Zes punten van overleg tussen formateur en regering (plus fracties) Huurverhoging tegelijk met belastingverlaging op 1 Sept. Psychologische dienst bij de PTT SS Bevordering van Speciale dagen met offers Stuntvlieger burgemeester Clement verongelukt roepingen Vakbondleiders trachtten ver geefs te bemiddelen CDU onderschat Wonderlijke houding van christelijke partij protest-actie Regeren is niet zó een voudig. PvdA en CDU ervaren dat mm Ook de zieken worden ingeschakeld De jongste neo-nazi-af faire in West-Duitsland Donderdag 2 Juni 19dd DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Geen dwingende voorschriften voor w oningonderlioud Marinevaartuig gezonken Herdacht 25-jarig bestaan Op de terugweg uit Ypenburg Geen enkele morele steun voor de stakers Zetbaas in bescherming genomen Binnenlandse radio toestellen goedkoper Irak waarschuwt Syrië WEERBERICHT Huur compensatie Verdere belastingverlaging De moeilijkheden 26 man verdronken wijfelachtige figuur Samengaan met duivel Nog meer. l cringing van 19 procent Naar verluidt zou minister Zijlstra er accoord mee gaan, dat de binnen landse industrie de radio's met 1 pet in prijs zal verlagen. Dear de minister gisteren voor besprekingen in Brussel was, is een bekendmaking hieromtrent nog niet verschenen. Van de zijde van het ministerie van Economische Zaken kon men ons hedenochtend deze voor genomen prijsverlaging van de in ons land gefabriceerde radio-ontvangtoe stellen niet bevestigen. Het was even wel mogelijk, dat de officiële bekend making vandaag zou verschijnen. Over de datum, waarop de prijsverlaging zal ingaan, staat momenteel nog niets vast. Tegen toetreding tot Arabisch defensiepact De weerverwaehting van het KNMI, geldig van heden- tot m irgenavond, luidt: Droog weer en weinig bewolking. Zwakke tot matige Oostelijke wind. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag 3 Juai: Zon op 4.27 uur, onder 20.53 uur. Maan op 19.15 uur, onder 2.54 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT Slikt mr Burger een bittere pil? (Van onze parlementaire redacteur) Zoals wij gisteren schreven, zijn de plannen, welke de regering nader had ontwikkeld, voortbordurend op de richtlijnen welke de heer Bur ger had ontworpen, voor deze laatste niet zo zonder meer acceptabel gebleken. Er schenen zelfs zulke moeilijkheden in te schuilen, dat de heer Burger zich blijkbaar voor een zo zware beslissing geplaatst zag, dat hij daar gisteren niet mier uit kon komen. Gisteravond laat zat hij nog steeds in het gebouw van de Tweede Kamer te confereren met de waarnemend fractievoorzitter, de heer Willems en daaraan waren langdurige besprekingen met de heer Hofstra voorafgegaan. Het re sultaat van dit overleg was dat de heer Burger besloot een schrijven te richten tot de minister-president, waarin op enkele punten een na dere uiteenzetting werd gevraagd. Vat men de uitgewerkte voorstellen te zamen, dan komt men tot het volgende plan: 1. Een algemene huurverhoging van 5 procent, ingaande 1 September van dit jaar. 2. een beperking van de voorgestelde verlaging van loon- en inkomstenbelasting van 8 tot 6 procent van de marginale per centages. 3. Afschaffing van de omzetbelasting ook op textiel, als compensatie voor de huurverhoging. 4. Afschaffing van de oorlogscpccnten op de grondbelasting gebouwd en onge bouwd eigendom, welke echter om techni sche redenen eerst op 1 Januari 1956 zal kunnen ingaan. 5. Verhoging van dc afschrijvingspercen tages voor oude woningen van 10 op 15 procent. 