Semiof f icieel bureau wist geen weg met de aardappelen „Gouden ploeg'' brak de markt naar Engeland open Te weinig zorg voor de ogen Opticiëns gaan publiek ruimer voorlichten Meer vrijheid maakt onderwijs meer individueel VenhcJk Lof van Trichf", klankbeeld bij de K.R.O. Gloeilt ampjes AUTOMATISCHE TELEX MET WEST-DUITSLAND Neliroe dineerde met voltallig presidium Senaat zette begrotingsbehandeling O. K. en W. voort OVERSTROMINGEN TEISTEREN WEST-EUROPA DRAADLOOS CONTACT Overzicht Eerste Kamer NED. CREDIETVERZEKERING MIJ Enorme winst voor vier exporteurs, strop van anderhalf milüoen voor de S.I.V.A. Pinay nodigt Molotof Staat wil gedeelte van „Sorghvliet" kopen P.T.T. opende nieuwe verbinding Veel meer mensen zouden brillen moeten dragen Frans Alpengebied zwaar getroffen Helicoptercongres trekt belangstelling Portugal waarschuwt India PONDERDAG 9 JUNI 195b PAGINA 5 Venexa-advies ter zijde gelegd Wetsontwerp ingediend Alle Engelse export via de S.I.V.A. Vriendschappelijke en hartelijke sfeer NIEUW RADARBAKEN VOOR VUURTORENS GEEN STOPZETTING DIAMANTTOEWIJZINGEN 72-JARIGE BROMFIETSER VERONGELUKT WEER BIJNA 26.000 RADIO LUISTERAARS MEER Bril van vóór Christus De uitvinding van de bril wordt toege schreven aan een geleerde Engelse mon nik. die leefde in het midden van de 13e eeuw hoewel bekend is dat de Arabieren in de Middeleeuwen en de Chinezen zelfs voor de Christelijke jaartelling een bril of iets wat er op leek gekend moeten heb ben. Keizer Nero deed het met een soort ..glassteen" De grote opkomst van de moderne brillenindustrie dateert uit on geveer 1850, toen onze beroemde landge noot prof Donner o m. de stool gaf aan de oogheelkunde. Het tegenwoordige pu bliek stelt veel hogere eisen aan de brl) dan vroeger Toch zijn er nog velen die er met toe kunnen overgaan zulk een „visueel hulpmiddel" aan te schaffen Naar schatting heeft 60 tot 70 pet van de bevolking gezichtsgebreken en als men uitgaat van de volledige gezichtsscberpte PASTILLES „Brillengarderobe" De bril hoeft thans niet meer ontsie rend te zijn nu de mode ook op dit ter rein haar invloed doet gelden. Met het Duitse spreekwoord: ..Better sehen better aussehen" voor ogen. is ook in ons land de opticien zo'n beetje schoon heidsspecialist geworden, zeer ten ge rieve van de vrouw die de bril thans als een sieraad kan beschouwen. Haar Amerikaanse seksegenote ts a] verder en houdt er zelfs 'n „brillengarderobe" op na. Brillenshows (zoals op de Rot terdamse „Femtna zijn in Nederland geen zeldzaamheid meer. De ontwikkeling ia zo ver voortge schreden. dat voor sommigen het mon tuur overbodig is geworden door de ont dekking van de contactlenzen, die voor het eerst in 1936 in Nederland verkrijg baar waren. De tweede wereldoorlog heeft deze lenzen zeer verbeterd toen piloten, die helemaal geen gezichtsgebre ken hadden, met contactlenzen hun ogen beschermden tegen steekvlammen of rondvliegende granaatscherven. In Ame rika kent men nu al de micro-contact lens met een diameter van 9,6 nam die op de pupil gedrukt wordt. in de Nieuwe Wereld werkt men ook met triofocaal- glazen (met drie sterktes) en muitifocaal- glazen die nog meer mogelijkheden bie den. Brillen voor dieren Tegen 125 Nederlanders 75 buitenlanders HERINNERING AAN IN DACHAU GESTORVEN GEESTELIJKEN tl TECHNISCHE GOOCHELARIJ Jacksonaires begeleiden de Jacksonaires ir°m t. Subsidiepolitiek De nieuwe woordenlijst STERKE UITBREIDING VAN WERKZAAMHEDEN Reeds eerder maakten we melding van een „affaire" in de aardappelexport die, vooral in kringen van ingewijden nogal wat stof heeft doen opwaaien. Kort ge zegd zit de zaak aldus- eniee tlid 'geleden heeft een viertal grote aardappelexpor teurs een transactie verricht met aardappeleii. die verkocht werden aan Engeland Deze aardappelen had deze combinatie van exporteurs die sinds hun geslaagde verkoop naar Engeland niet helemaal ten onrechte de naam heeft gekregen van „de gouden ploeg" betrokken van de S.I.V.A. (Stichting tot In- en Verkoop van Aardappelen) welke stichting 't handelslichaam is van liet Bedrijfschap voor Aard appelen Dp SIVA deed dit toen echter tegen een zodanige prijs zij meende dit te móeten 'doen. omdat ze vreesde dat de markt nog verder zou zakken en er nog erotere stroppen zouden worden genoteerd dat ze een verlies leed van ongeveer anderhalf millioen gulden I it "r S'stermiddag tijdens een pers conferentie genoemd door de heer ulotzbacn, directeur voor het Bedrijfschap voor Aardappelen in Den Haag. Hij deelde verder mee, dat de S.I.V.A. op 5 Maart overging tot de koop van aard. appelen, tegen geleidelijk stijgende prij zen met gelden uit het consumptie-egali satiefonds Deze