Leren rijden met VERSTAND Aanwending van kapitaal BOULGANIN ONTEVREDEN OVER ZWARE INDUSTRIE K Bericht Boulganin gaat nu eens reorganiseren, h Klopt weer niet Trouw aan de eenheid D FRANCO OVER DE VERHOUDING PHALANX-MONARCHIE Koffie en thee goedkoper Ontspanning VERKEER IN NEDERLAND MOET VEILIGER WORDEN Spannende uren voor het Kabinet Daarheen waar het voor de gemeenschap 't nuttigst is Rode Canossa-gang r Dinsdag 17 Mei 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN i Dr KONRAD ADENAUER Spanje's NATO-lidmaatscliap zou „wenselijk" zijn Militair verdrag tussen V.S. en Cambodja Koning Boiicïewijn in de Congo In tien jaar tijds 11.692 doden en 96.145 zwaargewonden Zelfstandigheid wezenlijk kenmerk van het vrije beroep Staking in de vissershavens Sovjet-premier kondigt reorganisatie aan J Westduits protest bij Oostenrijk i* WEERBERICHT Persgesprek met Franco V. Behoefte aan „wijze mannen" Het vrije beroep bedreigd Bij dit nummer behoort een extra editie, door ons blad uitgegeven bij gelegenheid van de Energie Tentoonstel ling te Rotterdam E 55). DE DIRECTIE. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Wisselend bewolkt met vooral aanvankelijk enkele ouien, maar morgen ook flinke opkla ringen. Matige tot krachtige en wellicht tijde lijk harde wind, ruimend naar West tot Noord west. Lagere middagtemperaturen. Woensdag 18 Mei: Zon op 4.45 uur, onder 20.33 uur. Maan op 2.37 uur, onder 16.24 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Gevoel van onveiligheid neemt af E AFGELOPEN WEEK is van groot belang geweest voor de ontwikkeling van de geineenscïap der Europese en Atlantische naties. De toetreding van de Dl"l®e rale Republiek tot de NATO en haar lidmaatschap van de Wes- europese Unie betekent het begin van uitvoering van een politiek, waarvan de grote lijnen getrokken zijn in de jaren 1948 tot 1950 en die eindelijk, na veel wisselvallig heden, hun concrete vorm hebben gevonden in de accoorden van Parijs. Deze politiek is gebaseerd op de over tuiging dat het tijdperk van het natio nalisme is afgesloten en dat de naties een andere wijze van samenleving moe ten vinden, willen zij de ontzaggelijke hulpbronnen van de moderne weten schap en van de technologie in dienst stellen van een wèlgecoördineerd systeem. Een diepe overtuiging heeft zich verbreid onder de massa der volkeren die thans geloven dat de naties, ver enigd door gemeenschappelijke belan gen en idealen, ook hun krachten moe ten verenigen omdat de hulpbronnen van een enkele staat niet meer voldoende zijn om de problemen van de huidige tijd aan te kunnen- De gebeurtenissen van de laatste viji jaren hebben aangetoond, dat zelfs een zo ^.ee<f geconcipieerde politiek grote moeilijkheden ontmoet, hoewel de be hoefte er aan algemeen wordt toegege ven. De moeilijkheden en de obstakels welke men had te overwinnen, waren bijzonder groot in Europa, waar de naties een levendig besef hebben van hun eigen geschiedenis. Ik geloof dat intussen wel het bewijs geleverd is, da' het onmogelijk is om in één enkele keer een uitgebreid en volledig plan tot uit voering te brengen een volmaakt plan, d.w.z. gericht op Europese samen werking èn op Europese integratie. Wij hebben onze pogingen moeten concen treren op de punten waar zich een con creet probleem voordeed, dat in de be staande omstandigheden een oplossing toeliet. Men weet dat de oorspronkelijke be doeling was om met de economische in tegratie te beginnen, dan over te gaan oop de politieke Integratie en tenslotte op de militaire. Deze volgorde, op zich zelf logisch en natuurlijk, werd verstoord door de gebeurtenissen in