vein genot" Russische leiders gaan met Tito confereren Ook Joego-Slavië in het rode neutraliteitssysteem? De IDEALE ECHTGE NOTE van het jaar 1954 S.E.R. adviseert regering tot wijziging in wet op de P.B.O. Bouwe Egberts tatfaK Positie van de handels vertegen woordiger weinig rooskleurig havenfeest Moskou gaat zich verzoenen met Belgrado ?ftS°eri De aut0 ern~ IN-en UITVALLEN BIJ GOUDEN donker Scelba weerstond „rebellen" Nansen-medaille voor Koningin Juliana Zelfs in tijd van hoogconjunctuur misstanden op sociaal en economisch gebied Jaarvergadering van St. Christoffel Bloesem en bloeiende bollen Eén soort Salk-vaccin vrijgegeven 7 Neus ZATERDAG 14 MEI 1955 PAGINA 9 „Scheveningse Visserij en Folklore Chauffeur had glaasje op: DERTIG HUIZEN IN HET HERDENKING IN WILLEMSTAD Mgr v. Straelen celebreert H. Mis in open lucht Parlement van reces terug- geroepen Uitermate verdienstelijk gemaakt voor de vluchtelingen WAT DE ZUIVEL VOOR FRIESLAND BETEKENT Contributies, betaald aan vrije ondernemersorganisaties, niet meer voor aftrek op de heffing van bedrijfslichaam in aanmerking laten komen (Van onze Haagse redactie) Onbillijke ontslagen Nieuwe organisatie voor handelsagenten SCHRIK VAN DE BOEREN OPGERUIMD Teerhartig l Tegen liet einde van deze maand zal in Belgrado een conferentie op het hoogste niveau van Russische en Joegoslavische leiders worden gehouden om te komen tot verdere verbetering van de betrekkingen tussen Joego-Slavië en de Sovjet-Unie, aldus is vanochtend bekend gemaakt in de Russische dagbladen. Van Sovjet-zijde zullen op deze conferentie tegenwoordig zijn de heer Kroestsjef eerste secretaris van de Sovjet-communistische partij als delegatieleider, premier Boulganin en voorts Mikojan, eerste vice- premier. Aan Joegoslavische kant zullen president lito en vice-premier Kardelj aan de besprekingen deelnemen. Deze bekendmaking in de Russische pers is later in Belgrado bevestigd. Uit gezaghebbende bron is Washington is vernomen, dat het Joegoslavische mi nisterie van buitenlandse zaken gisteren de Amerikaanse ambassadeur in Belgrado van de komende conferentie op de hoogte heeft gebracht Daarbij werd de verzeke ring gegeven, dat Joego-Slavië niet van plan is een wijziging to brengen in zijn politiek van nauwe vriendschappelijke betrekkingen met het Westen In Westelijke kringen m Moskou heeft de bekendmaking in de Russische bladen veel verrassing gewekt, ook al volgt het hoge Russische bezoek op een campagne in de Sovjet-Unie voc?ï! betere betrekkin- gen met Joego-S'avie. die reeds enige maanden gaande is* Tevens heeft het enige verbazing ge wekt, dat Kroestsjef normaal „de man achter de troon'', leider is van de Sovjet- dolesatis De betrekkingen tussen Rusland en Joego-Slavië werden in 1948 afgebroken, toen Joego-s'avie kominform werd gestoten wegens zijn onafhankelijke pol:- tiek. In 1953 waren de betrekkingen weer in zoverre verbeterd, dat opnieuw am bassadeurs werden uitgewisseld. In Westelijke kringen in Wenen be twijfelt men, of de Russen hopen op nieuwe aansluiting van Joego-Slavië In het communistische blok. Van Rus De stichting „Oud-Schevenlngen" heeft ter gelegenheid van het gouden haven- feest een tentoonstelling georganiseerd, welke 1S .""""gebracht In het gebouw van bij de Scheveningse haven. Re minister van Verkeer en Wa terstaat, mr j. Algera, heeft deze tentoon stelling "Scheveningse Visserij en Fol klore £>stermiddag geopend, „Er vertrekt bijna geen logger uit de Scheveningse haven of er is een Pronk 0an boord." Het eerste wat in het oog valt op de expositie is een stamboom van de uitgebreide, ras-Scheveningse familie Pronk en derzelver „pronkstukken". Jacob Pronk was een der stichters van de badplaats Scheveningen. Er staan zo ongeveer veertig modellen van loggers, bommen en andere vissers schepen en vele foto's, prenten en schil derijen. Ook zijn er taferelen opgesteld van een oude visafslag op het strand, van eeuwen°ud straatje in het vissers- uTonoii iV ziet men er allerlei U j nt®b' zoals sextanten, m1- ns' oude koperen scheepsroepers dracht alsmede de oude kleder- ,?Mnobilist*°iu? Vn sterke drank is een S" J U1t Zwolle te Achterveld 111 sten oDvoh 6 aut0 tegen twee licht" 111 men vf - -Het gevolg was. dat eenf Van pl" dertig woningen verstoken w6ctand wp!j a'Clteit- In bewusteloze automobilist naar bet sische zijde schijnt men aan te sturen op neutralisering van Joego-Slavië, nu de neutralisering van Oostenrijk be reikt is. De Russ-en hebben daarbij waarschijnlijk moed geput uit recente verklaringen en handelingen van maar schalk Tito. Deze prees tijdens zijn be zoek aan India met nadruk de weige ring van premier Nehroe om zich aan te sluiten bij een bondgenootschap. Nadien zijn prompt moeilijkheden ont staan bij het versterken van de mili taire aspecten van het Balkanpact, waarin Joego-Slavië met Griekenland en Turkije verenigd is. (Van onze correspondent). Tweede Pinksterdag, 30 Mei. zal een grootse dodenherdenking plaats hebben te Willemstad aan het Hollandsch Diep waar tijdens de bezetting 134 Belgische militairen het leven lieten toen een Rijn aak op een mijn liep. Het is de tiende keer dat het Neder lands oorlogsgravencomité in samenwer king met het Belgisch nationaal comité voor dodenhulde hier aan de voet van het monument de gevallenen plechtig her denkt. Voor deze gelegenheid zal de hoofdlegeraalmoezenier, mgr Van Strae len, zelf naar Willemstad komen om er in de openlucht, namelijk op het terrein Bastion III, een' plechtige H. Mis op te dragen. De Belgen hebben reeds laten weten met een groot aantal oudstrijders naar Willemstad te komen. Op de plaats van de ramp zal boven 't Hollandsch Diep uit een Pipercub een krans worden afge worpen. De Italiaanse premier, Mario Scelba, is er Vrijdag in geslaagd de rebellen in zijn partij de christen-democratische, van hun voornemen af te brengen de regering on middellijk te doen vallen. Premier Scelba moest de rebellen ech ter beloven, dat hü onmiddellijk zal trachten met de drie regeringspartijen de christen-democraten, de sociaal-demo craten en de liberalen een nauwkeurig omschreven regeringsprogram op te stel len. De communisten en linkse socialisten, die niet tot 6 Juni de dag waarop be langrijke verkiezingen op Sicilië gehou den worden, die kunnen leiden tot de val van het kabinet-Scelba willen wach ten, hebben Vrijdagavond gedreigd met een motie van wantrouwen om het par-, lement bijeen te krijgen, dat op het ogen blik met reces is. De uiterst rechtse par tijen, neo-fascisten en monarchisten heb ben gisteravond reeds een dergelijke motie ingediend. Volgens hen heeft het kabinet ruim z'even maanden lang wat wetgeving en bestuur betreft, stilgezeten. Prins Foesd, de driejarige zoon van ex- koning Faroek van Egypte is een van de bestbewaakte kinderen te wereld. Het huis waar hij woont staat onder constan tebewakingen als het prinsje een wan deling mag maken, gebeurt dit onder de veilige hoede van een verpleegster en een goed bewapende bewaker. Dit is een van de weinige foto's, welke van het prinsje gemaakt konden worden met een tele lens De Nansen-medaille 1955 is door de daarvoor aangewezen commissie in Ge- nève toegekend aan H, M. Koningin Juliana, Deze medaille wordt eens per jaar verleend aan degene, die zich naar het oordeel der commissie