Een generale huurverhoging zonder huurbelasting Fracties overleggen met de ministers uit hun partij w „Werk voor aan de winkel" Edens victorieuze regering ii Hollandse NIEUWE onderwee NEO-NAZI wordt MINISTER IN NEDER-SAKSEN Pinksterwijsheid zij toegewenst aan de kabine tsingenieurs mm WEL OPKLARINGEN, MAAR NOG NIET WARM Na de Britse verkiezingen Attlee kondigt storm in Labour aan MEERDERHEID: 60 ZETELS Het aanschijn der aarde DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN EFFECTEN Zaterdag 28 Mei 195L WF.ERRERIC.HT Wonderbare genezing te Lourdes? Voorzitters bij mr Burger Het weer met Pinksteren AAN- EN VERKOOP VAN ook incourante NE DER EANDSI JEE. CR ED1ETBAV C NV. AA ,1 Reacties Storm op til BERICHT NA 10 JAAR: Rusland geeft geleende oorlogsschepen terug Benoeming Von Bren tano op handen VERHOOGDE BOUWKOSTEN. j VERHOOGDE 8WKA6iit J Prinsessen Beatrix en Irene in Kopenhagen Door trein gedood Schandaal in de Bondsrepubliek Universiteiten komen in verzet öufie tnJHoSfrnt SflnlSerij en^O.Uiarhes dsscfyciraeg 3? fel: 22320 ptotter&om Katholiekental in V. S. Groeide tot ruim 32,5 millioen Het epistel van pinkste ren vormt maar een deel van de reportage, die in de Hande lingen der Apostelen aan het wonder der nederdaling van de H. Geest wordt besteed. Op de feestdag zelf valt het volle accent op het talen wonder en de opwinding welke zich meester maakte van de duizenden, die de eerste openbare preek der Apostelen elk in hun eigen landstaal hoorden. Tegenover de moeizaam heid, waarmee de vertaalpuzzle bij internationale bijeenkomsten der twintigste eeuw nog steeds moet wor den opgelost, mag het linguïstisch aspect van het Pinkstergebeuren ook om zijn spectaculair karakter de aan dacht trekken, de diepere betekenis van het wonder wordt blootgelegd in het vervolg van het Tweede Hoofd stuk, dat echter morgen niet wordt voorgelezen. De weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van heden- tot Zondagavond, luidt: Aanvankelijk veel bewolking met hoofdzake- "ft uiterste Zuiden van het land plaat selijk enige regen. Later opklaringen en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Nog steeds tamelijk koud. Zondag 29 Mei: Zon op 4.32, onder 20.47 uur. Maan op 13.30, onder 1.16 uur. Maandag 30 Mei: Zon op 4.31, onder 20.48 uur. y^Maan op 14.41, onder 1.34 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Mi n. Witte niet opofferen aan 'n blunder van de PvdA Z£r A an onze parlementaire redacteur) Naai wij gisteren vernamen, is er behalve het overleg van de fracties onderling, ook reeds door de verschillende fracties overleg gepleegd met de betrokken ministers van hun partij. Dit ligt voor de hand. Immers, de aoor de lieer Burger gedane voorstellen moeten ook de goedkeuring van de ministers kunnen verwerven. De betrokken fractie kan wel tot een bepaald positief besluit komen, maar moet dan toch weten of dit in over eenstemming is met de mening van haar ministers, die de voorstellen eventueel zullen moeten uitvoeren, daar anders het gehele overlec wemi" zin heeft. Eveneens menen wij te weten, dat de fractie van de K.V.P. slechts in vragende vorm heeft geantwoord op één der plannen, dat de heer Burger de fracties in zijn nota heeft voorgelegd en wel in die zin, of hij bereid is tot een bepaalde generale huurverhoging zonder huurbelasting. Alleen, indien de heer Burger hierop bevestigend antwoordt, zou de K.V.P. tot verdere onderhandelingen bereid zijn. Een ander plan, dat de heer Burger in zijn nota heeft ontwikkeld, zou de goedkeuring van de K.V.P. niet hebben kunnen verwerven. Het overleg met de katholieke ministers werd gisteren gevoerd door P K°mme. De opvatting van de katholieke