coors Een trust met een facade Frans-Tunesisch accoord werd getekend Met m DE RUYTER" van Vlissingen naar Den Helder H 600 Militaire koks voorzagen 3000 monden SAFARI LANGS DE EVENAAR (3) J Vijfhonderd Pond, een winkeltje en acht achter - Europa de trotse bezitter kunt lichten ten gerieve van de Afrikanen Dwaaltocht door een labyrinth van gangen en over talloze dekken l Gewelddaden van en tegen Neo-Destour Sleepboot kapseisde in Rotterdamse haven Arbeidsverbod voor meisjes onder 15 jaar Aparte paden voor bromfietsen noodzakelijk Monstermaaltijden in Amsterdamse R.A.I.-gebouw ZATERDAG 4 JUNI 1555 PAGINA 9 'li Zetbazen voor Khan Geen kolonisten. Afrikaans tegenwicht nodig Er was dicht bij het New Afri can Hotel een winkel alwaar 'n Indiër fietsen met een overdaad van chroom en twee koplampen en een fel blinkende toeter en niet minder dan acht rood glim mende achterlichten verkocht worden van een bromfiets. De man kon zijn orders niet af. Niet alleen leverde hij op afbetaling, doch bovendien leverde hij pre cies volgens de Afrikaanse smaak: een fiets met twee kop lampen en zeven volmaakt overbodige doch fel rood gloeiende achterlichten is voor het grootste deel der inboorlin gen nog altijd het summum. En de Europese importeur, die ge tracht had, tegen een schappelij ke prijs een degelijke, doch een voudige fiets zonder alle over bodige tierlantijnen aan de markt te brengen, had het na een half jaar moeten opgeven. Kansloos tegen de Indische con currentie, en kansloos tegen de, nog altijd wat kinderlijke Afri kaanse smaak BIJ EXAMENS Ir Kruimel: Ontvoeringspoginv Algerije THANS TYPHUS TE DROLSHAGEN m WÊm V .-jri mmm mmmm 'S r Drie maal acht vuurmonden Van Nederlandse makelij Labyrinth Vakman Op dwaaltocht Tot midden in de kom Opeens een log gevaarte Zo snel mogelijk over een paar verdwalinkjes onderweg spre ken we we niet, want er waren er aan boord, die na twee maanden de weg nog niet helemaal kenden! zijn we naar de longroom geto gen en hebben ons daar tot slot van deze eerste, overrompelende ken nismaking met Hr Ms kruiser „De Ruyter" te goed gedaan aan: brui ne bonen, aardappelen, spek met zilveruitjes en piccalilly. Scheeps kost van de beste soort en het smaakte voortreffelijk. ONDEROFFICIEREN IN MILITAIRE TREINEN Hebben gereserveerde plaatsen Varend foil DE MACHTIGSTE MAN HEET AGA KHAN betimmeringen etalage-en standbouw verbouwingen enz. winkelinstallatiën VOORHAVEN 101 «TEL 34971 - ROTTERDAM door MARTIN ÏV. DUYZINGS DAR-ES-SALAAM (Tang.), Mei. IN DAR-ES-SALAAM bleek de hitte zwaar en voch tig, zoals in Mombasa. Des middags tegen tweeën verzandde zelfs aan de haven alle leven en alle bedrijvigheid in de verzengende hitte van de zon. Dan lagen, een mijl buitengaats, de gore vracht schepen roerloos aan hun ankerkettingen, dan ver stomde het krijsen van de grote hijskranen langs de kade, dan zochten zelfs de lanterfanters die dag in dag uit daar rond de haven hangen, wat schaduw onder een palm en staarden zij loom en met half dicht geknepen ogen naar de negervrouwen die aan de rand van het water haar was spoelden of wat netten droogden. Er zat, die middag, een jongeman op een der ver weerde, verveloze banken in het vriendelijke park dat, ter hoogte van de kerk der Zwitserse Capucijnen, zacht glooiend omhoog klimt tot voor het terras van het New African Hotel. Hij kwam uit Bagamoyo, een door de zon en de moessons geteisterd gat, een mijl of honderd Noordelijker dan Dar-es-Salaam. Zijn vader had daar een winkel. Er lagen wel duizend INDISCHE WINKELTJES TOT DIEP IN HET BINNENLAND Duizend artikelen, "n