Hulpbisschop van Buenos Aires gedwongen het land te verlaten m BRITSE DUIKBOOT GEZONKEN GROTE-DRIE-ÜNTMOETING IN NEW-YORK NOODKLOKKEN LUIDDEN Om de nieuwe SCHOOLWET Evipan -operette ontijdig slot Reis naar Ceram kreeg een eindigdi Delfzijl DIAMANTBEWERKERS gaan 42V2 uur per week werken Peron deed domme zet op Argentijns schaakbord Rome Uitgewezen prelaten op weg naar Huiszoekingen en arrestaties in geheel Argentinië Zwaar bewapend Niet ineens in MOLOTOF ALLEEN OP STAP DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN I tijdlo Donderdag 16 Juni 195o WEERBERICHT I Britse treinen vrijwel normaal ff Met 44 man aan boord, van wie er vanmorgen 10 vermist werden nog Ipsofcicto geëxcommuniceer d MacMillan optimistisch over vredeskansen De weg door liet bos van Vogelenzang Stichting 19401945 Ruim drie millioen Zwarte vlaggen gehesen Sabotage in Belgisch Limburg ingezameld Bredase vluchteling voor Duitse rechter Jaelit opgebracht en bemanning paspoorten kwijt is Week- en on blij ft gehandhaafd Verkeer ernstig belemmerd De honderdduizend er uit Door vasten uitgeput De weerverwachting van het KNMI, geldig van heden- tot morgenavond, luidt: Droog weer me't enkele overdrijvende wolken velden; zwakke tot matige wind tussen Noord en Oost. Weinig verandering in temperatuur. Vrijdag 17 juni: Zon op 4.21 uur, onder 21.04 uur. Maan op 1.52 uur, onder 18.09 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURAN Nadat president Peron Dinsdag mgr Manuel Tato, hulpbisschop en vjcaris-geiieraal van Buenos Aires en mgr Ramon Novoa, kanunnik, na ]iet „ontslag" uit de door hen beklede functies, bad doen arresteren, zijn je beide prelaten gisteren uit liet land gewezen. Zij werdén onder strenge ^waking naar bet vliegveld te Buenos Aires overgebracht en daar in bet vliegas naar Rome gezet. Enkele uren later kwamen de prelaten, bleek en verniom'h in Rio dc Janeiro, de Braziliaanse hoofdstad, aan, waar het toestel een tussenlanding maakte. pe Argentijnse- politie beeft gisteren voorts liet hoofdkwartier van ds Katholieke Actie en het aartsbisschoppelijk paleis bezet. Volgens een beri0^ v?n 1 Franse persbureau A.F.P. zou kardinaal Copello van Ruen°s Aires met een begin van aangezichtsverlamming in een ziekenhuis zijn oPSenoi«eii In s'ac' werden gisteren in kerken en huizen van vooraanstaande katb°k en huiszoekingen verricht. Er zouden documenten in beslag zijn gell°inen, die betrekking hebben op de werkzaamheid van de j^ibolieke Actie. In geheel Argentinië zijn dc kantoren van de Katholieke j^ctie op last van de regering gesloten. S 3 .1 Volgens ooggetuigen zijn mgr Tato en jpgr iNovoa in een colonne van zes politie auto s naar het vliegveld overgebracht, pe begeleidende politiemannen waren bewapend niet machine-geweren. In de Argentijnse kranten verscheen gister avond nog een f0t0 van de prelaten, op het moment dat zij, voor het instappen in bet vliegtujg de'zegen gaven aan de omstanders. Toen zij in Rio de Janeiro arriveerden, zagen zij er vermoeid uit. Zij weigerden commentaar te geven op de toestand in hun land, omdat zij daar toe geen machtiging hadden gekregen. Mgr Novoa vertelde, dat zij beiden daags te voren waren gearresteerd en naar een politiebureau waren overge bracht. Te middernacht moesten zij voor een Politie autoriteit verschijnen, die hun vroeg hun verklaringen aangaande dc betogingen van .11. Zaterdag te b s ligen Daarna werd hun aangezegd, dat «if w land zouden worden gezet en J vit hadden tussen Chili of Uruguay, n? hpf vliegveld pas werd hun verteld, dat de reis naar ItaliË zou Saan- ZÜ mochten geen kledingstukken, documen