Ramp op auto-circuit Le Mans '1 Nog werk in overvloed voor de bouwvakarbeiders Massa-betogingen in Buenos Aires r Tot nu toe: 79 doden en bijna 100 gewonden Krotopruiming ten plattelande dringend noodzakelijk Katholieken hesen geel-witte vlag op parlementsgebouw Bouwvakker kan nog vooruitals men feiten hoort Koning Boudewijn terug in België IE Politie bleef verborgen Spoorwegstaking duurt voort Per Lufthansa ADENAUER NAAR WASHINGTON Maandag 13 Juni 1955 r~ DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN Onmenselijke houding van organisatoren: wedstrijd ging door Jacquéliiie Auriol mag één maand lang niet vliegen Nog tienduizenden éénkamerwoningen Tienduizenden Autobus kraakte personenauto Een vliegtuig „stortte in zee" Sovjet-Unie ratificeert Oostenrijks verdrag Vechtpartijen na speech van Kesselring WEERBERICHT Paniek belemmerde hulp verlening Fangio vertelt V erontwaardiging In Groot-Brittannië MMM. m Cordon rond aartsbisschop pelijk paleis Vader en kind gedood Moeder zwaar gewond Loos alarm in Noordwijk Ex-nazi's actief Oe weerverwacirting van het KNMI geldiz van heden- tot morgenavond, luidt: ^oya"kulijk, nieI en daar enkele buien, maar ook opklaringen; later weer toenemende Dewoiking, maar op de meeste plaatsen droog. annacht korfler, maar morgenmiddag iets minder koud. Matige tijdelijk zwakke wind russen Noord-West en Zuid-West. h'nsiiag 14 Juni: Zon op 4.22 uur, onder 21.02 uur. Maan op .1.00 uur onder 15.22 uur. uu, NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT RACE-AUTO EXPLODEERT TUSSEN HET PUBLIEK (Telefonisch van onze Parijse correspondent) Le MANS (Bretagne), Zondagavond. Op de meest sinistere wijze is de juistheid bevestigd van het inzicht der heren organisatoren van de „be roemde" 24-uurs van Le Mans, die een staf van 25 artsen hadden laten aanrukken om hier bij de ongelooflijke zware en gevaarlijke autorace aan alle „eventualiteiten" het hoofd te kunnen bieden. 25 doktoren, het waren er nog te weinig: twee uur na de start van de 24-uurs vond op het enige rechte stuk van het circuit Zaterdag in de vooravond een afgrijselijk ongeluk plaats. De Mer cedes-Benz van de coureur Levegh vloog na een ge compliceerde aanrijding uit de bocht, smakte over de talud en explodeerde tussen het dicht opeengepakte publiek. Volgens de officiële cijfers van hedenavond ziin daarbij 7!) mensen, voor het merendeel Fransen, om het leven gekomen: door onthoofding, slagaderdoorsnijding brand wonden en zelfs door vertrapping tijdens de ontstane Paniek. Daarnaast zijn er 95 gewonden, van wie velen Zper ernstig. Op het ogenblik dat wij dit schrijven, lig gen nog enkele zwaargekwetsten op sterven. ®Mna 250.000 waren uit geheel Frank- "1k pn ook uit het buitenland Zaterdag- °rgen reeds vroeg naar Le Mans geko- om er getuige te zijn van de 24-uurs, d'e nu reeds sedert 24 jaar gehouden Lang voor de aanvang waren de tribunes langs het circuit bezet en ston «en de toeschouwers in rijen van acht a "en langs de weg. Er heerste een ker misachtige drukte De luidsprekers strooi den vrolijke muziek over de menigte, die zieh voorgenomen had er een genoeglijke middag van te maken. Zelfs de zon was Weer van de partij. Twee uur na de start had het afschu welijk ongeluk plaats Op het enige rech te stuk, dat de baan telt. en dat slechts Seven meter breed is. reden de wagens biet een snelheid van bijna 300 kilometer Even voor de pits. die hier langs het cir cuit staan, haalde een Jaguar een Austin Healv in en wilde daarna stoppen De wagen slipte De Austin remde keihard, slipte eveneens en gleed jp33'! hnks Op dit zelfde moment kwam de Mercedes nr 20 bestuurd door de vijftigjarige