GROEIENDE VERWIJDERING TUSSEN RIO EN WASHINGTON Belgisch/Luxemburgs Handels centrum officieel geopend Belgische voetbalpool blijkt lucratieve zwenclelarij Puistjes... débraline GODS WOORD GAAT OVER MODERNE GOLVEN E 55-FAMILIE-REUNIE BRAZILIË 1955 CONTACT sr Gloeilampjes Brazilië wil niet als arme verwant behandeld worden Bedevaarten naar Pax Christi-congres „Belg is een goede producent doch een minder goed verkoper" De havenstaking in Engeland Coupon bereikte „directie" niet Televisie overal met zeker wantrouwen bejegend Wat een ongekende weelde Extra-uitzending van de Ned. Schoolradio Geen her- of nieuwbouw in „Lunetten" h.h. wijdingen in wittem DINSDAG 24 MEI 1955 PAGINA 5 Het gebouw van de Standard Oil te Sao Paulo OLIE DE PUBLIEKE OPINIE (III Slot) ECONOMISCHE ONAFHANKELIJKHEID Verandering van spijs doet eten mm. In het voordeel van drie landen BELASTINGVERHOGING IN BELGIE? GRIEVEN QUADRATUUR VAN DE CIRKEL Gedupeerde Haarlemse café houder dient klacht in I ontsieren Uw gelaat. Ze verdwij- nen dikwijls in 24 uur.evenals vuile poriën en vetwormpjes,door het beroemde huidgeneesmiddel B n-siot Kern van de zaak De ,.kerlc' van luisteraars en kijkers SYNODE KEERT ZICH TEGEN KLEDING- UITWASSEN ZEEUWSE AARDBEIEN VELDEN STAAN IN BLOEI ONS LAND TELT 925.330 MOTORRIJTUIGEN Gezinnen naar andere oorden Brazilië kent het dilemma van alle onderontwikkelde landen. Het kan niet industrialiseren zonder eerst zijn landbouw gemoderniseerd te hebben. Maar het kan deze modernisering niet aanpakken zonder eerst een werke- lijk nationale industrie te hebben. Om deze cirkel te doorbreken beschikt Brazilië zeker over enkele belangrijke troeven. Zij heeft er in ieder geval meer dan de andere Zuidamerikaanse staten, wier economie op een gevaarlijke wijze afhankelijk is van de export van één enkel product of één enkele grondstof. Brazilië heeft daarentegen in een betrekkelijk recent verleden zulke uitzonderlijke welvaartsperioden gekend, dat de Braziliaanse zakenlieden het woord crisis uit hun vocabulaire hebben geschrapt. 1 erf op dit ogenblik hebben zij gelijk gehad. (Van onze correspondent). Naar het Pax Christi-congres te Nij megen, dat op 8 Augustus plaats vindt, zullen op 2 Augustus zeven bedevaarten te voet vertrekken uit de volgende plaat- een: Maastricht, Breda, Delft, Amster dam, Krefeld (Did) via Roermond en ten slotte Oldenzaal. De bedoeling van deze internationale bedetocht voor de vrede is, door het contact van jonge mensen (jongemannen en meisjes van 18—25 jaar) uit verschillende landen en door gesprek ken onderweg over onderwerpen, die het leven raken en die de eigen gezichtskring verwijden, zo tastbaar mogelijk de een heid in Christus te beleven, met de be reidheid qlle offers te aanvaarden, die het leven in gemeenschap onophoudelijk eist- Op het hout (het zgn. pau Braza waar~ aan het land zijn naam dankt), op het goud, op de suiker, en op de rubber_ is de koffie gevolgd. De nieuwe heeft een nieuwe welvaart juist op het moment, toen misch aanzien van Manaos cyclus verzekerd, het econo- in het hart iiuacii aauiicu vau van de zo rijk aan hevea's zijnde zonewouden begon te tanen. Maar verschijnselen die niet bedrie gen hebben reeds de nadering van een nieuwe malaise aangekondigd. Het voor uitzicht van een slechte verko°P ^n f koffie begint ernstige bezorgdheid te wekken onder de beursmensen van Rio en Santos. Ogenschijnlijk is deze onge rustheid nog niet doorgedrongen tot de planters, de „fazendeiros" van het bin- land. Zij zoeken nog even verbeten naar nieuwe stukken rode aarde in het gebied van de Parana en zelfs langs de grenzen van de Matto Grosso. De fluctuaties in de prijzen zijn echter veelbetekenend. Bovendien heeft de in de Verenigde Staten gehouden perscam pagne ten gunste van een minder ver bruik van koffie de Braziliaanse eco nomen ertoe aangezet, om naar iets an ders uif te zien. Iets anders! Dat is natuurlijk op de eerste plaats: olie. Het ziet er naar uit, dat de Braziliaanse bodem een gewel dige rijkdom aan olie verbergt. Ameri kaanse maatschappijen hebben reeds ernstige bodemonderzoekingen verricht in het bekken