BEY VAN TUNIS OMHELSDE BOURGUÏBA Conflict bij de S.A.S. opgelost Eerste stemmingen over het ontwerpUoIlard Vakbond-rivaliteit de oorzaak van Brits spoorwegconflict SAFARI LANGS DE EVENAAR (2) CHLOOR VOOR DE DUITSERS D' E' Geen winkel zonder Indiër, tussen Tabora, Mwanza en Zanzibar 5 O Gloeilampjes Waarom al die stakingen Grootste ontvangst voor uit ballingschap teruggekeerde nationalistische leider Hengelen voor dames wordt mode Massale vissen- vergiftiging Compromis tussen Deense en Zweedse piloten „Tegemoetkomingen" konden C.V.P. niet imponeren Vrouwen-expeditie op Himalaya-top Staking om een pakje sigaretten Wethouders kregen proces-verbaal DONDERDAG 2 JUNI 1955 PAGINA 5 Mei. Viff drukke minuten SCHEDEN IN DE HAVEN VAN DAR-ES-SALAAM Negentig procent. Stroom van millioenen Verleden jaar werd hier in Dar-es-Salaam in opdracht van de Aga Khan een nieuwe uit-. J gave van de Koran gedrukt. f Tienduizend exemplaren in de lingua franca der Afrikanen, het Swahih Het boek is nu reeds uitverkocht en men be reid een tweede editie voor met een nog grotere oplaag. De Is lam is in Oost-Afrika op ver overing uit en zij die deze ver overingstocht leiden, tot diep in het binnenland, maken dank- baar gebruik van het machtsap- paraat waarover de Tndiër nu in deze streken beschikt, en overal stampt men nieuwe moskeeën uit de harde aardb. Want Allah is groot en zo Allah al niet groot mocht zijn, zo is hij hier in Oost- Afrika in ieder geval wel mach- Aanslagen in N. Afrika Chauffeurs loosden wei in kanaal OOK IN HET SOUVEREINE DRINKWATER Geen incidenten Louis Perrier overtocht sleepklaar voor naar Egypte Merkwaardig conflict in Voorhout STAKING BIJ FORD UITGESTELD ALLAH'S MACHT IN BRITS OOST-AFRIKA dreef een door MARTIN W. DUYZINGS DAR-ES-SALAAM (Tang. P HET VLIEGVELD van Zanzibar Indiër zijn winkeltje. Wij kwamen daar na een alles behalve saaie vliegtocht, waarin wij g< i gen len te over gekregen hadden, de onverwoesibaie ege - Dakota's en de verbluffende East Airways volop te bewonderen. Wij wilden rechtoe-rechtaan van Mombasa naar Dar-es-Salaa.n, de Tanganyika.™, door wijlen de Duitse doch de East African met een bezoek te verrassen. en een heid van overjarige vaardigheid van de piloten der hoofdstad die destijds nog kolonisten werd gebouwd, schonken ons duizend overbodige mijlen drie tussenlandingen voor hetzelfde geld. onweer dat zelfs voor Airways Afrika en Vrolijk slingerend op een Oost-Afrikaanse begrippen met alledaags mocht lieten, vloog gezagvoerder Davidson, een koele Brit met een halve borst vol koninklijke onderscheidingen, ons gewoon maar op de tast en menigmaal door met vuilgrijze wolken volgestapelde bergkloven, eerst naar Momba, diep in het binnenland. En dit uitsluitend ten gerieve van een oude Engelse dame die haar Er waren geen passagiers voor Zan zibar. Er waren evenmin passagiers voor Dar-es-Salaam. Gezagvoerder Davidson had deze tussenlanding op het eens zo beruchte eiland kunnen overslaan zonder dat de verlies- en winstrekening der East African Air ways daar enige hinder van ondervon den zou hebben. Wij bleven daar dan ook slechts vijf minuten. Het waien fle bedrijvigste minuten van heel deze lange tocht. De roltrap stond nog niet goed en wel tegen de Dakota aan geschoven of de passagiers koppig achtervolgd door gezagvoerder David son en diens tweede piloot-en-factotum (die Carefull heette), holden al wat zij maar hollen konden in de r'chting van het stationsgebouw. Daar bleek de Indiër in zijn winkeltje op alles voor bereid. Tot zijn best-sellers behoorden sigaretten dn voor het overige deed hij, onder meer, in die vijf minuten nog een Winchester-buks en een foto-toe stel van het duurdere genre van d« hand. Er waren dagen, zo vertelde men my later, dat er slechts één vliegtuig op de aerodrome van Zanzibar landde. De Indiër had dan, zoals deze dag slechts vijf minuten om zijn zaken te doen Doch niettemin hield hii er ginds in Zanzibar niet alleen een uitvoerige familie, doch bovendien een gerieflijk huis en een Amerikaanse automobiel van het type 1951 op na. Zitn winkelt je op het vliegveld was, zei men. zonder meer een goudmijn. aldaar wonende dochter „pressure-coocké'r" wenste Vervolgen» voerde men ons, laag vliegend in een eindeloze reeks voor-oorlogse remous-tikken, opnieuw