Millioenen en een hersenschim Belgische Kamer beëindigde Marathon-zitting van 34 nur Ontwerp-Collard in eerste lezing aanvaard BRITSE TROONREDE Mikojan: Geen tijdschema voor Adenauer's bezoek Voorlopig geen herenigingsgesprek tussen Bonn en Moskou De sigaar is weer aan de winnende band! SAFARI LANGS DE EVENAAR (4) Onder de hete zon van Tanganyika NATIONALE RuslandFormosaZ. O.-Azië Gloeilampjes Wenst het Kremlin O.Duitsland door het Westen erkend te zien? swap Zuidvietnamees regeringsleger zet opmars voort o Eyskens: zwaarste ramp sedert wereldoorlog treft België Bolsjewisten zijn niet zo afschuwelijk NA DE UITNODIGING AAN ADENAUER RIJDAG 10 JUNI 1955 PAGINA 5 Eldorado voor Handige Jongens Voordelige zaken Op de puinen van een plan In Nairobi had ik, twee weken tevoren, een Amerikaan-op- doorreis ontmoet. Hij achtte het mogelijk, dat Tanganyika in de V.S. leningen zou kunnen krij gen voor elk behoorlijk project en tot elk benodigd bedrag. ,,Maar alleen op korte termijn", zei de Amerikaan, ,,drie, vier jaar op z'n hoogst en tegen een zeer hoge rente, zo lang nie mand ons garanderen kan, dat ovei: een jaar of wat niet tóch de rode vlag met de hamer en de sikkel bóven deze streken waait De Amerikaan had tot het bittere einde toe in Shangai zaken gedaan. Daar hadden de communisten zjjn zaak gesloten en zijn eigendommen verbeurd verklaard. Nu nam hij, waar ook ter wereld, geen risico's meer. IB Totale waarde aan prijzen f. 29.600,-. Radio-Gramofooncomb. 9 SOLEXEN Populair 18 NOVAK Radio's 54 Volautomatische PRISMA Horloges KONINGIN OPENT EEUW FEEST HAARLEMMERMEER Algiers ZAGREB-PAFTTSFXPRESS ONTSPOORD HET LIED VAN DE TOEKOMST (Telefonisch van onze correspondent) BONN, Donderdagavond. „Neutralisatie en losmaken van de banden van de Bondsrepubliek met de Vrije Wereld zijn zaken, waarover geen discussie mogelijk zal zijn". Dit l>ekende geluid heeft de nieuwe Westduitse minister van buitenlandse zaken, Hein rich von Brentano, vandaag nog eens laten klinken. Het is klaarblijkelijk bedoeld voor diegenen in de Bonds republiek, die van de Russische uitnodiging aan dr Adenauer won deren verwachten en voor diegenen in het buitenland, die met schrik om het hart denken aan de snelle wendingen in de Duits-Russische betrekkingen, die door namen als Tauroggen en Rapallo, Ribbentrop en Molotof in de geschiedenis worden vastgehouden. De herinnering aan Rapallo, in 1922, wordt nog verlevendigd door het feit, dat de Russen een sensationele brief lieten bezorgen bij Freiherr Van Maltzan, de Duitse ambassadeur in Paiijs: een andere Freiherr Von Maltzan heeft in 1922 een groot aandeel gehad in het tot stand komen van het eerste verdrag van de Duitse republiek met het bolsjewistische Rusland. weeèn van een catastrophe in olienootjes... door MARTIN W. DUYZINGS PUGU (Tanganyika), Mei. ER VIEL in Pugu niets meer te beleven. Wij waren daarheen gereden langs een miserabel soort van weg dieeen prae-historische aaneenschakeling van kuilen en stenen van Dar-es-Salaam uit naar iet Zuid-Westen leidt, doch de leeuwen die men in de achter ons liggende nacht rond Pugu gesigna eerr ia. hadden zich wijselijk en niet belust op geweerkogels en enigerlei sensatie reeds teruggetrokken m de.bush die daar in een oerwoud vol slangen en dicht op elkaar gegroeide struiken de heuvels aan het oog onttrekt: er viel in Pugu inderdaad met veel meer ,e Degrade bakstenen gebouwen van het klem-seminarie der Capucijnen lagen daar stil en eenzaam te bakken in de zon, en als men van daaruit