Nederlandse regering doet beroep op wereldopinie Indonesische overheid beschuldigd van onrecht en mishandeling De Stem der Kerk ZEKERHEID OMTRENT MISHANDELING AIDA" SPANT DE KROON l m m Van der Hoogtprijs Wat onze gevangenen te lijden hebben ARCHITECTEN VAN EUROPA IN SCHEVENINGEN BIJEEN Witboek Nederlandse arrestanten Openlucht-Opera in Rome K '1 Stabilisatie der koffieprijzen Tentoonstelling in Haags Gemeentemuseum St. Radboudstichting In de Thermen van Caracalla DINSDAG 14 JUNI 1955 PAGINA 5 voor W. G. VAN MAANEN Wijnandt Franckenprijs voor prof. v. d. Waal Schepping van een mythe WUb°ek' ln Internationale Koffiebureau stelt prijslimieten van 5060 ets per pound voor Gang van zaken sinds December '53 CONCERTGEBOUW-ORKEST NAAR W.-DUITS LAND De moderne industrialisatie en de alom zicli openbarende geloofscrisis. Getuigen: figuren uit de onderwereld Val voor mr Bouman Hulde aan Nani Razek Nog 23 gevangenen In October halve eeuwfeest herdacht WEINIG WILD IN WEST BRABANT S PEELTUINB OND IN BISDOM HA4RLEM OPGERICHT CONTACT TUSSEN KATHOLIEKE OUDERCOMITE'S Ij— «111» i 1 m ■MÉM Iv :s>v MyraPPlÉÉ Gisteravond woonde H.M. de Koningin als gast van de Lustrum-Commissie 1955 in de Leidse Schouwburg de gala-voor stelling bij van de musical show „De Zwarte Tulp", opgevoerd door het Leid se studententoneel. In de pauze werden op het toneel de spelers en regisseur aan H.M. voorgesteld. De Maatschappij van Letterkunde heeft hedenmorgen te Leiden vergaderd. Tijdens de bijeenkomst is de Lucie en C. W. van der Hoogtprjjs toegekend. De prjjs voor 1954, als steeds bedoeld „ter aanmoedi ging". is toegewezen aan W. G. van Maanen voor zfln roman „De onrust zaaier". Ook de Wynandt Franckenprijs werd toe gekend eni wel voor de periode 1951—1954. Deze prijs, bestemd voor het beste essayistisch historisch werk gedurende de afgelopen .jaren, viel ten deel aan prof. dr H. v. d. Waal, directeur van het Rijks prentenkabinet te Leiden voor zijn boek „Drie eeuwen vaderlandse geschiedenis uitbeelding. (Van onze Haagse redactie) Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren een witboek gepubli ceerd over de schandalige behandeling van de Nederlandse arrestanten, die in Indonesië zijn gevangen gezet, beschuldigd van samenzwering tegen de staat en hun verdedigers. „Nu onze vele pogingen langs diplomatieke en andere wegen om voor onze gearresteerde landgenoten een menswaardige en rechtvaardige behandeling te verkrijgen zijn gestrand op de onwil van de Indonesische regering, hebben wij helaas moeten grijpen naar het uiterste middel: een beroep op de wereldopinie", verklaarde minister Luns vlak voor zijn vertrek naar Amerika te Den Haag tegenover de binnen- en buitenlandse pers. Gisteren heeft de minister te New-York de Amerikaanse journalisten in kennis gesteld van het standpunt van de regering. „Voor het forum van het wereldpubliek, aldus minister Luns, protesteren wij tegen het optreden van de politie autoriteiten tegen de Nederlandse arrestanten. Wij beschuldi gen publiekelijk de Indonesische regering van: 1. weigering van de hun vol gens het internationale recht toekomende consulaire bijstand; 2. afpersing van verklaringen onder psysieke en psychische druk teneinde een veroordeling uit te lokken; 3. uitoefening van psychische druk op de verdedigers van de hoofdverdachte Jungschlager, mr Bouman, die uit een gerechtvaardigde vrees voor eigen veiligheid de verdediging heeft moeten neerleggen en het land heeft moeten ontvluchten". Beroep op Ver. Naties huidige kabinet worstelt. Herstel van ge- I zaR en veiligheid in heel Indonc-sië is voor Zinloos de Indonesische regering van het aller grootste gewicht Dit politieke doel wordt gediend door de schepping van de mythe, dat de