Sanering economische toestand van Indonesië Grootse zomertentoonstellin MINISTER MANSHOLT ZAG N.O.-OVERIJSSEL Hotel bij Doetinchem tot de grond toe afgebrand Wanneer naar Moskou? Stranden is duur Er waren geen gasten aanwezi» PAGINA 3 P N I DRINGT AAN OP den op de weK naar nationa,e economie, tt a r>nr ut a A TDirrTT p\t doch dat aandacht dient te worden ge- HARDE MAATREGELEN schonUpn aan dB eroeo der kleine in- Von Brentano over reis Adenauer DEBUUT NED. KAMERORKEST Kwestie der schadevergoeding door rederij van m.s. „Limbourg" De Duitse minister van buitenlandse zaken, Von Brentano, heeft op zijn gisteren gehouden eerste persconferenrie verklaard dal de vraag nog volledig open was, of bondskanselier Adenauer vóór of na de conferentie van de „Grote Vier" van 18 Juli in Genóve de Sovjet-leiders zou ont moeten. Von Brentano zeide ook, dat het van geen belang is voor Duitsland, of de be sprekingen tussen Adenauer en de Russen In Moskou zullen plaats hebben zoals door de Russen voorgesteld of elders Hi.i sloot de mogelijkheid n'et uit. dat Adenauer een bespreking met de Russen te Genève zou hebben na de Geneefse conferentie. Von Brentano geloofde niet. dat het mogeliik zou zijn een afspraak voor een bezoek aan Moskon te maken vóór 18 Juli. Na twee dagen te hebben vergaderd over de economische toestand, heeft de P.N.I. een aantal aanbevelingen aan de Indonesische regering gedaan. Daarbij constateert de P.N.I. de aan wezigheid van verwarring stichtende ele menten in de binnenlandse en buiten landse economie en dringt z|j bij de rege ring aan op harde maatregelen om de economie van het iand te saneren. De P.N.I. zegt, dat dient doorgegaan te wor- ontwikkeling gekomen in dit ensemble. Begonnen werd na het Wilhelmus met Mozart's Serenata Notturna in D Gr Terts; geëindigd werd met het Vierde Brandenburgse Concert van Jos. Seb Bach. Daartussen had Willem van Otter- loo's „Suite voor Strijkorkest" een plaats gekregen op het programma. In het Bran denburgse Concert was het Kamerorkest het beste opdreef. Het publiek beloonde dit debuut met een langdurig applaus en er werden twee fraaie bloemstukken, waaronder een krans met linten in de de nationale en Haagse kleuren, aangebo den. Tot slot toonde Cruys Voorbergh zes costuums uit de collectie van het Neder lands Costuummuseum. Met een char mant en deskundig, vaak geestig babbel tje in het Frans vertelde hij over het hoe, het waarom en waarop men moet letten bij het aanschouwen van zoveel pracht in de oude Waterlandse, Haarlemse, Zaanse, Markense. Friese en Axelse costuums. Hij wist een climax te leggen, getuige de hoorbare extra waardering van het pu bliek voor zijn laatste demonstratie, die van de fraaie Axelse klederdracht. Daarmede was het Holland Festival 1955 dan geopend. Er was nog een staartje in het oude stadhuis, waar burgemeester Schokking en de wethouder van Kunst zaken ontvingen. Toch was men on danks alle waardering niet geheel be vredigd. Deze opening was ietwat te licht voor de omvang en de kwaliteiten, die het Holland Festival pretendeert te heb ben. Een opening van wat grootsere al lure. dan thans in Koninklijke werd ge- Af fn' zou ni.®1 roisplaatst zijn geweest ul moet zijn. dat deze openingsavond was bedoeld als een stap op een beschei den trede van de ladder, waarlangs men gedurende het festival stap voor stap moet klimmen naar de top der vervoe ring. De H. Door de stranding op 18 Mei j.I van het m.s. „Limbourg" toebehorende aan de vennootschap naar Belgisch recht „Arme- ment Deppe Sa", gevestigd te Antwerpen, is aanmerkelijke schade toegebracht aan de Hondsbossche Zeewering. In verband daarmede heeft de rederij, met het oog op eventueel verhaal van de «chade, op verzoek van het hoogheemraadschap Noordhollands Noorderkwartier inmiddels zekerheid gesteld tot een bedrag van 150.000 gulden dcor middel van een bank garantie. Volgens advies van de raadsman van het hoogheemraadschap, mr W baron van Haersolte, advocaat te Amsterdam, zal tegen genoemde rederij thans een eis in rechte dienen te worden Ingesteld, door haar uiterlijk 1 Juli a.s. te dagvaarden voor de rechtbank te Alkmaar en een op dracht tot betaling harerzijds te bereiken van een schadevergoeding ten bedrage van 200.000 gulden, althans tor een bedrag der werkelijk geleden of nog te lijden schade, vermeerderd met de wettelijke interest. Naar het oordeel van de raadsman is een juiste bepaling van de positie van het Hoogheemraadschap op dit moment nog zeer moeilijk, bü gebreke van voldoende feitenkennis. Juridisch is de situatie na melijk zo, dat het varen tegen een vast voorwerp een schip in principe schade- vergoedingsplichtig maakt, tenzij wordt aangetoond, dat de botsing niet was ver oorzaakt door schuld van het schip zelve. Genoemde rederij zal dus hebben aan te tonen, dat haar omtrent de aanvaring niets te verwiiten valt. Wat zij hierom trent zal kunnen aanvoeren is uiteraard nog niet bekend. Om haar te nopen deze feiten bekend te maken is het nodig een procedure te voeren. De Antwerpse rederij zal waarschijnlijk niet bereid zijn het bedrag der schade in minnelijke regeling te betalen. Daarom zal het dagelijks bestuur van het Hoog heemraadschap Donderdag a.s. in een spoedeisende algemene vergadering voor stellen een eis in rechte in te stellen tegen de genoemde Belgische vennootschap het al vast, dat niets te redden was De Doetinchemse brandweer was met vier wagens uitgerukt en de twintig brand weerlieden werkten met vier stralen Het hotel Groenendaal, dat 12 kamers met 24 bedden had, was in 1953 gebouwd. In de afgelopen maanden had men ge merkt, dat reeds drie maal onbevoegden het hotel binnengedrongen waren. De vo rige week Dinsdagochtend bleken 'n bin nenmuur en een mat door vuur aangetast te zijn. In de afgelopen nacht had men om 12 uur nog de ronde gedaan en geen onraad bespeurd; men tast over de oor zaak van de brand in het duister. I

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 3