Stilte rond „crisis verbroken der stilte" m Él We kunnen nog varen maar... Ylissingen als exporthaven r Opdracht voor mr Burger Vermeer: P.v.d.A. wil de brede= basis-politiek T oenemende vrijheidsbeperking der zeescheepvaart Dr J. Schouten gaat heen als voorzitter A.R.-Partij De landbouw in de nationale economie Deltaplan opent voor Zeeland wijde perspectieven 't Is 'n open vraag of Burger burgerij regering kan geven Opnieuw reconstructie-poging, nu van mr Burger Donderdag 26 Mei 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Reconstructie van het kabinet Ned. sigarenuitvoer naar België BMP m i De mist opgetrokken Maar de K.V.P. moet vastgelopen politieke verhoudingen op gang brengen Vervanging van oude schepen zal zware eisen aan liquiditeit stellen Het Salk-vaccin Vergadering Kon. Ned. Zuivelbond Onjuiste waardering Het Zeeuwse traject in verbinding Rotterdam-Antwerpen Frankische kogelpot bij Haamstede gevonden Met Pinksteren Hollandse Niemve WEERBERICHT Koningin had druk-bezettb dag Einde aan onzekerheid Het kabinet der Koningin deelt mede: Hare Majesteit de Koningin heeft gisteravond ten paleize Soestdijk mr J. A. W. Burger ontvangen en hem opdracht gegeven tot recon structie van het kabinet. De heer Burger heeft H. M. ver zocht de opdracht in beraad te mogen houden. Geen overeenstemming over nieuwe regeling JAARVERGADERING kon. NED. REEDERSVEREENIGING Vlagdiscriminatie door do Ver. Staten CONGRES OPENT ONDERZOEK V oorwerp uit de tiende eeuiv Scheveningse loggers uitgevaren De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer met weinig bewolking. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Koude nacht met plaatselijk, vooral in het Noord-Oosten van het land, nachtvorst. Morgen overdag over het algemeen hogere temperaturen dan vandaag. Vrijdag 27 Mei: Zon op 4.34, onder 20.45 uur: Maan op 11.00 onder 0.38 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT „Oplappen van het kabinet? (Van onze parlementaire redacteur) Deze crisis scheen gisteren de crisis der geheimzinnigheid en de crisis der stilte te zullen worden en als zodanig straks te zullen worden geboekstaafd. Deze crisis was reeds acht volle dagen oud en nog steeds was er geen aanwijzing, dat een bepaald politiek persoon als kabinetsfor mateur zou worden aangezocht. Gisteren was er overdag tegen alle ver wachting in niets van die aard gebeurd. Men ging van het standpunt uit en men mocht dat ook doen dat de Ko ningin, zo snel als mogelijk was. een einde aan deze crisis wenste te maken. Op grond van de informaties, welke zij kreeg van de verschillende politieke lei ders, was zij tot de conclusie gekomen, dat de afstemming van de huurwet geen wantrouwen behoefde te betekenen in het beleid van het kabinet. De heer Burger had immers bij zijn stemverklaring gezegd dat het waar het hier immers minister Witte betrof zelfs geen wantrouwen betekende in diens beleid Maar de situatie was nueenmaal zo dat het hier niet meer ging om dit huur- wetje alleen, maar om de politieke ge volgen en dat het met name handelde om de strijd tussen twee richtingen in de P.v.d.A., met wie de K.V.P. toch moesl samenwerken. En de K.V.P. wilde nü ten slotte blijkbaar weten waar zij aan toe was. Vandaar wellicht, dat de Koningin pogingen liet aanwenden tot herstel van de regeringssamenstelling, tot een terug keer van het oude kabinet, dat immers, naar aller inzicht geen votum van wan trouwen had gekregen. Maar vandaar oo dat deze pogingen wel moesten nusluK - omdat de K.V.P. wel wilde samenwerken de RVi-tnToaeawasaMen°kanWzich weten waar zi^aan toew Wil samenwerken met een maar dat zij en voorstellen lang zekér P v d.A.