van de Amazone. Men kan zich gemakkelijk de technische moeilijkheden voorstellen waarop een rationele exploitatie van dit gebied stuit. Daar zullen aanzienlijke investeringen aan te pas komen, welke noch de staat, noch de Braziliaanse industriëlen op zich zullen kunnen nemen. Bij de huidige stand van zaken op de oliemarkt (en vooral sedert het weer in gebruik nemen van de Portugese raffi naderijen) zou het Braziliaanse vloei bare goud een nu reeds uitermate hoge olieproductie op gevaarlijke wijze komen vergroten. ,,Het is waar" vertelden mij verschillende leden van de regering Café Filho, ,,dat de Amerikanen veel praten over onze petroleum, misschien al te veel. Maar zij hebben nog nimmer enige pressie uitgeoefend". Men heeft dus deze paradoxale situa tie: De V. S. begeren op het ogenblik de Braziliaanse olie niet. Maar de Brazi liaanse publiek» opinie is er diep van overtuigd, dat de Amerikaanse trusts achter de schermen werken en hebben bijgedragen aan dc dramatische val van Vargas. Het mogelijke belarig van de Ameri kanen bij de olie van hun land drijft zelfs de meest realistische Braziliaanse politici ertoe, om „anti-imperialistische beschermingsmaatregelen" aan te beve len ten einde niet door te behoeven gaan voor „knechten van Washington", ter wijl in feite het onmiddellijke belang van Brazilië eist, dat men Amerikaans kapitaal ter beschikking krijgt. Een enkele minister van de regering- de staat Sao Paulo, Jamo Quadros, er toe geleid, dat Cuedin tot een voortij dig aftreden werd gedwongen. Zo hebben de oliekwestie en de koffie- crisis de verhoudingen tussen Brazilië en de V. S. diepgaand gewijzigd. Nog niet zo lang geleden beschouwde Washington de „kolos in het Zuiden" als zijn meest trouwe steun in Zuid- Amerika. Truman heeft zich persoon lijk naar de Braziliaanse hoofdstad be geven om de inter-Amerikaanse confe rentie van Rio in Augustus 1947 bij te wonen, waar het zgn. verdrag van Rio tot wederzijdse inter-Amerikaanse bij stand werd gesloten. Café Filho stond openlijk deze Jaa^e oplossing voor. Dit was Cuedin, de ml- j nister van Financien. Reeds bij de Deze exploitatie van de olierijkdom ni v£jn de verkiezingscampagne is evenwel te belangrijker, nu Brazilië d n an de gouverneur van zich ruïneert om benzine in te voeren. neDDen - - De nationale productie dekt slechts 2 Pet. van het verbruik. Ieder jaar geeft de regering 300 millioen dollar uit om de Personenwagens en vrachtauto's te kun nen laten rijden, d.w.z. meer dan voor welke andere import uit de dollarzone. Er is dus eigenlijk slechts eén logische oplossing: een beoep op buitenlands pn- vékapitaal (dat is dus practisch Ameri- kaans privékapitaal). Maar dit zou een omwenteling beteke nen voor de politiek, waarvoor Vargas zich beijverd heeft. In 1953 had de aan- "®ming van de wet op de „Petrobras" nationale Braziliaanse petroleum- maatschappij) het einde aangegeven van een lange ontwikkelingsgang in de richting van een versterking van het economisch nationalisme. De stemming erover had een, in Zuid-Amerika vaak voorkomend, samengaan tussen commu nisten en nationalisten te zien gegeven. „Onze petroleum is van ons", is uit de aard der zaak een leuze van uiterst links, wiens eerste zorg is zich zoveel mogelijk te'verzetten tegen de invloed van de Verenigde Staten ten Zuiden van de Rio Grande. Maar het is eveneens een leuze, welke opgang doet in die na tionale handelskringen, die zich wensen te verzekeren van de macht over de economie van het eigen land. Men zal niets van de politieke reacties van Zuid- Amerika begrijpen (en in het bijzonder niet van die van Brazilië), indien men vergeet, dat de leuze van de economi sche onafhankelijkheid een van de meest invloedrijke is in dit gebied van do wereld. Onlangs verwierp de Senaat van Rio met een enorme meerderheid (37 stem men tegen 5) een uiterst bescheiden amendement °P de „Petrobras"-wet. Het is ondenkbaar, dat een politiek leider van welke partij ook vóór de presidentsverkiezingen in October a.s. een aanval durft te doen op de natio nalisatie van de olie. Het is intussen verkeerd te geloven, dat de Noordamerikaanse