Hollandse" meisjes in Tokio AMERIKANEN KEKEN BIJ EISENHOWER OP TAFEL Fokker behaalde bevredigende financiële resultaten Koningin Elisabeth ontving Nederlandse oorlogsinvaliden Kath. Bond van Bejaarden bloeit Rustig debat over wetsontwerp» Collard Twee commissarissen zaagden slagboom door Gloeilampjes Fosterik ben blij dat je er bent TY-uitzending van Dulles' verslag over „Parijs" Sneeuw te Londen Ned. kustvaarder Urmajo" gestrand Krachtige uitbreiding in afgelopen boekjaar In diocees Haarlem In de Belgische Kamer: Noord-Limburg en Oost-Brabant door brug bij Gennep verbonden Bossche politie deed goede vangst "WQENSDAG 18 MEI 1955 Lc iveaenandse meHe- en zuivelproducten komen in alle uit hoeken van de wereld. Het Nederlands Zuivelbureau, dat tot taak heeft de afzet van deze nationale, producten te bevorderen, slaat zijn vleugels steeds wijder uit. Een bewijs hiervan is bovenstaande foto van de zuivelstand op de International Trade Fair te Tokio, gehouden van 5 t/m 18 Mei. Venetië Napels Mr BOUMAN SPRAK MET minister LUNS Onder Engelse kust Bemanning Van boord gehaald A. PAUL LAMPEt Laatste der drie „heroprichters" Lampe-Modehuizen Op tocht van drie dagen door België PAARD TRAPTE KIND DOOD Bij spelen in een wei MOEDIGE JUFFROUW DOOR CARNEGIEFONDS BELOOND RODE-KRUISMEDAILLE VOOR KAPELAAN SMITS Voor verdiensten bij watersnood GALLUP VOORSPELT OVER WINNING DER TORIES Ledental overschreed de tienduizend Eyskens repliceert Eerste verkeersslachtoffer Pastoriedief bekent serie inbraken HEIN JORDANS NAAR ITALIË Eduard van Beinum leidt Brabants Orkest ■/paw 'R. jt# 8 ft 9 V 1.9 9 John Foster Dulles, de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, heeft Dinsdagavond voor de radio en televisie in de werkkamer van president Eisenhower op het Witte Huis verslag uitgebracht over zijn besprekingen van de vorige week in Parijs en Wenen. In dit merkwaardige televisie-programma, waarin de minister door de president op luc 1'T.*' toon werd ingeleid met: „Foster, ik ben blij, dat je er bent! zei e U), dat de recente gebeurtenissen op het wereldtoneel een keerpunt in c e wereldgeschiedenis zouden kunnen betekenen. Dulles, dat de president heel goed wist, ,.Wat de vorige week gebeurde, was voor een groot deel het gebeuren van dingen waarop wij gehoopt hadden", aldus Dulles- He t was een zware strijd geweest, Duits land samen met Frankrijk cm»dere den in de Westelijke verdedigingsgemeen schap te verenigen, omdat de Sovjet alles op alles zette om bekrachtiging de verdragen tot herbewapening van Wcst-Duitsland te verhinderen. Dulles 'de de uiteindelijke goedkeuring van de desbetreffende overeenkomsten de grootste diplomatieke nederlaag van de Sovjet-Unie i nde laatste jaren. President Eisenhower onderbrak daarop zijn minister, zeggend, dat de jongste ge beurtenissen, zoals de overeenkomst over Oostenrijk's onafhankelijkheid, de hoop hadden gewekt, dat de V.S. met de Sovjets tot nieuwe betrekkingen zullen kunnen komen, die de hoop op vrede zullen ver groten. Volgens Dulles was het hoogtepunt van zijn jongste verblijf in Europa wellicht de ondertekening van het Oostenrijkse ver drag geweest. De kern van de moeilijkhe den t.a-v. Oostenrijk was geweest, dat de Russen er niet aan konden denken, hun troepen uit Oostenrijk terug te trekken. Maar door voortdurende druk van het Westen hadden zij eindelijk verklaard, hiertoe bereid te zijn. Dulles voorspelde, dat wat in Oostenrijk gebeurd was, een geweldige weerslag zou hebben op andere ianden waar de Sovjets de macht hadden. De vreugde van Oostenrijk zou besmette lijk worden. Ook in de satelliet-landen ,zal men in de straten dansen!" Het Wes ten wist niet waarom de Russen hadeten toegestemd. „Maar wij