EEN OVERWELDIGENDE VICTORIF VOOR CONSERVATIEVE PARTIJ Bevan is de zondebok! na de eerste ronde Besprekingen over mr Burgers huur voor stel 1 en „Vertrouwvol beraad" thans practisch aan de gang Mr BURGER deed voorstellen Oppassen geblazen in het verkeer v EDEN OVERWINNAAR IN BRITSE VERKIEZINGEN Lagerhuis-meerderheid van ruim 70 zetels verwacht De Kabinetscrisis In Juni en Juli scherpe controle in heel het land WERVELSTORMEN TEISTEREN AMERIKA Rechtse partijen in beraad. Zulks gaf j mr Burger moed J Diamantbewerkers staken al elf weken Persoonlijke teleurstelling Fietsers de grootste zondaars 900 kinderen ziek 11a anti-dysenterie-inentin g Vrijdag 27 Mei 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN J, WEERBERICHT LONDEN, hedenmorgen. Naar mate in de loop van de nacht meer uit slagen bekend werden, hegon het duidelijk te worden, dat de gisteren gehouden verkiezingen een grote victorie zijn geworden voor de conser vatieve regering van Sir Anthony Eden. Immers, tal van industriële districten, die tot nu toe gere geld een Labourafgevaardigde naar het parlement plachten te zenden, bleken ditmaal ten gunste van de Conservatieven te hebben gestemd. Een zeer krachtig versterkte Lagerhuis-meer derheid scheen in de vroege ochtenduren reeds verzekerd te zijn aan de Conservatieve partij. Opgetogen leiders van de Tories schatten, dat zij met een meerderheid van 60 of 70 leden zouden terugkeren in het 630 zetels tellende Lagerhuis. Sommige schattingen gewaagden zelfs van een meerderheid van 100 zetels. De Conservatieven wonnen de laatste verkiezingen van 1951 met een meerderheid van 17. Toen eerst de helft van het aantal stemmen geteld was gaven de leiders van de Labourpartij toe, dat zij verslagen waren. De heer Morgan Phillips, secretaris-generaal van de Labourpartij. verklaarde vanmorgen, om half vier: „Labour zal de 14 millioen stemmen, die ik als voorwaarde voor onze overwinning beschouwde, niet behalen''. Tijdens de laatste algemene verkiezing behaalde Labour 48,73 pCt van het totale aantal uitge brachte stemmen, terwijl de Conservatieven 48,04 pCt behaalden. De Conservatieven wonnen de verkiezingen toch ten gevolge van de „verspilling" van Labourstemmen in arbeidersdistricten. De deelneming aan de verkiezingen was uiter mate beneden de verwachtingen. Men schat dat ongeveer 76.05 pCt van de 35 millioen kiezers hun stem hebben uitgebracht. Dat is ruim 4 pCt min der dan bij de vorige verkiezingen in 1950 en 1951. W ereldverbond wenst nadei onderzoek TEURLINGS Moderne REGENMANTELS De ivoestijn in De draad weer opgenomen Aan fractievoorzitter K.V P A.R. en C.H.U. De rijksvoorlichtingsdienst deelt mede: De kabinetsformateur heeft gis- teren dc heren prof. mr C. P. jyj, Romme, dr J. Schouten en H. W. Tilanus, resp voorzitter van de TYveede-Kamerfracties der K.V.P., A.R. Partij en C.H.U., ter voortzet ting van de brede-basispolitiek schriftelijke voorstellen doen toe komen. Deze voorstellen zijn even eens in handen gesteld van de heer J. M. Willems, thans optredend als voorzitter van de Tweede-Kamer fractie van de Partij van de Ar beid. Alle genoemde fractie-voorzitters hebben deze voorstellen, die be trekking hebben op een huur beleid, bezien op kortere dan wel langere termÜn> in nader beraad genomen. Vandaag nog antivoord De kabinetsformateur heeft de toezegging ontvangen van de fractievoorzitters, aan wie hij schriftelijk zijn voorstellen heeft doen toekomen» dat hij heden in de loop van (le dag antwoord op deze voorstellen kan verwachten. MINISTER VAN THIEL BEZOCHT „LUNETTEN" Onderzoek naar de huisvestings moeilijkheden 94 doden, 700 gewonden