naar het Oosten, naar Tanga, alwaar op een zon- overladen vliegveld de Tanganyikaanse immigratie autoriteiten een langdurig formulier vol gegevens omtrent ons reisdoel en onze voornemens in ont vangst wensten te nemen; en nadat dan, als pikante attractie ten behoeve van lien die menen, dat vliegen tegenwoordig saaier is dan U wel denkt, gezag voerder Davidson midden in zijn aanloop op de start baan van langa met heel zijn gewicht boven op zijn remmen was gaan staan, zodat onze handbagage huiselijk uit de rekken rinkelde, vlogen wij, alvorens eindelijk naar Dares-es-Salaam te koersen, eerst nog even over een stuk wild kokende Stille Oceaan: naar Zanzibar. Het vliegveld was daar een vierkante, roestrode vlek temidden van een donker palmenwoud. Aan de rand van die rode vlek stond, wit glinsterend in de zon, een stationsgebouw dat qua architectuur liet midden hield tussen een moskee en een voor malig lustslot van de voormalige Koning Faroek. Daar dreef die Indiër zijn winkeltje.... nieuwe voorraden voor Indische handelaars In Kenya en Tanganyika zijn, op vriendelijk verzoek van hel departe ment van financiën, tabakswaren pas weer nog duurder geworden dan zij al waren, doch de Sultan van Zanzibar houdt zonder zich aan de raadgevingen zijner Engelse vrienden te .-toren, zijn invoerrechten op uit het buitenland geïmporteerde artikelen angstaan jagend laag en gij koopt op het vlieg veld van Zanzibar een tinnetje met vijftig uitstekende Engelse sigaretten voor dezelfde prijs waarvoor gij in Nairobi, Entebbe of Dar-es-Salaaro slechts op twintig stuks kwalijk geu rend bocht kunt rekenen Daarom weegt elk vliegtuig dat van Zanzibar naar het vasteland vliegt wel wat zwaarder dan het woog toen het op de roestrode airstrip van 's heren Sultans eigen eiland landde; en daar om stomen er nogal wat schepen met contrabande van Zanzibar naar de Oostafrikaanse kust.... En overal in de sleutelposities van deze handel waarin, naar men niet zonder reden aanneemt, enorme winsten worden gemaakt, vindt men bedrijvig, ge dienstig en met een strak getrokken, bleekbruin gelaat dat expressieloos is als een uit gips vervaardigd masker, stellig wel een Indiër In Dar-es-Salaam kregen wii in dit verband wat cilfers te zien. „Ook in Tanganyika", zei men daar, ..bekleden de Indiërs een machtspositie. Zfl be heersen de handel. Zij dirigeren, min of meer, 's lands economie Er woon den in 1948, toen de laatste officiële telling plaats vond, in Dar-es-Salaam slechts veerticnduizend Indiërs, tegenover meer dan vijftigduizend Afrikanen en niet eens tweeduizend Europeanen. Doch negentig procent van het hulzeubczit in de stad de paleizen zowel als de krotten was toen al in handen van de Indiërs en sedertdien is dat percentage, ongetwij feld nog gestegen". Uit de bevolkingscijfers blijkt, dat het Indische contingent ender de be volking van Oost-Afrika nog steeds toeneemt in 1931 telde men in Uganda 13.026 Indiërs; in 1948 (het laatste, min of meer nauwkeurige cijfer waarover men beschikken kan) had du aantal zich reeds meer dan verdubbeld: men tel de toen 33.765 Indiërs en de samen stelling der bevolking 'n een stad als Kampala (Uganda) spreekt boekdelen: 1039 Europeanen (doorgaans gouverne mentsdienaren). 11.905 Afr'kanen en reeds 8483 Indiërs In Kenya telde men in 1948 al meer dan 97.000 Indiërs, waaronder zeven duizend meestal katholieke Goanezen; en in Tanganyika liggen de cijfers als volgt: in 1921 telde men 10.200 Indiërs; in 1931 verdubbelde zich de Indische groep tot 25.144; in 1948 was zij druk bezig, zich opnieuw te verdubbelen en kwam men op een totaal van 46 491; en in 1952 telde men alweer dertien duizend Indiërs méér, het totaal be liep toen 59.515 zielen. Ook Dar-es-Salaam werd beheerst door de Indiërs. De stad had in de wilde dagen van het, zo jammerlijk verongelukte Engelse „aardnotenplan" een boom-periode beleefd er» de Indiërs hadden er listig en met kennis van zaken hun affaires gedaan temidden van een eindeloos lijkende stroom van millioenen Ponden Sterling, die in het aardnotenplan verdwenen als de be ruchte sneeuw voor de verzengende zon. Nu wemelde het er van de Aga Khan- icholen.en de Indische Moskeeën en er was geen winkel in beol de stad of een Indiër zwaaide er de scepter. Nadrukkelijker nog dan