Geen wezenlijke wijziging van rode Azië-politiek attlee stelt zijn aftreden uit asaÉvrMi— HET MEISJE VAN BUITEN" Geen reden voor veel optimisme „Nr 10 DOWNimSTREET In Amsterdam gaan „de lichies weer branden H Een kijkje FILMS Tsjang kai Sjekvrijlating vliegers louter afpersing binnenskamers Sobere film van George Seaton deze week Samenwerking tussen niet gesub sidieerde toneelgezelschappen „India moet oppassen" De aardappelexport naar Engeland Langs cle grachten: 24.000 lampen shomfïetser bij aan- Amerikaanse reactie Ook Vondelpark wordt geïllumineerd Ruim 150 Nederlanders VRIJDAG 10 JUNI 1955 PAGINA 3 Gevaarlijk precedent barende verklaringen *BaS °PZien" ^-derdee1 van de Russ^Azië- Minister houdt zich voorshands huiten SIVA-transactie r> M.T.S.-ER DODELIJK VERONGELUKT Onder carrier gevallen •rfinDlNG VERONGELUKT Vertrouwen in goede afloop Zomerfeesten in Vondelpark Van Canadese militaire muzikanten KLEUTER VERDRONKEN Ruime woning HET NIEUWE BURGERLIJK WETBOEK Discussie over erfrecht TA1PEH, (Formosa), Juni. President Tsjang kai Sjok van nationalistisch-China heeft dezer dagen duidelijk uiteengezet, dai hij er nog altijd niets voor voelt om met ver tegenwoordigers van' coininunistiseh-Cliina aan een conferentie-tafel te gaan zitten. Tsjan^'s afwijzende en wantrouwende houding ten opzichte van Peking was hekend. Zij is o.in. duidelijk gebleken in de reacties van de regering van Formosa op het te Bandung aan de V. S. gedane onder- handelingsaanbod van Tsjoe en Lai. Het blijkt nu echter, dat d-ezc houding niet is gewijzigd, ondanks een nieuw en verleidelijk aanbod van Tsjoe, waarvan de' Indiase politicus Menon dezer dagen in Nieuw Delhi melding maakte en dat inhield, dat Peking bereid was met Tsjang kai Sjek te praten op een „interne en algemene basis. Kon dit als een soort concessie Worden beschouwd? Tot nog toe bad Peking nimmer van een recht streeks gesprek met Taipeh willen weten en had zich in dit verband uitsluitend bediend van beledigend termen als „de kliek van Tsjang kai Sjek". Is daar thans verandering in gekomen? Niet alleen bedoelen de communisten net ChineesAmerikaanse veiligheids verdrag te torpederen, maar ook trach ten zij op langere termijn volledig de Amerikaanse invloed in Azië uit te schakelen. In dit verband waarschuwde Tsjang nog eens voor een al te groot ver trouwen en optimisme tengevolge van de vrijlating van de vier Amerikaanse vliegers. Tenslotte blijft de gevangen houding van Amerikaans personeel nog altijd een flagrante schending van dc Koreaanse wapenstilstandsovereen komst. Het is gevaarlijk optimist te zijn over een daad, die meer uit tactische overwegingen wordt gedaan dan uit gevoelens van rechtvaardigheid en internationaal recht. Weliswaar was ook Tsjang verheugd over de vrij lating, doch wilden de communisten werkelijk hun gehechtheid aan de vrede en hun goede bedoelingen laten blijken, dan dienden ze zonder meer a 11 e Amerikanen vrij te laten. Met Menon's reis naar Washington op de achtergrond werden slechts vier man vrijgelaten. Op deze uitgerekende wijze is een (al te lang uitgesteld) voldoen aan een verplichting louter afpersing. „Volgens mij" aldus Tsjang „is de communistische politiek er een van belediging en bedrog van de democratieën. We moeten er de ergste consequenties van vrezen. Als „Tsjoe's uitnodiging" aldus ver klaarde ons president Tsjang kai Sjek „betekent allerminst een verande ring in de communistische opvattingen. Ze kwam voor mij niet als een ver rassing en ik zie er dan ook geen wezenlijke wijziging in van de commu nistische strategie. De tactiek van de communisten moge dan naar gelang plaats en tijd worden aangepast, de ware betekenis van Tsjoe's verklaring kan alleen worden begrepen in het licht van Moskou's grote plan voor een volledige overheersing van Azië, waar- ju gèèn wezenlijke wijziging is ge komen. Voordat de communisten hun plan nen voor geheel Azië kunnen realise- snoeten zij eerst het