in de vallei van Kiamwangi zwoer men zeven wrede eden Grand ballet du marquis de Cuevas Huiduitslag DÉBRAIINE I KOMENDE NAJAARS- EN WINTERMODE Roermond krijgt een enorme televisietoren m NIET VEEL NIEUWS ONDER DE ZON In het heilige der heiligen van Mau-Mau (2) Waar zijn de kooplieden-in-demdop? 1! Baraza in Kiamwangi Zestiende Fashion Week In Jomo Kenyatta's hoofdkwartier brandt nu een Godslamp Gratis opleidingskansen aan Universiteit of in Amerika Tournee van brillant gezels chap in Amsterdam begonnen „Idylle" van een wit veulen, een zwarte hengst en een circuspaard nns m Werkkamers tachtig meter boven de «rond Hubert Cuypers neemt afscheid als koor dirigent Viscounts zijn prettige vliegtuigen DINSDAG 17 MEI 1935 PAGINA 3 R.K. BOND VAN BEJAARDEN IN BRABANT Protest legen scheiding van echtparen Wie zijn het? Een Jcerk als wapensmidse De nieuwe Ngai...., FRIESLAND VOOR FRIES HET Tweed blijft mode Evenals wij reeds opmerkten voor de japonnenmode komt ook bij de mantel voortaan veel de ingezette mouw voor. Veel fabri kanten bewezen duidelijk moeite te hebben met de verwezenlijking van dit ideaal. Een enkele uitzon dering daargelaten, zaten de in gezette mouwen zeer slecht. K.L.M. besliste echter nog niet over aanschaffing Door MARTIN W. DUYZINGS KIAMWANGI (Kenya), MEI ER HING, nog altijd, een sinistere stilte rond Kiam wangi. Men zei, dat er 'n onweer dreigde. De hitte leek met stroom geladen en boven de jungle rondom stapelden vaalbruin en dreigend de wolken zich opeen, en in <je kiejne vallei, die Kiamwangi heet, dreef elk ge luid onmiddellijk weg op de hete wind, die 't dorre, rode stof van de smalle weg voor zich uitjoeg tot ginds bij de kaalgebrande heuvels. Er stonden, links en rechts ver spreid over de vlakte en de heuvelflanken, wat geraam ten van half afgebroken Kikuyu-hutten vreemd en troosteloos in 't landschap. Het kon zijn, dat de mannen die daar gewoond hadden, nu elders, ver weg in de overbevolkte concentratiekampen, boetten voor hun mis daden of wellicht slechts voor die van anderen. Het kon ook zijn, dat zij behoord hadden tot de vele duizenden die, sedert de dag waarop hier de Mau-Mau-terreur los brak, met hun leven betaald hadden voor dat wat men een vrijheidsstrijd noemde. Men schat, dat meer dan twintig duizend Kikuyu's de strijd niet overleefden. Zij stierven in de stroppen van de hangman, of tijdens de vinnige charges van leger en politie, of onder de zware, vlijmscherpe pagans hunner stamgenoten. Er stonden nu wat nieuwe hutten in de vallei; lage, lemen bouwsels in een giftige wolk van zure stank en nijdig gonzende vliegen. De hutten groepten dicht opeen, bewaakt door een hoog boven het land uitstekende wachttoren van de Home Guards, gevangen achter een dubbele haag van meer dan manshoog reikend prikkel draad. Men vond er deze middag slechts wat kinderen. Zij speelden, zo lang zij zich onbespied waanden, on bekommerd in de zanderige grond tussen de hutten, doch als er een vreemdeling aankwam over het smalle pad dat naar de toren van de Home Guards leidt, ver stomden opeens hun stemmen en trokken zij zich schuw terug. En bleef ook daar niets anders dan de hitte, de stank,, de vliegen en een zonderlinge, weeë, naar de keel grijpende stilte de hinten dicht opeen ge vangen achter meer dan mans hoog reikend prikkeldraad Voor het altaar van de kerk in de vallei van Kiamwangi zetelde Jomo Kenyatta op een ruw getimmerde: troon. Een nieuwe Ngai. Een God met een slogan: de dood aan alle blanken. In de kerk zaten Jomo's volgelingen. De slogans striemden hun naakte, donker glimmende ruggen: wii willen het land terug, dat de blanken ons .'stolen hebbenvoor iedere acre land welke men de Kikuyu-stam ont roofde, het hoofd van een Europeaan. Het werkte. Het werkte na jaren reeds; het werkte voortref felijk. Drie jaar geleden