ten of andere persoonlijke bezittingen meenemen. Hun paspoort werd meege geven aan de piloot van het toestel. Rechts gecritiseerd De Argentijnse regering heeft Dinsdag een rechter van het Hooggerechtshof, ar Tomas Casares, gecritiseerd. Deze raads heer, een gelovige rooms-katholiek, be vond zich Zondag in de kathedraal te Buenos Aires tijdens de relletjes tussen katholieken en Peronisten. Hij heeft sedert 1944 zitting in het hoogste rechter, lijke college en werd enige jaren gele dén als enige in zijn ambt gehandhaafd, toen de andere raadsheren werden ver- vangeu. Volgens een Woensdag gepubliceerd politicccmmuniqué zou dr Casares Zon dag hebben getracht het eerste regiment infanterie te doen aanrukken om de prudentie is ene delict, waardoor dc schuldigen zich ipso facto de excommuni catie op de hals halen. Indien beide ge noemde prelaten derhalve werkelijk ge dwongen zijn om hun bisdom te verlaten betekent dit. dat al degenen, die hierin de hand hebben gehad automatisch de zwaarste kerkelijke straffen hebben opge lopen. En dit komt dus neer gezien de aard van het regime in Argentinië dat zowel president Peron, als de betrokken ministers en de politie-autoriteiten hier door zouden zijn getroffen. Dit zou dus de breuk definitief maken en aan het conflict een welhaast onherstelbaar ka rakter verlenen. Er is thans in Argentinië sprake van 'n doelbewuste en berekende vervolging van de Kerk Deze werd zorgvuldig voor bereid en geleid door Peron. Dat dc ont wikkeling van deze „actie", waarvan noch de motieven, noch de doeleinden duidelijk zijn, de ontwerpers ervan ho- ven het hoofd gaat groeien, is het fatale j verloop daf de geschiedenis van gisteren j en van vandaag als onvermijdelijk heeft bewezen. Voor dictatoriale regimes bestaat er nu eenmaal geen weg terug. De vervolging is thans begonnen en onderscheidt zich j in niets van die der communisten: door J voorwendsels, leugens, ophitsing en pro vocatie van de massa, de algehele mobi lisatie van de door de staat gecontroleer- i de pers en voorlichting en de volstrekte onmogelijkheid van de kerkelijke over heden om zich te verweren. Zo wordt ei ke preek een aanslag op de veiligheid van de staat. Zo wordt iedere katechis musics een subversieve actie en zo wordt zelfs dc zegen met het Allerheiligste op Sacramentsdag 'n „daad van sabotage". Met absolute zekerheid zou men het verdere verloop van de thans ontketende kerkvervolging, in het katholieke Argen tinië kunnen voorspellen. In de gehele geschiedenis, die van Tiberius en Nero tot aan Stalin toe, is het verloop van een dergelijke vervolging onveranderd ge weest. Zowel wat betreft het lot van de Kerk en haar martelaren als van haar vervolgers. Maar dat maakt deze ge schiedenis niet minder droevig De Britse treinen liepen Woensdag avond weer vrijwel normaal, slechts 21 uur na beëindiging van de spoorweg staking, die zeventien dagen heeft ge duurd. Er worden snelie vorderingen ge maakt bij het herstel van het normale verkeer. Er wordt nog voorrang ver leend aan het vervoer van reizigers naar hun werk en weer naar huis. Wat het goederenverkeer betreft worden allereerst kolen en staal vervoerd. ha veil van De Britse admiraliteit heeft bekend gemaakt, dat in de Portland (Zuid-Engeland) Donderdagmorgen de onderzeeboot „Sidon" is „czonken. De duikboot zonk na een ontploffing. Het vaartuig lag aan vankelijk vasigemeerd aan bet daartoe bestemde vaartuig „Moordale met een kabel 0111 bet achterschip. De duikboot „Sidon" ligt in 10 meter diép water en heeft normaal een equipage van 44 officieren en manschappen aan boord. ander