trusts een on middellijke exploitatie van de Brazi liaanse olie zullen nastreven. Het lijkt waarschijnlijker, dat zij slechts een voor- rangsrecht op een eventuele exploitatie wensen te verkrijgen. maak daarom 'n heerlijke K WIX macarom-scbotel KWIX maca roni - wat blokjes vlees - een hartige jus. dat zal er goed In gaan eD is niet duur. Neem de proef met Alleen verpakt verkrijgbaar QIMKÊI Koop vandaag nog een pak. Op 8 Maart van dit jaar werd b(j nota riële acte de oprichting van een Belgisch- Luxemburgs centrum voor handelsbetrek kingen in Nederland verwezenlukt. Om psychologische redenen werd de gedachte „kamer van koophandel" achterwege ge laten. In Nederland, zo redeneerde men, bevindt België-Luxcmburg zich niet in het buitenland, maar in de Benelux-gemeen- schap. Het bovengenoemde centrum necii thans een pand in dc Rijnstraat in Den Haag betrokken, waarvan de oMicieie ingebruikneming gisteren geschiedde. -t centrum wijkt in zoverre van de in ons land bestaande buitenlandse kamers van koophandel af, dat het niet een gemeng centrum is, van België-Luxemburg ener zijds en van Nederland anderzqds. maar alleen een Belgisch-Luxemburgs centrum. In Hotel Central werd des middags een lunch aangeboden door het bestuur van dit Belgisch-Luxemburgse Handelscentrum. De Belgische zaakgelastigde, de heer Couvreur, heeft aan deze lunch de nieuwe baby met vreugde begroet. Hij merkte o.m. op, dat het centrum vooral ook vee± betekenis voor de kleine Belgische han delslieden en industriëlen heeft om voor hun producten in Nederland een afzet gebied te vinden. Aan tafel spraken voorts nog de heer Dierckx, namens he- Verbond der Belgische Nijverheid en de heer Heyser namens de gezant van Luxemburg. Hierna begaven de genodigden zich naar de Witte Sociëteit, waar zich reeds zeer vele gasten hadden verzameld voor de ontvangst die er door het bestuur van het centrum werd gehouden. De Belgiscr.e handelsraad, de heer A. J. M. Uyttenhove merkte in een rede tijdens deze ontvangs; op. dat vele gemiddelde en kleinere be- i drijven, die in België zo talrijk zijn. zich soms niet de moeite getroosten om alle mogelijkheden van de Nederlandse markt te benutten. De oorzaak daarvan kan wei- licht worden gevonden, zo zei hij, in de algemene karaktertrekken van de Belg, die een goede producent, doch een minder goede verkoper is. Ons doel is niet, aldus de heer Uytten- hove, dat het centrum^ de Belgische export naar Nederland wil verruimen ten koste van Nederlandse producten doch veeleer in het voordeel van onze drie landen een sterk en steeds meer ingeschakelde markt te vormen, zodanig, dat een specialisatie tot stand kome, waarop ieder land op grotere schaal zou werken en juist voor datgene, waarvoor het beter is aan gelegd. Hierna volgde een gelukwens door de voorzitter van de federatie van Belgische kamer van koophandel in het buitenland, vicomte Obert de Thieusies, terwijl ook de ere-voorzitter van deze federatie, de heer J. Hennes, enkele woorden sprak Tenslotte heeft drs F. Vogels, voorzitter van het bestuur van het centrum, een uiteenzetting over het centrum gegeven. Hij deelde daarbij nog mee, dat het cen trum reeds flink op weg is naar de 200 leden. Gisteren, de eerste dag van de sta king van de leden van de „National Amalgamated Stevedores and Dockers Union" (NASD), staakten te Londen ongeveer 6.000 van de 25 000 havenar beiders. In Liverpool en Birkenhead hadden 9.000 arbeiders het werk neer gelegd, terwijl er 7.700 normaal op het werk waren verschenen. Te Manches ter staakte ruim de helft van de 2.500 man, terwijl onder de 3.500 arbeiders te Huil de verhouding tussen werkwil ligen en stakers ongeveer dezelfde was. Tenslotte nam een derde van de 800 havenarbeiders te Garston aan de Mersey aan de staking deel. Zoals gemeld, eisen de stakers voor hun vakbond het recht om in het ge hele land namens havenarbeiders als onderhandelaar op te treden. Tot dus ver wordt evenwel alleen de grote „Transport and General Workers Union", waarbij de overgrote meerder heid van de Britse havenarbeiders is aangesloten, als zodanig door de werk gevers