brandde er op een avond een Kikuyu-hut in de vallei van Kiamwangi. De man die er woonde, had gewei gerd, de eed op Jomo Kenyatra af te leggen. Men stak hem zijn ogen uit, toen leidde men hem terug naar de hut en daar ver brandde men hem levend, met vrouw en kinderen. Rond de hut dansten mannen en vrouwen en kinderen op het meeslepende rhythme van een drum. Het zou lang duren alvorens in de vallei van Kiamwangi de stilte terug keerde. Een geladen, drukkende, sinistere stilte. Het gebied heet gezuiverd nu. gr jg al weken achtereen geen schot meer geval len. Doch als gij door de vallei loopt, in de schaduw van de toren van de Home Guard, voelt gij hoe ginds op de dichtbegroeide heuvels donkere ogen U spiedend gadeslaan. Het broeit nog steeds rond Kiamwangi. De stille, hete vrede van deze middag is slechts schijn. Morgen, overmorgen, kun nen er opniemv Je hutten branden In Tilburg werd Maandag de jaarver gadering gehouden van de Diocesane Ka tholieke Bond voor bejaarden en gepen- si onneerden, die thans ruim 5600 leden 'telt. Scherpe critiek oefende de voorzitter, de heer G. v. Unnik, uit op het feit, dat in nog vele gestichten in Brabant oude man nen en vrouwen gescheiden worden ge houden. Voor deze scheiding achtte de voorzitter en de vergadering stemde daarmee volkomen in geen enkele aan nemelijke grond aanwezig. Bij de bestuursverkiezing werd de heer v. Unnik bij acclamatie tot voorzitter her kozen, evenals de heer J. Spijkers. Tot bestuursleden werden gekozen de heren C de Gier, W. Heesbeen en W. v. Hout. Tijdens deze bijeenkomst werd nog ge sproken door de geestelijk adviseur, rec tor W. Bekkers, over de mentaliteit van de ouden van dagen en door de landelijke voorzitter, de heer T. Steinmetz, over de zelfwerkzaamheid. De Diocesane bond telt thans 56 afdelingen. Het Nederlandse bedrijfsleven is op zoek naar jongeren, die bijzonder veel aanleg tonen voor goed koop manschap. Op de E 55 is er gelegen heid tot een gratis test en zij die al- de besten uit de bus komen, maken een goede kans op een gratis op leiding aan hogeschool of een op leiding in Amerika. Tal van grote handelsondernemingen hebben namelijk de handen ineengeslagen om zij het op het uiterste ogenblik een stand in te richten van de handel, die op de E 55 te vinden zal zijn aan de voet van de Heuvel op de Parkkade. Op deze stand zal een formulier aan jeugdige bezoekers tussen de 16 en 25 jaar worden uitgereikt Op dit formulier staat een aantal vragen, die drie antwoorden mogelijk maken, doch één ervan is goed. Zij die de goede antwoorden aangeven, worden verder getest en krijgen een nieuw formulier, waarop zij kort en krachtig dienen aan te geven wat zij als de tien geboden voor de koopman zien. Dit laatste formulier dient vóór 5 Septem ber 1955 aan de Steenkolen Handels Ver eniging N.V., Wes'erkade 2 te Rotterdam, te zijn ingeleverd. Uit de antwoorden zal moeten blijken, in welke mate het karakter, de fantasie, de intuïtie, het gezond verstand, de mensenkennis, de uitdrukkingsvaardigheid en de algemene ontwikkeling en be schaving bij de getesten aanwezig zijn Drie van de beste deelnemers worden in de gelegenheid gesteld, h» tzij een jaar, hetzij zes maanden in Amerika te werken en te studeren, teneinde daar inzicht en ervaring op te doen in het bruisende Amerikaanse zakenleven. Voor twee can- didaten stelt de Caltex een tegemoet koming in het uitzicht voor drie jaren gratis studie Hoger Onderwijs Voorwaar de is. dat de candidaten zich specialiseren, hetzij in de commerciële, financiële, juri dische. technische of publ-citeitsrichting. En mochten er meer dan vijf bijzonder in het oog vallende talenten worden ont dekt, dan zal ongetwijfeld, zo verzeker de men ons. het getal der bevoorrechten niet tot vijf beperkt blijven. Er zijn gedurende de laatste jaren in de