De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Aanvankelijk veel bewolking met plaatselijk enige regen; later opklaringen. In het Noorden van het land vrij krachtige tot matige wind uit Westelijke richtingen. Morgen overdag iets hogere temperaturen dan vandaag. Zaterdag 38 Mei: Zon op 4.33 uur, onder 20.46 uur. Maan op 12.17 uur, onder 0.58 uur. «ft uitvoerend bestuur van het wereld- verbond van diamantbewerkers, dat gis teren m Amsterdam bijeen is geweest, heert de staking in de Amsterdamse dia mantindustrie besproken die nu al elf iUUrt en besloten een aantal maatiegelen te nemen, welke de Alge- !AeMnRler,Iandse-Diamantbewerkersbond kunnen steunen in de strijd m i ,voorstellen der werkgevers. uitvoerend bestuur acht het ge- een onderzoek in andere cen- ffesteld ?'amantbewerking zal worden in- 2;„4„ r een daarvoor officieel aan- weTke gron^missie' om na te gaan °P Nederland^ de verklaringen van de industrie h! ^'"kgevers in de diamant- onend kan en' dat in Amsterdém niei lonend kan worden gewerkt. Deze foto-combinatie toont, boven, het Ncderl. motorschip „Tabian", rokend aan de boeg door vuren benedendeks, na dat het schip mi de Perzische Golf, vaar deze foto werd gemaakt, in aanvaring was geweest met de Italiaanse tanker, Argea Prina", welke men, uitgebrand en wel op de onderste foto ziet. De ..Tabian" werd met 22 voet water in het ruim naar het eiland Bahrein gesleept. Toen na de botsing op beide schepen brand uitbrak, werd hulp verleend door het Amerikaanse schip Valcouren de Engelse boot, „Look Killsport". De be manningen van deze beide vaartuigen namen actief aan de bestrijding van het vuur op de schepen deel Advertentie Westersingel 5 b/d. W. Kruiskade. R dam Zijde - Nylon - Poplin Tweed en Gabardine PARAPLUIES JERSEY PAKJES De algemene tendentie die uit de binnenkomende uitslagen bleek, was, dat de Conservatieve meerderheden over de gehele lijn krachtig versterkt werden, terwijl Labour zijn marginale zetels hetzij verloor, hetzij met de hak ken over de sloot wist te handhaven. Voor de leiders van de Labourpartij Clement Attlee en Herbert Morri son werden de verkiezingen ook een persoonlijke teleurstelling. In hun dis- trieten verwierven zij een veel gerin- ggj-g meerderheid dan bij de laatste verkiezingen. En zelfs de linkse „rebel" Aneurin Bevan, kreeg in zijn rood bol werk in Wales minder stemmen dan in 1951. Daarentegen kreeg de nieuwe Conservatieve leider, Sir Anthony Eden, 'n bijzondere blijk van vertrou wen van de kiezers. De meerderheid waarmee hij in zijn district gekozen werd, steeg in zeer sterke mate. Wat Aneurin Bevan betreft, hij zal na de verkiezingen in zijn partij no ten te kraken krijgen. Terwille van de lieve vrede „in genade" aangeno men, krijgt de leider van de linkse vleugel thans opnieuw verwijten naar het hoofd geslingerd voor de tweedracht die hij in Labour heeft gezaaid en die èn volgens velen van zijn partijgenoten èn volgens (meer objectieve) outsiders Labour zeer vele stemmen heeft gekost. Daarbij is merkwaardig, dat in die distric ten, waar „Bevanieten" candidaat waren gesteld, de afkeer van het Britse electoraat jegens Labour gro ter bleek dan in die, waar volgelin gen van de officiële koers voor de Labour-eer streden. Of dit echter de enige oorzaak van het Labourverlies is geweest? De goede betrekkingen de hoge lonen, de volle winkels! kortom de welvaart, ook dat waren factoren die niet ten gunste van de arbeiderspartij werkten. Maar men heeft een zondebok gevonden. En in politieke kringen acht men het zeer wel mogelijk, dat deze zondebok op nieuw de woestijn wordt ingestuurd. In ieder geval