erkend. Vertegenwoordigers van de NASD komen vandaag te Londen bijeen om voorstellen ter beëindiging van 't con flict te bespreken. De Nation Beige weet te melden dat de regering besloten heeft de belastingen te verhogen. Het zal hier vooral gaan om 'n verhoging van de omzetbelasting van 4.5 tot 5 pet., een verhoging van de grond belasting en een aanpassing der registra tierechten. De verhoogde omzetbelas ting zou per jaar Fr 2 milliard opleveren, de verhoogde grondbelasting Fr 500 mil lioen. De benzinebelasting zal echter niet worden verhoogd. Volgens het liberale blad „La Dernière Heure" moet de regering een budgetair tekort van Fr 5 milliard aanzuiveren. De helft hervan zal worden gedekt door ge noemde belastingen, de andere helft door bezuinigingen op de onderscheidene be grotingen. f Advertentie! Langzaam maar zeker z(jn de betrek kingen tussen de twee grootmachten van de nieuwe wereld slechter gewor den. Vargas had reeds door z(jn dubbel spel en zijn valse aarzelingen de Ame rikaanse leiders teleurgesteld. Washing ton begrjjpt niet, waarom het Brazi liaanse volk evenals dc meeste volken van Zuid-Amerika zo gemakkelijk en zo heftig reageren tegen de Gringos, zoals men de Noord-Amerikanen misprij zend noemt. De Verenigde Staten heb ben voortdurend de indruk, dat de eco nomische en politieke crisis van de „zus- ter-naties" onmiddellijk op het debet worden geschreven van het State-de partment, het Pentagon of meestal van Wallstreet. Van hun kant wensen de Brazilianen van de Verenigde Staten belangeloos technische en financiële hulp te ontvan gen. In dit perspectief komen hun de voorschriften van het „Punt-i-program" als volkomen veilig voor, maar de plan nen van de V. S. voor economische bij stand hebben op de eerste plaats betrek king op Europa en Azië. Dit Is iets wat men ln Zuid-Amerika niet gemakkelijk vergeet en evenmin vergeeft. Brazilië heeft zijn aandeel ge leverd in de militaire overwinning van de geallieerden en zijn onmetelijke reser ves aan grondstoffen ter beschikking ge steld en begrijpt niet waarom het, nu de vrede is teruggekeerd, als de arms verwant wordt behandeld. Men zou kunnen zeggen, dat wanneer de Amerikaanse hulp Brazilië toestond een economische onafhankelijkheid te verwerven, al deze grieven spoedig slechts herinneringen zouden zijn Maar de opvatting van de republi keinse regering te Washington houdt daar klaarblijkelijk geen rekening mee. „Geef garanties aan onze bankiers, stabiliseer Uw eigen munt. indien U tenminste wenst dat er zakenmensen bij U gaan investeren." Daarop komt in het kort de aanbeveling van Wash ington neer. Het is met andere woorden de quadra- tuur van de cirkel. In deze omstandig heden is het waarschijnlijk, dat de Ame rikaanse vooroordelen van de Brazi liaanse massa en deze strikt utilitaris tische politiek van de Verenigde Staten zullen bijdragen tot een groeiende ver wijdering tussen Rio en Washington. Dit behoeft nog niet noodzakelijkerwijs te betekenen, dat de communisten daar winst bij zullen behalen. De werkelijke kracht van het Braziliaanse communis me is in Europa en zelfs in de Verenigde Staten over het algemeen voortdurend overschat. Maar bij een steeds nauwere binding tussen het beredeneerde nationa lisme van de élite en het spontane anti- Amerikanisme van de massa zou ten slotte mensen aan de macht kunnen brengen, die de V.S. niet minder vijandig gezind zijn dan de communisten. Het vorige artikel verscheen in ons nummer van Dinsdag 17 Mei j.l. Van de vreugde van de Haarlemse café houder Kdhlniger, die begin Maart werd verblijd met de mededeling, dat hjj een prijs van ongeveer 30.000 uit de Belgi sche voetbalpool »L'Europe-Pari-Mutue!" gewonnen had, is thans niets meer over. Gistermiddag heeft hij b(j de Haarlemse politie terzake van oplichting een klacht ingediend tegen de Rotterdammers De Kw. en N., die resp. als agent en als hoofdagent van de pool „voor Nederland" optraden. Op een door hem bele-g<3e persconfe rentie vertelde de caféhouder van de vele moeite, die hij zich getroost had om zijn prijs te bemachtigen. Het bleek hem spoedig, dat de P°°' een wel zeer