vallei van Kiamwangi vreemde dingen gebeurd: Jomo Kenyatta de in Moskou met zoveel zorg en raffinesse "estyleerde leider der Mau-Mau-be weging, had er zijn hoofdkwartier. Men wist dat in Nairobi, men wist dat in Londen, doch men greep pas in toen in de vallei van Kiamwangi de eerste dodelijke schoten al geval len waren; dat was het begin van een bittere strijd waarin men van weers zijden nauwelijks nog genade kende. staat, omringd door wat waf' 0164 ,eem bestreken gebouwen, e 1 Verderop in de vallei nog steeds U? kerkgebouw. Drie jaar ge- Va eh nog vormde het een bolwerk Dj*1 de zogenaamde Independent (;a .Urch, de kwasi-godsdienstige fa- waarachter de Mau-Mau-gene- rev kun P'annen voor de komende Q0i?'utie smeedden. Nu brandt er een riI.as'amp in dat kerkgebouw. Toen, j1 twee jaar geleden, de Indepen- Ion Church mét de daaraan parallel het de Onafhankelijke Scholen door hip, Gouvernement verboden werden, vaj, Wen onder de Kikuyu's in de van Kiamwangi een baraza, een ,jp ^stemming. De Kikuyu's kregen aa 6Us. Zij konden het kerkgebouw zii L- ^endinf> de Missie overdoen; *°nden hun voormalige onafhanke- 'lJke school onder beheer stellen van de Missie, de Zending of het gouver nement. Sedert die dag behoort het voorma lige hoofdkwartier van Jomo Kenyatta tot de steunpunten van het Katholieke missiewerk in Kenya. Father Mac Gill een der Ierse Holy Ghost paters die onder de stam der Kikuyu's werk zaam zijn, kreeg tijdens de baraza een overweldigende meerderheid der stemmen. Méér dan negentig procent! en die dag velde men in het nieuwe, ondergrondse hoofdkwartier der Mau-Mau, ergens in de ondoor dringbare duisternis van de bush aan gene zijde van de heuvels, zijn dood vonnis ,,rT?Tf iaaf geleden hurkten, avo-nd na de k„,-V°3 plat getreden plein naast de vallei6 en de kinderen uit rond een vuur J5jamwanEi zwijgend het diepe donker r0Sslg °Plaaide in Zelfs zij wisten ni2.n de tropennacht, er achter de gestoten nwUWkeurie wat kerkgebouw piaatf vn„„eUren van het ritueel; zelfs zij vermot^3" heidens lijks hoe Jomo Kenyatta6" - nauwe" mannen aanhitste tot'heTa d3ar 2Ün tenslotte naar een bloedba* w,1? dat dat nog steeds, practisch n leidde en uit, zijn slachtoffers vergt 5fS dag tot Mount Kenya, de heili'g^be^.lro,bi Fort Hall tot de Aberdare RangefV3n Er is merkwaardigerwijs, over de rol welke de Independent Church en de, daaraan nauw verwante Independent Schools in de ontwikkeling der Mau- Mau-beweging hebben gespeeld, nog altijd slechts weinig bekend. De ge beurtenissen in Kenya hebben een stroom van publicaties verwekt, doch in deze publicaties gaat men met nau welijks meer dan een enkele alinea aan de geschiedenis, de methoden en de enorme invloed van deze Onafhan kelijke kerk. die in de jaren dertig door een, in Zuid-Afrika residerende Grieks-Orthodoxe Bisschop (Alexan der) werd gesticht, voorbij. Men schrijft in Nairobi het ontstaan van de Mau-Mau-beweging nog altijd toe aan de overdreven nationalistische tendenzen van de Kenya African Union, de politieke partij die ij1 reeds in 1922 geboren werd en die juist in het kritieke stadium onder leiding van Jomo Kenyatta kwam te staan. Maar zo men wat dieper graaft in de achtergronden der Mau-Mau-beweging, zich er over verbazend hoe Jomo Kenyatta er in slaagde, zijn invloed uit te breiden over een stam waarin het Christendom tientallen jaren te voren reeds vaste voet gekregen leek te hebben, zo ontdekt men al gauw, dat de partij-centrale der ongetwijfeld sterk communistisch geïnfecteerde Kenya African Union zorgvuldig ge koppeld was aan de Independent Church („de kerk van de Afrikanen vóór de Afrikanen") en dat men voor- ai daar met wreed raffinement en een verbluffende, duivelse Kennis van zaken de wapens voor de opstand smeedde. Het wapen was de bloedeed, gij hebt ciaar in geuren en