Nederlanders tegen Indonesië samenzweren. Want vóór de overdracht van de souvereiniteit was er ook Minister Luns zeide voorts, dat de re gering het als haar plicht beschouwt op te komen voor een rechtvaardige behan deling van haar in den vreemde gear resteerde onderdanen. De zaak tegen de arrestanten is reeds anderhalf jaar han gende en_ thans, wellicht slechts enkele weken, vóórdat het vonnis ïn de eerste processen zal worden geveld, grijpt zij naar haar uiterste middel. Want uit oriënterende besprekingen is gebleken, dat zeer waarschijnlijk een be roep op de Verenigde Naties zinloos zou zijn, omdat men deze processen beschouwt als een interne Indonesische aangelegen heid. Het is de Nederlandse regering er niet om te doen een oordeel uit te spreken over het geval van de arrestanten, vóór dat de rechter gelegenheid heeft gehad zich over hun schuld of onschuld uit te spreken. Het enige doel van de regering is. voor de Nederlandse arrestanten in Indonesië een eerlijk en spoedig onder zoek en herstel van het hun reeds aange dane onrecht te verkrijgen. De Neder landse regering eist een eerlijk en spoe dig onderzoek, temeer, omdat de voorlo pige Indonesische grondwet dit recht ga randeert aan alle ingezetenen. gesmokkelde brieven larin'd°e mTesran" ten mededelingen doen over -le hun aan gedane mishandelingen, verklaart de reeë" ring, dat het onderzoek tegen Jungschlager en Schmidt en de naar aanleiding hiervan gedane arrestaties van 21 andere Neder landers bedoeld zijn om het indonenWhe volk en de wereld te doen geloven, dat dè Nederlanders ln Indonesië samen zweren tegen de staat. De onrust en on veiligheid in Indonesië, gevolg van de strijd van de Darui Islam tegen de rege ring en de opstand in de Molukken. zijn de voornaamste problemen, waarmee het pe constitutionele commissie van het Internationale Koffiebureau heeft aan de rVa? de k°ffieprodLieerende landen van Lati.ins-Amerika een voorlo pig plan vooi stabilisatie van de koffie prijzen voorgesteld. Dit plan dat gelijk tijdig met het plan voor contingentering van de koffie-uitvoer op 1 Juli a s. in werking zou moeten treden, is volgens de commissie slechts een suggestie en ieder land moet voor zichzelf beslissen, of het al dan niet wil deelnemen, zo wordt met nadruk door de commissie verklaard. Het voorstel houdt in. dat de basis-kwa liteiten, welke op de wereldmarkt wor den verhandeld, zullen worden verkocht tegen prijslimieten. lopende van 50 tot 60 dollarcents per pound, New York. De commissie hoopt, dat de toepassing van het plan zal bijdragen tot een snelle stij ging van het wereld-koffieverbruik. Volgens de president van 't Braziliaanse Koffie-lnstituut. Alkindar Junqueira zal het plan bijdragen tot herstel van het vertrouwen in de koffiemarkt. Alleen Brazilië en Columbia hebben nog koffie- voorraden en daar de a.rdete koffiepro- ducerende landen eci.-t omstreeks Novem ber a.s. hun nieuwe oogst aan de maikt zullen brengen is er naar de mening van de heer Junquei a een zekere stabiliteit van de prijzen te verwachten Het plan voor de contingentering van de koffie-uitvoer b. nd'. gelijk bekend is. in dat Braz:. c in ut:, nieuwe oogstjaar 15 350 000 zakken er. Columbia 5.65Ó 000 zakken koffie zpi uitroeren De andere koffieproducrendp lenden van Latijns- gemeenschappelijke strijd tegen 't Neder landse bestuur. Door middel van de mythe van de Nederlandse vijfde coionne wil het kabinet deze eenheid herstellen. In het witboek wordt voorts uitvoerig geschilderd hoe de gang van zaken is ge weest, sinds in December 1953 de eerste Nederlanders werden gearresteerd te Bandung en Djakarta. De kranten hingen sensationele ver halen op over een geheime organisatie, die contact zou hebben met de