Vla m me ii in it u r greep 19 man Scheepsramp op Noordzee m 30 Stemmingen in nachtzitting Het ontwerp-Gollard moeizaam maar zeker naar de eindstreep Bemanningsleden van„Dolfijn" op Schiphol SPANNING OM VRIJHEID EN WELVAART P.B.O. als sluitstuk der vrije organisaties r West-Duitsers en Belgen onder politieke spanning Oprichting van beclrijfscommissies 4974 vacatures bij lager onderwijs Donderdag 9 Juni 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Meeste ondernemers 40-55 jaar oud ïes omgeslagen Geestelijken veroor deeld in Kroatië Opwinding door liet voetbal Suppoosten voorkwamen handgemeen Twaal f uur strijd tegen de zee Pols van de schipper klopte nog" Atoomwapen voor Belgische politie Aigemeiie loonronden geen aangelegenheden van liet bedrijfsleven Analyst WEERBERICHT Voor tandtechnische laboratoria, grafisch bedrijf en uitgeverij bedrijf van dagbladen en tijdschriften Aantal jongeren loopt waar schijnlijk nog terug Studie van Economisch Instituut voor de Middenstand VIJFTIG doden Veerboot 0p de Gang Per 16 Mei Vele gehuwde vrouwelijke krachten Toeschouwers kregen hartverlamming Radio-actieve zolen Schipper bleef achter Ogen moeten open gaan Nieuwe verlangens Achter de schermen Zo nu en dan wordt de laatste tijd het „IJzelen Scherm" opge trokken. Eerst ging de Oosten rijkse Kanselier Raah op „ver erend verzoek" naar Moskou; toen reisden Sovjet Bonzen naar Joego- Slavië om tegen Tito te zeggen, dat men vroeger wat lelijk tegen hem had gedaan intussen wisten de Sovjets Tito niet zo te krijgen, als zij wensten en nu is aan de Wesduitse Kanselier Adenauer geschreven, dat de Russen graag eens met hem in het Sovjet-Mekka zouden willen praten. Opgemerkt werd in de Russi sche nota, dat herstel van de goede betrekkingen strekt tot beider voordeel. Ja, zulks is uiter aard zonder meer juistdoch de kijk van de Sovjets op goede be trekkingen blijkt helaas telkens zeer betrekkelijk; anders zouden de betrekkingen over de gehele wereld niet zo slecht zijn Wij zullen hier niet ingaan op deze „nieuwe rode zet op het diplo matieke schaakbord". Daarom al niet, aangezien men bij elk uit zetten van het spel dreigt schaak mat te komen staan, omdat men, ofschoon het IJzeren Scherm weliswaar nu en dan opgaat, toch niet weet, wat er precies achter de schermen gebeurt Daardoor loopt men wat Rusland betreft eigenlijk altijd met een scherm voor het hoofd. De' weerverwachting van het K.N.M.I., geldig van vanavond tot morgenavond, luidt: Opklaringen en morgen overdag vrijwel geen buien meer. Matige, tijdelijk vrij krachtige Noordelijke wind. Koud voor de tijd van het jaar. Vrijdag 10 Juni: Zon op 4.23, onder 21.00 uur. Maan op 23.47, onder 9.06 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT mijl ten Z.W. van liet Nederlandse in aanvaring niet dc Panamese vrachtvaarder Waarschijnlijk negentien Zweden en Duitsers, bemanningsleden van dc Zweedse tanker „Johannis Hus" (10.788 brt), zijn vanmorgen in alle vroegte op dc Norrdzee in vlammen omgekomen. In dc nanacht kwam de tanker op 51.22 NB, 2 OL, dertig lichtschip „Noordliinder Buccaneer" (7.256 brt). De tanker geraakte onmiddellijk in brand. De meeste bemanningsleden, waarvan er velen op dat moment sliepen, slaaf den er nog in overboord tc springen. Doch een aantal is liet niet meer gelukt z'd' al zwemmend te houden huiten de zich snel over het water uitbreidende brandende olie. Aan boord bevonden zich 42 personen. Waarschijnlijk zijn er 23 overlevenden. Tot nog toe is één dode "ebor-cn. Onder de geredden