afbetalingssysteem en een foto van de Aga Khan Nu richt men tegenwoordig zelfs hier in Oost-Afrika met slechts vijf hon derd Oostafrikaanse Ponden al geen winkeltje meer op. Men zeurt de win kelier alhier niet aan zijn hoofd met Middenstandsdiploma's en diepgaande informaties aangaande zijn admini stratief vermogen en zijn warenken nis. Het is. voorts, nog altijd gemak kelijk om hier in Oost-Afrika een li centie te bemachtigen die 'n mens in staat stelt, morgen aan de dag van zijn huis aen winkel te maken. Doch des- ondanks komt gij er niet met wat flair slechts vijf honderd schamele Ponden. Zo gij uw bedrijf rendabel wenst te maken, zo dient gij een com- nlete hazar m te richten, waarin alles te koop is wat gij tussen een fiets en e®11 schoenveter of tussen een haarkam en een pond vogeltjeszaad slechts bedenken kunt; en zo gij voorts Uw omzet op peil en uw klan ten aan U verplicht wenst te houden, zo dient gh prompt over te gaan tot •t j n stellen van 'n afbetalingssysteem en dat alles vraagt betrekkelijk prnte en veelzijdige voorraden (want 5" 1 j.fcindingen naar het binnenland vHn nog alti->d miserabel en uw bestel lingen bij de grossier zijn in de regen- 1 eens drie maanden zoek of j !Lps). het eist bovendien, dat u over een royMe credietwaardigheid beschikt. twh in frapPan'e tegenstelling tot een ondernemingsgezind Afrikaan, kan een jonge Indiër niettemin met vijf honderd Fond een nieuw bedrijf herinnen daarbij startend met een voorraad' aan goederen die wellicht vHftigduizend Shillings waard is of nog meer. De voorwaarde is slechts, da hij trouw en onderdanig is aan de Aga Khan in de geest der Ismaeliti- sche leer, dan komt hij terecht in een economische cirkel van fabrikanten, importeurs, grossiers en kleinhande laren, een zakentrust met de facade van een godsdienstige sekte, en tussen de persen van deze trust spartelt nu al, fijngeknepen. menige Afrikaan. De katoenhandel in Tanganyika is practisch geheel in Indische handen; door heel Oost-Afrika slingert een keten van Indische bedrijven, Indische handelaars en Indische winkeliers, en als men, diep in het binnenland, hier of daar wel een winkeltje vindt, ge dreven door een Afrikaan, zo fun geert hij in negen van de tien ge vallen als zetbaas van een Indiër of is hij in ieder geval voor driekwart van een Indiër afhankelijk. Verleden jaar was er in Uganda het eerste symptoom van dreigende moeilijkhe den zoals deze zich nu in de Unie van Zuid-Afrika voordoen een actie waarbij men de inboorlingen aan spoorde niet meer bij Indische hande laren en Indische winkeliers te ko pen. De actie had gedurende enkele dagen een opvallend succes, doch zy bloedde prompt dood nadat men van Indische zijde gewezen had op de keerzijde van de medaille: als de In' dische handelaren zich aaneen sloten en vervolgens, bijvoorbeeld gedurende een half jaar, weigerden aan de Afrikanen te verkopen, zou het bin nenlandse economische bestel als een kaartenhuis in elkaar zakken, en met deze mogelijkheden voor ogen braken de Afrikanen van Uganda hun actie ijlings af: de Indiërs wonnen dat ge vecht op alle fronten. Zo is dat niet alleen in Uganda, zo is dat ook in het Trustee-gebied Tan ganyika dat nu nog onder Engels be heer staat doch dat, naarmate de V.N.- commissics en de V.N.