maatregel, welke tot 7 Mei is gehandhaafd, is genomen, omdat er toen een grote overschotpositie was ont staan. Voorts werden er toen maatregelen genomen om de uitvoer te stimuleren. In formaties, die toen van de zjjde van de S.I.V.A. in Engeland waren ingewonnen wezen er op, aldus volgens de heer Glotz- bach, dat export naar Engeland niet mo gelijk zou zijn. Toen kwam einde Maart de eerder ge melde combinatie van vier exporteurs bij de S.I.V.A. met het plan om de Engelse markt „open te breken". Zij wilden dit doen met 50.000 ton Nederlandse aard appelen, desnoods aangevuld met Bel gische en Franse. Het kwam zo ver, dat de S.I.V.A. tot de verkoop van de op dat ogenblik bij haar beschikbare aardappe len aan'deze combinatie overging. Per ton aardappelen leed de S.I.V.A. inmiddels een verlies van 44, in totaal een bedrag Vormend van 1.430.000. De kosten van alle maatregelen om de aardappelen op prijs te houden (kosten van exporttoesiagen, toeslagen op het stomen en het verlies van bo naSen exporteurs reeds een a behing tegen het bedrijfschap aan- nangig hadden gemaakt, omdat zij zich door de handelwijze van het bedrijfschap benadeeld voelden. Toen het kort geding behandeld werd, was juist de dag tevoren de aangevochten regeling door het be drijfschap reeds ingetrokken, zodat er geen grond meer aanwezig was voor een voortzetting niervan. Door hetzelfde negental exporteurs is echter bij het scheidsgerecht voor de voedselvoorziening een eis tot schade loosstelling ingediend, omdat deze expor teurs menen, dat hun de gelegenheid was ontnomen in Engeland zaken te doen. Tot zover de mededelingen, die ons verstrekt werden dooi de heer Glotzbach. directeur van het bedrijfschap voor aard appelen. We menen te weten, dat v^n de zijde van de Vereniging van Nederlandse Ex porteurs van Aardappelen (Venexa) reeds kort nadat men vernomen had. dat het Bedrijfschap van plan was aardappelen uit de markt te nemen er op was aan gedrongen, dat de aardappelen, die de S.I.V.A (het handelslichaam van het Be drijfschap) ter beschikking zou krijgen, voor export ter beschikking te stellen van vengenoemde verkoop) beiiepen in to- de ven£xa. het speciale handelslichaam Op 26 Maart op een Zaterdag deelde de S.I.V.A. per circulaire mee, dat de gelegenheid opengesteld werd om vooi buitengewone exporten aardappelen van haar te kopen. Deze circulaire kwam op 28 Maart bij de exporteurs. Toen men zich aldus vernamen we op 29 Maart tot de S.I.V.A. wendde om derge lijke proposities te bespreken, was het antwoord, dat er geen aardappelen meer voor de verkoop aanwezig waren. Het schijnt, dat op de 29ste Maart reeds het contract, dat later zoveel verlies voor de S.1.V.A zou opleveren, met de com binatie van vier exporteurs was gesloten. Men heeft zelfs in bepaalde kringen de gedachte, dat de S.I.V.A. niet eens over 50.000 ton aardappelen beschikte, toen ze het contract sloot. Bovendien kwamen de geruchten van de export naar Engeland de prjjs in het binnenland direct beïnvloe den. In exporteurskringen stond men overi gens ook verbaasd over de mededeling, die het bedrijfschap deed, dat Engeland geen aardappelen zou importeren (weike mededeling men bleek gekregen te heb ben van de landbouwattaché te Londen) In handelskringen en niet alleen bij de „vier", had men daarover andere gedach- ten. De zogenaamde „gouden ploeg bestaat uit twee exporteurs uit de provincie kro ningen (Lutmer, Stadskanaal enWolf Wolf te Groningen), de Fa. Hettemai en Zoon uit Leeuwarden en de Fa. Van Kijn uit Den Haag. Men neemt aan, dat deze vier exporteurs tezamen ongeveer 25 van de aardappelexport beheersen. De heer Molotof, de Russische minister van buitenlandse zaken, heeft de uitnodi ging tot een dejeuner aanvaard van de heer Antoine Plnay. Hel dejeuner zal hem morgen worden aangeboden op het Franse ministerie van buitenlandse zaken. De Franse oremier Edgar Faure zal mede aanzitten. Molotof zal in Parijs vertoeven op door reis naar Cherbourg, waar hij zich zal in schepen naar de Ver. Staten. Op 20 Juni zal Molotof tn San Francisco de viering van het 10-jarig bestaan der V. S bijwonen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot aankoop van een gedeel te van het landgoed „Sorghvliet" te 's-Gravenhage. Een gedeelte, ter grootte van 2 25 ha van dit landgoed werd in het voorjaar van 1948 door de Amerikaanse regering van mr A. Goekoop te 's-Gra venhage gekocht De koopsom bedragen de 1.250 000 werd op verzoek van de Amerikaanse regering door de Neder landse regering aan de verkoper betaald en terzake werd een bedrag van 471.19136 dollar in mindering gebracht op de schuld van ons land aan de V.S. van Amerika