contra-spion- nage van de Westelijke machten waarbij zowel Engeland als Nederland werden ge noemd. Sinds 29 December 1953 zond het Nederlandse Hoge Commissariaat niet minder dan zeven nota's, waarin om in lichtingen werd gevraagd. De laatste op 13 Fe.bruari 1954. De Indonesische regering verwees bij wijze van antwoord naar haar communiqué van 17 Januari 1954. waarin zij verklaarde, hangende het onderzoek geen informaties te kunnen geven. Het vooronderzoek door de politie was reeds zo ver gevorderd, dat de zaak spoedig in handen zou kunnen worden gesteld van da gerechtelijke vervolgingsautoriteiten. In afwachting daarvan werd consulaire bijstand geweigerd. Nederlandse protes ten werden vaak pas na maandenlang wachten verworpen. Wel kreeg een vertegenwoordiger van het Hoge Com missariaat in Mei 1954 verlof de Neder landse gevangenen te bezoeken, maar de voortdurende aanwezigheid van politie ambtenaren en stenografen maakten Ter gelegenheid van het gouden jubi leum van de Nederlandse Kamer van Koophandel voor Duitsland zal het Am sterdamse Concertgebouw Orkest in Sep tember een aantal concerten in West- Duitsland geven, z0 deelt de Kamer mede. Zij zijn bedoeld als de kern van het uit voerige programma, waarmee de afdelin gen der Kamer in Duitsland het jubileum willen vieren. De Kamer wil ondermeer ook een Am sterdamse dag jn Frankfort houden. Op de begin October in Keulen in te rich ten voedseltentoonstellingen zal de jubi lerende Kamer een Nederlandse dag hou- den. Het ligt in de bedoeling een om vangrijke collectieve Nederlandse inzen ding te sturen. Op uitnodiging van de Kamer zullen honderd jonge Duitsers uit het bedrijfsleven naar Nederland worden uitgenodigd om de voornaamste industrie steden te bezoeken en teneinde over Ne derlandse problemen te worden ingelicht. DE GROENE Amsterdammer, die zozeer vreest, voor de vertegen woordiger ener bepaalde richting te worden aangezien, maar zich des alniettemin onlangs (28 Mei, pag. 1, kolom 5) gekenmerkt heeft als ,,een naar traditie iinks blad", heeft ruim drie jaar geleden fragmenten gepubli ceerd van het toen pas verschenen boek van de Britse labourrebel Aneu- rin (Nye) Bevan: „In Place of fear". Bevan ontwikkelt in dit boek de ge dachte dat de moderne democratie een onvermijdelijk voortvloeisel is uit de moderne industrialisatie. Hij doet dit om aannemelijk te maken dat in de U.S.S.R., waar het industrialisatie proces snel voorschrijdt, de democra tie eerlang de dictatuur zal overwin nen. „De politieke stelsels van de totali taire landen", aldus Bevan, „zouden voor onbepaalde tijd kunnen blijven zoals zij zijn, als zij de komst van de moderne mdustrie^melhoden konden tegengaan. Maar zij begeren die juist, en naar mate zij ze zullen aanvaarden, zet dezelfde keten van gebeurtenissen in die geleid heeft tot de groei der poli tieke democratie in het Westen. Het enige politieke stelsel, dat strookt met de behoeften van een moderne indu striële gemeenschap, is de democratie. Het is niet mogelijk arbeiders te leren de 1001 handelingen te verrichten die nodig zijn voor de moderne industrie, en tevens te verwachten, dat zij poli tieke ondergeschiktheid zullen blijven gedogen". Nazi-Duitsland, zegt Bevan, is geen tegenargument. Want wat men daar heeft opgebouwd „vond zijn einde in een ineenstorting, zo grondig als de ge schiedenis er ooit een te zien gaf". Wel, wij hebben niet de indruk dat die ineenstorting van binnen uit is geko men. Bevan's redenering, hoe stimule rend ook, is wellicht voor bestrijding vatbaar. Niet echter, naar 't ons voor komt, dat de moderne industrialisering nieuwe politieke en zelfs geestelijke si tuaties doet ontstaan. Zij maakt de mensen anders, ook in hun denken en oordelen. OOK DE