beweging wil band zijn tussen de partijen MAGISTRALE REDE VAN OUD-MINISTER HARMEL Eisenhower benoemt Burke tot opvolger van Carney Boerenverzet oorzaak van de jongste crisis Over Pierre kardinaal de Bérulle I >i >4 I* Het congres der M.R.P. Hongarije achter de schermen Oostenrijks Staatsverdrag geeft de Hongaren weer hoop SIMON DE WIT BOEKTE OVER 1954 LAGERE WINST Aanwinst voor Dierenpark Wassenaar democratische stuwkracht of realistische rem Helicopter stortte op aanlegsteiger Schooldebat in Belgische Kamer Veertig jaar openlucht spelen te Oisterwijk Na controverse over Formosa: Nieuw deel in de Monumenta Christiana Resultaten in 1955 tot dusverre niet onbevredigend Tehuis voor mensapen nadert voltooiing DONDERDAG 26 MEI 1955 PAGINA t Klare taal van Bidault Merkwaardige woorden van Schuman COÖPERATIEVE ZUIVEL- BANK Landbouw heeft weinig of geen deel in toegenomen welvaart CONSUMPTIEF CREDIET BLIJFT TOENEMEN SUBSIDIE ZUID-NEDERL. OPERA DALING WERKLOOSHEID IN DE V.S. DE LANDBOUWBANK Onveranderd dividend ONTHULLING MONUMENT huybers Boer en-ver zot DIVIDEND VAN 10 (ONV.) De Oratorianen En de Jezuïeten De Carmelitessen Port-Royal Rakosi keert terug Russif ice.ring VERONGELUKTEN VLIEGRAMP GEVONDEN if II T (Van onze Parijse correspondent) Het algemene congres, dat de M.R.P. te Marseille heeft gehouden, heeft opnieuw bewezen, dat deze christen-democratische beweging een „centrumpartij" wil zijn, de bindende kracht tussen de partijen, wier samenwerking het wenselijke moet mogelijk maken. Zij heeft opnieuw trouw bewezen aan de regerende coalitie en in het bijzonder heeft de heer Pflimlin hulde gebracht aan de loyale leiding van minister-president Edgar Faure. Ze heeft tegelijkertijd weer bij de socialisten aangeklopt en de wens uitgesproken, dat de minderheid, die de vroegere formateur bij zijn poging tot kabinetsformatie vond, in een meerderheid zal veranderen, alhoewel de heer Bidault de raad gaf niet te luidruchtig „bij de schone te blijven aankloppen, die haar venster gesloten houdt Dat schijnbare opportunisme is te ve'" klaren op een congres, dat zich °P drempel van de strijd der aanstaande kamerverkiezingen bevindt eni w een zuivere proportionele ze die aan elke partij haar volkomen zelf standigheid verzekert niet te verwachten is en alle hoop mag koesteren, dat het knoeistelsel van stemming met mogelijk heid van herstemming en nog wel per arrondissement, dat zelfs tot coalities onder tegenstanders dwingt, niet door het parlement zal worden aangenomen. Ter wijl het congres vergaderde, sprak de socialistische leider, de heer Guy Mollet, zich ook elders tegen dat stelsel uit. Men weet nog niet, hoe de verkiezingen in de lente van het volgend jaar zullen worden gehouden. Het Ujstenstelsel per departement zal onvermijdelijk zijn en dientengevolge zal het samengaan vooraf bepaald moeten worden. De woordvoer ders op het congres konden dus blijk ge ven van hun klassieke begeerte om zich niet zonder de socialisten in de regering te bevinden en om tevens het bindmiddel te zijn met de sociale rechterzijde; de po sitie, die de M.R.P. inneemt, waarborgt haar voldoende dat ze van elke regering zal zijn: democratische stuwkracht of realistische rem. Er is nog alle tijd om over haar politieke positie te spreken, te meer, daar er voldoende zekerheid is, dat zij een bolwerk zal zijn tegen het iaicis- tische drijven en ook tegen het verwar rende en misleidende gedoe van hen, die naar de „nouvelle gauche", de nieuwe linkerzijde, streven, waarvan niemand weet wat ze eigenlijk wil en nog minder waar ze haar krachten vandaan moet halen. De heer Teitgen eeft met die "onfeyr^~ denen", bijeengeroepen door de „sa helden op bromfietsen", propagan van het „neutralisme", te zeggen dat zij geen ^w^auriac, 0p zijn. „Monde F.vnres en - wie de M inde", „Expres" en I.R.p! in de geringste barer be wegingen reeds werkt ---mee doen Ze te een stier, kunnenh« verzuurde gees. Inplaats van aan het opbieden van Men- dès-France mee te doen, teneinde van de ontevredenheid, door de druk der econo mische omstandigheden verwekt, te profi teren, is de M.R.P. de partij, dié oriöm- wonden hulde heeft durven brengen aan de regering voor haar gevolgde politiek. Zo iets vraagt moed als er verkiezingen in het zicht zijn. Ook heeft het congres duidelijk doen horen, dal Mendès-Franee slechts een afbrekende figuur is en ook daartoe behoort moed bij de ontzaglijke propaganda, die op de meest verblindende wijze voor de „opvolger van Herriot" wordt gemaakt. De heer Bidault heeft aan Mendès-Franee een geduchte slag toege bracht door nu maar openlijk