cou reur Pierre Levegh aan, en greep de Austin, die naar rechts werd geslingerd tegen de pits van de Mercedes botste, daar twee mensen verwondde, daarna terug naar links slingerde om tenslotte stilstand te komen De bestuurder van tuliAUstin. Macklin, stapte met slechts "te kneuzingen uit zijn wagen Vblko- n^n.uit het lood geslagen is hij in een F, c-auto gestapt en heeft de Jïche ®v?nd en nacht in de omgeving rondge reden. ...Met de Mercedes liep het verschrikke- 'k af. De wagen werd ineens naar links f"psiingerd. vloog over de takkenbossen Jccn in het publiek en explodeerde even "oven d» grond De gevolgen waren ont- fe'tend De stukken schoten met een ver- g'ngwekkende kracht bloedige sporen n de menigte. Over een oppervlakte van honderd Y'?rkantp meter lagen afschuwelijk ver ste liiken Sommigen waren onthoofd chtgewonden en ongedeerden renden verwarring heen en weer en lienen aar omver. Vooral de kinderen kwa- in elk.... hierbij in verdrukking. Het staat vaat dat er enkele ziin doodgetrapt Men z->-> oPn longeman. die het lijk van ziin m-icir. in ziin armen droeg en het in zijn v-'-Uotering z.achte woorden toefluister de Pom'lieleden zochten schreeuwend p-ar plkaar Ouders bogen zich over het jök van hun kinderen En de toeschou vors zagen zelfs een man. van wie een hn„n was afgesneden, vlak voor de aan» pto-mende race-auto's over de wedstriid- hmn kruinen Het gegil was zo groot dat mnr, de muziek van de luidsprekers niet tneer kon horen Honderden vielen flauw Dit alles had tot gevolg dat op het eerste ogenblik geen hulp kon worden geboden Het duurde wel een kwartier Voordat men aan effectief werken toe ^as Dp brandweer kon eerst na twin es minuten de brand blussen De Mer cedes had ook de takken- en strobossen 'n brand gestoken. Toen de stoffelijke eesten van Pierre Levegh onder het wrak werden weggetrokken, galmden de luidsprekers hun oproepen voor vrij willigers om bloed af te staan over het terrein. Priesters liepen tussen de ster venden door om de absolutie te geven Tot diep in de nacht waren in de zie kenhuizen en nood hospitaaltjes in de omgeving negen ploegen chirurgen aan U verrichtten hoofdzakelijk hersenoperaties, omdat de ontploffing juist op manshoogte de stukken had doen rondvliegen. Intussen duurde de wedstrijd voort De manager van Mercedes wilde ogenblik kelijk de strijd staken, doch de organi satoren weerhielden hem daarvan daar zij meenden, dat het publiek dan weg zou gaan en het drukke verkeer de hulp verlening zou bemoeilijken Drie uur later kwam echter een telegram uit Stutt gart met het bevel van de Mercedes- directie de wagens onmiddellijk te doen stoppen Later gaven ook enkele andere equipes de strijd op. Drie uur na de catastrophe hoorde de wereldkampioen Fangio van de dood van Levegh. Men had het voor hem zo lang mogelijk verborgen gehouden Fangio was diep verslagen en het eerste was hij deed was bidden voor de zielerust van zijn kameraad. Later vertelde hij. hoe Levegh hem het leven had gered: „Levegh Klink en ik hadden nog maar enkele ronden te rijden voordat wij bij de pits van Merce des stil zouden kunnen houden en onze co-equipiers ons zouden kunnen vervan gen. Ik reed 260 kilometer Vijftig meter voor me. zag ik Levegh ineens zijn arm opsteken om me te waarschuwen voor een gevaar, dat ik niet zag Ik remde dadelijk maar kon niet in enkele meters stoppen Ik zag Levegh en Macklin weg draaien De laatste vlak voor mij Het was zuiver een reflex-beweging, dat ik niet tegen de Austin opbotste Op het moment, dat ik in een rookwolk kwam. kon ik er net langs draaien Die wolk moet van de wagen van Levegh zijn geweest De ontzettende ramp, die zijn