wegens de uitvoering van de leen- en pacht-overeenkomst De bedoeling van de Amerikaanse regering was op het terrein een ambassadegebouw te stichten. Later kocht zij echter voor dit doel een ander terrein. Daar de Nederlandse regering het van belang acht over dit terrein te kunnen beschikken, zijn besprekingen gevoerd over aankoop van het terrein door de staat der Nederlanden. De Amerikaanse regering bleek bereid het te verkopen voor hetzelfde bedrag van 471 191 36 dol lar, te betalen in drie jaarlijkse termij nen De regering heeft gemeend op dit aanbod te moeten Ingaan. taal rond vier millioen gulden. Het ministerie van Landbouw had begin Mei laten weten, dat het in principe be reid zou zijn 50 van bovengenoemde kosten, dus twee millioen, voor zijn re kening te nemen. De resterende twee millioen komt ten laste van het con sumptie-egalisatiefonds, dat thans nog i 8.750.000 in kas heeft. Begin Mei deelden de vier exporteurs thee, dat wellicht meer dan 50.000 ton aardappelen naar Engeland zouden kun nen worden uitgevoerd, als de import dan echter zou zijn aangepast aan het En gelse prijspeil. Wanneer de prijs lager werd zou het gevaar bestaan, dat Enge land de import zou stopzetten. Om dit risico te voorkomen, besloot het Bedrijf schap op 4 Mei de Nederlandse verkoop prijs in de hand te houden door de ge hele verkoop aan exporteurs voor Enge land via de S.I.V.A te leiden en de ver- ste<]ien ^S V00r a'le exPorteurs gelijk te Deze regeling ontlokte felle critiek bii de overige exporteurs, terwijl intussen de prijzen wegens de vraag naar Engeland stegen en de voorraden kleiner bleken dan m de week voor het besluit. De re geling werd op 11 Mei ingetrokken, nadat Calcutta (India) Men is er in geslaagd in „vriendschap- p«i!, contact" te treden met een volks- SJ iT^' -i Ie nog biet bekend is met het +;;^rU van vuur en zelfs het stenen j nos niet volledig is binnenge wandeld, aangezien de leden van de stam zelfs van de meest primitieve ste nen voorwerpen nog geen gebruik ma ken. Deze volksstam bestaat uit onge veer tweehonderd personen en bewoont een klein eiland in de Golf van Benga len, meer dan 1100 kilometer van Cal cutta gelegen. De stam noemt zich zelf „Onge" en men heeft nog niet kunnen vaststellen of ze tot het donkere Ocea nische of het zwarte Afrikaanse ras be hoort. Brussel Inbrekers zal men in de toekomst zelfs met radio-actieve stof te lijf kunnen gaan Er zijn onderzoekingen gedaan om door het plaatsen op de vloer van capsules, gevuld met 'n bepaalde radio actieve stof. later Inbrekers te kunnen betrappen die zo onfortuinlijk zijn geweest er op te trappen. De radio actieve stof aan hun voetzolen zal men vier maanden later nog duidelijk kun nen vaststellen. Op dezelfde wijze meent men ook grote bankbiljetten van hoge waarde en belangrijke documenten te kunnen „beveiligen". Londen Rustig wandeldp een bankklerk uit zijn kantoor de straat op In zijn hand droeg hij een zak. Het volgende ogenblik za gen de verbaasde voorbijgangers in een overvolle Londense straat dat iemand de klerk een duw gaf. hem de zak (met ruim 100 000. naar later bleek) uit de hand rukte en in een auto er vandoor ging. De Londenaren noemen dit we) de brutaalste roofoverval, waarvan ze ooit hebben gehoord. New York Natuurlijk in Amerika en dan. vooral in New York: déér komt het grootste en duurste gebouw van de wereld. Recht tegenover 't Pennsylvania-station wordt het opgetrokken en men zal het gaan noemen „Paleis van de Vooruitgang Het gebouw zal driemaal zoveel Gynte bevatten als bet Empire State Building en er wordt o.a. een permanente we reldtentoonstelling in ondergebracht van de Vereniging van Nederlandse Ex porteurs van Aardappelen voor eventua', centrale export. Men meende voorts, aa die aardappelen volkomen uit de marxi moesten worden genomen en niet ucwen de markt moesten blijven hangen. Men had in het verleden al eens bemerkt, dat op een gegeven ogenblik de S.I.V.A. toch ging verkopen. Het advies van de Venexa werd echter niet geaccepteerd. (Van onze Amsterdamse redactie) Gistermorgen om 10.26 uur zond mr J.J. Klaassesz, hoofd afdeling perso neelszaken van de P.T.T., aan het Bundesministerium van West-Duits- Iand in Bonn uit het telecommunicatie- gebouw in de Spuistraat te Amster dam over de telex een bericht, waarin hij de Duitse P.T.T. dank bracht voor de medewerking, verleend bij het tot- standkomen van de automatische te- lexverbinding tussen Amsterdam, Rot terdam en West-Duitsland. Vier minu ten later reeds kwam het antwoord door, namens de Duitse minister on dertekend door prof. dr Gladenbeck. Met deze berichtenwisseling op hoog niveau was de automatisering