KERK ondervindt daar van de gevolgen. Voor- en, a pri ma vista althans, ook nadelige ge volgen. Een voordelig gevolg is, dat zij meer en meer te doen krijgt men men sen die tot persoonlijk, zelfstandig oor delen in staat zijn. Die, wanneer zij ge loven, ook weten wat zij doen, en waarom zij het doen. Een, ogenschijn lijk althans nadelig gevolg is, dat deze ontwikkeling gemakkelijk leidt tot ge loofsverlies. Profane ontwikkeling, waarmede de geloofsontwikkeling geen gelijke tred houdt, is altijd een gevaar. Pater Jean Levie S.J. heeft dit op voortreffelijke wijze aangetoond in zijn boek „Sous les Yeux de l'Incro- yant". Wij noemen dit „ogenschijnlijk al thans" een nadeel, omdat wij hier te doen hebben met een proces, dat de omvang der Kerk doet afnemen, maar de kwaliteit van het geloofsleven ten goede komt. Er zijn redenen om te den ken dat het laatste van meer belang is dan het eerste. DE BISSCHOP van Angers (Frank rijk), Mgr. Chappoulie, wiens naam wij opvallend dikwijls ho ren, heeft onlangs, voor zijn diocees, aan dit proces 'n herderlijke brief ge wijd: „De religieuze toekomst van de wereld van de landbouw van Anjou". De brief betreft dus speciaal de boeren bevolking. waaraan dat diocees - en overigens heel Frankrijk - zo rijk is. Meer dan 40 pet van de Franse be volking behoort tot de boerenstand. In zijn beschrijving van 't verschijn sel zegt de bisschop: „Het leven op het land ligt thans open voor alle soorten invloeden van buiten de parochie, waaronder, veel meer nog dan de pers, de radio, de verkeersmiddelen, de na druk moet worden gelegd op de invoe ring van de moderne techniek in de ar beid van de landbouwer, de producti- viteitswedloop, de groeiende socialisa tie van het boerenleven „Zij brengen een radicale verande ring mee van de mentaliteit. De land bouwer wordt minder passief. Zijn geest richt zich op de vernieuwingen. heid ondeT het Indonesische volk in de ieder openlijk gesprek onmogelijk. Op 14 Juli 1954 zond de Nederlandse regering een nota, dat zij de zekerheid had. dat Nederlandse gevangenen ernstig waren mishandeld en bedreigd, met het doel hun beschuldigingen tegen zichzelf en anderen af te persen. De mishandeling van twaalf gevangenen werden beschre ven, Minister Luns besprak deze kwes tie in Nederland met zijn Indonesische ambtgenoot. Sunarjo. die hier vertoefde voor de onderhandelingen betreffende de opheffing van de Unie. Omdat men er op vertrouwde, dat de Indonesische re gering zou ingrijpen en om haar prestige te sparen, werden de Nederlandse klach ten niet gepubliceerd. Pas op 8 October 1954 kwam antwoord. De mishandelingen werden ontkend en het Nederlandse protest werd verwor pen De Nederlandse regering legde nieu we feiten over en vroeg een onpartijdig onderzoek. Ook deze nota werd reeds drie dagen later afgewezen. De Neder landse regering besloot toen de haar be kende feiten te publiceren, hetgeen ge schiedde op 2 October en 3 November 1954. Op dat moment bevonden zich in middels 31 landgenoten in hechtenis. „Bewerkt tot kroongetuigen" Uit de bijgevoegde stukken blijkt, dat gevangenen urenlang achtereen werden verhoord, geslagen met knuppels en met bajonetten bewerkt, om verklaringen af te persen, dat zij behoren tot een gehei me organisatie, die de Darui Islam steunt. Of dat zij mede-gevangenen hadden ont moet in geheime vergaderingen. Sommi gen werden „bewerkt tot kroongetuigen" tegen mensen, die ze nog nooit hadden gezien. Ook de beruchte affaire van de Ban- dungse vijver, waarin arrestanten tot stikkens toe werden ondergedompeld, wordt nog eens gedocumenteerd uit de doeken gedaan. Gewezen wordt op de uit lating van de procureur-generaal Sunar jo, „dat er een verschil is tussen mishan deling en