Verdreven prelaten door Paus ontvangen Peron beweert opstand bedwongen te hebben jaar Verenigde Naties van geest en wil nog zoek lien Eenheid Adenauer niet voor September naar Moskou Studeer historie Peron schept debat over Kerk en Staat Osservatore" wijst „Times terecht „De Dap; der Duitse Eenheid99 WEINIG MEELEVEN IN BONN In de provincie wordt echter nog gevochten is Zaterdag 18 Juni 1955 DAGBLAD VOOR SCHIEDAM EN OMSTREKEN De K. L. M.-lijn op Buenos Aires Rust in Singapore weergekeerd Moskou wijst Amerik. attaché uit Gecondenseerde melk van Engeland terug gekocht Iets hogere temperaturen Sclmlcl op communisten Gemeenschap kan niet op vrees worden gefundeerd CENTRALE BOND ZEGT C. A. O. OP Sterftecijfer longkanker Eerst bespreking van hangende Russiscli-Diiitse kwesties Een- Vier- Tien Analyst WEERBERICHT nmOM BOUWKOSTEN. VERHOOGDE BU, VRAGEN jg|4 156 doden? NEDERL A NDSCHE CREDIETBANK NA'. I t rri* Ook in Rotterdam Steeg in Nederland met 24 pet in 1949—'52 Na lang knopen tellen is het er eigenlijk nog een, twee, drie van gekomen, dat de grote Vier aan de conferentie-tafel gaan zitten. Waarna het echter ongetwijfeld heel wat vijven en zessen zal geven, voor de diverse vraagstuk ken „uitgeteld" zullen zijn. Want de tafel moge dan in werkelijk heid of figuurlijk rond zijn, om dat de deelnemers natuurlijk als gelijk-berechtigdev. vergaderen, spoedig „rond" zal de conferentie toch niet zijn. Het dreigt zoiets te worden als: zeven maal zeven De handige diplomaten zullen elkaar zeer zeker warm de handen schudden, maar iedere deelnemer geeft uiteraard acht op de anderen, want het wantrouwen blijft even hardnekkig als een negenoog. Zodat wij vrezen, dat de Vrede aan deze bijeenkomst niet zo spoe dig een tien zal kunnen geven De weersverwachting van het K.N.M.I., gel dig van heden tot morgenavond, luidt: Overwegend zonnig en droog weer, matige, tijdelijk krachtige Oostelijke wind. Iets hogere temperaturen. bondag 1P Juni: Zon op 4.21, onder 21.05 uur. Maan op 3.23, onder 20.36 uur. Maandag 20 Juni: Zon op 4.21 uur, onder 21.05 uhr. Maan op 4.30 uur, onder 21.29 uur. NIEUWE SCHIEDAMSCHE COURANT (Telefonisch van onze correspondent) ROME, Vrijdagavond De beide Argentijnse prelaten, die momenteel in het brandpunt van de Wereldbelangstelling staan, zijn heden morgen door de Paus in langdurige audiëntie ontvangen. Bij hun aankomst op het vliegveld van Rome gisteren middernacht, was een grote menigte aanwezig, hoofdzakelijk bestaande uit leden van de Italiaanse Katholieke Actie. En ook later bij bun aankomst in het Zuidamerikaans priestercollege in Rome werd hun een hartelijke ont vangst bereid. Beiden waren uiterst vermoeid van de reis en de doorgestane emoties en het spreekt van zelf dat zii hedenmorgen door de rector van het college met energie werden beschermd tegen de belangstelling van de jour- ten en de vele nieuwsgierigen. Intussen deed zich het hoogst onge wone feit voor, dat om tien uur van morgen een prelaat van het Vaticaan aan het college arriveerde om de beide Argentijnse geestelijken mede te delen, ^at de H. Vader hen over een uur in Audiëntie zou ontvangen. Óp deze wijze Meeft de Paus Zijn intens medeleven ^et de Argentijnse katholieken willen trjhen. De audiëntie werd immers stellig niet op deze eerste ochtend ver dacht en zou bovendien aldus de Sewoonte eerst worden verleend na een daartoe ingediend verzoek. De beide prelaten werden te zamen ontvangen. Het onderhoud met de H. Vader heeft bijna anderhalf uur ge duurd. De „Osservatore Romano" (die overigens geen nader commentaar le vert) meldt in het officiële bericht van de audiëntie: „Aan de doorluchtige bannelingen heeft