weerga in de sportge schiedenis niet kent, geschiedde onder de ogen van dui zenden, die met stomheid werden geslagen. Zij werden geregistreerd door film en televisie. Vele Franse TV- toestel-bezitters zagen de ramp voor zich op hun scherm afspelen. Het gehele land is door dit ongeluk verslagen Hier in Le Mans weet men over niets anders meer te spreken dan over de ontzettende tonelen, die zich onder de aecor- deon-muziek spuitende luidsprekers en tegen de achter grond van het geloei der race-wagenmotoren afspeelden. Diep verontwaardigd is men dan ook, dat de organisa toren juist op dit moment getoond hebben van elke zweem van menselijk gevoel gespeend te zijn. Zaken zijn zaken. De 24-uurs ging door. Nog twee en twintig uur lang raasden de coureurs met tegen de driehonderd zon der meedogen langs de plaats waar in enkele minuten tiids bijna tachtig mensenlevens op vreselijke wijze wer den afgesneden. Oritiek is er ook op de plaatselijke over heid, die naar het inzicht van velen in gebreke is gebleven en aan dit sport-bedrijf gruwelijk op dit moment en op deze plaats geen einde heeft gemaakt. medische toestemming miste. Zijn vrouw, die langs de kant tiidberekeningen maak te. zag schuin voor zich het ongeluk ge beuren. Onder de doden en gewonden zijn geen Nederlanders Wel zijn er Belgische slachtoffers: twee doden en tien gewon den. van wie twee ernstig. Naar A.N P meidt uit Le Mans. is de ïranse minister van volksgezondheid Bernard Lafa.v onmiddellijk nadat hij van de ramp hoorde. naar Le Mans ver trokken. President Heuss van West- Duitsland en de Belgische regering heb ben president Coty hun deelneming met de ramp betuigd In verband met het ongeluk heeft de Nederlandse Televisie-Stichting 'n Euro visie-reportage van het slot van de wed strijden te Le Mans afgelast Redders, geestelijken en familieleden van bezoekers aan de 24 uursrit te Le Mans, zoeken tussen de slachtoffers naar be kenden en gewonden, wie zij bijstand kunnen verlenen. Links beneden ziet men Pierre Levegh, de Franse coureur, die tijdens de 24 uursrit te Le Mans met zijn Mercedes verongelukte, tengevolge waarvan tientallen mensen werden ge dood en gewond. Nader telefoneert onze correspondent ons uit Parijs: Ook de gehele Parijse och tendpers is verontwaardigd, dat de wed strijd werd voortgezet. Zo schrijft bv .Franc Tireur" typerend: „Ei waren al tachtig doden Maar de wedstrijd werd voortgezet Men zocht de lijken bijeen. Men stapelde de met bloed besmeurde schoenen en kledingstukken op Priesters gaven de absolutie, ambulances haastten zich door de stad Men zocht vrijwilli gers voor bloedtransfusie maar de wed strijd ging door. In'..Aurora" wordt gezegd: „Bij zoveel slachtoffers kan men van een nationale ramp spreken En bij een nationale ramp zijn particuliere be langen. hoe groot ook. van geen waarde Maar men heeft men heeft nog voor enkele hon- derdduizenden francs entree-biljetten wil- Te oud9 le.n verk°Pen voor de Zondag Men kan i met anders dan betreuren dat de prefect De hoofdpersoon van deze catastrophe van Sarthe niet - gezien de houding der is een Fransman, die voor Mercedes reed. Levegh was in 1905 geboren. Velen be schouwden hem als te oud voor dergelijke ritten. Er wordt zelfs beweerd, dat hij organisatoren besloten heeft zoals zijn plicht hem voorschreef en waartoe hij de macht had, de wedstrijd te doen beëindi gen Koning Boudewijn is Zondagochtend na een verblijf van vier weken in de Congo te Brussel teruggekeerd. Op het vliegveld Meisbroek had zich 'n dichte menigte opgesteld, die de vorst bij zijn aankomst geestdriftig toejuichte. De koning maakte van hier uit in 'n open auto een rijtocht