zal de twist tussen de officiële leiders en Bevan op nieuw aanwakkeren. Toen mr Clement Attlee „Transport House", het hoofdkwartier van Labour, vannacht om vijf minuten voor vier verliet, weigerde hij elk commentaar. De 72-jarige partijleider zag er erg vermoeid uit, toen hij naar zijn wagen liep door de gestaag neervallende re gen, die de belangstelling voor het rode hoofdkwartier trouwens tot een minimum had gereduceerd. „Gewoon MP" Sir Winston Churchill die nu ruim 80 jaar is, werd met een werkelijk overweldigende meerderheid door zijn district naar het Lagerhuis gezonden. Daar zal hij nu, als een gewoon „M P", voor zijn partij zitting nemen. üv zit nog een bijzondere kant aan deze verkiezingen. Het is namelijk de eerste maal sedert 45 jaar, dat een Britse regering er in slaagt de meerderheid waarop zij was gebaseerd, te vergroten. En dat nu op wel zeer overtuigende wijze. In 1910 geschied de het voor de laatste maal. Toen ech ter maakte de aan het bewind zijnde liberale partij een winst van slechts twee zetels. De safe positie in het Lagerhuis maakt dat de Conservatieven hun han den vrij krijgen bij de doorvoering van een „free enterprise-politick", die een minimum aan staatscontrole over het Britse financiële zakenleven beoogt. Wat de buitenlandse politiek betreft, staat op het Conservatieve program de verbetering van de betrekkingen met de Sovjet-Unie vanuit „een positie van sterkte". Zware liberale nederlaag Met Labours en Conservatieven is de zaak der verkiezingen vrijwel be keken. De derde invloedrijke partij in 't land, de Liberalen, leden wel zware nederlagen bij hun vergeefse po ging om de macht terug te krijgen die zij eens op zo schitterende wijze in het Verenigd Koninkrijk hebben bezeten. In 43 van de 57 districten waar zij can- didaten hadden gesteld, verloren zij hun 150 pond sterling waarborgsom, omdat zij er niet eens in slaagden één achtste van het totaal aantal stemmen op hun mensen te verenigen. De communisten hadden de strijd in zeventien districten aangebonden. Hun nederlaag was verpletterend. In de 14 districten waarvan vanmorgen vroeg de uitslag bekend was, verloren ook zij hun waarborgsom. In Noord-Ierland, waarvan de uit slagen nog uiterst onvolledig zijn, was dit het geval in vijf districten, waar de extreme Ierse nationalistische partij candidaten had gesteld. Van de 7 ove rige was nog geen uitslag binnen. Nadat men hedennacht gereed was gekomen met de telling van de stem men in de 357 stedeliike districten en men vanmorgen om half elf Ned. tijd met de telling van district», was d, stand voor 428 districten heden na het mridaguur als volgt: CONSERVATIEVEN: 231 zetels (netto-winst 17). LABOUR: 194 zetels (netto-verlies i<*t- LIBERALEN 3 zetels. n IERSE LABOUR: 0 zetels (netto-verlies l,\ De verdeling van de aantallen stemmen, uitgebracht op de voornaamste partijen voor 372 van de bovengenoemde 428 distneten, met percentages van het totaal aantal stemmen, was als volgt: Conservatieven 7.989-716 - 49,97 procent (in 1951 48,03 procent). Labour 7.589.110 47,46 procent (49,71 procent). Liberalen 327.001 2,04 procent (1,80 procent). Communisten 23.221 0,15 procent (0,08 procent). Anderen 61.286 0,38 procent (0,38 procent). In deze districten bracht 76,03 procent van de kiesgerechtigder) zijn stem uit tegen 82,53 procent in 1951. Indien Labour de verkiezingen had gewonnen, dan had het op (te Jo ste delijke districten een netto-winst van 30 zetels moeten hebben, ln plaats daarvan moesten zij een netto-verlies van 14 noteren. Dc telling van de tweede ronde, die van de landelijke districten, vertoonde het in geringere