakte lijven onder een dubbel lading manden, uitpuilend van gevo gelte en wild en vruchten, van de pachters afgenomen of gekocht in het dorp. Hii watertandde. ik wens u een goede en snoedige terugkeer, heer slotvoogd, en het gezelschap ook. Het troepje trok kalm voort; de mannen hielden de <m<?pls van de gezadeldo dieren; de slotvoogd zat te paard. (Wordt vervolgd).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 4