Z.H. uitdrukking ge spen van zijn steun en troost en hij heeft daarbij op bijzondere wijze Zijn vaderlijke welwillendheid betuigd ten aanzien van henzelf, van het ganse Argentijnse episcopaat, van de gehele geestelijkheid en van de gelovigen van deze katholieke natie, die Hem op grond van vele redenen bijzonder dier baar is". De Paus heeft Zijn speciale zegen verleend aan de twee prelaten voor hun vaderland en de Kerk in Argentinië. Intussen komen de reacties op de recente gebeurtenissen in Argentinië ih Rome binnen. Met grote verbazing bioet het Vaticaan constateren, hoevele, Zelfs gezaghebbende persorganen en Woordvoerders partij kiezen te2e.n, katholieken van Argentinië. Gister avond nog antwoordde de „Osserva tore" op scherpe wijze op de houding, die de „Times" (Londen) heeft aan genomen. Er gaan thans allerwegen stemmen op - en de „Times" is er een tien ianr^ Kerk verwijcen, dat zij van Pernn u"5 *let dictatoriale regime er nu on riifuftT):gesteund" Men wijst haar Katholieke Kerk thans "Yei"diende loon" ontvangt, nu tngime zich tegen haar keert. Hierop antwoordt de „Osservatore" met duidelijke taal om dit soort labeltjes uit de weg te ruimen. De koers van de Kerk is rechtlijnig en volkomen duidelijk, ook en met name in het Argentinië van vandaag, zo zegt het blad. Men doet er goed aan zich enkele feiten te herinneren, die onder geen beding vergeten mogen worden. Op de eerste plaats de omstandigheid, dat generaal Peron niet alleen voortdurend zijn persoonlijk katholicisme openlijk heeft beleden, maar aan deze belijde nis uiteindelijk zijn huidige macht te danken heeft. Voorts is er het histo rische feit, dat deze zelfde generaal Peron een van dè katholieke staats hoofden was, die tot de H. Stoel officieel het verzoek richtte om het dogma van Maria's Tenhemelopneming plechtig te proclameren. En tenslotte is er de herinnering aan zijn te vroeg overleden ivhtgenote, die dan wellicht een merkwaardige vrouw mag zijn ge weest, maar die in haar activiteit en haar optreden voortdurend blijk heeft gegeven van een oprechte katholieke sociale instelling. En dat Peron in deze laatste jaren juist haar nagedachtenis heeft misbruikt om tot een bijna blasphemische cultus van zijn over leden vrouw te geraken, is zonder enige twijfel een van de redenen van zijn optreden tegen de Katholieke Kerk, die aan dergelijke acties nu een maal niet kjin meedoen. Een dergelijk mengsel van sentimentaliteit en poli- tiek-religieus opportunisme kan wel licht op een massa-bijeenkomst effect hebben, maar voor de Kerk is dit en blijft dit onaanvaardbaar. Met het oog op de gebeurtenissen in Argentinië is het KLM-vliegtuig, dat Don derdag uit Santiago di Chile via Buenos Aires, Montevideo. Rio de Janeiro, Recife, Dakar. Lissabon naar Amsterdam was ver trokken en daar hedenochtend had moeten aankomen, naar Santiago di Chile terugge keerd. Het is de bedoeling, dat het van daag uit Santiago vertrekt en verwach' wordt, dat het dan in Buenos Aires zai kunnen landen. Mocht dat niet kunnen dan vliegt het toestel door naar Montevi deo. Het KLM-vliegtuig dat vanmorgen van Amsterdam naar Buenos Aires vertrok en daar Zondagavond moet aankomen, zal, naar men verwacht, eveneens in Buenos Aires kunnen landen. Indien de verwach ting ongegrond blijkt, dan vliegt het toe stel niet verder dan Montevideo. Na een oproep van de linkse vakbond leiders in Singapore tot beëindiging van de staking, die reeds vijf dagen in deze stad grote onrust heeft verwekt, zijn gisteren reeds vele stakers naar hun werk teruggekeerd, in het bijzonder zij die in kleine zaken en bedrijven werkten. Men verwachtte, dat het werk Maandag overal zou worden hervat. De eerste minister van Singapore. Da vid Marshall, heeft Vrijdagavond ver klaard, dat de stakingsleiders last gaven tot hervatting van het werk om „hun ge zicht te redden". Dc Sovjct-Unic heeft drie Amerikaanse assistent-lcger-attachc's, die in Moskou geaccrediteerd waren, uitgewezen op be sehuldiging van ontoelaatbare handelin gen. Het zijn luit.