-richting-Drees. kéle bezwaren heeft tegen de richting- Vos. Voor hiermee verder te gaan. moest dit eerst worden geklaard Zo mislukten dus de pogingen-Drees en -Kortenhorst. Het was uit de geschriften van de laatste reeds bekend, dat hij deze tegenstelling niet op de spits wenste te drijven. Waar hij tevens als Kamervoor zitter een man is, die in, deze functie boven de partijen staat, was het begrij pelijk. dat de Koningin aan hem dacht als mogelijke bemiddelaar tussen K.V.P. en P.v.d.A. Men had na het laatste commu niqué in politieke kringen reeds aange nomen dat de poging-Kortenhorst als mis lukt moest worden beschouwd, zodat men reeds uitzag naar de aanwijzing van een kabinetsformateur. Als zodanig werd gis teren mr Burger nu gekenmerkt, maar deze was de hele morgen in het Tweede- Kamergebouw en voerde daar rustige be sprekingen met partij-genoten. De verwachting was intussen zeker niet dat H M. de Koningin een ganse dag on gebruikt zou laten voorbijgaan, een dag, die de crisis weer langer zou rekken. He; was echter wel bekend dat de Koningin gisteren een zeer druk bezette dag had In de morgenuren ontving zij de Austra- 'ische gezant, die door minister Bey- aan haar op Soestdijk werd voorgesteld en in de middaguren gebruikte zij ds lunch met de minister-president van Thai land. Ook in de namiddag ontving zij nog weer een officieel bezoek. Toch kon men zich in politieke kringen niet los maken van de gedachte, dat de Koningin, ondanks deze drukke ambtsbezigheden, de da» van gisteren ongebruikt zou laten voorbijgaan. Toen de dag dus ouder werd zonder enige aanwijzing voor een vol gende stap. begonnen de speculaties weer te groeien naar een derde informatie poging. Wel had de Koningin haar bezoek aan de gala-voorstelling van „Kain's geslacht" in de Amsterdamse Stadsschouwburg voo* gisteravond afgelast, waaruit men alras de conclusie trok. dat zij een andere politie ke figuur in de avonduren zou willen ont vangen. In kringen, welke met het Hof in verbinding staan werd er echter de aandacht op gevestigd, dat het afzeggen van het bezoek aan de Schouwburg m Amsterdam ook verklaard kon worden door de overdrukke werkzaamheden van die dag voor de Koningin. Toch nam Mr J. BURGER Nu wederopbouw men gister middag aan. lat er in de avonduren nog aieuws zo i :unnen wor len verwacht Reeds was or deze dag van stilte de naam- van mr Bur ger weer ster ker genoemd al verwachtte men daarvan weinig resul taat waar dr Drees die toch heel wat meer gezag heeft. laaide. Het was daarom ook nog de grote vraag of de heer Burger zulk een op dracht in overweging zou willen nemen Zo niet, dan zou hij de Koningin moeten mededelen, dat hij bij voorbaat van mis lukking overtuigd was en dat men deze phase beter kon overslaan. En dat kon men ook moeilijk veronderstellen. Intussen waren er acht dagen voorbij sinds de val van het kabinet op Din®daS 17 Mei, die door een collega in vel-"ba"c] met de rol van minister Witte in dit conflict niet ongeestig .Witte Dinsdag werd genoemd. Vandaag groeide in de voortdurende stilte de gedachte, dat men deze Dinsdag ook Dolle Dinsdag" zou kunnen noemen. In de avonduren kwam er dan toch een einde aan de onzekerheid door de mededeling dat mr Burger de fractie-voorzitter van de P.v.d.A., door H, M. de Koningin op Soestdijk was ont vangen. Maar de bewoordingen van het com munique waren aldus, dat daarmee slechts gedeeltelijk weer de gebruike- i? vi" normale weg werd ingeslagen. Het bleek namel\jk. dat het idee van reconstructie van het kabinet nog niei was losgelaten, ook nadat dr Drces en dr Kortenhorst hierin hadden gefaald Men kan dit niet anders verklaren dan aldus, dat H. M. de Koningin, zich nu genoodzaakt ziende de gebruikelijke weg van een formateur te bewandelen, toch het uiterste wil beproeven om de par tijen weer bij elkaar te brengen, voor dat zij tot de .drastische maatregel van Kamerontbinding zou moeten besluiten, al verheelt men zich in politieke krin gen .me'- dat de heer Burger maar weinig kans van slagen zal hebben. De heer Burger heeft de opdracht echter met afgewezen, maar deze in beraad gehouden. Begrijpelijk als men bedenkt, dat hem er alles aan gelegen is het door hem heengezonden kabinet te behouden, zodat hfl nu met de steun van H. M. de Koningin in de rug, een laatste poging daartoe wil ondernemen, nemen. De speciale Beneluxcommissie uit de Belgische en Nederlandse sigarenindustrie heeft Dinsdag te