omhoog liep door een lijnrechte, lommerrijke laan tot aan het kleine negerdorp dat, slechts twintig schamele mijlen van Dar-es-Salaam, zo op bet eerste oog nog altijd even ver van de moderne techniek verwijderd lijkt als twee eeuwen geleden, vond men er, overgroeid reeds OP WEG NAAR PUGU prae-historische verzameling van kuilen en gaten Doch vijf jaar geleden scheelde het niet veel of Pugu had een vliegveld, een reeks luxe hotels en een zwem bassin gehad. Dat was in de dagen toen het fameuze Britse „aardnoten plan" nog putten kon uit een enor me voorraad, door de Britse belasting betaler ten gerieve van een Labour- hersenschim bijeen gebrachte Ponden Sterling, en van deze wilde dagen van weleer 'is de stad Dar-es-Salaam en haar onmiddellijke omgeving nog al tijd niet helemaal bekomen. Gij kent de opzet en het lot van dat aardnotenplan. Op advies van een regeringscommissie die gedurende haar zorgvuldige onderzoekingen nau welijks verder kwam dan de lobby van haar hotel in Dar-es-Salaam, stak de Britse regering in 1948 rond 38.000.000 Pond Sterling in een plan volgens hetwelk Tanganyika in slechts enkele jaren tijd ruim een derde van de wereldproductie in aardnoten-olie voor zijn rekening zou kunnen nemen. Nu, geen tien jaren later, is men reeds maanden lang bezig, de Overseas Food Corporation die ten gerieve van het olienootjes-plan door de Britse rege ring werd opgezet, te likwideren (in 1954 bedroegen de afwikkelingskosten ruim 700.000 Pond; het was naar men de belastingbetalers in Groot-Brittan- nië niet zonder vreugde melden kon, het laagste jaarlijkse verlies sedert het ontstaan van de O.F.C.) en het aantal aardnoten dat men in al die jaren heeft geoogst, bedraagt minder dan het 1 aantal dat men destijds als zaad uit zette; en het hele „groundnut-scheme" is intussen reeds lang en breed over leden, en de kosten dezes bedragen, zoals gezegd, acht-en-dertig millioen Ponden Sterling... ..c„L -c Het moet met dat aardnotenplan in naar het Noorden, maar "niet op''eigen de goede jaren toen men, met een *raeht. Ze werden per vliegtuig van charter-plane, maar een mannetje met Algiers naar Mühlhausen vervoerd om 4 ^en boodschap naar Londen behoefde daar de ooievaarsbevolking nieuw leven i opnieuw 'n millioen of 'n te blazen. Een Zwitserse ornitholoog wat^ Ponden los te krijgen. hier_ in door de struiken, wat sclieef gezakte kruisen op een lang vergeten kerkhofeen missionaris, meer dan vijftig jaar geleden gestorven aan de cholera, en twee jonge missiezusters, in diezelfde dagen wreed ver moord door de Arabieren. Haar dood was, zo ver telde men de vreemdeling nu nog, na al die jaren, niet zonder ontzag in Pugu, was destijds door de Duitsers niet zonder grondigheid gewroken. Er was, slecbts enkele dagen na de moord, een Duitse patrouille in Pugu gearriveerd en vervolgens had er een slachting plaats gevonden onder de Arabieren, en de negers van Pugu hadden dat alles niet alleen met belangstelling maar ook met bewondering gade geslag-en. Doch dat alles was nu al haast een mensen leeftijd geleden. Er sterven daar geen paters meer aan cholera, er worden geen missie-zusters meer ver moord, de enige Arabier die nog achter gebleven is in het dorp, is lang reeds blind en mateloos arm en voor iedereen ongevaarlijk; en de dagen dat de leeuwen doordringen tot onder de rook van bet dorp, kan men onderband tellen op de vingers van een magere negerhand.... onbelangrijke mate reeds weggeroest in de oorlogsdumps waaruit men hen, links en rechts op de