van het verreschrijversverkeer tussen beide landen officieel een feit. Voortaan zullen dus de abonné's in de beide Nederlandse havensteden hun telex correspondenten in West-Duitsland rechtstreeks <jUs zonder tussen komst van de centrale post der P.T.T. kunnen bereiken. In omgekeerde richting is dat echter nog niet geval. Prof. ir G. H. Bast, hoofddirecteur van de afdeling telefonie en telegrafie, gaf een uiteenzetting over de bereikte nieuwe fase in het internationale telexverkeer. De geestelijke vader van de nieuwe opparatuur, ir H. i. Lommei - zijn naaste medewerker ir A C. H. Jansen kon de gebeurtenis door ziekte niet bijwonen, doch kon de plechtigheid via de telefoon volgen gaf tenslotte een korte toelichting op zijn vinding. Medio 1956, zo zeide hij, is ook het interlocale telexverkeer in Nederland volledig geautomatiseerd. Tot dan toe zullen de abonné's buiten Amsterdam en Rotterdam voigens de bestaande regeling te werk moeten gaan. Om- (Van onze Amsterdamse redactie) De opticiens in ons land zijn bij het organiseren van hun jaarlijks congres van de geijkte paden afgeweken en hebben vandaag de talrijke problemen die aan hun ambacht verbonden zijn, eens bediscussieerd op het water, daar mede het nuttige met het aangename verenigend. De brillenmakers Ne derland telt er ongeveer 1150. van wie er duizend erkend en ruim 900 georga niseerd zijn in de Ned. organisatie van opticiens „NOVO" en de Ned. Kath Bond van Opticiens „St Odilia", over koepeld door de Federatie van Ned Opticiens Organisaties kunnen er prat op gaan, dat zij als vrije midden standers in organisatieverband zeer hoog geklasseerd staan. Gisteren zijn in Amsterdam de ledenvergaderingen jyan de beide bonden gehouden; des avonds werden de congressisten door het hoofdstedelijke gemeentebestuur in het Stedelijk Museum (met de ge bruikelijke opticiensbegroeting „Goed Zicht....") pntvangen en vandaag is de vergadering in federatief verband voortgezet op de luxe salonboot „Am sterdam", waarmee de 250 tot 300 deel nemers een cruise over het IJsselmeer maakten. De opticiens, wier beroep een parame disch karakter heeft, weshalve aan vak opleiding en service een belangrijke ro) wordt toegekend, voelen zich niet louter brillenkooplui. doch ambachtslieden met een verantwoordelijke taak, welke op de volksgezondheid van Invloed is. Er is een apart lichaam, de Stichting Vakopleiding, die onder rijkstoezicht de examens en cursussen regelt en voorts is er na de oor log in Leiden een dagschool met een tweejarige cursus opgericht, zodat de ad- snirant-opticiens niet meer naar Jena be hoeven te gaan om zich in hun vak te bekwamen. De opticiens menen dat hun vakmanschap in de beloning voor hun werk tot uitdrukking moet komen Zij zijn er van overtuigd, dat vaste mini mumtarieven niet zijn te vermijden en dat concurrentie of prijsknoeierij' onver- biddellijk tot kwaliteitsvermindering zal lelden. Geruchten Met de voornaamste landelijke zieken- iondsbonden is In het afgelopen jaar een mantelcontract afgesloten over de leve ranties aan ziekenfondsverzekerden Zo als bekend is men dit jaar weer terugge keerd tot de vergoeding van ziekenfonds- l-j0" «de ',r'"cflaien. Nu Nederland al bijna 15 jaar het verplichte zieken fondsstelsel kent - waarbjj de inkomen- streeks diezelfde tijd zal ook ongeveer 70 procent van de verreschrijverij op internationaal niveau vanzelf gaan. In samenwerking met de Belgische Bell- company legt de Nederlandse P.T.T. nl. een circuit aan, waarop Denemar ken, Zweden, België, Oostenrijk en Zwitserland zullen worden aangeslo ten, terwjjl Engeland en Noorwegen bezig zijn hun net te automatiseren. De grote vlucht, die de telex genomen heeft, zo besloot ir Lommei, is vooral te danken aan het feit dat de verbin dingen vee] goedkoper zijn dan het telefonische contact. Een bericht van Amsterdam naar München „schrijven" kost nl. even veel als het doorbellen naar Rotterdam. Nog tal van sprekers voerden het woord en zij allen bena drukten dat het automatische telex verkeer in belangrijke mate kan bij dragen tot goede internationale ver standhouding. Het voltallige, uit negen leden be staande, presidium van de Russische communistische partij inclusief Malenkof! heeft gisteren aangezeten aan een diner op de Indiase ambassade te Moskou, dat daar ter gelegenheid van het bezoek van premier Nehroe aan de Sovjet-Unie werd gegeven. Dit is de eerste maal, dat het volledige presidium een bezcek bracht aan een niet-communistische ambassade. Ook maarschalk Tsjoekof en andere leden van de Russische regering zaten aan het diner aan. Na afloop van het diner verklaarde de Indiase ambassadeur, Krisjna Menon, dat