Moskou aanvaardt uitnodiging voor Grote-Vierconferentie En of... Chief Whip op ieders lip! CHIEF WHIP Belgische schoolstrijddebat is als een gesprek tussen doven Van CAUWELAERT HEKELT ONTWERP-COLLARD Sovjet-Unie stelt zich aansprakelijk voor breuk met Tito „Canaris, de man die alles wist" Tijdbom veroorzaakte ramp met „Kashmir Princess" Onder felle critiek op V.S.: Status satellietlanden is „binnen landse aangelegenheid" Een weerzien in Belgrado Kroestsjef biedt openbare excuses aan FILMS deze week Indonesische commissie verklaart: Volledige Franse Nato- divisie naar Algerije Het schrikbeeld der „krachtige positie" Bijna drie millioen batig saldo Gestage verbetering in 's Pausen gezondheid De Franse typografen- staking Einde Britse haven staking? Spoormannen nog halsstarrig Nederland wordt door C.V.P. tot voorbeeld gesteld De bevolking van Noord-Brabant Beria (dood) is de dader Gedenksteen voor Piet Paaltjens Amerikanen voeren vliegtuigproduetie op Goed debuut van filmregisseur Wei den man li VRIJDAG 27 MEI 1955 PAGINA 3 <L™ Al 33 jaar de beste Virginia LEDEN KON. ACADEMIE OLIE EN GAS IN BRABANTS BODEM Lustrumviering te Leiden "eh2re dSnstè1 t M r°,ntUUrlijke zij'de van de Werkzaamheden der TYPHUS IN DARMSTADT De Sovjet-Unie heeft gisteren de op 10 Mei door de Westelijke mo gendheden gedane uitnodiging voor een conferentie tussen de „Grote Vier" aanvaard, doch heeft tegelijkertijd de Verenigde Staten ervan beschuldigd bij voorbaat pressie uit te oefenen en plannen naar voren te brengen, die de conferentie slechts tot een mislukking kunnen doemen. In nota's, die gisterenmiddag door minister Molotof aan de diplo matieke vertegenwoordigers te Moskou van de drie Westelijke mogend heden werden overhandigd, werd gezegd, dat de voorgestelde confe rentie ertoe zou kunnen bijdragen om „de essentiële voorwaarden voor een regeling van de internationale problemen" te scheppen, „mits alle betrokken partijen dit werkelijk verlangen". streven naar een regeling van urgente internationale problemen". Plaatstijd en agenda In de Sovjetnota wordt verder voor gesteld, de vier regeringshoofden in Wenen te doen vergaderen op een later te bepalen datum. Ten aanzien van de te behandelen onderwerpen stelde de nota voor, dat de regerings hoofden zelve hierover zouden beslis sen en dat ze zouden aangeven in welke richting een oplossing gezocht zou moeten worden. De Grote Viei zouden dan dienovereenkomstige in structies aan hun ministers van bui tenlandse zaken kunnen geven. In de nota's aan Groot-Brittannië en Frankrijk kwam een passage voor, waarin gezegd werd, dat de regeringen van deze beide landen „het ternauwer nood eens kunnen zijn" met „recente verklaringen van leidende figuren in de V.S." over de voorwaarden voor een grote Vier-conferentie. Deze pas sage kwam niet voor in de nota aan de V.S. De Sovjetnota zeide met zovele woorden, dat de V.S. „klaarblijkelijk niet streven naar een regeling van ur gente internationale problemen". Met name veroordeelde de Sovjet-Unie ook de „krachtige positie", van waar uit de V.S. ter conferentie willen on derhandelen. Bovendien laakte de nota in scherpe bewoordingen de verklaringen van „hooggeplaatste Amerikaanse persoon lijkheden", die zelfs zover gegaan zijn, dat zij gesproken hebben over de nood zaak om zich in te laten met de bin nenlandse aangelegenheden van andere staten, door het doen van aanvallen met betrekking tot de volkeren van democratieën die hun vrijheid en onafhankelijkheid verdedigen". Dit was klaarblijkelijk een aanval op de suggestie van minister Dulles, dat de status van de satelietstaten op de Grote-Vierconferentie ter sprake gebracht zou kunnen worden. „Al zulke verklaringen", zo ging de Sovjetnota voort, „kunnen slechts worden beschouwd als pogingen om de