6. Waarborgen voor onderhoudsplicht voor de huiseigenaren. De afschaffing van de omzetbelasting op textiel naast de reeds eerder voorge stelde afschaffing van de omzetbelasting op suiker en eventueel een verder gaande verlaging in de sfeer der indirecte be lastingen zijn bedoeld als een compensatie voor de hogere uitgaven van de huurders van goedkopere woningen die in het eer ste plan van de regering buiten de huur verhoging vielen. Hierbij is uitgegaan van de gedachte, dat er een compensatie moest worden gegeven voor een huurver hoging van 35 cent per week of 1,50 per maand. Dc beperking in de verlaging van de in komsten- en loonbelasting betekent voor de regering een besparing van rond 40 millioen. Daartegenover staan echter de afschaffing van de opcenten op de grond belasting, wat 47 millioen zal gaar kosten en een vermindering van de omzetbelas ting ad 70 millioen. Verdisconteert men daarin dc meerdere belastingopbrengst door de hogere inkom sten der huiseigenaren, dan komt dit alles voor de regering toch nog neer op een verdere belastingverlaging Van 70 mil lioen Deze zou dit jaar nog z(in op te vangen door dc verschuiving van dc in gangsdatum van 1 Juli tot 1 September Maar over 1956 komen deze extra 70 mil- HoTn geheel op het budget te drukken en Hit zou nu de enige concessie zpn, welke bet kabinet bereid is te doen. Nabij Senj is Dinsdagochtend in het Noordelijk deel van de Adriatische Zee een klein hulpvaartuig van de Joego-Sla- vische marine, tijdens een storm, op een klip gelopen en gezonken. De 25 beman ningsleden zijn verdronken. Onder hen bevonden zich elf cadetten. De moeilijkheden liggen echter in de punten 1 en 6. De socialisten schijnen na de huurverhoging van 5 procent te willen vasthouden aan een eventuele nieuwe huurverhoging, annex huurbelas ting, met een nieuwe loonronde als com pensatie, maar noch de regering, noch de rechtse partijen wensen daarin toe te stemmen. Zo de P.v.d.A. dit niet kon krijgen, wenst zij gedurende de zittingsduur van dit kabinet, dit wil dus zeggen tot Sep tember 1956, geen enkele huurverhoging meer en hiertoe zou het kabinet zich moe ten verbinden. De regering wil dit echter niet. doen, ook al ziet zij de noodzakelijk heid van een verdere huurverhoging vóór het volgende jaar September niet in. Dat de regering zich daarop nochtans niet wil vastleggen, is alleszins begrijpe lijk, omdat zij zich aldus in haar beleid, waarvoor zij zelf verantwoordelijk is, vol komen zou ia ten binden door de wensen van een partij. W oningonderlioud De andere moeilijkheid schuilt In de waarborgen van onderhoud door de ver huurders. De P.v.d.A. eist nl„ dat zulke waarborgen zullen worden vastgelegd in de nieuwe Huurwet. De regering wijst dit af met het argument, dat de controle hierop technisch onuitvoerbaar is en een huurverhoging van 5 procent te gering is om een eis tot onderhoudsplicht te kunnen stellen. Het kabinet wil niet ver der gaan dan het vastleggen in de Huur wet van een machtiging van de minister van Wederopbouw en Volkshuisvesting om deze zaak te regelen bij algemene maatre gel van bestuur. Over deze punten van verschil nu heeft de heer Burger de hele dag zitten te be raadslagen en te dubben. Vermelding verdient nog, dat de rege ring heeft geweigerd de practische ont koppeling van belastingverlaging en hu ren te aanvaarden, zoals uit het voor gaande al is gebleken, zodat zij al deze maatrege.en tegelijk wil doen ingaan op 1 September a.s. Voor de P v.d.A. betekent dit een slik-1 ken van een Huurverhoging, ook voor ar beiderswoningen. met een compensatie al leen in de omzetbelasting en het moeten accepteren van het feit, dat er wederom van een huurbelasting geen sprake zal zijn, hoewel juist daarom het kabinet- Drees door haar werd heengezonden. j Deze pil is bitter om te slikken en het is begrijpelijk, dat de heer Burger daarom niet zo maar direct ,,ja" wilde zeggen. Voor de rechtse partijen betekent een en ander in ieder geval, dat er voor dei huiseigenaren de verlichting komt, welke j zij wensten cn wej jn <je orde van grootte van lo procent met daarnaast een verdere verlaging van de belastingen van rond 70 mil]joen. De uiteindelijke beslissing van de heerj Burger kan lieden ieder ogenblik worden^ verwacht, maar h\j zal deze eerst kunnen nemen "adat bij antwoord heeft ontvan gen op de brief om nadere inlichtingen, die h\) gisteren aan de minister-president heeft gezonden. (Van onze Haagse redactie) De psychologische dienst van de P.T.T. bestond gisteren precies 25 iaar. Ter ge legenheid hiervan werd in het gebouw van het hoofdbestuur een kleine bijeen komst voor genodigden gehouden. De dienst is begonnen met chauffeurskeurin gen. 