kunnen er zeker van ziin, dat de politiek van kracht en standvistigheid vruchten begint af te wer- pen". Zich tot Eisenhower wendend zeide D Lunteren Alle leden van de Nederlandse familie Zwaan voorzover ze tenminste konden worden opgespoord binnen _en buiten de landsgrenzen uit verschillende Europese landen hebben ze toegezegd te komen houden met Pinksteren op de Goudsberg een grootscheepse reü nie Waarom juist daar? Men heeft na gezocht, dat de naam Zwaan in 1500 in het dorp Lunteren voor het eerst voorkwam en deze verre voorvader wordt dan ook als de stamvader van de Zwaantjes beschouwd. De Enkhui - zer predikant J. Zwaan, is voorzitter van het comité, dat de reünie organi seert en men verwacht, dat meer dan loO dames eh heren Zwaan (boven de ?cnttien) eehoor zullen geven aan de lokkende roep: „Zwaan, kleef aan.." Twee carabinieri zijn bijna wanhopig op zoek naar een ontsnapte moorde naar. Dat deze moordenaar ontsnapte is hun schuld - ze letten niet goed op toen ze hem moesten vervoeren naar een andere gevangenis en daarom zullen ze' gevangenisstraf krijgen. Vol- gens een oud gebruik kunnen ze die echter ontlopen wanneer ze er binnen drie maanden in slagen persoonlijk de ontsnapte moordenaar te overmeeste ren. Wanneer ze er met m slagen, valt de gevangenisdeur enige maanden ach- ter "hun moegelopen ruggen toe. Zo doen boze Napoiitanen wanneer de tramdirectie meent de .trol andere weg dan de tot nu toei gev g te moeten laten rijden. Ze bestormden een trolleywagen wierpen die omver en veroorzaakten door voortdurende relletjes een volkomen chaos in «sj tram- en trolleybusseriverkeer. Naaai dertig Napolitanen in het cachot waren gedeponeerd, besloot de maatschappij de oude route maar opnieuw te volgen Neui York De bezitters van oude telefoonboeken in Manhattan, die deze voor nieuwe exemplaren konden omruilen, ontvin gen, voor ze dit deden, een schriftelijke waarschuwing van de telefoon-directie: „Wilt u het oude telefoonboek even nakijken? Mogelijk hebt u er gelfi of waardepapieren in achtergelaten". „Het was werkelijk nodig 0m dit te doen", zei de directeur van de telefoon- maatschappij, „want het lijkt er wel op, of veel mensen telefoonboeken als safes beschouwen en wij zitten later met de moeilijkheid om het gevondene aan het juiste adres te bezorgen of het verlorene terug te vinden". dat een bijeenkomst van de leiders der Grote Vier zowel gevaren als kansen had. Het grootste gevaar was, dat de verwachtingen zo hoog gespannen zou den worden, dat zij onmogelijk te ver wezenlijken zouden zijn. Ook zou het gevaarlijk zijn als de leiders van de Grote Vier naar buiten de schijn van overeenstemming wekken, die in feite niet zou kunnen standhouden. Over Oost-Azië sprekend verklaarde Dulles nog, dat Vietnam een vrij land is en dat de Vietnamese regering geen be velen van het Westen moet aanv=p^" Een „marionnettenregering" zou in Zuid- Vietnam geen kaps hebben om te blijven bestaan. Volgens Dulles bestaat er nu een betere kans op coördinatie van de Ame rikaanse en de Franse politiek ten aan zien van Indo-China dan een paar weken geleden. Mr H Bouman. de verdediger in het proces Jungschlager te Djakarta, die zoals gemeld, onverwacht in Nederland is teruggekeerd, heeft gisterenmorgen 'n langdurig onderhoud gehad met minister Luns OP diens departement. Mr Bouman deelde na afloop daarvan mede, dat het, in verband met zeer re cente ontwikkelingen in deze zaak in Indonesië, niet wenselijk is op dit ogen blik tot publicaties over te gaan. Mr Bouman zal zich dan ook voorshands van nadere mededelingen ovér zijn vertrek uit Indonesië en mogelijke verdere ont wikkelingen in deze aangelegenheid ont houden. In de voorsteden van Londen en in