uit te spre ken, dat het prijsgeven van Indo-China niets gebaat heeft om het gevaar van Noord-Afrika af te wenden. Twee dingen zijn achter met vrucht be sproken op dit congres, vraagstukken, waarop de partijen positie zullen moeten ais een rode lap op Een ongeluk met een helicopter heeft gisteren in West Itchenor het leven ge kost aan een 56-jarige Britse vice-maar- schalk van de luchtmacht Sir Francis Mellersh. De maarschalk, die verleden jaar de RAF met pensioen had verlaten stond op een steiger naar de haven te kijken. nV, Het ogenblik vloog een helicopter van de* marine over. Dit toestel raakte de mast van een aan deze steiger gemeerd iacht waardoor een van de rotor-bladen afbrak, en stortte daarna op de steiger neer. Behalve de maarschalk werd ook een passagier van de helicopter gedood. De piloot Rep slechts lichte verwondin gen op. nemen. En wel het neutralisme en de Europese integratie. Twee kwesties die onafscheidelijk zijn. De wijze, waarop Oostenrijk tenslotte zijn vredesverdrag heeft verkregen, acht de M.R.P. veront rustend. Gevaarlijk voorbeeld voor Duits land wegens de besmettelijkheid van de neutralistische idee. De heer Bidault, die van beeldspraak houdt' zeide in verband hiermede: Het ijzeren gordijn is voor het Westen ondoordringbaar, voor het Oosten als een zeef, die de Moskou-invloeden doorlaat. In het Westen wil men neutrali seren, in het Oosten bemerkt men daar nergens iets van. Bij de klare taal van Bidault sloot zich de geestdriftige dito van de heer Schu man aan, die verklaarde, dat Duitsland te neutraliseren eenvoudigweg zou beteke nen het heel West-Europa te doen. „Die neutraliteit zou gewaarborgd worden door de „Vier", maar hoe lang zou een waar borg kunnen dienen, die on wantrouwen berust?' 'De heer Schuman sprak ook deze merkwaardig® woorden uit. „Het is niet zeker, dat Moskou op dit ogenblik zich wel zonder voorbehoud verheugt over de verwerping van de E.D.G. en over het tot standkomen van de Westeuropese Unie". Hij bepleitte dan ook de hervatting van de actie voor Europese integratie en het congres is daarmee meegegaan door het aannemen van een verklaring inzake de buitenlandse en de economische politiek doo:r uitbreiding der bevoegdheden van de Europese economische samenwerking en het instellen van een (West)Europese economische en sociale raad. Dit laatste punt kan zeer van invloed zijn op de verhoudingen in het aan het bewind zijnde kabinet, dat zeker niet uit sluitend uit „Europeërs" bestaat. Het mi nisterie bevat ook verwoede tegenstanders van de Europese integratiepolitiek. Maar de omstandigheden zijn er niet naar om in de eerstkomende maanden moeilijk heden te doen ontstaan. Te meer, daar de heer Faure ook voor wat de algemene binnenlandse politiek betreft een actieve rol wil spelen en zijn gedragslijn niet door de actie van Mendès-Franee wil la ten beïnvloeden. Zelfs bij de radicalen is het met de overschatting van Mendès- Franee uit. Het M.R.P.-congres is er vooral een ge weest van opmerkelijke eensgezindheid en van bevestiging van een politiek streven, dat van deze beweging de centrumpartij maakt men de onaantastbare positie, die bij de verkiezingen voldoende is gebleken. De door de Coöperatieve zuivei-bank te Leeuwarden in 1954 gefinancierde coöpe raties op het terrein van de aankoop van landbouwbenodigdheden vertoonden re cordomzetten en bevredigende resultaten. Het voordelig saldo bedraagt 203.814 (v.j. 142-370). Dit komt ten bate van het reservefonds dat is gestegen tot 2.428.598 Het verslag zegt, dat bepaalde catego rieën middenstandsbedrijven en de land bouw als geheel weinig of geen deel heb ben gehad aan de toegenomen welvaart van ons land. Het landbouwbedrijf is im mers niet te vergelijken met een indu strieel bedrijf en de industriële hoogcon junctuur gaat aan de landbouw voorbij. Op de balans per uit- 1954 staan o.m debet de posten: te vorderen van leden 28.941.149 (v.j. 24.141.794), en debiteu ren 13.360.336 (15.832-386). Credit staan o.a.: gedeponeerd door leden 4.891.123 (9.263.657), crediteuren 10.704.866 (12-272.943), spaargelden 25.277.383 (22.390.341) en deposito's 14.549.295 (14-077.770). De Voorzitter van de Raad van Bestuur van Philips. *r P. F. S. Otten, is door de President van de Franse Republiek be noemd tot Commandeur in de Orde van het Legioen van Eer. De onderscheiding werd hem Woensdag door de Franse am bassadeur in ons land, de heer J. P. Gar- nier rechtsoverhandigd. (Van onze correspondent) De „parel van Brabant", het schilder achtige Oisterwijk mag er trots op gaan een der eerste openluchttheaters van dit gewest