onderzeeboten naast het depötschip Maidstone". De schepen stonden op het Het reddingsvaartuig „Barfoss" is in ijltempo van Portsmouth naar Portland gevaren om hulp te verlenen bij het red dingswerk. Een helicopter heeft twee kathedraal te beschermen, omdat volgens duikers nit Portsmouth naar de plaats des hem de politie niet voldoende waarbor gen bood. Verder zou dr Casares ge poogd hebben in te grijpen in de actie van rechter Carlos Gentile, die gelast had dat allen die zich in het bisschoppelijke gebouw bevonden, voor ondervraging naar het politiebureau moesten worden overgebracht. Men verwachtte Woensdagavond te Buenos Aires, dat beide huizen van het Argentijnse parlement zullen verzoeken dr Casares in staat van beschuldiging te Stel Ooggetuigen deelden mede, dat zij Woensdag hebben gezien, dat politie manen een twaalftal "Aires San-Franciscokerk te Buenos Ames hebben weggehaald en met overvalwa gens hebben weggebracht. Naar aanleiding van de ernstige situatie in Argentinië, telefoneerde onze Romein se correspondent ons gisteravond: Het hoeft geen betoog, dat men ten Vaticane met grote zorg en droefhed dc gang van zaken gade slaat. Volgens de berichten uit Argentinië, zouden mgr Tato en mgr Novoa gedurende de nacht van Dinsdag op Woensdag zijn verhoord en vervolgens door de politie zijn ge dwongen om het vliegtuig naar Rome te nemen om aldus hun ambt en de hun De ministers MacMillan van Groot-Brittannië en Pinay van Frankrijk zijn Woensdag Per vliegtuig naar New York vertrokken, waar de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles gisteren reeds is aangekomen. Van daag zouden de drie ministers van buitenlandse zaken van de Westelijke Grote Drie elkaar daar ontmoeten. Hun besprekingen betreffen grotendeels de komende Grote-Vier-conferentie te Genève. Alvorens gedrieën door te reizen naaf San Francisco voor de herdenking van het tweede lustrum van de V.N. zullen zij morgen in New York eerst nog de vijfde (aankomende) „Grote" spreken: dr Adenauer. De bondskanselier vertoeft op het ogenblik in de V-S. voor overleg niet Amerikaanse regeringsleiders, terwijl hij vandaag een eredoctoraat in ontvangst nam aan Harvard University. In het kader van de vlootweek te Am sterdam, werd Woensdagmiddag op liet IJ door de Marine een „grootscheepse" reddingsdemonstratie gegeven, waaraan werd deelgenomen door een hef schroef- vliegtuig van de Marine Luchtvaart Dienst. De foto laat zien hoe met de helicopter een van de drie „drenkelin gen" uit een rubberbootje in veiligheid wordt gehesen, terwijl honderden aan de De Ruyterkade in spanning toezien Ook Haarlemse artsen protesteren Nadat, tegen de door Rijkswaterstaat, geprojecteerde Noord-Zuidweg langs de duinvoet en door het bos van Vogelen zang, reeds door de Contactcommissie voor Natuur- en Landschapsbescherming en de vereniging „Buurtbelang Aerdenhout Bentveld" protesttelegrammen aan de mi nister van Verkeer en Waterstaat zijn ge zonden, en door leerlingen van middelbare scholen vierduizend handtekeningen zijn geplaatst onder een petitie tegen deze na- tuurschennende plannen, is thans ook on der de artsen in Haarlem en omgeving een petitionnementsactie hiertegen gaande. Tot de initiatiefnemers van deze actie be hoort o m. dr A. de Groot, inspecteur van de Volksgezondheid voor Noord-Holland en Utrecht. Het petitionnement zal worden aangeboden aan de directeur_generaa! voor de Volksgezondheid, prof. dr P Munten dam, aan wie verzocht zal worden dit on der de aandacht van de ministers van So ciale Zaken en Volksgezondheid, van On derwijs. Kunsten en Wetenschappen en van Verkeer