bevond zich de uiige vrouw, die aan boord was. Het was de echtgenote van de eerste ma chinist. Zij had twee uur voor de vlam- incnmuur moeten zwemmen. Zes sche- pcn van verschillende nationaliteit waren vrij snel na de ramp ter plaatse. pe Britse „Apollo" bracht dertien man in Margate aan wal. De meesten hun ner werden per brancard naar het zie kenhuis gebracht. Enkele hadden zware brandwonden. Toen de „Apollo" vanmorgen in de nabijheid van de Zweedse tanker kwam, moesten de be- bemanningsleden vechten tegen de vlammen, die langs het schip lekten. Men spoot het dek nat om te voorko men dat het schip eveneens in brand zou raken. Andere overlevenden werden naar Dover gebracht. De Nederlandse „Arak" (500 brt, rederij Scheer Am sterdam) had twee man aan boord, het Britse s.s. „Emsworth" drie. De overi gen waren uit zee opgepikt door de „Gloria", een kleine 297 brt. metende schip uit Hamburg. Aan het reddings werk namen vliegtuigen van de R.A.F.. een helicopter met aan boord een arts, en een aantal reddingsboten deel. De „President Wierdsma" voer he denmorgen van Breskens uit, doch werd later teruggeroepen omdat er reeds voldoende hulp aanwezig was. Twee reddingsboten, een Belgische en een Britse, slaagden er niet in nuby het schip te komen. Tot op 700 me woedde een enorme vuurzee. „Een hel. Het is een hel" seinde vanmorgen het Britse schip „City of Brussels", dat moest constateren, dat het onmogelijk was dat er nog meer overlevenden zouden zijn. Het schip was in het vuur doorgedrongen tot op drie kabelleng ten van de „Johannis Hus". Omgeko men zijn waarschijnlijk o.a. de kapi tein, de eerste en de dere stuurman en de stewards. Moedig werk De geredden, die in Dover aankwa men, deden ontzettende verhalen over hun gevecht om het vuur voor te blijven. De meesten dachten dat ze het niet meer zouden halen. Slechts drie konden gebruik maken van een enige onbeschadigde reddingsboot van de tanker. De bemanningen van de o.a. door de „Apollo" uitgezette sloepen deden heldhaftig werk door zo dicht mogelijk de vuurzee te naderen en de schipbreukelingen nog juist voor de vlammenmuur uit het water op te pikken. Op het tweede schip, dat bij de aan varing betrokken was, de Panamees „Buccaneer", brak eveneens brand uit, die echter kon worden bedwongen. De „Buccaneer" kon het na enige tijd zonder assistentie af en keerde terug naar Rotterdam, waar het schip giste ren tegen de avond was vertrokken. Om één uur was het schip te Hoek van Holland. De Nederlandse slepers „Waterweg" en „Maas" zijn hedenmorgen even eens uitgevaren om zo nodig assisten tie te verlenen. Dc Sociaal-Economische Kaad zal in zijn zitting van 10 Juni dc verordeningen be handelen, waarbij de oprichting wordt geregeld van bedrijfscommissies voor de tandtechnische laboratoria. voor net grafische bedrijf en voor het uitgevers bedrijf van dagbladen, nieuwsbladen tijdschriften. Deze bedrijfscommissies zui len resp. zes. zestien en vier-en-twinug leden teilen. De drie journa isteiwerent gingen zullen in de bednjfscommisste voor het uitgeverijbedrijf van dagbladen nieuwsbladen en tijdschriften tezamen met zes leden zijn vertegenwoordigd. Jn een toelichting op de ontwerpver ordeningen voor de bedrijfscommissie grafische bedrijf en uitgeverijen van dag- bladen, nieuwsbladen en tijdschriften wordt opgemerkt, dat ten behoeve van deze ondernemingen één correspondentie adres zal worden aangehouden en dat het de bedoeling is, dat beide bedrijfscom missies zullen uitmaken of zij over be paalde aangelegenheden