te bezitten. Het is dit seizoen nl veertig jaar geleden dat Oisterwijk voor het eerst begon met hej brengen van spelen in de natuurschone omgeving, het rijke geboomte en de spiegelende vennen daarbij tot décor hebbend. Wijlen kape laan Huybers was hiervan de promotor en zo werd in 1915 op het landgoed „De Hondsberg" het drama ,-De verloren zoon" van de priester-dichter Willem Smulders opgevoerd. Een ononderbroken serie openlucht-uitvoeringen is daarna in de loop der jaren gevolgd. „De Spelers van Stad en Lande", zoals het toneelgezelschap aanvankelijk heette, brachten o.a. „Adam in Ballingschap". „Elckerlyc" en „Joseph in Dothan". Later volgden befaamde stukken als „Het Thebaans Legioen", „Klokke Roelant", „Baas Ganzendonck", !üe Pastoor van NeuVillette". „In het Witte Paard" en andere spelen, welke steeds zeer veel succes oogstten. Onvergetelijk blijven nog altijd de ver toningen van „Die Sevenste Bliscap onser Vrouwen", in 1935 onder regie van Pierre Balledux in het openluchtheater „Het Mariahof". Het Oisterwijkse gezelschap nam rond deze tijd de naam aan van „De Ghesellen van den Spele" en zou voortaan het prachtige natuurtheater aan de Gemulle- hoeken als zijn vaste domein hebben. Ter gelegenheid van de opvoering van Alphons Laudy's „De Paradijsvloek" in 1936- open- 'e wijlen burgemeester H. Verwiel dit mieke openluchttheater, waar voorts in 'olgende jaren duizenden toneelliefheb bers kwamen kijken naar stukken van 'hakespeare, o.a. „Midzomernachtsdroom Romeo en Julia", en „Driekoningen- vond". Verder werden vertoond „Don juichot", van Pieter Langendijk, „Pilatus -an Frencken, Goldoni's „Knecht van wee meesters". „Het spel van St Fran- ■iscus" van Felix Timmermans. De laatste jaren hebben „De Ghesellen 'an den Spele" steeds een gevarieerd 'omerprogramma gebracht in plaats van /ast te houden aan de opvoering van éen ;tuk per seizoen. Ook voor deze zomer wil men aan dat streven vasthouden. President Eisenhower heeft schout bij-nacht Arleigh Burke gisteren be noemd tot chef van de vlootoperaties, als opvolger van admiraal Robert Car ney. Burke's benoeming gaat in op 16 Augustus, de datum waarop Carney's ambtstermijn verloopt. Eisenhower heeft verder admiraal Arthur Radford voor een nieuwe termijn van twee jaar tot voorzitter van de com missie van chefs van staven en generaal Nathan Twining voor een zelfde periode opnieuw tot stafchef van de luchtmacht benoemd. Schout-bij-nacht Burke is thans bevel- Stijging in 1953 ruim tweemaal zo groot als in 1952 Het C.B.S. heeft de Statistiek van het Volkscrediet 1953 gereed gekregen waarin de gegevens zijn opgenomen inzake de verlenging van consumptief crediet aan personen met in het algemeen regelmatig vloeiende inkomsten. Deze credieten be dragen in de regel niet meer dan 1.509 De totale credietverlening is in 1953 weer toegenomen, en wel met ongeveer 7 pet tn vergelijking met 1952. In laatstgenoemd jaar bedroeg het in totaal verleende cre diet 67.0 millioen, in 1953 71,9 millioen Deze stijging is ruim tweemaal zo groot als die in 1952. Ook de pensioenbelening steeg in ster kere mate. nl. van 6,6 millioen in 1952 tot 7,6 millioen in 1953. Daarentegen daalde het pandcrediet van de gemeente lijke banken van lening, en wel van 6,5 millioen in 1952 tot 6.2 millioen in 1953 Voorts zijn enkele cijfers over het afbe lalingscrediet opgenomen, al kunnen deze geen aanspraak maken op volledigheid, zo deelt het C.B-S. mede. hebber van een eskader torpedobootjagers. Zijn benoeming heeft verrassing gewekt ten departemente van defensie, gezien het feit, dat op het ogenblik nog velen in rang boven hem staan. Eisenhower heeft de Senaat gevraagd om de bevordering van Burke tot admiraal, twee rangen hoger dan zijn huidige rang. Burke is thans 53 jaar oud. Hij heeft zich gedurende de tweede wereldoorlog onderscheiden ais commandant van een flottielje torpedobootjagers in de Grote Oceaan- Van 1946 tot 1947 was hij stafchef van de Atlantische vloot- Het Witte Huis heeft inmiddels ver klaard, dat het besluit van de president om admiraal Carney niet opnieuw te be noemen niets te maken heeft met de controverse die enige tjjd geleden in Washington ontstaan is over de vraag, of admiraal Carney al dan niet tegenover een aantal journalisten verklaard had. dat tegen half April een aanval van de communisten op Formosa te verwachten was. In het begin van de maand werd gene raal Maxwell Taylor benoemd tot opvol ger van generaal Matthew Ridgway als stafchef van het leger. De vervanging van generaal Ridgway, die erg critisch gestemd was ten aanzien van de plannen der regering