mate eenzelfde tendentie van winst voor de partij van Sir Anthony Eden, als die van de eerste, die vannacht werd afgesloten. voor Hel"feitZ6(j par'em®ntaire redacteur). over binnen het kabinet overeenstemming Rechts de labour-afgevaardigde Herbert Morrison, tijdens het uitbrengen van zijn stem en links de vroegere minister van financiën, R. A'. Butler. a mr Burger de opdracht, hem door H. m ,je Koningin verleend, in beraad nam, toonde reeds aan, dat hii voor de reconstructie van het kabine plannen moest hebben, waarin een rede ljjke oplossing Van bet vraagstuk de huren was verdisconteerd. Zo hij deze oio zou hebben gehad, dan had hij de op dracht immers niet eens in beraad be hoeven te nemen. Het communiqué, 4t gisteravond over de eerste pogingen van de heer Burger Jwcrd uitgegeven, be vestigde dit ook tjjj had aan de fractie leiders van de K.V.P., A.R., C.H., resp. prof. Romme, dr Schouten en de heer II. YV Tilanus, schriftelijke voorstellen doen toekomen. Maar na hetgeen er zo in de ruime eerste week van de kabinetscrisis van de zijde der P.v.d.A. is gezegd en beweerd, met name, dat de K.V.P. ver antwoordelijk zijn voor het voort bestaan van de crisis, zal in de voorstel len van de heer Burger het mistgordijn, dat men heeft getracht te leggen, toch moeten worden opgetrokken. Het kan blijkbaar niet genoeg worden herhaald, dat het de P.v.d.A. is geweest, die het kabinet naar huis heeft gezonden om de kwestie van een huurbeleid, waar- was bereikt. Zij deed dat met alle daar aan verbonden risico's. Het valt dan ook e verwachten, dat de voorstellen die de ïeer Burger nu heeft gedaan, een mhoud uilen moeten hebber, waarin van toe- adering tot de rechtse partijen sprake is Zo zal hij nu toch, wil men ooit tot overeenstemming komen met de rechtse partijen, de zaak van de huurbelasting, waar de P.v.d.A. niet overheen zeide te kunnen komen, minstens voor een jaar dienen los te laten. Maar tevens zal er een voorlopige oplossing dienen te komen inzake de huurverhoging, wat zou kun nen geschieden door daarnaast een huur verhoging te aanvaarden var. 10 pet. waar toe de Kamer bij monde van de heren Van den Heuvel (A.R.) en Van Leeuwen iV.V.D.) reeds de wens te kennen gaf. Men zou hiervoor een compensatie kun nen vinden in een verder gaande be lastingverlaging. zoals de neer Van Leeu wen deze reeds bij de behandeling in de Tweede Kamer in een amendement neer legde. Zo iets zou voor de P.v.d.A., die met name het terzijde laten van de huur belasting niet langer wenste te slikken en daarop het brede-basis-kabinet liet. vallen een wat bittere pil zijn. Stelt zij er echter, zoals de laatste dagen in socialis tische kranten en door socialistische voor mannen via de radio herhaaldelijk is ver zekerd, prijs op de brede basis te be houden, dan zal er in de voorstellen van de heer Burger toch zo iets moeten door klinken. Wil hij kans van slagen hebben en het inberaadnemen van de opdracht wjjst erop. dat hü er toch gat in ziet dan zal hij toch niet opnieuw met een zaak als de huurbelasting kunnen komen waarvoor geen meerderheid in de Kamer te vinden is en waarvoor het kabinet- Drees werd heengezonden. Deze voorstellen zullen nog om een andere reden van een vérgaande tege moetkoming Wijk moéten gevgn en wel hierom, daar prof. Romme deze aanval op het kabinet-Drees heeft gezien als een aanval op de brede basis niet alléén, maar ook als een sterke divergentie binnen de P.v.d.A., die prof. Romme eerst wilde Hen geklaard om te weten of hij bij verdere samenwerking met de richting-Vos of de richting-Prees te doen krijgt. Wil prof. Romme hiervan afstappen, dan zal de