en Waterstaat te brengen. De artsen stellen in hun petitie o.m. dat, wanneer de door Rijkswaterstaat gepro jecteerde grove verminking inderdaad tot stand komt, dit voor hen een noodlottige vermindering betekent van de mogelijk" heden om hun patiënten in de directe om geving de nodige geestelijke ontspanning te doen deelachtig worden. onheils gebracht. Enige slachtfoffers van de ramp werden i naar het koninklijke marine-hospitaal in I Portland gebracht- Er bevinden zich moge lijk nog andere slachtoffers aan boord van de onderzeeër. Een aantal manschappen 'zijn overboord gesprongen vóór de duik- I boot zinkend ten onder ging; zij werden door reddingsboten opgepikt. Bij de ontploffing vormde zich een ge weldige rookkolom- Volgens een mededeling van marinezijde geschiedde de ramp hedenmorgen om ongeveer kwart voor negen in het voor schip. Om ongeveer half 11 vanmorgen werden nog tien officieren en manschap pen vermist. Naar de oorzaak van de catastrofe wordt een onderzoek ingesteld. Vele marinemannen, die aan de haven kant stonden, waren ooggetuigen van het ongeluk. Een hunner zeide: „Vlak na de ontploffing scheen de „Sidon" eerst met de boeg naar beneden te hellen en daar na een scherpe duik te maken, alvorens hij voorgoed in het water verdween. Wij zagen een grote, gele rookkolom uit het vaartuig opstijgen voor het ten onder ging." Later werd bericht, dat een duiker m het water was afgedaald om de gezonken duikboot te inspecteren. Gisteren had de admiraliteit meege- opgelegde taak op te geven. Indien dit succes de eerste proeven inderdaad vnlledis- zou worden bc- "cc,u, U"1 ul" 1 alles inderdaad volledig zou worden bc vestigd, dan is het duidelijk dat het con flict in Argentinië in een nieuw stadium is getreden. De H. Kerk immers treft met zware straffen al diegenen, die direct of indirect daden van geweld plegen ten aanzien van haar waardigheidsbekleders en bedienaren. En het verhinderen van het uitoefenen van de kerkelijke juris- waren genomen met een nieuwe „ont snappingskamer" voor één man tegelijk. De admiraliteit meende, dat dit apparaat de manschappen de beste kans biedt op redding uit een gezonken onderzeeboot. Waarschijnlijk was de „Sidon" niet met dit apparaat uitgerust. De „Sidon" lag tezamen met vier punt te vertrekken, toen de ontploffing plaats vond. Een zegsman van de marinepolitie in Portland verklaarde, dat er geen sprake is van sabotage. Hij zeide tevens, dat de ontploffing in het voorschip had plaats gehad. Op de vraag, of zich daar de machines bevinden, gaf hij een ont kennend antwoord. Hij kon tot zijn spijt niet zeggen, wat er dan wel m het voorschip zat. Voor zijn vertrek naar de V.S. heeft Harold MacMillan gisteren in zijn eerste grote rede jn j,et lagerhuis sinds zijn benoeming t„t minister van buitenlandse zaken verklaard, dat zijns inziens de hoop 0p vrede nog nooit zo goed gefundeerd is geweest als thans. Anderzijds >.es hij er even wel op, dat vrede en veiligheid niet ineens tot stand kunnen worden ge bracht. In dit verband zeide de minister, dat niettegenstaande een zeker gevoel van ontspanning in de internationale ver houdingen, de aanstaande bijeenkomst van de regeringsleiders der Grote Vier „niet in een paar dagen, of zelfs in een paar weken, kan beiden tot een volledige oplossing van de geweldige vraagstukken, waarvoor de wereld zich ziet geplaatst". De voormalige minister van staat bij het „Foreign Office'Kenneth Youn ger, die namens de Labour-oppositie sprak, was nogal optimistisch van oordeel, dat men, niettegenstaande het propaganda-element m het jongste optreden van de Russen, toch