idee van een Grote-Vierconferentie bij voorbaat in discrediet te brengen. Dit kan slechts worden verklaard door het feit dat de V.S. in feite helemaal niet Verplichte ziekenfonds verzekering 1953 De rekening van het vereveningsïonds, Waarin de premie voor de verplichte zie- Ove^°195? mee,keringL Wordt gestort' ®AUit 2 9 milling iT1 batis sald° van bljna A» millioen gulden, zo dpoit Hp Zieken fondsraad mede. De laatstelijk opgestelde raming voor dat jaar gaf een tekort aan van 5,5 millioen. zodat de werkelijke uit komsten ongeveer 8.4 millioen gunstiger nrrdn kostenbedrag is overeenkomstig de een hogfre I"Schil ls het gevolg van brenast van ri?remie-°Pbrengst. De op- driifsverlnL Premie geïnd door de be- krachtens ?ingen er* over de uitkeringen totaal' TCP. werkloosheidswet. was in ongeveer 218*5 °V10 ?ilIioen en heef' 418,5 millioen bedragen. De verbetering in de gezondheids toestand van de H. Vader heeft zich op verheugende wijze voortgezet, aldus heeft de pauselijke lijfarts verklaard De audiënties hebben bijna de vroe gere frequentie herkregen, en tot iedere groep, waaraan een audiëntie wordt verleend, richt de H. Vader een kortere of langere toespraak. Bovendien is het traditie geworden, dat de H. Vader 's middags om half een aan het raam van Zijn werkkamer ver schijnt om de gelovigen op het St Pie tersplein te begroeten en te zegenen. Verschillende malen per week doet de H. Vader zulks nogmaals in de late middaguren. Het aantal pelgrims, dat dit jaar Rome en Vaticaanstad bezoekt is bij zonder groot en overtreft zelfs het H Jaar. De Russische nota is in officiële kringen in Parijs, Londen en zelfs Washington met voldoening ontvan gen. In Washington ontkende de woordvoerder van het State Depart ment evenwel de Russische beschuldi gingen, dat de V.S. de Grote-Viercon ferentie bij voorbaat wilden torpede ren. Diplomatieke kringen zijn van me ning, dat alle tekenen er nog steeds op wijzen, dat de Russen werkelijk veel waarde hechten aan „^"-besprekin gen. De aanval op de V.S. wordt veelal beschouwd als een poging om het aan de wereld voor te stellen, alsof de Amerikanen slechts tegen heug en meug deelnemen aan de conferentie. In Washington werd voorts verno men, dat spoedig besprekingen zullen beginnen tussen deskundigen van de drie Westelijke mogendheden om de conferentie voor te bereiden. De Franse Nationale Vergadering heeft gisteren met 510 tegen 100 stem men het wetsontwerp goedgekeurd, dat voorziet in de mogelijkheid van aanstelling van niet-georganiseerde ty pografen door de kranten. Uit protest tegen dit wetsontwerp hebben de Franse typografen gisteren zoals ge meld, 24 uur gestaakt. - Het wetsontwerp moet nu nog wor den behandeld door de Senaat. Men verwacht, dat het daar niet voor eind Juni besproken zal worden. Naar verluidt, hebben de leiders van de meer dan 19.000 Britse havenarbeiders, die in zes Britse havens in staking zjjn, Donderdagmiddag besloten een einde aan de staking te maken. De leiders verklaarden Donderdag middag na een bijeenkomst, dat zij er mee hadden ingestemd bepaalde aanbevelin gen te doen aan hun leden. De aard van deze aanbevelingen is niet bekend, doch men vermoedt, dat het gaat om voorstel len om het werk volledig te hervatten. De stakers hadden tot op Donderdag weinig steun gekregen van de haven arbeiders, die lid zijn van de grote bond van transportarbeiders. Deze bond ver zette zich tegen de staking, die was uit geroepen ter ondersteuning van de eisen voor erkenning van een kleinere vak vereniging van havenarbeiders bij onder handelingen met werkgevers op nationaal niveau. Deze nationale erkenning geniet alleen de grote vakbond. Inmiddels zijn Donderdagmiddag be sprekingen, die gericht waren op het af- wenden van de voor Zaterdag a.s. aange- 1 kondigde staking