wereld, had weg gekocht) naar de kaden van de oude havenstad. Daar stapelden deze voor raden ficli opeen. Langs de haven en in de enorme loodsen langs de weg naar Pugu. Daar ook verdwenen halve scheepsladingen zo maar in het niet, en er was, voorlopig, geen mens die zich dienaangaande enige zorgen maakte Het aardnotenplan is radicaal mis lukt. Toen het eenmaal mislukt was, trachtte men althans iets te redden met een zonnebloemen-plan, en toen ook dat op een failliet was uitgedraaid probeerde men het zonder resultaat doch nog altijd op dezelfde grote schaal met rijst, en wat van dat alles tenslotte overbleef, waren stapels oud roest en ginds, in Urambo, een voor lopig niet zonder succes gebleven, doch zwakke poging in de richting van de tabakscultuur. Het grootste deel van de 38.000.000 Pond Sterling welke men aan het aardnotenplan verslingerde, is stellig niet in Tanganyika blijven hangen: de Handige Jongens Aller Landen maakten er zich, zo gauw zij temid den van de oorverdovende chaos, hun slag geslagen hadden, ijlings mee uit de voeten. Doch in Dar-es-Salaam lie ten zij niet alleen wat scherven, doch ook wat Ponden achter: de stad groei de zienderogen en zij gonsde van koortsige bedrijvigheid, en dat veel van deze bedrijvigheid het daglicht niet bijzonder goed verdragen kon, mag men de stad (zeggen zij, die haar langer kennen), niet kwalijk nemen: het aardnotenplan was, alle goede be doelingen ten spijt, op maat geknipt voor de profiteurs, en in Dar-es-Sa- laam heeft men van ver voor de sla ventijd al een goede neus voor voor delige zaken Intussen: de resultaten welke men in West-Tanganyika tenslotte in de ta bakscultuur heeft bereikt de ta bak groeit daar nu op de puinen van het aardnotenplan bewijzen, dat de Engelse regering destijds in feite slechts twee blunders maakte: zij koos het verkeerde product en zij projec teerde haar „schemes" op een te grote schaal en doorgaans op de verkeerde plaats, doch dat alles doet niet af aan het feit, dat Tanganyika, ondanks het failliet van het aardnotenplan, nog al tijd enorme, haast onbegrensde mo gelijkheden biedt (de voorwaarden zijn: goede verbindingen met het bin nenland, irrigatie in een land waar men tussen nu en December geen druppel regen meer uit de egaal blau we hemel zal zien vallen), en dat schijnt men temidden van de choas en het trieste rumoer rond het overleden aardnotenplan elders op de wereld wel te vergeten. Mën is huiveriger dan ooit kapitaal m Tanganyika te investeren. Tussen de beide wereldoorlogen was het de onzekerheid omtrent het lot der voor malige Duitse kolonie. Nu is het 't jammerlijke failliet van het aardno tenplan, gecombineerd met de onze kerheid aangaande de wijze waarop straks het zelfbestuur zal uitvallen. „De emge kans, dat het goed zal uit vallen zei men in Dar-es-Salagm", is gelegen m de vorderingen die het Christendom in Tanganyika nog mLeu voor tenslotte de beslissing valt. Het alternatief is: de Islam en de trus. van Aga Khan, of het com munisme en de chaos". Diem stuurt afgezant naar Parijs De Zuidvietnamese regeringstroepen blijven oprukken. Zij bevinden zich thans, nadat zij zestig kilometer door Hoa Hao-gebied zijn opgerukt, waarbij zo goed ais geen tegenstand werd on dervonden, 150 kilometer ten Zuid westen van Saigon, aldus wordt van welingelichte zijde vernomen. De terugtrekkende Hoa Hao-eenhe- den stropen het land af. De meeste militairen keren, na hun wapens ver borgen te hebben, naar hun rijstvelden terug. De bevelhebber der Zuidvietnamese