Antwerpen vergaderd ter bespreking van eventueel te nemen maat regelen in verband met het feit, dat op „i' „a:f' de bestaande regeling inzake de expo.t van Nederlandse sigaren naar Belgie afloopt De standpunten der beide partijen lagen z0 ver uiteen, dat geen voor beide partijen bevredigende oplossing 5 ^°f en gevonden. Partijen zullen onder toezending Van de notulen der ver- me3ingedoeamaan regeringen „Het Nederlandse volk vaart, voor wat de oplossing van de kabinetscrisis betreft, tot op dit ogenblik in de mist''. Dit ont hulde gisteravond de heer Evert Vermeer, voorzitter van de Partij van de Arbeid, voor de Varamicrofoon. En hij ging voort: „Ik geloof daarom, dat het goed is dat ik, voor wat de Partij van de Arbeid betreft, een aantal dingen nog eens duidelijk stel. De P.v.d.A. wil de brede-basis-politiek, waarop het kabinet in de afgelopen jaren heeft gesteund, niet verbreken". De heer Vermeer zeide dit met nadruk te stellen, omdat hij meende, dat „onder aanvoering van prof. Romme" het verhaal de wereld is ingebracht, dat de politieke crisis in ons land een gevolg is van inner lijke spanningen in de P.v.d.A. Hij ont kent, dat de zaken zo staan. Hij vertelde verder, dat de P.v.d.A.-fractie voor het beleid van minister Witte grote waar dering had, maar dat de huurwet volgens de P.v.d.A. niet in het beleid paste. Deze fractie wenst een huurbeleid, dat „ons niet van het ene incident naar het andere sleept". Vervolgens zette de P.v.d.A.-voorzitter nog eens de gang van zaken in de Tweede Kamer uiteen bij het huurdebat, dat tot de crisis leidde, terwij] hij verder op merkte, dat over de opvatting van de P.v.d.A. inzake het huurbeleid bij haar tegenstanders nooit enige onzekerheid is gewekt. Hij betwijfelde of dat met name van de K.V.P. ook kon worden gezegd en wees op de passage in de Troonrede van 1953, waarin gezegd werd, dat er een ver dere huurverhoging in overweging was met mogelijkheid van een bestemmings heffing. De heer Vermeer meende verder te kun nen concluderen, dat de heer Kortenhorst bij prof. Romme een poging zou hebben gedaan hem duidelijk te maken, dat de P.v.d.A. niet uit de regering dient te worden gedrongen. Blijkbaar, aldus de heer Vermeer, heeft dr Kortenhorst de brede-basis-politiek tegenover prof. Rom me moeten verdedigen. Hij besloot zijn toespraak aldus: „De Partij van de Arbeid staat op het stand punt, dat het kabinet-Drees kan voort- Op een gistermiddag te Utrecht ge houden bijeenkomst van het Ccntralen Convent, der Anti-revolutionnaire Partij heeft de voorzitter van deze partij, dr .1 Schouten uit Rotterdam, medegedeeld, dai hij zijn functie als voorzitter van het Centraal Comité der partij zal neerleggen Mochten met het oog op de kabinetscrisis als gevolg van Kamerontbinding tussen tijdse verkiezingen noodzakelijk zijn, dan zal de heer Schouten daarna zijn functie beschikbaar stellen. Zullen deze tussentijdse verkiezingen niet worden gehouden dan zal dr Schou ten op 22 Juni tijdens een te Utrecht te houden deputatenvergadering van de A.R.-Partij aftreden en worden opge volgd door de tweede voorziter van het Centraal Comité der Anti-revolutionnaire stodVmr,A- ®- Roosjen, vorzitter van de en Ild der Tweede Kamer. Dit blijft een voorlopige voorziening totdat het ?iedTe statuut van de partij in werking is getreden. De heer Schouten, die op 12 Augustus a.s jaar hoopt te worden verklaarde dat gezien zijn leeftijd de combinatie van functies van fractievoorzitter en voorzit ter van de partij niet meer door hem kan worden waargenomen. Dr Schouten werd in 1883 te Maassluis gpboren. Na het lager onderwijs te hebben doorlopen, was hij eerst werkzaam in de bloemisterij, vervolgens in de jeugdbe weging, behaalde inmiddels de akte M O boekhouden en werd in 1916 benoemd tot lid van de Roterdamse gemeenteraad Hij bleef dit, met een korte onderbreking tot 1931, was twee jaar wethouder van finan ciën van de Maasstad, deed in 1917 zijn intrede in de Provinciale Staten van Zuid-Holland en was van 1918 af lid van de Tweede Kamer. Tijdens de oorlog