van 70.000 spoorman- t ncn, afgebroken. Het zenuwstillend, geen slaap verwekkend, BAYER preparaat (Telefonisch van onze correspondent) maar op de openbare tribunes was Bij Koninklijk Besluit zijn bekrachtigd BRUSSEL, Vrijdagmorgen Tr de benoemingen van: dr Amalia M E Het gino- o i wat meer animo op de banke Draak, prof. dr A. M. Donner, prof.' dr !ris(u„ kamerleden zelf" S. Dresden, prof. dr W. j w. Koster er f ~,er ,ets levendiger toe dan j Nadat de liberale minister van prof. dr L. J. Rogier tot leden van de 1 de vonge uag bij het debat over het Koninklijke Nederlandse Akademie van schoolontwerp Collard. De diploma- Wetenschappen, afdeling L-etterkunde. i tieke tribunes bleven nog steeds leeg, Gisterenmiddag is de delegatie van Sovjetleiders per vliegtuig in Belgrado aangekomen voor het met zoveel spanning alom in de wereld tegemoetgeziene bezoek aan president Tito. De eerste secretaris van de Sovjet-Russische communistische partij, Kroestsjef, die de delega tie leidt, werd als eerste door maarschalk Tito begroet. Daarna schudde Tito de hand van de andere delegatieleden onder wie zich premier Boulganin en vice-premier Mikojan bevonden. Nadat voor het eerst sinds 1948! het Sovjet-Russische en Joego-Slavische volkslied waren gespeeld, hield Kroestsjef een door de radio gerelayeerde rede, waarin hij uiting gaf aan zijn „oprechte spijt" over de verdeeldheid die tussen Joego-Slavië en de Sovjet-Unie gerezen was. Hij stelde de inmiddels geëxecuteerde Beria, voormalig hoofd van de Sovjet-Russische geheime politie, aansprakelijk voor wat tussen beide landen gebeurd was. Blijkens het Provinciaal Blad van Noord-Brabant dezer maand bedroeg de totale bevolking in het gewest op 31 De cember 1954 1.354.363 zielen (684158 mannen en 670.205 vrouwen). Dat is in vergelijking met 31 December 1953, toen de totale bevolking 1.332.033 zielen was. een accrès van 22.330. Er vestigden zich 63.510 personen, ter wijl er 65.653 vertrokken, alzo een ver- trekoverschot van 2.143 personen. De gemeente Eindhoven staat aan de spits met 151.742 inwoners, waarna volgen: Tilburg met 128.683, Breda met 98.050, Den Bosch met 64.787 en Helmond met 39.336 ingezetenen. De kleinste gemeente vormt Giessen, in het Land van Heus- den en Altena, dat op'31 een inwonertal van 695 Pers°"e" gevolgd door Engelen met 829 en Rijs wijk met 841 zielen. Productie bij Veen nog niet economisch Nog altijd werkt op het terrein van da olieboringen onder Veen (bij Andel a Noord-Brabant) een „ja-knikker" die een dikke, maar kwalitatief goede substantie naar boven brengt. Per tankboot wordt de opgepompte vloeistof via de Maas naai de raffinaderijen bij Pernis vervoerd. Op geringe afstand van de olievindplaa'n staat een opvangtoestel opgesteld voor hei aardgas, dat dezer dagen is vrijgekomen Hef, gas wordt voorlopig verbrand Hei onderzoek naar de hoeveelheid en kwali teit er van is nog in volle gang, zodat mg niet kan worden gezegd of het productief kan worden gemaakt. Voorshands is de productie te Veen nog van weinig econo misch belang. „Wij veroordelen de provocatieve rol die door Beria en door anderen ge speeld is", zo zei Kroestsjef. Hij ver klaarde, dat „vijanden van het volk en agenten van het imperialisme", die in de rangen van de Sovjetrussische partij geïnfiltreerd waren, valse aan klachten hadden verzonnen, op grond waarvan beledigingen en beschuldi gingen aan het adres van de leiders van Joego Slavië zijn geformuleerd. „Wij zijn er vast van overtuigd, dat de periode waarin de relaties tussen onze beide landen "vertroebeld waren nu achter ons ligt" zo zeide Kroestsjef. Hij verklaarde voorte, dat de Sovjet regering aanhangster is van Lenins' theorie, betreffende de ontwikkeling van haar betrekkingen met andere lan den op basis van vreedzame