troepen te Vinhlong in Zuid-West- Vietnam, heeft gisteren medegedeeld, dat twee Hoa Hao-bataljons, „die wij in een vernietigingszöne hadden om singeld", zich aan zijn strijdkrachten hebben overgegeven. Intussen is Diem's speciale gezant, de heer Nguyen Huu Chau, gister avond in Parijs gearriveerd voor be sprekingen met de Franse regering. Op 't vliegveld Oriy verklaarde Chau, dat Diem hem had opgedragen „ver schillende duistere punten" die er be staan in de betrekkingen tussen Frank rijk en zijn land, op te helderen. Trekking definitief op 15 Juni a.s. van de 1ste serie van 1500 loten der loterij bestaande uit 4500 loten ad. f. 25.-, georganiseerd door het R.K. Kerkbestuur Parochie der H. Familie te Maastricht. Tglefoon K 4400 - 2383 - Postbus 91 - Postgiro No. 600501 Bestel dus nog heden Uw kans van .■•■gW" .«ja., 1 c f| -1"" 150 op één der schitterende prijzen I 3 U De opbrengst van deze actie zal dienen tot de bouw en in richting van de nieuwe kerk der Parochie H. Familie te Maastricht. Verleen ons deze zo dringend nodige hulp. stuur onderstaande coupon in en win zelf een der nevenstaande, waarlijk schitte rende prijzen. Comité van aanbeveling: Aerts. Secr. Kamer van A. M. M. America. Arts Mgr P. J. M Jenneskens. Pastoor-Deken «Wik "«iiïïïi».. 3 Auto's AUSTIN A 30 6 NOVAK Mr P. M. F. Rieter. Notarit Ir A. H. J. Swinkels. Architect Het ligt In het voornemen van H.M- de Koningin om Zaterdag 2 Juli de openings plechtigheid van het eeuwfeest Haarlem mermeer bij te wonen en de eeuwfeest tentoonstelling te openen. Goedgekeurd bij Besluit vae de Minister v. (ustitie d.d. 26-3**55 2e Afd. A. no L.O. 550-006 Hierlangs afknippen en in enveloppe zenden aan: Parochie der H. Familie - Postbus 91 - Maastricht. Ondergetekende wenst loten ad f. 25.- te ontvangen na betaling per giro/postwissel o' toezending onder rembours. NAAM; ADRES WOONPLAATS: Voorkeur voor No. Doorhalen wat niet wordt verlangd Handtekening M zii^1,?! Pander dan 36 jonge ooievaars Elzas x °kken naar Mühlhausen in de voorn- u hadden deze dieren niet zn, ,Ult laten weten, dat ze daarheen mpi-n11 vhegen. Ze konden dat zelfs na- Ülk niet weten, want ze'vlogen wel Was speciaal gekomen om de dieren uit te zoeken. Wassenaar Van de ooievaars naar een slang. En naar Pia Beek, de jazz-pianiste, die echter zeer beslist geen slang is, maar alleen maar Pia. Pia heeft tijdens een tournee in Amerika een slang aange boden gekregen van iemand, die haar j^anospel op hoge prüs scheen te stel en. Wat doe je nu met zo'n slang? Het. lijkt niet aardig zulk een geschenk onmiddellijk om te zetten in een aan tal schoentjes van slangenleer of er tasjes van te fabriceren. Dies trok Pia naar het Dierenpark in Wassenaar en daar was men erg blij met de aanwinst. Met enige huivering overhandigde Pia Beek haar slang aan de gelukkige die- 1 renpark-bezitter. Sinapoli (Italië) Middernacht was het bijna en in haar huis lag de 65-jarige Domenica Fedele zwaar ziek. De dood kon er wel eens mee gemoeid zijn en niet minder dan achttien familieleden bevonden zich in de kamer rond haar bed. Plotseling keek een der aanwezigen verbijsterd naar de muur. De anderen volgden zijn ontstelde blik en met ontzetting zagen ze een vurige hand op de muur ver schijnen, die grijpende bewegingen maakte naar de zieke. Een van de be zoekers een jongeman, nan\ een stoel om daarmee de verschijning op de muur te lijf te gaan, maar toen zagen ae plotseling de hand verdwijnen en ontwaarden ze een duivelachtige fi guur die op een