uitermate ver dienstelijk heeft gemaakt voor de vluch telingen, die vallen onder het mandaat van de Hoge Commissaris der Ver. Na ties voor de Vluchtelingen. Zoals bekend, heeft H. M. in brieven aan president Truman en later aan pre sident Eisenhower aandacht gevraagd voor het probleem der vluchtelingen. Behalve de persoonlijke verdiensten van de Koningin wil de commissie met deze toekenning in haar ook eren het hele Nederlandse volk, dat kort geleden een groot bedrag ten behoeve van de vluch telingen heeft bijeengebracht. Gelijktijdig heeft de commissie beslo ten, de Nansen-medaille voor 1954 toe te kennen aan mevr. Roosevelt, weduwe van de overleden Amerikaanse president. Het was gisteren juist 25 jaar geleden, dat Fridtjof Nansen de grote Noorse Pool- onderzoeker, geleerde, diplomaat, dich ter en eerste Hoge Commissaris voor Vluchtelingen van de Volkenbond, is gestorven. „Om zich er van bewust te worden, dat er meer tussen hemel en aarde is dan H-bommen en koude oorlogen, moesten de jonge mensen van alle landen het levensverhaal van Nansen lezen', zei de huidige Hoge Commissaris voor de Vluch telingen, mr G. J. van Heuven Goedhart, in z'ijn herdenkingsrede. „Dat zou hen aansporen om de mensheid het beste te geven wat zij hebben". (Van onze correspondent). Bij de opening van de door het Ne derlandse Zuivelbureau georganiseerde tentoonstelling „In Zuivelland", die tot 25 Mei in De Beurs te Leeuwarder wordt ge houden, heeft de commissaris der Konin gin mr H. P. Linthorst Homan een over zicht gegeven van de betekenis van de zuivel voor Friesland. In dit gewest is het aantal stuks vee bijna even groot als het zielental. Er zijn 430.000 stuks vee, tegen omstreeks 460.000 inwoners. De productie van stamboekkoeien bedraagt gemiddeld 4500 kg. melk per jaar met een vetge halte van 4 pet., en bijna twintig procent van de melk die elk jaar in ons land in de fabrieken wordt verwerkt, levert Friesland, namelijk 948.330 ton van de 4.921.500 ton. In geld uitgedrukt is dat voor 235 millioen gulden. Slechts 8,3 pet' van deze aanvoer is voor consumptie bestemd, de rest wordt ver werkt in producten. Zo maakt Friesland jaarlijks 16.000 ton boter, dat Is 19 pet van de Nederlandse productie en 57.600 ton kaas ofwel 35,7 pet. van de totale Neder landse productie. Ook Indirect voor be drijfsleven, handel en vervoerswezen is de zuivel economisch en sociaal voor Friesland van grote importantie, aldus de commissaris, die voorts constateerde, dat deze expositie, opgezet om het verbruik van zuivelproducten te stimuleren in Friesland niet overbodig Is. zich niet op de voorgrond dringen, zelfs niet met anderen praten over hetgeen ze doet. om haar liefdesdroom tot werke lijkheid te maken. Desondanks, het merk waardige concours, dat de ideale echtge note van het jaar 1954 aanwees en te Merano met een officiële prijsuitreiking werd besloten, verdient toch wel onze be langstelling, al is publiciteitsgedoe er niet helemaal vreemd aan. Het begon eigenlijk met een prijsvraag Ondanks het verzet van de middenstands- en agrarische ondernemersorgani saties, gesteund door enige afgevaardigden uit de werkgeversgroep, heeft de Sociaal-Economische Raad gisterochtend na een debat, dat bijna drie uur duurde, besloten de minister te adviseren de wet op de P.B.O. zodanig te doen wijzigen, dat contributies, betaald aan vrije ondernemersorganisaties, niet meer voor aftrek op de heffing van het bedrijfslichaam in aanmerking komen. Thans is dit tot een zeker maximum toegestaan bij artikel 126 van de wet op de P.B.O. De raad volgde door zijn besluit, dat met 23 tegen 10 stemmen en 1 stem blanco werd genomen, het