-rapporten zich od elkander stapelen, nu reeds in de verte de dag naderen ziet waarop het 7:ri, ,elf zal moeten besturen. Zoals de Situatie nu is. staat het wel vast, dat dit zelfbestuur onvermudeiuk en zeer sterk onder Indische invloed zou ko men Weliswaar vormen de volgelin gen van de Aga Khan, veel sterker hier vertegenwoordigd dan de Hindoes, numeriek nog een minderheid en hou den zij het tempo van de inheemse be volkingsaanwas niet bij, doch zij be schikken ook in de strijd om de poli tieke macht over uitstekende wapens: geld en invloedrijke posities, onaan tastbare monopolies en een merkwaar dige flair in het hanteren van min of meer corrupte methoden, „So what?", zei een vermoeide En gelsman tijdens de wekelijkse club bijeenkomst in Dar-es-Salaam. „de In diërs hebben er voor gewerkt boven- iien. Zij zijn handig en spaarzaam en zij ontzeggen zich, zo nodig, alle com fort, Zij roken niet, zij hangen niet aan de bars, zij verslingeren hun energie verschillende artikelen in de krom getrokken rekken van die rommelwinkel, en bovendien hing er, in een vers gevulde lijst, een portret van de Aga Khan. De jonge Indiër wachtte hier in Dar-es-Salaam op de trein naar Tabora, dat was anderhalf etmaal tussen twee geurende negers in een broeiend hete wagon achter een grauwe, met hout gestookte locomotief. In I abora, vertelde hij, was een Railway-school. Als men er vier maanden verbleef, was men rijp voor de functie van railway-klerk, met de garantie op een aanstelling en met een vastgesteld salaris dat de kreet van de nog jonge, doch sterk groeiende Afrikaanse railway-vakbeweging „equal pay for equal work" ten spijt beduidend hoger was dan dat der Afrikaanse railway-klerken. Hij was nu zeventien jaar oud, de Indiër, en hij zou, zo had hij uitgerekend, tot het jaar 1965 als klerk in dienst van de Railway moeten blijven. Tegen die tijd zou hij rond tienduizend Oostafrikaanse Shillings bij elkaar hebben gespaard. Dat was vijf honderd Pond, en dan begon hij een winkeltje. In het binnenland, dacht hij. In de buurt van Mwanza bijvoorbeeld. Er viel daar voor een kleine handelsman meer te verdienen dan hier aan de kust niet in de stijl der oude kolonisten (,geef de Europese kolonist een stuk vergeten jungle en hij za] een men senléven lang met beide handen in de knoestige grond wroeten, in de hoop, er eenmaal een tabaksveld van te ma ken"), en voor het overige hebben zij alleen maar ontdekt, dat de Afrikaan nog altijd niet zo ver is, dat hij met geld kan omspringen". De Engelsman was aan zijn laatste maanden Oost-Afrika bezig. In Juli zou hij repatriëren: hij was van het type dat het niet verdragen kan, te zien hoe het oude Britse Imperium nog altijd bezig is> verder af te brok kelen. Het liet hem tamelijk om het even wie straks, over een aantal jaren als de Union Jack ook hier, in Dar es Salaam, voor het laatst omlaag zal ko men aan de vlaggemast voor het huis van de gouverneur, de lakens zou uit delen in de gouvernementsgebouwen. Doch er zijn vele anderen in Dar-es- balaam en elders in Tanganyika die a\ a^eskehalve onverschillig laat. „Alvorens wij aan zelfbestuur kunnen denken", zei mij, tijden^ een „sun downer" in de Europese villawijk aan de rand van de Oceaan en enkele mij- Af uiten de stad, een prominent Ainkaan in wie men nu reeds een toekomstig minister ziet, „zullen wij, de Afrikanen, eerst een economisch te genwicht moeten vormen tegen de trust der Indiërs". Hij dacht daarbij in de richting van Afrikaanse coöpera ties. In de katoen had men op dit ge bied al een eerste stap gezet, doch men wilde nog verder: men ging daar over enige weken in Mwanza over vergade ren. Doch voorlopig heersen de volge lingen van de Aga Khan nog onbe dreigd. In de Waalhaven te Rotterdam is gis termiddag omstreeks half 2 de sleep boot „Volharding 14" .gekapseisd, waarbij de machinist AI. Schmidt is verdronken. De