ministers zou zijn, dat men minister Witte niet alléén aan de blunder van de P.v.d.A. zou willen op offeren. Indien deze zou moeten aftreden, dan zouden alle katholieke ministers willen aftreden. Zo is momenteel de stemming. v' Het was gisteren met de crisis zo, dat de heer Burger gelaten moest, afwachten wat ep als antwoord op de door hem gedane schriftelijke voorstellen die hoofd zakelijk het huurbeleid betroffen bij hem binnen zou komen. Eerder kon hij niets doen. Het feit, dat hij alleen een be spreking had gehad met urof Romme, naar de woordvoerder van de formateur had medegedeeld, en niet me' de overige fractieleiders, maar dat hij leze de voor stellen schriftelijk had toegezonden, moet men niet zien als een gradatie van be langrijkheid, maar als een uiting van snel en effectief werken. Nadat prof. Romme h voorstellen dus niet dadelijk van de hp? Sewezen, vond de heer Burger bestp"^ een, oogpunt van snelheid het voorslcnorfl rN, fractieleiders dezelfde len doen en dan moest men haast maken, Het internationale artsen comité te Parijs, dat de genezingen in Lourdes onderzoekt, heeft bekend gemaakt, dat de genezing van Edeltraud Fulda uit Wenen „medisch onverklaarbaar is". Ofschoon de Weense reeds in de zo mer van 1950 in Lourdes volledig genas, heeft het comité eerst nu, na diepgaand onderzoek van alle diagnosen en fac toren, er toe kunnen besluiten de ge nezing onverklaarbaar te betitelen wilde men de Vrijdag daarvoor kunnen benutten. Dit is dan ook gebeurd. Zoals wij reeds berichtten, kwamen de fracties van de K.V.P. en A.R. gistermorgen reeds bijeen, de fractie van de P.v.d.A. gistermiddag en die van de C.H. gistermiddag om 5 uur. Men verwachtte dus, dat de ant woorden niet eerder dan gisteravond zeven uur alle bij de formateur binnen zouden zijn. Deze zou ze dan eerst moe ten bestuderen en daarna oas zou hij tot de conclusie kunnen komen om, óf met de onderhandelingen voort te gaan, óf er meteen nu maar een punt achter te zet ten. In het laatste geval zou de Koningin Idaarvan zo spoedig mogelijk op de hoogte moeten worden gesteld om niet drie dagen ongebruikt voorbij te moeten laten gaan. Iets lichtere toon In politieke kringen was er gisteren een iets lichtere toon te bespeuren. Niet alleen had prof. Romme eerst met het bestuur van zijn fractie en later met de gehele fractie vergaderd, zoals wij gisteren bereids meldden, maar ook was te dien aanzien de uitlating van de heer Tilanus, die in eerste instantie voor Kamerontbinding was, veelzeggend. Hij had namelijk tegenover journalisten verklaard, dat het van groot belang zou zijn de partijen, die te zamen het kabi net vormden, bij elkaar te houden. Hij meende, dat er op de huurwet iets zou moeten worden gevonden. AI met al verwachtte men, dat er van een besluit om door te gaan of niet, vóór hedenmorgen niets zou kunnen blijken. In het eerste geval, namelijk als het voorste] van de heer Burger mogelijk heden zou blijken te bieden, zou het neg wel even kunnen duren, voordat er iets uit de bus kon komen. Het is immers niet aan te nemen, dat de voorstellen van de formateur zo maar ongewijzigd zouden worden geaccepteerd. Wil men ze van verschillende zijden amenderen en dat mag men in dat geval wel aannemen dan zullen er besprekingen moeten vol gen, die weer enige tijd in beslag nemen Vanmorgen werd ons officieel me degedeeld, dat de formateur gistermid dag overleg heeft gepleegd met resp. de heren Romme (KVP), Schouten (AR), Tilanus (CH) en Willems (PvdA) op grondslag van de reeds eerder gedane voorstellen. Naar aanleiding van de gemaakte opmerkingen heeft de formateur zijn nadere standpunt aan genoemde frac tie-voorzitters toegezonden