niet kon zeggen dat de Sovjet" initiatieven on oprecht waren. Het kon zijn, dat de Sovjet-Unie de fout van haar vroegere politiek heeft ingezien en nu een an dere werkwijze wil Pr0 eren. Russische beschuldiging Radio-Moskou heeft de beschuldi ging geuit, dat de Amerikaanse „reac- tionnaire propaganda" de aanstaande conferentie van de regeringsleiders van de Grote Vier schipbreuk doet lij den voordat zij is begonnen. „Door sombere voorspellingen en verklarin gen, volgens welke geen positieve re sultaten kunen worden bereikt". De commentator Walentin Zorin zeide, dat de Sovjet-Unie streeft naar vermindering van de internationale spanning, wat gebleken zou zijn uit ge beurtenissen als de onlangs te Belgra do gehouden Russisch-Joegoslavische besprekingen en het Russische aanbod aan West-Duitsland tot aanknoping van diplomatieke en handelsbetrekkin gen. „Maar er zijn zekere individuen in het Westen, en hoofdzakelijk in de V. S., die een reactionnaire campagne voeren om de vier-mogendhedencon- ferentie te doen mislukken", aldus Zo rin. (Van onze Brusselse correspondent) De noodklokken riepen de mensen naar buiten; spontane meetings werden gehou den tegen de anti-katholieke actie der re gering. Dergelijke tonelen speelden zich ook nog in andere plaatsen af. In de Scheldestad manifesteerden een paar honderd studenten op hun manier. Zij reden per fiets voortdurend op en neer tussen het Centraal Station en de Groen plaats, met fluitjes en trompetten de kreet „Weg met Collard!" kracht bijzettend. Noemenswaardige incidenten deden zich ;rgens voor, hoewel hier en daar een treffen met gendarmen plaats had. In verschillende Belgische steden wor den tal van protestmanifestaties gehou den tegen de Maandag door de linkse meerderheid in het parlement goedgekeur de schoolwet-Collard. Te Oostende en te Gent zal aanstaande Zondag op grote schaal door de katho lieken tegen die wet geprotesteerd wor den. Toen vernomen werd, dat de Kamer de wet had goedgekeurd, werden in verschil lende gemeenten van het Vlaamse land de 1 nergens voor: noodklokken geluid. Hier en daar werden r"° ook alarmfluiten aan het gillen gebracht. Op tal van torens werd de zwarte vlag gehesen, zoals in vroegere eeuwen, toen het land door de pest werd geteisterd, en aan de gevels van tal van gemeentehui zen werd de Belgische vlag halfstok ge hesen. Op 13 Juni was het voorlopig resultaat van de slotinzameling voor de Stichting 19401945 aan ontvangsten en toezeggin gen een bedrag van 3.101.967.14. Het hoofdbestuur van de Stichting heeft hiervan in zijn vergadering van Dinsdag met voldoening kennisgenomen. Van vele comité's in binnen- en buitenland zijn nog bedragen te verwachten; deze en ook de resultaten van verscheidene uurloon- acties zijn nog niet in het genoemde be drag verwerkt. Tegen Bikker wordt proces voorbereid Het openbaar ministerie bij het landge- recht in Dordtmund bereidt thans en pro ces tegen een van de oorlogsmisdadigers voor, die intertijd de gevangenis in Breda zijn ontvlucht en wel tegen Hu- bertus Bikker. Hem zullen daarbij, zo meldt D.P A. dezelfde oorlogsmisdaden ten laste worden gelegd, als die welke destijds jn Nederland tot zijn veroordeling hebben geleid. Bikker werd toen o.m. beschuldigd van het op de vlucht neerschieten van twee verzetsstrijders en het mishandelen van vijf Nederlanders. Hij verklaart in tussen onschuldig te zijn. Volgens een mededeling van het open baar ministerie te Dortmund is het ver eiste vooronderzoek nog niet afgesloten. Het College van Rijksbemiddelaars heeft gistermiddag een beschikking uitgevaar digd waarin het