advies van het dagelijks bestuur. Bij dit advies was een minderheidsnota gevoegd door degenen, die de aftrek willen handhaven. Ook deze nota, aangevuld met argumenten, die in de vergadering ter tafel werden gebracht, zal aan de minister worden over gelegd. Voor de handhaving van de aftrek werd gepleit o.a. door de heren Swagerman, mr Biesheuvel, Hooy, Mertens en de Pous. Zij meenden, dat op' deze manier een verdiende steun wordt gegeven aan de vrije organisaties, die tenslotte de pijlers zijn, welke de publiekrechtelijke bedrijfsorganisatie schragen. Zij vrees den een uithollir* van de vrije organi saties, wanneer de leden een dubbele contributie moeten betalen. Vooral voor de kleine ondernemers zou dit bezwaar lijk zijn. Lijnrecht hiertegenover stond de op vatting van dr Van der Wal en mr Ber ger. Zij zeiden, dat de vrije organisaties zich niet moeten trachten te handhaven door middel wan financiële voordelen voor hun leden. Wanneer „kortingen" hun enige aantrekkingskracht zijn missen zij iedere werkelijk waarde. Ook aan de werknemerskant Was er weinig enthousiasme voor de handha ving van de aftrekregeling. Men vond hierin een discriminatie liggen ten op zichte van de werknemersorganisaties. Immers door de aftrekregeling worden de ondernemersorganisaties bevorderd, terwijl de werknemersorganisaties de zelfde kans niet hebben, omdat hun leden geen contributie behoeven te betalen aan de bedrijfslicha.nen. Handhaving van de aftrekregeling zon huns inziens ge paard moeten gaan met maatregelen, welke een extra steun voor de werk nemersorganisatie- zouden betekenen. De practische mcgeUjkheid hiervan achtten zij gering. Zij waren dan ook niet ver wonderd, dat dit aspect van. de kwestie Men zal onwillekeurig ietwat huiverig staan tegenover een concours, waarin „de ideale echtgenote" wordt gekozen. Speciaal de schoonheidscon coursen, het kiezen van een schoonheidskoningin of Miss zo en zo zijn in een kwade reuk komen te staan. Ze droegen slechts bij tot de algemene devaluatie der menselijke waarden en speciaal de waardigheid van de vrouw kwam er deerlijk in het gedrang. Maar in Italië werd de vorige maand een concours gehouden, dat niet de nadruk legde op slanke lijn, gewicht, vorm van neus en oren etc., maar ten doel had, vrouwen naar voren te brengen, die in alle stilte, doch met grote opofferingsgezindheid bewonderenswaardige dingen volbren gen, met als grondslag de trouw aan de man harer keuze. Het spreekt vanzelf ook hier liggen tal van een fabriek van naaimachines, die van voetangels en klemmen. Ook hier zalde uitvinden wilde, hoe de gemiddelde Ita- werkeliik bescheiden opofferende vrouw liaanse vrouw stond tegenoverhet ge- brui'k van een naaimachine in eigen huis - en hoeveel er wel met zo'n machine nog goed overweg konden en in staat waren zelf het een en ander te maken. Uit de prijsvraag groeide de gedachte vast te stellen, hoe de vrouw in deze tijd denkt over de door velen als ouderwets uitgekreten, door een vorige generatie als deugden geprezen eigenschappen van de vrouw en speciaal van de gehuwde vrouw. En aldus kwam men in het bezit van vele brieven, waarin vrouwen de moeilijkheden ontvouwden, welke heden ten dage niet alleen een gelukkig huwelijk, maar in het algemeen een huwelijk in de wev staan: wat Italië betreft werkloosheid, natuur lijk ook woningnood, de duurte speciaal van alles, wat men voor 't inrichten van een woning nodig heeft. Een naaimachine bleek voor vele vrouwen, die er toch mee om wisten te gaan, een onbereikbare luxe. In talrijke brieven stond een vaak ont- roerend verhaal over een uiterst moei. liike en zorgelijke verlovingstijd of moei