kleuren van verno men. De bloed-eed is zo oud als de stam der Kikuyu's. Hij was verweven met hun eigen godsdienst en hun ge loof aan Ngai, een God die op vier heilige bergen woonde, en aan de geesten die overal rondwaarden, tot in de stookplaatsen hunner hutten Zo men het welbehagen van Ngai en de gunst der geesten veroveren wilde, zo diende men, op advies van de mundo mugo, de medicijnman wiens invloed nu nog. in 1955, niet geheel en al is uitgeroeid, niet alleen een ram te slachten, doch zich bovendien door een eed, Waarbij men zijn leven mzette tegen.een belofte van trouw aan de Ngai en zijn geesten, voor vergalt Uw leven. Gij zuil ==- verbaasd zijn over de snelle en afdoende werking van het beroemde huidgeneesmiddel altijd aan de heerser van de heilige bergen te verplichten. Het Was aan dit oeroude gebruik, dat met een wreed, haast bestiaal ri tueel gepaard ging dat Jomo Kenyatta, de nieuwe Ngai van de In dependent Church, nu apelleerde. De angst voor de wraak der geesten smeulde, vijftig jgar nadat de British East Africa Company zich in Kenya vestigde en Missie en Zending er hun eerste scholen openden, nog altijd voort in de stam der Kikuyu's, die men niet zonder reden de verst ont wikkelde, meest intelligente van alle Oost-Afrikaanse negerstammen heeft genoemd, en in de Independent Church wakkerde men deze angst weer aan. (Van onze correspondent) Gisteren js rvr,u Heerenveen de 11 de gemeenteraad van ■itraalnaamhr, kwestie van de Friese R w h eden aan de orde geweest. en de raad voorgesteld daarop de naaien in het Nederlands te vermelden, doch in de gistermiddag ge houden vergadering heeft een van de raadsleden, de heer Kootstra, in 'n lange rede hiertegen geprotesteerd. Hij maakte met alleen bezwaar tegen het voorstel van B, en W„ maar_ diende bovendien een nieuw voorstel in om nj 0p de borden alleen Friese straatnamen te vermelden. Dit voorstel werd gesteund en na enige discussie werd dat van B. en W. ver worpen met negen tegen acht stemmen en dat van de heer Kootstra met'gelijke stemmenverhouding aanvaard, zodat in Heerenveen Friese straatnamen zullen komen. ET Grand Ballet du Marquis de Cue vas heeft Maandag in het Theater Carré te xAmsterdain de eerste uitvoering ge geven van de Neder landse tournée, waar in behalve de hoofd stad, ook Rotterdam en Den Haag zijn betrokken. Op het repertoire van dit in menig opzicht brillante gezelschap, staan o.m. twee nieuwe balletten, n.l. Achille en Idylle. Marjorie Tallchief en George Skibine in „Idylle". D^e eerste avond werd geopend met het romantische ballet „Les Sylphides". Maurice Baron beeft de muziek van Ghopin speciaal voor dit dansdoei georchestreerd. De choreographic is van niemand minder dan de befaamde Michel Fokine, een van de representanten van de grote Diaghilewlegende in de balletwereld. Bronislava Nijinska heeft dit steeds weer verrukkelijke ballet ingestudeerd. Het lieflijke Adagio, het bruisende Allegro en de lyriek van de pas de deux in de wals zijn in dit ballet gaaf met elkaar verbonden. Het corps de ballet danst met 'n buigzame «ornamentiek, zodat liet geheel bijzonder schoon is en een fraaie introductie vormt voor een dansavond in grote stijl. Aangezien Rosella Hightower voorlopig niet kan dansen, is haar plaats in „Les Sylphides" ingenomen door Jacqueline Moreau, die het ballet van de Parijse Opéra heeft verwisseld voor de troep van de markies. Zjj mist de phaenomenale brille van Rosella. maar Jacqueline Mo reau heeft toch dé noblesse van een vol bloed danseres. Zij weet de etherische sfeer te scheppen, die dit ballet zo nodig heeft. Haar vroegere plaats in dit ballet werd ingenomen door de jeugdige Belin da Wright, een danseres van Engelse ori gine, die ook onder leiding van Roland Petit optrad. De pas de deutf m de wals werd gedanst door Jacqueline Moreau