Zuid-Wales is vannacht sneeuw gevallen. In Zuid-Wales was de sneeuwval zo groot, dat een bus met 20 passagiers op een olaats, waar de „wbte massa" anderhalve neter hoog lag, totaal vastliep. Het hondenweer veroorzaakte boven- 'icn tal van scheepvaart-ongevallen, 'itormen, hagel- en regenbuien waren liet van de lucht. Vannacht is het Nederlandse kustvaar tuig „Urmajo", groot 309 ton en eigendom van J. Vermaas' Scheepvaartbedrijf te Rotterdam, gestrand bij de boei van de Noord-Goodwin aan de Engelse kust. De stranding was opgemerkt door een Brits schip, dat een radiostation waarschuwde. De „Urmajo" gaf inmiddels noodseinen met de morselamp en schoot vuurpijlen af i De reddingboot van Ramsgate is later op de ochtend langszij gekomen en heeft I tijdens hoog water de bemanning van de kustvaardei- overgenomen. (Van onze Amsterdamse redactie) Op de leeftijd van 77 jaar is gisteren te Amsterdam overleden de heer A. Paul Lampe, die de in 1834 in Sneek gegrond veste en in 1883 met het filiaal te Amster dam uitgebreide modemagazijnen van die naam in. 1911 met zijn twee broers nieuw leven heeft ingeblazen en dus een van de eigenlijke oprichters van de bekende Lampe-Modehuizen is geweest. Hij was directeur van de N.V. Lampe Amsterdam met filialen te Haarlem, Hil versum en Utrecht en in die functie aan gesloten bij de combinatie Lampe N.V. Nederland. De heer Lampe was de laatste van de drie „heroprichters"; zijn twee broers stierven achtereenvolgens in 1952 en in 1954. De laatste jaren leidde de heer Lampe, die in Amsterdam een bekende figuur was,, de zaak meer „achter de schermen", noodzaakt1 een lanSdurige ziekte ge- Vrijdagochtend 20 Mei wordt het stof felijk overschot op de R.K. Begraafplaats BuitenTOlderi» te Amsterdam ter aarde besteld na een plechtige Requiemmis om 10 uur in.de parochiekerk van O.L. Vrouw van de Allerheiligste Rozenkrans aldaar De Kon. NeJ. Vliegtuigenfabriek Fokker beeft het jaar 1954 zich geken merkt door een krachtige uitbreiding zowel door de aansluiting Avio-Diepen te Ypenburg en van de afdeling vlieg tuigbouw te Dordrecht van de Kon. Mij. De Schelde bij de vennootschap, als door de oprichting van nieuwe bedrijfs gebouwen op Schiphoi en Ypenburg. De personeelsbezetting steeg van 2200 man tot 4.060 man, waatvan 540 in het bedrijf te Dordrecht en 660 (v.j. 425) bij Avio Diepen. De financiële resultaten zijn bevredi gend geweest en hebben die van 1953 Gisteren kwam, de eerste tweeling, die aan het Internationale tweelingencongres zal deelnemen, in Oir schot aan. Het wa ren de Duitse dames Elfriéde en Clo- thilde Rauischer (München), die officieel door de burgemeester van Oirschot wer. den ontvangen. Het congres zal 3 dagen duren en vele feestelijkheden staan op het programma. overtroffen- Het saldo bedrijfsrekening beliep J 4.941.000 (v j. 1 3.382.000), terwijl herwaardering oorlogsschade een bate opleverde van 1,4.000 (563.000) en in terest .177.000 (BS 000) zodat de totale bruto winst 5.202.000 (4.013.000) be droeg. Hiervan is bestemd voor afschrijvingen 2.260.000 (1-608.000) en voor extra af schrijvingen 1.429 000 (v.j. 375.000 en 750.000 toegevoegd aan de reserve uit breiding gebouw m). Voor belastingen wordt 525.000 (5oo.00igereserveerd en aan de reserve diverse belangen 750.000 (548.000) toegevoegd resteert dan een winstsaldo van 296.951 (231.171), waar uit, zoals reeds g-me)o werd, een divi dend van J0 (8) Pet over het kapitaa- van 2.625.000 kan worden uitgekeerd. Door de tot stand gekomen uitbreidin gen bestaat de gelegenheid het werk naar gelang van de omstandigheden op ratio nele wijze te verdelen over de verschil lende plaatselijke bedrijven, waaruit het concern thans bestaat. I.v.m. de vele or ders