's Morgens was precies de 10.000ste keuring verricht en de geslaagde candi- daat van het Utrechtse postkantoor was de verdere dag de gast van zijn examinatoren. AIS aandenken bood de di recteur, prof. H. W, Ouweleen, hem een boekje aan getiteld: Rijdt U ook zo auto' De hooggeleerde directeur kreeg op zijn beurt ook een geschrift en wel een publi catie van zijn 'eermeester, de Amsterdam se professor Révèsz, die hem dit persoon lijk aanbood. Prof. Révèsz noemde het de grote ver dienste van zijn leerling Ouweleen. dat hij er in geslaagd was harmonie te bren gen tussen de theoretische en de toege paste psychotechniek. Prof. Ouweleen roemde het werk van de eerste directeur. mej. dr R. A. Biegel. die in de oorlog ten offer is gevallen aan de Duitse deportatie maatregelen Hij onthulde, dat van haar methode tot opiei^ng van telegrafisten in de oorlog gebruik is gemaakt door de Amerikaanse Marine. werd de psychotechniek alleen gebruikt om de kwaliteiten te tes ten van s 'lieitatlten voor zeer bepaalde functies, zoals chauffeurs, telegiafisten en typiste de oorlog is deze wetenschap en t ^ernaakt aan het streven om te komen tot een systematisch pereoneels- J w l ZWaaUepunt van de dienst is staande chefsaar onderzoek van aan- In de. toekomst 2ai de dienst, a'dus prof Ouweleen, moeten uitgroeien tot twee af- de.mgen. waarvan de ene z'.ch zal bezig houden met de uitvoerende taak en de psychologische reSearch en andere zal moeten meehelp^ aan de totstandkoming van een systematisch porsonselsbeleid. Hij waarschuwde echter tegen de opvatting, dat het psychotechnisch onderzoek alléén- zaligmakend is. —Sbj.de beoordeling van 'n candidaat za' mep verschillende aspec ten onder de ogen rpoeten zien. waarvan het psychologische er slechts één is. Het zojuist verschenen nummer van de Acta Apostolicae Sedis bevat een „motu proprio" van Z. H. Paus Pius XII, waarbij een Pauselijk Instituut voor Religieuze Roepingen wordt inge steld. Het Instituut zal ondei gebracht worden in het gebouw van de H. Con gregatie der Religieuzen en heeft ten doel bij te dragen tot het kweken van roepingen voor het religieuze leven. Ter bereiking van dit doel wil het ln stituut voorlichting geven over het wezen, het nut en de voortreffelijkheid van de verschillende kloosterstaten, zo. als uiteengezet in recente Pauselijke documenten en voorts de gebedsacties en de werken van boetedoening en naastenliefde ter verkrijging van een •groot aantal roepingen aanmoedigen en bevorderen. Leden van het nieuwe Pauselijke In stituut kunnen worden: de verschillen de religieuze orden, congregaties en seculiere instituten, kloosters en afzon derlijke religieuze huizen, alle instel lingen wier doel net is de religieuze roepingen te bevorderen, en voorts de religieuze colleges, de katholieke ver enigingen en alle katholieken, zowel leken als geestelijken, die ei belang in stellen. Van de leden van het Instituut wordt geëist, dat zij zich onthouden en vasten Dinsdagavond heeft zich 01' het v'icR veld tc St. Denijs-Westrem nabij Oent een vliegtuigongeval voorgedaan, dat het leven heeft gekost aan de Franse puoo Louis Clement, burgemeester van Odainville, die door zijn koene demon stratics tweede Pinksterdag op Pc", burg de verbazing der toeschouwers ha" gewekt. Een gelegenheidspassagier, die zich met hem in het toestel bevond, kwam insgelijks oin het leven. Even na zeven uur had de Franse piloot, die op de terugweg uit Ypenburg was met zijn toestel FB-AIC, een Frans model sportvliegtuig, op het vliegveld