Korea, welke een scherp relief gaven aan het drei gende gevaar waarin de vrije wereld zich bevond. Overigens kwam aan het licht dat w9 °ns inspanden om té snel een ambitieuze doestelling te verwezen lijken. Allen- aan wie de eenheid van Europa ter harte ging, waren van een grote angst bevrijd toen het duidelijk werd dat de te]eurstelliugen van de Vorige zomer de solidariteit van de naties niet vermoch- ten te breken- Men zag toen in, dat de fundamentele conceptie juist was ge weest en dat de politieke krachten, die streden voor de eenheid van Europa, door Bondskanselier van de Duitse Federale Republiek onder alle Europese naties zo sterk en krachtig leefden, dat zij ook na dit echèc de richting van de nieuwe politiek ble ven bepalen. Nog méér: het dreigende gevaar van een nieuwe afglijding van Europa naar de desintegratie, drong de regeringen en de parlementen tot vorming van een nieuwe structuur, welke in een ongeloof lijk kort tijdsbestek tot stand kwam. Indien wij het geheel van de thans van kracht zijnde verdragen onderzoeken, dan kunnen wij met voldoening onderstrepen dat zij zich zowel in de economische en politieke als wel in de militaire sfeer uitstrekken. Op al die terreinen heeft men thans een uitgangs punt. En het belangrijke is thans de volgende stappen te doen zonder haast maar ook zonder nutteloze aar zeling om de verdere integratie van de Europese naties te verzekeren. Heden reeds kunnen wij vaststellen, dat zowel de Europese solidariteit als de eenheid van het vrjje Europa en van de Atlantische wereld hun eerste vruchten afwerpen. Het algemene gevoel van onveiligheid, dat het leven van iedere enkeling versomberde als een zwarte Ter gelegenheid van de opening van de Vijfde na-oorlogse zitting van het Spaanse parlement, heeft Spanje's staatshoofd, ge neraal Franco, gisteren een radiorede ge houden, waarin hij o.a. zeide: ,-De opvolgster van de Nationale Bewe ging is zijzelf. Het pad is nu uitgestippeld en wij moeten voortgaan met ons werk om Spanje te doen herrijzen. Het konink rijk, dat het bewind heeft geschapen, is in overeenstemming met onze beginselen" Franco heeft zodoende eens te meer dui delijk gemaakt, dat een eventueel herste» van het koningsschap gepaard moet gaan met handhaving van het bewind der Phalanx, de Spaanse fascistische partij Franco sprak verder zijn voldoening uit over de verdragen tussen zijn land en de V. S. __„Wij zien de uitwerking van de weder zijdse hulpverleningsovereenkomst met de Verenigde Staten nog wel niet. doch er zijn in dit opzicht wel grootse vooruit zichten. Dit blijkt uit de steun, die Spanje van de grote Amerikaanse natie krijgt bij de behandeling van zijn vraagstukken Onze overeenkomsten met de Verenigde Staten en ook die met Portugal vormen een groot bolwerk voor het Westen", al dus het Spaanse staatshoofd. Omtrent de Sovjet-Unie zeide Fran co nog: „Blijkbaar bevindt de Sovjet- Unie zich thans in een moeilijke por tie en moet zij tijd winnen. Vermoede lijk zijn hiervan de oorzaken: Het binnenlandse vraagstuk van de nog niet geregelde opvolging van Stahn 2. het feit, dat de volken der bezette gebieden die niets van de Russen moe ten hebben, niet de minste neiging tot samensmelting met de door hen ver afschuwde overheersers aan de dag leggen". Tijdens een onderhoud met de Ameri kaanse journalist Dav'd Lawrence, corres pondent van ,,U. S. News and World Re- Port'.'