Safari langs de Evenaar (5) Een kathedraal tussen Zanzibar en Hagen in Westfalen Mau Mail en 'n altaarkleed Goettingse hoogleraar deed Duitse politici opschrikken Boude wij n's reis werd triomf Hij trof negerharten door spreken in het lingala te Met krabben DE BR AU NE Amerikaanse advocaat voor Jungschlager? Ons beroep op wereldopinie DE KUUR Mbea: een half millioen zielen in een gebied zo groot als Nederland AS™*' West-Duitsland viert 17 Juni DINSDAG 14 JUNI 195ü PAGIKA 3 Doch ondanks allo moeilijk heden groeit er, steen voor steen, nu een kathedraal m Mbea, een imposant gebouw, dat uitsteekt boven de stad en haar omgeving. Toen de Douglas in een wijde bocht nog over Mbea daverde, zat de zuster uit Zanzibar er be langstellend naar te kijken. „Misschien", zei zij later, „zijn er sedert 1940 hier tn Afrika meer kerken opgebouwd dan er in Europa werden verwoest". Vermoedelijk dacht zij aan het puin van dat kleine dorpskerkje, ginds bij Hagen in Westfalen. De kerk die men daar nu bou wen ging, zou de zuster nooit meer zien. Het was haar eerste en laatste bezoek aan Europa. In December zou zij opnieuw terug keren naar Zanzibar, en dan zou zij daar blijven. Voor goed en Zeshonderd kunst- werken cadeau Veiling ten bate van Koningin Wilhelminafonds te drabbig, en béter, zei de Zuster, dan de Turken^laal ademtocht. Natuurlijk bronwater In hoge mate spijsverterend. Ook voor Uw gezondheid onontbeerlijk Alom verkrijgbaar De beste plek van Mbea Laatste poging van premier Scelba Steun van geheel zijn partij te ^?J.^.atulri>ijkjk-kooi-zuur- SPA MC NO POLE, S.A. Dr Salk: regering ge deeltelijk verantwoor delijk Een electrische schok ging door 't moederland Barometer steeg Er is een electrische schok door het moederland gevaren toen men hier ver nam welk reusachtig enthousiasme de vorst ginds door zijn verschijning en op treden had ontketend- Ook hier steeg daardoor de barometer van sympathie en genegenheid, vooral toen de foto's lieten zien hoe het anders, wegens de grote verantwoordelijkheid van zijn func tie, ernstige gelaat van de Jonge koning zich plooide tot een lach, en hij de hem overal toejuichende massa groette, niet door de hand protocolair aan de kepi of de tropenhelm te brengen, maar met het zwierige gebaar dat zijn illustere moeder de nog steeds betreurde koningin Astrid. hier zo populair had gemaakt. Het was voor de Belgen uit het moederland plot seling of hun koning dichter bij hen was komen te staan. =r als Uw huid jeukt Dat maakt J het erger en het veroorzaakt infecties. Neem vandaag nog het i== f beroemde huidgeneesmiddel Minister Luns gaat met Foster Dulles praten Ondanks accoord Stakingen bij „General Motors" Prins Bernhard naar Parijs Schuman voorzitter Europese beweging door MARTIN W. DUYZINGS. MBEA (Tanganyika)Mei. ET EEN VRACHTK1ST vlogen wij naai^ Mbea. Wij kwamen, die morgen, van Dar-es-Salaam. Daar hadden wij, bij bet eerste rosse ochtendgloren, met een handvol'andere passagiers nog een plaatsje gevonden tussen de zakken, de kisten, de dozen en de kratten in de cabine van een volop kreunende Douglas D.C. 3 die vèr boven zijn stand „Seyyid Said Bin Sultan" heette; en vervolgens had men ons, als vracht goed, helemaal naar het Zuiden gevlogen: naar Ilinga eerst, vele honderden mijlen over een volmaakt ver laten wereld van niets-dan-oerwoud, waarin slechts de onherbergzame Ulugula Mountains en de Great Ruhaha River een driftig omlaag kolkende stroom in een brede bedding van vuile, gele brei wat afwisseling brachten. Toen wij ter hoogte van Ilinga, ons dapper schrap zettend tussen een haal katoen en een kist vol gras groene mandarynen, uit het wolkendek tuimelden enein e e gezagvoerder, een volslagen humorloze man met een droevi snor, in de gelegenheid stellen wat brandstof te tanken, werden wij, alsof hij ons ai jaren kende, uitbundig begroet door de plaatselijke stationschef. De plaatselijke stationschef