co- existentie, gelijkheid, niet-inmenging in elkanders binnenlandse aangele genheden, eerbiediging van souvexei- niteit, nationale onafhankelijkheid en non-agressie. Kroestsjef zei verder: „Wij appre ciëren ten volle de pogingen van Joego Slavië om goede betrekkingen te vestigen met zowel de Oostelijke als de Westelijke landen". Verbijsterende stilte Kroestsjef verklaarde, dat de Sov jetdelegatie naar Belgrado gekomen was met het doel om te zoeken naar wegen om verdere vriendschap en sa menwerking tussen beide landen te ontwikkelen. De onderhandelingen te Belgrado zouden „een nieuwe verster king" van de culturele, politieke en economische samenwerking tussen beide landen teweeg kunnen brengen, zo meende hij. Voorts zei Kroestsjef, dat hij, als communist, zou willen zeggen dat de beste betrekkingen zouden kunnen worden geschapen tussen landen, die door Marxistisch-Leninistische par tijen worden geregeerd. Na de toespraak van Kroestsjef heerste er een bijna verbijsterende stilte. Er werd niet geapplaudisseerd en t duurde enkele ogenblikken voor dat maarschalk Tito reageerde en Kroestsjef met een vriendelijk gebaar uitnodigde met hem in de wachtende auto te stappen. Langs de route van de stoet van het vliegveld naar het vroe gere koninklijke paleis, waar de Rus sische gasten verblijf houden, stonden ongeveer 200.000 mensen opgesteld. Hun oorverdovend gejuich scheen echter duidelijk bedoeld voor maar schalk Tito en niet voor de Russische gasten. Een slecht begin? Buitenlandse waarnemers te Belgra do gaven gisteravond de mening te kennen, dat het Russische bezoek slecht begonnen was door de publieke uitlatingen van Kroestsjef over de vriendschap tussen de communistische partijen van beide landen. De Joego slavische leiders en pers hebben, sinds het bezoek van de Russen is aange kondigd, er immers steeds de nadruk op gelegd, dat de besprekingen ge voerd worden van regering tot rege ring en niet van partij tot partij. Ook gisteravond werd in het regerings communiqué, waarin de aankomst van de delegatie werd medegedeeld, ge zegd, dat de Russen gekomen waren voor 'n 1 andenconferentie, „die van groot belang zal zijn voor de verster king van de vrede en het verbeteren van de betrekkingen tussen beide lan den". Woordvoerders van de regering verklaarden gisteravond, dat het hun nog steeds niet bekend was wat de Sovjetleiders zouden hebben voor te stellen, doch zij legden er voortdurend de nadruk op dat Joeg0 Slavië er niet in zou toestemmen „neutraal" te wor den of af te zien van zijn verdrag met Griekenland en Turkije. Economische Zaken, de heer Rey, op heftige wijze de katholieke kamer leden had aangevallen, betrad de C.V.P. staatsminister Van Cauwelaert het spreekgestoelte Hij begon met te zeggen, dat hij geen grote verwachtin gen koesterde over de houding der regering, die vastbesloten schijnt abso luut geen rekening te houden met de argumenten van de C.V.P-woordvoer- ders tegen het ontwerp-Collard. „Zij moet weten wat zij doet", aldus Van Cauwelaert, „maar zij dient er zich grondig rekenschap van te geven, dat zij een gevaarlijke politiek voert. Het j ontwerp-Collard is een steen des aan stoots voor alle katholieken van dit I andermaal het ontwerp naar de com missie te verwijzen". Minister-president Van Acker kwam met vermoeide en lusteloze stem zeg- gen, dat met de bespreking der artike- len volgende week moet worden be- 1 gonnen, maar dat de regering er zich niet tegen zal verzetten, dat enkele i amendementen naar de commissie j worden verwezen. Een verwijzing van cuenst is gericht. Hij voegde daaraan het gehele voorstel, zoals door Eyskens toe, „dat het katholieke onderwijs in was gevraagd, werd echter door de v,f,xleetLSoort mpn°polie zou willen meerderheid verworpen. Nog verschillende sprekers voerden hierna het woord, waarna de algemene besprekingen werden geslote-». Volgende week worden dan de ar tikelen behandeld. hebben. Een onderwijs, dat alleen katholiek zou zijn, zou een aanslag op de grondwet betekenen. Het is dus de plicht van de staat er voor te zorgen, dat er ook een ander onderlijs is. Dit willen de katholieken niet inzien en daarin ligt het drama dat ons scheidt" (J?,rr^ltraChtte hij de argumen ten der C.V.P.