dubieus karakter had; door antidatering trachtte men b.v. de poolbnefjes te camoufleren. In Rotterdam gelukte het de caféhouder contact te krijgen met de beide agenten, die ondanks hun vrij eenvoudige ..hoofd beroepen" (een een broodwijk) een grote staat voerden. Uit Antwerpen be reikte de caféhouder een brief, waarin hem werd medegedeeld, dat hem de dividend niet kon worden uitbetaald, daar de coupon de aldaar residerende „directie" niet had bereikt. Dit laatste had moeten gebeuren via een '"gewikkeld systeem van sub-agenten, die bij informatie elkaar over en weer beschuldigden, ofwel „ziek" waren. In Antwerpen, waarheen de caféhouder zich in gezelschap van zijn advocaat en van de twee Rotterdammers had begeven, werd hem een schikking aangeboden. 2100 plus de gemaakte kosten. Later bood men hem aan agent van de pool te worden, maar hierop werd door hem (wijselijk) niet ingegaan. Het is de onfortuinlijke caféhouder thans wel duidelijk, dat hij lelijk bij de neus genomen is door lieden, die uit de goklust van „de gewone man" munt trach ten slaan. In totaal is hij een bedrag van 700 kwijtgeraakt aan kosten voor een advocaat, reiskosten, telefoontjes etc. De aangifte wegens oplichting baseert hij op de mededeling op de poolbriefjes, dat wekelijks 800.000 aan prijzen uitbe taald zou worden, terwijl hem in bijzijn van getuigen door de Rotterdamse agent werd verteld, dat per week ongeveer 10.000 binnenkomt bij de pool, die uit sluitend voor Nederland is bestemd. Van de inkomsten gaat 50 pet ais premie naar de verschillende agenten. bos Angeles Het zal U misschien wat verbazen, maar tienduizenden Amerikanen hebban hier in spanning het kikvors-springcon cours bijgewoond, dat thans reeds voor de 28ste maal in 28 jaren „versprongen' is. De kampioenkikvors is Tule Pete en het dier maakte in drie sprongen een totaalscore van vijftien voet en vijf duim, voldoende om kampioen-kikvors springer te worden. Geen wonder, dat Tule Pete er enkele ogenblikken na de huldiging wat opgelezen als een kik vors uitzag. Hamberg Dit was 'n veilig- verkeersdemonstratie waaraan Amerikaanse militairen zich onderwierpen. De chauffeur moest tij dens de rit een vol kopje water in de hand houden. Papieren bekers bakenden de route af en aan het eind daarvan 'noest de chauffeur naar de achterkant Van zijn wagen gaan. een handvol bis cuits eten, een „milkshake" drinken daarna een deuntje fluiten. Vervolgens Werd hij geblinddoekt en achteruit rijdend langs hetzelfde parcours ge loodst. Verfrommelde papieren bekers en gemorst water vormden de strafpunten ari Twee koetsiers vochten een duel uit, toen ze ruzie kregen over een passagier Ze kozen het voor hen meest, voor de en in de hand liggende wapen: de zweep Ze hadden misschien beter een pistool kunnen kiezen, want dan hadden ze nog mis kunnen schieten. Met de zweep om gaan konden ze beiden echter zo goed, dat de ene tegenstander doodgeranseld werd en dat de doctoren in het zieken huis om het leven van de andere koet sier te redden, al hun krachten in spannen. (Van een bijzondere medewerker) Was de eerste der drie UNDA-studie- dagen in Wenen gewijd aan problemen, welke met de radio-uitzendingen van godsdienstige aard samenhingen, de bei de volgende dagen vroegen speciale aan dacht voor televisie-problemen op dit ge bied. Hoewel (of juist omdat?) er in Wenen prominente TV-deskundigen aanwezig waren (we noemen pater Jan Joos C.I. C.M. van de Vlaamse TV, père Pichard O.P. uit Parps, dr Siegel uit Hamburg, pater Andrew O.F.M. van de BBC, sig- nore Filizzola uit Rome), vielen er in de toon der discussies een bepaalde onzeker heid en reserve te constateren. Men kreeg zelfs de indruk, dat spreken over TV ge lijk stond met spreken over een latente bedreiging, een gevaar. Zou men in de jeugdjaren van de radio- omroep ooit een pastorale bezorgdheid aan dc dag hebben gelegd als hier ten aanzien van de TV? Een klein detail: de ene afgevaardigde wil een beroep doen op de regeringen om het TV-program al thans in zijn tijdsduur aan banden te leggen; een ander reageert hier hevig tegen, doch meent dat, het aan de kerke lijke