en terwille van behoorlijke lever termijnen moest evenwei 0p belangrijker schaal dan tot dusverte tot uitbesteding worden overgegaan. De eerste F 14 kon begin 1955 worden ingevlogen. Verwacnt wordt dat de pro- ductiewerkzaamhf'-en aan de serie nog dit jaar geheel zu'Ieri worden beëindigd. Pogingen om ordefs voor de Nato-landen te krijgen worden met kracht voortgezet- Van de F 27 hoopt men in de zomer van dit jaar het eersfe Prototype gereed te krijgen voor een eerste vlucht. De K.L.M. heeft reeds een bestelling geplaatst. Ook buitenlandse lucntverkeersmaalschappij- en tonen grote belangstelling. Als het toe stel bij de a.s. vluchten van het proto type technisch geslj>agd zal blijken te zijn, vertrouwt de diiectie, dat ook het commerciële succjs niet zal uitblijven. Wat de vooru'lziehten betreft, kan vooralsnog niet worden gezegd dat er voor de vennootschap een e]n<je js geko men aan de uitbreiding Zo zullen bijv. reeds in 1955 belangrijke voorzieningen worden getroffen welke ten dele nood zakelijk zijn voor de vervanging der ge bouwen aan de PiPaverwefc te Amster dam Noord, waarvan de huur aan het einde van 1956 af oopt. De lopende op drachten verschaffen het bedrijf de eer ste jaren voldoende werkgelegenheid maar wij moeten blijven vooruitzien, al dus de directie, In afwachting vaP de vluchten met het proto-type van de F 27 is besloten om alle voorbereidingen te treffen voor de serie- bouw om op deze wijze de voorsprong t.o.v. de concurrentie te behouden. Een gezelschap van 50 Nederlandse, 64 Franse en 10 Luxemburgse oorlogsinvali den is Dinsdagmorgen op het kasteel van Stuyvenberg bij Brussel ontvangen door Koningin Elisabeth van België. De Nederlanders zijn Maandagmorgen onder leiding van generaal majoor (b d.) W. J. Rijkens, voorzitter van de M. O. V. E. O., van Maastricht uit naar België vertrokken voor een driedaags bezoek als gaste-n van de „Oeuvre Royale des Auto- mobilies pour Invalides de Guerre". Bij de grens te Eysden werden zij ontvangen door hun gastheren, die met hen naar Luik reden, waar zij hun Franse en Luxemburgse vrienden ontmoetten. Daar legde gen maj. Rijkens in het „Enclos des Fusilles" kransen bij drie monumenten. De dag werd besloten met een diner te Brussel, waar ook werd overnacht. Op kasteel Stuyvenberg overhandigde generaal Rijkens aan Koningin Elisabeth het insigne van de MOVEO. H. M. onder hield zich geruime tijd met de Nederland se en die andere delegaties. Het gezelschap ging hierna naar het terras, waar de auto's met de invaliden langs reden en waar de koningin velen persoonlijk in de auto kwam begroeten. Tevoren waren kransen gelegd op het graf van de Onbekende Soldaat. Op een lunch in het Bois de la Cambre had gen.- maj. Rijkers het ere-insigne van de MOVEO ook aan de president van de Bel gische zusterorganisatie, de heer B. Cort- hals, aangeboden. De Belgen hebben gedurende de gehele excursie van de invaliden voor 'n escorte van de veldgendarmerie gezorgd, die met hun snelle motoren er voor waakten, dat de lange stoet geen al te grote hindernis sen in de weg werden gelegd. De Nederlanders, die reizen onder auspiciën van de M.O.V.E.O., zijn gister avond officieel ontvangen op de Neder landse ambassade, waar ambassadeur mr B. Ph. baron van Harinxm3 thoe Slooten hun gastheer was. Tijdens deze receptie heeft de ambassadeur de heer Corthals, de onderscheiding van commandeur in de Orde van Oranje Nassau uitgereikt. De heer Profis, president van deze or ganisatie, ontving de versierselen van deze orde. Gen. Rijkens, overhandigde als blijk van erkentelijkheid aan baron van Harinxma thoe Slooten het gouden insig ne van de MOVEO. Na deze receptie werd er een officieel diner aangeboden door de