bleek een luid en weinig gearticuleerd pratende Austialiër, die dartel en zonder enige aanwijsbare ïeden maar heen en weer holde met een roestig biandblusapparaat. De Australiër ging ons, dampend van geestdrift, voor naar een kleine, wit gepleisterde hut. Daar stond een wankele tafel met wat plastic kopjes, een ketel lauw water en een blikje koffie- poeder. „Help yourself", noodde ons de stationschef, en nog vóór wij hem om enige inlichtingen aangaande de dosering hadden kunnen vragen, holde hij kirrend van geestdrift al weer weg met dat brandblusapparaal, dronken wij aldus 's morgens om half negen, op een nuchtere maag zwijgend doch koppig lauw- water-met-inelige-koffieklonters en luisterden wij niet zonder enig heimwee naar de Zuster uit Zanzibar des ons vriendelijk meldde hoe ze, ginds op het eiland van de Sultan-persoonlijk, dag in dag uit de beste koffie van heel de wereld zetten: vet en zoet en wij niets van het vele werk, dat hier door onze voorgangers is verricht, ver loren laten gaan". Men nad dat ge.uid in Nairobi, in Mombassa en Dar-es- Salaam al gehoord, men sou het later op zijn tocht door Tanganyika nog tientallen malen moeten noren: onze missie in Tanganyika heeft dringend behoefte aan hulp. (Van onze Haagse redactie). Men hoopt in September te Amsterdam de veiling van kunstwerken ten bate van het Koningin Wilhelminafonds voor de kankerbestrijding te kunnen houden. De inzamelingsactie is begonnen in 1953. Ver schillende kunstbezetters hebben fraaie stukken afgestaan voor deze veiling: in totaal pl.m. 600 bijdragen met een waarde van 65.000. Het comité van actie wij deze laatste maanden nog een beroep doen op het grote publiek om één of meer kunstvoor werpen af te staan. Nogal optimistisch verwacht men op die manier te komen tot een totale waarde van 250.000. In zendingen kunnen geschieden aan het K.W.F. te Amsterdam, dat schenkingen ook laat afhalen. Wat het aantal bijdra gen betreft staat Noord-Holland thans aan de spits. Daarna volgen Zuid-Holland, Gelderland en Noord-Brabant, waar voor al Eindhoven uitblinkt. De Zuster was op weg naar Duits land. Zij maakte, zoals in Oost-Afrika Wjniikdijk, een enorme omweg via Mbea en Tabora en het was haar eer- ®'e vliegtocht bovendien, doch zij nam bat ongerief met dezelfde wijze, berus tende glimlach waarmee zij daar op het vliegveld van Ilinga in een kop smake loos lauw water zat te roeren. «Afrika zei de zuster. Het woord verklaarde alles: zo gij alles op tijd en volgens de dienstregeling wilt heb ben, zo doet gij er verstandiger aan, op uw wereldreizen net werelddeel Afrika over te slaan. De zuster stamde uit een onbeduidend dorpje 'n de buurt van Hagen, in Westfalen. Het was nu ruim twee-en-twintig jaar geleden, dat zij haar geboortedorp voor het laatst had gezien. Zij was uit Duitsland vertrokken in het jaar waarin men het Derde Rijk vestigde en omtrent de op windende dingen die sedert 1933 rond Hagen in Westfalen hadden plaats ge vonden, wist de zuster alleen maar uit een reeks brieven en een enkele, stuk gelezen Duitse krant die zo nu en dan wel eens op het eiland Zanzibar ver dwaalde. Nu, twee-en-twintig iaar later, keer de zij. voor enkele maanden, nog een maal terug naar het oude vaderland. Twee barer broers waren destijds aan het Oostelflk front gesneuveld, haar ouders leefden niet meer, het huis waarin zij geboren was, was tijdens een der geallieerde bombardementen met de grond gelijk gemaakt en de kerk waarin men de zuster ten doop ge houden had. was na al die jaren nog steeds een puinhoop. Nu, zei de zuster, waren ze bezig, in haar geboortedorp gelden in te zamelen voor de bouw van een nieuwe kerk. Het zou nog wel laren duren vóór die kerk er stond. Doch de zuster uit Zanzibar had alvast een nieuw altaarkleed geborduurd voor de nieuwe kerk die eenmaal komen zou. Dat altaarkleed zat nu in haar koffer. En voor het overige had de zuster wat