de atmosfeer „zeer vriend schappelijk en hartelijk" was geweest. Tijdens het diner zijn nog eens alle aspecten besproken van de wereld situatie, die eerder reeds te berde waren gekomen bij de besprekingen die de heer Nehroe met Boelganin en Molotof gehad heeft. Ook minister Molotof was tot het einde van het diner gebleven on danks het feit, dat hij vier uur later per speciaal vliegtuig naar Parijs moest vertrekken, op weg naar New York. Het Nederlandse radarproefstation heeft op de internationale kustveriich- tingsconferentie te Scheveningen bijzon derheden bekend gemaakt over een nieu we Nederlandse bijdrage tot verhoging van de veiligheid ter zee. Bij het nieuwe systeem, een z.g. ramark-systeem, worden met geregelde tussenpozen signalen uitge zonden, die op het radarscherm aan boord van schepen streepvormige lichtflitsen veroorzaken, welke de plaatsbepaling van vuurtorens en andere markante punten aan de kust mogelijk maken tijdens mist of slecht zicht. De deelnemers aan de con ferentie hebben gisteren een bezoek ge bracht aan TJmuiden, van waaruit zij aan boord van de tonnenlegger „Zaandam" een tocht hebben gemaakt op de Noord zee. teneinde de werking van deze nieuwe apparatuur te kunnen bestuderen. De „Zaandam" was uitgerust met een nor male scheepsradarapparatuur en op het radarscherm waren duidelijk de lichtflit sen van de twee te Zandvoort en Sche veningen opgestelde ramark bakens waar neembaar. Daarna bezichtigden de deel nemers de havenradarinstallatie op de semaphore te IJmuiden en de installaties van de kustverlichting. Een woordvoerder van de Diamond Corporation te Londen heeft gisteren de geruchten tegengesproken, dat een Lon- dens syndicaat voornemens zou zijn de toewijzing van diamanten voor Nederland te staken, in verband met de reeds twee maanden oude staking van diamantslijpers welke de diamantslijperijen in Nederland stillegden. Dinsdagmiddag is in Tilburg, tussen het Lijnsheike en het Julianapark, een ernstig ongeluk gebeurd, waarvan het slachtoffer, de 72-jarige weduwe mevr. J. K.-A. uit Tilburg, in de nacht van Dinsdag op Woensdag in het ziekenhuis overleed. De dame reed op een bromfiets, toen zij in aanrijding kwam met een passerende auto. Zwaar gewond bleef zij op straat liggen. Zij had een ernstige hoofdwonde opgelopen Het aantal aangegeven radio-ontvang toestellen in Nederland bedroeg per 1 Juni 1955 2.017.404 tegen 2.009.232 op 1 Mei 1955 Op 1 Mei 1955 waren er 531.751 aan geslotenen op het draadomroepnet tegen 513.479 op 1 April 1955- Verschillend delen van West-Europa zijn gisteren geteisterd door een ge weldige regenval, waardoor in Oosten rijk en Frankrijk de wegen onder Water kwamen te staan en het verkeer Werd ontwricht. De overstromingen hebben in Zuid oost Frankrijk veel schade veroorzaakt en voor zover bekend vijf mensenle vens geëist, toen nabij St Jean de Maurienne, in de Franse Alpen, vier auto's door het water van de rivier de werden meegesleurd. De spoorweg Parijs—Rome is door modder en ste nen geblokkeerd. In het dal van de Isère werden door aardverschuivingen de wegen ver sperd en de telefoonverbindingen verbroken. Intussen daalt het water van de ri vier de Are, maar men vreest dat door het oplopen van de temperatuur het smeltwater uit de bergen een nieuwe stijging zal veroorzaken. Uit Insbruck wordt gemeld, dat ver schillende rivieren in Oostenrijk bui ten haar overs zijn getreden en de wegen in de laageelesen delen een meter onder water staan. grens tot 6000 is opgetrokken is het duidelijk, dat de opticien zonder deze belangrijke groep van clientèle niet meer kan bestaan. Ongeveer 78 pel van de be volking is verplicht verzekerd en dit oer eentage loopt in sommige industriestre ken zelfs op tot 80 a 90 pet. I» kringen van de opticiens heeft men met bezorgde gezichten de toenemende geruchten ge hoord als zouden de ziekenfondsen, even als twee fondsen, n.l. „De Volharding" in Den Haag en „Het Brilieglas" in Utrecht reeas doen zelf de levering van brillen tot zich trekken. De bonden menen, dat de opticiens dan in hun bestaan worden aangetast en zij zullen zich met alle kracht tegen dit .