-sprekers te weerleggen. In vergelijking met de katholieke scho len z.jn er te weinig officiële, zeide hij en het is de plicht van de staat die leemte te vullen. De minister werd op de C.V.P.-banken uitgejouwd, toen hij toegaf, dat de katholieke school inder- daad minder staatssubsidie ontvangt dan de officiële Hij voegde hier aan toe. „dat de Kerk op milde wijze voor de rest zorgt". Hierna resumeerde hij wat hij noem de „de vele tegemoetkomingen" aan de oppositie, die in de commissie aan het oorspronkelijke ontwerp werden Zoals reeds gemeld wordt komende maand het 76ste lustrum van de Rijks universiteit te Leiden gevierd met een aantal bijeenkomsten, voordrachten en feestelijkheden, het programma voor de Universiteitsdagen, die binnen "t raam van deze viering worden gehouden op 6 en 7 Juni vermeldt o.m een openings bijeenkomst in de Pieterskerk, waarbij de rector-magnificus, prof. J. N. Bakhui zen van den Brink het woord zal voeren, en voordrachten door prof. B. A van Groningen uit Leiden en prof. dr Q. J. ">-iucu uit L.C1UCU tui prux. ur v^. J. aangebracht. Eindigend zeide hij, dat Rutgers uit Gent. Op 7 Juni houdt prof. de regering verzoeningsgezind is, maar dst zij nooit haar gezag ovor het officiële onderwijs uit handen zal geven. Dialoog tussen doven' De voorzitter van de C.V.P.-fractie oud-minister-president land. Het is klaarblijkelijk tegen het stateTrdf hTerna dat ConJrri C°n' katholieke onderwijs gericht". rede in eebreke if £hif T* Z1JD „De staat", zo ging hij voort, „ge- rede jn_ gebreke is gebleven te ant. draagt zich als de enige meester van het onderwijs in België en laat daar bij zijn royale voorkeur uitsluitend naar het officiële onderwijs uitgaan. „Wij katholieken", aldus de heer Van Cauwelaert, „willen daarentegen een gelijkberechtigde behandeling van alle scholen. Het voorstel-Collard blijft een stelselmatige poging om het katholieke onderwijs te verpletteren. Waarom durft men hier de blik niet werpen naar Nederland, waar onze Noorder. buren een schoolvrede hebben, die de mooiste vruchten voor het volkswelzijn afwerpt?". Eindigend riep de grijze staatsman uit, dat de katholieken van België on verzwakt de strijd voor de bescherming van hun onderwijs zullen voortzetten. „Wij blijven trouw verenigd enjn die trouw zullen wij zegevieren' De C.V.P. bracht Van Cauwelaert een ovatie. Collard antwoordt Daarna beklom de socialistische mi nister van Openbaar Onderwijs, de heer Collard, het spreekgestoelte. Hij begon met te zeggen, dat zijn ontwerp helemaal niet tegen de katholieke gods- De Amerikaanse minister van lucht vaart Harold Talbott, heeft gisteren aangekondigd dat de productie van lange-afstand - straalbommenwerpers van het type B 52 met 35 pet zal wor den verhoogd. Dit bericht komt nadat er dezer dagen een felle controverse is gerezen over de vraag, of de Russische lucht macht al dan niet sterker zou zijn dan de Amerikaanse. Spionnage en contra-spionnage op het witte doek zijn niet 8chaarg. Regisseurs als Hitchcock, Lang, Launder, Powell en Pressburger, Reed ?!wfV nS atste wereldoorlog op de filmband vast gelegd. Soms met een wonderbaarlijker fantasie dan het afwisselende bestaan van de geheime agenten en spionnen rechtvaardigde. Maar er zijn ook voorbeelden van een vrij nauwkeurige reconstructie van een bepaald geval. „Operatie Cicero" is daar een goed