en hen uitgenodigd hedenmorgen om half twaalf in het gebouw van de Tweede Kamer nader met hem van gedachten te wisselen. Deze gedachtenwisseling zal dus ge zamenlijk worden gehouden. Tot zover deze mededeling. Wij ver namen voorts nog, dat de algemene huurverhoging, waarover in onze be schouwing over de kabinetscrisis spra ke is, zou liggen tussen 5 en 10 procent. JMWWwtet Het K.N.M.I. deelt mede Het weer in West-Europa is de laat ste dagen aan tamelijk snelle verande ringen onderhevig. Het meest waar schijnlijke verloop van het weer ge durende de Pinksterdagen is het vol gende Een storing, welke zich vanmorgen met veel regen over Zuid-Engeland N0sr HOÖHJKA 5 5 Vv: w ik iOR: AMSTEROttto K«2t«S8RACHT 507-517 35 VESTIGINGEN naar het Oosten bewoog, zal over Noord-Frankrijk en België naar Duits land trekken en hoofdzakelijk in de Zuidelijke provincies nog enige regen kunnen veroorzaken. Zondagmorgen trekt deze storing over Duitsland weg, waarna van het Westen uit een weers- verbetering zal inzetten, hetgeen ech ter met Noordelijke winden gepaard zal gaan, waardoor de temperaturen aan de lage kant blijven. Enkele ver spreide buien zijn in het binnenland nog mogelijk. Een nog in betekenis toenemende rug van hoge luchtdruk, welke verge zeld gaat van flinke opklaringen, zal zich vervolgens van de Britse eilan den over de Noordzee naar West-Euro pa verplaatsen en vermoedelijk twee de Pinksterdag het weer in ons land nog in gunstige zin beïnvloeden, waar door de temperaturen dan tot wat hogere waarden zullen kunnen oplo pen en de winden afnemen. Op zo merse warmte behoeft echter niet te worden gerekend. Koning Boudewijn van België, op het ogenblik op tournee door het Immense land van de Belgische Congobezocht in Loeloeaburg met zijn gevolg de Centrale Kaderschool, waar officieren en specia listen voor de verschillende legeronder delen hun opleiding ontvangen. De foto toont de Koning hier, tussen de Inheem se leerlingen van de klas voor machine- schrijven en telegrafie „We zijn er", riep Lady Churchill ver heugd uit en kneep haar echtgenoot uit pure blijdschap in zijn arm. Sir Winston ■teas naar zijn gelaatsuitdrukking ook heel verheugd, vooral daar het hier zijn persoonlijke verkiezing in het district Woodford betrof. De verkiezingsuitslag van het hele land stemde hem echter ook tevreden daar deze overeenkwam met de woorden waarmee hij uit de rege ring trad, nl. dat voor Engelands toe komst de politiek van een partij het beste zou zijn Weinig gelegenheid is de Britse regering gelaten, om in rust haar grootse verkiezingsoverwinning te vieren. Gisteravond reeds hield het kabinet op 10 Downingstreet een spoedvergadering om te beraadslagen over de maatregelen, die genomen moeten worden om het hoofd te bieden aan de dreigende staking van 70.000 machinisten. Als deze staking, die voor vannacht om twaalf uur is uitgeroepen inderdaad doorgang zal vinden, zullen slechts vier van de vijf treinen kunnen rijden en een zware slag zal zodoende aan de Britse economie worden toegebracht. Alle pogingen om de staking te verhinderen hebben tot nu toe gefaald. Andere kwesties, waarmede de regering zich onmiddellijk zal moeten bezig houden, zijn de voorbereidingen voor de Grote-Vierconferentie en de kwestie-Formosa, die na de informatieve reis van Menon naar Peking een nieuwe ontwikkeling tegemoet kan gaan. Alom in de wereld is inmiddels com mentaar geleverd op de overwinning van de Britse conservatieven. In Washington toonden regerings functionarissen zich verheugd over het resultaat. Eden's victorie werd zowel in democratische als in republikeinse kringen beschouwd als van grote waar de voor de positie van de Britse pre