mishandeling. Wanneer iemand tracht de politie verklaringen te onthou den en na een paar klappen bereid is de waarheid te vertellèn hebben deze klap pen ter aanmoediging weinig betekenis indien blijkt, dat deze verklaringen de waarheid te voorschijn brengen." Over het op 9 September 1954 begon nen proces tegen Schmidt wordt vastge steld, dat de getuigen Tomasoa, Manoch en Van Hulst figuren uit de onderwe reld zijn, die allen reeds veroorde lingen door de Indonesische justitie we gens diefstal en fraude achter de rug hebben. Getuige Tomasoa werd door de verde- dediging betrapt op meineed, maar er werd geen vervolging tegen hem inge steld.. Hij mocht weer een andere ver klaring afleggen! In de zaak Jungschla ger werd getuigd over hulp door vlieg tuigen van de Amerikaanse ambassade te Djakarta. De Amerikaanse ambassa deur verklaarde publiekelijk en catego risch, dat er absoluut geen feiten zijn, die deze beweringen ondersteunen Voor de verdediger, mr Bouman, had de politie een val opgezet, waartegen hij ii -v vciji j_iaut|u>- I bid ccu vai v~ e v?ne?J ™Hen volgen dit plan tezamen door een onbekend persoon werd gewaar- o.zoü.OOO zakken koffie mogen uitvoeren, schuwd. Een der getuigen, een betaald medewerker van de politie, Broeks ge naamd, zou mr Bouman uitnodigen getui ge Manoch te ontmoeten ergens tn Djati negara. Manoch zou dan zeggen, dat hij alles had gelogen. Hij zou mr Bouman dan vragen zijn reiskosten te vergoeden. Op het moment van de overhandiging zou een foto worden gemaakt en mr Bouman zou worden gearresteerd onder beschul diging van omkoping van een getuige. Mr. Bouman ontving inderdaad een uit nodiging, maar ging er niet op in, toen de procureur-generaal weigerde met hem mee te gaan. Tijdens het proces werd mr Bouman door getuige Manoch beschuldigd van omkoping. Na de zitting werd hij ver hoord door de openbare aanklager, ln to taal meer dan 50 uur. Hem werd verbo den openbare verklaringen af te leggen. Zijn bureau en flat werden door de poli tie onderzocht. Bezoeken van de Hoge Commissaris bij de minister van Buiten landse Zaken hadden geen resultaat. On dervragingen van getuigen over details door mr Bouman en de Indonesische ver dedigster, mevr. mr Nani Razek, werden niet toegestaan Tegenstrijdigheden in de getuigenverklaringen werden door de aanklager afgedaan met de opmerking: „Iedereen kan zich wel eens vergissen". Er werd een beschuldiging voorgelezen van de arrestant Kolk, die de autoriteiten inmiddels hadden moeten overbrengen naar een psychiatrische inrichting. Mr Bouman trachtte brieven voor te lezen, waarin Kolk vertelt over de verschrik kelijke martelingen, die hij heeft moeten doorstaan. Dit werd hem door de rech ter belet, omdat hij niet het origineel, dat in Nederland was, maar alleen foto- copieën kon overhandigen. Intussen begonnen de kranten de Indo nesische verdedigster aan wier adres minister Luns woorden van hulde sprak wegens haar moedig optreden te be schuldigen van tendentieuze anti-nationa le activiteiten. Op 2 April van dit jaar werden zij én haar echtgenoot een officier LU de Indonesische marine ondervraagd door de aanklager. In het verdere verloop van het proces werden nieuwe stukken ter tafel gebracht, die de verdediging niet mocht inzien. Op 18 April legden mr Bouman en mevrouw Nani Razek de verdediging neer, nadat de minister van Justitie geweigerd had te garanderen, dat zij hun taak onbelem merd zouden kunnen vervullen. Desal niettemin werd ondanks protest van Jungschlager het proces voortgezet. Van de 34 Nederlanders, die einde 1953 begin 1954 werden gearresteerd, zitten er thans nog'23 gevangen. Twee zijn naar Nederland teruggekeerd. De negen an deren moeten In Indonesië bl'jven, zfl moeten zich regelmatig