- heeft Franco bovendien verklaard: ïvLnWi?0 betr«kkingen tussen Spanje en afeïï™ ®n Gro°t-Brlttannië tijdens de aigelopen jaren, als gevolg van hevige Cambodja en de V. S hebben gisteren te Pnom Penh een overeenkomst gesloten over het verlenen van rechtstreekse mili taire hulp der V. S. aan Cambodja, aldus een bekendmaking van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken. De overeenkomst voorziet in het verblijf ln Cambodja van e*.;,r Amerikaanse advies groep voor militaire hulp. campagnes in deze staten tegen ons land niet zo gespannen waren geweest, zou het ■slechts wenselijk en, natuurlijk zijn dat Spanje NATO-lid is daar de NATO voor geheel West-Europa het middel is om zich gemeenschappelijk tegen het gevaar van een communistische aanval teweer te stellen. Door het Iberische verdedigings verdrag met NATO-lid Portugal behoort Spanje wel indirect tot de NATO". De voorgestelde bijeenkomst van staats hoofden der „Grote Vier" beschouwde generaal Franco als een „propagandistisch gebaar der Russen". „Wanneer zij een vriendschappelijk gebaar maken.is het. omdat zij er voordeel in zien", verklaar de hij. Naar wij uit vakkringen vernemen, zijn met ingang van heden de prijzen voor de consument zowel van koffie als thee verlaagd. De prijsvermindering bedraagt 810 cents voor een pakje koffie van 250 gram en voor een pakje thee van 100 gram. wolk, begint thans te verdwijnen. Onze landen kunnen er thans zeker van zijn, dat zij de vruchten van hun arbeid in vrede en veiligheid zullen kunnen ge nieten. De kracht en de solidariteit van onze gemeenschap geven ons de essen tiële elementen om zonder vrees aan de grote diplomatieke operatie te beginnen, die moet leiden tot vermindering van de spanning tussen Oost en West. Indien de verdragen niet waren geratificeerd zou het ondenkbaar zijn geweest, dat de betrokken regeringen reeds tot overeen stemming waren gekomen om aan de sovjet-Unie openhartig en in ernst een aanbod te doen om te onderhandelen en te praten over alle onderwerpen. Ik be schouw het als een bijzonder gelukkig voorteken, dat de groep van experts, din in Londen bijeenkomt er in is geslaagd om eensgezind een rapport samen te stellen welke een volledige gelijkheid van opvatting weergeeft bij de betrok ken mogendheden ten aanzien van dio problemen, welke van beslissend belang zijn voor het behoud en de consolidering van de wereldvrede. In het bovenstaande verklaarde ik, dat de verdragen in de phase van uitvoering zijn getreden. Nu is het van belang om deze verdragen leven in te blazen En op dit punt zal men zien naar ik vol vertrouwen geloof dat de intensieve arbeid en de dikwijls hartstochtelijke discussies die in de loop van de laatste jaren aan deze verdragen zijn gewijd, veelbetekenende resultaten hebben ge had Heden kunnen wij de taken, welke uit deze verdragen voortvloeien welke van het grootste belang zijn voor het welzijn van onze volkeren in handen leggen van mensen, die ervan overtuigd zijn dat zij nooit beter de belangen van hun eigen land kunnen dienen dan door Europa. Koning Boudewijn van België is gister morgen in Leopoldville, Belgische Congo, aangekomen voor zijn eerste officiële be zoek aan de kolonie. „Tevredener dan ooit" is dr Adenauer vorige week uit Parijs, waar hij aanwezig was bij Duits- land's toetreding tot de N.A.T.O., in Bonn teruggekeerd. In bijgaand exclusief artikel, waarvan het copyright bij De Maasbodepers INS/Opera Mundi berust, ont vouwt de Westduitse Bondspresi dent een der architecten der Parijse verdragen voor onze lezers zijn visie over het verband tussen de Europese en Atlantische samenwerking enerzijds en de ontspanning tussen Oost en West anderzijds in het huidige stadium der wereldpolitiek. Duitse Federale Republiek, die zich loyaal stelt achter de Dij deze verdragen opgelegde verplichtin