volledige +r-, - grondgebied onder hun con- .hebben en Formosa ontbreekt altijd. Als het waar is wat Menon ueeit verklaard, dat dus de commu nisten^ met mij willen onderhandelen, öan is dat omdat zij nu politieke methoden willen gebruiken om te ver wezenlijken wat hun met militaire middelen niet is gelukt. En zouden Russische en Chinese communisten er inderdaad in slagen hun doeleinden te hereiken, dan moeten onze Indiase Grienden er aan denken, dat in dat geval India het eerste nieuwe slacht offer van de communistische („vre- des".)taktiek is. Twee vliegen in één klap Tsjang kai Sjek typeerde Tsjoe's aanbod tot directe onderhandelingen met de Formosaanse regering als „twee vliegen doodslaan in één klap". Peking wil op deze wijze een wig drijven tussen de V.S. en de Chinese (natio nalistische) republiek en aldus het effect van het ChineesAmerikaanse veijigheidsverdrag ondermijnen Jiï?* lai Sjek drong er °P aan de frli ln groter verband te zien Veilighéidsr ï™- »nIs de Veiligheidsraad uit de aorP5,iP" he vanU52erikn ^^n 't adres ging om te nraf6 met de uitnodi" van de P .ten over ..vermindering SwTSrS eebied ».n üliciet L t,;e Ts:,oe ln Bandung im- het ver verantwoordelijk voor oorzaken van deze spanning. we de vrijlating van de vier Ameri kaanse vliegers en eventuele ver dere stappen van Peking gebruiken als uitgangspunt voor het behalen van enig voordeel op dit moment, dan ben ik bang, dat dit precedent veel meer levens zal kosten in de verre toekomst". (Copyright I.N..S.-Opera Mundi-Maasbodepers) De situatie in de aardappelexport is op het ogenblik zo, dat iedere exporteur vrijelijk naar Engeland kan exporteren Het prijspeil in Engeland maakt het mogelijk, dat deze export zonder subsidie kan plaats vinden. Door de toegenomen vraag is het prijspeil in Nederland aan zienlijk gestegen. Deze ontwikkeling heeft er toe geleid, dat de SIVA zich uit de markt heeft kunnen terugtrekken, hetgeen echter tevens tot gevolg heeft, dat de overeenkomst, welke het bedrijfschap mei enkele exporteurs heeft aangegaan, niet ten volle kan worden gerealiseerd. Aldus deelt de minister van Landbouw mee in antwoord op een vraag van hel lid van de Tweede Kamer, de heer Vondeling (P.v.d.A.). Verder geeft hij in dat antwoord een uiteenzetting van de gang van zaken bij de aardappelexport, vooral ten aanzien van de bekende affaire van de export naai Engeland, welke in grote lijnen overeen komt met hetgeen we gisteren te dien aanzien publiceerden. De minister beslui' zijn uiteenzetting aldus: De besprekingen tussen het bedrijfschap en enkele exporteurs over het contrac' met Engeland hebben onder zakelijke ge heimhouding plaats gehad en de centrale overheid is hierbij niet betrokken geweest In verband hiermede is door de minis ter aan het bedrijfschap medegedeeld, dat de centrale overheid zich voorshand? ook financieel buiten deze transactie wenst te houden. De minister acht nade' inzicht in enkele aspecten van de ge volgde gedragslijn wenselijk, alvorens te dien aanzien nader te beslissen. Van een beoordeling van het door het bedrijfschap gevoerde beleid meent de minister zich vooralsnog te moeten ont houden, in verband met het feit, dat een procedure met betrekking tot de onder havige aangelegenheid bij het scheids gerecht aanhangig is- BREDA BEGON DE HISTORIE Hiernaast een doorkijk naar de grote offwiele eetmaal, alsmede (boven) een kijkje op een deel van de noofa- trap van „no. 10 Downing Street Aan de hangen de portretten van alle vroegere eerste-mimsters. de Britse i ,2"3arige*Ieider van van de t vabourPartij, een verzoek vaard abour-Parlementsfractie aan leid. Zl,n terugtrekken als partij- der voorlopig uit te stellen. int verzoek was hem gedaan tijdens een bijeenkomst van de 277 leden van de Labour-fractie. In een officieel communiqué, dat na de bijeenkomst werd uitgegeven, werd bekend gemaakt, dat de heer Attlee ..gereed en bereid" was om zijn benoe ming als partij-voorzitter voor