bepaalt, dat de werktijd in de diamantindustrie in Amsterdam voorlopig wordt gesteld op 42V2 uur pei week. Het bestaande weekloon wordt ge handhaafd, terwijl de tijdlonen, in de practijk kaartlonen of z.g. vastgelders- lonen genoemd, eveneens gehandhaafd blijven. Afwijking hiervan is slechts mo gelijk. indien daartoe afzonderlijk toe stemming van het. College van Rijksbe- middelaars is verkregen. De gereed zijnde nieuwe arbeidsmethoden en daarbij be horende tarieven moeten onmiddellijk worden ingevoerd. Het college acht he' noodzakelijk, dat besprekingen ten aan zien van de werkzekerheidsstelling en ouderdomsvoorziening worden gehouden, waarvan het resultaat zo spoedig mogelijk doch uiterlijk binnen drie maanden aan het college dient te worden voorgelegd Dc Algemcene Juweliersvereniging (de werkgevers in de diamantindustrie) heeft 10 deelt liaar voorzitter mede zonder hoofdelijke stemming het protocol aan vaard van het college van rijksbemid delaars, dat volgens dit college de moge lijkheid inhoudt om tot overeenstem ming te komen. Zoals bekend heeft het bestuur van de Algemene Nederlandse Diamantbewer- kersbond zijn leden aangeraden dat pro tocol te aanvaarden teneinde te ontko men aan een van boven opgelegde rege ling De leden hebben dat tijdens de ver- oidéring van Dinsdagavond met grote meerderheid verworpen. De circa veertig leden van de R.K. Ver eniging St Eduardus" - zo vernemen wij van de 'voorzitter dier vereniging - hebben het protocol wel aanvaard. Dezen waren aanvankelijk niet in het conflict betrokken, omdat hun werkgever in Eg- mond de zes procent uitkeerde en niet tot verlenging van de werktijd overging. Eerst toen deze werkgever zich geheel conformeerde aan zijn collega's in de A. J. V„ zijn ook die werknemers in sta king gegaan. (Van onze correspondent) De „Evipan" ligt weer in Delfzijl. Nu ii' "«u uitham van het Ecmskanaal 'er olaatse bekend als .Het dok", tussen een Van de wal liggende baggermolen en ecu boot van dc waterpolitie in. Dc voor genomen tocht via 1. e Havre naar Ceram is dus al spoedig beëindigd en dat gebeur de door een ingrijpen van hogerhand Gezagvoerder P. J- Galliard beschouwt de tegen hem genomen maatregelen ech ter als „zeeroverij door dc staat". De minister van Buitenlandse Zaken heelt gisterenmiddag nl. de paspoorten van de opvarenden van de „Evipan" laten in trekken op grond van Artikel 5 van liet Paspoortenreglement, dat o.m. bepaalt, dat indien gegronde vrees bestaat, dat de hou der door handelingen, in strijd met de openbare orde of zedelijkheid, het ;'an" zien van het Koninkriili in het buitenland schade zal toebrengen, zijn pas kan wor den ingetrokken Gisterenavond troffen we gezagvoerder Galliard aan in Hotel .Elzenga tezamee met stuurman Loonstra. Nog in uniform loch zonder pas, gedesillusionneerd ei. verbolgen over de gang van zaken. Toen de „Evipan" Donderdagavond Delfzijl hau verlaten werd aanvankelijk koers ge'ej naar Emden. Na enig oponthoud werd daarna naar Leer gevaren, waar het sch'u op de werf van Martin Jansen moest wur gen gerepareerd. Toen Zondag een ingezetene van Gro ningen. een kennis van de opvarenden aan boord kwam. naderde onmiddellijk een snelboot van de Duitse waterpolitie. Er volgde passencontróle. Men meende dat Westerling aan boord was gekomen zo vertelde de heer Galliard. De beman ning van de „Evipan" werd van minoul tot minuut in de gaten gehouden. Volgens de gezagvoerder heeft de Nederlandse regering de internationale Politie te Parijs ingeschakeld, die op haar beurt de Lan flesregierimg Niedersachsen verzocht de bemanning van de „Evipan" aan