gen, zal haar verantwoordelijkheid aan vaarden en alles doen wat in haar macht ligt. om bij te dragen tot de verwerke lijking van onze gemeenschappelijke onderneming, ik twijfel er geen ogen blik aan een verenigd Duitsland, dat vrijelijk zijn keuze kan bepalen, zal eveneens zijn plaats in de gemeenschap van de vrije naties innemen. De hereni ging van Duitsland is de onmisbare voor waarde voor de duurzame vermindering van de spanning welke thans in Euro pese aangelegenheden bestaat en voor een duurzame vrede Wij Duitsers zijn niet de enigen die daar zo over denken. In de loop Van de afgelopen week heb ik opnieuw met dankbaarheid kunnen vaststellen, dat de mede-ondertekenaren van de verdragen in goede trouw werk ten aan het herstel van de eenheid van Duitsland jn vrede en vrijheid. Onze deelgenoten kunnen er zeker van zijn, dat in de toekomst Duitsland slechts in samenwerking met hen zal arbeiden en in het kader van de verdragen tot ver- van de spanning en voor het behoud van de vrede. Ik weet, aat de kWestie van de hereni- kwestie«alS al,e nos hangende nationale 7" een zekere last vormt voor zlch hebben geassocieerd bij het n „,,.n,?,ar. een internationale politiek, kpnit F ,.'n Duitsland geenszins mis- j kri„n Probleem klemt temeer, nu R Van onze nieuwe bondgenoten uitzondering bestaat uit -die gedurende de door Hitier ontketende oorIog de vijanden van Duitsland waren. Niets onderstreept beter «an dit feit de eenheidswil der vrije naties evenz0 kan niets Duits land en meer toe ansooren om ge matigd te bljjvpn in zjj„ nationale ver langens dan dit bewijs van solidariteit. Zoals reeds zo dikwijls in het verleden is Parijs het kader geweest van voor de Europese en Atlantische samenwerking belangrijke Kebeurten;ssen. Wij in Duits land verlangen vurig dat in het bijzon der Frankrijk veiligheid en welvaart kan genieten van de weldaden en de vruchten der Europese samenwerking Wanneer wij alien ons onze verantwoor delijkheid voor de ontwikkeling van het nieuwe tijdperk, dat zich te Parijs heeft opengedaan. bewus, z}jn, za] bet werk. dat wij heden op 0ns nemen grote en snelle voortgang 7?aken. Ieder, die met zijn arbeid de samenge voegde krachtsinspanningen van de ge hele Europese en Atlantische gemeen schap steunt, zal zjch niet alleen in over eenstemming bevinden met de regerin gen van deze gemeenschap maar ook in harmonie met de Publieke opinie van de vri.ie naties. Een Zweedse visser, aie tezamen met collega's door de Russen was vastgehou den, omdat zü m ^Ussische viswateren werkten, is op 'jrond van zijn ziekte de man lijdt aan suikerziekte iceer vrijgelaten. Hij ts f°or een Zweedse Red dingboot opgehaata. °P deze foto zien we zijn aankomst in Zweden: geheel rechts de visser, Sture Werner Gustaf- son; in het midden de kapitein van de Reddingboot, die de Russische tolk de hand schudt en hnks de Russische dok ter onder wiens controle de visser stond. De Nederlandse vereniging tot bescher ming van voetgangers (N.V.B V.) heeft haar eerste landelijke vergadering gehou den, waarin de voorzitter, de heer L r Admiraal voorstelde de naam in 'het spraakgebruik te veranderen in .Bescher ming Voetgangers". De voetganger, zo zeide de voorzitter om,, moet zeer op zijn zaak letten want zo lang hij buiten alle beraad wordt ge houden, verdwijnen tramhaltes en worden wegprofielen in zijn nadeel veranderd, voordat hij weet, wat er aan de hand is Spr. constateerde, dat een hoge politie autoriteit heeft vastgesteld, dat het ver- keersfatsoen diep is gezakt en da' Gehoor zaamheid aan de wet tot een nog pej is gezonken- „Bescherming Voetgangers" smeekt daarom