naar het met vlaggen en wimpels versierde ceentrum van de Belgische hoofdstad en de grote bou levards waar, ondanks een druilregen, duizenden personen op uitbundige wij ze uitdrukking gaven aan hun aanhan kelijkheid. Talrijke kinderen boden de vorst onderweg bloemen aan, waarvoor deze ze dan vriendelijk toesprak en dankte. De koning was op het vliegveld ver welkomd door kardinaal Van Roey, premier Van Acker, de minister van koloniën Buisseret, de voorzitters van Kamer en Senaat en de leden van het corps diplomatique. Te snel en te laag O Franse luchtvaart-autoriteiten heb ben gedurende één maand een vlieg verbod opgelegd aan de bekende Franse pilote Jacqueline Auriol. Me vrouw Auriol, de 38-jarige schoon dochter van de vroegere Franse pre sident, heeft in het begin van deze maand bij een poging het snelheids record voor vrouwen te verbeteren met een Mystère-straaljager in de omgeving van het vliegveld Bretigny te snel en te laag gevlogen en daarbij de veiligheidsvoorschriften ernstig overtreden. (Van onze correspondent) Op de tweede dag van het congres van de Nationale Woningraad te Groningen is de huisvesting van voormalige krotbewo ners en de taak der woningbouwcorpora ties besproken. De burgemeester van Opsterland, de heer W Harmsma, .heeft de slechte wo ningsituatie ten plattelande geschetst; de historische achtergronden en de kwade gevolgen. Er is een ylucht uit de provin cie en het nijpende landarbeiderstekort zal nog groter worden, indien niet in ver sterkte mate krotten worden opgeruimd De arbeiders willen en kunnen niet meer huizen in de vervallen éénkamerwonin gen. De burgemeester achtte het nood zakelijk. dat de gemeenten de woning voorraden opnemen en bijhouden in wo- mngkartotheken en dat studie wordt ge maakt van de bewoners. Niet door enquêteurs, maar door dorpscommissies, waarin zitting hebben die figuren, die de bewoners door en door kennen. Spr- wees er op. dat van de 45.000 éénkamerwonin- het werk. De onderhandelingen om te komen een regeling van het spoorwegcon- ",ct in Engeland, zijn Zaterdagavond Geschorst, zonder dat er beslissende Roeringen waren gemaakt. De be- Vo„ »in£en zouden vandaag worden 0Heezet. va^'^st overleg, dat op het ministerie spoort tussen de leiding van de Van ft®60 en vertegenwoordigers kers 8 stakende machinisten en sto- Weirp '6rd gehouden, hebben de spoor- gedV0 een duidelijk omlijnd voorstel k0„;an' waarvan de inhoud binnen- Dit w°rden bekend gemaakt, door riI°KrsteI is tot dusver nog niet nietten- 0l,d van de stakers aanvaard, nister vnStaande het feit> dat de mi- en de nartarbeid een dringend beroep verslui heeft gedaan om tot 'n T- te komen. oosnn"!'" Elizabelh heeft met het Intio P ,8 spoorwegstaking, de instal- •Mieplechtrgheid van de Orde van de van 'ur3^3, die va"daag in het kasteel steM T z°e P,a?>ts vinden, uitge steld tot volgend jae-r. bussen, die voor het vliegveld klaar stonden, bleef ongebruikt staan. Op een haastig belegde persconfe- T°u ontsteltenis van de Argentijnse regering, heeft het verbod tot net houden van de traditionele Sacraments-processie Zaterdag in Buenos Aires een enorme en indrukwekkende katholieke demonstratie tengevolge gehad. Na het verbod hadden Kerkelijke autoriteiten, zoals bekend, besloten de processie binnen de kathedraal te houden. Buiten, op het Mei-plein, waren luidsprekers aangebracht, waardoor men de plechtigheden kon volgen. Toen de dienst in de kathedraal, waarbij honderden prelaten uit het gehele land tegenwoordig waren, begon, hadden zich in de omgeving van de kathedraal ongeveer honderdduizend katholieken verzameld. Zij kortten de tijd met spreekkoren: „Wij willen de