St. Denijs- Westrem een tussenlanding gemaakt De heei Clement wenste nog ever boven St Deni.is-Westrem een tochtje te maken al vorens zi.in tocht naar Frankrijk voorl te zett en. Bij een schijnbaar onschuldige ma noeuvre nu brak plotseling een gedeelte van de linkervleugel af. De machine die op dat ogenblik ongeveer 300 meter hoog vloog, kreeg hierdoor een gewel dige schok. De piloot werd uit de cock pit geslingerd en het vliegtuig stortte te Pletter op het vliegveld zelf, waarna hei Franse vVeaer die in brand vloog Toen men ter plaatse Lours Clement, de franse vueger, kwam om hulp te bicden, was het toe- op de terugweg van de ILSY naar stel reeds vrijwel uitgebrand. Zijn me- yrankrijk met Z1)n toestel in België dep-ssagier vond de dood in het toestel, w lJK~ ""-1, J •—ar hij in de vlammen omkwam. verongelukte en werd geaooa. op de vigiliën van het feest der Ver kondiging en van het Kerstteest. Voorts wordt van hen geëist, dat zij dagelijks bepaalde korte gebeden bid den, op de „dag der roepingen" spe ciale, door de H. Congregatie der Riten goedgekeurde religieuze oefeningen verrichten, waaraan bijzondere aflaten verbonden zijn, en tenslotte de dag vieren waarop ieder jaar aan de zieken wordt verzocht hun lijden tezamen met het Kostbaar Bloed van Jesus op te dragen voor het verkrijgen van tal rijke religieuze roepingen. Het Instituut zal ernaar streven door middel van de PeJs en van bijzondere preken (gedurende retraites, novenes en katachismuscufsussen) de gelovigen over zijn doelstellingen en activiteiten in te lichten, daarbij tje nacjrujj ieg_ gend op de grote voordelen der Evan gelische raden. Het zal congressen or ganiseren en zorg ervoor dragen, dat op andere congressen mededelingen over zijn doelstellingen worden ge daan. Het Instituut, dat onder de be scherming van de Heilige Familie van Nazareth is geplaatst> zal als zijn bij zondere feestdag het Heest van de Hei lige Familie vieren en voorts het feest van alle heiligen die stichteis van reli gieuze orden en conSregaties ziin, dat van de H.H. Petrus en Paulus en de naamdag van de Paus, Hoofd van alle religieuze gemeenschappen. Britse vakbondleiders hebben gisteren de gehele dag in urenlange vergade ringen getracht te bemiddelen in het geschil tussen de stakende machinisten en stokers bij de Britse spoorwegen en de Britse Vcrvoerscommissie, die het beheer heeft over de genationaliseerde spoorwegen. De overkoepelende orga nisatie van vakbonden, de TUC, heeft getracht nieuwe voorstellen te formu leren. Zij is hierin niet geslaagd, doch heeft een speciale commissie benoemd, die gisteren reeds begon met het overleg met de stakende vakbond. Dit over leg heeft het land evenwel geen stap dichter bij een oplossing gebracht. Van daag zou de TUC-commissie opnieuw gaan praten met de stakers en tevens met een vertegenwoordiger van de bond van spoorwegarbeiders, een andere vakbond, die leden telt onder de machinisten en stokers, doch die tegen de staking is gekant. vergeefs een trein had pogen'te krij gen, rende gistermiddag het hoofd kwartier van de vakbond van stokers en machinisten binnen en schreeuwde, rood van kwaadheid: „Als ik er de kans voor kreeg, zou ik jullie bij je haren door de straten slepen. Het is jammer, dat er hier geen Hitler is!" Het incident tekent de geprikkelde stemming van de Britten. Overigens begint het leven in het land zich aan te passen aan de toestand. De verwar ring van de eerste dagen is verdwenen. Roerloos en met gedoofde vuren staat een grote groep locomotieven op het emplacement van Kings Cross bij Londen: de machinisten stakenen onderwijl wordt de toestand op het Britse eiland steeds kritieker Naar verluidt hebben de Britse vak bondleiders laten weten, dat zij de actie van het kleine, doch fel-agerende hondje van stokers en machinisten ten sterkste afkeuren. Insiders voorspel den gisteravond, dat de TUC, indien zij de vakbond van stokers en