om de nume rieke sterkte van het leger te verminde ren, gaat 1 Juli in. De minister van O K. en W. heeft aan de Zuid-Nederlandse Opera voor het werkjaar 1 April 1955 tot 31 Maart 1956 een subsidie verleend van 25.000. Ver leden jaar bedroeg deze subsidie 15.000. Het toen geprojecteerde aantal voorstel lingen werd, met drie premières, belang rijk overschreden. Voor het lopende sei zoen staan 40 voorstellingen op het pro gramma, deZe zijn thans reeds volgeboekt. (Telefonisch van onze correspondent) BRUSSEL, Donderdagmorgen. In de Belgische Kamer van volks vertegenwoordigers werd gisteren het debat betreffende de schoolkwestie verder voortgezet. Nadat enkele rechtse en linkse parlementsleden het woord gevoerd hadden besteeg de heer Har mei, minister van Onderwijs in de vo rige CVP-regering, wiens schoolwet geving thans door de linksen wordt afgebroken, het spreekgestoelte. Harmei leverde een zeer scherpe critiek*op het ontwerp-Collard en in een grote synthese vatte hij de katho lieke grieven samen „Op het ogenblik", aldus spreker, wordt het land meer verscheurd dan sedert vijftig jaar ooit het geval is ge weest. De toestand wordt vertroebeld door het naar eikaars hoofd slingeren van feiten en cijfers, die eerder dienen als munitie voor het gevecht, dan om het gevecht te beperken. Waarom komt de regering niet met onbetwistbare cij fers voor de dag, waar de katholieken al zo lang om vragen? Waarom wil zij niet toegeven, dat zij voor 7.3 milliard francs subsidie per jaar aan het open baar onderwijs geeft, waarvoor zij ver der alle andere kosten (het bouwen der scholen, de leermiddelen enz.) betaalt, en maar 3.3 milliard aan het katholieke onderwijs, dat zelf zijn eigen scholen en alles wat daarmee samenhangt be kostigt?" „Het is in dit verband ook de moeite waard mede te delen", zo zei de heer Harmei, „dat 8400 katholieke scholen onderwijs geven aan 930.000 leerlingen en dat 8420 officiële scholen aan maar 720.000 leerlingen les geven. De staat verleent dus het dubbele aan subsidie aan de officiële school, die ruim 200.000 leerlingen minder heeft dan de katho lieke. En dat de officiële scholen daar enboven aan de staat (dus aan alle be lastingbetalers) nog ettelijke milliarden meer kosten, is dat rechtvaardig?", zo betoogde de oud-minister. Met aandrang stelde spreker de vraag waarom de regering een objectief on derzoek over de ware onderwijstoestand vreest. Concluderend verwierp spreker het voorstel-Collard op de meest pertinente wijze en hij deed een beroep op de kamer om de kans voor de terugkeer van de vrede in het land niet te laten voorbijgaan. „De katholieken zullen zich nooit kunnen neerleggen", zeide hij, „bij een wet, waarvan vaststaat, dat zij de zedelijke en stoffelijke toekomst be dreigt van het onderwijs, dat in dit land verkozen wordt door de meerder heid der gezinnen". De rede van de heer Harmei werd herhaaldelijk toegejuicht door de leden van de C.V.P., die hem aan het eind een ovatie brachten. Het debat wordt heden voortgezet. Het bureau voor arbeidsstatistieken te Washington heeft bekend gemaakt, dat er in April in de Ver. Staten 2.962.000 werk lozen waren bij een totale beroepsbevol king van 64.647.000 mannen en vrouwen. Dit betekent, dat de werkloosheid, die in het begin van dit jaar met een totaal van ruim 3.3 millioen het hoogste peil sedert 1950 had bereikt, aan het verminderen is. In het verslag over 1954 van de N.V. De Landbouwbank te Utrecht wordt ge meld, dat de winst evenals vorige jaren ongunstig werd beïnvloed door de hoge vennootschapsbelasting en stijgende on kosten. De sinds kort bekend geworden richtlijnen van de Ned. Bank betreffen de de liquiditeitsverhoudingen betekenen voor de vennootschap echter een grote verlichting, hetgeen de mogelijkhe- opent tot enigszins ruimere credietuitzet- ting Men meent de toekomst dan ook met enig vertrouwen tegemoet te mogen zien. De verlies en winstrekening wijst een voordelig saldo aan van 23.624 (31.718). Voorgesteld wordt als Vorig jaar uit te keten aan aandeelhou(jers op serie 1 en nos. 501 - 1.000 600 aandelen a 30. zijnde 18.000 en op serie 2, 3, 4 en 5, 400 aan delen 7. zijnde 2.800 Het restant wordt op nieuwe rekening overgeboekt. Op de balans staan per uit. 1954 accep ten debet voor 1.561.100 (1.536.325) en deposito's credit voor 2.267.789 (1.188.721). Het comillé „Huybers-herdenking" te Oisterwijk bericht ons. dat de datum der onthulling van het door de jeugdige Bra bantse beeldhouwer Ad Louwinger uit Tilburg vervaardigde monument van de zeereerw. heer Huybers z.g. definitief be paald is op Zaterdagmidag 4 jun; a