ginds in Nairobi of Mombasa kon men hier in Dar-es-Salaam ervaren, dat de Indiërs zich niet alleen van de tussenhandel jn Oost-Afrika hebben meester ge maakt, doch dat zij jn niet onbelang rijke mate ook de groothandel reeds beheersen. Indische zakenlieden bou wen nu Paleizen-van-zakenpanden in Oost-Afrika en zij rijden rond in sleeën-van-kostbare-automobielen. En ais mr Williamson, de zonderlinge Canadees, die ruim tien jear geleden hier in Tanganyika de rijkste diamant mijn van hee] de aardboi ontdekte, een rechtskundig adviseur nodig heeft in een bedrijf waarin men niet meer met millioenen doch met miliiarden rekent, dan kiest hij gemakshalve maar een Indische rechtsgeleerde; erl er 00k langs de Klindin Road in Mombasa geen huis, dat niet aan een Indiër toe behoort, en er wonen bezorgde Europeanen in Oost-Afrika die in het feit, dat de Indische Mohammedanen, grotendeels behorende tot de secte der Ismaelieten en staande onder leiding van de Aga Khan, langzamerhand alle economische sleutelposities hebben be zet en da, zi.i daarvan, zo men wil „par force gbruik kunnen maken om hun ideologie ook onder de Afrikanen te verspreiden even grote gevaren zien 1 T i zhTrh ?Senblik nog vrij ge- ,f„n,,steHig wei aanwezige dreiging van het communisme. De Tunesische nationalistische leider Habib Bourguïba is Woensdag na drie jaar in ballingschap te hebben doorgebracht, in Tunesië teruggekeerd en op grootse wijze door zijn landgenoten ingehaald. Velen waren in Tunis samen gestroomd om hem te begroeten. Uit het binnenland van Tunesië hadden hon derden geestdriftigen moeilijke wegen op kameel of paard afgelegd. Naar schatting waren er 250.000 personen aan de kade, toen daar de „Ville d'Alger" aanlegde. De 53-jarige Bourguiba had tranen in de ogen, toen hij de bodem van zijn geboorteland weer betrad. In Januari 1952 was hij onder gewapend escorte in een politieboot uit dezelfde haven vertrokken naar het eiland Djerba f in de Golf van Gabes, de eerste der vele plaatsen waar hij op last van de f Franse regering in ballingschap moest verblijven. i Gisteren hingen in Tunis overal Tu- I tionalisten en de Franse kolonisten die k n f a a art TalfVloctnnr rriin r\ on d n nlln nesische en Franse vlaggen uit. Er waren erebogen opgericht langs de gehele route, die de leider in de stad zou volgen. De menigte op de kade doorbrak het cordon van padvinders en jonge vrijwilligers en droeg Bourguiba naar een overdekte ruimte waar hij zijn eerste toespraak kon houden. Er was een officiële commissie van ont vangst, waarvan o.a. prins Tsjadly, de zoon van de Bey, leden van de Tune sische regering en leiders van de Neo- Destour deel uitmaakten. De Arabi sche wijk van de stad was geheel leeg gelopen. In de Europese wijk gingen de Fransen normaal aan hun werk. Later op de dag werd Bourguiba tegen alle protocolaire regels in har telijk omhelsd door de Bey van Tunis, Side Lamine, die de terugge keerde in Carthago ontving. In Tunis sprak Bourguiba een grote menigte toe. Hij deed een beroep op eenieder om de nationale eenheid te handhaven. Deze eenheid, zo zeide hij met een toespeling op de extreme na- tegen zelfbestuur zijn, diende „alle leden van de Tunesische familie en allen die in het land wonen" te om vatten. In een andere speech zeide Bourguiba, dat concessies waren ge daan opdat een moderne staat ge bouwd zou worden in samenwerking met Frankrijk. Bourguiba wordt in Tunesië be schouwd als de voornaamste architect van de overeenkomsten met Frankrijk, die het protectoraat zelfbestuur gaven op binnenlands gebied. Te Marakesj in Frans-Marokka is een Marokkaanse wethouder doodge schoten, kort nadat de pasja van dit gebied, zich er op had beroemd, dat er dank zij zijn strenge maatregelen een einde was gekomen aan de reeks ge welddaden. In totaal werden in Ma rokko in de afgelopen 24 uur vijf per sonen vermoord. In Algerije vonden in dezelfde pe riode zeven mensen de dood, terwijl er tien bij aanslagen werden gewond. Vroeger en dat is nog niet eens zo heel lang geleden was het een uitgemaakte zaak dat hen gelen een puur-mannelijke aange legenheid was. Dat de dames ook hierin geëmancipeerd zijn, bewijst de bloeiende hengelclub voor da mes ,Jtia" in Amsterdam. Het werd op Tweede Pinksterdag even eens bewezen door de dames