de overheid en in het bij zonder de verkeerspolitie gestreng op te treden, ook tegen zogenaamde futiliteiten want die onverschilligheid voor kleinig heden kost mensenlevens. Een verkeers politie, die populair is bij hen, die zich misdragen in het verkeer, is een schrik voor de voetganger evenals een verkeers politie, die voorran^sstraten dwars door de stad voorstaat. Vrij en herrezen Nederland heeft in negen jaar tijds ettelijke milliarden be steed voor de aanschaffing van allerlei soorten gemotoriseerde voertuigen en rijwielen. Daarop is niets tegen, want een goed verkeersapparaat kan heilzaam zijn Maar in diezelfde negen jaren vielen 10.192 doden in het verkeer en werden 79.145 personen zwaar gekwetst. Dit komt volgens spreker omdat nog moet worden geleerd motorvoertuigen en motorrijwielen met verstand te gebruiken. Hij besloot zijn toespraak met het noemen van de voor lopige cijfers van he» Centraal Bureau voor de Statistiek voor 1954, namelijk 1509 doden en 17.000 zwaar gewonden- Tenslotte wees de heer Admiraal op de onbewogenheid, waarmede de hedendaagse samenleving deze catastrophale gevolgen van onzinnige snelheden aanvaardt, een onbewogenheid, waarover Prinses Wil- heimina zich ontsteld heeft getoond. Bij de .■Bescherming Voetgangers" bestaat een Plan, waarbij rij op een en dezelfde dag tezamen met haar zusterverenigingen in België. West-Duitsland, Engeland en Zwit serland wil trachten te bewerkstelligen, dat de zo vurig begeerde bezinning er komt. Want zonder een machtige impuls, die wordt gedragen en voortgestuwd door schaamte over gebrek aan eerbied voor- het menselijk leven staat ook de overheid machteloos. Tijdens de discussie, die volgde, werd van verscheidene kanten aangedrongen op een krachtdadiger optreden van politie en justitie. Velen toonden zich afkerig van voetgangerstunnels en voetgangers viaducten. Minister Mansholt heeft zijn reis door Zweden en Noorwegen, die zou duren tot 27 Mei, onderbroken in verband met de debatten in de Tweede Kamer, De heer Mansholt zon vandaag in ons land terugkeren. Als laatste van de in totaal zes Neder landse oorlogsbodems, die in het Kore aanse conflict een rol gespeeld hebben, is Hr Ms „Van Zijll" in Den Helder terug gekeerd. Men had het oorlogsschip een feestelijke ontvangst bereid. De Marine kapel blies een vrolijk wijsje en de kaden waren dicht bevolkt met marineperso neel, medelevende burgers, en natuurlijk niet te vergeten de familieleden der thuisvarenden. De „Van Zijll", die 10 September 1951/ het fregat „Dubois" in de Koreaanse wateren afloste, heeft op zijn thuisreis vlagvertoon verricht in dc Pacific, Willemstad (Curacao) en Para maribo (Suriname). (Van onze Utrechtse redacteur) Raadgevende ingenieurs worden bjj her haling geconfronteerd met de vraag of de industriële ondernemingen voldoende mid delen beschikbaar kunnen stellen voor hun noodzakelijke uitbouw of modernise ring. Tevens wordt menigmaal hun hulp ingeroepen voor openbare gebouwen, uit breidingsplannen en andere objecten van overheidszorg, waarbij de vraag aan dc orde komt of en hoe de voor de nationale gemeenschap in haar geheel meest effect volle verdeling van het voor investering beschikbare kapitaal bereikt wordt. De Orde van Nederlandse Raadgevende Ingenieurs liet daarom gisteren te Utrecht prof. dr J. Tinbergen, directeur van het Centraal Planbureau een inleiding houden over Prioriteitsbepaling van openbare en particuliere investeringen. Prof. Tinbergen ging van de gedachte uit, dat het in het algemeen belang is, dat op de eerste plaats die investeringen tot stand komen, die voor de volksgemeen schap