Kikuyu-houtsnijwerk en een zogenaam de Mau-Mau-wandelstok meegebracht. SPA OU HET VLIEGVELD VAN MBEA. Monseigneur Van Oirschot in gesprek met de Zuster uit Zanzibar. Ook dat zou zij de pastoor overhandi gen. Wellicht kon hij er zijn voordeel mee doen bij de jaarlijkse fancy-fair voor de nieuw te bouwen kerk Het is nog slechts een uur vliegen van Ilinga naar Mbea, nóg verder naar het Zuid-Westen. De oude Douglas gleed daar laag en zacht wiegend over de Buttoro-Flats, een enerme hoog vlakte vol uitgedoofde kraters en gril lige. imposante rotsformaties. Achter één van de rotsformaties hoge. naakte flanken aan weerszijden van een schaduwrijke kloof waarin de vraebtkist maar nauwelijks scheen te passen vond men dan Mbea: een verrassend vriendelijk stadje, zo op het eerste oog; met keurig geasphal- teerde wegen en zorgvuldig aangeleg de perken vol bonte, kleurige bloemen, en een goed onderhouden vliegveld waarop de piloot, in tegenstelling tot de m deze Zuidelijke regionen blijk baar heersende gewoonten, geen aero- nautische hogeschool-acrobatiek be hoefde te vertonen teneinde de beide landingswielen van de Douglas gelijk tijdig aan de grond te krijgen. Aan de rand van het vliegveld wachtte ons. onder een tropenhelm, monseigneur A. van Oorschot, de bis schop van Mbea. Het beminnelijke Brabantse accent dat deze Witte Pater ■zoveel jaren geleden uit Maarhees bij Eindhoven naar Afrika had meege bracht. had onder de tropenzon en onder al het Engels dat men hier in Tanganyika spreken moet nog altijd niet geleden: „Hedde gullie onze kathedraal gezien?"gezisn?'' Wij hadden tijdens de landing, zwaar gehinderd door de dozen, de kisten, de kratten en de balen die ons omring den. de kathedraal van Mbea niet ge zien, doch wij hadden er in Dar-es- Salaam. op de procuur der Witte Paters aldaar, al van gehoord: hoe de bis schop van Mbea er met ontwapenende vasthoudendheid in geslaagd was. de beste en de mooiste plek grond van heel Mbea te bemachtigen om er de nieuwe gebouwen van de missie en de kathedraal te bouwen, noe hij daar enige jaren achtereen voor had moeten vechten en hoe, tenslotte, niemand minder dan de Gouverneur-persoonlijk de knoop had doorgehakt; mgr Van Oorschot kréég het beste stuk bouw grond van heel Mbea, in het centrum van de kleine, vriendelijke, doch nijvere stad Wij hadden slechts een half uur in Mbea, doch het bleek, zo men de te Mbea in zwang zijnde „speedlimit" ge makshalve veronachtzaamde, voldoen de om per bisschoppeliike pick-up een bliksem-bezoek te brengen aan de missie, een stijlvol complex vriende lijke, bakstenen gebouwen, en da nieuwe kathedraal wier toren nu nog in de steigers staat, doch die over enige maanden slechts gereed zal zijn: het mooiste Godshuis van heel Zuid- Tanganyika Drie kwartier later hingen wij op nieuw in de lucht. Alvorens men de deur van de Dakota dichtklapte en wil opnieuw gevangen werden tussen het vrachtgoed, dat ons vergezelde, had monseigneur ens op de valreep nog een aantal bijzonderheden verteld over zijn diocees, dat meer dan vijf honderd duizend zielen telt, verspreid over een gebied dat groter is dan heei ons eigen vaderland. „Wij hebben", aldus mgr Van Oor schot. „in dit diocees het punt bereikt waarop het zaad. dat de ee-ste missio narissen hier hebben uitgestrooid, ge rijpt is tot een schone vrucht. Het is tijd nu om te oogsten, en de oogst is groot en het enige waaraan het ons ontbreekt, dat is: genoeg werklieden om de oogst binnen te halen. Onze paters en onze broeders kunnen het alleen niet meer af, het missie-werk heeft zich uitgestrekt over nieuwe ter reinen, wij zullen hulp moeten hebben missiezusters en leken ook willen Na drie dagen en nachten van in tensieve besprekingen heeft de Ita liaanse premier, Mario Scelba. Maan dagavond met moeite de steun kunnen verkrijgen van zijn eigen christen-de mocratische partij voor de stemming over een motie van wantrouwen, die vandaag