s Het erecomité bestaat uit mgr W. Mut saerts, bisschop van s-Hertogenbosch, mgr N. Verhoeven, apostolisch vicaris van Menado, tijdelijk in Tilburg vertoevend de Oisterwijkse pastoors J. van Kemenads en J. van der Weerden alsmede burge meester mr H. L. F. M- bnron van Hövel4 van Wezeveld en Westerflier. De feestrede zal worden uitgesproken door prof. dr Asselberg® (Ant. van Duin kerken). Mgr Bela Varga, een belangrijke persoonlijkheid in Hongarije, voordat dit land door de communisten werd bezet en thans leider van de Hongaarse ballingen te New York, heeft in een speciaal voor de International News Service geschreven artikel zijn indrukken weergegeven over wat er gaande is achter de politieke schermen van zijn vaderland. Hij heeft tevens verklaard, dat het Oostenrijks staatsverdrag van belang zal kunnen zijn, zowel voor de vrije wereld als voor diegenen in de landen achter het IJzeren Gordijn, die nog altijd de hoop koesteren, dat zij eens bevrijd zullen worden. De voornaamste oorzaak van de jong ste zuiveringsmaatregelen en de re geringscrisis in mijn vaderland is, al dus Mgr. Varga, een door de Hon gaarse boeren ontketende revolutie. Berichten over deze revolutie zijn practisch niet tot de buitenwereld door gedrongen. Deze zuiverings Lreg-- len betekenen een terugkeer naar de strenge Stalinistische politiek van on derdrukking. Als ik alle inlichtingen, die ik heb kunnen bemachtigen, tot een geheel samenvoeg, dan kan ik U het volgende overzicht geven over de gebeurtenis sen, die kort geleden in mijn vader land plaats grepen. Na Stalin's dood begon de hoop op de bevrijding van het communistische juk in de landen achter het IJzeren Gordijn weer levend te word»n. Op hetzelfde ogenblik, dat er in Oost- Duitsland, Polen, Tsjechoslowakije en zelfs in de Sovjet-Unie oproeren uit- In het verslag over 1954 van Simon de Wit N.V. wordt in aansluiting op de in het prospectus bij de introductie ter beurze (Juli 1954) verstrekte gegevens gemeld dat het bedrlifsoverschot heeft bedragen 8Ö8.678 (956.156). Afschrijvin gen vergden 248.627 <3»-3WU «odat een netto winst van 560.051 (636.771) res teerde. Belas tinten vergden l5a-»94 (170.000), terwijl aan de open reserve ,f 116.956 (236.039) wordt toegevoego. Voorgesteld wordt een dividend van (onv.) uit (e keren. Op de nieuwe aan delen zal 5 pet kunnen worden uitge keerd. Daar voor 1954 de in het prospectus op- Eenomen bepalingen omtrent winstver- deiing golden, in tegenstelling tot de voorheen geldende statutaire bepaling te dezen aanzien, wijken de cijfers van de in het verslag afgedrukte verlies- en winstrekening wat af van de hierboven genoemde cijfers, welke wij ter wille van de vergelijkbaarheid het eerst vermeld den. Het exploitatiesaldo na voorzienin gen en statutaire uitkeringen bedraagt Volgens de v. en w. rekening nl. 567.669, terwijl diverse baten 9.261 opleverden. Na afschrijvingen voor 248.627 en af trek van 'nterest voor 93.229 resteert dan een winst van 235.074. In het verslag wordt gezegd, dat de voor het bedrijf belangrijke artikelen als koffie thee en cacao in het bijzonder aan zeer sterke prijswisselingen onderhevig zijn geweest. O.m. het in meerdere mate hervatten van de eigen importen veroor zaakte een toeneming van de voorraden tot 4.8 millioen per uit. 1954 (v. j. 3.9 millioen. De concurrentie in de kruide niersbranche werd in het verslagjaar steeds scherper. Het Vestigingsbesluit kruideniersbranche belemmert de N.V. in de vrijheid om artikelen die naar haar mening in de winkels zouden kunnen worden verkocht, maar die naar de huidige opvattingen niet tot de kruideniers branche behoren, te voeren. Men hoopt dat de Vestigingswet 1954 de N.V. een vrijere armslag zal geven. Ook in 1954 werden belangrijke bedra gen besteed aan onderholud, vernieuwing en uitbreiding der filialen. Gedurende het verslagjaar werd het 150ste filiaal ge opend. De beide loonronden hebben het netto resultaat van het sterk loon-inten- sieve bedrijf gedrukt. Ondanks de ver groting van de omzet daalde ook het netto resultaat. Gehoopt wordt door ver dere stimulering van de omzet en uiter ste efficiency het bedrijf aan te passen aan het gestegen kostenpeil. Vergroting van de omzet zal mede verkregen moeten worden door uitbreiding van het aantal filialen. De resultaten over 1955 voor zover dit thans verstreken is, zijn, rekening hou dende met de felle concurrentie niet on bevredigend. De directie verwacht, dat het bedrijf haar plaats in het kruideniers- bedrijf zal kunnen behouden, terwjjl er naar gestreefd zal worden deze nog te verbeteren. Bankier staat debet