werd dr Schouten door de Duitsers gearresteerd en kwam in verschillende concentratiekampen te recht In 1950 werd hem het eredoctoraat in de' rechtswetenschappen verleend door de Vrije Universiteit te Amsterdam. werken. Bij de debatten in de Tweede Kamer is het reeds gezegd en ik onder streep het nog eens nadrukkelijk. Dit kabinet zal kunnen voortwerken als men bereid is in een vertrouwvol beraad een oplossing voor het huurprobleem. dat is voor het huurbeleid, te vinden. Het is mijn overtuiging, dat men in de kring van de Partij van de Arbeid denkbeelden voor zulk een oplossing heeft. De berichten in de kranten geven ons aanleiding tot de slotsom, dat het aan de K.V.P.-fractie is, het woord te spre ken, dat de vastgelopen politieke ver houdingen weer op gang kan brengen. Dat woord is tot vandaag achterwege gebleven. Wil men die politieke verhoudingen niet op gang brengen, dan spreke men dat duidelijk uit. De Partij van de Ar beid schuwt de strijd noch op korte, noch op lange termijn". In de jaarrede van de voorzitter, de heer B. E. Ruys, op de jaarvergadering der Kon. Nea. Reedersvereeniging heeft deze er onder meer op gewezen, .dat in dien de Nederlandse koopvaardij de con currentie het hoofd wil blijven bieden, in de komende jaren veel aandacht zal moeten worden besteel aan de leeftijds opbouw. Re tijdige vervanging van ver ouderde schepen zal zware eisen stellen aan de liquiditeit der rederijen. Nederland zal zich aldus de heer Ruys bewust moeten zijn dat het nog een voor sprong heeft op ,de jonge scheepvaart- landen aan ervaring en kennis. Deze voorsprong zal moeten worden gehand haafd, o.a via technische en economische research. Voor dit doel heeft de Reedersvereeni ging een belangrijke bijdrage gegeven Woensdagmorgen is in Den Haag de 600.000ste inwoner geboren: Marianne Pronk. De gelukkige vader werd bij de geboorteaangifte op bet Stadhuis toege sproken door Burgemeester Schokking terwijl hij diverse geschenken, waar onder een spaarbankboekje, in ontvangst mocht nemen. Op deze foto zien we Marianne met haar gelukkige moeder en de kraamverzorgster. •w». aan het Nederlands Scheepsbouwkundig Proefstation te Wageningen, om deze in stelling in staat te stellen een golftank te bouwen, waarin modelschepen kunnen worden beproefd in condities, zoals deze zich op zee voordoen. Uitvoerig ging spreker daarna in op het euvel der vlagdiscriminatic. Terwijl In de internationale handel de liberalisa tie, zjj het langzaam cn schoksgewijze voortgaat en ook de overtuiging algemeen is, dat de betrokken landen hiermede ge diend zijn, is voor het vervoer ter zee sprake van toenemende vrijheidsbeper king. In vele landen zijn krachten aan het werk, die zullen resulteren in inper- kii»ï van de internationale dienstverle ning door de zeescheepvaart. Meer in het bijzonder ging spreker in op de vorm van vlagdiscriminatie die door de Ver. Staten wordt bedreven. Het is bekend dat de politiek van de reser vering van de helft van de te vervoeren goederen voor de eigen vlag, wortelt in het Marshall-plan. Zolang zij uitsluitend toegepast werd voor de hulpgoederen, mocht zij onaangenaam zijn en overbodig geoordeeld worden, sinds vorig jaar moet zij gerekend worden tot de maatregelen, die de eigen vlag in het normale com merciële verkeer bevoordelen. Thans krijgt ook een reeds van 1934 daterende resolutie van het Amerikaanse congres meer betekenis. Deze schrijft voor dat alle exportleveranties waarvan de Export-Import Bank de financiering vergemakkelijkt of alleen maar de beta ling door de koper garandeert, zelfs voor 100 pet verscheept moeten worden onder Amerikaanse vlag. Indien het ontvangen de land ten behoeve van de eigen vloot daarom vraagt, kan de bank voor de helft der verscheping hiervan dispensatie ver lenen. Derde landen kunnen met hun schepen slechts deelnemen aan het ver voer, voor zover de prioriteitslanden daartoe niet in staat zijn. Sinds enige maanden staat de Exim- Bank op de omschreven wijze de Ameri kaanse industrie van kapitaalsgoederen weer krachtig ter