sleepboot, eigendom van de N.V. Vereenigde Onafhankelijke Sleepdienst, was in de VI aalhaven bezig het zeeschip „Richmond Queen", dat leeg van Lon den in Rotterdam was gearriveerd, te verhalen van boei 70 naar paal 32, toen zij plotseling kapseisde en zonk. Volgens de politie zou de sleepboot zijn gekapseisd Tengevolge van een verkeerde manoeuvre. De kapitein, de stuurman en toevallig ook de stoker bevonden zicb aan dek en kwamen in het water terecht. Zij werden opgepot door in de buurt varende schepen. De vierde en laatste opvarende, de 52-jarige machinist, bevond zich in de machinekamer en heeft zich niet meer kunnen redden. De man was Pas veertien dagen bij de Vereenigde On afhankelijke Sleepdienst in betrekking. Met ingang yap 1 Juli treedt in wer- de ^wijziging van de Arbeidswet, waarbij bedrijfsarbeid van meisjes be neden de leeftijd van 15 jaar wordt verboden. Bedrijfsarbeid is aj]e arbeid met uit zondering van huishoudelijke arbeid in een privé huishouding Zolang de zgn. Landbouwarbeidswet nog niet in werking is Setreden, is dit arbeids verbod niet van toepassing op arbeid in het land- en tuinbouwbedrijf. De districtshoofden der arbeidsinspec tie kunnen 9ndernemers voor individuele gevallen dispensatie van dit verbod geven. Bij de beslissing op een ver zoek daartoe zal allereerst aandacht worden gewijd aan de belangen van het betrokken meisje. Als overgangsmaatregel geldt deze nieu we bepaling van de arbeidswet niet voor meisjes, die op 1 Juli 1955 reeds 14 jaar en niet meer leerplichtig zijn. spelen zenuwen een grole ro( Een beheerst examen doet U met Mijnhardt's z«"uwtabletten Op haar tweedaags congres, dat de Fe deratie van Ned. Rijwielpadverenigin gen gisterochtend te Barneveld is be gonnen, heeft de oud-directeur van de Provinciale Waterstaat van Gelderland, ir J. G Kruimel uit Arnhem, een cau serie gehouden over „toeristische rij wielpaden". Ir Kruimel zei o.m. dat de bromfietsen niet langer van deze rij wielpaden te weren zijn en dat het nood zakelijk is met het oog daarop bredere paden aan te leggen. De huidige paden met een breedte van 1 tot 1,2 meter vol doen niet meer door de enorme ver meerdering van het verkeer (het z.g. so ciaal toerisme) en door de snelle aanwas van het aantal bromfietsen (op 1 April j.l. 422.500 stuks). Ir Kruimel was er voorstander van een aantal paden te verbreden tot 1,8 meter, die uitsluitend toelaatbaar zullen zijn voor bromfietsen; de overige blijven slechts voor rijwielen open. Er zal dan echter niet volstaan kunnen worden met wat grint en leem, ook de deklaag zal aan het intensievere verkeer moeten worden aangepast. Hiervoor zullen door de overheid grote uitgaven moeten worden gedaan. Er dient rekening mee te worden ge houden, dat deze nieuwe paden tevens doorgaanspaden zullen moeten zijn. Een fietser legt over het algemeen geen grote afstanden af, maar bij de brom fietser speelt de vermoeidheid geen rol; hij zal wel lange afstanden rijden. De rijwielpadverenigingen zullen de nieu we paden daarom op elkaar moeten laten aansluiten. Hierin zag spreker een nieu we taak voor de federatie. Ir Kruimel had hierbij de z.g. snel- brommers buiten beschouwing gelaten, omdat die z.i. ook geen toegang op de nieuwe paden behoren te hebben. In Hotel Matignon te Parjjs hebben de Franse premier, Edgar Faure, en de Tunesische premier, Tahar ben Am- mar, Vrijdagmiddag officieel de over eenkomsten getekend, waarbij Tunesië zelfbestuur op binnenlands gebied wordt verleend. De overeenkomsten die afgelopen Zondag reeds waren geparafeerd, zijn tot stand gekomen na