processie", aangezien zij de plechtigheid in de kathedraal niet konden volgen. De luidspreker-verbindingen waren door de Peronistische politie verbroken. Talrijke gelovigen konden het plein niet op tijd bereiken, doordat men met opzet de diensten van de ondergrondse van Buenos Aires stagneerde. Na de plechtigheid trokken enkele tientallen duizenden katholieken naar het parlementsgebouw. Dit geschiedde aanvankelijk in stilte. Op het Congres plein barstte het lawaai echter los. Men drong het parlementsgebouw bin nen en hees aan dezelfde mast waaraan de Argentijnse vlag hing, de pause lijke geel-witte vlag. Katholieke jon- ?^en, bevestigden geel-witte vaantjes nJL beugels van de trolleybussen. Daarna trok men bij fakkellicht verder Er waren spreekkoren Christus Koning", „Wij gers, óók Argentijnen' voor Peron! als: „Leve zijn óók bur en „De dood Van de gebouwen van de regeringsgezinde bladen „La Prensa", „Laborista" en „Epoca" werden ruiten ingegooid. Later werd de stoet ont bonden. Opmerkelijk was, dat bjj dit alles geen enkel ingrijpen van de politie was. Gedurende de gehele Zaterdag avond werd in de onrustige stadswijk geen geüniformeerde politieman ge zien. In tegenstelling tot dit alles was het feit, dat slechts 7.000 mensen gegaan waren naar het vliegveld om daar de bokser Perez, die uit Tokio terugkeerde in te halen. Hoewel pers en radio hier aan onmatig veel aandacht hadden ge wijd (een bekend Peron-recentl), was de belangstelling ver beneden ver wachting en een deel van de extra- rentie heeft de minister van binnen landse zaken Angel Borlenghi Zater dagavond nog „de daden van vandalis me, die op verschillende plaatsen in de stad door katholieken zijn gepleegd" veroordeeld. Volgens hem was er een Argentijnse vlag verbrand en in ieder geval was de natie door het hijsen van de geel-witte vlag op het parlements gebouw beledigd. Volgens de minister, zou bij de Joegoslavische ambassade een bom zijn gevonden en het gebouw zelf met teer besmeurd. Ook standbeel den zouden bevuild zijn. De minister vertelde, dat de betogers de auto van de ambassadeur van Peru hadden ver nield en de chauffeur gewond. Zij hadden Eva Peron beledigd door van een op haar initiatief gebouwde gaar keuken de ruiten in te gooien. De minister zeide, dat de politie ge makkelijk een einde had kunnen ma ken aan de betoging, doch dit, in op dracht van de president, niet had ge daan. President Peron bezocht Zaterdag- avond onverwacht het regeringsge bouw, waar hij een spoedconferentie met minister Borlenghi belegde. Van officiële zijdr werd meegedeeld dat de president zijn weekeinde-verlof had bekort voor het bezoeken van het congresgebouw als daad van boetedoe ning voor de „uitspattingen van heethoofden". In een felle verklaring van de pre sidentiële voorlichtingsdienst werden gisteren oligarchen en opstandige priesters" verantwoordelijk gesteld. De regeringsgezinde Argentijnse Zondags bladen spraken van „verraad". De politie van Buenos Aires heeft Zondag een cordon gelegd rond het paleis van kardinaal-aartsbisschop Copello. Voor het paleis had zich een groep van 150 betogers verza meld, die riepen: „Wij wensen het aftreden van Copello" en „Wij wil len het hoofd van Tato". Mgr Tato is de coadjutor van kardinaal Copello en wordt in brede kringen beschouwd als de ziel van het katholieke verzet in Argentinië. gen in Nederland, in 1947 geteld, 60 pet te vinden was in de drie Noordelijke pro vinciën. De burgemeester vond tenslotte de financiering te star. Hij wilde een regeling welke meer is aangepast aan individuele gevallen. De secretaris-penningmeester van de Algemene Woningbouwvereniging te Am sterdam de