een nieuwe periode te aanvaarden. Het is de eenstemmige wens van de fractie, dat Attlee zal aanblijven, aldus .besloot het communiqué. Tevoren had Attlee aan enigen zij ner medewerkers medegedeeld, dat hij het plan had op het jaarlijkse La- bourcongres in October a.s. bekend te maken, dat hij zich niet meer voor herkiezing als partijleider candidaat zou stellen. Men neemt thans aan, dat Attlee tenminste voor de gehele duur van de Parlementaire zittingsperiode als lei der van de Labourpartij zal aanblijven. vi.a be' leger voer tuisen park Stroe op df j^'Uwe is de 24-jarige leerling van de een te Enschede. Theo van W.. onde; er-n-A^rier gekomen. Hij werd daarb' hüis tg gewond en is in het R.K. zieken- e Apeldoorn overleden. VatMeW-, maakte deel uit van een groep legervn^dingen, die in het raam van de ten aan^'^hngsdagen een bezoek brach- Eep aam legervoertuigenpark te Stroe. met run.* leerlingen stond op een carrier achtig banden. Toen zij door heuvel- stang w rein reden, brak plotseling een W. Vje, aartegen de jongens leunden. Van Werd aan de voorkant van de carrier en Q overreden. vier u 6611 vl'achtauto Woensdag om Schannn ,7het terrein van de betonmaat- oPriiri 'ens te Terheyden (N.-B.) wilde brornf?n.' kwarn hij in aanrijding met een Rotterrt bestuurd door de heer G. uit stjg öarn- Laatstgenoemde werd zo ern- het 5?w°nd, dat hij enige uren later tn den lac°nessenhuis te Breda Is overle- Het Amerikaanse State Department, wilde geen officieel commentaar leve ren op de hierbij afgedrukte verklaring van Tsjang kai Sjek, voor zover deze de gevangenhouding van de Ameri kaanse vliegers in comniunistisch-China betreft. Een hooggeplaatst functionaris *eide slechts: „De vrijlating van dc ove- riae vliegers zon zeer bijdragen tot ver mindering van de spanning in het Verre Oosten Wij zullen zien hoever de goede bedoelingen en de oprechtheid van de Chinese communisten QdO/n. Wat betreft de verklaring van Tsjang, dat hij ook thans niet in rechtstreeks overleg wil treden met Peking werd op State Department opgemerkt: „De ge neralissimus is het hoofd van een sou- vereine staat en derhalve vrij te han delen zoals hem goeddunkt." Senator Walter George (dem.), leider van de Senaatscommissie voor buiten landse betrekkingen, zeide: „Ik geloof dat stappen worden ondernomen om de vrijlating van de andere vliegers te be werken. Ik heb ook alle reden om te vertrouwen op een goede afloop daar van." (Van onze Amsterdamse redactie) VAN 15 Juni tot 15 Juli dus gedu rende het Holland Festival elke avond van het invallen der duister nis af tot 's nachts half één en na de 15e Juli eik weekeinde en elke Woensdagmid dag tot en met 18 September zullen in Amsterdam „de lichies" weer branden. De gemeente heeft dit jaar .f 330.000 uit getrokken om het lichtfcstijn tot een grote attractie te maken. Ook het Vondel park is (hans in de illuminatie betrok ken. De roep van de verlichte hoofdstede lijke grachten is zelfs tot het buitenland doorgedrongen: 350 Zwitserse technici komen in Amsterdam congresseren spe ciaal tijdens een weekeinde als de ge dempte gloed van 24000 lampjes de kade- lijnen van de grachten van Amstel tot aan Leidsegracht markeren. De verlichtingsexperts hebben voor be paalde gebouwen en torens een andere wijze gevolgd. Zo zal veel met schaduw werking gedaan worden waardoor de contouren van de torens des te schoner aan de avondlijke hemel zullen oprijzen. Behalve de torens in de binnenstad zullen o.a. in floodlight gezet worden het Ko ninklijk Paleis, de achterzijde van een aantal panden in de Warmoesstraat gren zend aan het water van het Damrak, de Militiezaal op het Singel, de Waag op de Nieuwmarkt. de Agnietenkapel èn de Stadscredietbank. Lampjesversiering wordt aangebracht langs de grachten en de Magere Brug en een aantal pleinen, zoals het Frederiks- plein met zijn spuitende fonteinen, het Leidseplein met zijn gekleurde ballonnen en aansluitend de groenverlichting in het Leidsebosje, het Rembrandtplein en het Weteringcircuit met de plantsoenen langs de Singelgracht. zal eveneens „in het zonnetje gezet worden". He illuminatie van het Vondelpark (van de hals aan de Stadhouderskade tot en met de theehuizen bij de speeltuin) heeft het G.E.B. veel hoofdbrekens ge kost maar ondanks alle tegenwerpingen meent het er in geslaagd te zijn de na tuurlijke schoonheid van het park op- aangetast te hebben gelaten. De verlich- tine bestaat uit 3400 lichtbronnen, waar onder 320 schijnwerpers 200 tot 300 T.L.