instanties toekomt paal en perk te doen stellen .Ieder is het er echter over eens dat ongelimiteerde TV-uitzendingen zonder meer een onheil betekenen. Ken nelijk heeft de TV zich in haar korte be staan reeds genoegzaam vergaloppeerd in sommige landen, om overal met een zeker wantrouwen bejegend te worden. Toch getuigde het „requisitoir" van nuchtere realiteitszin: enerzijds beseft men wel, dat beperking van zendtijd zin loos wordt, zodra een concurrerende, eventueel commerciële zender hele dagen uitzendt; anderzijds merkt men op, dat (het argument is wat simplistisch) toch ook niemand de gehele dag de kraan van de waterleiding lopen laat, gezwegen nog van de omstandigheden, dat kijken naar de TV vrijwel iedere arbeid uitsluit, in tegenstelling tot de radio. Uit dit alles blijkt wel. hoe terecht het woord werd verleend aan prof. Hoizamer uit Mainz, die een reeks wjjsgerig-paeda- gogische reflecties ten beste gaf over aard en gebruik van radio en televisie. Na te hebben gewezen op de bij uitstek functio- neel-opvoedende kracht van deze moder ne middelen, die oog en oor gevangen houden in een entourage, aan welker in vloed men zich nauwelijks kan onttrek ken, deed hij een aantal suggesties, hoe te komen tot een zekere kijk- en luister- tucht bij de gebruikers en hoe door een code van morele en godsdienstige normen zodanige waarborg kon worden gekregen van de kant der programma-samenstel lers, dat de uitzending geen inbreuk maakt op de goede sfeer van het gezins leven. De hierop volgende discussie bracht nog vele interessante aspecten naar vo ren. Zo wees abbé Jacques Haas erop, dat minderwaardige kwaliteit van het TV-prngramma zich automatisch zou wreken door vervreemding van de kijkers die, zo zij voortdurend worden onthaald op onbetekenende uitzendingen, zich des te eerder bewust zuilen worden van het tijdverlies, waarmee het TV-kijken ge paard gaat. In aansluiting hieraan wees mgr Otto Mauer uit Wenen op het gevaar, dat de TV een tendens uit de filmpraktijk zou overnemen door een irreële droomwereld te gaan scheppen voor de toch al tot pas siviteit overhellende kijkersmassa. Z.i. was het daarom gewenst, vooral uitzen dingen met realiteitswaarde te presen teren zoalg actualiteiten, gesproken en verbeelde reportages, interviews, enz., of, zoals een Italiaanse afgevaardigde voor stelde: het stellen van problemen, waar van de uitgestelde oplossing aanleiding geeft tot discussie in de familiekring. De kern van de zaak kwam eigenlijk Pas op de derde dag aan de orde, toen Pierre Levie van de Brusselse TV een voordracht hield over liturgische ceremo nies en televisie. Het is immers duidelijk, dat geen godsdienst zoveel visueels te bie den heeft als de katholieke met zijn overstelpende sacramentele en liturgische zichtbaarheid. Veel meer nog dan in de radio zal in het televisieprogramma het godsdienstige hoogtepunt bereikt worden ijl de zichtbare manifestatie van het hei- lige gebeuren. Dr zjjn landen, waar men rechtstreeks de H Mis uitzendt, zodat de kijker zich terecht er van bewust is, dat de heilige gebeurtenis waarvan hij van verre f?e' tfige is, op' hetzelfde moment inderdaad Plaats heeft. De heer Levie oriënteerde zijn gehoor in deze kwestie door de voor- delen tegenover de nadelen te stellen. Als voordelen voerde hij aan, dat de H. Mis een voor de TV waardevol en boeiend schouwspel biedt, in staat om zelfs on gelovige kijkers te imponeren. Bovendien biedt de TV-camera het voordeel, dat zy alles tot in details weergeeft, een onbe reikbaar ideaal dus voor de meeste kerk gebouwen. Ten slotte is er nóg het voor deel, vooral voor zieken en geïsoleerden onschatbaar dat zt) ons door het oog m contact brengt met de eucharistische fei telijkheid. ook al geldt dit volgens het kerkelijke recht niet ter voldoening van de plicht tot mishoren. Er zijn echter evenzeer nadelen aan verbonden en wel het meest dat der pro fanatie. Men denke slechts aan een mo gelijk celebreren (om technische rede nen) in een studioruimte; aan het ge vaar van oneerbiedig en stijlloos toezien van de kant der gelovigen; aan de bij zondere gevoeligheid en