Belgische orga nisatie. Vandaag werd Antwerpen bezocht waar het gezelschap werd ontvangen door het gemeentebestuur; daarna volgde een boottocht op de Schelde. Om 4 uur vanmiddag werd de terugtocht naar Nederland aanvaard als besluit van drie dagen, waarover allen zich zeer dank baar toonden en die mede mogelijk zijn geworden door het genereuze werk van automobilisten, leden van de MOVEO, die hun wagens gratis beschikbaar stelden aan hun gehandicapte vrienden. (Van onze correspondent) Met enige vriendinnetjes speelde Dins dagmiddag het twee en een halfjarige dochtertje van de familie N. uit Etten, in een wei ter hoogte van de Haansberg. Toen het meisje te dicht bij een paard kwam, kreeg het kindje van het beest een trap. De kleuter overleed aan de gevol gen. Mej. A. Klinkert wonende aan de Snel- iiusstraat 32 in Enschede heeft in de school voor Maatschappelijk werk „Twenthe" in Hengelo, uit de han den van burgemeester Van Veen uit En schede namens het Carnegie-helden- fonds een polshorloge met inscriptie ontvangen. Mej. Klinkert heeft zich het vorige jaar als begeleidster tijdens 'n schoolreisje van Enschedese kinderen naar Giethoorn zeer moedig gedragen. Tijdens het punteren in de Giethoornse wateren geraakten 12 kin. deren te water. Drie er van wisten zich zelf te redden, doch negen werden door de dappere juffrouw op het droge ge bracht. Het hoofdbestuur van het Nederlandse Rode Kruis heeft aan kapelaan Et. Smits van de parochie van de H. Joseph te Bergen op Zoom de zilveren medaille van verdiensten toegekend als erkenning van de belangrijke diensten, welke hij zowel tijdens de watersnoodramp als daarna aan het Rode Kruis heeft verleend. De voor zitter van de afdeling Bergen op Zoom, de heer Lodders, heeft deze onderschei ding uitgereikt. Uit een opinie-onderzoek van Gallup in Grot-Brittanniëë blijkt, dat een grote meerderheid van het Britse publiek ver wacht, dat de conservatieve parij zal win nen. Volgens Gallup zou 55% van het pu bliek een conservatieve overwinning ver wachten terwijl slechts 19% een over winning'van de Labour-partü' verwacht. (26% had geen oordeel). (Van onze correspondent) De Katholieke Bend van Bejaarden en Gepensionneerden in het bisdom Haar lem telt thans 30 afdelingen met ruim 10.000 leden. Er zijn voor hen 122 socië teiten en gemiddeld worden daar 300 ont spanningsmiddagen per week georgani seerd, maar ook de tridua, bedevaarten en culturele middagen mogen zich in een grote belangstelling verheugen. In het af gelopen jaar werd uit particulier initiatief 42.885,ontvangen, uit gemeentelijke subsidies 6.243, Deze cijfers werden door de diocesane voorzitter, de heer W. Heselaars uit Am- steram, medegedeeld op de algemene jaarvergadering, welke Dinsdag in restau rant Brinkmann te Haarlem werd gehou den. Z.H. Exc. mgr J. P. Huibers, bisschop van Haarlem, die een kort bezoek aan de vergadering bracht, prees in zijn toe spraak tot de vele aanwezige afgevaardig den de toegenomen zorg voor de bejaar den, welke voor ons Katholieken van een bijzondere betekenis is, daar een onbe zorgde levensavond de gelegenheid geeft tot bezinning op hr.t grote geluk, hetwelk na ons scheiden volgt. Juist door een Ka tholieke organisatie kunnen de geestelijke belangen doeltreffend worden behartigd en daarom had mgr er bij de pastoors op aangedrongen de bejaardenzorg in hun parochie alle mogelijke steun te verlenen. Een speciaal woord wijdde de bonds voorzitter nog aan de komende wet op de politiek". ouderdomsvoorziening, welke op 1 Januari 1957 in werking zou moeten treden. Een bespoediging hiervan was volgens spr. zeer urgent, i.v.m. de ten hemel schreien de toestanden, speciaal ten plattelande. Uit het jaarverslag van de