-kolonel John Benson, ka pitein William Stroud en kapitein Walter Mul, die zich resp. ongeveer tien maan den, vijftien maanden en ruim twee jaar in Moskou bevinden. Bijna een jaar geleden wees Rusland twee andere Amerikaanse attaché's uit, omdat deze hadden getracht „spiortnage- Werk te verrichten". Het „State Departe ment" verklaarde toen, da de Russische maatregel kennelijk bedoeld was als re presaille voor het feit, dat kort tevoren drie Sovjet-functionarissen uit de V. S. Waren gewezen, omdat zij zich aan spion- Page zouden hebben schuldig gemaakt. Nog is de verschrikking op hun gezicli- ieii te lezen: twee overlevenden van de ramp met de Britse duikboot „Sidon", ('ie tengevolge van dc ontploffing van ®e't oefentorpedo in dc haven van Port end zonk. Dc opname werd gemaakt in liet hospitaal tc Portland. In West Duitsland en Wcst-Bcrljjn is Vrijdag „dc dag der Duitse eenheid" ge vierd. Deze nationale gedenkdag werd twee jaren geleden ingesteld teneinde de opstand der arbeiders van Oost-Duilsland van 17 Juni 1953 en de daarbij gevallen slachtoffers te herdenken, en om nieuwe geloften van toewijding aan de nationale hereniging af te leggen. Alle woordvoerders bij de plechtigheden die in vele delen van Duitsland werden gevierd, stelden, dat een voortbestaan van de verdeling van Duitsland geen be trouwbare basis zou kunnen bieden voor een ontspanning tussen Oost en West. In de meeste redevoeringen kwam ook de overtuiging tot uiting dat de jongste ont wikkeling der wereldpolitiek de kansen op een Duitse hereniging heeft verbeterd De Nederlandse vereniging van fabri kanten van gecondenseerde melk heeft in de afgelopen tijd onderhandelingen gevoerd met het Engelse ministerie van voedselvoorziening, ten einde een oplos sing te vinden voor de moeilijkheden, welke waren gerezen tengevolge van de omstandigheid, dat Engeland eind 1954 trachtte oude voorraden gecondenseerde (o.m. Nederlandse) melk op de buiten landse markten te spuien. Aangezien deze verkopen geschiedden onder originele han- i delsmerken. vormde dit onverwachte En- gelse optreden een ernstige bedreiging voor de normale Nederlandse export. j Thans kan worden bericht, dat het door j deze vereniging aangevatte werk tot een goed einde is gebracht. Het contract tus sen het Engelse ministerie en het be drijfschap voor zuivel is dezer dagen ge tekend. Op grond van de thans getroffen over eenkomst koopt Nederland de in Enge land aanwezige oud Nederlandse melk. Nader zal moeten worden beslist, welke bestemming hieraan zal moeten worden gegeven, waarbij uiteraard voorop staat, dat de normale condensafzet hierdoor niet mag worden gehinderd. Engeland heeft zich voorts verplicht de verder in zijn bezit zijnde oude melk van andere nationaliteit op een zodanige wijze te verkopen, dat deze niet op de voor de Nederlandse condensafzet gi bruikelijke markten verschijnt. Een uit zondering moest hierbij worden gemaakt voor een reeds vrijgegeven hoeveelheid, waarvan een gedeelte nog niet was ver kocht. De minister voor eenheidszaken, Jacob Kaiser, voegde daar echter te Berlijn aan toe, dat de Duitsers de gevaarlijke voetangels niet kunnen negeren, die vol gens hem in de verklaringen en nota's der grote mogendheden verscholen wa ren. „Wij weten, dat de status quo geen denkbeeldig