lijkheden, reeds in het eerste huwelijks jaar ondervonden. Er bleek inmiddels' uit, dat vele vrouwen over de ouderwetse deugden beschikken, al zijn ze dan vaak modern in haar opvattingen. En men ging ertoe over, het concours uit te schrijven, dat zou uitmaken, welke vrouw als de.ideale echtgenote van 1954 zou worden uitverkoren. Er werden tien duizenden enquêteformulieren rondge stuurd waarin een aantal vragen stonden. Uit de antwoorden bleek o.a. dat de meeste vrouwen als eerste vereisten voor 'n goede echtgenote stellen, dat ze levens moed dient te bezitten en vreugde in haar werk. Een zacht karakter werd als een onmis bare voorwaarde voor een gelukkig hu welijk aangegeven. In bijna alle antwoor den werd het als nodig beschouwd en tevens als redelijk, dat de vrouw het nodige doet om haar bijdrage in de kos ten van het levensonderhoud te leveren. In Italië werken reeds zeer vele gehuw de vrouwen, het antwoord is dus niet zo verwonderlijk. in het bestuursadvies zo slecht uit de grondverf was gekomen. Tenslotte was cr meningsverschil over de vraag, of de S.E.R. zou kunnen uit maken, welke organisaties wel en welke niet voor aftrek in aanmerking zouden komen. Hier kwam de tegenstelling, tus sen centrale en vaktecnische organisaties om de hoek kijken. De voorstanders van de aftrekregeling zagen hierin geen probleem. Ook bij de keuze van bestuur ders voor de belrijfschappen speelt di vraagstuk, zeide de heer Mertens, en dar gaan we er ook niet voor uit de weg. Prof De Vries, die het bestuursvoor s:el verdedigde, bracht de manipulatie, met de contributies door vrije organisa ties in het geding. Die contributies zou den soms zelfs verdriedubbeld zijn me het oog op de aftrekregeling. De S.E.R zal dit misbruik nooit kunnen achter halen, zeide hij, zonder uitbreiding var zijn apparaat en vergaande contrólebe voegdheden in de administratie van df vrije organisaties. Van uitstel, waarvoo' door verschillende leden gepleit wa onder aanvoering van het argument, da men eerst wat ervaring moest opdoen wilde hij niet weten. Wanneer de aftrek regeling enige jaren hoeft gewerkt za het nog veel moeilijker zijn om haar af te schaffen, betoogde hij. Met zijn besluit heeft de S.E.R. de mi nister geadviseerd een wetswijziging in te dienen tot schrapping van een be paling, welke het parlement met grote meerderheid in de wet heeft doen op nemen. In de formulieren werd ook gevraagd in het kort te vertellen, hoe de vrouw de man had leren kennen en op welke wijze het huwelijk tenslotte tot stand kwam. Uit de dertigduizend antwoorden werden er eerst vijfduizend uitgezocht en uit de ze vijf duizend deed men de keuze van achttien, die als de meest ontroerende en voorbeeldige werden geprezen. Van die achttien antwoorden, kleine, menselijke drama's vertellend, geven we er hier enkele weer. Signora Giovanna Santin, wees sinds haar achttiende jaar, werkte in een la kenfabriek. toen ze haar man leerde ken nen. Hij kreeg t.b.c. en moest zijn be trekking opgeven. Ze drong er bij hem op aan een pelgrimstocht naar Lourdes te ondernemen en spaarde zich het brood uit de mond om het geld ervoor bijeen te brengen. Haar verloofde ging en kwam genezen terug. Ze trouwden en ofschoon haar man momenteel weer werkloos is, leeft ze gelukkig met hem. Voor signora Anna Maria Traversi be gon de verloving eveneens tragisch. Haar aanstaande kreeg een autoongeluk en er moest hem een been geamputeerd worden. Ze woonde in Livorno, hij lag te Pisa in het ziekenhuis. Elke dag reisde ze op en neer, ofschoon hij haar smeekte hem op te geven en zich niet langer voor hem op te offeren. Korte tijd nadat hij uit het ziekenhuis