onheilspellende wyze grijnsde. Dat was te vee! voor de fa milie en iedereen snelde de kamer uit, waarhij enkelen zelfs de kortste weg door het raam namen. Men beweeide later dat een stoelpoot, waarmee.de jongeman naar de duive sverschijmng had gezwaaid, brandvlekken vertoon tfe. waardoor men er nat""r'^ Jf •heer van overtuigd was met e n Wining van de duivel te doen te heb De toestand van de zmke vrouw W inmiddels zo verslechterd, dat de pastoor haar nog in die nacht 1110 °edienen Oost-Afrika een vclop vrolijke keuken zijn geweest, een ongekend eldorado voor de Handige Jongens Aller Lan den. In een bedrijf dat een haven liet aanleggen zonder dat men ook slechts enige garantie had, dat men deze ha ven ooit nodig zou- hebben; in een onderneming die geestdriftig met de aanleg van een nieuwe spoorlijn begon zonder dat iemand ook maar bij bena dering zorgen kon waar deze spoor lijn precies heen moest en waar zij ein digen zon; in een zaak, die over een afstand van honderd mijl en ten koste van enorme bedragen en onmenselijke inspanningen, een pijplijn liet con strueren alvorens tot de conclusie te komen, dat men geen pijp-leiding no dig had, vormden Dar-es-Salaam en naaste omgeving het nijver gonzende middelpunt. Drie jaren achtereen was er geen ho telkamer meer vrij in heel Dar-es- Salaam. Drie jaren achtereen sleep ten de vrachtwagens enorme voorra den aan machines en materiaal (in niet Koningin Elizabeth heeft gisteren voor het Britse parlement de troonrede voor gelezen. Met het oog op de spoorweg staking in Engeland had de vorstin beslo ten, dat de opening van het parlementaire zittingsjaar een meer ernstig karakter zou dragen dan gewoonlijk en dus niet gepaard zou gaan met de min of meer feestelijke rit door de straten in de „Ierse staatsiekaros". In haar openingsrede zinspeelde de koningin dan ook op de ernstige toestand, door de staking in het leven geroepen. Het hoofd recht opgericht, ondanks het gewicht van de grote zware koningskroon, legde de vorstin de. plechtige verklarin gen af, welke de Britse regeringspolitiek „onthullen" en waaraan wij het volgende ontlenen: De Britse regering ziet „in een geest van vertrouwen en goede wil" de onder handelingen met Rusland tegemoet. Zij zal, in overleg met de betrokken overige regeringen, „ernstig voortgaan een vre delievende oplossing te zoeken van de situatie inzake Formosa". H'.i het passeren van het, stationnetje Hrernosello, dicht bij de Italiaans-Zwit serse grens, is gisteren de Zagreb-Pa- rtjs-express met een snelheid van hon derd kilometer op een goederentrein treden. De machinist werd op slag Gedood en verschillende passagiers ge jond. De toestand van geen der reizi- eers is ernstig. De Sovjet-vice-premier Anaslas Miko- Mikojan deelde verder mee, dat hij tij jan heeft gisteren in antwoord op een dens zijn jongste bezoek aan Oost-Berlijn, vraag van een Westduitse journalist ver klaard, dat zijn regering geen tijdschema heeft voor het eventuele bezoek van bondskanselier Adenauer aan Moskou. De journalist had Mikojan gevraagd, of de Sovjet-regering wil, dat Adenauer vóór de komende Grote Vier-conferentie naar Rusland komt. De Westduitse journalist vroeg Miko jan, of de uitnodiging aan Adenauer be tekent, dat de Sovjet-regering de kanse lier niet langer als een „fascist en Duit se militarist" beschouwt. Mikojan lachte, schudde de journalist de hand en ant woordde „U hebt het net zo goed begre pen als ik". Mikojan had eerder schertsend tegen over journalisten gezegd: „Er worden af