Sov j et-verzoening Geen belangrijke concessie van Joego-Slavië met Tito Ministers trokken ontslagaanvrage in Politiek en reëel resultaat is maar matigjes Nieuwe Oostberlijnse plagerij GEEN OPLOSSING voor Brits SPOORWEGCONFLICT Hog ere huren heulmiddel voor woningprobleem Zielen in nood. Met moed doorwerken in gebed en voorbeeld Thans in officiële verklaring vastgelegd Radio's 15 procent goedkoper Staking duurt voort VOOR BEHOORLIJKE WONING EEN DITO PRIJS Vi ijs"fag 3 Juni 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Formosa en Duitsland staatshoofd MOLOTOF VER VANGEN DOOR SJEPILOF? Een belachelijk klein muisje werd geboren Spoorweg-telefoonverbindingen verbroken Prinses Beatrix maakte rebus voor prijsvraag Leraar stierf in de klas Groter inkomenspercentage dient voor woning besteed WEERBERICHT Protocol-moeilijkheid Kroesjtsjef een „stukje Het kabinet der Koningin deelde Donderdagavond mede: Mr J. A. W. Burger heeft hedenavond aan H. M. de Koningin verslag uitgebracht aangaande zijn pogingen tot het vinden van een basis, die kan leiden tot voortzetten van de arbeid van liet huidige kabinet-Drees en heeft aan H. M. meegedeeld de opdracht tot reconstructie van het kabinet in bovenbedoelde zin te aanvaarden. Gehoord het door de heer Burger uitgebrachte rapport heeft II. M. de ministers en de staatssecretarissen in over weging gegeven op hun ontslag-aanvrage van 17 Mei j.l. terug te komen. Op grond daarvan heeft de minister-president (lie ontslagaanvrage ingetrokken. De omgekeerde weg W inst en verlies EEN WELKOM HARTIG BROKJE Prof. Routine voor de radio Twintig procent, in het verschiet Bij landelijke inzameling voor Prins Bernhardfonds De' weel-verwachting van het K.N.M.I., geldig van hedenavond tol morgenavond, luidt: Licht tot half bewclkt en overwegend droog weer. Zwakke tot matige Zuid-Oostelijke wind. Dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. Zaterdag 1 Juni: Zon op 4.26 uur, onder 20.54 uur; Maan op 20.16 uur, onder 3.25 uur. NIEUWE In dr trouwzaal ren liet raadhuis stoiul gisteravond n" allooi1 van de i'. misver-ia "int! te I laardingen, dank zij dr I 'er. tot bevordering van I issrrijt,. .del. ren keurige tafel gereed met Hollandse ie uwe als l oojdscluüsil. De raadsleden lieten zicli het gerecht uitstekend smaken. De Sovjet-Unie en Joego-Slavië heb ben gisteravond officieel hun zeven jaar oude twist bijgelegd. Zij deden dit door de ondertekening van een geza menlijke verklaring, waarin in weinig concrete en over het algemeen veel speelruimte overlatende termen de resultaten zijn vastgelegd van de bespre kingen, welke in de afgelopen zes dagen zijn gevoerd tussen maarschalk Tito en zijn gasten uit Moskou. De officiële verzoening is geen daverend feest geworden. Gistermorgen nog moesten de Russische gasten, die een trip door Joego-Slavië maakten, twee uur eerder dan op het program stond in Belgrado terugkeren om te elfder ure nog eens te praten over een Jocgosiaviscli verzoek om in de verklaring een veroordeling van de politiek van blokvorming een stokpaardje van Tito op te nemen. De Joego- Slaven hebben hun zin gekregen. De politiek van blokvorming, dje i)(jc spanning in de wereld vergroot, het onderlinge vertrouwen tussen de volken I ondermijnt en het oorlogsgevaar verscherpt", werd in de verklaring gelaakt. Daarnaast heeft men zich in principe uitgesproken voor nauwere economi- j sche en culturele samenwerking tussen Joego-Slavië en de Sovjet-Unie en nogmaals in vage termen de weg aangeduid, die kan leiden tot „ver sterking van de wereldvrede". Opvallend is, dat de verklaring namens de Sovjet-Unie werd ondertekend door premier Boelganin en niet door partij-secretaris Krocsjtsjef, die toch als leider van de delegatie optrad. Dit feit accentueerde nog eens, dat Tito