heer Burger wat het huurbeleid betreft tenminste voor het laatste jaar van het kabinet, dat hij wil reconstrueren, toch in de bus moeten blazen. Uit het communiqué blijkt intussen, dat mr Burger de draad weer heeft opge nomen, waar hij deze in de laatste phase van het Kamerdebat moest laten vallen, namelijk bij de motie, welke hij toen als uiterste redmiddel indiende tot schorsing van het debat over de huurwet voor een „vertrouwvol beraad", W3t toen echter door de regering werd afgewezen. Dat beraad is nu practisch aan de gang. De voorstellen zijn door de formateur ingediend en aan de fractieleiders van de drie rechtse partijen overhandigd, als mede aan de heer Willems, die thans op treedt als voorzitter van de Tweede-Ka merfractie van de P. v. d. A. Het zijn voorstellen „op kortere dan wel langere termijn", wat zou moeten betekenen: voor nog slechts één jaar. n.j. tot aan de verkiezingen, of voor langere tijd. Bovendien heeft de heer Burger, zoals wij gisteren nog konden mededelen, gis termiddag prof. Romme reeds ontvangen. Dit gesprek duurde ongeveer drie kwar tier, waarna prof. Romme zich naar de Tweede Kamer begaf, waar hij een lang durig onderhoud had met de heren An- driessen en Lucas van de Tweede-Kamer-- fractie van de K v.p. Het resultaat was, dat hedenmorgen een fractievergadering van de K.V.P. werd gehouden, waarin de voorstellen van de formateur-reconstruc- teur werden besproken. De fractie van de P. v. d. A. vergaderde hedenmiddag. Voorlopig zal men dus moeten afwach ten want ook de andere fracties, aan wie de voorstellen zijn overhandigd, zul len wel spoedig ter bespreking ervan bij— eenkomen tot het antwoord op deze voorstellen aan de heer Burger zijn toe gezonden Eerst dén zal deze weten of op de grondslag van zijn voorstellen verder kan worden onderhandeld en of het zal kunnen komen tot een reconstructie van het kabinet zoals de opdracht luidt. De aanstaande controle is voorbereid ten departemente van Justitie, Dit de- wpartement organiseerde ook de controle regeringsuitgaven in Nederland na de j,n FebruarrMaart van dit jaar. toen in oorlog". Na 'afloop wenste zijn vader hem j éen maand tljds m de vijf ressorten der geluk. In 't midden de beide echtgenoten, I Dr Willem Drees wenst dr Willem Drees geluk. Gistermiddag promoveerde aan de Economische Hogeschool te Rotterdam de heer W. Drees, zoon van de minister president, op het proefschrift: „Over de In de 19 Nederlandse arrondissementen zullen onder persoonlijke leiding van de officieren van Justitie bij toerbeurt in de maanden Juni en Juli verscherpte controles op het verkeer Yvorden uitgeoefend. Rijks- en gemeentepolitie zullen op alle openbare wegen zowel wielrijders als het gemotoriseerde verkeer nog duchtiger dan anders in de gaten houden. Bijzondere aandacht zal worden besteed aan het naleven der verkeers regels zoals rechts houden, tijdig aangeven van richtingveranderinv, als mede het gehele gedrag in het verkeer (opstellen, liet openen van por tieren op gevaarlijke wijze, het verlenen van voorraiw etc.). De controle op rij- en kentekenbewijzen zal verscherpt worden, evenals die op de technische toestand van vrachtauto's, aanhangers en ople^ers Remmen stuurinrichtingen, banden en koppelingen zullen op steeds wisselende plaatsen in het land met de modernste onderzoekingsmethoden beproefd worden Over het algemeen zal niet worden gewaarschuwd, doch direct proces-verbaal worden opgemaakt. Ook op voorschriften nopens laadvermogens wordt gelet. 