was ontslagen, overkwam hem weer een ongeluk, waardoor hij opnieuw drie maanden in een ziekenhuis moest liggen. Ze bleef hem trouw en ze ver wachten nu hun eerste bind. Het verhaal van de winnares van het concours is alleszins interessant, Anna Grazia Cicognami leerde haar man direct na de oorlog kennen. Hjj studeerde voor Ingenieur, maar spoedig ontbraken hem de nodige middelen om zjjn studie voort te zetten, Hjj zag zich gedwongen een betrekking te aanvaarden, ver van beider plaats van inwoning. Anna Grazia stu deerde rechten. Dank zjj haar ouders was ze in staat deze studie te beëindi gen. Ze deed het met heel goed gevolg, werd cum iaude gepromoveerd. Maar 't oprichten van een advocatenpractqk zou veel geld kosten. Dat bezat ze niet. Bo vendien, het zou alleen in haar woon plaats mogeljjk zjjn en haar verloofde be zat niet de middelen ëm geregeld over te komen. Ze gaf haar ideaal, advocate te worden, op, deed examen voor sociaal werkster en nam een betrekking aan in 'n fabriek. Van die fabriek ging ze in een andere betrekking naar een stad enkele uren van de plaats verwijderd waar haar verloofde werkte. Tenslotte trokken ze alle twee naar Milaan, waar hij een betrekking vond, Signora Anna Violi mts nummer tivec in het concours van „de ideale echtgenote van 1054". Men vindt de historie van hear liefde in bijstaand artikel. Ze werd natuurlijk met haar man gefotografeerd, een dokter, j De Ned. Kath. Vereniging van handels vertegenwoordigers, handelsagenten en verzekeringsinspecteurs St Christoffel houdt vandaag in Utrecht haar jaarverga dering. De voorzitter, de heer P. J. M. de Graaf, kon ln zijn openingsrede geen juichkreten laten horen, want al is de economische situatie gunstig, de rituatie van vele leden van St Christoffel is toch niet zo gunstig. In de loonronden der laatste jaren heb ben vele leden geen aandeel gehad. Een eventuele inkomstenvermcerderlng door een verhoging van het provisiebedrag als gevolg van een stjjging van prijzen en af zet, is in vele gevallen teniet gedaan door inkrimping van het rayon of door een na delige wijziging van het provisiepercen tage. -De practük heeft geleerd, dat bü niet aannemen van deze verslechtering vaak ontslag dreigt. De heer De Graaf zeide. dat deze gang van zaken er toch wel op wijst, dat de handelsreiziger zijn rechtmatige aandeel in de toenemende welvaart niet krijgt, zelfs niet in een tijd van hoogconjunctuur. Alleen een per bedrijfstak vastgestelde verbeterde minimum garantieregeling of salarisregeling zal. mocht er een de- die het hem mogelijk maakte, af te stude ren. Toen trouwden ze en gmgen op ge meubileerde kamers wonen. Negen jaar waren ze verloofd geweest en hadden ze alle lief en leed gedeeld, werkend voor el kander. En nu heeft Anna Grazia als winnares van het concours, vijf millioen lires ontvangen (vijftigduizend gulden). Hiermede kan ze een verdieping meubile ren, die ze gehuurd heeft en nog vele andere noodzakelijke dingen kopen. De mededelingen van de achttien uit verkorenen werden nauwkeurig gecontro leerd door een jury bestaande uit Mgr Ernesto Pisoni, gravin Wally Castelbravo Toscanini, een dochter van de wereldbe roemde dirigent, enkele bekende schrij vers (Salvator Gotta en Michele Sapona- ro) en andere bekende persoonlijkheden. Die hebben hun taak ernstig opgevat. Al le achttien uitverkorenen uit de dertig duizend werden ondervraagd en op hun opvattingen ten aanzien van de voorwaar den voor een gelukkig huwelijk getest. De achttien waren het over één ding eens, waarover ook alle dertig duizend het eens waren en wel, dat de eerste voor waarde voor een gelukkig huwelijk een wederzijds begrin