op de balans voor 137.253 (v. j. credit voor 513.9311. Kas en giro staan debet voor 401.503 299.795). Het aandelenkapitaal bedraagt 1.567.000 (1.054.750). In de tweede afdeling dezer Spec trum-uitgave getiteld „Geschriften uit de Middeleeuwen en uit de nieuwe tijd" is thans als tweede deel van de pers gekomen: „Het leven van Jesus en andere geschriften", door Pierre de Bérulle, voor het eerst voor Nederland vertaald (als ook toegelicht cn ingeleid) door dr J. Boosten. Behalve de gelegenheid tot kennisma king met een keuze uit zijn werk een karakteristiek specimen der Franse School van spiritualiteit wordt hier ook de mogelijkheid geboden een indruk te krij gen van de levensgang van deze mysticus, de stichter van het Frans® Oratorium (waaraan namen als Condren en de H. Jean Eudes verbonden zijn) en de grondlegger van de methodische overweging en het methodisch gebed. Wat bij vele navolgers ontaard is heeft bij De Bérulle de oor spronkelijke kracht en frisheid bewaard- Als geestelijke lectuur heeft zijn werk dan ook tot vandaag zijn superieure waarde be houden en men mag gerust zeggen dat het werkelijk de volwassen spijs is voor vol wassen geesten, religieuzen en leken. Deze eerst® Nederlandse vertaling ls dan ook meer dan een loutere erkenning van de Bérulle's historische betekenis' zij is een levend getuigenis voor de oorspronke lijke kracht der denkbeelden welke hij tn zijn oeuvre heeft neergelegd. Waarbij mag worden aangetekend dat het geheel ook sterk is beïnvloed door de Nederlandse richting in de vroomheid, met name door de Evangelische Peerle Daar om is deze uitgave ook voor de studie der Nederlandse vroomheid van eminent be- !ang. Uit de uitvoerige inleiding mogen wij hier enkele saillante punten op de voor grond brengen, zij het zeer beknoptelijk. Allereerst citeren wij hier ter aandui ding in het kort van het wezen van hei Franse Oratorium in de samenvatting dl» Bérulle zelf er van gaf na de oprichting: „Wij verklaren priesters te zijn die in communauteit leven zonder kloostergelof ten, ondergeschikt aan de bisschoppen, die 'ons Oratorium in hun diocees vestigen, in niets onttrokken aan hun jurisdictie. Wij verlangen dan ook geen ïnkele vrijstel ling. Wij hebben geen enkele bevoegdheid tot welke geestelijke macht of activiteit ook. tenzij op gezag en door de macht der bisschoppen, en wij willen die ook nooit elders trachten te verwerven". Of zoals Henri Bremond de geschied schrijver der congre?atie. het uitdrukt: geen enkel priesterlijk ministerie is ais speciale taak van het Oratorium te be schouwen en evenmin wordt weike pries terlijke functie ook uitgesl°ten. Intussen door het openen van colleges ®n groot-seminaries waarmee zij zich ijverig occupeerden waren de Oratorianen de concurrenten geworden der Jezuïeten, wat tenslotte op hoogst onaangename ver houdingen is uitgelopen, ofschoon Bérulle van zijn jeugd af bevriend was met de Sociëteit en gedurende de laren dat zij uit Frankrijk verbannen was (15941604) zoveel als haar zaakwaarnemer was ge weest. terwijl er tenslotte Jezuïeten waren die zowel met de Bérulle als met diens medebroeders sympathiseerden. Bremond spreekt zelfs van „Jésuïtes bérulliens"! Door een ongelukkige samenloop van om standigheden vergroeide de oorspronkelij ke vriendschappelijke gezindheid tot na ijver en antipathie. Volgens de historici gedroeg men zich aan beide zijden als had men het Evangelie nooit gelezen. Wat natuurlijk niet alles aan die colleges was te wijten. Er waren meer motieven voor de vervreemding. Allermeest het ver schil van geaardheid der spiritualiteit van Oratorium en Sociëteit, maar in het bij zonder een augustijns pessimisme, dat reeds bij de Bérulle is aan te wijzen doch nadrukkelijker nog tot uiting komt bij zijn leerlingen (Olier). Tenslotte schiep ook de „gelofte van slavernij" een punt van te genstelling. Met die „gelofte van slavernij" raken wij een voornaam probleem aan, daar als devies van de Franse school zou kunnen dienen de tekst van St Paulus: „laat in u dezelfde gezindheid leven die er was in Christus Jesus. Daar Hij goddelijk was van wezen, was het voor Hem niet on rechtmatig aan God gelijk te willen zijn; maar toch heeft Hij Zichzelf vernietigd door het wezen aan te nemen van een slaaf". De devotie der slavernij sluit hier op aan. In „Bref Discours de l'abrégation in- térieure" het eerste werk van Bérulle wordt uiteengezet hoe de ziel zich moet zuiveren om open te staan voor de wer king der goddelijke genade ten einde al die gesteldheden van Christus in zich te verwerkelijken welke door Hem in zijn aardse leven door