der leden van de Philips' Hengelsport Vereniging langs de oevers van de waarlijk unieke visvijver, welke deze vereniging met gerechtvaar digde trots haar eigendom noemt. Niet minder dan 240 dames bon den daar een sportieve strijd met elkaar aan en in dit Lilliputcon- cours van slechts anderhalf uur wisten niet minder dan 210 der deelneemsters vis te vangen. Na tuurlijk werden zij trouw terzijde gestaan door haar wederhelften, die zulke griezelige karweitjes verrichten als het onthaken van de gevangen vis, het aanslaan van een worm of o griezeleen made, doch de vis moest door de dames zelf gevangen worden en heer - gemaal mocht slechts coachen, hoezeer hem de vinger toppen ook tintelden. De opmerkelijkste vangst deed mevr. v. d. Heuvel, die het bestond een karper van 53 cm te vangen aan de vaste hengel met een lijntje van slechts 18100 mm nylon. De eerste prijs werd gewonnen door mevr. Vlemminx met niet minder dan SO vissen2 mevr. WiUemsen (21); 3 mevr. Peek (18); 4 mevr. van Heuchten haar man had 's morgens zijn kunnen reeds be wezen tijdens het concours van de journalisten in hetzelfde water) (16), 5 mevr. Rovers (16); 6 mevr. van Deur zen (16). In het Westfriese kanaal nabij Noord- I Scharwoude is tengevolge van vergifti- I ging een grote sterfte ontstaan onder de vissen, doordat enige chauffeurs van een zuivelonderneming uit Breda gedurende j de afgelopen dagen ongeveer 30.000 wei in het water hebben geloosd. De chauffeurs vervoeren dagelijks melk in een tankauto naar een melkfabriek in Opmeer- waar deze melk wordt verwerk' De na de verwerking overgebleven wei maar op hun Het conflict bij de Scandinavische j ten betreft, „aan hun trekken komen" luchtvaartmaatschappij S.A.S., tenge volge waarvan van de 73 Zweedse tweede piloten dezer maatschappij er 38 hun ontslag hadden genomen, is thans bijgelegd. De onderhandelingen zijn langdurig geweest en vorige week heeft de maatschappij al verschillende diensten vooral in het Scandinavische verkeer, moeten inkrimpen of tijdelijk opheffen. Zij wensten nu echter voorrang bij de bevordering tot gezagvoerder, opdat ook bij deze functionarissen de juiste I verhouding tussen de verschillende na tionaliteiten spoedig tot stand zou ko men. De Zweedse tweede piloten had den daar echter bezwaren tepen, om dat hierdoor hun promotie vertraagd zou worden. moeten zij weer meenemen terugleg hebben zij deze vloeistof in het de indertijd gemaakte bepaling dat de tnt schade van functies bij de S.A.S. zo mogelijk vol Er is nu een compromis bereikt, waarbij de promotie gedurende de eerstvolgende vijf jaren alleen zal ge- Het conflict vond zijn oorsprong in sncnhjfie" dienstjaren' indertiid spmaalita hennl ine dat do ongeacht de nationaliteit. kanaal laten lopen, zeer tot schade van de daarin aanwezige bot, aal, brasem en blei Beroepsvissers schatten de aange brachte schade op enige duizenden gul dens, De rijkspolitie heeft proces-verbaal opgemaakt. Bovendien is de Visserij-in spectie van de vergiftiging in kennis ge steld. gens de verhouding 3—3—2 tussen Zweden, Denen en Noren verdeeld I 1 WCCde SI111 KOU-ZUlger dienden te worden. Kort na de oorlog J 1 hadden de Denen echter een piloten- y00r gUezkaiiaal beSteld tekort en pas de laatste tijd konden zij, althans wat het aantal tweede pilo. Moekoendoe Afrika Wanhopig was de strijd, die een in heemse vrouw leverde met een gorilla, die haar kind van een jaar wilde stelen. Ze kon tenslotte niet verhinderen, dat het dier met het kind in het oerwoud verdween. Later vond men het stoffe lijk overschot van de kleine terug. Lunteren Nog vóór het vacantieseizoen in volle ernst losbarst, zal Lunteren de stenen kalender, die het vroeger bezat, terug hebben. Deze kalender heeft zich, vol gens de overlevering, in oude tijden bevonden op de top van de Linde- boomsberg, het hoogste punt van de West-Veluwe. Twee van de oude zon newendestenen, die in de loop der tij den respectievelijk naar Barneveld en naar een kolonie van het Leger des Heils tussen Lunteren en Amersfoort verdwenen waren, zijn inmiddels naar de oude plaats terug gebracht. Waar de derde steen gebleven was, kon niet worden nagegaan, maar ter complete ring heeft men een stenen kolos uit het Buurtbos naar de Lindeboomsberg ge transporteerd. Men is nu met de recon