zijde. De aldus ont stane categorie der „loan cargoes" ver smalt aan een andere kant hel» aanbod van goederen op de internationale ver voersmarkt. Spreker betreurt dat dit in wezen commerciële vervoer buiten con currentie aan de Amerikaanse vlag wordt toegewezen. Het beginsel, sinds jaren in de Ameri kaanse wet vastgelegd, dat „the national merchant fleet transports a substantial portion of the foreign trade", is tot nu toe alleen uitgedragen voor de beperkte, zij het dan zich uitbreidende sector goe deren. De in November 1954 vergaderde landen van de pan-Amerikaanse Unie hebben helaas dit beginsel in hun ge meenschappelijke politiek opgenomen. De vrees bestaat dat als gevolg hiervan ver schillende landen, die zich tot nu toe verre hebben gehouden van enigerlei in grijpen in het zeevervoer, zich in het vervol: ook door dit beginsel zullen laten leiden. De eerste vissersboot (uit Katwijk) Woensdag in de namiddag de haven van IJmuiden uitgevaren op weg naar de Hollandse nieuwe. Op de voorgrond wordt bij andere 'schepen nog hard ge werkt om alles aan boord te krijgen. Op de achtergrond zien we de sluizen en in de verte de Hoogovens. De commissie voor handelszaken van het Amerikaanse Congres zal een volledig onderzoek instellen naar de inentings campagne met dr Salk's kinderverlam- mingsvaccin. Het hoofd van de openbare gezond heidsdienst. dr Soheele, zal een van de belangrijkste getuigen zijn, die voor de commissie zullen worden geroepen. Intussen heeft de regering gisteren een speciale commissie ingesteld, die zal moe ten adviseren inzake het vrijgeven van verder Salk-vaccin. De voorzitter van de Koninklijke Ne derlandse Zuivelbond, de heer G. van Waes heeft tijdens de gistermiddag te utrecht gehouden algemene vergadering van de bond enkele beschouwingen ge wijd aan de positie van de landbouw in de nationale economie en aan de P.B.O., met name aan de totstandkoming van een productschap voor zuivel. Volgens de heer Van Waes blijft de landbouw en speciaal de veehouderij in vele gebieden achter bij de welvaart in handel en industrie. Waar gezegd mag worden dat de Nederlandse landbouw in vergelijking met de agrarische producen ten in andere landen goed en niet duur produceert meende de heer Van Waes. dat de landbouw mag verwachten dat da overheid hiermede meer rekening houdt en zich minder laat leiden door de nu eenmaal niet agrarisch ingestelde publie ke opinie. De landbouw zal er voor moe ten zorgen, zo zeide spreker, om tech- De afdeling Zeeland van de nationale i organisatie van het beroepsgoederenver- voer „Wegtransport N.O.B" heeft gisteren te Goes een provinciale dag gehouden. N? een ontvangst ten stadhuize sprak d< heer J. Rose, een der Gocsse wethouders en zelf een vervoerder, over het Delta plan en de betekenis hiervan voor het wegvervoer. Zeeland kan, wanneer het Deltaplan is uitgevoerd, van grote be tekenis worden door de plaats, die het door de betere verbinding tussen België en de randstad Holland kan gaan in nemen: het kan een centrum worden voor de Benelux De tuinbouw in Zeeland kan door het Deltaplan ongedachte kansen krijgen, waarhij de heer Rose sprak van een exportmarkt en een exporthaven, I waartoe Vlissingen kan uitgroeien. In het Goesse stadhuis sprak loco-burge- neester J. van Melle een welkomstwoord, n zijn toespraak zeide hij onder meer, dat loes zich bijzonder voor het vervoer over te weg interesseert en dat het hierdoor tot een centrum is gegroeid. In „De Prins van Oranje" besprak de heer Rose daarna de aspecten van het Deltaplan voor het wegvervoer in '1 algemeen en het Zeeuw se wegvervoer in het bijzonder, waarbij hij tevens de betekenis van het plan voor de Zeeuwse tuinbouw en economie be lichtte. „Zal het Drie Eilandenplan na gereedkoming bewijzen, dat het de ver voerders grote aspecten biedt, het Delta plan zal dit nog meer doen", zo meends de heer Rose. De verbindingen tussen de diverse eilan den besprekend achtte spr. het vervolgens onjuist, dat aan een verbinding tussen Noord-Beveland en Walcheren de voor keur zou worden