melden en mogen geen mededelingen doen over hun erva ringen in de gevangenis. Op 12 Maart van dit jaar heeft de Ne derlandse regering de Indonesische laten weten, dat, wanneer z|j niet laat blijken de ernstige bedoeling te hebben aan het onreeht een einde te maken, de Neder landse regering genoodzaakt zal zijn een beroep te doen op de wereldopinie op de plaats en de tijd, die zij zelf zal kiezen. Ongeveer 700 architecten, vertegen woordigers van 80.000 vakgenoten uit 32 landen, zullen deelnemen aan het congres van de „Internationale Unie van Archi tecten U.I.A." dat van 11 t.m. 16 Juli in Scheveningen wordt gehouden. Prof. ir. «LH. van den Broek zal dit congres presideren. In het organisatieco mité wordt hij ter zijde gestaan door ir. A. J. van der Steur, Jan Wils, Pierre Cuypers en P. Verhave. De Nederlander J. P Kloos zal als rapporteur-generaal op treden. Het congres zal in hoofdzaken gewijd zijn aan de woningbouw met in onderde len het programma (ontwikkeling, ana lyse der woonbehoefte, voorschriften, fi nanciering, productie) 'vervolgens 't pro ject (een-gezinshui2en> etagebouw, woon gebouwen. speciale woonvormen en wijk- plannen) en tenslotte: rationalisatie (om vattende normalisatie en standaardisatie, functionele en constructieve elementen, modulaire coördinatie, standaardwonin gen en standaard-plattegronden). Het congres wordt in Nederland gehou den in verband met de prestaties, die op wo'rden Woni«gbouw geleverd Koningin Juliana, beschermvrouwe van de B.N.A., verklaarde zich bereid ook be schermvrouwe van het coneres te ziin Prins Bernhard heeft het ere-voorzitter- schap aanvaard. Waarschijnlijk zal een der ministers het congres in de ridderzaal openen. Ten behoeve van dit congres hebben tal van landen op een vast schema gege vens over hun woningbouw ingezonden. Deze internationale documentatie wordt op plm. 300 pagina's in vier talen uitge geven. Een uitgebreide Nederlandse bij drage van 140 pagina's zal apart verkrijg baar zijn, omdat de voertalen van het congres, Frans. Russisch, Engels en Spaans zijn. Voorts verschijnt een aparte „toeris tische uitgave" over de Nederlandse ar chitectuur. Ten congresse zullen ook de (voor) op leiding van de architect en diens functie in de maatschappij, zoals dit iedere twee jaar gebeurt, besproken worden. Ook zal 'n internationale erecode voor architecten in debat komen. Het Haagse gemeentemuseum zal tij dens het congres een grote woningbouw- tentoonstelling herbergen. De internatio nale expositie van de „U.I.A." zal daar zijn aangevuld met panelen over de nieu we Engelse tuinsteden en met 32 panelen van de 16 Sovjetrepublieken, die zich al le gesteld zien voor het probleem van de massale volkswoningbouw. Vrijwel al le Europese landen, Oost-Europa inbegre pen, doen aan het congres- en expositie- werk mee. Naast de internationale zal ook een na tionale B.N.A.-tentoonstelling te zien zijn. Naar wij vernemen, zal het 50-jarig be staan van de St Radboudstichting op 31 Juli a.s. in stilte worden herdacht. Het ligt wel in het voornemen in October a s., wanneer een der nieuwe gebouwen van de medische faculteit van de Nijmeegse uni versiteit op Heijendaal officieel in ge bruik zal worden genomen tegelijk het gouden feest van de St Radboudstichting op min of meer feestelijke wijze te geden ken. Met de wildstand in West-Brabant is het niet erg hoopvol gesteld, aldus werd ln de gisteren gehouden vergadering van de afdeling Bergen op Zoom wan de Kon. Ned. Jagersvereniging medegedeeld. Spe ciaal werd gewaarschuwd voor een totale vernietiging van de konijnenstand. Na de watersnood van 1953 heeft de afdeling Den Bosch voor aanvulling van de hazen en de fazanten gezorgd, doch als de fazant-hennen niet worden