beide een gelijk luidende beslissing zullen nemen of dat de beslissing wordt genomen ar,or één der bedrijfscommissies. Voorts za! de S.E.R. op 10 Juni ontwerp verordeningen behandelen, waarbij aan de ondernemingsraden in de kleine metaal nijverheid de bevoegdheid wordt toege kend de scholing en opleiding van werk nemers in deze bedrijfstak te bevorderen en waarbij aan de organisatiecommissie wordt opgedragen medewerking te ver lenen bij de oprichting van een commissie voor het cafébedrijf, zoals voorzien in het Instellingsbesluit van het bedrijfschap Horeca. De S.E.K. heeft de ministers advies uit gebracht tot instelling van een bedrijfs- schap voor de schoenindustrie, voor de handel in vee en voor de edelmetaal nijverheid. Het Economisch Instituut voor de Mid denstand heeft een publicatie het licht doen zien in <je serie „Sociaal-econo mische gegevens over het midden- en kleinbedrijf", welke is gewijd aan de leeftijdsopbouw van de ondernemers in ambacht en detailhandel. Aan de in 1953 onder ongeveer 6000 ambach'slieden en detailhandelaren gehouden steekproef- enquête worden gegevens ontleend, waar uit o.m- de samenstelling naar leeftijd van deze groep naar voren komt. Het grootste aantal zelfstandige onder nemers blijkt voor te komen in de leef tijden lussen 40 en 55 jaar. Het aantal jonge ondernemers blijkt gering en loopt waarschijnlijk nog terug, hetgeen o.m. wordt toegeschreven aan de moeilijkheden, die onder de huidige omstandigheden uit hoofde van vakbekwaamheid en vooral van kapitaalkracht aan Je zelfstandige vestiging zijn verbonden. Verder wordt het verband tussen leef tijd en inkomen nagegaan, waarbij c.m. de nawerking van de crisisjaren dertig wordt besproken. In het laatste gedeelte van de publicatie wordt geconstateerd, dat de ondernemers In ambacht en detailhandel ten zekere mate van veroudering vertonen. Op de oorzaak van dit verschijnsel wordt uit voerig ingegaan, waarbij tenslotte de con clusie r>aar voren komt, dat aange nomen dat yoldoende jongeren zich gereed houden en in de gelegenheid worden ge steld de ouderen op te volgen de ver oudering haar hoogste punt waarschijnlijk bereikt heett. Op de Ganges Sjahidganj, vijftien km van Allahabad, is Woensdag een veerboot met zestig opvarenden omge slagen. Tien PerSonen wisten zwemmend de wal te bereiken. Men vreest, dat de overigen om bet levcn zijn gekomen. Tot dusver zijn 35 lijken geborgen. Zoals bekend, organiseert het Prins Bernliard Fondsin samenwerking niet zijn regionale onderafdelingen de Anjer fondsen, jaarlijks in de periode, waarin de verjaardag van zijn RegentZ.K.H. Prins Bernliard, valteen inzamelings actie, waarvan dc opbrengst geheel ten goede komt aan de Nederlandse cultuur. Evenals verleden jaar heeft H.M. de Ko ningin toestemming willen geven ten bate van deze actie (van 20 Juni tot en met 3 Juli a.s.) een nog nimmer gepubli ceerde zeer recente foto van het gehele Koninklijke Gezin exclusief voor het Prins Bernliard Fonds ter beschikking te doen stellen. Aan het verspreiden van de fotokaarten is dit jaar een bijzondere attractie verbonden, doordat H.K.H. Prinses Beatrix voor de Anjeractie een prijsvraagrebus heeft willen ontwerpen en tekenen, ivelke in combinatie met dc foto door de plaatselijke Anjercomité s zal worden verspreid. „Foto M. C. Meyboom". Kadio-Vaticana meldt, dat het volks gerecht van Rijeka (Kroatië) de bestuur ders van de theologische faculteit van deze stad: Josip Kras, Wladimir Peteli, Mijo Likovic, Irenko Gallo en Livio Ga- gania