de hypo-Ua ische verem ging van het menselijke op het goddelijke plan zijn geheven en om volledig afstand te doen van zich zelve, volgens n ander woord van de Apostel: „Ik leef met meer doch Christus leeft in mij". De Bérulle. die zich zag verkozen tot het priester driemanschap dat de Franse Car melitessen stichtte, liet natuurlijk de ge legenheid niet onbenut om zijn devotie onder de zusters te propageren; hij beging echter de onvoorzichtigheid de gelofte van slavernij verplichtend te stellen voor de Carmelitessen en te gelasten dat alle reli gieuzen voortaan naast haar drie plechtige kloostergeloften ook deze gelofte zouden afleggen Uit de boezem der zasters-com- muniteit'zelve rees daar tegen verzet; zij begrepen haar niet. De oppositie van vele religieuzen was niet alleen gericht tegen de devotie der slavernij als gelofte, doch ook tegen deze vorm van vroomheid als zodanig 7.ij beschouwden deze godsvrucht, toegepast op Maria, als In strijd met de traditie harer orde, welke in de H. Maagd een Moeder, ja een Zuster ziet. De verplichting bleef niet langer dan een jaar gehandhaafd en de Bérulle heeft de devotie verder enkel particulier gepro pageerd. Ondanks deze en meer andere moeilijk heden (van leiding en jurisdictie) telde de orde der H. Theresia in 1629, het sterfjaar van de Bérulle, op Franse bodem 41 'hui zen. De betrekkingen van het Franse Orato rium met de Jansenisten worden in de in leiding een uiterst gecompliceerde kwestie genoemd, waarover beter gezwegen wordt. Niettemin: met de strenge pessimistische levenshouding der Jansenisten hebben van begin af de Oratorianen min of meer ge sympathiseerd, terwijl Oratorium en Port- Royal elkaar vonden in hun beider liefde voor de Kerkvader Augustdnus en diens genadeleer. Daarenboven ontmoetten de geestverwanten van Port-Royal en de Oratorlanen elkaar als bondgenoten in de strijd tegen hun gemeenschappelijke te genstanders: de Jezuïeten (zie boven). Jansenius interesseerde zich voor Bé rulle. Toch schijnen zij elkaar nauwelijks één enkele maal ontmoet te hebben. In Bérulle's brieven komt de naam van de bisschop van Yperen niet voor. Veel nau wer waren de betrekkingen met Saint- Cyran. Doch al zijn ook verschillende Orato rianen te ver gegaan, de opvatting van de Bérulle handhaaft de menselijke vrijheid doch legt met St Augustinus de nadruk op de uitwerkingskracht der goddelijke ge nade. Zij ts tegelijk Augustijns en thomis- In de excessen van 't latere Jansenisme is hij nooit vervallen. braken, maakte de over het hele land verbreide boerenbeweging in Honga rije plotseling een einde aan de col- lectiviseringspolitiek van de commu nistische regering. Het lijdelijke ver zet van de kant der boeren veroor zaakte in Hongarije een crisis in de voedselvoorziening, waarop dictator Matthias Rakosi besloot zich terug te trekken en het premierschap over te dragen aan de meer populaire boeren leider, Imre Nae,y. Nagy kondigde aan, dat hij de „fouten uit het verleden" wenste te herstellen en de kleine boeren wilde steunen door hen in de gelegenheid te stellen de collectieve boerderijen te verlaten en hun hun bezittingen terug te geven. In 1953 was meer dan een derde van de bebouwbare oppervlakte van Hon garije gecollectiviseerd en werd van het resterende deel van het land bij na 323.760 km2 door de verbitterde boeren prijsgegeven. Gedurende de twee daarop volgende jaren van Na- gy's meer gematigde regering keerden de boeren geleidelijk naar hun land te rug. Zij namen hun aan de collecti visatie ten prooi gevallen eigendom men weer in bezit, dankten een aantal kolchozen (collectieve boerderijn) af en maakten een begin met de afzetting van communistische functionarissen. Hiermee was de gecollectiviseerde oppervlakte van. de Hongaarse bodem van 37 tot 13 pet teruggebracht. Terwijl een golf van onlusten en sta kingen de industriële centra trof, be gonnen de boeren, die hun zelfvertrou wen herwonnen hadden, de plaatselijk communistische leiders sociaal onmo gelijk te maken door overdag te doen alsof zij niet bestonden en hun 's nachts het leven zuur te maken. Er zijn enkele gevallen bekend waarin communisti sche functionarissen hun beklag bij de politie deden, dat zij volkomen wer den geterroriseerd en hun woningen na zonsondergang niet meer durfden verlaten. Nadat Georgi Malenkof als premier van de Sovjet-Unie was afgezet en het Kremlin een nieuw, straffer bewi-.d had ingesteld, gaf Rakosi, die zijn greep op de partij, de geheime poli tie en het leger nooit had losgelaten, opdracht om het land te „heroveren" Nagy werd, tegelijk met een aantal zijner