mier tijdens de komende Grote-Vier- besprekingen. In Parijs gaf oud-premier Paul Rey- naud uiting aan zijn vreugde over het resultaat. „De wereld heeft een sterk Engeland nodig", zeide hij. Hij sprak bovendien de hoop uit, dat de Britse regering nu spoedig zou beslissen het pond-sterling inwisselbaar te maken. Dr Von Brentano, West-Duitslands aspirant-minister van buitenlandse zaken verklaarde te Bonn, dat de krachtige meerderheid van de Conser vatieven verder zou bijdragen tot het verstevigen van de vriendschappelijke betrekkingen met Duitsland. In Moskou vroegen verslaggevers aan minister Molotof wat hij vond van het resultaat van ,de verkiezingen. Grinnikend antwoordde Molotof: „dit was niets onverwachts". Het officiële persbureau „Tass" zeide in een com- j mentaar, dat de Conservatieven dit succes geboekt hebben, omdat zij „hun bereidheid hebben uitgesproken om te streven naar een vermindering van de internationale spanning". De leider van de Britse I.abourpartij. de heer Attlee, heeft gisteren inmid dels tot tweemaal toe publiekelijk ver klaard, dat de verliezen van zijn partij grotendeels te wijten zijn aan twee- dracht binnen de partij. Voor de tele visie verklaarde Attlee, dat het partij apparaat ongetwijfeld aan een onder zoek zal moeten worden onderworpen. Deze uitspraken van de Labourlei- der mogen beschouwd worden als de officiële bevestiging van de alom heer sende verwachting, dat de verkiezings uitslag tot een reeks gebeurtenissen zal leiden, die de Britse socialistische beweging op haar grondvesten zal doen schudden. Een definitieve breuk tussen de partijleiding en Bevan's lin kervleugel wordt mogelijk geacht. De einduitslag van de Britse verkiezin- »en staat thans vrijwel vast. Slechts van twee districten, n.l. van de Shetland- eilanden en de Orkncy-eilanden, waren hedenmorgen nog geen resultaten bekend. Deze werden eerst in de loop van de namiddag in Londen verwacht. °e stand was hedenmorgen als volgt: Bekend: 628 zetels. CONSERVATIEVEN: 344 zetels (netto winst 23). LABOUR: 277 zetels (netto-verlies 17) LIBERALEN: 5 zetels. SINN FEIN: 2 zetels (netto-winst 2). IERSE LABOUR: 0 zetels (netto verlies 1). IERSE NATIONALISTEN: 0 zetels (netto-verlies 2). De meerderheid voor de conservatieven bedroeg 60 zetels. In Washington is Donderdag een overeenkomst getekend voor de terug gave van 62 Amerikaanse oorlogs schepen, die Rusland in de tweede wereldoorlog in het kader van de leen- pachtwet had geleend. De overeenkomst betreft zes onderzeeboot jagers en 56 torpedoboten. Tot dusverre zijn 68 van de 585 ge leende Amerikaanse oorlogsschepen door Rusland teruggegeven. Uit gewoonlijk welingelichte bron te Bonn wordt vernomen, dat bondskan selier Adenauer aan president Heuss heeft medegedeeld, dat hij van plan is zijn portefeuille van buitenlandse zaken op te geven. Men verwacht, dat de benoeming van von Brentano kort na Pinksteren be kend zal worden. Wegens 't Hoogfeest van Pinksteren zal ons blad a.s. Maandag niet verschijnen. DE DIRECTIE. De prinsessen Beatrix en Irene zijn gistermiddag om kwart voor vijf per K L.M.-vliegtuig aangekomen in Kopen hagen. waar zij gedurende de Pinkster dagen de gasten zullen zijn van de Cana dese ambassadeur, de heer Feaver en diens echtgenote. Mevrouw Feaver is van Nederlandse afkomst. Door onbekende oorzaak, is de te Noot dorp wonende 59-jarige L. A. de Vreede, P de onbewaakte overweg aan de Veen- v eg te Nootdorp, aangereden en op slag gedood door de electrische trein welke om 14.15 uur vanaf het station S.S. te Den Haag in de richting Utrecht was vertrok ken. Het slachtoffer was ongehuwd. Met Hollandse Nieuwe zijn op weg naar de haven de Scheveningse