ook hierin zijn zin heeft gekregen de besprekingen zijn besprekingen geworden tussen staten en niet tussen partijen. Eén van de concrete resultaten van le besprekingen was de overeenkomst >ver de repatriëring van de Joego-Sla- jen, die in Rusland verblijven, en om gekeerd. De maatregelen, die in dit op zicht getroffen zullen worden, zullen gegrond moeten zijn op „eerbied voor de menselijke beginselen en op het beginsel van vrije besluitvorming dooi de betrokkenen". Beide landen besloten samen te werken bij 1 do ontwikkeling van atoom-energie voor vreedzame doel einden. Richtlijnen hierbij zullen de aanbevelingen der V. N. zijn. Voorts zal, eveneens „in de geest der V. N.", een conventie getekend worden aan gaande de voorlichtingsdiensten. De beide regeringen kwamen over een de samenwerking tussen sociale organisaties, „uitwisseling van socia listische ervaringen" en een vrije uit wisseling van meningen te steunen en te vergemakkelijken. Collectief veiligheidssysteem Op het terrein van de internationale politiek dringen beide landen aan op toelating van communistisch China tot de V. N. Zij verzoeken „bevrediging van de rechtmatige aanspraken van China t. a. v. Formosa". Wat betreft Duitsland wordt een oplossing ge vraagd „op democratische grondslag in overeenstemming met de wensen en belangen van het Duitse volk en in het belang van de algemene veiligheid. „Alle landen moeten trachten tot po sitieve resultaten te komen bij de on derhandelingen, die zo belangrijk zijn voor de vrede in de wereld als b.v. over de beperking en vermindering van de bewapening, het verbod van atoomwapens, de instelling van een algemeen stelsel van collectieve vei ligheid. waaronder een stelsel van collectieve veiligheid in Europa, geba seerd op een verdrag. In de verklaring werden nog de re sultaten van de AA-conferentie in Bandung toegejuicht. Kroesjtsjef kreeg het ivarm De ondertekening van de verklaring geschiedde in een paleisje in een der buitenwijken van -Belgrado, gister avond om kwart over zeven plaatse lijke tijd. Tito arriveerde daar in een glanzende open Roll-Royce. Tien mi nuten later kwamen de Russen aan in Zis-wagens. Na een korte conferentie in een kamer op een bovenverdieping, begeleidde Tito maarschalk Boelganin persoonlijk naar de zaal, welke vroe ger als eetzaal diende. De onderteke- nings-ceremonie kon beginnen. Boel ganin werd geflankeerd door Kroesjt sjef en Mikojan. De Joegoslavische vice-presidenten Kardelj en Rankovic zaten ter linker en ter rechter zijde van Tito. Allen waren in het zwart gekleed. Tito droeg een opvallende dasspeld, waarin een grote juweel was gevat. Honderd journalisten en foto grafen woonden de plechtigheid bij. Kroesjtsjef kreeg het kennelijk be nauwd in de hitte van de booglampen, die ten behoeve van de fotografen wa ren opgesteld. Na afloop van de ceremonie begaf het gehele gezelschap zich naar de Russische ambassade, waar Vasily Valjkof, de Sovjet-ambassadeur, een receptie gaf. Een gezelschap Sovjet- artisten dansers en musici was voor deze gelegenheid speciaal uit Moskou overgekomen. De Russische delegatie is heden morgen uit Belgrado vertrokken, op weg naar Sofia. Gisteravond maak te 't Bulgaarse telegraafagentschap bekend, dat de Russische delegatie op de terugreis naar Moskou een „vriendschappelijk bezoek" aan de Bulgaarse hoofdstad zou brengen. De Britse, Amerikaanse en Franse am bassadeur hebben gisteren in Belgrado de diplomatieke status besproken van Ni- kita Kroesjtsjef, de eerste secretaris van de Russische communistische partij. De ambassadeurs waren namelijk uitgenodigd om vandaag op het vliegveld van Belgra do aanwezig te zijn bij het vertrek van de Russische delegatie, die in de afgelopen week een bezoek aan Joegoslavië heeft gebracht en die onder leiding