structie begonnen op de westelijke heuvelhelling. De stenen worden niet gericht op de opgaande zon, doch op de punten, waar de zon op de langste c.q de kortste dag ondergaat. Het K.N.M.I. was behulpzaam met de wetenschappe lijke aanwijzingen. Dar-es-Salaam NAfrika) Men beweert dat een kip op een fok- bedrijf in deze plaats het wereldrecord eieren-leggen heeft gebroken. Het ging hier niet om de hoeveelheid eieren in een bepaalde tijd, maar om de zwaarte van het ei. Het woog namelijk 160 gram (hetgeen driemaal zoveel is als een normaal ei weegt) en was bijna negen centimeter lang. De houdster van het vorige wereldrecord was een Nieuw- Zeelands hennetje, dat het echter niet verder had gebracht dan 139 grammen. (Telefonisch van onze correspondent). BRUSSEL, Woensdagavond, In de Belgische Kamer is men heden- namiddag overgegaan tot de stemming over het eerste artikel van het bekende door de katholieken onaanvaardbaar ge achte wetsvoorstel-Collard inzake het onderwijs. Tevoren waren verschillende door de C.V.P. ingediende amendementen verworpen. Om de schijn van een concessie aan de katholieken hoog te houden, matigde de regering zelf bij amendement enkele der artikelen van haar oorspronkelijke voor stel. In de eerste lezing luidde dat artikel 1 o.m.: „De staat richt kleuter-onderwijs lager onderwijs, normaal onderwijs, se cundair onderwijs en normaal en tech nisch onderwijs van hogere graad in". De regering heeft daar thans aan toegevoegd: „daar waar de behoefte daaraan zich doet gevoelen". Artikel 2 luidde aanvankelijk: „het totstandbrengen der inrichtingen ge schiedt bij K. B." Dit werd veranderd in: „geschiedt bij een in de ministerraad goedgekeurd K.B." Hierdoor wordt voor komen, dat de minister eigenmachtig op treedt. De C.V.P. had zich tevoren tegen beide artikelen verzet, ondanks de z.g. tegemoetkomingen van de regering. De CVP zou namelijk nader omschreven willen zien, wat men met het woord „be hoefte" bedoelt, dat men zo rekbaar kan maken als men wil. En wat het artikel 2 betreft, had zij het totstandkomen der onderwijs-inrichingen bij wet willen zien geschieden. In dat geval zou namelijk een beroep gedaan kunnen worden op de Raad van State. In deze geest waren dan ook CVP-amendementen ingediend, die echter alle zoals gezegd en zoals te verwachten was onmiddellijk door de linkse meerderheid werden verworpen. Hierna keurden de linkse partijen het door de CVP gewraakte artikel 1 goed met 103 tegen 92 stemmen. Bij de stem ming over het eerste en belangrijkste artikel van het ontwerp-Collard, deed zich even een komisch incidend voor. De gewezen CVP-minister van open baar onderwijs, dr Harmei, wiens schoolwetgeving door het wetsvoorstel- Collard tn feite wordt afgebroken, ant woordde In een bui van verstrooidheid „Ja", daar waar hü met een klinkend „Neen!" had willen antwoorden. Bij het door de voorzitter bekend ma ken van de goedkeuring door links van artikel 1 heerste een opvallende stilte. Incidenten deden zich evenwel niet voor. Hierbij dient opgemerkt, dat de voorzit ter der socialistische partij de heer Bu- set, die dit wetsvoorstel tegen het katho lieke onderwijs tegen elke prijs heeft wil len doordrijven, niet bü deze stemming aanwezig was. Op een desbetreffende vraag van een CVP-lid antwoordde minister Coliard, dat in zijn gedachtengang voorzien wordt dat cursussen van godsdienst en leeke- moraal in alle sectoren van onderwijs zullen gegeven worden, indien dat in het programma voorkomt. De CVP had die bepaling ook voor de onderwijs-instel- ling en van gemeenten en provincies ver. plichtend gesteld willen zien. Volgens de minister heeft de regering echter geen recht in dat onderwijs tussenbeide te ko men. De CVP was het daarmee niet eens. Het is opvallend, zo zeide de CVP-er Har- mei, dat de regering plotseling beweert niets te zeggen te hebben in het gemeen telijke en provinciale onderwijs, terwijl z'ij er anderzijds wel allerlei maatregelen voor treft, die het neutraal onderwijs in provincie en gemeente bevoordelen. Het CVP-voorstel volgens hetwelk het gezinshoofd bij de keuze voor zijn kinde ren van godsdienst of leekemoraal wordt vrijgelaten en volgens welk het verboden WC1CIU OJI, nen _dW8ft! uU te t?efe' Evans maakte ook deel uit De eerste Hims'aya-expeditie, welke