en Wladimir Skouratoff. eens de partner o.a. van Renée Jeanmaire. Op een enkele weife ling na danste het corps de ballet waarin onze landgenote Lily Reyers als grand sujet een plaats heeft stijlvol in een fraaie costumering en mooi décor Ter gelegenheid van de zestiende Fashion Week, die in Amsterdam is gehouden, hebben wij een rondtocht langs de Amsterdamse confectionnairs gemaakt, waarbij tevens de niet hoofdstedelijke confectiebedrijven voor een dag te gast waren om de najaars- en wintercollectie mantels, regenmantels, sportkleding en mantelcostumes te tonen. Nadat wij Maandag op de dress-day reeds een indruk hadden gekregen, van hetgeen door de Nederlandse confectie-industrie momenteel wordt gepresteerd, waar bij het opviel, dat er niet veel nieuws onder de zon is, is ook deze tweede kennismaking niet van een verbluf fende openbaring geweest. Wij kunnen het ons niet ontveinzen, dat hetgeen werd getoond doorgaans getuig de van weinig fantasie. Een teveel doorborduren op oude gegevens en het toegeven aan de smaak van het grote publiek kenmerkte de collecties. Goed vakmanschap kwam doorgaans wel aan het licht, maar het geheel was weinig modieus. In vergelijking met de Fashion Weeks van vorige jaren is dit keer niet veel bijzonders gepres teerd; wij willen eerder zeggen dat een achteruitgang in het gehalte aan het licht kwam. De P.T.T. zal binnenkort beginnen met de bouw van een st Roermond, zulks als onderdeel van het Westeuropese televisieneWE200'^ te De zender zal worden geplaatst op een hoog gelegen industrieterre"1"0^^ Roermond en Herten, vlakbij het schakelstation van de P.L.E.M. Het USSen ®en toren in gewapend beton van 110 meter, met daarboven op~n0g stalen mast van 65 meter, in totaal dus een gevaarte van 175 wordt een - meter. De oren is onderverdeeld in 26 verdiepingen van 4 meter. Aan de voet heeft hij een doorsnee van 13 meter. Op 80 meter boven de begane grond heeft hij een soort transvormige verbreding van drie verdiepingen. Daar komt de zender ruimte, voorts werkkamers, directiekamer, cantine en bureaux. Alle verdie- Pingen zijn met een lift te bereiken. Boven de zenderruimte worden de Parabolen opgesteld voor de uitgebreide ontvangapparatuur, want het wordt een ontvang- en zendstation tegelijk. Op de E 55 te Rotterdam is een maquette te zien van de zendtoren. Men hoopt met Kerstmis de bouw voltooid te heb ben. De kosten worden op rond zeven ton geschat. In de hogere prijsklassen wordt veel gewerkt met bontgarneringen en bontvoeringen. Deze zijn over het algemeen goed en fraai aangebracht. Favoriet is Persianer, waarbij thans als novum geldt dat dit bont in alle kleuren geverfd wordt zodat een goede harmonie met de stof van de mantel of het mantelcostuum ont- Trois pièces met bont gevoerde mantel uit de collectie Olman. Tweed costuum met driekwart jas. staat. De bontvoeringen geven een luxueuze indruk en daarbij is de indruk niet een overdadig weelde rige. De bontvoeringen zijn warmer dan een bontmantel, waarbij het bont aan de buitenkant ziti de haren houden de warmte vast en de huid sluit de koude lucht buiten. Veel wordt gewerkt met Lam, en wel dusdanig geraffineerd dat het de indruk wekt van Zeehond. Sport man teltj es worden vervaardigd van Noordafrikaans Lam, dat waterdicht is en dat geverfd kan worden in alle pasteltinten. Een zeer modieus effect geeft het herhalen van de grote bontkraag als garnering in b.v. een mof, mits het wordt gedragen door een vrouw, die met een dergelijke accessoire weet te manipuleren. Hoewel de mode kleine kragen voorschrijft, zijn de Nederlandse con- fectief abrikan ten nog gezwicht voor de bestaande voorkeur van het pu bliek voor grote kragen. Helaas dus zullen deze grote kragen in grote hoeveelheden in het najaar in de winkels verschijnen. Om echter ook a eer niet geheel en