volgelingen „geëlimineerd" en de gepantserde vuist van het Stali nisme deed zich weer voelen. Een aan tal zgn. „verraders, spionnen en sabo teurs" werd geëxecuteerd," anderen werden in de gevangenis geworpen, terwijl een nieuw collectivisatiepro gram werd aangekondigd. Rakosi benoemde Andreas Hegedus. die een willig werktuig in zijn handen is, tot eerste minister als opvolger van Nagy. De nieuwe regeringsleider staat bekend als een specialist op het ge bied van de landcollectivisatie en als een honderd procent pro-,Russische partijleider uit de Moskouse school. Hij i zal een gehoorzaam volgeling zijn van Rakosi, die voornamelijk steun t op de Sovjet-Russische gewapende mncht. Rakosi en zijn superieuren in Uet Kremlin hebben er uitstekend zorjg voor gedragen, dat zij de macht in Hongarije niet zouden verliezen. Rus- lands belofte om zich uit Oostenrijk terug te trekken werd voorafgegaan door de oprichting van het „Oostelijk verdedigingsbloc". Het Hongaarse le ger werd onder gezag gesteld van gene raal Istvan Batta een officier, waar van slechts bekend is dat hij beter Russisch dan Hongaars spreekt. Generaal Batta's rol in Hongarije schijnt dezelfde te zijn als die van zijn collega, maarschalk Rokossofsky, de door Moskou benoemde opperbevel hebber van het Poolse leger. Sedert Batta's benoeming tot opperbevelheb ber is het Hongaarse leger snel „ge russificeerd". Het is uitgerust met Russische geweren, kanonnen en tanks. Tevens zijn de legervliegvelden open gesteld voor Sovjetvliegtuigen en zelfs enkele van Hongarije's strategische spoorwegen zijn aan 't Russische spoor baanmodel aangepast, (de bredete der spoorbanen in Rusland is namelijk groter dan die in de Westeuropese lan den. Red.). Er zijn in de Verenigde Staten al vele speculaties gewijd aan de mogelijkheid, of de Sovjet-Unie de artikelen van de met Hongarije en Roemenië gesloten vredesverdragen waarin staat, dat, zodra de Russi sche bezettingstroepen Oostenrijk verlaten, alle Russische troepen ook uit de bedoelde twee landen zullen worden teruggetrokken, zal nako men. In Hongarije weet men wel be ter. Dit probleem is namelijk opge lost door het bovengenoemde „vei ligheidsverdrag". Niettemin geeft Oostenrijks vrijheid ons Hongaren weer nieuwe moed. Onx land zal voor het eerst sedert het ein de van de tweede wereld oorlog weer een eigen grens met het Westen krij gen en het psychologische effect hier van zal veel krachtiger zijn dan alle prikkeldraadversperringen en land mijnen, die door de communisten langs onze grenzen zijn aangebracht. Het simpele feit, dat de Russen zich uit een deel van Europa gaan terugtrek ken, zal nieuwe hoop geven aan de mil- lioenen, die achter het ijzeren gordijn zuchten, en voor hen een bewijs zijn, dat hun gevangenschap niet eeuwig zal duren en dat de vrijheid kan en zal worden herwonnen. Copyright INS-Maasbode Het prachtig: gelegen lommerrijke Die renpark Wassenaar Is verrijkt met een mensapenhuis, dat een moderne huisves ting biedt aan de prachtige collectie mens apen, die door mevrouw V. Louwman is opgekweekt. Daar men geen afbreuk wil de doen aan de harmonische schoonheid van het park door het optrekken van een nieuw gebouwencomplex is het voor malig vogelhuis voor de apen omge bouwd. Zoals men weet zijn de vele exotische vogels, welke het dierenpark bezit, sinds twee jaar ondergebracht in de unieke Louise Hal. Teneinde in het apenhuis zoveel moge lijk licht te laten doordringen zijn de af scheidingen tussen de verschillende ver blijven gemaakt van glastegels Hiervoor waren circa 800 tegels nodig, die tezamen 5000 kg wegen. Alle mensapen zijn in het Wassenaarse park vertegenwoordigd, want het beschikt over vier chimpansee's, een orang oetang en twee gorilla's. Voorts wonen er vier gibbons, die ook buiten verblijven zullen krijgen, waan zij hun trapezewerk in alle perfectie zullen kun nen tonen. Uiteraard komen er ook voor de mens apen buitenverblijven. Hoewel het mens apenhuis nog niet geheel gereed is, zullen de werkzaamheden deze week zover vor deren, dat waarschijnlijk reeds met de Pinksterdagen publiek zal kunnen wor den toegelaten. Een groep bergbeklimmers, die de Kili- mandjaro (O.-Afrika) beklommen heeft naar de plaats, waar het vliegtuig van de „East African Airways" is verongelukt, heeft gemeld, dat er geen overlevenden zijn. Het wrak is te bereiken langs een steile rotswand van ongeveer 100 meter, die slechts met behulp van touwen te beklimmen is. Het is te gevaarlijk om de stoffelijke resten 20 personen, van wie zes vrouwen omlaag te brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9