stond van Kroesjtsjef. Het protocol wil, dat de hoof den van de diplomatieke missies alleen bij een dergelijk evenement aanwezig zijn als het een staatshoofd betreft. Na enig praten hebben de ambassadeurs Sir Frank Roberts van Groot Brittan- nië, James Riddleberger van de V S en Francois Coulet van Frankrijk een 'uit weg uit deze protocollaire moeilijkheden gevonden. Zij redeneerden aldus: Kroesjtsjef is ook lid van 't presidium van de Opperste Sovjet. Het presidium is het hoogste orgaan in de Sovjet-Unie. Kroesjtsjef vertegenwoordigt dus een stukje van de souvereiniteit van zijn land. Vanmorgen waren de heren Roberts, Riddleberger en Coulet bij het afscheid aanwezig. In de industrie begint de staking thans ernstig voelbaar te worden. Zes staal fabrieken van Richard Thomas en Bald win In Wales hebben vandaag de produc tie stilgelegd als gevolg van onvoldoende aanvoer van kolen en schroot. Andere on dernemingen hebben gewaarschuwd, dat zij de volgende week arbeiders naar huis zullen moeten zenden, als de staking blijft voortduren. De Britse trawler- vissery begint eveneens hinder van de staking te krijgen door gebrek aan kolen. Voor het arbeidsconflict in zes Britse zeehavens, waarbij bijna 20.000 arbeiders betrokken zijn, is evenmin nog een oplos sing in zicht. Leiders van de bond van havenarbeiders, waarvan de leden in sta king zijn, hebben gisteren na afloop van een vergadering verklaard, dat er weinig kans lijkt te bestaan op een snelle rege ling. Door de moeilijkheden in de havens, kon de Cunard-liner „Ascania", niet ver trekken naar New York. Van een aantal andere schepen wordt eveneens gevreesd, dat zij niet op tijd aan de overtocht van' de Atlantische Oceaan kunnen beginnen. De correspondent van het Britse blad „News Chronicle" te Belgrado heeft ge meld, dat in de Joegoslavische hoofdstad geruchten de ronde doen, volgens welke de Russische minister van buitenlandse zaken, Molotof, besloten heeft om ge zondheidsredenen af te treden. Hij zou worden opgevolgd door de huidige hoofd redacteur van de „Pravda", Sjepilof. Sjepilof maakt deel uit van de Russi sche afvaardiging die in de afgelopen da gen een bezoek bracht aan maarschalk Tito. Tot verrassing van velen in Moskou, verscheen Molotof gisteravond op een receptie op de Italiaanse ambassade al daar. De Italiaanse ambassadeur Maria di Stelano ontving zijn gasten ter gelegen heid van de Italiaanse nationale feestdag. DE KABINETSCRISIS IS VOORBIJ En in dat beraad is men tot een oplos sing gekomen, zij hei een voor de P.v.d.A. wat pynlijke die op naam van de heer Burger zal blijven staan. De rest, d.w.z, wat er aan is voorafgegaan, zal men spoediger vergeten zijn. Van heel de crisis zou men kunnen zeg gen: bergen rijn in barensnood en een belachelijk klein muisje wordt er gebo ren. Maar dat muisje zal straks in het parlement nog we) een heel lang staats rechtelijk staartje hebben (Van onze parlementaire redacteur) Voordat liet gisteravond eindelijk zo ver kwam, dat de heer Burger de Konin gin kon gaan berichten, dat hij erin ge slaagd. was een oplossing voor de gerezen moeilijkheden te vinden, waren er nog enkele zaken met het kabinet te bespre ken. waarmede hij tenslotte nog iets hoopte te bereiken In de punten van overeenkomst, zoals wij die gisteren meldden, zat als eerste een algemene huurverh0gihg van 5%, wat voor de p v. d. A. wel nauwelijks verteerbaar was, als men bedenkt, dat in het door de kanier verworpen voorstel de huren tot een gemiddeld bedrag van 400 per jaar niet zouden worden verhoogd, zodat de meeste arbeiders daarvan zouden zijn vrjj- gebleven. In het nieuwe, thans aanvaar de plan. waartoe men is gekomen na overleg 'met de fractievoorzitters, komt nu ook voor deze woningen een huurver hoging van 5%. De heer Burger heeft