prikkelbaarheid, die naargelang de aard van de bevolking ongunstig of minstens onbehaaglijk kan reageren op het te kijk stellen van het heilige of heilig-gewaande; ten slotte het gevaar van de sleur bü veelvuldige uit zending. Het was dan ook interessant, de tegen gestelde reacties waar te nemen onder de vertegenwoordigers. In Frankrijk vindt men de vurigste voorstanders en de meest radicale toepassing. De Duitse afgevaardigde, dr Siegel. nam met klem stelling tegen de studio-dienst en de veel vuldige kerk-uitzending. Aanvaardbaar scheen toch wel voor alle partijen een incidentele, zeer goed voorbereide uitzen ding van de H. Mis uit het kerkgebouw. Uit de middagdiscussie, die onder lei ding stond van abbé Haas, noteren wü nog het vraagstuk van para-liturgische uitzendingen, waaronder ook de gods dienstige folklore. Ook hier verdedigde de één dergelijke uitzendingen op grond van haar functioneel-opvoedende waarde of wegens haar apologetische nut, terwijl de ander waarschuwde voor het gevaar van romantisering en voor de misleidende in druk, dat godsdienst een overblijfsel van boeren-folklore zou zijn. Uit dit alles rees weer het probleem op, hoe met name de Eurovisie-program ma's van godsdienstige aard rekening hadden te houden met de uiteenlopende psychologie der aangesloten landen. Kortom, voor hen. wie de mogelijkhe den om Gods Woord en Heerlijkheden uit te dragen over de golven der moderne techniek ter harte gaan, was er in Wenen overvloedig stof tot nadenken. Hun zal ook uit het hart gegrepen zijn, hetgeen de nuntius mgr Dellepiane tot slot zeide: „Zo er al veel geld nodig is voor de bouw van kerken, men mag geen kosten spa ren om door middel van radio en tele visie door te dringen tot de levende, maar zo ver verwijderde kerk van luiste raars en kijkers!" Het eerste artikel is gepubliceerd op Donderdag 12 Mei j.l. is het voor kleine Mia, dat ze niet één maar twee van dieschatjes cadeau kreeg. Wat je boven verwachting krijgt is altijd reuze. Haar moeder merkt het met Omo. Daarmee krijgt zij twee wensen vervuld. Het goed wordt prachtig wit. Dat is één. Bovendien zijn de vlekken verdwenen. Dat is twee. Met andere wasmiddelen is 't meestal öf het ene öf het andere. Met recht heet hetèn zuiver wit èn vlekke loos, dat's Omo-schoon. Alléén het moderne OMO kent het geheim van de z.g. dubbele waskracht. Alléén OMO geeft een sop, dat het vuil als een magneet uit het goed trekt. A lléén OMO geeft V de schoonste was van Uw leven. O 2 SO P De E 55 als een familie-reunie, waarop de struise kinderen van Jan Hollander en Maaike Pak-maar-aan na tien jaar ge zellig bij elkaar komen om de eerste letter van het woord ellende uit 1945 te vergelijken met de eerste letter van energie ln 1955. Rond dit simpele, maar voor het kind begrijpelijke en aantrekkelijke beeld Is door G Wilkeshuis uit Deventer een hoor spel geschreven, dat gistermiddag over Hilversum II tijdens een extra-uitzending van de Stichting Nederlandse Schoolradio is uitgezonden om de schooljeugd de zin en betekenis duidelijk te maken van de De particuliere synode van de Geref. Gemeenten van het Westen heeft naar aanleiding van een voorstel van de classis Middelharnis uitgesproken, dat vrouwen en meisjes, die in haardracht en kleding niet te onderscheiden zijn van mannen en jongens, door de kerkeraden ernstig be horen te worden vermaand. Doopleden, die daarin geen verandering wensen te brengen, behoren naar het oordeel der synode tot de belijdeniskatechismus geen toegang te hebben. De synode is ook van oordeel, dat tegen het roken en het gebruiken van lippen stift door leden van het vrouwelijk ge slacht vermanend door de kerkeraden behoort te worden opgetreden. Rijk en overvloedig bloeien op het ogenblik de aardbeien op Zuid-Beveland. In geen jaren is de bloei zo overdadig rijk geweest als thans het geval is. Nacht- vorstschade is tot op heden nog niet voor gekomen en daarom heeft men hoop op een goede aardbeienoogst in Zeeland. Echter, de aardbei is een gewas, dat bij zonder afhankelijk is van de weers omstandigheden tijdens de pluk en daar om betekent een rijke bloei nog niet