- iichtbakken en verder kwik- en gloeilam pen, die allen zo verdekt mogelijk zullen worden of reeds zijn opgesteld. De vij vers. waarin 6 fonteinen zijn gemonteerd één met een spuithoogte van 12 tot 15 meter zijn met gloeilampen om boord. Twaalf km aansluitkabel was nodig om alle verlir htingsornamenten ter bestemder plaatse te brengen. ET gemeentebestuur heeft, nu het het Vondelpark in eigen bezit heeft gekregen, de gelegenheid aangegre pen de „tuin" in de beiangstellingssfeer van iedere Amsterdammer te trekken door er tijdens de illuminatietijd zomer feesten te organiseren Iedere Woensdag en Zaterdagavond zullen op het terrein nabij de muziektent (tegenover de ingang Van Eeghenstraat) kunstmanifestaties worden gehouden van zang, muziek, dans. ballet, cabaret, paqKomime, film, fanfare, etc. Meer dan 150 Nederlanders maken thans deel uit van de acht militaire muziek corpsen die Canada heeft. Dit betekent, dat een derde deel tot de helft van de Cana dese militaire muziek thans door Neder landers geblazen wordt- Een van deze kaf,paf.n' de „Royal Cana dian Artilleryband die voor een jaar bij de Canadese brigade in W.-Duitsland is gestationneerd. komt Maandag concerteren in Den Haag ten bate van 't Nederlandsche Roode Kruis en zal tevens de eerste steenlegging voor de nieuwe Canadese ambassade opluisteren. De band bestaat uit 48 man en een kapelmeester. Van die 48 man zijn 28 Nederlanders, voor een belang rijk deel Hagenaars- De Nederlanders zijn met de leden van de Britse dominions, de enige buitenlanders in het Canadese leger Zij hebben een contract voor 5 jaar en wonen met hun gezinnen in Canada. (Van onze Londense correspondent). Er zullen slechts weinigen zijn die de beken e naam „Downing Street 10" in verband zullen bren gen met de Baroniestad Breda. Doch bet was bier, op 21 Mei 1658, dat de „verraderlijke schelm en „dubbel-overgehaalde verrader" George Downing door Karei II, Engelands verbannen koning, tot ridder geslagen werd en later verleende de koning hem toestemming de naam van de straat, waarin zijn .huizenbezittingen zich bevonden, King Street, te wijzigen in Downing Street. Zo wordt de historie is nu eenmaal weinig kieskeurig - door de korte straat, waar Engelands eerste minister zijn ambtswoning heeft, de berinnering (zij het onbewust) levendig gehouden aan een uiterst dubieuze figuur uit Engelands veelbewogen historie der 17e eeuw. George Downing ging in 1638 met zijn ouders naar Amerika, doch het harde, eentonige leven in de Britse kolonie beviel hem niet en een paar jaar later keerde hij, in de functie van scheeps predikant, naar Engeland terug. Hij wist zich in te werken in Cromwell s gunst, werd benoemd tot hoofd van zijn Geheime Dienst, en later, in 1657, tot Brits gezant in Den Haag. Daar bevond zich de verbannen koning Karei II, m wie Downing meer toekomst zag dan in Cromwell. Hij zorgde ervoor Karei op de hoogte te houden van Cromwell s Komende uit de kleuterschool is giste ren het vierjarig dochtertje van de fa milie J. K. te Berkel en Rodenrijs in de Noordeindsche Vaart te water geraakt en verdronken. plannen en tevens had hij er weinig gewetensbezwaar tegen de namen van zijn vroegere medewerkers aan de ko ning uit te leveren, hetgeen voor hen de marteldood betekende. Als beloning voor zijn verradersdiensten werd hij tot ridder geslagen, en was voortaan Sir George Downing. Hoe men over hem dacht, dat blijkt uit de