getracht hiei-.uit te-komen door als allerlaatste poging een brief te zenden naar het kabinet, waarin hij voor de eige naars weer de onderhoudsplicht stelde oVd voor het heffen van een hogere huur in aanmerking te komen en waarin hij tevens vroeg, vast te leggen, dat er in w laatste zittingsjaar van het kabinet geen nieuwe huurverhoging meer zou ko men. Wh zeiden gisteren reeds, dat ook, al zóu het kabinet daartoe niet het min ste plan hebben, het zich op dit punt toch moeilijk zou. kunnen binden. De figuur, dat de regering op het stuk van het huur beleid een söort program moet aanvaar den uit handen van de partijen om weer verder te niogep regeren, is staatsrechte lijk al vreemd genoeg. Het kabinet heeft dan ook geen ver dere toezeggingen willen doen, na dat het deze verlangens van de heer Burger in de ministerraad van gistermorgen had besproken. Een half uur voor het einde van ministerraad zond het minister Jdalisholt, die zeer in aanzien staat bij parlij en fractie, naar de heer Burger om bem het resultaat mee te delen en 's mid dags kreeg de heer Burger een definitief schriftelijk antwoord op zijn schrijven van de vorige dag, waarin dit werd be vestigd. De heer Burger heeft toen nog een bespreking gehad met de fractievoor., zitters. waarna het besluit viel en het be richt kwam, dat hij naar de Koningin zou gaan met een gunstig antwoord. Zodat dus precies dezelfde ploeg de volgende week weer achter de regeringstafel zal kunnen plaats nemen. Hoe men deze oplossing ook beoordeelt, In politieke kringen acht men haar in hoge mate onbevredigend. Het is allereerst een wel zeer zonder linge situatie, dat hier .iuist de omge keerde weg is bewandeld. De normale gang van zaken zou zijn geweest, dat de formateur een program opstelt en daarop een aantal partijen tracht te verenigen om samen daarop een regering te vor men. Kan men het op dat program niet eens worden dan geeft hij zijn opdracht terug. Hier nu ging het juist andersom: er was een conflict tussen regering en Ka mer. Gaat men uit van het standpunt, dat het gewenst was, dat de regering zou blyven. dan zou deze bv. dr Drees niet een nieuw, of althans gedeeltelijk nieuw programma hebben moeten ko men. In plaats daarvan komt nu de for mateur te zamen met de fracties met een program aandragen, dat dan weliswaar door het demissionnaire kabinet nader wordt uitgewerkt, maar welke handel wijze toch betekent: als jullie dit pro gram aanvaarden, mag je nog een jaartje regeren. Voor de P.v.d.A. betekent de oplossing in zoverre gezichtsverlies, dat zij de huur belasting. waarom het geschil was be gonnen nu heeft moeten laten vallen en daarnaast een huurverhoging heeft moe ten aanvaarden voor arbeiderswoningen. Maar hiertegenover staat als winstpunt, dat voor het gewone volk de heer Burger zal te boek staan als de man. die uitein delijk toch maar het kabinet redde, na dat twee anderen hadden gefaald en niet als de man, die ais gevolg van onbegrij pelijke politieke fouten de brokken maak te. Of het nieuwe huurbeleid, dat voor de huiseigenaren een verlichting betekent van rond 10%, zoveel succes voor de K.V.P. zal betekenen, wagen wij te be twijfelen, omdat daarnaast staat een ver mindering van de belastingverlaging en wel van 6 iriplaats van 8 procent. Daar staat wel een verlaging van indirecte be lastingen tegenover in de sector van de omzetbelasting, maar dit spreekt de een voudige man "heel wat minder aan ^an een directe verlaging van de loonbelas ting. De belastingverlagingen zijn nu bo vendien uitgesteld tot - September en de thans verkregen oplossing misschien nog een betere had men ook na ver vroegde verkiezingen kunnen bereiken. De heer Burger heeft nu bovendien ge kregen, wat hij in laatste instantie in de Kamer wilde, namelijk het beraad, waar men op „Witte Dinsdag" niet aan wilde. De Oostduitse spoorweg-autoriteiten hebben Donderdag de telefoonverbin dingen tussen de gebouwen van de bovengrondse spoorweg in Oost-Ber lijn en de zeventig Westberlijnse sta tions verbroken. Als reden hiervoor wordt opgegeven, dat de verbindingen gebruikt werden door „spionnage-or- ganisaties, die onder Amerikaanse lei ding werkzaam zijn in West Berlijn". Een Westberlijnse spoorwegbeambte verklaarde, dat de maatregel gevaren zou kunnen opleveren, daar het vrij. wel onmogelijk zou zijn vertragingen of ongelukken te melden aan het hoofdkwartier in Oost-Berlijn. Later deelde het Oostduitse ministe rie van vervoer mede, dat alle lijnen, die voor het onderhouden van het spoorwegverkeer nodig zijn, zijn open gehouden. Hieraan werd. toegevoegd dat protesten in de Westberlijnse pers tot doel hadden de aandacht af te lei den van het feit, dat de .spionnage- centra" niet meer waar zij willen kun nen telefoneren om in Oost-Berlijn spoormannen te werven voor hun „vuile zaken" en het speciale net voor sabotage ten nadele van de spoorwegen te gebruiken. De Oostduitsers verbraken in 1952 de openbare telefoonverbindingen tussen het Oosten en Westen van de stad. Thans werken alleen nog de geallieer de verbindingen. De nieuwe beperkingen volgen op de jongste tolmaatregelen tegen West- duitse en Westberlijnse vrachtauto's en binnenschepen, die door Oost-Duits- land reizen. Hierover zouden vandaag opnieuw tussen West- en Oostduitse autoriteiten onderhandelingen worden gevoerd. In verband met het feit, dat de kabi netscrisis thans tot het verieden behoort, spreekt de voorzitter van de Tweede-Ka- mer-fractie der KVP prof. Romme, he denavond om vijf minuten voor zeven voor de K-u-0--microfoon. In aansluiting op hetgeen we gisteren meldden, vernemen wij, dat vertegen woordigers van detaillisten, importeurs en fabrikanten 11a overleg met de minister van Economische Zaken hebben verklaard dat de pryzen van radiotoestellen, zoals deze golden op 18 Maart j.l.. met gemid deld vijftien procent zullen kunnen wor den verlaagd. Voorzover deze prijsverla ging nog niet is doorgevoerd, zal dit op korte termijn geschieden. Wanneer de beoogde wijziging 111 het tarief van de weeldebelasting haar beslag zal krijgen, zal het percentage van de prijsverlaging naar hej oordeel van de minister in het algemeen kunnen worden verhoogd tot twintig procent. Woensdag slipte oen autobus met 'fi in- zittenden 39 vrouwen en een predi- leant are op een vacantiereisje waren op de weg van Keulen naar Frankfort by Limburg aan de Lahn en vloog tegen een boom. De gevolgen waren ontzet tend: 16 van de inzittenden waren op slag dood Later overleden er nog drie en de overige inzittenden werden allen gewond. De~e telefoto laat zien. wat er na het ongeval van <ge bus overbleef: de hele bovenbouw ls finaai van lwt chassis afgescheurd De jaarlijkse inzamelingsactie voor het Prins Bernhardfonds en de provinciale Anjerfondsen zal van 20 Juni lol en met 3 Juli a.s. worden gehouden. Ten bate van deze fondsen wordt dan een exclu sieve foto van het Koninklijk gezin ten verkoop aangeboden. Aan deze foto is een kaart gehecht met een door prinses Bea trix ontworpen en getekende rebus. In zending daarvan geeft kans op een van de uitgeloofde prijzen. In het gebouw van de R.H.B.S. te Hel mond hs(d gistermorgen een tragisch sterfgeval plaats. De 68-jarige natuurkunde leraar drs H. v. d. Berg was juist in de tweede klas met rij" les begonnen, toen hij door een hartverlamming werd getroffen en dood neerviel. De heer v. d. Berg, die in Den Bosch woonde, was van 1915 tot 1929 directeur van de R.H.B.S. te Helmond en daarna tot hij in 1952 de pensioengerechtigde leeftijd bereikte, directeur der R.H.B.S. in Den Bosch. Sedertdien was hij weer leraar