in het parlement zou worden gehouden. De 264 christen-democraten, die lid zijn van het parlement, spraken zich allen op één na uit voor een laatste poging van de ziide van premier Scelba om zijn „coalitie van het midden" op de been te houden. Zij eisten echter dat de andere par tijen van de coalitie, de sociaal-demo craten en de liberalen, zullen instem men met het minimum-regeringspro gramma, dat is opgesteld door profes sor Amintore Fanfani, de leider van de partij. ad"e lichte h KWALITEIT' ALS IN DE GOEDE OUDE TIJD Op de dag waarop bondskanselier Adenauer in Washington zijn confe rentie met de Amerikaanse, Britse en Franse ministers van buitenlandse zaken zal hebben, 17 Juni, zal in Bonn de Bondsdag bijeenkomen om nog eens plechtig 't recht der Duitsers op natio nale hereniging te proclameren. De 17de Juni, de dag waarop twee jaar geleden de arbeiders van de Sovjet- zóne in opstand kwamen tegen het communistische regiem, wordt in de bondsrepubliek als dag der nationale eenheid gevierd. De bestaande vrees in Duitsland, dat de huidige politieke ontwikkeling ertoe zal leiden dat de grote mogendheden een ontspanning zoeken op basis van een voor onafzienbare tijd blijvende verdeling van het land, is dezer dagen nog eens duidelijk tot uiting gekomen op een bijeenkomst van het boven de partijen staande „curatorium ondeel baar Duitsland", waarmee de eenheids dag reeds is ingeleid. Tijdens deze bijeenkomst in Brunswijk, waaraan door vier ministers werd deelgenomen, zijn de Duitse politici opgeschrikt door een rede van de Goettingse professor Heimpel, die hun verweet gevaarlijke illusies in het volk te wekken door de gangbare pathetische voorstelling als zou de Duitse hereniging eerstdaags als gevolg van een natuurlijk recht onver biddelijk haar intrede doen. Prof. Heimpel heeft de politici voorgehou den, dat de historie leert, dat rijken zowel als volken inderdaad deelbaar zijn. Heimpel nodigde de Duitse politici uit meer over het eenheidsprobleem na te denken, inplaats van het met woorden van nationaal enthousiasme te benaderen. Door dit laatste kon volgens hem slechts een valse illusie worden gewekt, die afbreuk zou doen aan de wil der Duitsers om desnoods ook door eigen offers de eenheid naderbij te brengen. Heimpel keerde zich ook tegen de op vatting, dat Oost-Duitsland immuun zou blijven voor communistische in vloeden. Er was volgens hem geen enkele reden om aan te nemen, dat Oost-Duitsland geen communistische natie zou kunnen worden. Het verzet tegen de nieuwe maatschappijvorm nam volgens Heimpel geleidelijk aan af en naarmate de communistisch ge schoolde jeugd opgroeide, gingen ook kansen voor een nationale hereniging verloren. „Er is in de geschiedenis geen moeten. Het is zeer wel voorstelbaar, dat uit de twee huidige Duitse deel staten eigen naties ontstaan", aldus prof. Heimpel. In verband met de Vlootweek te Am sterdam hebben enige oorlogsbodems ligplaats in het „IJ" gekozen en zijn 's avonds, feeëriek verlicht.. De kruiser „De Ruyter" biedt een sprookjesachtige aanblik. SPA Behandeling van HARTZIEKTEN E" en van «REUMA TISCHE AANDOENINGEN door MODDER-BADEN. Ook voor ziekten van bloedvaten en bloedsomloop aan te bevelen. Inlichtingen: Concessiehouder van de Bad inrichting-Spa. Dr Jones Salk, de vervaardiger van het Amerikaanse anti-kinderverlam- mingsvaccin, heeft Maandag verklaard dat de Amerikaanse regering mogelijk gedeeltelijk verantwoordelijk is voor de moeilijkheden, die zijn gevolgd op de eerste massa-inentingen met het nieuwe vaccin. Hij wees erop dat de oorspronkelijke voorschriften van de regering voor de fabricage van het vaccin'niet duidelijk genoeg waren en voor verschillende uitleg vatbaar. Dr Salk voegde hier onmiddellijk aan toe dat de r.ieuwe voorschriften zeer precies z in e*: iedere mogelijkheid tot vergissingen uitsluiten. (Van onze Brusselse correspondent) Zoals reeds in bet kort gemeld, is