voorbeeld van. De Duitse regisseur Alfred Weidenmann heeft in ons land thans zijn debuut gemaakt met „Canaris, de man die alles wist". Dit is weliswaar niet zijn eerste film, maar zijn vroegere oeuvre is bier nog niet aan de openbaarheid prijsgegeven. Zijn Canaris-fibn is een verbluffend fraaie entree, zowel door de behandeling van de stof als ook door de technisch knappe en artistiek fraaie wijze waarop hij deze film heeft gemaakt. allieerden. Canaris was ook de man, die het Hitlerregiem haatte, Weidenmann heeft het leven van Cana ris met beheersing en overtuiging ver filmd. Hij heeft hem zelf als centrale fi guur in het hele gebeuren geplaatst. Zijn familieleven geheel buiten beschouwing latend, 'n Uitermate belangrijke gebeurte- nis in het leven van Canaris b.v. zoals het contact, dat hij met 'n geallieerde Zweedse diplomaat opnam om te horen op welke voorwaarden de geallieerden bereid zou den zijn over een capitulatie van Duits land te onderhandelen filmt Weidenmann met het gelaat van de Zweedse diplomaal geheel in het duister en dat van Canari in het volle licht. Op zijn gelaat spiege de reactie op de uitspraak „Onvoorwaa delijke capitulatiev zich volledig af. Weidenmann heeft ook authentieke filr fragmenten in zijn product verwerkt ze enkele die nog nooit eerder zijn vertoor Dit beklemtoond nog méér de biografisc betrouwbaarheid van de film. De opn men zijn echter zeer goed in het gehe geplaatst. Dus niet zo, dat Weidenmai vol trots zijn in Parijse archieven ontde! te filmstroken lanceert met de fanfai van een vondst. Neen, hij draait de; scènes zoals b.v. de intrede van de dipl maat in München, in het kader van d historische gebeurtenissen, die van belan zijn voor het tonen van het karakter var. Canaris, of die van een niet te loochenen importantie zijn om bepaalde daden van hem en enkele uitlatingen te begrijpen. De grote tegenspeler van Canaris was Heydrich, die later de hoogste chef werd van de S.S. Hij werd, voor Canaris geluk kig, op tijd door Tsjechische partisanen vermoord. Als represaillemaatregel werd Lidice uitgemoord. Met navrante spanning beleeft men al deze gebeurtenissen weer opnieuw. O. E- Hasse die de rol van Canaris in de film vertolkt weet de juiste toon en houding te vinden zodat niet al te zeer de nadruk wordt gelegd op het propageren van de idee, dat Canaris een „goede" Duitser is geweest. Het is een grote verdienste van Weiden mann. dat hij deze film zo zuiver heeft gehouden in de pseudo documentaire sfeer De beelden zijn vaak bijzonder fraai ge componeerd. In de overgangen van plaats weet hij meestal een montage toe te pas sen, waarbij ook de schok de juiste ge voelstoon en spanning krijgt. Wij kunnen ook iedereen aanraden deze knap gemaak te zowel filmisch als historisch interes sante film, te gaan zien. Bu. rede in gebreke woorden op de meeste argumentend'er oppositie. Straks worden de algemene besprekingen van het ontwerp-Collard gesloten. „Dit debat is een dialoog tus sen doven gebleven", riep Eyskens uit hieraan toevoegend: „er zijn ongeveer honderd amendementen op het ont werp ingediend. Dat wordt een on mogelijk gedoe en daarom vraag ik M. Polynyi, hoogleraar aan de universi teit van Manchester, een voordracht en diezelfde dag wordt s middags een ge denksteen onthuld in de gevel van net huis, waar Piet Paaltjens in zijn Leidse tijd heeft gewoond. De feestelijkheden, die tijdens de z.g. burgerijdagen op 8, 9 en 10 Juni worden gehouden, omvatten onder meer een mi litaire parade op 8 Juni, een kinderfeest, een kermis en sportwedstrijden en een taptoe, 's Avonds wordt alle drie de da gen de musical comedy „De zwarte tulp" 'Pgevoerd. Ook is dezer dagen de z.g. Griekse narkt toegankelijk voor de burgerij. De Griekse markt is een naar oud-Griekse trant aangelegd