gevaar is", zo zeide Kaiser. Ollenhauer, de socialistische leider merkte in Berlijn op. dat de Westduitse bevolking voor de nationale eenheid nog niets heeft gedaan, wat vergeleken zou kunnen worden met hetgeen de Oostduit sers hebben gepresteerd. In de Westduitse hoofdstad Bonn viel van enig meeleven van de bevolking met de herdenking niet veel te bespeuren. De stad bood de aanblik van elke zomerse Zondag, met eindeloze reeksen van auto mobielen en motorfietsen op weg naar de wijndorpen langs de Rijn. De herden king in de bondshoofdstad bleef dan ook beperkt tot een plechtige zitting in het parlementsgebouw waar de Freiburgse professor, Ritter de Duitse politici opriep de Duitse hereniging niet eenvoudig in goed vertrouwen aan de politiek der gro te mogendheden toe te vertrouwen. De herdenking in Berlijn vond plaats in het bijzijn van een delegatie van de Westduitse Bondsdag. Gerstenmaier, die deze delegatie leidde, beloofde de Berlij- ners, dat de Bondsdag in de herfst een gewone zitting in Berlijn zal houden ten einde daarmee te demonstreren, dat het zijn liefste wens is weer naar de oude Duitse hoofdstad terug te keren. Te Bonn was aan de zending der delegatie een lange ooiitieke strijd voorafgegaan. Er was namelijk voorgesteld, dat de gehele Bondsdag ter gelegenheid van de 17 Juni naar Berlijn zou vliegen, maar zulk een demonstratie werd door de meerderheid van het parlement niet nodig geacht. Het K.N.M.I. deelt mee: Het weer in onze omgeving is de laat ste dagen geleidelijk meer onder invloed gekomen van een hogedrukgebied, dat langzaam van het zeegebied tussen IJsland en Schotland naar het Noordelijk deel van de Noordzee trok. Langs de Oost flank hiervan stroomde droge en koude polaire lucht naar het Zuiden, waardoor in ons land de temperaturen nog steeds onder normaal bleven. De maximum temperaturen waren te De Bilt de af gelopen 10 dagen gemiddeld 5 graden te laag. Het gebied met hoge barometerstanden verplaatst zich langzaam verder in Oos telijke richting, Waardoor de luchtaan- voer meer over land zal plaats vinden, hetgeen tot gevolg heeft dat aan het bin nendrijven van wolkenvelden van zee uit een einde komt en de temperaturen tot iets hogere waarden zullen oplopen. In Frankrijk vormde zich inmiddels een vlak lagedrukgebied, dat zich langzaam in Noordelijke richting uitbreidt. Verwacht wordt, dat de invloed van dit lagedruk gebied op het weer in Nederland zich morgen nog zal beperken tot het nog iets verder toenemen van de Oostelijke wind en later wat meer bewolking in het Zui den van het land. De toestand in Argentinië is nog onduidelijk. In de hoofdstad Buenos Aires zijn na de aanvallen van Donderdagavond op de katholieke kerken in het cen- trum van de stad, gisteren geen nieuwe gewelddaden gepleegd. Politie en militairen pa fouilleerden door de straten, waar de rust was weergekeerd. In een nieuwe radio-toespraak, die president Peron gisteren hield verklaarde hij, dat de opstand, die door de marine was ontketend, thans was onderdrukt. Het e e„ a ïsch verkeer, dat gedurende 24 uur onderbroken is geweest, werd enkele minuten na middernacht Greenwich-tijd grotendeels hersteld. Volgens sommige andere berichten zou het verzet in de provincies echter nog altijd lie gang zijn. Werd in de officiële uitzendingen van radio- Buenos Aires de naam van de tweede stad Rosario in het geheel niet genoemd, in Montevideo werden berichten opgevangen van een zender der opstandelin gen, volgens welke de een half millioen inwoners tellende stad nog in handen van in yer/.ct gekomen troepen is. Het bezit van Rosario is strategisch zeer belangrijk. Volgens berichten, die in de loop van