ko ning Boudewi)n Zondag na een reis van ruim één maand in de Belgische Congo, te Brussel teruggekeerd- Zonder enige over drijving mag gezegd worden, dat deze reis van meer dan vijf duizend kilometer in hel Belgische overzeese gebied, dat tachtig maal groter is dan het moederland, een onafgebroken triomftocht is geweest. Zij is op de eerste plaats een triomf voor de jonge koning geweest, die onmiddellijk de harten van zijn zwarte onderdanen had veroverd en van hen spontaan de bijnaam van „de schone jongeling" heeft gekregen! Ook voor België zelf echter werd dit be zoek, waar absoluut niet de minste mise en scène bij te pas is gekomen om op het buitenland indruk te maken, een triomf. Het heeft een onweerlegbaar bewijs gele verd tegen anti-kolonialisten, dié dat uit gestrekte gebied niet aan het kleine België gunnen. Dit bleek ten overvloede ook nog uit de ontelbare artikelen van Belgische en buitenlandse journalisten aan die reis gewijd, en uit de foto's, radio-, film- en televisie-reportages. Reeds vanaf het eerste moment van zijn verblijf op Congolese bodem, had de ko ning de neger-bevolking voor zich gewon nen. Hij kuste de kleine zwarte krulieboi die hem, toen hij uit het vliegtuig steeg, bloemen aanbood. En zich kort daarna via vijftigduizend in het Boudewijnstadion van Leopoldstad bijeengestroomde zwarten tot de bevolking van gehéél Congo richtende, deed hij dat in de in dat gebied meest ge sproken taal, het lingala- Deze twee feiten maakten op de zwarten een onbeschrijfe lijke indruk en van de eerste dag af wa ren zij met hart en ziel aan „de schone jongeling" verknocht. Weken lang hebben zij hem overal toe gejuicht; zij hebben hem met geschenken waaronder niet zelden echt kinderlijk- naïeve voorwerpen, overladen. Stamhoof den wierpen luipaardenhuiden onder zijn voeten, als teken dat zij de Boela Matari als hun opperhoofd erkenden. De trotse koningen der mandaatgebieden Ruanda en Urundi. legden hun lansen vóór hem in het zand. waardoor zij het gezag van de blanke vorst boven het hunne stelden. Nooit te voren had men een dergelijk gebaar van de zijde van die zwarte kon'ngen beleefd! Negers uit de brousse deden voetreizen van honderden kilometers, om het blanke op perhoofd te zien en toe te juichen. Zó zeer was men hier tenslotte met de triomf van Boudewijn's reis ingenomen, dat men een etmaal vóór zijn terugkeer spontaan een ontvangst uit de grond heeft gestampt, om hem op een meer dan gewo ne wijze toe te juichen dan met de aanvan- kelijk voorziene regeling het geval zou zijn geweest. De door de Afrikaanse zon gebruinde vorst maakte na zijn aankomst op hei vliegveld Meisbroek in open hofauto's eet; triomftocht door Brussel. Langs de wegen stonden duizenden, groten en kleinen op gesteld en oorverdovend weerklonk onaf gebroken de kreet: ..Leve de koning. Leve Boudewijnl". Vlak bij het koninklijk paleis van Brus- sel staat het ruiterstandbeeld van Leopold II, de geniale souverein die de Congo aan zijn land schonk. Twee escadrons van Bou- «ewijn's ere-escorte stonden daar opge steld. kleurige ruiters op zwarte en witte Paarden- Toen de koning aankwam om een uit de Congo meegebrachte krans aan de voet van het standbeeld te leggen, wer den de barrières neergehaald en de orde diensten, de ere-escorte Incluis, als het ware onder de voet gelopen. Duizenden stonden daar bij dat beeld hun geestdrift uit te galmen. De koning had de groot ste moeite om er zijn krans te depone ren. Nog lang zal Boudewijn I van België kunnen nadenken aan het vele, het schone en het grootse dat hij in de Congo heeft gezien. Hij zag de bloei van het werk, be gonnen door de grote Leopold II, en door het leger missionarissen en koloniale pio niers. De nagalmende jubelkreten der ne gers waren de bewijzen van de dankbaar heid die men koestert voor de natie, die het land van de slavernij en van ziekten en de diepste ellende hebben gered. En