secretaris, de heer F. Keesen (Rotterdam), bleek wel de enorme, „jeugdige" vitaliteit van deze organisatie voor „ouden van dagen". Wer den in 1954 8 nieuwe afdelingen opgericht, in 1955 zijn er inmiddels al weer 12 bij gekomen, terwijl het ledental met onge veer 2.500 groeide. De vergadering laakte het „bemoede- ringssysteem" van de UW als in strijd met de moderne gedachte van bejaarden zorg. „Het werk voor öe bejaarden moet dóór de bejaarden geschieden" merkte de bondsvoorzitter in dit verband op. De voorzitter van de Federatie van ka tholieke bonden voor bejaarden, de heer Th. Steimetz, wees evensens op de zelf werkzaamheid van ae organisatie, welke voor alle bejaarden, ongeacht hun maat schappelijke positie is bedoeld. In een geestig speechje legde de geestelijke ad viseur, pastoor A. van Dieren O.P. de na druk op het pionierswerk van deze jonge organisatie voor do oude mens. De aftredende bestuursleden werden bij acclamatie herkozen, terwijl in de be staande vacature de heer Aug. Augustinus uit Lisse werd benoemd. Het bestuur be loofde nog, dat het er naar zou streven het blad „Levensavond" zo spoedig mo gelijk maandelijks te laten verschijnen. In de middag sprak de heer W. Peters, directeur van het vormingscentrum van de KVP te Baarn over „Bejaarden en (Telefonisch van onze Brusselse correspondent) BRUSSEL, Woensdagmorgen mat'ge belangstelling en in onge- ReuJLhtT atmosfe« 's gisteren in de het her h^amCr het debat ingezet over fende hef wetsontwerp no. 217 betref fende het onderwijs. Ilherileerb„at be.ï0" met een rede van de liberale rapporteur, die het voorstel ken- De CVP "netnaaiSd"-Cn "ho°Sst nodig". De CVP liet dit uiteraard over zich heengaan Men kent het standpunl. dat z« inneemt: het ontwerp van Collard bete kent de doodssteek voor het katholiek inderwgs in België. Vervolgens betrad minister Collar* zelf het spreekgestoelte, Hjj wees erop, dat ziin rede lang zou zijn, en vroeg de K^mèr er wat „U)den" voor over te hebben en kalm en aandachtig zijn uiteenzetting te willen aanhoren. Collard beweerde, dat zijn ontwerp niet met de grondwet in strijd is. Zoals men weet, houden de katholieken er een andere mening op ha. Volgens Collard wil de grondwet op onderwijsgebied geen staats monopolie, maar evenmin een monopolie van de Kerk. De minister zeide vervolgens, dat de voorgestelde wet de keuzevrijheid van de ouders in het geheel niet aantast. Op het ogenblik zou volgens Collard die vrijheid van keuze zelfs minder gewaarborgd zijn voor neutrale ouders, dan het geval 'is voor de katholieken. „Er zijn nog honder den gemeenten, waar wel katholiek, doch geen officieel onderwijs is", zo zeide hij. Met nadruk betoogde Collard ook, dat de Staat niet naar imperialisme in onder wijszaken streeft, maar in de eerste plaats zich beijvert om de ongelijkheid tussen het officieel en het katholiek onderwijs uit de wereld te helpen, „ongelijkheid, die thans ten .nadele van het officieel onder wijs bestaat". „Daar komt nog bij", zo zei Collard, „dat tal van katholieken in het neutraal onderwijs les geven, terwijl het tegen overgestelde practlsch niet voorkomt". Sprekend over de subsidies zeide de mi nister, dat het vrije onderwijs „nog andere bronnen van inkomsten" bezat, dan die uit subsidie. Toen daarop een der CVP-leden vroeg welke die andere bron nen dan wel zijn, bleef Collard het ant woord schuldig. Tot slot zeide Collard dat de regering „met gematigdheid" haar plicht zal doen op onderwijsgebied. Daarop nam de fractievoorzitter van de CVP, prof. Eyskens, het woord. Hij con stateerde, dat een objectieve enquête over de werkelijke toestand bij 's lands onder wijs een eerste vereiste is. Het expose van minister Collard noemde hij zeer