gegeven. Rijkswaterstaat heeft namelijk laten uitkomen, zo deelde hij mede, dat niet aan de zogenaamde kustweg de voorkeur zal worden gegeven, doch aan de Zoomseweg, een verbinding tussen Antwerpen en Rotterdam via de brug over het Haringvliet, het eiland Tiengemeten en de dam door het Volkerak Spreker vroeg zich echter af, of het niet mogelijk zou zijn de kustweg en de Zoomseweg te laten samenvallen. Hij steunde daarmede de gedachte die in Zee land leeft voor een centrale weg via Zierikzee en Colijnsplaat op Noord-Beve land. Deze verbinding zou volgens de heer Rose voor de Zeeuwen van groot belang zijn en tevens een verbetering betekenen van de verbinding tussen Katseveer en Hoedekenskerke, de zogenaamde Noord- Zuid-verbinding. Het lid van Ged. Staten, de heer C. Hamelink, ging op de opmer kingen van de heer Rose in en zei hierbij met nadruk, dat voordien toch wel een overbruggingsperiode nodig is. Des mid dags werden te Middelburg door de ver voerders behendigheidswedstrijden ge houden. nisch bij te blijven. Niets moet onbeproef j worden gelaten de kostprijzen zo laag mo gelijk te doen zijn en in dit verband wees de heer Van Waes erop, dat het kosten- peil voor de landbouw in feite bepaald wordt door handel en industrie. Van even groot belang achtte spreker dat bij hei Nederlandse volk door goede voorlichting de onjuiste waardering voor zijn land bouw wordt weggenomen. Sprekende over de P.B.O. zei de voor zitter van de K.N.Z.B., dat de zuivelsector door de overheid in een dwangpositie is gebracht, doordat eerst werd gedreigd met niet verlenging van het bedrijfsschap voor zuivel (15 Februari 1954) en daarna een wetsontwerp werd ingediend tot in stelling van een productschap zuivel door de overheid. P.B.O. moet een vorm vao samenwerking zijn voor een langdurige periode, aldus de heer Van Waes; wij moeten met de werknemersorganisaties verder samen spreken over inhoud en bestuursvorm van het productschap, daar bij rekening houdend met de ontwikkeling van de P.B.O.-gedachte. zoals die in de landbouwkringen heerst Spreker achtta het daarom onjuist, dat de zuivelsector onder druk wordt gezet door de overheid Men moet de zuivel zo goed als andere bedrijfsgroepen de tijd laten, door rustig aan de P.B.O.-ontwikkeling mee te wer ken- zo besloot hij. Bij de vuurtoren te Haamstede hebben drie jongens in een stuk veen, zoals die bij honderden langs het strand liggen wanneer het heeft gestormd, een Fran kische kogelpot gevonden. De jongens sloegen het veen stuk, waar na er een kokosnootachtig voorwerp te voorschijn kwam. Een plaatselijke oud heidkundige deelde na onderzoek mede, dat dit een Frankische kogelpot uit de tiende eeuw was. Scherven van dergelijke potten waren reeds eerder gevonden en derhalve op Schouwen-Duiveland niet on bekend, doch nog nimmer wist men een gaaf exemplaar te bemachtigen. De pot is 30 cm hoog en heeft een doorsnede van eveneens 30 cm. (Van onze correspondent) Gistermiddag om vjjf uur kon de eerste Katwijkse haringiogger, de KW 45 „Hol- Iandia", schipper Nyvogel, van de rederij Den Duik de vissershaven van IJmuiden uitstomen. Vele andere schepen volgden nadien dit voorbeeld. Van de 38 loggers waren om middernacht ongeveer 34 uit gevaren, vanochtend volgden de overige. Er bestaat kans, dat de eerste „Hol landse Nieuwe" nog vóór de Pinkster dagen aan wal is. Wanneer men nl. Zui delijker dan normaal het geval is aan schot gaat, kan men reeds Donderdag middag of tegen de avond de vleet aan boord zetten, Vrijdagmorgen halen, en, wanneer de vangsten althans meevallen, zou dan Zaterdag de eerste haring aan wal zijn. Van de Scheveningse haringvloot zijn nu twaalf loggers uitgevaren, gisteravond twee en vanmorgen tien. Het zijn de SCH 124, 39 36 23 104 453 63 81 116 89 325 en 236. Als de vangst redelijk is zullen de sche pen in de loop van Maandag of Dinsdag te Scheveningen terug zijn. voeren weer uit de loggers op jacht naar de Hollandse nieuwe. Joto laad. een vertrek uit Vlaardingen sieiu

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1