ontzien, zul len ook de fazanten spoedig geheel zijn uitgeroeid Door de myxomatose is onder de konijnen een zo grote schade aange richt, dat een langzame radicale vernieti ging van dit wild kan worden verwacht, aldus werd medegedeeld.. die hij zich moet eigen maken, wil hij blijven bestaan. Hij went zich aan de omgang met algemene denkbeelden en zijn uitzicht wordt ruimer. Meer open en ontwikkeld, leert hij oordelen en critisch denken". „De beschermende omheining om de parochie is gevallen" zegt de bis schop, wanneer hij deze gegevens op het geloofsleven toepast. „De onder richtingen der Kerk ontsnappen niet de critiek van sommigen. De twijfel doet zijn intrede en zet zich in de gees ten vast". Vooral bij jonge mensen ziet men de gevolgen: „Losgeraakt uit de traditionele kaders, die hun geloofs overtuiging en godsdienstleven be schermden, hebben zij niet de kracht weerstand te bieden". OOK MGR CHAPPOULIE ziet niet alleen nadelen in deze ontwik keling: „Een christen aanvaardt de tijd waarin hij leeft zoals God deze maakt. Hij legt er zich op toe, te be grijpen en zich aan te passen". Op twee punten, die schijnbaar te gengesteld zijn, maar in werkelijkheid vanzelf samengaan, wijst de brief, als het erom gaat, hoe die aanpassing zich moet voltrekken. Vooreerst dat de jonge boer moet gevormd worden in het persoonlijk beleven van zijn ge loof. De geest van gebed en van lief de tot Christus moet hem bezielen als een persoonlijk bezit. De invloed van de ouders, die persoonlijk is, heeft hierbij een onvervangbare betekenis: „Priesters en scholen werken met u mee, ouders, in de uitoefening uwer verantwoordelijkheid, maar kunnen u niet vervangen". Vervolgens, dat de nieuwe geloofsbeleving een gemeen schapskarakter moet dragen: „Wij lei den ons christelijk leven niet afzon derlijk, maar met onze gedoopte broe ders in de schoot van de gemeenschap der gelovigen. Wanneer wij, naast el kaar aan de heilige tafel neergeknield, het lichaam van Christus ontvangen, volbrengen wij niet slechts een indivi duele handeling, maar vestigen wij on derling de sterkste band die men kan denken". DEZE laatste opmerking, die diep gaat, omdat zij naar de christe lijke levensbron verwijst, maakt ons duidelijk waaróm het een met het ander vanzelf samengaat. Niets is per soonlijker dan onze ontmoeting met Christus in de Eucharistie en niets, te gelijker tijd, verenigt ons sterker onderling. Mgr Chappouli verzuimt dan ook niet. op de grootste consequenties te wijzen: „Onze jonge generaties zullen (aldus) de onvergelijkelijke waarde be grijpen voor het heil der gehele mens heid, van deze gemeenschap der ge lovigen van alle rassen, talen en kleu ren. zoals zij leeft, over de gehele aarde verspreid...." Zaterdagmiddag is te Haarlem op insti gatie van het Landelijk verbond een diocesane bond opgericht van R.K. Speel tuinverenigingen. Deze oprichting werd een feit dank zij het werk van de voor zitter van het landelijk verbond kapelaan Th Drost. Ter vergadering werd gewezen op de noodzaak van concentratie der R.K speel tuinverenigingen. Daardoor is het moge lijk geworden zoveel speeltuinen in te richten Een diocesane bond neeft boven dien het voordeel, dat meer tekening kan worden gehouden met de belangen van plaats en streek. Tot voorzitter van de nieuwe bond werd gekozen de heer Gustenhoven uit Haarlem. Te Utrecht zijn onlangs vertegenwoor digers van verschillende katholieke ouder- comité's bijeen geweest, die onderling ge gevens hebben uitgewisseld over de prac- tijk van het werk. Zij besloten regionale contacten te leggen en ook nlet-vertegen- woordigende comité's in het werk te be trekken. De voorbereidin gen voor de Aida: t aandragen van de reusachtige décors het enige, dat