te hou den hetgeen echter werd geweigerd- Ontkomen in het donker Dinsdagavond om negen uur lieten we ons afzakken langs de Eems. Het was don ker en we passeerden met grote snelheid gevaarlijke zandbanken. Bij het lichtschip naderde een snelboot, maar we wisten in het duister te ontkomen. In de buiten haven van Emden werden we andermaal aangehouden. Zulks °P verzoek van de Nederlandse consul, de heer Van Steen bergen. We hebben hiertegen geprotes teerd. maar er volgde toch een onderzoek aldus Galliard Vanmorgen zijn we weet door twee Duitse boten achtervolgd, maar deze waren we te vlug af. We zorgden er echter voor, dat we binnen Duits ge bied bleven. Ter hoogte van de lichtboei Ransel na derde een Nederlandse boot, die ons bleef volgen. De motor van de -,Evipan" liep toen warm. Het passagiersvaartuig „De Vooruitgang" van de firma Wagenbor gen te Delfzijl dat op reis was naar Zout kamp, zou ons tegen een vergoeding naar Borkum (D.) slepen voor reparatie. Doch toen werden we aangehouden door de Nederlandse politie. Dat was om één uur 's middags. ders gedwongen zouden worden. Er volgde weer een onderzoek. Alles werd overhoop gehaald maar wapens, waarnaar men kennelijk zocht, waren niet te vinden. Da aanhouding geschiedde, volgens de „ka pitein" van het jacht in Duitse wateren De „Evipan" werd vervolgens naar Delf zijl 'gesleept, waar de boot om 3 uur ar riveerde. Toen Galliard protesteerde, werd medegedeeld, dat door de ministei van Buitenlandse Zaken 's morgens om tien uur de passen waren ingetrokken van allen, die zich aan boord bevonden Dat waren behalve de heeren Galliard en Loonstra, de heer P. J. Rust en twee monteurs van het ingenieursbureau Joos- ten uit Groningen. Zij waren in Leer aan boord gekomen. Ook de monsterboekjes werden in beslag genomen. Wordt jacht verkocht? Volgens Galliard waren deze maatrege len door de Nederlandse regering in over leg met die van Bonn genomen, ïn Delfzijl is het jacht inmiddels vrij gegeven- De bemanningsleden konden, zij het dan zonder passen, hun gang gaan. En de plannen? Eerst praten met Wes terling en Van Wijk, aldus Galliard. De „Evipan" wordt waarschijnlijk verkocht. De Belgische kranten maakten Woens dagmorgen gewag van sabotagedaden, die de afgelopen dagen uit protest tegen de schoolpolitiek der liberaal-socialistische regering in Belgisch Limburg hebben plaats gevonden. Drie onbekenden drongen Dinsdagnacht dc automatische telefooncentrale van Zon hoven (ten Noorden van Hasselt) binnen en vernielden daar alle toestellen, waar door het gehele telefoonnet in de omge ving ernstig werd gestoord. De straatweg van Hasselt naar Eind hoven werd over verscheidene meters op gebroken. Te Werm werden drie telefoon palen doorgezaagd en dwars over de weg van Bilzen naar Tongeren gelegd. Op de wegen van Zonhoven naar Genk en Hout halen werden bomen omgekapt en over de rijbaan gelegd. Ook andere wegen in „het Limburgse" werden opgebroken en van hindernissen „voorzien". Bij sommige bruggen werden borden geplaatst met hpt opschrift: „Gevaar! Deze brug is gesabo teerd". Het verkeer in de provincie Lim burg werd door deze actie ernstig belem merd. Westerling: „Geen Op sleeptouw Er kwamen vijftien manschappen van marechaussee douane en waterpolitie aan boord, aldus Galliard We kregen op dracht terug te keren naar Nederland. Op ons protest werd ons gezegd, dat we an- commentaar De heer Westerling is in tegenstelling tot berichten in de buitenlandse pers, da' hjj reeds op weg zou zijn naar Marseille gisteren, zoals wij hebben gemeld, in Den Haag geweest. Gevraagd naar de gevolgen voor zijn plannen