«socialiserende streven" verzetten is dit ofropptRgp zelfs 80 net Me' dP ws. CHOCOLADE^ brillen meegerekend draagt slechts 48—52 pet van de bevolking een orli De meeste mensen boven de 45 of 50 jaar hebben een bril nodig vanwege de presbyopie of de ouderdoms-vérziendheid. Men rekent er op dat in 1970 op de 6 7 mensen één presbyoop zal zijn. De Nederlandse opticiens zullen in sa menwerking met de groothandel en fabri kanten het publiek een ruimere voorlich ting gaan geven en het o.a. bewegen zon nebrillen bij hen te kopen. daar zij er van uitgaan, dat ook deze bril een am bachtsproduct is dat bil hen thuishoort In „Goed Zicht" een tweemaandelijks popu lair blad. kan men allerlei wetenswaar- disheden over de bril vinden. Een nieuw facet van bet brillenmakers- beroep daasrt aan de gezichtseinder: bril len voor dieren, zoals kippen renpaarden bonden. In ons la*™ lacht men er nog een beetje om. maar 'n de V.S doet het £raP.ie de ronde, dat een vèr-ziende koe met een corrigerende bril 0p vee] meer melk gaf, omdat ze de puike graspollctjes wist te vinden Een feit is echter dal •n Siberië als hulpmiddel tegen sneeuw jachten de bril voor trekdieren reeds in gang heeft gevonden. 's-GRAVENHAGE, 8 Juni 1955 De Eerste Kamer heeft vandaag de be handeling voortgezet van de begroting van Onderwjjs, Kunsten en Wetenschappen waaraan z(j Dinsdag was begonnen. De twijfel van prof. Gerretson (C.H.Ü-) aan de realisatiemogelijkheden van 's minis ters onderwijsplannen heeft de minis terraad wel eens een globale kosten berekening gemaakt? braebt de heer In 't Veld (P.v d.A.) In het geweer- Hil noemde de budgetaire bezwaren van de C.H.-afgevaardigde conservatief. Het zij" dezelfde bezwaren, die In de jaren dertig 'nl de grote afbraak hebben geleid Prol Reeds zijn 75 aanvragen uit het buiten land binnengekomen om het op Donder dag 27 en Vrijdag 28 Juli a.s. te Rotterdam te houden Helicoptercongres bij te wonen Deze aanvragen kwamen uit Amerika Engeland, Frankrijk, Duitsland, Spanje, Denemarken, Italië, Finland, Zweden en Oostenrijk. Deskundigen uit de vier eerst genoemde landen en Nederlanders zullen tijdens dit congres verschillende kanten van het helicopter-lurhtvervoer hesnre- ken zoals de bouw van een helicopter- '.uchthaven en het helicopterverkeer in de toekomst. Zowel onder de buitenlanders als onder de 125 Nederlandse deelnemers bevinden zich vertegenwoordigers van luchtvaartmaatschappijen en van indus trieën w. 0 de luchtvaartindustrie. Een en ander deelde de heer C. Kolff mede in de Dinsdag gehouden vergadering van de K- v, K. Rotterdam. Aan de Haagse kunstenaar Alex Asper- slagh is opdracht gegeven tot het maken van drie gebrandschilderde ramen voor de St Pancratiuskerk te 's-Heerenberg, welke de herinnering levendig zullen houden aan pastoor Galama en kapelaan van Rooijen. die beiden in het concentra tiekamp Dachau om het leven kwamen De ramen zullen nog dit jaar gereed zijn. Volgens het ontwerp van Alex Asper- slagh zal het middelste raam het H. Pries terschap voorstellen met daarboven de gevangenneming en het verraad van Christus en daaronder de arrestatie van Pastoor Galama en Kapelaan v Rooijen. Het rechterraam zal het lijden van kape laan Van Rooijen in het concentratie kamp uitbeelden, terwijl het linkerraam de gevangenschap van pastoor Calama in Düsseldorf zal weergeven. De verschillende voorstellingen zullen onderling worden verbonden door zestien wapens van gemeenten, waar deze mar telaren van Dachau geleefd en gewerkt hebben. Maastricht bereidt zich voor op zijn zevenjaarlijkse Heiligdomsvaart, die van 9 tot 24 Juli a.s. zal worden gehouden. Deze Heiligdomsvaart kenmerkt zich door tal van grote manifestaties en plechtig heden, weike tienduizenden katholieken uit heel West-Europa naar de 2000 jaar oude stad van St. Servaas zullen trekken. In een klankbeeld, getiteld „Lof van Tricht", waarvoor de verbindende teksten werden geschreven door Frans Wijsen en Jac. Heetman, heeft Tom Bouws getracht de atmosfeer van de stad vast te leggen in woord en muziek. De K.R.O. zendt dit klankbeeld uit op Vrijdag 17 Juni a.s. Bovendien zullen in de „Echo" van 9 en 10 Juli reportages van de Heiligdoms vaart zelf worden uitgezonden. Goochelen met de moderne opname mogelijkheden. Dat doen de technici van de K.R.O. bij het samenstellen van het programma ,,De Jacksonaires, begeleid door de Jacksonaires". Het systeem op zich is niet nieuw meer, maar het wordt in dit programma op een nieuwe manier toegepast. Pas na de eer ste opname van de gehele orkestbezetting worden de muzikale soli gespeeld, die aan de eerste opname worden toegevoegd. Dan leggen de mucisi hun instrumenten neer en komt de vocale groep in actie, be staande uit de dames Jenny Roda en Yvonne Oostveen en de heren lack Bul pink, om de eerste en tweede, gecombi neerde opnamen met zang te verrijken Door de zangopname van dit vijftaJ en kele malen te herhalen ontstaat een ge- tuidsvolumen als van een volledig koor. tenslotte volgt, zo nodig, een vierde op name, waarbij de bijgeluiden het geheel completeren. De voltooide opname kan worden be luisterd in het K R O.