hierboven ver vinden zich daar de twee kamers der privé-secretarissen en voorts die uiterst belangrijke, zo niet belangrijkste zaal: de kabinetskamer, waar beraadslaagd wordt over de Britse binnenlandse- en wereldpolitiek. Deze kamer is voorzien van dubbele deuren en ramen, om te voorkomen dat er ook maar één woord van het gesprokene naar buiten dringt. melde karakterisering, die afkomstig is Alleen de eerste minister heeft Het is geen geheim als wij meedelen, dat de productie in de Holly- woodse studio's van een gehalte is, die de „good-will" in Europa voor hét Amerikaanse filmwerk ondermijnt. De projectie op breed scherm is een dolksteek in de rug van de cinematografie geweest. De muze, die nu alweer zestig jaar oud is, heeft het nooit erg gemakkelijk gehad om te evolueren en tot een evenwichtige wasdom te komen. De techniek heeft haar steeds gedwongen „met de tijd mee te gaan", zoals dat heet. Het is daarom een verademing weer een „gewone" film uit Amerika te aan schouwen, waarbij niet is gepoogd een technische perfectie luidkeels aan te kondigen, of een bepaalde stijl, die b.v. door de Italiaanse cineasten zo uitermate kundig is toegepast, na te bootsen. George Seaton heeft met zijn film „The Country Grirl", die hier te lande zal wor den vertoond onder de titel „Het meisje van buiten", weer eens bewezen, dat een goed scenario in een kundige hand kan leiden tot een product, dat indrukt maakt, wellicht ondanks een poging tot het de monstreren van een acteerprestatie. Oók ondanks een conceptie van de inhoud, die niet bijster origineel is. Maar het toneel stuk van Clifford Odets is in handen van Seaton. die ook het scenario schreef, om gewerkt tot een draaiboek waarin een enkel woord een bijzondere betekenis krijgt. Iedere bioscoopbezoeker kent uit ten treure het toepassen van de „flash-back" het teruggaan in de tijd. Het is een ge makkelijke methode, die vaak vervelend wordt door de veelvuldigheid van toepas sing, In de nieuwe film van Seaton ech ter is de „flash-back" schaars, maar vol ledig verantwoord. Hij grijpt terug in het verleden niet alleen om een situatie in de kern op te sporen, maar ook om de sleutel voor het begrip van het karakter van de aan de drank geraakte Frank Elgin (Bink Crosby) te verschaffen. Sea ton doet dit echter niet bruut door alles ineens te verklaren. Er blijft nog iets van het gecompliceerde van de mense lijke psyche bewaard. In „Het meisje van buiten" toont Sea ton ons een toneelregisseur, die op zoek is naar een hoofdrolspeler. Hij meent die gevonden te hebben in de figuur van Frank Elgin, maar deze man is door de drankzucht vervallen en leeft in kommer volle omstandigheden bij zijn vrouw Grace Kelly) Toch zet de regisseur door, maar de acteur blijkt niet opgewassen te zijn voor zijn taak. Aanvankelijk wordt de oorzaak gezocht in het karakter van de vrouw, die hem steeds wil leiden en bij wie de man slechts zijn tekortkomin gen bewust wordt. Maar op het moment van de crisis ontdekt de regisseur (Wil- dacht van de schrijver en regisseur van de film Maar zeer terecht is de titel ge kozen, want zijn vrouw, die „maar" een meisje van buiten is, heeft met een onge looflijke zelfopoffering en een heroïsche trouw aan haar echtgenoot steeds ge poogd hem bij te staan. Wellicht soms iets te veel. Dit geeft zij ook toe, wan neer het blijkt, dat de regisseur van het stuk haar niet slechts ziet als de tobber naast een afgeleefde man, maar in haar de vrouw ontdekt; iets waarvoor geen en kele vrouw ongevoelig kan blijven. Maar zii blijkt ook opgewassen tegen dit pro bleem en zij volhardt in wat zij als haar taak ziet. Ook in het succes, dat echter weer kan omslaan, blijft zij op haar post. Zonder pathos is dit alles weergegeven. Seaton heeft reeds met „Little boy lost" bewezen, dat hij een film kan maken, die indrukken achterlaat. Bing Crosby zingt ook in „The Coun try Girl" enkele liedjes maar evenmin als in „Little Boy lost" is dit van een