1 De steeds wisselende plaatsen in dei, lande, waar gecontroleerd wordt zullen zo veel mogelijk doublures voorkomen. Bovendien zullen de controles op wisselende tijdstippen overdag en 's nachts worden gehouden. Ook op de verlichting van fietsen en auto's zal dus worden gelet. procureursgeneraal in totaal 63.495 pro cessen yerbaal werden opgemaakt. Maar t "2 pet daarvan hadden betrekking op de verlichting van fietsen en 13 pet op andere overtredingen van wielrijders. Het ressort Amsterdam telde toen 13.611 overtredingen (Noord-Holland. Utrecht) waarbij gesteld moet worden dat in de stad Amsterdam de controle twee avon den wegens bittere koude en sneeuwval uitviel.Het ressort Den Haag (Zuid-Hol- land-Zeeland) bracht 18.091 overtredin gen aan het licht. Limburg en Brabant (ressort Den Bosch) brachten het tot 14.071, Gelderland en Overijssel (ressort Arnhem) tot 12.389 en de drie noorde lijke provincies (ressort Leeuwarden) tot 5.333 overtredingen, waarbij moet wor den opgemerkt dat de verkeersdicht heid in het Noorden des lands geringer is, dan elders. Van de eerste controle is een sterks preventieve werking uitgegaan. Bij wij ze van proef controleerde men remmen en lichten in een rijwielstalling van een der departementen te Den Haag. vóór dat de actie wereldkundig werd. Na af loop van de actie was de toestand in deze stalling aanzienlijk beter. De hardnek- kigen zijn nadien door de directeur-gene raal vaderlijk en vermanend toegespro ken. hetgeen doeltreffend werkte. Controle op het een of andere onder deel in het verkeer leidt, dit is gecon stateerd, bij de weggebruikers tot grotere waakzaamheid en zorgvuldigheid op andere onderdelen. Naar uit Tokio gemeld wordt, zijn daar ongeveer 900 kinderen ziek ge worden na behandeld te zijn met een vaccin tegen dysenterie. Dinsdag j.l. hadden 1184 kinderen op twee scholen deze behandeling on dergaan. Vier uren daarna traden de ziekteverschijnselen op: koorts die op liep tot 40 graden en maagpijnen. Volgens autoriteiten van de genees kundige dienst zou het gebruikte vac cin „te sterk" geweest zijn voor de kinderen. De minister van Maatschappelijk Werk. mr F. van Thiel heeft gisteren een be zoek gebracht aan het woonoord voor Ambonezen „Lunetten" te Vught- De mi nister had een gesprek met de kampraad over de huisvestingsmoeilijkheden, ont staan door de kort geleden voorgekomen brand en over de daaruit voortvloeiende kwesties De Amerikaanse staten Kansas, Oklahoma en Texas zijn Woensdag avond zwaar geteisterd door wervel stormen. Volgens niet-officiële berich ten zouden 94 personen om het leven zijn gekomen en meer dan 700 gewond. Het stadje Udall in Zuid-Kansas is het zwaarst getroffen. Van de 750 in woners zijn er 55 gedood en meer dan honderd gewond. Men vreest echter, dat mogelijk nog een tiental doden onder het puin bedolven ligt. Negentig procent van alle gebouwen is vernield en de straten zijn versperd door mod der en puinhopen. De verbindingen met het stadje zijn verbroken en de electriciteitsvoorziening stagneert. De plaats Blackwell in Oklahoma, die op 130 kilometer van Odall gelegen is, ziet er uit als na een hevig bombar dement. Ongeveer 36 huizenblokken en verscheidene fabrieken zijn volledig vernield. Het aantal doden bedraagt hier 17. terwijl er meer dan 500 men sen zijn gewond. Reddingsploegen zoeken nog naar slachtoffers onder de puinhopen. De wervelstormen hebben ook in vele andere steden grote schade aan gericht, doch daar zijn, behalve twee doden in Sweetwater, geen slachtoffers te betreuren. Voorts zijn vijftien inzittenden van een Amerikaanse bommenwer per van het type B-36 om het leven gekomen, toen hun toestel als gevolg van de storm in Texas neerstortte. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1