uitsluitend uit vrouwen bestaat is er in geslaagd in de Djoegal Himal-keten een top zonder naam van ongeveer 7000 meter hoogte te beklimmen. Het zijn de Schotse dames Monica Jackson, moeder van twee kinderen, R e. Stark' spraaklerares en dr Evelyn Camrose'. De laatste kon de tocht wegens „berg- ziekte" niet naar de top volgen. De top werd 21 Mei overwonnen. Inmiddels zijn de dames teruggekeerd naar Kat mandu, de hoofdstad van Nepal. Deze vrouwenexpeditie wordt gesteund door de Britse „Everest foundation" en de „Himalaya Club" (India). De Britse expeditie onder dr Charles Evans, is er in geslaagd de Kangchen- junga, de op twee na hoogste berg ter wereld 8579 meter te beklimmen. 2fn' d, aangenomen. De bespreking der artikelen wordt morgen voortgezet. peditie, die overwonnen. van de ex- de Mount Everest heeft Dr Gerhart Schroeder, de Westduitsg minister van binnenlandse zaken, heeft tijdens het vragen uurtje in de Bondsdag een eind gemaakt aan de illu sie der liefhebbers van een goed glas water, dat de Duitse souvereiniteit nu voortaan ook bij het openen der waterkraan merkbaar zou zijn Niet weinigen in Duitsland hebben namelijk vooral dèèrom op de bezetting gemopperd, omdat deze op de dag der onvoor waardelijke capitulatie verordende, dat het lei dingwater met een portie chloor diende te worden ontsmet. Zó huiverig waren de militaire leiders voor be smettingsgevaren, dat in de Amerikaanse zóne nog lang na de capitulatie de waterkranen „off limits" waren en alle bezetters slechts water uit water zakken mochten drinken. Het „chloorbevel" is on danks de herhaaldelijk in de felste woorden geuite Duitse protesten een der taaiste bevelen der bezet ting geweest. Het heeft alle verplichtingen van het bezettingsregiem overleefd en heeft zelfs de hoge horde der Duitse souvereiniteit zonder fout genomen. Plaatselijke au toriteiten hebben vaak een chloorstaking onder nomen, doch zij hebben daarbij steeds moeten on dervinden, dat de Ameri kanen op dit punt van geen toegeven wilden we ten. De oorzaak van die vasthoudendheid is nu ook voor de meest verstokte Duitse betweters duide lijk geworden: minister Schroeder heeft verklaard dat ook het souvereine Duitse leidingwater met chloor behandeld zal wor den, omdat het anders niet mogelijk is onschade lijk water te serveren. Het verbruik van wa ter bedraagt tn de Bonds republiek per jaar vijf milliard kubieke meter, waarvan twee derden uit open en meestal vuil wa ter moet worden geput. Schroeder heeft er de Duitsers aan moeten her inneren, dat het chloren van drinkwater tenslotte geen buitenlandse vin ding is, doch dat het tn vele delen van Duitsland reeds sedert 1909 wordt toegepast. Overigens heeft ook de thans naar het schijnt overwonnen ty- phus-epidemie in het Oostelijk deel van het Ruhrgebied weer eens getoond, dat men moeilijk nauwlettend genoeg op de watervoorziening kan zijn. Het regent in de Duitse pers tenminste critische opmerkingen aan het adres van dcontrole der volksgezondheid, die niet heeft kunnen voorkomen dat in de stad Hagen een zuivelfabriek haar water uit een besmette bron pompte en het dan nog ongekookt verwerkte. De epidemie, die meer dan zeshonderd mensen aan tastte, is hierdoor veroor zaakt. (Van onze Londense correspondent) ZOU ER één land zijn waar zo vaak, zo langdurig en met zoveel kwaadaardig heid gestaakt wordt als Engeland f Havenstakingta^nwerkersstaking krantenstaking, staking der electriciëns, autobusstakingUnterground-sta king, bootwerkersstaking, en nu, na maandenlang als een zwaard van Damocles boven Engelands hoofd gehangen te hebben, de 'spoorwegstaking. De lonen zijn hoog, de arbeidsverhoudingen zijn uitstekend geregeld (al is er reden te over voor criiiek), er is volop werkgelegenheid, de welvaart is groter Jan ooit. En toch: staking op staking, slag op slag voor de Britse economie. Waarom toch? Waarom deze voortdurende arbeidsonrust E REDENEN zijn vele: prijsstij ging, waarmee het loonpeil, on danks voortdurende verhogingen, vaak geen gelijke tred houdt; onlust na de zware beproevingen van de oorlog; het stoken van communistische agita tors, die in de staking een welkom mid del zien om de kapitalistische maat schappij te ontwrichten; ontkerstening, die brede kringen vervreemd heeft van de allereerste beginselen