voor elkaar is. Volledigheidshalve vermelden we nog, dat nummer twee anderhalf millioen lire kreeg en de derde een gratis reis met haar man naar Zuid-Afrika. K.H. pressie komen, kunnen voorkomen, dat bij vele beroepsgenoten het inkomen daalt beneden het minimum voor een redelijk bestaan. Wat St. Christoffel niet alleen ernstig verontrust, maar ook aanleiding geeft tot een openlijk signaleren is, dat de vereni ging in toenemende mate gevallen te be handelen krijgt van ontslag om dringen de redenen. Bij onderzoek blijkt dan meermalen dat de werknemer zich niet ernstig heeft misdragen, maar dat de werkgever een of andere handeling aan grijpt om tot ontslag op staande voet over te gaan om aldus een aanvrage om ont slagvergunning bij het Gewestelijk Ar beidsbureau te ontgaan. Bij herhaling is gebleken, dat hieraan was voorafgegaan een weigering om een in het nadeel van de werknemer gewijzigde overeenkomst te aanvaarden of genoegen te nemen met een zonder vergunning van het G. A. B. gegeven ontslag. Indien bovendien nog blijkt, dat ver schillende ondernemers er tegen zijn. dat de handelsreizigers een plaats innemen in de Ondernemingsraad en dat er on dernemingen zijn, waar een man van de buitendienst alleen nog maar wordt be oordeeld naar zijn productie en de mens niet meer wordt gezien, dan zal het dui delijk zijn, waarom er, ondanks de geste gen welvaart, geen juichkreten bij ons te horen zijn, aldus spr. De laatste jaren is ten aanzien van de groep handelsagenten in St. Christoffel een nieuwe vereniging van katholiel tussenpersonen in uitzicht gesteld. I> kon de secretaris, de heer Werter. de ver heugende mededeling doen. dat juist de laatst gevoerde onderhandelingen tussen de initiatiefnemers en de hierbij betrok ken organisatie van katholieke tussen personen er toe hebben geleid, dat binnen enkele weken de nieuwe organisatie van katholieke tussenpersonen haar plaats zal innemen in de rij van katholieke so ciale organisaties. Bij de bestuursverkiezing werd de al gemeen voorzitter, de heer P. J. M. de Graaf, zonder tegencandidaat herkozen. Als algemeen penningmeester werd be noemd de heer P. G. Walter uit Arnhem, die deze functie reeds sinds December 1954 tijdelijk waarnam. De landbouwer Verstappen heeft op de heuvel De Schatberg te Kronenberg bij Venlo, niet minder dan vijf vossen uit gegraven en onschadelijk gemaakt. Bij de diverse gangen werd een hele voor raad kippen, fazanten en hazen aange troffen. Signora Giovanna Ferrario behoorde to-t de achttien echtgenoten, wier liefdeshistorie haar in aanmerking deed komen voor ideale echtgenote van 1954. Men ziet haar hier, terwijl ze haar man, een oorlogsblinde, op een tentoonstelling een wieg laat betasten. Overal in de bloembollenstreek vindt men thans uitgestrekte velden langstelige en darwintulpen in bloei. Ook Keuken hof biedt momenteel zeer veel schoons. Tengevolge van het koele weer bloeien nu vrijwel alle soorten bolgewassen tege lijk. Naast de felgekleurde tulpen ziet men op het heuvelachtige terrein met zijn eeuwenoude bomen overa] nog de tere pasteltinten van de hyacinthen en het vrolijke geel en wit van de narcissen. Indien het niet al te hard gaat waaien zal het bloesemgebied van Zuid-Holland dit komende week-end op zijn mooist zijn. Honderden kerse-, pere- en ap pelbomen zijn getooid met een weelde rig rose en wit. De Amerikaanse openbare gezondheids dienst heeft Vrijdag de hervatting van inentingen tegen kinderverlamming met Salk-vaccin van het laboratorium Parke- Davis toegestaan. De gezondheidsdienst onderzoekt op het ogenblik vaccin van de verschillende laboratoria die zich be last hebben met de