in Helmond. In ccn communiqué van het Britse mi nisterie van arbeid werd gisteravond toe gegeven, dat de bemiddelingspogingen van de leiders van de Britse overkoepe lende vakbond, de TUC, in het spoorweg- conflict, zijn mislukt. De staking bij de spoorwegen blijft voortduren, nu het ge schil tussen de bond van stokers en ma chinisten, die de staking heeft ontketend, en dc bond van spoorwegiieden, die sterk tegen de staking gekant is, niet is bijge legd. De vakbondleiders hebben gisteren uren achtereen vergaderd. Bij het overleg waren ook functionarissen van het mi nisterie van arbeid betrokken. Dit mini sterie zal ook verder zijn goede diensten ter beschikking van de betrokken par tijen blijven stellen tiet strandleven langs de Nederlandse kust is nu in volle gang. Vooral de jeugd, ademt met volle teugen dc frisse wind in en geniet van de warme zon. De zonne brillen ontbreken niet. „Gezien de zeer grote betekenis van een goede woningsituatie voor het maat schappelijke leven, zal het noodzakelijk zijn een verdere welvaartsstijging primair aan te wenden om het vraagstuk van huren en woningbouw op te lossen". Dit betoogde ir F. J. Philips tijdens de laatste bijeenkomst van de raad van bestuur van de N.V. Philips met de personeelsraad. Zonder een rendabele exploitatie van woningen kan zeker op den duur geen bevredigende oplossing van het woning vraagstuk worden bereikt. „Dit zal dus met zich brengen", aldus spreker, „dat wij zullen moeten wennen aan hogere huren -en het besteden van een groter percentage van het inkomen aan onze woninghuur". Het percentage, dat door de arbeiders voor de oorlog in ^Nederland aan huur werd besteed, lag dicht bij de 15 procent van hun bruto weekinkomen. Uit budget onderzoeken blijkt, dat het in de periode van 19351933 van 12 tot 15 procent varieerde. In vele andere landen, zoals Engeland. Zweden. Denemarken. Noor wegen en Duitsland lag dat percentage toen eveneens tussen de 12 en 15 procent; in Zwitserland en de Verenigde Staten zelfs 16'-i procent. In België, Frankrijk en Italië vinden we een cijfer, dat iets beneden de 12 procent ligt. Men kan dus zeggen, dat vóór de tweede wereldoorlog het gebruikelijk was onge veer 1/7 van het bruto weekinkomen aan huur te besteden. Thans echter wordt ge middeld 1/12 deel van het inkomen aan huur besteed, dat is dus ruim 8 procent. De vraag rijst nu. of wij hiermede kun nen doorgaan. Wellicht zou dit mogelijk zijn, maar dan zouden wij ook moeten accepteren dat het comfort, dat de arbei ders in hun woningen wordt geboden, zeer belangrijk zou moeten worden ver laagd. zowel wat betreft ruimte als in richting. Dit is nu naar spr's mening be slist ongewenst, omdat een goede be huizing niet alleen een wens is van prac- tisch onze gehele bevolking, maar vooral omdat zij een van de voorwaarden is voor een gezond familieleven en een gezonde maatschappij. „Het is onvermijdelijk, dat in de nabije toekomst de huren omhoog zullen moeten gaan en een groter percen tage van het weekinkomen daaraan zal moeten worden besteed". Ir Philips verduidelijkte met cijfers hoever tegenwoordig ook de nieuw ge bouwde woningen nog van een rendabele exploitatie af liggen en met welke enorme bedragen door derden en met name door de overheid de woningbouw moet worden gesubsidieerd. Het is daarom alleszins begrijpelijk, dat de animo voor het be leggen van kapitaal in woningen zal blij ven ontbreken, zolang niet hogere huren een rendabele exploitatie mogelijk ma ken. Daarom zal de vooroorlogse situatie waarbij rond 15 procent van het inkomen aan huur werd besteed, moeten worden hersteld, al zal dit uiteraard niet in één jaar kunnen worden bereikt. Anders blij ven wij met een chronisch tekort aan huizen zitten.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1