het nuttigst zijn. Als maatstaf van het algemeen belang moge de grootte van de nationale produc tie worden genoemd, waarbij spr. opmerk te. dat niet alle verhoging van de produc tie een toeneming van de welvaart be tekent. Het is tot nog toe niet mogelijk geweest objectieve normen aan te geven om de nationale welvaart te bepalen. Het nut van investering in een normaal bedrijf zal in eerste benadering kunnen worden gemeten aan het particuliere ren dement, dat een dergelijke investering levert aan de ondernemer, die haar zou verrichten. Prof. Tinbergen zette vervolgens het belang van een juiste belastingpolitiek (voor de financiering van bedrijven), een juiste subsidiepolitiek (voor de financie ring van bepaaide openbare investeringen) en een juiste financiële voorziening der lagere publiekrechtelijke lichamen uiteen, omdat het kapitaal niet volkomen beweeg lijk is en het nut niet kan worden uitge drukt door het particuliere rendement. De belastingpolitiek dient er op gericht Zonder commentaar hebben de Russi sche dagbladen en in slaafse volg zaamheid de Nederlandse „Waarheid" het bezoek aangekondigd, dat de Sovjet premier Boulganin en partij-secretaris Kroestsjef zullen gaan brengen aan de verloren zoon, maarschalk Tito. We wijzen hierna op het ongelooflijke Cannssa-karakter van deze reis. Men herinnere zich de namen van de hoofd figuren in de vele zuiveringsprocessen, die na de Tito-rebellie zijn gevoerd. Meedogenloos en met felle verontwaar diging ontdeden de Oosteuropese com munistische partijen buiten Joego-Slavië zich van een deel van hun leiders, hen beschuldigend van „Titoisme". een term die voor de „orthodoxe" communist een even verfoeilijke klank begon te krijgen als „Trotzkyisme". Rajk v.e] in Honga rije, Slansky en Clementie werden in Tsjechoslowakije opgeruimd, Gomuika verdween in Polen. En mét deze com munistische leiders van het eerste uur, werd een gehele reeks „Titoisten" van het tweede plan gezuiverd Men herin nere zich ook de wederzijdse, niet zelden ordinaire, scheldpartijen tussen Moskou en Belgrado. Als men b.v. het volgende citaat uit 1948 leest, begrijpt men waarom de communistische pers zich op dit moment nog onthoudt van vriendelijkheden aan het adres van Tito. Een brief van de Joe goslavische maarschalk aan de Comin- form werd toen bestempeld als „een der verachteiijkste documenten", dat „stinkt van haat tegen de overal in de wereld verbreide communistische beweging" en „doordrenkt (is) van politiek bedrog". Terugdenkend aan zeven Jaar geschie denis van het Titoisme en de orthodoxe reactie daarop realiseert men zich het belang dat het Kremlin wel moet hech ten aan het bezoek van de machtigsteD uit de Sovjet-Unie aan Belgrado. De prijs, die Moskou over heeft voor een vriendschappelijk gebaar van de eens zo verachte rebel Tito. Is hoog. Een waarschuwing voor het Westen, dat zich hierover ondanks formele Joegoslavische toe/egg.ngen niet zon der meer gerust m:-g voelen. te zijn de aantrekkelijkheid van de uit oefening van verschillende economische activiteiten relatief in vergelijking tot el kaar onveranderd te laten, hetgeen wil zeggen, dat belastingen slechts dan de ene bedrijfstak zwaarder mogen treffen dan de andere, wanneer er redenen van alge meen belang zijn om de eerste bedrijfstak in te perken. Subsidiepolitiek is daar gerechtvaardigd, waar aangenomen mag worden, dat 'n be paaide activiteit, die in het algemeen be lang is, voor particulieren relatief minder aantrekkelijk is dan andere activiteiten De juiste financiering der lagere publiek rechtelijke lichamen moet hen in staat stellen hun gerechtvaardigde