overdreven betekenis. In deze beperking ligt de kracht van de film trouwens en er is steeds door Seaton met soberheid gewerkt. Men krijgt gelukkig nauwelijks enkele scènes van de „show" te zien waarvoor Frank Elgin is geëngageerd' Het gaat om de wijze waarop een een voudige vrouw met een haast feilloze in tuïtie weet, waar het om gaat en ook hoe zij moet handelen. Voor wie het interesseert vermelden wij nog, dat Grace Kelly een Oscar voor haar spel in deze film heeft verworven en dat de film zelf door de Katholieke Film liga is geplaatst op de lijst van de beste films. van niemand minder dan de bekende dagboekschrijver Samuel Pepys, die overigens zelf ook niet bepaald een lieve jongen was. Downing achtte het verstandig vóór de bui binnen te zijn en kocht in King Street een aantal huizen, die hij liet afbreken en vervangen door nieuwe, bij wijze van geldbelegging. Wanneer het huidige pand No. 10 precies gebouwd is, is niet bekend, al blijkt wel dat het in 1677 bewoond was. In 1733 werd No. 10 officieel ambtswoning van de eerste mi nister, toen koning George II het aan de toenmalige premier, Sir Robert Wal- pole, ten geschenke gaf, waarbij Walpole het beding maakte dat het ook door zijn opvolgers bewoond zou worden. De gevel, zoals deze nu is, dateert van 1772. No. 10 is veel groter en ruimer dan de smalle gevel zou doen vermoeden. Aan de binnenzijde van de deur (welke sinds onheugelijke tijden een koperen bordje draagt met het nauwelijks-lees- bare opschrift „First Lord of the Trea sury", een titel die nog altijd de pre mier toekomt), staat dag en nacht een „bobby" op wacht, evenals trouwens aan de buitenzijde, vóór de deur. In de hal. direct links, is een deur, die toegang geeft tot No. 11, de ambtswoning van de Chancellor of the Exchequer, de mi nister van financiën. Direct tegenover de voordeur bevindt zich de corridor, die toegang geeft tot de enorme keuken, een vertrek, dat geen overbodige luxe is, want regelmatig worden er in No. 10 recepties gehouden, waarbij het aantal gasten echter nimmer de 200 mag over schrijden, om het oude gebouw niet al te zwaar te belasten. Een niet al te brede trap leidt naar de eerste verdieping, waar zich de werk kamer van de premier, de ontvangst en eetzalen en de kantoren van de vaste staf bevinden. De trap langs de muur is versierd met schilderijen van alle Britse premiers, want het is traditie geworden dat elke scheidende Eerste Minister zijn portret op deze galerij hangt. Het huis is aan de achterkant veel breder dan van voren en strekt zich ver in de tuin uit. Op de begane grond be- leunstoel, en hij is ook de enige die een telefoon voor zich heeft staan, speciaal bestemd om rechtstreeks en onafgeluis- terd met de souvereïne te spreken, waar deze zich ook moge bevinden. Achter zijn stoel is de open haard, waarin na elke kabinetszitting alle beschreven stukken papier verbrand worden, die niet door de ministers worden meege nomen. Downing Street 10 is rijk voorzien van schilderijen, die na een bepaalde tijd voor andere verwisseld worden. Zij zijn eigendom van de National Gallery. Niet iedere premier Is over No. 10 even best te spreken geweest Disraeli vond het huis „een tochtig hol", en pre fereerde zijn kapitale woning in Park Lane boven de hem toekomende ambtswoning. Ook Gladstone, de „Grand Old Man" der Britse historie (al wordt deze eervolle bijnaam thans ook vaak aan Churchill gegeven), voelde zich in No. 10 niet bijster thuis en kocht een huis op Carlton House Terrace, waar nu de Foreign Press As sociation is gevestigd. Men kan zich hun aversie wel voorstellen, want pas in 1916 werd er op verlangen van mevr. Lloyd George een badkamer in No. 10 aangebracht. Vóór die tijd moesten alle premiers en hun families zich baden in een zitbad, dat op een waterdicht zeil voor een open haard werd geplaatst. Tijdens de tweede wereldoorlog is er. diep onder de grond, een zgn. „Annexe" bijgebouwd, om de premier en het oor