schuwelijke verhalen over ons. bolsjewis ten, verteld, maar het schijnt, dat de bolsjewisten niet zn afschuwelijk zijn". Over zijn jongste bezoek aan Joego slavië, zei hij: „Wij gingen daar niet heen om dé betrekkingen tussen Joegoslavië en de Westelijke mogendheden slechter te maken, zoals sommige mensen dach ten Anderen dachten, dat wij met dyna miet naar Belgrado gingen. In feite gin gen wij echter alleen maar om onze eigen betrekkingen te verbeteren en wij slaag den daarin, z.onder dynamiet Wij willen ook de betrekkingen met Amerika verbeteren, zo zei Mikojan. op 25 Februari j 1., „onofficiëel" naar West-Berlijn was gegaan en dat hij dit bezoek prettig had gevonden. Voorts zal zij „ijverig volharden" in haar pogingen, een overeenkomst te be reiken omtrent een veelomvattend ont- wapeningsplan, dat vrede en veiligheid moet verschaffen aan alle landen en voortgaan te werken in nauwe overeen stemming met de Verenigde Staten, als ook blijven streven naar de bevordering van vrede, veiligheid en welvaart van Z. O. Azië in bet kader der „regionale organisatie". Voorts kondigde de kóningin aan. dat een wetsontwerp z.al worden ingediend om het heffen van retorsie- en anti dumpingrechten op ingevoerde goederen mogelijk te maken, en dat gestreefd zal worden naar verdere vorderingen op de weg naar een vrij internationaal handels- en betalingsverkeer. De herdenkingsrede, welke H.M. de Ko ningin op 5 Mei Ji. in Wageningen heeft uitgesproken, is thans bij de N.V. Ten Have te Amsterdam in druk verschenen. (Telefonisch van onze correspondent) BRUSSEL, Vrijdagmorgen. De Belgische Kamer heeft bij de voortgezette besprekingen over het schoolontwerp-CoIlard een werkelijke Marathonzitting gehouden, uniek in de parlementaire geschiedenis van het land- Zij heeft 34 uur geduurd, is Woensdagmorgen om 10 uur begonnen en nagenoeg onafgebroken voortgezet tot gisteravond 8 uur met slechts en kele korte rustpozen. Daar de Belgische kamerleden geen tarzans zijn, konden zij moeilijk aan een dergelijke physieke inspanning het hoofd bieden. Telkens wanneer zij 's nachts niet absoluut in de zittings zaal aanwezig moesten zijn, zochten zij overal zetels op om een dutje te doen, totdat een der talrijke stemmingen bij naamafroeping, die voortdurend door de C-V.P. werden geëist en die elk ge middeld vijftien minuten in beslag na men, hen weer naar de zaai riepen. Hoewel de linkse partyen het wets- voorstel-Collard Woensdagnacht in principe er al hadden doorgedrukt,, lieten de C.V.P.-leden zich toch niet beïnvloeden. Dinsdag was overeenge komen, dat men Woensdagavond maar tot 8 uur zou vergaderen. De linksen echter verbraken die overeenkomst, om op het laatste ogenblik de C.V.P. te beletten het debat te voeren. Bij elk der 54 artikelen van het wetsvoorstel-Collard had de C.V.P, een of meer amendementen ingediend. Tengevolge van de onwil van regering en meerderheid, en om alle verant woordelijkheid voor later vast te leg gen, liet de C.V.P. over bijna al haar amendementen bij naamafroeping stemmen. Op die wijze zijn er geduren de deze marathonzitting rniet minder dan zestig stemmingen bij naamafroe- geleden minister-president Van Acker tegenover de C.V.P.