uitgaven te verrichten. De besteding van het nationale inkomen is afhankelijk van de verdeling daarvan en het is geenszins eenvoudig aan te geven welke inkomensverdeling de beste is. Voorshands zal deze volgens prof. Tinber gen slechts door politieke meningsvorming kannen worden aangegeven, waarbjj de hoogleraar een toenemende behoefte con stateerde aan „wijze mannen", waarmee hij bedoelde volksvertegenwoordigers, die in staat zijn de preferentie van bepaalde uilgaven goed te beoordelen. Een juiste berekening van het rende ment van een investering is slechts voor een deel der objecten mogelijk; zij zal voor een ander deel moeten gebaseerd worden op subjectieve inzichten. In ver band daarmee achtte prof. Tinbergen het de moeite waard te bestuderen in hoeverre investeringen voor Deltaplan en inpolde ring van de Zuiderzee bijdragen tot de na tionale welvaart. Een ander actueel onderwerp, dat op ?0ze g-N.R.I. dag behandeld werd, was het vrije beroep in de hedendaagse samen ging. dat. zoals de voorzitter ihr ir A. H. Op ten Noort in zijn inleidend woord opmerkte, bedreigd wordt door de toene mende uitbreiding van allerlei overheids- en semi-overheidsinstellingen en andere organisaties, die zich met het verrichten van diensten bezig houden. Hierover sprak prof. dr F. J. H. M. van der Ven. die opkwam voor een sociaal- rechtelijke ordening van het vrije beroep Van vrij beroep spreekt men slechts, wan neer het beroep in economische zelfstan digheid wordt uitgeoefend. De zelfstan digheid is dus we] een wezenlijk kenmerk van het vrije beroep; zij schept dan ook speciale, vaak betere voorwaarden voor de juiste uitoefening van het beroep. Overal met name waar 't vertrouwens element tussen dienstverlener en dienst- gebruiker een rol speelt, waar dus de ty pische cliëntenverhouding ontstaat, ver dient de vorm van het vrije beroep de voorkeur Er zijn allerlei publieke, semi-publieke en private instellingen op het gebied van het beroepsleven ontstaan, die haar be staan trachten te motiveren met het die nen van het algemeen belang; de vraag is echter, of elke institutionele werkzaam heid zonder meer in functie tot het alge meen welzijn staat. Functinnneren van organen ten behoeve van het algemeen belang is altjjd afhan kelijk van menselijke persoonlijkheden die daardoor beter kunnen instaan naarmate zij meer zelfstandigheid van oordeel en handelen bezitten om verantwoordelijk heid te kunnen dragen. In dit licht bezien loopt een bureaucratie veeleer kans ern stige leemten te laten met betrekking tot I algemeen belang. Daartegenover schept de zelfstandigheid van de vrije beroeps beoefenaar als vanzelfsprekend waarbor gen voor het dragen van maatschappelijke verantwoordelijkheden. Prof. van der Ven achtte diepere bestu dering van de maatschappelijke verschijn selen en van hun effect op de vrije be roepsuitoefening gewenst. Daarnaast be reidheid om waar nodig tot eigen collec tieve ordening van het beroep te gera ken, niet op de laatste plaats om daarmee aan de behoeften van de hedendaagse sa menleving tegemoet te komen. Leden van de Centrale Bond van Werk nemers in hei Transportbedrijf hebben op advies van hun bestuur gisteren het werk in de vissershavens Scheveningen, Katwjjk en Vlaardingen neergelegd. Dit als gevolg van een verschil van mening met de reders over het graailoon (het loon. dat wordt uitbetaald bij het klaar maken van de vissersschepen) en. over het ga rantieloon ter visserij Naar van bestuurszijde van de Centrale Bond werd verzekerd, zal dit menings verschil niet leiden tot een verbod om op Vlaggetjesdag het personeel van de sche