-programma van Zaterdag 18 Juni a.s. Twee geslaagde leerlingen van de Jan van Eyck-academie te Maastricht, de dames Rlcky Verheugen en Betsy Smeets, zullen haar debuut voor de K.R.O.-micro' foon maken in het hoorspel „Een wonder kost maar vijf piasters", dat Zondag a.s wordt uitgezonden Ria Vroemen, een derde geslaagde van de academie, debuteert in het reeds aan gekondigde klankbeeld „Lof van Tricht" een vierde geslaagde, de heer Anselm van Melis, zai voor het eerst optreden in het hoorspel „Het geheimzinnige kasteel", dat de K R O op 26 luni a.s uitzendt Alle vier genoemden nemen dee terman, Marcel Tielemans en Wim Pop-1 het K.R.O.-televisieprogramma van Don derdag 23 Juni a.s., waarin fragmenten uit het eindexamenrepertoire 1955 van de Maastrichtse Toneelacademie zullen wor den gespeeld. Deze fragmenten zullen worden ingeleid door Bernard Verhoeven directeur van de academie. „Nederlanders schreven filmmuziek" is de titel van een uitgebreide selectie oude en nieuwe filmmuziek, die door Dolf van der Linden en zijn Metropole-orkest op Vrijdag 17 Juni a.s. in het K.R.O.-pro- gramma ten gehore zal worden gebracht Joop Elders, fluitist van het orkest, stelde de selectie samen uit tot nog toe in Ne derland gecomponeerde filmmuziek. Krasnopolsky in Amsterdam zal de K.R.O Zondag a.s. de uitslag uitzenden van de Nationale Danskampioenschappen waaraan wordt deelgenomen door leer lingen van katholieke dansleraren, aan gesloten bij .Son Philippo Neri". De mu ziek wordt verzorgd door het orkest „The Constellations". De hoofdschotel van het televisiepro gramma, dat de K.R.O. Dinsdag a.s. ver zorgt. wordt gevormd door „Mysteriosa" een oorspronkelijk televisiespel van Erich Schöniank in de vertaling van Jan Delf- gaauw met Paul Storm, Diny Sprock Paul Deen, Ad Noyons. Luc Lutz, Jo WaJ. hain en Louki van Oven als de speJers. De regie is in handen van Ben Mettrop. Schöniank is een Duitse schrijver, die vóór de oorlog naar Nederland emigreer de. Voordien was hij een bekend acteur in Hamburg Gerretson had minister Cals een tè groot optimisme verweten wat betreft de geld middelen om z(jn plannen te verwezen lijken. Want niet alleen voor het onder wijs. maar ook voor het staatspensioen en het Deltaplan Is ontzagUik veel geld nodig. Hoe moet dat als de conjunctuur eens omslaat?, vroeg hij zich af- Vernieuwing van het onderwijs, be toogde dt amlrevoluttonnaire heer Algra, :s in de eerste plaats een kwestie van geestelijke gesteldheid en betekent geens zins het scheppen van nieuwe school typen, al wandelend over het oude pad De K V P -senator Van Veldhoven pleitte voor meei vrijheid, opdat het onderwijs meer individueel kan worden. Men moet afstappen van --- de starre pro grammering van de leerstof Het eindexa men moet nie' het gehele V H. M. O en M. O. over heersen- De heer AlgrB wenste voorts spoed bij de afhandeling van het voor ste] tot rege ling van het kleuteronder wijs. Dr H. v. VELDHOVEN Geen starre programmering Prof. Gerretson deelde niet de gerust heid van de bewindsman t.a.v. de pacifi catie. Politiek is de pacificatie gemeen goed, zeide hij, maar principieel niet. Ter illustratie verwees hij naar een rede. die prof. Oud, voorzitter van de V-V.D., on langs gehouden heeft voor de vereniging van onderwijzers bij het openbaar onder wijs. De subsidiepolitiek, welke de minister t.a.v. het Fries orkest wil voeren, had de instemming van de heer Algra. Het tempo, waarop aanvragen van subsidies voor scholenbouw worden afgehandeld, vond hij echter te langzaam. De heer Van Veld hoven wilde subsidie voor de pas opge richte stichting „Het Brabants Toneel". De klasse-indeling, waarop de subsidierege ling van orkesten is gebaseerd, kon in zijn ogen geen genade vinden. Hij brak een lans voor afschaffing, zeker van de twee laagste klassen. Volgens de heer Algra moeten de sala rissen van U.L.O.-leerkrachten omhoog en moet de overgang naar het V H.M.O gemakkelijker worden gemaakt. De heer Geugjes (C.P.N keurde het beleid van de minister en zijn voorgangers natuurlijk ernstig af. Mevr. Verwey—Jonker (P.v.d.A.) nam het op voor de kunstenaars- De overheid, die zich op het standpunt stelt dat de kunst geen franje maar een wezenlijk be standdeel van het maatschappelijke leven is, moet zich bemoeien met de sociale positie van de kunstenaar, zonder dat zij zijn handelingsvrijheid in gevaar mag brengen. Spreekster dacht aan collectieve opdrachten, tentoonstellingen, voordrach ten en inschakeling bij lessen op scholen. Er moet een voor het gehele land uniforme bijstandregeling komen, die niet gekop peld mag zijn aan de regelingen voor werklozen en andere ondersteunde groe pen. Immers deze laatsten zijn terecht gebaseerd op het bestaansminimum