tot gevangenisstraffen van verschil lende duur veroordeeld. Het gerecht heeft bij hetzelfde vonnis de sluiting van dc theologische faculteit voor de duur van drie jaren gelast. De communistische autoriteiten wilden vóór alles de opleiding van nieuwe pries ters beletten en de leden der geestelijk heid, die weigeren toe te treden tot de vereniging van regeringsgezinde priesters, vrees inboezemen. Ook wilde men aan de leidende Russische communisten met name bij gelegenheid van de besprekin gen in Joego-Slavië het bewijs leveren, dat Joego-Slavië volhardt in zijn anti godsdienstige houding, De minister van O.. K. en W. heeft de leden van de Eerste Kamer een overzicht gezonden van de vacatures bij het lager onderwijs en van de wijze waarop in deze vacatures wordt voorzien. Per 16 Mei van dit .iaar werden 2516 van de 2574 plaatsen in het verplicht perso neel. waarvoor geen onderwijzer in vaste dienst aanwezig was. vervuld door go- huwde vrouwen, gepensionr.eerden en andere tijdelijk aangestelden. Birna de helft van deze plaatsen werd weer inge nomen door gehuwde vrouwen Voorts was geen vaste kracht aanwezig op 803 plaatsen voor boventallig personeel en moest in 1597 plaatsen worden voorzien voor personeel, dat door ziekte militaire dienst enz. niet aanwezig wf,» In totaal 220 van bovenstaande vacatures bleven onvervuld. In totaal waren er per 16 Mei 4974 vacatures (16 Januari .1.1. 514!). hei totaal aantal vervulde vacatures was per 16 Mei 4754 (16 Januari j.l. 4828) an het totaal aantal onvervulde vacatures was resp. 220 en 314. Tijdens de Dinsdagavond te Geieen ge speelde voetbalwedstrijd Fortuna '54- Racing Club Strasbourg is de heer A. Jöbses. hoofdambtenaar op het rijks arbeidsbureau te Vaals, die de wedstrijd op de tribune volgde, door een beroerte getroffen. Hij werd naar het ziekenhuis te Sittard overgebracht, waar hij Woensdagmorgen is overleden. Gisteravond deed zich een soortgelijk incident voor tijdens de voetbalwedstrijd D.O.S.-Vcendam die in het Stadion te Utrecht werd gespeeld. De heer J Ponse, slager te Utrecht, die op de overdekte tribune plaats had genomen werd door een hartverlamming getroffen. Bij aan komst in het dichtbij gelegen Diacones sen-ziekenhuis bleek hij overleden, heer Ponse was 61 jaar oud. (Telefonisch van onze correspondent) BRUSSEL, Donderdagmorgen. De Belgische Kamer is bij de behandeling van h-t bekende wetsvoorstel- Collard op liet Onderwijs, aan een record-zitting bezig. Bij deze discussie, die gistermiddag begon en na een gehele eindeloze nacht ook op bet ogen blik nog voortduurt, hebben zich hevige incidenten voorgedaan. Het eerste in cident ontstond toen de Kamervoorzitter gisteren mededeelde, dat ds regering uiterlijk vandaag bet debat wilde zien eindigen, desnoods met een nachtzitting. Van katholieke zijde werd hiertegen aangevoerd, dat bet niet opging de discussies van een voor liet land zo belangrijk voorstel in een versneld tempo af te bandelen. De liberale oud-minister Devèze de man die al tientallen jaren lang in bet parlement met trillende stem „de hoogste belangen van bet land" in het debat werpt kwam daarop verklaren, dat deze discussie „enorm veel kwaad aan het land" doet. Hij stond perplex op bet spreekgestoelte, toen bij daarbij ironisch door de C. V. P. werd toegejuicht. Niettemin, links kreeg zijn zin. Dc C. V. P. vecht echter tot bet uiterste. Zij eist van elk ingediend amendement hoofdelijke stemming. Op bet ogenblik zijn wc de dertig reeds gepasseerd. Er ligt nog een lange middag (en