al de voorschrif ten van de mode met voeten te tre den, hebben enkele fabrikanten ge zocht naar een compromis. Dit werd als volgt verkregen: boven een grote kraag, die plat op de schouders ligt, is een kleine opstaande col aange bracht. Origineel had men dit com promis verwerkt in een Persianer kraag met diepe V-hals, waarin een plastron, uitgewerkt in de mantel stof, werd gedragen, dat tot hoog aan de hals met knopen sloot. Dit is zeer practisch bij ons wisselvallig klimaat, omdat het dus bij warmer weer en bi; een bezoek binnenshuis uitge trokken kan worden. Regenjas wordt mantel Een cLuidelijke tendens is waar te nemen in het streven om de regenjas te vervangen door een modieuze re genmantel. Een lofwaardig streven zo op het eerste gezicht, maar van de andere kant komt door deze ver andering het practische van een regenjas in het gedrang. Een regen mantel is onderhevig aan de steeds wisselende en wisselvallige mode. Men zal dus in de toekomst niet meer verschillende jaren achtereen met regenkleding toe kunnen, zonder ver ten achter te blijven bij de mode. Het is daarbij zeer te betreuren, dat door gaans de regenmantels werden uitge voerd in een modestijl, die reeds als verouderd aangemerkt mag worden. Vico lanceert zowel korte als lange mantels in Suedalope, die prachtig an kleur en snit zijn. De lange man tels vooral zijn practisch vanwege het feit dat ze water- en winddicht zijn, maar zij liggen in prijs niet bin nen het bereik van iedereen. Doorgaans wordt de regenkleding geleverd met bijpassend hoedje. Niet bepaald modieus van model. Aardig daarentegen was het leveren van ac cessoires, zoals tassen, shawls en pa raplu's bij de regenkleding. Popeline regenmantels worden af geleverd gevoerd met imitatie Ocelot, waarbij wanten in hetzelfde mate riaal als de voering worden geleverd. Opvallend veel mantelcostuums zullen in het najaar en in de winter worden gelanceerd. Veel Tweed. Vaak met driekwart en zevenachtste jasjes. Bij de uitermate verzorgde collec tie Haar vielen op Tweed mantel costumes, waarbij effen Jersey blou ses werden gedragen, gegarneerd met de stof van het costuum. Trois pièces zullen weer veel ge dragen worden. Ofwel in de vorm van een mantelpak met driekwart jas, gevoerd met bont; ófwel een rok met een bijpassende jas, gevoerd met bont, waarbij °P de rok mouwloze vesten van hetzelfde bont. Bij de sportkleding viel het ons op, dat de windjacks niet meer alleen gebracht wórden in effen Poplins, maar veelal bedrukt met exclusieve motieven. Bij de lange sportpantalons is de ruit geheel verdrongen door de ver ticale streep, die zeer afkledend werkt. Bij de collecties in het goedkopere genre viel op die van de firma Milo uit Mierlohout. Goede stoffen, goed draagbare modellen en een lage prijs waren bijzonder fraai met elkaar in overeenstemming gebracht. Zoals altijd waren de hoeden van de firma Poelmann, in de handel ge bracht ander de naam Angélique, bij zonder geslaagd. Opvallend mooi' was het materiaal geschoren vilt. De prijzen zijn niet hoog. Veel kleine hoeden worden gebracht, die uitge sproken rechts op het hoofd worden gedragen. Aardig en goedkoop waren ook de kleine hoedjes van gebreide Jersey in een luipaardeffect. De cocktailhoeden daarentegen zijn groot en plat. Het blijft ons echter een raadsel, hoe het in ons doorgaans guur klimaat goed doenlijk is deze hoofdbedeksels niet een speelbal van de wind te laten worden. Hier is het practische geheel opgeofferd aan het modieuze. CHARLèSE naar Corot door Eugène Dunkeel. Belin da Wright en Serge Golovine dansten de pas de deux uit „Arlequinade" door Ma- rius Petipa gezet op muziek van Richard Drigo. eer. intelligente choreographie waarbij de persoonlijkheid van beide tech nisch knappe en artistiek begaafde kun stenaars volop kans kreeg op te bloeien. „Le