productie van deze entstof. Het onderzoek naar het product van het laboratorium Parke-Davis was het eerst voltooid. Onbeheerst gebarend, gelijk een debu terend conferencier nam hij de entrée van het café, dat zelfs bij nacht en ontij de verleidelijke annonce ,,De koffie is klaar" étaleert. De dag zit er gelukkig weer op, schaterde hij, terwijl hij met een link se zwaai een stoel overmeesterde en daar bij keek hij de twee door hem verkozen disgenoten aan alsof deze mededeling voor hen een aanleiding moest zijn met hem de Hoki-Poki rond de tafel te gaan dansen. Gelukkig niet, mijnheer, reageerde een onberispelijk maar wat dromerig jongmens met een vlindertje. Ik bedoel natuurlijk de werkdag, cor rigeerde hij zich haastig, maar toch weer enigszins teleurgesteld over het gebrek aan acclimatie. Ook dat is niet waar, zei de ander nu nors, op een tas met instrumenten wij zend, ik ga pas beginnen en- hij begon in zijn kleintje koffie te roeren. Die nieuwkomer, die zichbaar te koop liep met een behoefte aan instemming en onversneden fraternité begon nu de ver afgelegen bezoekers te monsteren. Altijd maar tegenspreken, mijnheer, zei hij half in de ruimte, half tegen ons. He lemaal niet reageren zou honds zijn, daar om knikten wij wat meewarig, maar met bijzonder tegemoetkomend. Zelfs dit bleek 'te aanmoedigend. Met koffie en al landde hij op de vrije stoel aan onze tafel en toen hoorden wij de oorzaak van 's mans nooddruft nan intimiteit. Kijk mijnheer, ik ben bij de belas ting en als je dan de hele dag niets an ders gehoord hebt dan „Dat Is met juist" en ,U vergist zich', hunker je naar wat instemming. Vooral na zo'n dag als vandaag Vanmorgen nog bad ik een onwillige cliënt. Eindelijk toen ik hem overtuigd had, dat hij dat geld werkelijk schuldig was vroeg hij of hij het ineens of in termijnen moest betalen. Ik zei natuurlijk dat het „ineens" administra tief gezien vele voordelen had. Nou, zei de wanbetaler zuchtend, verkoop dan in 's hemelsnaam het Cen traal Museum maar van me. Zo'n opmerking is niet leuk mijnheerl ze maken, dat je een hekel aan de men sen krijgt. Nog een erger geval maakte vk vanmor gen mee. Ik weet niet hoeveel aanmanin gen ik die vent gestuyrd had. maar geen spat antwoord. Vanmorgen ging ik naar hem toe. Och, zei die, als die brieven gewoon met de post gekomen zijn. zullen m'n kinderen ze wel van de honger op gegeten hebben. Kijk, mijnheer, dan krijg je een klap midden in je gezicht, dan voel je je een feodale uitzuiger en daarom heb ik na de werkdag wat behoefte aan instem ming. Wij zochten tevergeefs naar woorden van troost. Hebt U gehoord, dat de Unilever zon der morren 407 millioen aan winstbelas ting heeft betaald, probeerden wij. Ligt niet in mijn rayon, zei hij spijtig. Weet U wel hoeveel duizenden gebruik hebben gemaakt van de door de rege ring ter gelegenheid van de tiende ver jaardag van de bevrijdingsdag geboden kans om ongestraft de ontdoken belas tingen alsnog te voldoen? Onze intonatie was misschien wat mis leidend, want gretig vroeg hij. Weet U het? Wij wisten helaas ook hoeveel Nederlan ders zich schuldbewust hadden gevoeld ten opzichte van het belastingwezen. Misschien komt er een nieuwe belas ting bij.de door de P.v.d. A. zo naarstig nagestreefde huurbelasting,, trachten wij hém weer te animeren. Maar ook dit I vermocht hem niet op te brolijken. j Gedurende de rést van het gesprek met I de man, die zich zoveel Ongenoegen, op de i hals haalt in het belang van defensie, kinderbijslag en allerlei noodwetten, heb ben wij alles beaamd, hetgeen- hij zei. Hij knapte er, zichtbaar van op.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9