onderhandelin gen, die bijna tien maanden hebben ge duurd. Zij begonnen, toen de voorma lige premier Mendès-France naar Tu nis vloog om het protectoraat zelfbe stuur aan te bieden. Volgens de overeenkomsten zal Frankrijk zorgen voor de buitenlandse betrekkingen en de defensie van Tunesië. Fransen, die in Tunesische gemeente raden zijn gekozen, zullen in hun ambt moeten worden bevestigd door de Bey van Tunis. De Frans-Tunesische douane-unie zal blijven bestaan en Tunesië zal tot het franc-gebied blijven behoren, De Franse resident-generaal zal hoge commissaris worden. Hij zal binnen twee jaar de contróle over de politie aan de Tunesische regering overdragen, maar een derde der politiemannen in de grote steden zal Frans blijven. De Franse militaire autoriteiten zul len in de grenszönes, de marinebasis Bizerta en Ferryville, waar de Franse militaire voorraden zijn opgeslagen, politiebevoegdheden behouden, Na de ondertekening gaf premier Ben Ammar Faure de accolade. De debatten over de ratificatie van de overeenkomsten in de Franse Natio nale Vergadering 'zullen in Juli worden gehouden. In een buitenwijk van Tunis zijn gisteravond vier leden van de Neo Destour-party gearresteerd, na een poging tot ontvoering van Mekki ben Azzouz, de voorzitter van de Tunesi sche nationalistische party, een kleine Fransgezinde en de Neo-Destour vyan- dige groep. Ben Azzouz reed met zijn zwager, een gemeenteraadslid, in een auto. Onder weg namen zij een lifter mee, die na enkele minuten te hebben meegereden, met een revolver de chauffeur tot stop pen dwong. Op hetzelfde ogenblik naderde een auto waaruit vier gewa pende mannen sprongen. Zij sleurden het gemeenteraadslid uit de auto. Tijdens de worsteling maakte Azzouz gebruik van zijn revolver en ontsnapte. De politie heeft vier mannen en het gemeenteraadslid, dat bij de ontvoering was gewond, later in een grot aange troffen. Uit Medenine in het Zuiden van Tunesië is Vrijdag gemeld, dat een poging is gedaan om het plaatselijke bureau van de Neo-Destour in brand te steken. Het Franse kabinet heeft Vrijdag avond besloten de gouverneur-generaal van Algerije te machtigen om ongeveer 9000 voormalige leden van de nationale strijdkrachten die in Algerije wonen, op te roepen voor deelneming aan de strijd tegen verzetsstrijders. Onder de maat regel vallen zowel Algerijnen als Fransen. In de Westfaalse gemeente Drolshagen is tengevolge van verontreinigd drinkwa ter een typhusepidemie uitgebroken. Er werden reeds 24 gevallen geconstateerd, terwijl 41 personen in observatie werden genomen. Deze epidemie staat niet in verband met die, welke in het gebied van Hagen woedt. Men verwacht, dat de epidemie te Drolshagen spoedig in om vang zal afnemen. r Van onze verslaggever) ET gedraaf die dag, vol gens 'n pre- cies uitgekiend tijd schema, begon al. nog vóórdat we te Vlissingen aan boord waren van Hr Ms kruiser „De Ruyter" om er voor een dikke halve dag de gast te zijn van de commandant, kapitein ter zee W. J. Kruys. We had den ons zacht ge kookt eitje bij het ontbijt nauwelijks naar binnen ge werkt, toen een Ma rine-officier onze zoete ochtendrust kwam verstoren niet de mededeling, dat om twintig mi nuten voor acht de „De Ruyter" al zou vertrekken en dat er dus haast was. Op een holletje ging het toen naar r> 1 1 1 t het Roeierslioofd torenhoge bovenbouw gezien vanaf het in de nevelige verte achterschip. zagen we op de grauwe Schelde de donkergrijze contouren van het machtige oorlogsschip scherp afsteken tegen een sombere, regenzwangere lucht. Met de nijdig grommende motorschouw, de