nog héél lang zal België zijn jonge koning blijven eren voor de schitterende wijze waarop Boudewijn I, door zijn even vorstelijk als ongedwongen vriendelijk en tactvol optreden ginds, de Congo nader tot het moederland heeft gebracht- Advertentie De Nederlandse minister van Buiten landse Zaken, mr Luns. heeft, naar Reuter meldt, Maandag in New York medegedeeld dat de Nederlandse regering op het ogen blik bezig is zich te verzekeren van de diensten van een vooraanstaande Ameri kaanse advocaat en van de steun van vriendschappelijk-gezinde regeringen voor de Nederlandse staatsburgers, die in In donesië bloot staan aan afschuwelijke mis handelingen. De minister verklaarde op een pers conferentie. dat enkele leidende staats lieden uit Azië de Indonesische regering hebben benaderd met betrekking tot de arrestatie van Nederlandse onderdanen op beschuldiging van samenzwering tegen Indonesië Doch het resultaat was nega tief, zo zei hij De heer Luns zeide, dat hij besprekin gen zal voeren met de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, John Foster Dulles over deze zeer ernstige kwestie op de herdenkingsbijeenkomst van de Ver Naties in San Francisco. Hij uitte de hoop door middel hiervan de openbare mening over de gehele wereld erop te doen toe zien, dat deze Nederlandse onderdanen op eerlijke wijze zullen worden berecht. In antwoord op een vraag, verklaarde de minister verder, dat de kwestie n'et kon worden voorgelegd aan het Interna tionale Hof van Justitie of aan de Ver Naties, aangezien daarvoor de instemming nodig is van beide partijen en Indonesië had hiermede niet ingestemd, zo voegde hij eraan toe. Ondanks het feit, dat gisterochtend overeenstemming was bereikt tussen de directie van de „General Motors" en CIO-vakbondleiders, zijn gisteren in de loop van de dag in totaal 140.000 arbei ders in vijftig fabrieken van „General Motors" in staking gegaan. Het arbeidscontract bij de „General Motors" liep gisteren af. In de laatste weken zijn langdurige besprekingen ge voerd over een nieuw contract Evenals bij Ford eisten de CIO-leiders van „Ge neral Motors" invoering van een gega randeerd jaarloon. De GM-directie heeft hierin thans toegestemd. Het nieuwe arbeidscontract bevat ook de bepaling dat slechts leden van de er kende vakvereniging te werk gesteld kunnen worden. Men verwachtte, dat door de goede afloop van de besprekingen een staking van het ruim 350.000 man tellende per soneel zou kunnen worden voorkomen. Dat een deel van de arbeiders toch het werk beeft neergelegd, wordt hoofd zakelijk veroorzaakt door plaatselijke kwesties, die met de nieuwe overeen komst niet zijn opgelost. De plaatselijke stakingen zijn echter niet officieel. Op den duur zal de nieuwe overeen komst toch de arbeidsvrede in de auto industrie verzekeren. Nu na bij Ford ook bij „General Motors" overeenstem ming is bereikt, gelooft men, dat de totale auto-productie in Amerika dit jaar zal stijgen tot ongeveer 7.000.000 een nieuw record, tegen 6.600.000 in 1950 Prins Bernhard is gisteren voor een bezoek van twee dagen naar Parijs ver trokken om besprekingen te voeren ter voorbereiding van een derde, onder zijn presidium te houden internationale con ferentie. Tijdens zijn verblijf zal de Prins boven-, dien een privé-bezoek aan president Coty brengen. De voormalige Franse minister van buitenlandse zaken Robert Schuman is tot voorzitter van de Europese bewe ging gekozen. Hij volgt als zodanig Paul Henri Spaak op, die aftrad, toen hij tot Belgisch minister van buiten landse zaken werd benoemd. Schuman, thans minister van justitie in het kabinet—Faure, werd met alge mene stemmen gekozen op een 't afge lopen weekeinde te Parijs gehouden bijeenkomst van de internationale raad der Europese beweging, die werd bij gewoond door 110 afgevaardigden van 20 landen. Schuman is in de afgelopen vijf jaar ere-voorzitter van de Europese bewe ging geweest. De