loggers SCH 63 met 48 kantjes (de vangst van vijf sche pen), en de SCH 333 met 23 kantjes (de vangst van twee schepen). Voorts is nog thuiskomende de KW 2 met 21 kantjes eigen vangst. De Vlaardingse logger Flevo meldde 18 kantjes eigen vangst. Twee schepen zijn naar Vlaardingen on derweg. Zij worden daar Zondagmiddag verwacht. Het was de bedoeling, dat de eerste Hollandse Nieuwe op tweede Pink sterdag aan de markt zou komen Maar nu is toch besloten de vangst niet eerder dan Dinsdag te verhandelen. Nader wordt gemeldt, dat Dinsdag ochtend om 6 uur de eerste nieuwe ha ring word afgeslagen in de vier vissers plaatsen Scheveningen. IJmuiden, Vlaar dingen en Katwijk. De vangsten zijn, zo is vanmorgen be richt, redelijk goed. (Telefonisch van onze correspondent) BONN, Vrijdagavond Met land Neder-Saksen heeft na lange tijd weer eens zijn Nazi-schan daaltje. De hele onderwijswereld van deze Duitse staat is in rep en roer gekomen door het feit, dat een erkende en beruchte neo-nazi tot minister van Culturele Zaken is gepromoveerd. In Göttingen zijn professoren en studenten der universiteit hiertegen in opstand gekomen. De eersten hebben ontslag genomen, de tweeden zijn in staking gegaan. Vandaal heeft de beweging zich voortgeplant over hogescholen en andere inrichtingen van onderwijs in het gehele land. Er zou inderdaad alle reden zijn, om Neder-Saijsen. van ouds een land, waarin de neo-nazi's welig getierd hebben, met deze gezonde beweging geluk te wensen, ware het niet, ^.at de kersverse minister-president van net land, Hellwege. op een we] zeer merk waardige wijze heeft gereageerd. Hij noemde de hele protestactie „een ern stig gevaar voor de parlementaire democratie", waartegen de regering met kracht zou moeten iptreden. Het schijnt dan ook, dat Hellwege zijn omstreden ministers, ondanks al les, wi) handhaven. Reeds voor diens benoeming waren trouwens al waar schuwingen geuit, die geen effecl heb ben gesorteerd. Hellwege is namelijk vanuit Bonn naar Hannover gekomen, om daar een regering naar coupe van Bonn op de been te brengen en daar door de socialistische invloed in de Westduitse Bondsraad uit te schakelen. Hij heeft daarbij moeten buigen voor de wensen der liberale partij, die de Göttingse uitgever. Leonard Schlueter, in de regering wenste. Schlueter promoveerde voor enkele jaren het nationaal-socialisme tot ,.de gezondste beweging in Duitsland sedert 1900". Hij behoorde toen nog tot de beruchte nazistische Duitse Rijkspartij. Later ging hij tot de liberalen over en gaf hij deze partij een sterk nationa listisch cachet- Als uitgever bracht Schlueter in hoofdzaak brochures van oud-nazi's in omloop. Volgens het officiële Katholieke direc torium van de Ver. Staten, dat zoiuist verschenen is, bedroeg het aantal Katho lieken van de Ver. Staten, Alaska en de Hawan-eilanden op 1 Januari van dit iaar 32.575.702, zijnde 927.278 meer dan het aan- tal van vorige jaar. Het, nieuwe totaal bedraagt 8.621.031 meer dan dat van 1945. lA rJio gingen er 137.310 bekeerlingen 10.733 meer dan in 1953. Want daarin wordt verteld, hoe de Apostelen hun gereserveerdheid, het zich opgesloten houden pinnen de kring der „broeders" prijsgeven voor een publiek optreden van de grootste vrijmoedigheid. Petrus, de sleutel drager, maar ook de loochenaar, gaat daarbij voorop en zegt de samen gestroomde Joden zonder nodeloze scherpte, maar ongezouten de waar heid: „Heel het huis van Israël zij er dus van overtuigd, dat God dien zelfden Jesus, dien gij hebt ge kruisigd tot Heer en Christus heeft gesteld", luidt het bijna dreigende slot van zijn peroratie. Het effect van zijn toespraak is even verrassend als dit eerste staal van