heer S. van der Gallen, die de taak van de woningbouwvereniging besprak t.o.v de buisvesting van de voor. maiige krotbewoners, was van oordeel dat de woningbouwverenigingen de a-sociale en onmaatschappelijke gezinnen niet kunnen helpen. Dat is een taak van de gemeente. Maar wel de financieel en sociaal zwakke gezinnen. De laatste cate gorie moet op alle mogelijke manieren geholpen worden. Voor wat betreft de financieel zwakken bepleitte spr. waar nodig financiële steun en het eisen van stipte huurbetaling- De sociaal zwakken hebben in vele opzichten steun nodig. Spr. had slechte ervaringen opgedaan bij het plaatsen van deze gezinnen tussen de andere bewoners. Hij was voorstander van 't onderbrengen van deze gezinnen in complexen, een soort „doorgangshuizen" in de onmiddellijke nabijheid van de an dere bewoners. Huisvesting alleen is niet voldoende, ook contacten met de gezinnen via maatschappelijke werksters is nodig Spr, vond. dat bij de bouw van deze „doorgangswoningen" rekening moest worden gehouden met de bewoners wat betreft grootte, verlangens e. d. Hij 'wees tenslotte er op. dat er op gelet moest worden, dat dje gezinnen, die onder in vloed van maatschappelijke werksters en anderszins op hoger peil gebracht zijn naar andere woningen van de vereniging overgebracht worden opdat er een gelei delijke „doorstroming" in deze complexen wordt verkregen. Na een geanimeerde discussie over deze problemen, volgde des middags een ex cursie door de provincie Groningen. Op de Gooweg te Noordwijkerhoul is Zondagmiddag omstreeks half vier ter hoogte van de Guldemondsbrug een auto bus tegen een personenauto gereden. Bj1 dit ongeval werden twee personen gedood en één ernstig gewond. De autobus, die uit de richting Noord- wijk kwam. botste op de smalle weg op een uit Haarlem komende personenauto die aan de kant van de weg tegen een hek terecht kwam. De gevolgen waren verschrikkelijk. Van de zich in de per sonenauto bevindende drie personen de heer en mevrouw Van Bruggen uit Haar lem en hun veertienjarige zoon. werd de iongen op slag gedood. De heer Van Brug gen overleed kort na het ongeval ter plaatse; mevrouw Van Bruggen moest in ernstige toestand naar het Academisch Ziekenhuis te Leiden warden overge bracht. De personenauto werd geheel vernield terwijl de autobus aan de linker-voorzijde schade opliep. De buspassagiers, van wi« niemand letsel heeft opgeiopen. moesten met een andere bus hun reis vervolgen De politie onderzoekt de schuldvraag. Zondagnamiddag omstreeks half zes kwam een Noordwijkse familie bij de politie aldaar mededelen, dat zij, toen zij zich op de Zuidboulevard bevond had gezien dat voor de Noordboulevard on geveer twee mijl uit de kust tussen Noord, wijk en Katwijk een vliegtuig op zee was gedaald en in de golven was verdwenen Terstond is de reddingboot „Kurt Carl- sen" uit Noordwijk uitgevaren, terwij] kort daarop de loodsboot „Deneb", die zich voor IJmuiden op zee bevond, zich ook naar de aangegeven plek heeft bege ven. Bovendien steeg om half zeven des avonds een Catalina-amphibievliegtuig op van Valkenburg om aan het onderzoek deel te nemen. Omstreeks acht uur keerde de loodsboot op haar post terug, zonder dat zij iets had ontdekt, terwijl het vliegtuig en de red dingboot bijna twee uur eveneens vergeefs bet gebied tussen Wassenaarse Slag en tien mijl benoorden Noordwijk tot dertien mijl uit de kust hebben afgezocht. Zij had den niets gevonden, dat ook maar in de verste verte op een olievlek leek. Men neemt daarom aan. dat het loos alarm is geweest, temeer omdat bij na vraag is gebleken, dat noch op Nederland se noch op Engelse en Belgische vliegvel den