betrekkingen tussen Nederland en Indonesië hebben zich de laatste jaren steeds minder gunstig ontwikkeld. De publicatie van een witboek over de schandalige behandeling van de ge arresteerde Nederlanders in Indonesië, waartoe de Nederlandse regering giste ren is overgegaan, is een zeer betreu renswaardige consequentie van deze ontwikkeling. Er is in Indonesië al vrij spoedig na *3e souvereini teitsoverdrachc een anti- Nederlandse hetze ontketend. Deze actie culmineerde in de arrestatie van een aantal Nederlanders, die ervan werden beschuldigd samen te zweren tegen de jonge republiek. In het witboek wordt onverbloemd uiteengezet, wat de eigenlijke achter grond is van deze arrestaties Sinds de souvereiniteitsoverdracht wordt de een heid van het Indonesische volk onder graven door allerlei tegenstellingen en subversieve activiteit. Door het schep pen van de mythe van een tegen de jonge republiek samenzwerende Neder landse vijfde colonne traent de wankele Indonesische regering deze bedreigde eenheid te herstellen. En om deze mythe geloofwaardig te maken heeft zij haar toevlucht genomen tot middelen, die volkomen m strijd zijn met de mensenrechten en de meest elementaire beginselen van het volken recht. In het witboek wordt dit alles uitvoerig uit de doeken gedaan. Onze regering is in deze droevige zaak zeker niet te hard van stapel gelopen. Sinds in December 1953 de eerste Ne derlanders werden gearresteerd, heeft zij hierop eerst gereageerd met niet min der dan zeven nota's, waarin om inlich tingen werd gevraagd. Toen zij de zekerheid had gekregen, dat Nederlandse gevangenen ernstig wa ren mishandeld en bedreigd met als doel hun beschuldigingen af te persen tegen zichzelf en anderen, heeft zij in een nota hiertegen geprotesteerd, maai de haar bekende feiten niet gepubliceerd, daar zij erop vertrouwde, dat de Indonesische regering zou ingrijpen en om het toch al sterk gedaalde prestige van deze re gering te sparen. Dit vertrouwen bleek echter te groot. Drie maanden later, op 8 October 1954 werd het protest verwor pen. Een nieuwe nota met nieuwe feiten werd overhandigd, maar ook deze werd van de hand gewezen. Pas na al deze vergeefse diplomatieke activiteit is de regering op 2 October en 3 November 1954 tot publicatie van de haaT bekende feiten overgegaan. Uit wat sindsdien is gebeurd in de zaak tegen de hoofdver dachte Jungschlager, blijkt overduidelijk de toeleg van Indonesische zijde om een behoorlijke verdediging der gearresteer de Nederlanders volkomen onmogelijk te maken. Tijdens de behandeling der begroting van Buitenlandse Zaken eind April van dit jaar in de Eerste Kamer heeft de verontwaardiging, over deze gang van zaken in den lande gewekt, geleid tot een motieRuys de Beerenbrouck, waarin de Kamer er bij de regering op aandrong met alle denkbare en passen de middelen een oplossing te vinden, die het zwaargeschokte Nederlandse rechtsgevoel bevredigt. Na de vele nutteloze nota's tracht de regering dit thans te bereiken door een beroep te doen op de wereldopinie. Dat zij tot dit middel baar toevlucht heeft genomen, heeft Indonesië geheel aan zichzelf te wijten. De regering heeft lang genoeg geduld gehad, maar de Indonesi sche republiek bleef Oostindisch doof voor al haar nota's en protesten. Wij hopen ten zeerste, dat de regering in de rest van de wereld wei gehoor zal vinden voor haar protest tegen het on recht, onze landgenoten in Indonesië aangedaan en dat de jonge Indonesische republiek onder de druk van de wereld opinie zich eindelijk bereid toont zich te gedragen als een rechtsstaat en de men senrechten, welke zij nog onlangs op de Aziatisch—Afrikaanse conferentie te Bandoeng met de andere deelnemers als gemeenschappelijk richtsnoer voor alle volken en landen volledig onderschreef, ook in eigen land metterdaad tegenover iedere bevolkingsgroep te respecteren.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3