machinisten niet binnen 48 uur tot een compromis zal kunnen overhalen, zich rechtstreeks tot de stakende arbeiders zal wenden en op hen een beroep zal doen het werk te hervatten. Dit zou een zeer dramatische stap zijn, recht indruisend tegen de traditie van de vakbeweging, die een dergelijke openlijke veroor deling van een stakende vakbond door de overkoepelende organisatie niet kent. Geïrriteerde stemming De stakers kunnen zich allerminst beroepen op de morele steun van het Britse volk. Zelden is een actie meer afgekeurd dan juist deze. Op de com munistische „Daily Worker" na, is er geen krant, die de staking niet in alle toonaarden veroordeelt. Het grote La- bour-biad „Daily Herald" schreef gis teren: „We adviseren de stakers hun actie onmiddellijk te stoppen". De ove rigens zo rustige Britten zijn uitermate geïrriteerd. Een Londense dame, die Overal zijn extra auto's ingezet. De in allerijl georganiseerde hulpdiensten beginnen goed te draaien. Het postver keer, dat met gecharterde vliegtuigen en van het leger geleende vrachtauto's wordt uitgevoerd, raakt behoorlijk in geschoten. De „United States", die gereed lag voor de afvaart naar New York, moest gisteren in Southampton het vertrek drie uren uitstellen, aangezien ver schillende van de 700 passagiers, die alle per auto uit Londen moesten wor den gehaald, nog niet aan de haven waren gearriveerd. De Cunard-Line organiseerde vannacht een colonne wa gens om uit de hoofdstad 800 passa giers op te halen, bestemd voor de heeft bedoeld, daarmee de weg te ef fenen voor het opklimmen van zo twijfelachtige figuren als Schlueter. (Telefonisch van onze correspondent) BONN, Woensdagavond De nieuwste neo-nazi-affaire in de Bondsrepubliek wekt in de Duitse univer siteitssteden steeds meer beroering. De protesten tegen de benoeming van de van nazismetten verdachte jongeman Leonhard Schlueter tot minister van culturele zaken van Nedersaksen breiden zich als een olievlek over de univer sitaire wereld van Duitsland uit. Uit MünchenDarmstadt, Heidelberg en zelfs uit het buitenland komen sympathie-betuigingen naar de oude universiteits stad Goettingen, waar professoren en studenten met het in Duitsland beproefde middel van een fakkel-optocht groot alarm hebben geslagen. Mannen van grote faam, zoals de Nobelprijswinnaar prof. Otto Halm en de Zwitserse philosoof Karl Jaspers, hebben zich bij de actie aangesloten. Protesten regenen in Bonn en Hannover en de uiterst twijfelachtige reactie van de nieuwe minister-president van Ned.ersaksen, Heinrich Hellwege, 'heeft alleen tot gevolg gehad, dat in universitaire kringen de overtuiging groeit, dat niets minder in het geding is dan de academische vrijheid. Hellwege, die in Bonn de zwakste man van Adenauer's kabinet was, heeft niets beter weten te doen dan de protesterende professoren ervan te be schuldigen, dat zij de parlementaire democratie in gevaar zouden brengen De CDU in Bonn, die Hellwege naar Hannover heeft gezonden om daar het bewind met dat van Bonn gelijk te schakelen heeft haar zetbaas in be scherming genomen en is op soortgelij ke wijze tegen de boze professoren van leer getrokken. Het ziet er echter naar uit, dat zij daarbij de kracht der ingezette beweging heeft onderschat. In elk geval moet zij ervaren, dat de invloedrijke bladen zich geheel en ai aan de zijde der protesterenden heb ben geplaatst. De pers heeft zich daar bij, voor zover het de grote en gezag hebbende bladen betreft, eens te meer op loffelijke wijze tegenover alle te rugkerende politici van nazi-aliooi gesteld. Zij viert in dit geval niet de regerenden doch de protesterenden als helden der democratische vrijheid en fulmineert tegen de zelfvoldaanheid der partij-centrales, die menen, dat de kiezers alles goedschiks moeten slik ken, wat zij uitdenken. De bladen achten het een eis van levende demo cratie, dat de kiezers zich zo nu en dan ook eens duidelijk