nacht?) voor ons, maar bet ontwerp-Collard zal zonder noemens waardige amenderingen de eindstreep wel balen. Vermoedelijk zullen Zaterdag de tweede lezing en definitieve stemming plaats vinden. De Belgische politie zal bij haar oA'idinS van de misdaad voortaan S-bruik maken van een atoomwapen. °P Plaatsen, waar b.v. diefstal wordt gevreesd, zal des avonds een niet in het oog vallende vloerbedekking wor den neergelegd, die het radio-actieve rubidium bevat. Een inbreker, die de voeten zet op deze vloerbedekking, be houdt gedurende vier maanden radio actieve zolen en met behulp van een geigerteller is het voor de recherche dan zeer gemakkelijk zijn spoort te vol gen. Ook bankbiljetten en vertrouwe- liike documenten kunnen met dit rubi- d:um worden behandeld, waarvan de uitstraling zo gering is, dat deze voor dc dief zelf geen gevaar oplevert voor dc gezondheid. Met het K.L.M.-vliegtuig uit Prestwick zijn gistermiddag tc on geveer drie uur vijf bemannings leden van de Zaterdag op circa 50 mijl ten Oosten van Aberdeen op de Noordzee vergane loggei SCH 204 „Dolfijn" op Schiphol aangekomen. Het waren stuurman J. Vrolijk, machinist W. Pronk en de licht- I matrozen R. Vink, N. van Dongen en M. Bron, de drie laatsten resp. 17, 16 en 15 jaar oud. De schipbreukelingen vertelden, dat de strijd om het behoud van de logger precies twaalf uur heeft geduurd. Machinist Pronk startte kort na middernacht Zaterdag de motor om de vleet te halen. Een minuut of vijf later zag hij, hoe het zeewater met grote kracht van onder de motor naar binnen stroomde. Machinist Pronk zette onmiddellijk do pompen aan en sloeg alarm. Het gat zat precies onder de motor; vermoede pk is het ontstaan daardat een zwakke plek in de scheepshuid het door de tnLingen heeft begeven. Tot zeven uur zwoegde men aan alle pompen, die aanwezig waren, doch het water bleef stijgen. De motor was toen al geheel onder water verdwenen. Om half zes was een waterdicht schot doorgebroken, zodat ook het achterschip onder water liep. „Als het schot, heel was gebleven, hadden wij de „Dolfijn" zeker kunnen redden", meende de machinist Een ander schip van de rederij was 's nachts om twee uur al te hulp gesneld en had de reep overgenomen en een sleeptros overgebracht. Later kwam de „Maria" ook te hulp, doch de toestand werd steeds hopelozer Kort na 7 uur verliet de bemanning het schip; alleen de schipper bleef achter. Hij had radiotelefonisch contact met zijn stuurman op de SCH 305 „Maria". Voor noodgevallen werd afgesproken, dat de schipper de driekante egel van de mast zou laten vallen als hij het schip wenste te verlaten. Na ruim vijf uur slepen ge beurde dat inderdaad, doch schipper De Heyer was te laat met het geven van het teken. Enkele seconden na zijn noodsein verdween het schip onder water en sleur de de schipper met zich mee. Onmiddellijk echter nadat de logger was verdwenen kwam de schipper, drijvend in een zwemvest, weer boven water. Hij was bewusteloos en zijn pols sloeg nog. Vier uur lang paste de bern inning kunst matige ademhaling toe. doch vergeefs. Machinist Pronk was van mening, dat schipper De Heyer een slag op het hoofd moet hebben gehad, toen zijn schip in de diepte verdween. Eveneens gistermiddag, om ongeveer kwart over vier, is de „Albatros" in de Scheveningse haven aangekomen met aan boord het stoffelijk overschot van schip per de Heyer. Van verschillende ge bouwen hingen de vlaggen halfstok. De „Albatros" nam ligplaats voot het kan toor van de rederij Gebr. Van Leeuwen, waaraan