van de terugkeer van de „Evipan" in Delfzijl zeide hij slechts ..geen commentaar". Wel schijnen de ge benrtenisscn met het jacht te hebben ge leid tot ernstige onenigheid tussen Wpster ling en de heer Galliard en de verdere bemanning van het vaartuig Overigens zeide Westerling niets af te weten van plannen voor het aanschaffen van een ander vaartuig, over welke plannen ver schillende berichten de ronde hebben ge daan. De heer Westerling deelde mede drie maanden geleden een aanvraag voor een paspoort te hebben ingediend. Officies is hem nog niets bekend over een afwij zende beschikking op deze aanvraag, zeide hij maar officieus was hem ter ore ge komen, dat hem een paspoort zou worden geweigerd op grond van het hierboven genoemd artikel van het Paspoorten reglement. Op vragen over zijn verdere plannen antwoordde Westerling laconiek „Ik woon nog steeds in Marsum in Friesland". In de staatsloterij is vandaag de honderdduizend gevallen op lot nummer 5474. De premie van f 30.000 is gevallen op lot nummer 6488 met een prijs van 1000. Drie Boeddhistische „nonnen" en ver scheidene ongehuwde Boeddhistische „monniken'' te Seoel (Zuid-Korea) zijn gisteren in aller ijl naar het ziekenhuis gebracht, na van uitputting in elkaar ge zegen te zijn, tengevolge van een zes da gen lange vasten, die zij gehouden had den. Zij hadden die vasten met 200 andere „kloosterlingen" ondernomen ter onder steuning van de eis, dat de gehuwde „monniken" het beheer over de Boed dhistische tempels in Zuid-Korea uit han den zouden geven. Tijdens haar bezoek aan Den Haag be zocht de Koningin het nieuwe dagver blijf voor kleuters van de vereniging .Juliana-Dagverblijven". De foto toont onze Vorstin tijdens de rondgang door de gebouwen. Na aankomst te New York met de Queen Elizabeth" gaf de Russische minister van buitenlandse zaken Molo- tof onverwachts de wens te kennen op eigen gelegenheid een uitstapje door New York te maken. Hij liet zijn auto en de hem begeleidende politieman nen achter en trok er alleen op uit- Molotof's wandeling voerde hem door verschillende delen van New York. Inmiddels waren de leiders van de politie van Long Island, die de zorg voor de veiligheid van de minister van de politie van New York C'ty zouden overnemen, de wanhoop nabij, toen het hun aanvankelijk niet gejukte te weten te komen, op welk tijdstip Molotof zich naar zijn verblijf te Glen Cove zou begeven. Doch tenslotte kon den zij verlicht adem halen: Molotof keerde terug op zijn punt van uitgang en alle veiligheidsmaatregelen traden onmiddellijk in werking. De minister bracht Woensdag een onverwacht bezoek aan het hoofdkwar tier der Verenigde Naties, waar hij zich twintig minuten met secretaris generaal Hammarskjoeld onderhield. Voorts bezocht hij „the Metropolitan Museum of Art". Gisteravond vertrok Molotof per trein naar San Francisco. Daar zal hij tijdens de V.N.-bijeenkomst, ook be sprekingen voeren met zijn Britse, Franse en Amerikaanse ambtgenoten. Molotof was vergezeld van ae overige leden van de Sovjet-delegatie totaal 47 personen bestaande uit diploma ten, secretarissen en leden van zijn lijfwacht. Men gelooft, dat de Russi sche delegatie de grootste is, die aan de conferentie te San Francisco deel neemt. Het is de eerste maal sinds 1946, dat Molotof een vergadering van de V.N. bijwoont. In 1945 was hij op de stich tingsconferentie aanwezig, waar hij namens de Sovjet-Russische regering het handvest der V.N. ondertekende. Het Russische gezelschap zal de reis van New York naar San Francisco per trein maken.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1