-voorzitter Dr. Lefèvre stelde, toen deze had uit geroepen: „dat de katholieken van dit land deze voor België schadelijke regering met alle middelen zou blij ven bestrijden", werden door katho lieke particulieren en groeperingen spontaan honderden telegrammen aan de heren Lefèvre, Eyskens en De Schrijver gezonden, waarin werd gezegd, dat de Belgische katholieken als één man achter hen staan. Tegen het einde der zitting kwam nog een leidinggevend C.V.P.'er, dr Gilson, op het spreekgestoelte verkla ren, dat de wet-Collard, die op 1 Augustus a.s. in werking zal moeten treden, ook zoals het thans is geamen deerd, absoluut onaanvaardbaar is ping geweest. Elke stemming over een voor de katholieken van het land. Col amendement werd voorafgegaan door lard kwam hierop zeggen, dat, als deze een verdediging door de C.V.P.-indie- ners van dit amendement, ondanks het feit, dat zij van te voren wisten, dat, op slechts een paar uitzonderingen na, al die amendementen door de linkse meerderheid zouden worden verwor pen. Soms weigerde minister Collard zelfs op bepaalde vragen der C.V.P. te antwoorden, wat dan telkens tot herrie en rumoer aanleiding gaf. Het doel der meerderheid om de C.V.P. met een on verwachte nachtzitting voor verdere voortzetting-van het debat te doen capituleren is feitelijk dus mislukt. Intussen was het tekenend te con stateren, hoe de katholieke opinie van België dit debat en wat daarmee samenhangt met de grootste aan dacht volgt. Naar aanleiding van het bekende incident, dat twee dagen Een diplomatieke receptie in Moskou. Een der Sovjetleiders schudt handen met Westelijke journalisten. Veel vertoon van vriendelijkheid. Russische toasts op de vrede en de vriendschap tus sen alle volkeren, „óók tussen Amerika en Rusland". Een beminnelijk glimlachende Mikojan (of Kroesjtsjefof Boel- qanin. of Molotofzegt: „Ze vertellen de meest verschrikkelijke verhalen over ons, Bolsjewieken, maar als het er op aankomt zijn wij toch heus niet zo kwaad Kom, kom, kameraad Mikojan ook wij zjjn niet zo kwaad, maar toch niet naïef genoeg om dóAr in te gaan trappen, nóch nu, nóch in de lange, lange toekomst. De eerste beroering, die door de Russi sche geste is gewekt is nu tot bedaren gekomen. De snelle en zekere reactie van de Bondsregering heeft daar zeker toe bijgedragen. Zij heeft niet veel speel ruimte gelaten voor de illusionisten die nog altijd spelen met. de gedachte, dat de nationale eenheid eerstdaags uit de poli tieke hemel zai vallen. De Bondsregering heeft door herhaalde repliek en door opnieuw elke gedachte aan 'n losser kno pen van de banden met het Westen uit te bannen meteen de nauwe perken aan geduid. waarbinnen nieuwe betrekkingen met het Oosten zich zullen moeten afspe len. Voor een aansnijden van de tussen Duitsland en Rusland hangende grote problemen acht men kennelijk van bei de zijden de tijd nog niet gekomen. Bren tano heeft vandaag nog eens verzekerd taties, afgelegd tegenover Westduitse journalisten die waarschijnlijk niet toe vallig juist in Moskou te gast waren, ook veel meer nadruk laten vallen op de wens van normale betrekkingen met Bonn dan op de mogelijkheid van snel overleg over wat men „het Duitse pro bleem" noemt. „De uitnodiging betreft slechts besprekingen over de wederzijd se betrekkingen. De andere vraagstuk ken kunnen pas in de toekomst concreet worden behandeld", aldus de Moskouse interpretatie. In Bonn heeft men de voetangels wel bemerkt, die in deze uitleg kunnen schui len. De Russen zouden de rechtstreekse betrekkingen met Bonn kunnen laten ho noreren door 'n Westelijke erkenning van de „Duitse Democratische Republiek" Brentano heeft vandaag al laten weten dat hij niet in deze strik wil lopen. Het dat dit een werk is. dat nog veel. veel moest eerst worden duidelijk' gemaakt, dat geduld vergt. J zulk een erkenning van het