Kabeljauw, ging het daarna dansend naar de kruiser, die zijn anker reeds had gelicht en „onder stoom" lag. Klaar voor de laatste ruk van 110 mijl van Vlissingen naar Den Heidér, na een reis van drie weken, waarbij Portland en Torquay in Engeland en de Franse haven Bordeaux waar de Jantjes een enthousiaste ontvangst ten deel viel werden aangedaan. Na drie weken zon, greep hen de kilheid van het Hollandse klimaat wel wat al te hard en er heerste dan ook een merkbare huiverende sfeer aan boord. INDERDAAD om klokslag- twintig mi- draaide de oorlogsbodem sierly'k en nuten voor aclit we stonden nauwe- soepel als een zeiljacht een rondje lijks op liet natgladde dek in de drui- voor de Vlissingse haven, als het ware lerige regen noij een beetje onwennig een saluut brengend aan Michiel de rond te kijken begon de kruiser in al Ruyter, die ons met schijnbaar onverschll- zijn geledingen te trillen en even later lige blik stond na te staren. Na ons tweede ontbijt die morgen stipt om 8 uur in de longroom werden we netjes in vier gr°eP®n verdeeld. Doch voordat we door vriendelijke, maar on vermoeide adelborsten er waren er 46 aan boord om wat practnjk op te doen tezamen met een ter zake deskundige luitenant ter zee van de boeg tot aan de achtersteven werden rondgeloodst, over stelpte een drietal officieren ons alvast met een wir-war van technische gege vens. We hebben er eerlijk gezegd niet al te veel van kunnen onthouden. Men vergeve het ons: het was te ingenieus en tè veel ineens voor een leek. Doch het volgende is ons toch bijgeble ven. Twee enorme schroefassen kunnen het schip met een snelheid van meer dan 30 mijl per uur voortstuwen. De daartoe benodigde energie wordt geleverd door turbines met een vermogen van 78.000 P.K. De lengte van het schip over alles is 187,32 meter, de breedte (over huid) 17,25, de diepgang 6,67 meter en de groot- ste waterverplaatsing 11 •926 ton. Er zijn drie maal acht vuurmonden aan boord: een hoofdbatterij met echt kanons van 15,2 cm, ondergebracht in vier dubbelkoepels en met een vuursnelheid van tien granaten per minuut, een mid delbare batterij van acht stuks geschut van 57 mm 120 per minuut en acht mitrailleurs met een kaliber van 40 mm - vuursnelheid zelfs van 240 per minuut. „All purpose" is deze ^bewapening waardoor de „De Ruyter" tot de best ge outilleerde oorlogsbodems ter wereld be hoort d.w.z. geschikt voor het bestrij den van doelen ter zee, op het land en m de lucht. Met gepaste trots vertelde men ons, dat de kruiser, evenals „De Zeven Provinciën" voor 95 procent van Nederlandse makeiy is. By Wilton-Fyenoord te Schiedam werd dit pronkstuk van onze Marine gebouwd en daarmede liep de derde „De Ruyter" op deze werf van stapel: in 1903 een pantserschip en in 1936 eveneens een kruiser. By Wilton werd ook het geschut zy het onder Zweedse licentie (Bo- fors) gegoten. De optische en radar- richtmiddelen (behorend tot de vuurlei dingsinstallatie van het geschut)radio en sonar voor waarneming onder water, dat alles is ook Nederlands fabrikaat (Phi lips en Hollandse Signaalapparatenfa- hriek). Na deze instructie begon het gehol, slechts even onderbroken van 10.00 tot 10.15 uur. voor een verkwikkende kop koffie. Langs ijselijk smalle en gladde trapjes, op en af, door een labyrinth van nauwe gangen, waarin tientallen kabels van allerlei dikte als bundels spaghetti langs de zoldering liepen en over glib berige dekken, totdat we tensslotte in een geschutstoren belandden, waarmee we even later lustig ronddraaiden, als was het in een carrousel. We hebben daar gezien en met de gedachte