een toestel werd vermist. Op het ogenblik, dat de familie haar waarneming meldde, bevond zich tei plaatse een mistbank op zee- De politie acht het niet uitgesloten, dat de mensen het vliegtuig in deze bank hebben zien verdwijnen. Het presidium van de Opperste Sov jet heeft Zaterdag het Oostenrijkse staatsverdrag bekrachtigd. Het officiële decreet was onderte kend door de voorzitter van het presi dium der Opperste Sovjet, Worosjilof, en de secretaris, Pegof. Dit is wat er overbleef van het interieur van de autobus die, met 48 kinderen als passagiers, in Duitsland in Osnabrück in brand vloog. Twee kinderen verloren bij deze brand het leven. Kanselier Adenauer is Zondagavond met een „Super-Constellation" van de nieuwe Duitse „Lufthansa" naar Amerika vertrokken. Hij zou heden middag in Washington aankomen voor belangrijke besprekingen". Voor zijn vertrek verklaarde Aden auer, dat zijn bezoek oorspronkelijk de in ontvangstneming van een ere- graad van Harvard had gegolden. „In tussen hebben zich echter zovele be langrijke ontwikkelingen in de buiten landse politiek voorgedaan, dat ik in de V. S. besprekingen van belang zal voeren". Adenauer wenste niets te zeg gen over de uitnodiging om ook een bezoek aan Moskou te brengen. In een vraaggesprek met „Die Welt" zeide Adenauer o.m., dat alles aankomt op de vraag of de Sovjet-Unie bereid is om „de vrije democratische Duitse wil en het recht van Duitsland op een heid en veiligheid te erkennen". De Westelijke mogendheden hebben zich door de accoorden van Parijs er toe verplicht te streven naar de tot standkoming van de Duitse eenheid. Zonder een Duitse hereniging is vol gens Adenauer een internationale ont spanning en een kalmering in Europa onmogelijk. De kanselier achtte het dan ook on mogelijk, dat Oost en West met el kaar tot een vergelijk zouden kunnen komen zonder een hereniging van het land. Het gevoel van veiligheid der Sov jet-Unie zou aanzienlijk versterkt kun nen worden door een verdrag voor een gecontroleerde beperking der bewape ning en door een beperking der troe pensterkte in Europa. Duitsland zou zich met ieder verdrag van deze aard verenigen, zolang het in overeenstemming zou zijn met de Duit se veiligheidsbelangen en de accoor den van Parijs, waardoor West-Duits- land een souvereine staat is geworden en wel bewapend binnen de Westelijke beveiligingsgemeenschap. Op twee plaatsen in West-Duitsland is het dit weekeinde tot botsingen ge komen naar aanleiding van bijeenkom sten van oud-nazi's en oud-strijders. In Goslar in Nedersaksen verrichtte de politie Zaterdag 250 arrestaties, nadat het tot vechtpartijen was gekomen tussen leden van de oud-strijders-be weging „Stahlhelm" en duizenden be togers, die een fluitconcert aanhieven, toen ex-maarschalk Kesselring 'n rede wilde uitspreken. Kesselring sprak op dit Stahlhelm- congres, waaraan dertienhonderd ex- militairen deelnamen, slechts enkele woorden. Zijn dokter zou hem aange raden hebben het kort te maken. Des avonds marcheerden Stahlhelmers in groepen van 40 tot 50 naar een vlag- wijdingsplechtigheid. Zij vormden daar een lange optocht en gingen met fak kels en een honderdtal vlaggen naar 't oorlogsmonument van Goslar, om kransen te leggen. Kesselring in specteerde hen daar. Te Gadeland bij Neumünster kwam het Zondag tot ongeregeldheden. Vak bondsleden, die een anti-betoging had den gehouden tegen een te Gadeland gehouden bijeenkomst van oud-natio- naal-socialisten, trachtten de vergader zaal der nazi's binnen te dringen. De politie greep in ra el gebruikmaking van gummiknuppels Twee personen werden gewond..

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1