ondemocrati- Anderzijds hebben Moskouse interpre- sche dwangregicm van Oost-Duitsland niet zou worden verlangd, zo meende hii. De gedachte, dat mogelijk straks op cocktailpartljen ln het Kremlin twee Duit se ambassadeurs elkaar zouden kunnen ontmoeten, is voor Bonn al zorgwekkend genoeg. Beter kon niet worden gedemonstreerd, dat de Duitse verdeling voor onbepaalde tijd wordt geconsolideerd. Vrij algemeen verwacht men in Bonn veel heil van de mogelijkheid om in een verre toekomst ook rechtstreeks met de Russen over het Duitse vraagstuk te kunnen spreken. De gedachten over de daarbij bestaande reële mogelijkheden zijn echter uiterst vaag. Zij baseren zich op het gevoel, dat in een politiek ontspande wereld meer kansen voor 'n nationaal verenigd Duitsland zul len zyn en op de verwachting, dat de Duitsers straks zelf meer kracht achter hun wensen zullen kunnen zetten dan mogelijk is zoland ze de omweg over Parijs, Londen en Washington moeten ne men. Ook de altijd oppositionele socialis ten delen deze opvatting, al dient volgens hen de ontspanning met de Duitse her eniging te beginnen. Natuurlijk zijn er ook traditionele stro mingen, die het risico zouden willen wa gen de Westelijke verbondenen voor een grote nationale prijs aan de Sovjets te verkopen. Deze laatsten zien het zeker niet met onverdeeld genoegen, dat Molotof vandaag in Parijs dezelfde vriendelijke toon heeft aangeslagen, als in de nota aan Adenauer. En zij zien hun kansen slinken door de daarbij door premier Faure opge dane overtuiging, dat het politiek dooi- weer blijft aanhouden. Want dit sluit wel in, dat de Franse premier vooreerst geen massieve Russische aanvallen op de Wes telijke verdragen meer vreest en dat de toeneiging tot de status quo de dooi be paalt. Zolang dr. Adenauer de teugels in han den houdt zullen deze traditionele stro mingen zich evenwel in de Bondsrepubliek niet gemakkelijk kunnen ontplooien. Zo lang zullen de Duitsers worden aange maand tot geduld, een deugd, die zij niet gaarne beoefenen. Er was voor dr. Von Brentano dan ook alle aanleiding te vrezen, dat de voortzet ting van de politieke lijn van Adenauer „tijdelijk onpopulair" zou kunnen wor den. Dit zou echter zo verzekerde hij. geen aanleiding zijn om van die lijn af te wijken. 1 wet gedurende enkele maanden van kracht zal zijn geweest, iedereen zal moeten toegeven, dat zij eerlijk, gema tigd en wijs is. Deze bewering werd op de C.V.p.-banken uitgejouwd. De linkse partijleden sprongen als één man recht om minutenlang, alleen in de Franse taal te roepen: „Leve Collard", waartegenover even luid ruchtig en even langdurig vanaf de C.V.P.-banken werd geroepen „Weg met Collard". De liberale oud-minister Devèze werd op zijn beurt uitgejouwd, toen hij aan Collard hulde bracht met de woorden, dat de katholieken Collard maandenlang door de modder hebben gesleurd. De C.V.P.-voorzitter prof. dr Eys kens besteeg dan op zijn beurt het spreekgestoelte en zeide onder ovaties van de C.V.P. en met een van veront waardiging trillende stem, „dat de wet-Collard de zwaarste ramp is, die het land sedert de tweede wereldoor log treft". Hiermede is het eerste bedrijf afge lopen. Maandag zal het voorstel-Col lard in tweede lezing worden behan deld, waarna er definitief over zal worden gestemd. Het physieke uithoudingsvermogen en het onpartijdige voorzitterschap van de 84-jarige kamervoorzitter Huys- mans hebben intussen alom in het land grote bewondering gewekt.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5