aan de werkelijkheid, sloeg ons toch wel een beklemmende schrik sche vernuft van de mens van vandaag om het hart hoe langs volkomen automatische, nl. electrisch-hydrauli- sche weg de 51 kilo zware granaat met de 36 kilo wegende huls uit een ge heimzinnige diepte met een ijzerharde slag en in één flits naar boven schoot en in de kamer van het kanon ver dween, eer we het wisten. Hoe de beide lopen daarna als twee gevoelige insec- tensprieten trillend op en neer wipten, terwijl de stalen koepel samen met zyn gehele bouw benedendeks de maga zijnen incluis, en dat alles weegt 125 ton kwiek en soepel rondwen telde. Het enige, dat in dit kleine fort niet automatisch geschiedt is het inbrengen van de logge granaten in de lift. En terwijl we, nog enigszins overdon derd door deze angstwekkende demon stratie, door de nauwe deur naar buiten kropen en onze benen schrap zetten tegen de harde Noord-Oostenwind, dachten we aan hetgeen ons in de long- room was verteld. Dat, hoe gecompliceerd en kostbaar de apparatuur mét het voortschrijden van de techniek ook moge worden en hoe weinig mankracht er ten slotte daardoor nog nodig is, er toch nog ergens een mens is, die de levenloze, machteloze machine leven en kracht geeft om haar functie te kunnen vervullen, de factor als het ware vormt, waarvan uit eindelijk het functionneren van het me chanisme toch afhangt. Steeds groter wordt daarbij de verantwoordelijkheid van de Marine-officier, de onderofficier en de matroos Steeds meer wordt er van zijn géést, zijn reactievermogen, zijn be leid, inzicht en concentratie vereist. Hij is vakman geworden, in wiens handen, als het er op aan komt, het leven van velen van zijn kameraden ligt. Hij is zich er ook volledig van bewust. We hebben nog een blusdemonstratie meegemaakt en zijn er kletsnat van geworden we hebben gezien, hoe rad snel en wendbaar de mitrailleurs zijn en hoe een rookgordijn wordt gelegd. We hebben gedwaald langs de (vaste) kooien van de manschappen, door het hart van de kruiser: de brug met haar menigte me ters en radarinstrumenten, door de kom- huis daar ging alles electrisch de electrische installatie van „De Ruyter" zou een stad als Dordrecht ruimschoots kunnen voorzien door het gevreesde heiligdom van de „smoelesmid", de ope ratiekamer, de ziekenboeg en we heb ben gezien, hoe formidabel groot de eet lust van de Jantjes is: de hoog met brui ne bonen, aardappelen, spek, piccalilly en zilveruitjes (volgens het cafetariasysteem) volgestouwde blikken borden waren er het sprekende bewijs van. binnen weinige kubieke meiers tot één ge heel samengebald. Dat heeft ons geïmpo neerd en we kunnen ons voorsteilen, dat buitenlandse N.A.T.O.-offlcieren niet zon der jalouzie de perfecte uitrusting van de „De Ruyter" hebben bewonderd. Ons land kan met recht prat gaan op deze „lichte" kruiser. Tenslotte zijn we nog wat op het dek gaan ronddwalen. We voeren met een snelheid van 23 mijl; de spitse hoeg sneed het groene water der Noordzee in schui mende, breed-golvende schulpen uiteen. We hebben met ontzag gespard naar het machtig-kolkende zog en tegen de tien tallen meters hoge bovenbouw opgeke- kn, waarop de tastende radarschermen rusteloos rondtolden en we voelden, hoe dit wendbare schip prompt en zui ver reageerde op de minste manipulatie van de roerganger. De regen had intussen opgehouden en de zon deed pogingen om aan het binnen varen in Den Helder nog een feestelijk tintje te geven. In de verte blonk reeds het witgeel van het duin van de Honds- bossche zeewering en een half uur later manoeuvreerde de „De Ruyter" handig