uitspreken over de resultaten van het interne beraad der partij-centrales. Zij nemen aan, dat de bevolking van Nedersaksen, die zich op zeer duidelijke wijze van het neo- nazisme heeft afgewend, zeker niet Hoe weinig geschikt deze is om een der belangrijkste posten in een rege ring te bezetten en aanspraak te ma ken op het respect van universitaire kringen blijkt uit de nieuwe beschuldi gingen, die tegen hem worden inge bracht. De thans 33-jarige jongeman, waarover al het rumoer gaat, heeft niet alleen deelgenomen aan de stich ting van neo-nazi-partijen, hij heeft niet alleen brochures van beruchte nazi's uitgegeven, maar hij heeft klaar blijkelijk ook zijn eerste ambtelijke functies verre van smetteloos vervuld. De persdienst van de regering, waar van Schlueter deel uitmaakt,' heeft moeten toegeven, dat sedert Februari van dit jaar een onderzoek tegen hem loopt wegens omkoperij. In zijn gehele politieke loopbaan kan men werkelijk niets vinden, dat hem geschikt doet lijken voor de post van minister van culturele zaken. De scherpe wijze waarop met name de CDU tegen de protest-actie van leer is getrokken zij sprak van beden kelijke en onwettige demonstraties verwondert des te meer, daar deze partij wel het allerlaatst een man als Schlueter op deze plaats kon wensen. Zijn ministerie is namelijk zeer om streden als gevolg van de principiële actie der katholieke geestelijkheid van Nedersaksen voor het volledige be houd der positie van de bijzondere scholen. Er kan de christelijke partij weinig aan gelegen zijn om op deze post de liberale partij ten troon te heffen, die inzake het schoolvraagstuk geen andere mening heeft dan de in Ne dersaksen ten val gebrachte socia listen. Het is overduidelijk, dat de partij teneinde de socialistische in vloed in de Bondsraad uit te scha kelen bereid is geweest zelfs met de nationalistische duivel samen te gaan. Daarvan plukt men thans de slechte vruchten in de vorm van een indrukwekkend protest, dat kenne lijk de politici over het hoofd begint te groeien. De Britse minister van Transport wezen, de heer John Boyd-Carpentier (links) in gesprek met enige Londense buschauffeurs; zij zijn de mannen, die op het ogenblik moeten trachten de moeilijkheden, welke de treinstaking schept, het hoofd te bieden. „Queen Mary", die vanochtend vroeg naar de V.S. moest vertrekken. In de industrie begint men de gevol gen van de staking te voelen. In het Noorden van het land, hebben de staalfabrieken hun productie moeten verminderen, nu de aanvoer van grond stoffen vrijwel geheel is komen stil te liggen. In Southampton hebben haven arbeiders Woensdag met staking ge dreigd, indien aan hun eis tot een bijzondere schaal voor stukloon voor het overladen van goederen van schepen in vrachtauto's in plaats van in spoorwegwagons, geen gevolg zal worden gegeven. Volgens hen vergt het werk meer tijd en is het gevaar lijker. Zevenhonderd man, die fruit en timmerhout losten, hebben giste ren het werk al vast maar voor een uur neergelegd. De prijsverlaging zal waarschijnlijk uit twee delen bestaan. Een eerste proviso rische daling van de prijzen met onge veer 10 pet zal direct worden toegepast, waarna na het doorgang vinden van de voorgenomen belastingverlaging de prijzen met wederom 10 pet omlaag zullen gaan. De verlaging zal dan ten opzichte van de huidige prijzen in haar geheel 19 pet be dragen. Wat er met de prijzen van buiten landse radio's zal gebeuren, waarvan er verschillende reeds ln prijs zijn verlaagd is nog niet bekend. Irak heeft volgens een niet-officieel be richt een nieuwe nota aan Syrië gezon den, waarin dit land gewaarschuwd wordt tegen toetreding tot het in ontwerp ge reed zijnde Egyptisch—Saudi-Arabisch— Syrische defensiepact. In Syrië gelooft men, dat Irak zal pogen een economische blokkade aan Syrië op te leggen, met de medewerking van Turkije.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1