de „Dolfijn" toebehoorde Ook de „Albatros'' is van deze rederij De met de nationale driekleur bedekte ruwhouten kist werd. nadat er een krans aan was gehecht, naar de woning van de schipper overgebracht. Woensdagmiddag arriveerde in de ha ven van Scheveningen de Sch, Z6j „Al batros" met aan boord het stoffelijk overschot van sdvpper M. (jen Heyer van de „Dolfijn"- Op de foto zien we hoe boord wordt gebracht. de kist van De CVP-oud-minister, dr De Schrijver, waarschuwde bij het debat van gis teravond de regering, dat zij met haar wetten en met haar voortdurend afwijzen van wettige CVP-amendemen- len een slechte weg heeft ingeslagen. Vroeg of laat", zeide hij. „zal zij van haar houding rekenschap moeten geven. Het verzet van het land tegen deze ver werpelijke wet zal met de dag toenemen, want nooit zullen de katholieken zich bij die wet neerleggen". Spreker deed vervolgens in bewogen woorden een laatste beroep op de rege ring om haar alsnog haar dwaling in te doen zien. De socialistische minister van openbaar Onderwijs, Collard. wees echter hooghar tig dit beroep af. Oud-minister De Schrijver constateer de hierna, dat de heer Collard voortdu rend de argumenten der CVP-sprekers heeft ontweken, ook nu nog. terwijl geen rekening wordt gehouden met de bepalin gen van de grondwet over het onderwijs. „Gij vergeet", riep De Schrijver uit, „dat wij katholieken onze scholen zelf bou wen en bekostigen, terwijl gij, linkse meerderheid, de Uwe betaalt met het geld van alle belastingbetalers". Er ontstond hierna hevig tumult, dat nog toenam toen De Schrijver de linkse partijen in het gezicht slingerde: „Dat In de jaarvergadering van het Verbond van Proteslants-Christeljjke Werkgevers, hield de algemeen voorzitter van het ver- hond, dc heer A. Borst Pzn, een rede over het onderwerp ,Jn spanning om vrij heid en welvaart Een spoedige herziening van het stelsel van loonpolitiek, achtte de heer Borst dringend gewenst. Met name princip'eel noemde hij onder de huidige omstandig heden een zo grote mate van overheids inmenging in het loonbeleid verwerpelijk De voorzitter ging hierna in het kort in op het rapport van de Stichting van de Arbeid, dat naar het oordeel van het ver bond een verantwoorde oplossing biedt. Dat wil niet zeggen, dat ook het verbond geen bezwaren heeft. Hij noemde er een van. Het verbond heeft er overwegend be zwaar tegen, dat het rapport de bevoegd heid, die de overheid onder het huidige systeem heeft verhoging of verlaging van de lonen over dc gehele bnie met een bepaald percentage zij het dan onder zeer bijzondere voorwaarden en gehan teerd door de S.E.R., wil doen voortbe staan. Deze bevoegdheid past, aldus de voorzitter, niet in een systeem van loon vorming, dat uitgaat van de loonvorming per bedrijfstak. „Algemene loonronden zijn naar ons oordeel aangelegenheden van een zo ver gaande strekking, dat zij geheel op het terrein en tot de verantwoordelijkheid van de overheid behoren en daarom een eigen procedure nodig hebben, waarin hetzij van te voren, of en wellicht komt dat meer overeen met de aard van de ma terie achteraf de Staten-Generaal be trokken moet worden. Sprekend over de publiekrechtelijke be drijfsorganisatie zei de heer Borst onder meer, dat er geen enkel redelijk argument is waarmee werkgevers en werknemers zich kunnen verantwoorden om nog lan ger de opbouw der publiekrechtelijke be drijfsorganisatie te kunnen laten rusten In dit verband besprak hij de aftrek mogelijkheid (art. 126 van de wet op de Bedrijfsorganisatie), die