hier in de lange, gloeiende zomermaanden te beleven valt. Maar zij zijn dan ook de moeite (of beter gezegd: een reis naar de Eeuwige Stad) ten volle waard. Immers: de meest „afgezaagde" opera verkrijgt hier nieuwe aspec ten.... Men denke aan de straat scène van de Bohème, als er een kleine tweehonderd mensen lopen te praten en te wandelen, terwijl een ruiter te paard en een paar echte Romeinse straatkoetsjes het „ver- ikeer" verlevendigen. Of de onver gelijkelijke dageraad in het smokke laarskamp van de Carmen, als lang zaam het daglicht rijst boven de rot sen en struiken. En de Tosca ver krijgt nergens zulk een realiteit als op dit immense toneel, waar de halve Engelen-burcht zich gemakkelijk laat reconstrueren. Maar de Aïda spant de kroon En vormt dan ook jaarlijks het hoogte punt van het seizoen niet alleen bij de gala-avonden ter ere van voor name staatsgasten, maar evenzeer bij de voorstellingen voor gereduceerde prijzen. De Aïda in de Thermen van Caracalla is zonder complimenten een onvergetelijke gebeurtenis. Reus achtige décors en geraffineerde licht effecten zorgen voor de „stemming", waarbij het voortreffelijke orkest de rest doet. En als dan eindelijk de triomfmars begint, ontstaat er onder het publiek een spanning, die wij al leen maar kunnen vergelijken met Prinsjesdag in Den Haag. Slaven openen de stoet militai ren volgen ezels torsen de rijke buit edelgardisten in gala-unifor men te paard (ten getale van twin tig!) rukken het toneel op. Inmiddels verschijnen de trompetters hoog op de muren en allerwege wordt ben gaals vuur ontstoken. De bazuinen schetteren door de avondlucht. En tot slot nadert dan de hoge kameel, om stuwd door hovelingen, slavinnen en danseressen. En in de vorstelijke draagstoel, schommelend en deinend boven het gewoel en omstraald door fantastisch Oosters licht, ligt de vorst. Het zijn waarlijk niet alleen de buitenlandse touristen, die dan de adem inhouden en zich de ogen uit- wrijven; de Romeinen beginnen evengoed te juichen bij dit uitzonder lijke en altijd weer vurig-begeerde spektakel. Begin Juli: opening van het sei zoen. Men houde er rekening mee! En als u een dag eerder moet aan komen om de Aida te zien of er een dag langer voor moet blijven aarzel dan niet.... want zó iets ziet u nergens anders ter wereld. Het opbouwen van de tribune's is al in volle gang. (Van onze Romeinse correspondent Onder de vele ruïnes van het keizerlijke Rome nemen de in drukwekkende «Thermen van Caracalla" een bijzondere plaats in. Ze liggen buiten de oude stad en de meters-dikke muren en de enorme boog-constructies in bak steen rijzen hoog op boven het groen, vanwaar eens de Campagna begon en waar de oude Via Appia naar het Zuiden afbuigt. Vele jaren geleden kwam Mussolini hier eens langs gereden. Hij gaf toe aan een impuls en beva! te stoppen. Met een klein gevolg bei.rad hij de imposante gewelven en wandelde over de onafzienbare weiden, die in de loop der eeuwen tussen de vroe gere buitenmuren waren gegroeid. Er graasde een kudde schapen en het herdersjong lag tegen een muur te dromen. Op die middag werd het lot van de massale ruïne beslist' de Duce ontwierp er ziin plan voor een toneel, dat het „grootste ter wereld" zou worden. En in gedachten bouwde hij er de tribunes, waar 20.000 mensen een plaats zouden, hebben. En aan het begin van net daarop volgende zomerseizoen opende de nieuwe openlucht-opera van de Eeuwige Stad met een voorstelling van de Aïda, zoals de wereld niet meer had gezien sedert die lang geleden dag in Egypte toen Verdi's opera haar première beleefde voor de schone keizerin Eugénie. De era-voorstellingen in de Ter men vat Caracalla vormen ongeveer

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 5