tussen de zwarte en rode tonnen het Mars- diep binnen. Om half twee was de krui ser midden in de kom van.de thuishaven. Toen het schip stil lag en sleepboten het naast het zusterschip „De Zeven Pro vinciën langs de kade sjorden en duw den, scheen het opeens al zijn soepele wendbaarheid en rankheid te hebben verloren en een log gevaarte te zijn geworden. Uit de luidsprekers, die over het gehele schip zijn aangebracht, klon- 9U °,°k geen bevelen, geen schrille fluitsignalen en geen klaroenstoten meer. De „De Ruyter" trilde niet meer en leek 7ust°nken 'n Cen we'verd'end® en diepe Met een zweem van trots vertrouwde een matroos ons toe, dat hij nog nooit had I de Kon. Landmacht. Hr Ms kruiser „De Ruyter" in volle zee. meegemaakt, dat de „ouwe" zijn schuit zonder sleepboothulp tot in de kom van de haven had gebracht. „Hij gaat er mee om als met een zeiljacht". We hebben maar niet gezegd, dat we het de gewoon ste zaak van de wereld hadden gevon den. We zouden in zijn achting beslist (nog meer) zijn gedaald. En zou com mandant Kruys zich ook wel bewust zijn geweest, dat wij, oer-leken op maritiem gebied, deze buitengewone kundigheid gewoon weg niet dóór hadden gehad, Iaat staan gewaardeerd? We geloven van niet. Sinds ruim een week hebben de onder officieren, evenals de officieren dat reeds hadden, speciaal voor hen gereserveer de plaatsen in militaire treinen. Deze regeling is tot stan'd gekomen na overleg tbssen de Nederlandse Spoorwegen en de inspectie van het vervoerwezen van Véél ook hebben we niet gezien, of mochten we niet zien! Zo kwamen we b.v. niet in de machinekamer en we vonden dat jammer. We hadden dat aan ons zelf te wijten, verzekerde een officier. We had den het tijdschema immers ontdoken Van collega's hoorden we, dat het daar beneden alleen maar heet en een hels la waai was en dat we er toch niets van zou den begrepen, van al die draaiende assen, wielen en fel gekleurde buizen. Maar één ding staai nis helder voor de geest: in dit varende lort zijn de laatste, hypermoderne rest tue. ran het techni- VOOR de militaire kok- school uit Leiden is het vandaag een zeer drukke dag. Zij heeft nl. de opdracht de ongeveer 3000 deelnemers aan het congres ter gelegenheid van het tweede lustrum van de Bond voor Neder landse Militaire Oorlogs slachtoffers, dat in het RAI-gebouw te Amster dam wordt gehouden, te laven en te spijzen. Daarvoor gingen 600 man van de koksschool in alle vroegte naar Amsterdam en zij namen 'ngrediënter mee om de volgende por ties op te dienen: 1200 liter soep, 2500 kg aard- appelen, 650 kg groente, 300 kg vlees. 3000 porties Russische eieren en voorts aanzienlijke hoeveelheden fruit, tafelwater en bier. De deelnemers aan het congres kregen tussen 9 en 11 uur koffie geser veerd, van 1213 uur was de lunch en van 1819.30 uur het diner. De genie h'elp de koks en handje en stelde 16 kookpotten, 20 reusachtige waterketels, 3 grote voor- raadtenten en 8 werkten ten op de binnenplaats van de RAI op. Zij legde in het gebouw een llcht- singnaalinstallatie aan om het serveren zo effectief mogelijk te doen ge schieden. Het bedienende perso neel bestond nl. eveneens uit leerlingen van de school en zij repten zich rond 1160 meter tafel en manipuleerden met het serviesgoed, dat in een grote 10-tonner werd aan gevoerd. Speciale aandacht werd besteed aan een aantal dieetpatiënten die apart bereid voedsel moesten hebben. De leiding van deze culi naire operatie berustte bij de kapitein-adjudant van de koksschool, kapitein H. van Rijswijk.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 9