logskabinet in de gelegenheid te stellen ook tijdens de hevigste bombardementen ongestoord te vergaderen. Als het enigs zins kon vermeed Churchill echter de Annexe, om boven op het dak van No. 10 de uitwerking der bombardementen gade te slaan! Ongetwijfeld behoort Downing Street 10 niet tot de gerieflijkste soort wonin gen, maar er is geen Brit die er ook maar in de verste verte aan denkt een andere, modernere ambtswoning te bou wen voor de eerste minister. „Downing Street" is een begrip, meer dan dat, het is een levend symbool van Engelands wereldmacht /'e aan de. drank verslaafde acteur Bing Crosby) met zijn alles voor hem offerende vrouw (Grace Kelly). Beeld uit de film The Country Girl' van George Seaton. liam Holden) de juiste toedracht van de zaak. Frank Elgin is een man, die de verantwoordelijkheid in iedere vorm schuwt, omdat hij zich blijft verwijten, dat door een onoplettendheid zijnerzijds zijn zoontje bij een ongeluk om het leven ls gekomen, juist in de tijd dat hij suc cesvol was in de „show business". Een afgeluisterd gesprek tussen de re gisseur en de producer van het stuk, waarvoor hij de hoofdrol heeft gekregen, doet hem ten slotte de kracht hervinden zijn talenten te tonen. 1 De figuur van Frank Elgin staat min lof meer in het centrum van de aan- (Van onze Haagse redactie) Vorige maand is opgericht (ie Neder- andse Theater Stichting. Het doel is samenwerking tussen de bona-fide ambu- ante toneelgezelschappen, die niet worden jesubsidicerd door de overheid. Tot de stichting z(jn reeds toegetreden Het Am- «teltoneel, De Schouwspelers en de Haagse Operettezangers. Verwacht wordt dat bin nenkort ook het Scapinoballet zich zal aansluiten. Ook voordrachtskunstenaars kunnen toetreden. Voorwaarde voor toe lating is, dat men aan redelijke artistieke kwaliteiten voldoet. De gezelschappen, aangesloten bij de Theater Stichting, zullen zowel in de grote steden als in de provincie optreden. Vooral in de provincie zien zij groeiende moge lijkheden, nu de gesubsidiëerde gezel schappen het reizen steeds meer beperken Door de samenwerking in deze stichting 'zullen de ambulante gezelschappen tot grotere prestaties in staat zijn. De Stich ting zal de hand kunnen leggen op nieuwe stukken, die tot nu toe alleen voor het gesubsidieerd toneel bereikbaar waren. In het comité van toezicht zit dan ook o.a. de heer W. Kubbenga, directeur van het Internationaal Bureau van Amateurs. Doot de stichting wordt gecoördineerde reclame, uitwisseling van spelers, décors en cos- tuums mogelijk. Het ligt in het voornemen om volgende zomer een groot klassiek openluchtspel, waaraan spelers uit alle aangesloten gezelschappen meewerken, uil te brengen- Ook wordt gewerkt aan een musical, die men zowel in de grote steden als in de provincie kan uitbrengen- Voor het overige behoudt ieder gezelschap natuurlijk zijn eigen repertoire. Zo zullen De Schouwspelers op 29 Juni in de Rotter damse Schouwburg de Nederlandse pre mière brengen van A. Lacours „Ornes Aieux" onder de titel ,,Oh, mijn lieve Augustijn". De door prof. Meijers samengestelde ontwerpen voor een nieuw Burgerlijk Wetboek zijn, zoals bekend is, sinds enige tijd bij de Tweede Kamer in behandeling. De openbare beraadslaging over enkele hoofdstukken kan binnenkort tegemoet worden gezien. Met het oog hierop heeft de broederschap der candidaat-notarissen het nuttig geoordeeld een specifiek nota rieel gedeelte, handelende over het erf recht, ter discussie te stellen. Mr I. van de Velde, notaris te Arnhem en mr A. W. J. van Vrijberghe de Coningh, candidaat-notaris en vice-president van het gerechtshof te 's-Gravenhage, hebben ter voorbereiding daarvan uitvoerige praeadviezen uitgebracht Aan de hand hiervan zal het onwerp in de algemene vergadering van de broederschap nader worden besproken- Deze vergadering zal Vrijdag 16 Juni in „Huis ter Du'.n" te Noordwijk aan Zee worden gehouden-

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3