de nacht binnenkwamen zouden m drie provincies eenheden van het leger zich bij de opstandelingen hebben gevoegd. Twee Argentijnse kruisers, dc 6100 ton metende „Pueyrre- don" en de 6800 ton metende „Veinticinco de Mayo" bevonden zich met troe pen van de in verzet gekomen marine aan boord in volle zee. Revolutionnaire officieren hopen, daF alsnog „belangrijke groepen van het leger zich tegen de regering zouden keren". De leiders van de opstand zouden zich nog op vrije voeten bevinden. Ook zou de regering hun namen niet met zekerheid kennen. Volgens geruchten zou generaal Bengon, commandant van de eerste infanterie-divisie de actie leiden. Nadat gisteren de schietpartijen in de hoofdstad hadden opgehouden, stichtten gewapende groepen brand in verscheidene kerken. De avondhemel boven Buenos Aires was rood gekleurd. Het eerste ging het artsbisschoppelijk paleis in vlammen op. Vervolgens drong men de kathedraal binnen, waar alles wat de brandstichters in handen viel, werd vernield. Daarna kwamen de andere parochiekerken in het cen trum aan de beurt. In zijn radiorede beloofde Peron, dat hij geen nieuwe aanvallen op kerken zou toestaan. Hij stelde de communis ten er voor aansprakelijk, en kondigde aan, dat er razzia's op communisten gehouden zouden worden. De mislukte °P?.ta,"d n°emde Peron „onverantwoordelijk". Indien hij en zijn directe medewerkers niet het re geringsgebouw hadden ontruimd, zou den zij wellicht zijn gedood. Thans was alles voorbij. De wet zou krachtig en rechtvaardig met de opstandelingen afrekenen. „Ik ben katholiek aldus Peron en wij hebben vele katholieken in onsvliegtuigen midden. Wij vallen niet de godsdienst aan. Laten we niet pogen de zaken door middel van geweld te beslissen. doch door middel van een volksstem ming". Peron zeide: „Als mijn regering iets verkeerd heeft gedaan, wacht dan de algemene verkiezingen maar af". Een nieuwgekozen grondwetgevende vergadering zal binnenkort moeten be slissen of er een scheiding tussen Kerk en Staat zal komen. „Als de regering niet het besluit van het volk ten uit voer legt, dan heeft het volk het recht om de regering te bestrijden, doch niet daarvoor". De Kamer van Afgevaardigden is Vrijdag bijeengeweest, zonder dat de radicale leden, de oppositie, aanwezig waren. De Kamer keurde het optreden van de president goed en bracht hulde aan de trouw gebleven strijdkrachten. Te Washington is een rapport van de Amerikaanse ambassadeur te Buenos Aires, Albert Hufer, over de gebeurtenissen ontvangen. Hierin wordt gezegd, dat volgens de politie 156 personen om het leve» zijn ge komen en 96 gewond. Er werd even wel aan toegevoegd, dat volgens het blad „La Nacion" het aantal doden 360 bedraagt, terwijl er 600 gewon den zouden zijn. Vrijdagmiddag arriveerde dc Britse krui ser Glasgowin de Amsterdamse haven. Het schip brengt een bezoek ter gelegenheid van de Vlootweek en zal voor het publiek te bezichtigen zijn. Ilct heeft ligplaats gekozen aan de Javakade. Het schip passeert hier juist Hr Ms Kruiser ,-De Rugter". Kardinaal Spellman naar Argentinië Volgens een K.N.P.-bericht uit New York zal de aartsbisschop van New York, kardinaal Spellman, aan het hoofd van een Amerikaanse bedevaart van 29 tot 31 Juli een bezoek brengen aan Buenos Airës en in de kathedraal van die stad een pontificale H. Mis op dragen. De Uruguese regering heeft thans- officieel bepaald,, dat de bemanningen der uitgeweken Argentijnse militaire zullen worden geïnter neerd, terwijl de toestellen ter be schikking van de Argentijnse regering zullen worden gesteld. ALLE ASSURANTIËN i lenae (NTIËN verzekerii rf- y Deskundig voorlichting betref fende bestaande en nieuwe verzekeringen op elk gebied. j HCOfOKANTÖÖRAMSTERDAM KE1ZER5SRACHT 50? 