apostolische vrijmoedigheid zelf. De jonge Kerk van ongeveer hon derd-twintig leden ziet zich plotse ling geplaatst voor een uitbreiding met drieduizend man. De ommekeer in de harten der twaalf plant zich voort over duizenden. De Kerk is plotseling een fenomeen geworden met een ongekende werfkracht. De vernieuwing van het aanschijn der aarde is begonnen. NA IETS MEER dan negentien eeuwen zijn twee misvattingen verleidelijk: de eerste ziet te veel in het Pinkstergebeuren een louter historisch feit, waarvan het nu goed is de vruchten te plukken in een geordende wereld, waarin het katholicisme zijn plaats, zij het niet zonder schokken en slechts in hoofd zaak, weet te handhaven. De tweede onderschat de vernieuwing van het aanschijn der aarde, zoals die in de opvolgende eeuwen haar beslag heeft gekregen en wijst op de verschrik kingen en het onrecht, die in de wereld van nu een heersende rol spelen. Het lijkt ons, dat zowel de wat ge makkelijke optimisten als de enigs zins teleurgestelden en wankelmoedi gen voorbij zien aan de blijvende werking van de H. Geest, en aan de menselijke mogelijkheid en plicht om zich voor zijn gaven open te stel len. Het Christendom leeft wezenlijk in een voortdurende verwachting, en hanteert bij voorkeur de toekomende tijd ook als het de vernieuwing van het aanschijn der aarde in zijn ge beden betrekt. Al heeft het geleerd „voorzichtig te zijn als de duiven en sluw als de slangen", het heeft met St Jan de Doper een visioen gezien, dat niet op de ervaringswereld is gebouwd. Het empirisch denken, dat in da vorige eeuw tot allesoverheersende bloei kwam, heeft een krachtveld, waaruit ook het in reactie gekomen Christelijke denken van onze tijd zich nog niet volledig heeft weten te be vrijden. Ook het moderne apostolaat werkt misschien nog te nadrukkelijk met termen als „de ervaring leert" en „waarborgen scheppen"; het ziet soms nog teveel naar de altijd pessi misme verwekkende gegevens uit da ervaringswereld inplaats van naar da gaven en opdracht van de H. Geest. Bij de Apostelen was na het Pinkster, wonder geen sprake van geslotenheid in hun geloofsbeleving, maar uit sluitend van élan om de Gekruisigde te preken tot in verre ballingsoorden toe. Wanneer de Christenen van nu zich, met terzijde-stelling van elk scepticisme of voldaanheidsbesef op nieuw en volledig openstellen voor de inwerking van Gods Geest, dan zal een grotere openheid bij het ver vullen van hun Apostolische taak niet meer met de door Christus zelf aangewezen voorzichtigheid in con flict komen en het visioen naderbij kunnen brengen. WANNEER PINKSTEREN dwingt het accent te verleggen van de werkelijkheid naar de moge lijkheden, van de ervaring naar het visioen, dan heeft dit ook betekenis voor de verhouding van de Christen tot zijn naaste. In de ervaring, in het ondervinden van vijandschap en tegenkanting kunnen haat en arg waan een vertrekpunt vinden. Maar het geroepen zijn van iedere mens tot gelijkvormigheid met Christus is de reële grondslag voor een liefdes betrekking, die aan de ervarings gegevens weet te ontstijgen. Op de jongste algemene vergadering van het Thijmgenootschap heeft drs J. R. M. van Ratingen erop gewezen, hoe de moderne psychologie zich van zijn deterministisch verleden begint los te maken en tot het besef komt, dat het mysterie mens steeds de mogelijkheid bezit boven zijn bepaald-zijn uit te stijgen en opnieuw positie te kiezen. Een mogelijkheid, die de voort durende liefde en apostolische aan dacht van de Christen-naaste waard is. En niet in het minst vanuit de persoonlijke betrekkingen kan het aanschijn der aarde vernieuwd wor den.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1