feestterrein op het Pie terskerkhof, waar studenten en reünisten elkaar in ongedwongen sfeer kunnen ont moeten. In New Delhi en in Djakarta is gisteren een verslag gepubliceerd van e n oncsische commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de ooizaa van de ramp met de Indiase Constellation „Kashmir Princess", cue, zoals men zich wellicht herinnert, op 11 April verongelukte, ter- wij zie elt communistisch-Chinese functionarissen aan boord bevon den, die zich naar de conferentie van Bandung begaven, zaakt VeiS concludeert dat een tijdbom het ongeluk heeft veroor- ve,rflag wordt gezegd, dat het toestel luchtwaardig was en de be manning voor haar taak berekend. Het toestel was goed geladen en had vol doende brandstof aan boord voor de vlucht, die normaal verliep tot op het ogenblik van neerstorten, vijf uur na het vertrek uit Hongkong. Volgens het verslag brak de brand uit in de stuurboordvleugel, toen het toestel zich op een hoogte van 6000 meter bevond. Het raakte het water het eerst met de stuurboord vleugel en brak daarna in verschillende stukken. De naar buiten uitgebogen romp van het wrak, de kleine gaten in de romp, veroorzaakt door rondvliegende splin ters en het gat in de brandstoftank wezen er reeds op dat een ontploffing had plaatsgehad. Het verslag eindigt aldus: „de ont dekking van vier verwrongen, gebla kerde en verroeste stukken van een klokmechanisme, die niet thuishoren in enig instrument of mechanisme van een vliegtuig en die in het wrak wer den aangetroffen, leveren het onweer legbare bewijs, dat in het toestel een „helse machine" was geplaatst." Communistisch China heeft reeds eerder de beschuldiging geuit, dat Groot-Brittannië hiervoor gedeelte lijk verantwoordelijk is, omdat het toestel het laatst in de Britse kolo nie Hongkong was geland. Engeland had deze beschuldiging van de hand gewezen. Het onderzoek werd door Indonesië verricht, omdat het vliegtuig boven Indonesische territoriale wateren is verongelukt. Authentieke foto van Admiraal Canaris, de „man, die alles ivist". Canaris was tijdens de tweede wereld oorlog chef van de Duitse contraspionnage Vooral zijn werk tijdens de laatste oor log wekte de verbazing van vriend en te genstander op. Canaris was beter geïn formeerd over de frontposities van de Russen dan de Engelsen en andere ge- r De Franse premier Edgar Faure heeft gisteren tijdens een persconfe rentie te Parijs bekend gemaakt, dat Franse troepen, die oorspronkelijk be stemd waren voor de Nato, waaronder een volledige divisie, naar Algerije zullen worden overgebracht Hij ze'fe, dat dit geschiedde na overleg met de Nato-opperbevelhebber in Europa, ge neraal Gruenther. „Welke onze verplichtingen ten aan zien van de Nato ook mogen zijn", zei de Fgure, „ik ben vastbesloten niets ongedaan te laten om de orde in Al gerije te handhaven". Inmiddels wordt opnieuw melding gemaakt van terroristische aanvallen en moordaanslagen in N. Afrika. Nabij het dorp Douar Mahouda zou gisteren een lid van de gemeenteraad zijn ver moord. In Casablanca in Marokko werd een provisorische bom geplaatst op de stoep van een flatblok, terwijl oen Frans schip zwaar werd bescha digd door een ontploffend benzineblik. Minister BourgesManoury is gis teren in Algiers aangekomen om de oestand ter plaatse te bestuderen. Admiraal Canaris, zoals hij in de film van Weidemann wordt vertolkt door O. E. Hasse. Ook in Darmstadt is gisteren een typhusepidemie uitgebroken. Tot dus verre is een patiënt overleden, terwij] 39 personen met deze ziekte in een ziekenhuis zijn opgenomen. Volgens medici is de typhus in Darm stadt niet van dezelfde aard als die in Hagen in Westfalen, waar zich gis teravond 569 personen met typhus in het ziekenhuis bevonden.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3