onvolle dig. Hij wees erop, dat heel wat gefun deerde critiek van de CVP nimmer weer legd is. De heer Eyskens stelde de vraag waar om er geen statistieken gemaakt werden over het demografische aspect van de schoolkwestie. „Weet de regering dan niet, dat de katholieken veel meer kinde ren hebben dan de andersdenkenden?" zo vroeg hij. „Dit is een aspect, dat door de regering totaal wordt verwaarloosd". „Wij vragen een behoorlijk antwoord op deze en nog heel wat andere vragen, eer van een eerlijk debat gesproken kan wor den", zo zeide Eyskens. Hij vrees erop, dat het grootste deel van het land zich tegen Collard's wetsontwerp heeft uitgesproken. „De gehele jeugd van dit land heeft recht °P een degelijk onderwijs, zonder dat daarbij de gewetensvrijheid geweld wordt aangedaan". Concluderend drong spreker aan op ver wijzing van het wetsontwerp naar com missie ter nadere bestudering. „Heeft pre mier Van Acker niet verklaard, dat 1* voorstander is van een openhartige en loyale gedachtenwisseling rond de school kwestie?" zo zeide hij. „Ook wij wensen zulk een gedachtenwisseling, doch dan met volledige kennis van zaken". Premier Van Acker kwam vervolgens verklaren, dat hij niet van mening was. da' het debat onderbroken diende te worden zoals de heer Eyskens dat wenste. „De regering is wel bereid", zeide hij, ..het geven van antwoorden op de vragen tij dens het debat te vergemakkelijken" Men verwachtte nog nadere verklaring van de premier, doch deze verliet plotse ling de tribune, in de eerste plaats tot verwondering van zijn eigen socialistisch- Iiberale meerderheid. Op voorstel van de voorzitter zal het debat vandaag worden voortgezet. Het was precies kwart voor twaalf, toen Dinsdagmorgen dr F. Houben en prof. dr J. de Quay, de Commissarissen der Koningin resp. in Limburg en Noord- Brabant, met een door rood-wit-blauwe lintjes getooide zaag midden op de Maas brug tussen Gennep en Oeffeit een met dennengroen en kunstbloempjes versierde slagboom doormidden zaagden. En toen de hoogste provinciale gezagsdragers dit karweitje een aardige, originele vondst ten opzichte van het „alledaagse" door knippen van een lint vlot hadden uit gevoerd, was deze nieuwe vaste verkeers verbinding. gebouwd vlak naast de be staande spoorbrug, officieel geopend* Door deze simpele, maar symbolisch toch zeer treffende handeling in tegen woordigheid van vele autoriteiten en verdere belangstellenden van weerszijden van de Maas verricht waren op de eerste plaats natuurlijk Noord-Limburg en het Land van Cuyk maar overigens ook beide provincies in hun geheel verder uit hun isolement verlost en dich ter bij elkaar gebracht. Hetgeen onge twijfeld het welvaartspeil van beide ont wikkelingsgebieden. waartussen de rivier tot op heden een barrièrre had gevormd, in niet geringe mate ten goede zal komen. Die verwachting althans werd ook uit gesproken door beide commissarissen, voordat zij gezamenlijk de brug voqr het verkeer in gebruik stelden. Vanuit Oef feit en vanuit Gennep waren de tientallen autoriteiten uit resp. Brabant en Limburg naar de de brug gewandeld, voorafgegaan door de muziekkorpsen en de met feest- mutsen en vlaggetjes getooide school jeugd van beide plaatsen. Om kwart over elf ontmoetten beide groepen elkaar. Nadat de fanfare „Vrien denkring" spontaan het Limburgse volks lied had gespeeld, besteeg dr Hoeben het feestelijk aangeklede spreekgestoelte. De gouverneur schetste de geschiedenis van de totstandkoming van de nieuwe brug. Spreker was Brabant dankbaar, dat zij toch na begrijpelijk geaarzeld te hebben in de kosten evenals Limburg 100.000 had bijgedragen. „Moge deze brug niet alleen de materiële welvaart bevorderen, maar in deze Christelijke streken