pen te laten deelnemen aan de vloot- parade te Scheveningen. In Scheveningen en Vlaardingen. waar resp, ongeveer 700 en 150 man. grotendeels in de Centr. Bond georganiseerd, bij de arbeid betrokken zijn, wordt niet gewerkt. In Katwijk is s' echts een deel van de ongeveer 500 betrokkenen niet op het werk verschenen. Op Woensdagmorgen 18 Mei a.s zal een bijeenkomst plaats vinden, waarbij de Stichting van de Arbeid beide partijen zal horen. De afdeling Katwijk van de Christe lijke Bedrijfsgroepen Centrale heeft gis terenavond een zeer drukke vergadering gehouden. De vissers spraken uit, dat zij zich volkomen verenigen met het be leid van het hoofdbestuur. De verga dering betreurde, dat. terwijl een advies van de Stichting van den Arbeid door net College van Rijksbemiddelaars wordt afgewacht en alle partijen overeen zijn gekomen om op 18 Mei opnieuw onder leiding van de Stichting van den Arbeid en de Rijksbemiddelaars bijeen te komen, de Centrale Bond. door zijn advies om niet te graaien, zich practisch daarvan heeft losgemaakt. De vergadering con cludeerde. dat door deze gang van zaken de belangen van de vissers ernstig drei gen te worden geschaad en besloot de ar beid voort te zetten. Maarschalk Boulganin. de premier van de Sovjet-Unie, heeft Maandag op een conferentie van industrie-arbeiders in hei Kremlin bekendgemaakt dat op hoog ni veau een reorganisatie zal worden ui' gevoerd, teneinde de plannen voor de toe. komstigc ontwikkeling van de economie te scheiden van de huidige economische plannen. Er zullen twee commissies van de ministerraad worden ingesteld, die zich met deze twee aspecten van de economie van de Sovjet-Unie zullen bezig houden. In een rede, waarin hij critiek leverde op tekortkomingen van de zware industrie maakte de premier tevens bekend, dat een staats-eommissie voor nieuwe technieken zal worden ingesteld' die het werk van de afzonderlijke ministeries op dit gebied zal leiden en coördineren. Andere maat regelen zjjn nog in voorbereiding. In zijn rede laakte Boulganin de traag heid en de tekortkoming op verscheidene gebieden van de zware industrie Zowel de metaal- als de chemische industrie kunnen bogen op zekere successen doch beide blijven op sommige punten achter bij de ontwikkeling van de techniek. Het ministerie voor de chemische industrie blijft achter op het gebied van gecon centreerde minerale kunstmeststoffen, nieuwe organische materialen, verfstoffen en de raffinage van olie en natuurlijke gassen. De kolenindustrie. hoewel 'het meest gemechaniseerd van alle indus trieën, blijft ten achter op de plannen voor de arbeids-productiviteit, zo verklaarde Boulganin volgens Tass, het officiële Rus. sisehe persbureau. Tevoren had de maarschalk de zware industrie echter geprezen en gezegd dat de uitbreiding van deze industrie in veel sneller tempo dan in de vooraanstaande Westelijke landen verloopt. De premier eiste echter meer specialisatie, betera samenwerking en radicale eliminatie van het bureaucratische apparaat. De Westduitse regering heeft een pro testnota bij de Oostenrijkse regering in gediend en de drie Westelijke mogend heden om .uitleg" gevraagd van de nieu we bepalingen in het Oostenrijkse staats verdrag, die betrekking hebben op de voormalige Duitse bezittingen in Oosten rijk, aldus heeft een Westduitse regerin<»s- woordvoerder Maandag meegedeeld. Het gaat er om. dat. waar in de oude tekst van het verdrag de mogelijkheid to' herstel van het vroegere Duitse bezit werd opengelaten, dit in de thans aanvaarde nieuwe tekst feitelijk wordt uitgesloten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1