van het Chris tendom (,,I couldn't care less" en „Ben ik milns broeders hoeder?"); verweking, veroorzaakt door de vérgaande sociale zorg; een te grote welvaart die het be grip „werkloosheid" tot niét meer dan een woord uit het woordenboek heeft gemaakt. Docli, afgezien van geestelijke oorza ken, die in wezen beslissend zijn, ligt de kern van al deze onrust in de struc tuur der Brfise vakbeweging. Er zijn in Engeland niet minder dan 690 afzonder lijke vakbonden, hoewel deze figuur iets vereenvoudigd wordt doordat 67% van alle werkers is aangesloten bij 17 grote vakbonden. Het totale lidmaatschap be loopt de 10 millioen. Van de 690 vakbon den zijn er 330 overkoepeld door het Trades Union Congress (T.U.C.), dat de belangen van de 8 millioen leden coör dineert. Do T.U.C. vormt daardoor een voorname stabiliserende factor in de in gewikkelde Britse arbeidsverhoudingen. Desondanks is er gelegenheid tot wrij ving te over, omdat er een enorme ri valiteit bestaat tussen verschillende vakbonden die eenzelfde industriële sec tor bestrijken Soms zijn de arbeiders in een bepaalde industrie vrij zich aan te sluiten bij de vakbond van hun keuze, soms moeten zij zich aansluiten bij een bepaalde vakbond, die geacht wordt een bepaalde industrie of zelfs fabriek te vertegenwoordigen Elke vakbond heeft zijn eigen traditie en zijn eigen „kli maat", en helaas ook zün eigen leiders, die afgunstig zijn op de invloed van lei ders van een andere vakbond. bond slaagde erin in de andere havens 10.000 leden van de Transportarbeiders bond „weg te kapen", en toen het een maal zo ver was eisten de leiders er kenning van hun bond op nationaal i.p.v. slechts plaatselijk niveau. De Transportarbeidersbond protesteerde te gen deze „Vrijbuitersactiviteiten" van zijn rivaal, waarop de laatste besloot zijn macht te tonen _>n zijn leden tot staking opriep, zodat het werk in de ha. EN VOORBEELD daarvan zien wij in de vakbeweging der havenarbei ders. De meesten van hen zijn ge organiseerd in de 800.000 man sterke Transportarbeidersbond, maar anderen zweren bij de kleinere vakbonden, waar van de 17.000 man sterke Stuwadoors- bond een der actiefste is. Een jaar ge leden nog beperkte deze Stuwadoors- bond die onder sterke communisti sche invloeden staat zijn activiteiten slechts tot Londen. Maar toen ging hij ook leden werven in de andere havens, onder het motto: „Wij zorgen beter voor jullie belangen dan de Transport- arbeHprsbond. en onze leiders staan dichter bi) de leden dan de „bonzen'' van de andere bond". De Stuwadoors- vens wel niet totaal kwam stil te liggen, maar toch gedesorganiseerd werd. Iets soortgelijks zien wij gebeuren in de spoorwegstaking. Van de 84.000 ma chinisten en stokers, werkzaan bü de britse Spoorwegen, zün er 67.000 aan gesloten bü de ASLEF, de Bond van Machinisten en Stokers, en 17.000 bü de N.U.R. de Nationale Bond van Spoorwegarbeiders, die in totaal 380.000 'eden telt. De ASLEF „voelt zich", om dat zü een „specialistenbnnd" is, die slechts machinisten en stokers als ieden telt, terwül de N.U.R. nog andere cate gorieën spoorwegarbeiders omvat. Zü is er altijd in geslaagd voor haar leden net een paar kwartjes meer loon te verze keren dan de N.U.R. voor haar leden, doch bij de laatste loonsverhoging werd dit onderscheid ongedaan gemaakt. Dit was de eer van de ASLEF te na, en zü stond er op dat haar leden-specialisten 1,25 tot 2,50 méér loon zouden ont vangen dan de andere werkers bü de spoorwegen. De Transportcommissie, die in overleg met Regering en vakbon den het loonjeil bü de spoorwegen re gelt, kon hier niet aan toegeven, daar dan de beruchte en gevreesde „loonspi- raal" in werking zou treden, omdat on- verwüld de N.U.R. om loonsverhoging zou vragen, als zij zag dat haar rivale met haar eisen succes had. Toen de ASLEF haar zin niet kreeg riep zü de staking uit, die door de N.U.R. honend „de staking om een pakje cigaretten" genoemd werd, daar de prijs van een pakje cigaretten in Engeland (inclusief de hoge belasting) 1,90 bedraagt. •ET TEN HEMEL schreiende ar beidstoestanden en onduldbaar lage lonen heeft dit alles totaal niets te maken. Het is louter de rivali teit tussen de vakhonden, een prestige kwestie, die de ellende van een haven staking of een spoorwegstaking over Engeland uitstort. Dat