een rijke oogst. In Zeeland en in het bijzonder rond Kapelle-Biezelinge zijn sinds vorig jaar enkele vroege aardbeienrassen sterk naar voren gekomen. De oogst hiervan zal met ongeveer drie weken beginnen, dat is bijna veertien dagen later dan ln normale jaren. Deze vroege aardbeien worden in doosje® voor verse consumptie en export geplukt. De andere Zeeuwse aardbeien- rassen worden hoofdzakelijk voor de fa briek gekocht. De productie in deze pro vincie schommelt in normale jaren rond 1 millioen kg. Volgens berekeningen van de KNAC bedroeg het, aantal geregistreerde motor rijtuigen op 1 April: 244.750 (219.411) per sonenauto's; 6500 (6359) autobussen; 94.000 (87.609) vrachtauto's en bestelauto's; 3930 (3846) trekkers met oplegger; 4650 (4588) speciale voertuigen; 138.150 '130.486) mo torrijwielen (inclusief scooters); 422.500 (375.892) bromfietsen; 250 (230) tractoren en 10.600 <10.096) motordriewielers. Het to taal aantal motorrijtuigen (inclusief de bromfietsen) bedroeg dus op 1 April 925.330 stuks. Op 1 Augustus 1954 was dit aantal 838.517. De tussen haakjes geplaat ste cijfers zijn de laatst bekende door hei C.B.S. gepubliceerde gegevens van 1 Augustus j.l. nationale demonstratie van energie, die in Rotterdam wordt gegeven. Onmiddellijk na de bevrijding tn Mei 1945 trekt Jan Hollander er met zijn vrouw per fiets op uit om zijn vele kin deren. onder wie Bertus Brug, Loetje Land, Willem Weg, Fietje Vlieg-in-de- lucht en Marinus Matroos te bezoeken en te zien, hoe ze het maken. De schade, die door de oorlog aan bruggen en wegen, landbouw, scheepvaart en bedrijf is aan gericht. blijkt enorm Maar de kinderen van Jan Hollander zitten niet bij de pakken neer. Ze koesteren grootse plan nen. die ze met hard werken en hulp van overzee hopen te verwezenlijken en op uitnodiging van vader en moeder be sluiten ze over tien jaar bij elkaar ta komen om te laten zien. wat er van dis plannen Is terecht gekomen. Met een beknopte opsomming van de voornaamste inzendingen op de E 55 en van enkele der meest spectaculaire attrac ties tot slot vormde deze uitzending een uitstekend aanknopingspunt voor het onderwijzend personeel om de jeugd wat meer over de E 55 te verteilen en tevens een goede voorbereiding voor de klassen, die de tentoonstelling in Rotterdam zul len gaan bezoeken. Op vragen van het Tweede-Kamerlid de heer Fokkema (A.R.) over de laatste brand in het Ambonezen-woonoord „Lu netten" heeft de minister van Maat schappelijk Werk geantwoord, dat het onderbrengen in de toneelzaal van bet woonoord en bij familieleden van 138 per sonen, die dakloos werden, een nood oplossing is. Op 7 Mei, een dag na de brand, werd echter reeds de betere op lossing aangegeven van het onderbrengen van de getroffen personen in tijdelijk voor dit doel gereed gemaakte woonoorden. Voorts werd onmiddellijk opdracht ge geven tot het bijbouwen van een aantal barakken bij de woonoorden „De Biezen" en „Vossenboech". De slachtoffers van de brand zullen na gereedkoming hierin defi nitief worden gehuisvest. Het ligt voorts in de bedoeling van de minister om behalve de getroffen gezin nen nog zestig grotere gezinnen uit „Lu netten" daar onder te brengen, zodat dan ook een oplossing zal zijn gevonden voor de vijf gezinnen, die slachtoffer werden van de eerste brand en die nog steeds zijn gehuisvest in een huishoudschool. Eerst daarna zal het mogelijk zijn de woon ruimte in „Lunetten" te verbeteren. Het ligt niet in de bedoeling de onlangs afge brande barakken te herbouwen en ook nieuwbouw zou in „Lunetten" uit de toon vallen. Tot het bereiden van eigen maal tijden zal eerst worden overgegaan als elk gezin de beschikking heeft gekregen over een voor dat doel geschikte kookgelegen heid. Z. Exc- mgr dr G. Lemmens, Bisschop van Roermond, zal op Zaterdag 28 Mei het subdiaconaat toedienen aan de fraters Redamptoristen: A. Berkhout (Dordrecht). H. Zegger (Zenderen), Th. de Caluwe (Den Haag), J. Clemens (Rotterdam), S. de Smet (Nijmegen), A. Blijlevens (Breda)- De wij ding zal plaats hebben in de kloosterkerk te Wittem.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5