517 3S VSSTiOISöEN .Als er een plicht bestaat om het recht te doen heersen, dan is de eeuwige vrede geen lege idee, doch een taak I-mmanuel Kant. ..Zum ewigen Frieden" TOEN IN 1945, na de catastrophe van de tweede wereldoorlog, in San Francisco de Organisatie der Ver enigde Naties werd opgericht, is onge twijfeld in veel harten een ogenblik de hoop herleefd op een eeuwige vrede Ondanks het échec van de Volkenbond hoe hoog waren de verwachtingen niet gespannen toen, eindelijk de oor log van 1914—1918 ten einde was! moeten velen in 1945 geloofd hebben, dat nü toch zeker het tijdperk van de „power policy" voorgoed zou worden afgesloten en dat een periode van vreedzame samenwerking voor de mensheid zou aanbreken. Arme idealisten! De geschiedenis van tien jaar heeft ons geleerd, dat de V.N., evenmin als de Volkenbond het wonder niet volbracht heeft. Scherper dan ooit zijn de tegenstel lingen in de wereld. De werkzaamheid van het internationale communisme, met zijn fundamentele doelstelling van wereldoverheersing, heeft de mensheid in twee vijandige kampen verdeeld, en een egoïstisch nationalisme blijft wantrouwen en de kiemen van haat zaaien onder hen, die vandaag bond genoten zijn. Betekent dit. dat de Organisatie van de Verenigde Naties gefaald heeft? Na tuurlijk niet. De V.N. zijn met per fee:, zeker, maar van geen enkele andere politieke wereldinstelling, hoe perfect ook, zou op het ogenblik veel meer heil te verwachten zijn. Zonder de goede wil van de mensen, en vooral zonder een bepaald minimum aan ge meenschappelijke morele normen is ook de meest perfecte instelling tot falen gedoemd. Een verdrag want <ie constitutie-achtig klinkende naam van „Handvest" dekt in feite niets meer dan een simpel multilateraal ver drag is niet voldoende om een ge meenschap in het leven fe roepen. EEN ALLES OMVATTENDE ge meenschap van volkeren: oud als de wereld is het verlangen daar naar. Wij vinden er de sporen van in de lang voortlevende droom van het Heilige Roomse Rijk, in het 13e eeuwse cosmopolitisme, dat een Dante ver tolkte door uit te roepen „burger van de wereld" te zijn, in het internatio nalisme ook van een Grotius, die het „ius gentium" van het oude Rome deed herleven, in het enigszins wereld vreemde idealisme ook van een Czaar Alexander, die, na Napoleon's val, droomde van een „Heilige Allantie". Ongetwijfeld vindt het verlansen naar een wereldgemeenschap zijn oorsprong in de sociale natuur van de mens, in een bewustwording van de menselijke solidariteit, die geen na tionale grenzen kent. Ep nu is het tra gische van onze tijd, dat, ofschoon eigenlijk alle physieke hinderpalen weggenoman zijn, die vroeger prac tise!} i de stonden aan het tot V k«'ne:-. :i een wereldgemeen schap, v/i' verder dan ooit van dit ideaal verwijderd schijnen te zijn. Naarmate de ruimtelijke afstanden kleiner werden zijn de afstanden tus sen de geesten groter geworden. Sinds wij beschikken over de mo derne communicatiemiddelen is de we reld klein geworden en geen land is meer een economische zelfstandigheid. Betere materiële omstandigheden voor de geboorte van een wereldgemeen schap hadden Grotius of Dante zich wel niet kunnen wensen. Nog één ding is er dus waar het ons aan ontbreekt: de geest, de goede wil. 1~- E GEEST EN DE WIL: juist hier YJ is alle eenheid zoek. Een grote verscheidenheid van tegengestelde ideologieën heeft haar intrede in de wereld gedaan en 't handelen van men sengroepen, van volkeren wordt be paald al naar gelang de aanvaarde ideologie. Is er nog ergens een mini mum aan gemeenschappelijke morele normen