ook een verzinnebeelding tussen tijd en eeuwigheid zynl", aldus besloot dr Houben zijn rede. Prof. De Quay betoogde, dat Noord- Brabant heeft geleerd, hoe belangrijk het is met bruggen de scheiding van al haar buren te overbruggen. Noord-Brabant is door 250 km. watergrens en slechts 70 km. landgrens van de rest van Nederland ge scheiden. Al had Brabant aanvankelijk bezwaar gemaakt tegen de plaats van de nieuwe brug, die men liever Noordelijker (Katwijk-Mook) had gezien, aldus prof. De Quay, en 'al had men zich hier eerst eens achter het oor gekrabt, voordat een ton werd uitgegeven, nu de brug tussen Oeffeit en Gennep is gekomen, niet alleen om welvaart te brengen, maar ook om de saamhorigheid tussen beide gewesten te bevorderen, verheugt ook Brabant ei zich van harte over. Prof. De Quay over handigde de Limburgse gouverneur een fust bloemen, waarna beiden onder grote hilariteit de slagboom in enkele duwen en trekken doorzaagden. En toen trokken al die autoriteiten Limburgse en Brabantse gedeputeer den, burgemeesters, vele hoge en lagere functionarissen van verschillende depar tementen, van diverse bureaux van Rijks waterstaat, militaire, burgerlijke en geestelijke gezagsdragers en vele andere genodigden met de beide commissaris sen over de brug eerst naar het Bra bantse Oeffeit, waar ten gemeentehuize verversingen werden aangeboden. En om een uur ging allen met autobussen naar Gennep, waar in hotel „Van Bergen" een koffiemaaltijd werd gebruikt. Tot en met 30 Mei blijft men in Noord- Limburg en Oost-Brabant uitbundig feest» vieren. Enkele uren na deze feestelijke ope ning heeft het verkeer op deze brug reeds het eerste slachtoffer geëist. Het U-jarige jongetje H. K. uit Oeffeit kwam onder een auto, toen hij aan de Bra bantse zijde van de brug plotseling de rijbaan wilde oversteken. De jongen werd naar het ziekenhuis te Boxmeer overgebracht, waar hem de laatste H.H. sacramenten werden toegediend. Gisterenmorgen werd op de grens van Limburg en Noord-Brabant bij Gennep en Oeffel over de Maas een brug geopend. De officiële opening van de 320 meter lange brug bestond uit het doorzagen van een paal door de commissaris van de Koningin van Noord-Brabant, prof. dr J. E. de Quay, en van Limburg dr F. J. M. H. Houben. Met de arrestatie van een zekere W. uit Amsterdam, die dezer dagen door de Bossche politie werd ingesloten, blijkt een brutale pastoriedief achter slot en grendel te zijn gezet. Hij werd ervan verdacht door middel van insluiping diefstallen te hebben gepleegd in pastorieën te Den Bosch, doch bleef hardnekkig ontkennen. De recherche beschikte evenwel over zo veel bewijsmateriaal, dat de aangehou dene ten slotte met bekentenissen voor de dag kwam. Het bleek toen, dat W. zich ook schuldig had gemaakt aan diefstallen in kerken en pastorieën te Amsterdam, Jutphaas, Bunnik, Woudenberg, Cothen, Hedikhuizen (bij Heusden), Den Dungen, Rosmalen, Berlicum, Nijmegen en Korten- hoef. In Amsterdam en Utrecht pikte W. bovendien nog enkele rijwielen mee. Ge confronteerd met de gedupeerden, werd hij onmiddellijk herkend. De dirigent van het Brabants Orkest, Hein Jordans, is voor een vacantie- en tegelpk studiereis naar Italië vertrok ken. Hy zal o.m. ook Sicilië, het einddoel van zyn reis. bezoeken. Ter vervanging van de heer Jordans komt Eduard van Beinum naar Den Bosch. Hij zal bij het Brabants Orkest de repetities leiden o.a. van de Eerste Symphonie van Brahms en de Derde Symphonie van Schubert, welke beide symphonieën volgende week onder zijn directie in de tweede serie der lustrum concerten van Brabants Orkest in de vier grote steden, van Noord Brabant zullen worden uitgevoerd.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 7