de vakbonden zich in eigen vlees snijden, dat het Brit se publiek groot ongerief wordt toege bracht dat de concurrentie-capaciteit van Groot-Brittannië op de wereld markt wordt ondergraven, daar trekken de arbeiders zich niets van aan. Het gaat orn de belangen van hun eigen groepje en „to blazes with the others". Het zijn daarom de leiders der vakbe weging die in wezen verantwoordelijk zijn voor deze in-droevtge mentaliteit, want zü hebben wel jaar in, jaar uit de strijdlust en de haat onder de arbeiders aangewakkerd, maar moedwillig vergeten de verantwoordelijkheidszin onder hun volgelingen aan ta kweken. Hier ligt een zware, verantwoorde- lüke taak voor de nieuwe regering Zü zal het gouden midden moeten vinden lussen onverantwoordelüke vakbonds dictatuur en van verantwoordelükszin getuigende vakbonds-macht. Dit pro bleem zal „op z'n Engels" worden opge lost, d.w.z. langzaam, zonder al te diep- ingrüpende overheidsinmenging. De Brit gelooft erin de maatschappü zichzelf te laten genezen al kan de overheid wei een handje helpen. „Somehow", op de een of andere manier, zal het in orde komen De Suezkanaal Maatschappij heeft bij de I. H. C, Holland een tweede snijkop- zuiger. als zusterschip van de „Louis Perrier". besteld. De „Louis Perrier" heeft reeds proef gevaren, is overgeno men en wordt thans sleepklaar gemaakt voor de tocht naar Suez. De nieuwe zuiger krijgt de afmetingen van 60 x 13.5 x 4 meter en zal. evenals de „Louis Per rier". worden gebruikt om het kanaal op een diepte van 14 meter te houden. De „Louis Perrier" en haar zusterschip behoren tot de grootste en zwaarste snijkop-zuigers ter wereld. Zij lijken op drijvende hotels voor de 65 koppen tel lende bemanningen, die dag en nacht aan het werk zullen zijn. De schepen hebben twee doorlopende bovendekken en zijn, in verband met het Egyptische klimaat, voorzien van een speciaal ventilatie systeem, doch eveneens van een ver warmingssysteem. Zoals men weet. passeren twee keer per 24 uur twee convooien zeeschepen het Suezkanaal. Daarom is het noodzake lijk, dat de snijkop-zuigers snel uit de vaargeulen kunnen komen, waartoe de drijvende afvoerpijpen eenvoudig en doel matig moeten kunnen worden verwij derd. De technische oplossing hiervan werd door Nederlandse ingenieurs ge vonden. Het zusterschip van de „Louis Perrier" wordt aan het einde van dit jaar op stapel gezet op de Werf Gusto te Schie dam. waar thans het eerste schip reis- klaar ligt. Men hoopt einde 1956 deze tweede snükop-zuiger gereed te hebben. (Van onze correspondent) Een wethouder en een plaatsvervan gend wethouder van Voorhout, de heren W. Borst en mr J. Weve, gingen gister middag een kijkje nemen op het nieuwe sportveld, dat de Ned. Heide Mij mo menteel in de gemeente aanlegt. Zij wer den daar echter ontvangen door een wachtmeester van de rijkspolitie, die de heren op het bordje Verboden Toegang wees en hen vervolgens in opdracht van de burgemeester, drs De Graaff, verbali seerde. Behalve wethouder zijn de beide heren ook voorzitter resp. secretaris van de door de raad benoemde Sportveldencom missie. De burgemeester stelde zich ech ter op het standpunt, dat dit een commis sie van advies was, die automatisch werd opgeheven, toen het sportveidenplan door de raad werd aanvaard. Voorts is de burgemeester van mening, dat ieder een dus ook de wethouders inge volge artikel 461 van het wetboek van Strafrecht onbevoegd is de terreinen te betreden, behalve wanneer men in het bezit is van een schriftelijke toestem ming van de burgemeester. De wethou ders, die zich wilden oriënteren in ver band met een bespreking met de direc tie van de Ned. Heide Mij., kregen der halve „een bonnetje". Zij namen ech ter geen genoegen met deze behande ling en stelden het ministerie van Bin nenlandse Zaken op de hoogte van de tegen hen getroffen maatregel. De Amerikaanse bond van arbeiders in de auto-industrie heeft zijn contract met de Ford-fabrieken, dat gisteren te middernacht afliep, tot Maandag as. verlengd teneinde een nieuw voorstel van de maatschappij ter voorkoming van een staking, te bestuderen. Het belangrijkste geschil betreft de eis van de bond voor een gegarandeerd jaar inkomen, waarover wij dezer dagen uitvoerig berichtten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5