uitdrukking geeft aan de bijzondere band, die er is tussen de bedrijfsorganen en de vrije organisa ties. Het doorsnijden van deze band, waar toe een meerderheid in de S.E.R. adviseert, zal volgens hem een vervreemding teweeg brengen tussen de bedrijfsorganen en de leden der vrije organisaties en ertoe bij dragen, dat de P.B.O- van haar voedings bodem wordt beroofd. Overigens wordt het tijd, aldus de heer Borst, dat het Nederlandse bedrijfsleven de ogen opengaan voor de maatschappelijke ontwikkeling waarin het staat, daaruit de consequenties trekt, en de PBO aanvaardt als sluitstuk op en bekroning van de in de loop der laatste decennia tot stand geko men vrije organisaties van ondernemers en arbeiders, teneinde dc goede weg te vinden in de spanning om vrijheid en welvaart. De door de minister van economische za ken getroffen maatregelen ter bevordering van de stabilisatie der prijzen hebben gunstig gewerkt. De inflationistische ont wikkeling, waarin onze economie na de 6 pet weivartsloonronde van October 1954 dreigde te geraken, kon worden bezworen en de ontwikkeling van prijzen en lonen kreeg weer een rustig verloop. Intussen, aldus de voorzitter, rijzen ten aanzien van de arbeidsvoorwaarden nieu we verlangens. Hij had het oog op twee desiderata, welke door de werknemers vakbeweging zijn gesteld; uitbreiding van de vacantierechten in de vorm van zes dagen extra vacantie, en een verdubbeling van de vacantietoeslag, alsmede de ver korting van de werkweek. Hij zei er begrip voor te hebben, dat de werknemersvakbe weging om allerlei redenen steeds een ijzei voorhanden moet hebben om te smeden als het heet is. Maar anderzijds mag van haar toch, gezien de ervaringen, gevraagd wor den, dat zij oog heeft voor de realiteit, waarvoor het bedrijfsleven staat. het gemakkelijk is een linkse politiek te voeren met het geld van allen!" (Ovaties op de CVP-banken. huilkoor bij de meer derheid). Meer dan honderd jaar lang. aldus nog De Schrijver hebben de katholieken hun eigen scholen betaald en sedert tiental len jaren betalen zij ook voor de Uwe. Waar is de billijkheid, waar de recht vaardigheid? Hierna kwam een socialistisch oud minister, de heer Merlot op de tribune, om op hoogst opgewonden toon te roe pen, dat De Schrijver een provocateur is. (Geweldig lawaai op alle banken dat mi nutenlang aanhield). De voorzitter deed de alarmbel rinkelen, maar toen een heetgebakerde Waalse socialist dreigend naar de rechtse banken liep, om met een CVP-lid te gaan vechten, moesten de sup poosten ingrijpen om een handgemeen te voorkomen. „De katholieken beschik ken over zoveel geld als zjj willen", riep nog Merlot, die hierna opnieuw door de CVP werd uitgejauwd. Op dit ogenblik dacht Spaak tussen beide te komen zoals het zijn gewoonte is, telkens wanneer de regering in een moeilijke situatie wordt gebracht. Ook nu weer bleek echter, dat deze minister van buitenlandse zaken, die in het bui tenland soms waarderend over christe lijke beschaving spreekt, in het eigen land vöör alles een partijsocialist is. Indien men zijn gedachtengang moest volgen zouden de katholieken om het voorstel- Collard moeten jubelen. Voor de kamerleden is het debat uiter mate vermoeiend. Zij kunnen door de dertig stemmingen de zaal niet verlaten en vooral de linksen korten hun tijd met sandwiches eten, brieven schrijven of detectives lezen (de heer Spaak Som migen trachten wat te slapen, doch wor den dan telkens weer door de stembel gewekt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1