van deze groepen. Voor de kunstenaar, die moet kunnen reizen en contact onderhou den met collega's, ligt dit minimum op een ander niveau. Prof. Gerretson nam de nieuwe woorden lijst nog onder de loupe. De commissie die haar had samengesteld, was zijns tnziens goed gekozen- Met het resultaat kon hij zich verenigen. Er moet eenheid zijn tus sen het onderwijs en de ambtelijke schrijfwijze. Naar zijn mening zullen wat de bastaardwoorden betreft, pers en par ticulieren wel spoedig overgaan tot de vereenvoudigde Vlaamse schrijfwijze. De heer In 't Veld (P-v.d.A.) pleitte voor een speciale opleiding tot bestuursambte naar. Daarvoor wilde hij een apart vak (bestuurskunde) aan de universiteiten ge doceerd zien. Nog liever zou hem zijn een afzonderlijke bestuursacademie, waartoe men b.v. de belastingacsdemie te Rotter dam zou kunnen uitbreiden. „™otte voerde de heer Schuurmans iK V.P.) het woord over de jeugdvorming buiten schoolver band. Zijn wens was een uniforme landelijke subsi dieregeling voor de vormingsinsti tuten voor de arbeidende jeugd, waarbij een eind gemaakt zou moe ten worden aan de achterstelling van het werk voor de jongens bij dat voor de meisjes. Te circa 4 uur sloot de voorzitter de vergadering. De minister zal op Dinsdag 24 Juni ant woorden. AD. INT- N. SCHUURMANS Jongens niet achter bij de meisjes De Portugese regering heeft de Indiase regering formeel doen weten, dat „aan vallen" op Portugese gebieden in Voor- Indlë „met geweld zullen worden beant woord", aldus een gisteren uitgegeven communiqué van het Portugese ministerie van buitenlandse zaken. Onrechtmatige grensoverschrijdingen zullen worden beschouwd als „misdadige inbreuken op de Portugese souvereini- teit", aldus het communiqué, waarin ver der wordt gezegd, dat de Indiase regering geheel verantwoordelijk wordt gesteld voor mogelijke gevolgen. Volgens de Portugese regering werden van 26 Januari tot 4 Juni 19 aanvallen door groepen Indiërs ondernomen. Hier door werden aan Portugese zijde drie personen gedood en vijf gewond en aan Indische zijde vier gewond. Het premie-inkomen onderging in het afgelopen jaar slechts een stijging van ruim 5 pet. Toch ondergingen de werk zaamheden een sterke uitbreiding, aldus ontlenen wij aan het verslag over 1954 van de Ned- Credietverzekering Mij N.V.. te Amsterdam. De uitbreiding van werk zaamheden blijkt uit het toenemen van het aantal afgegeven polissen met ca 40 pet. Het obligo van de verzekerde en door de Staat in het kader der export credietgarantieregeling in herverzekering aanvaarde polissen steeg van 498.000 000 tot 706.000.000. Deze tegenstrijdige ontwikkeling word' o.a. verklaard uit de teruggang in prem'»- inkomsten in verband met de wederinstel ling van een vrije termijnmarkt voor de belangrijkste vreemde valuta's, welke leidde tot beperking van activiteit op he terrein der koersnsicodekking en ver volgens uit de belangrijke verlaging van risico's"1'65 t€r dekking van de Politieke ,-»tf,ï(„P„remie"i,nk<??len voor Particuliere rekening nam ln 1954 toe met 36 pet De stijging werd in hoofdzaak veroorzaakt door de sterke uitbreiding van het bin nenlandse bedrijf, terwijl het premie-in komen uit hoofde van voor particuliere rekening getekende exportzaken steeg met ca 11 pet. Belangrijke transacties met betrekking tot de export van kapitaalgoederen wer den verzekerd (z.g. „uitgestelde betalingen" bij export van schepen, uitvoering van werken in het buitenland e.d.). De vraag wordt in het verslag opgeworpen, of deze wijze van financiering ook zonder bezwaar kan worden toegestaan, wanneer het kapitaalgoederen van minder zwaar kaliber betreft, zoals thans reeds door een enkel minder ontwikkeld land wordt geëist. Het gevaar zou zich kunnen voordoen, dat export van deze objecten niet of nau welijks meer op contante basis kan wor den gerealiseerd, hetgeen een zware be lasting zou betekenen van de liquiditeit van de exporteur en van de deviezen voorraad van het exporterende land. De levendigheid bij het verzekeren van transito-transacties in het bijzonder met afnemers achter het IJzeren Gordijn en In Zuid-Slavië, duurde het afgelopen jaar onverminderd voort en nam zelfs nog in intensiteit toe Het premie-inkomen uit hoofde van de binnenlandse verzekering onderging het afgelopen jaar een verdubbeling dat uit hoofde van indirecte crediet-verzekerings zaken nam met meer dan 20 pet toe. Blijkens de verlies, en winstrekening beliepen prpmiën en andere ontvangsten 9.921 586 (9 308 IR5) Er is een saldo winst van 179 738 (193.524). Voorgesteld wordt een dividend uit te keren van 7 pet <onv.).

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5