prisonnier du Caucase", het ballet van George Skibine op muziek van Kat- chaturian naar het epische gedicht van Pushkin, was weer een genoegen voor oog en oor. De titelrol werd natuurlijk weer vol élan gedanst door Skibine en Tcherkenchenka door Marjorie; de chef der soldaten is door Oleg Sabline over genomen van Skouratoff, De première van Maandagavond was het lyrische ballet „Idylle" op muziek van Serrette. ook door Skibine gezet. Op verbluffend simpele wijze heeft hij een uitermate lyrische sfeer weten te berei ken. Het gegeven, dat aan dit ballet eigenlijk een pas de trois ten grond slag ligt, is als volgt: een blank veulen en een zwarte hengst leven gelukkig in de wei. totdat een opgetuigd circuspaard de idylle komt verstoren. Het veulen raakt onder zijn bekoring, maar als de smuk en tooi afvalt, herwint zij haar cri- tische oordeel en keert terug naar de lentewei. Majorie Tallchief danste dit witte veu len met een ongelooflijke souplesse en met een verfijnde typologie, waardoor zij geestig en charmant wist aan te duiden welk „dier" op het toneel danste. In haar fouetté's verbaasde zij de zaal en ontving voor deze gave bravour een ovatie. Ski bine danste met allure de mannelijke par tij In gebaar en gang was hij onover troffen. De derde rol was in handen van Wladimir Skouratoff. Vooral in een be heerste en geestige mimiek wist hij met technische perfectie de pronkerigheid van een circuspaard uit te beelden. Wellicht niet zulk een fabuleus opspringen als Serge Golovine in de pas de deux uit „Ar lequinade", maar als karakterdanser was Skourtoff prima. Skibine heeft deze eerste dag van het optreden van het Cuevas-ballet bewezen, dat hij een veelzijdig choreograaf is. Hij weet een groep en ook enkelingen op het toneel te laten dansen vol afwisseling, expressief, zonder te veel over te hellen naar het pseudo-pantomimische. Duide lijk houdt hij vast aan de klassieke stijl en dit is een grote verdenste van hem als danseur noble en choreograaf. Bu. (Van onze Amsterdamse redactie) Naar wij vernemen zal de bekende koordirigent en componist Hubert Cuy pers, die sinds jaren de leiding heeft van het kerkkoor der Agnes-parochie in Amsterdam, alsmede van het bekende koor „De Minnestrelen", dat ook door hem is opgericht, omstreeks half Juni in ver band met zijn hoge leeftijd zijn werk zaamheden neerleggen. Op 5 Juni a.s. zal in een der pilaren van de St Agneskerk een bronzen pla quette met de buste van de musicus, ver vaardigd door de kunstenaar G. Brink geve, worden aangebracht. Dit gedenk teken is een geschenk, dat de parochianen aan hun koordirigent aanbieden. De heer I. A- Aler, president-directeur van de K.L.M. is gisteren teruggekeerd van zijn orientatiebezoek aan de Viscount- fabrieken te Weybridge in Engeland. Over het doel van zijn bezoek zeide hij, dat het bij de huidige ontwikkeling van de luchtvaart zijn taak is te zien wat er in de wereld te koop is. „Ik heb reeds ver scheidene fabrieken bezocht. De reis naar Engeland was een onderdeel van mijn studieprogramma". De vraag of de K.L.M- wellicht reeds orders heeft geplaatst bij de Viscount- fabrieken, werd door de heer Aler ontken nend beantwoord. Ook op de vraag of het wellicht de bedoeling van de K.L.M. is, in de toekomst Viscounts te gaan gebrui ken op de Europese luchtlijnen, zeide hij, iachend- geen positief antwoord te kun nen geven. „Onze plannen zijn in voort gezette studie en uiteraard zullen mijn be sprekingen met de directie van de Vis count fabrieken nader worden geanaly seerd in de raad van beheer. Ik kan daarom op het ogenblik geen enkele con crete mededeling doen". De heer Aler zeide in de afgelopen weken enkele malen met het Viscount toe stel te hebben gevlogen, waarbij hij aan gename ervaringen had opgedaan.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3