overgebleven? Is in de huidige omstandigheden een wereldgemeen schap leefbaar? Zeer in concreto: kan er ooit sprake zijn van een volkeren gemeenschap, zolang er nog één com munistische regering in de wereld is? Men is geneigd deze vraag ontken nend te beantwoorden. Voor dieven en moordenaars is er óók geen plaats in een nationale gemeenschap. Het is ook niét mogelijk aan te nemen, dat de communistische staten ooit in het con tact met de buitenwereld een andere houding zullen aannemen dan tegen over hun eigen onderdanen. De buiten landse politiek van een land is het verlengstuk van de binnenlandse po litiek, en een staat, die zijn eigen burgers in slavernij houdt, poogt, naar het woord van Laski, ook andere sta ten tot slaven te maken. Vrees schijnt op het ogenblik vol doende te zijn om een oorlog te I weerhouden. Een gemeenschap echter kan niet op vrees gefundeerd worden. Slechts in de vreze Gods kan een wer kelijke gemeenschap in de wereld tot stand komen en zodoende een werke lijke vrede. Aan ons is het die gemeen schap te verwezenlijken. En slechts door onze geestelijke superioriteit te bewijzen, zullen wij, in laatste instan tie, het communisme kunnen over winnen. De Rotterdamse leden van de vakgroep Haven- en aanverwante Bedrijven van de Centrale Bond van Werknemers in het Transportbedrijf hebben in gisteren middag en gisterenavond te Rotterdam gehouden vergaderingen besloten het hoofdbestuur te machtigen de reeds op 1 Juni j.l. geëindigde Collectieve Arbeids overeenkomst heden op te zeggen. Dit wil zeggen, dat deze met de Scheepvaart Ver eniging Zuid gesloten C.A.O. op 18 Sep tember a.s. afloopt. Het standpunt van de confessionele bonden zal Maandag be kend gemaakt worden. Het sterftecijfer voor mannelijke lijders aan longkanker in Nederland is tussen 1949 en 1952 met 24 procent gestegen, ter wijl dat van vrouwen niet gestegen is. Dit blijkt uit een statistisch overzicht, dat zojuist is gepubliceerd door de wereld gezondheidsorganisatie, over de sterfte aan longkanker in zestien landen. In al deze landen steeg in de genoemde periode het sterftecijfer van lijders aan kanker van de ademhalingsorganen, maar over het algemeen was die stijging ten aanzien \an mannen vijf tot zes keer zo groot als ten aanzien van vrouwen. In de periode tussen 1936 tot 1938 en 1950 tot 1952 nam het sterftecijfer voor longkanker bij mannen met 9 procent en bij vrouwen met 29 procent toe. ter wijl het sterftecijfer voor alle soorten van kanker in diezelfde periode hij mannen met 15 procent toenam en bij vrouwen slechts met één procent. Terwjjl in 1936 tot 1938 in Nederland 9.3 procent van alle kankcrsterftegevallen b(j mannen aan longkanker was te wij ten, steeg dit percentage in 1950 tot 1952 tot 19.9 procent, voor vrouwen waren deze cijfers respectievelijk 2.5 procent en 3.1 procent. In een zwaar bewaakte suite van het Waldorf-Astoriahotcl in New York hebben de drie Westelijke ministers van buitenlandse zaken gisteren een ont moeting gehad met de Westduitse bondskanselier dr Adenauer. Naar van ge zaghebbende Franse zijde te New York vernomen wordt, heeft Adenauer de ministers laten weten, dat hij niet vóór September naar Moskou zal gaan. Tevoren dienen eerst nog hangende Russisch-Duitse kwesties geregeld te wor den, zoals bv. het vraagstuk der Duitse krijgsgevangenen in de Sovjet-Unie en economische aangelegenheden. De besprekingen hierover zullen te Parijs worden gevoerd tussen de Russische en Westduitse ambassadeur. Na zijn reis u. r Moskou zal de bondskanselier de drie ministers opnieuw ontmoeten om ovc/.iju bevindingen verslag uit te brengen.

Nieuwe Schiedamsche Courant | 1955 | | pagina 1